Dollardepreciatie is nodig €sso) benzine Hogere omzet in het eerste halfjaar PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Saldo van banken sterk gestegen Andere methode voor de vrijmaking van het agrarisch handelsverkeer Wereldnieuws Koel en buiig weer Amerikaans financieel expert over inflatie Kostenstructuur in FA. en daarbuiten De Weekstaat Benelux gaat vóór E.E.G. Goede verwachtingen bij Hoogovens 4 WOENSDAG 29 JULI 1959 Overneming aandelen Vredestein-banden West-Duitsland tegen directoraat in E.E.G. Ondanks recessie hoge investeringen in E.G.K.S. Voorlopig geen staking in aluminiumindustrie Het arbeidsterrein van staatssecretaris Roolvink Internationale Viscose 10 dividend (onv.) meer kilometers uit een liter Polen bestelt 17 kranen in Nederland Schatkrstpromessentoewij- zing van 133 miljoen De internationale financiële expert Franz Piek heeft verklaard, dat „de verleiding om bankbiljetten en obligaties te drukken" de structuur van de kapitalistische ceonomie bedreigt. Hy betreurde de emissies van obligaties, die voortdurend in koopkracht dalen en noemde deze „negatieve investeringen" voor de kopers en een methode van „gegarandeerde confiskatie" voor de regeringen. Daar de kapitalistische economie is gebaseerd op het winstprincipe brengen deze obligaties het gehele economische systeem van de vrije wereld in gevaar. Franz Piek verklaarde dat de dollar en een paar „satelliet valuta's" de enige mone taire eenheden zijn, die in de laatste vijf entwintig jaar niet zijn hergewaardeerd. Toch is de koopkracht van de dollar ge daald tot op 47.9 percent van die van 1940. Een devaluatie nu. zou de dollar voor de komende vijfentwintig jaar kunnen stabi liseren. De goudprijs zou met 100 percent moeten worden verhoogd, aldus Piek. en dus 70 per ounce behoren te worden. Door de onwerkelijke dollarkoers heeft de Verenigde Staten dit jaar al 700 tot 800 miljoen dollar in goud verloren. Vol gens Piek zal dit verlies aan het eind van het jaar anderhalf miljard bedragen. Het eind van het tijdperk van dollarsuprema- tie vindt men omstreeks het midden van 1958, toen de Westeuropese valuta's, dank zij een gezonde stabiliserende politiek, aan prestige wonnen. Piek zei, dat in 1939 de Amerikaanse goudvoorraad 27 percent van de totale circulerende geldhoeveelheid uit maakte. Thans is dit percentage 8.2. Ook de verhouding tussen goudvoorraad en na tionale schuld daalde van 37.1 percent in 1939 tot 6.9 percent thans. Piek voorspelde dat de koopkracht van de dollar spoedig tot de waarde van 46 centen in vergelijking met 1939 zal zijn gedaald. Dit is de eerste oorzaak van de hausse op de beurs. Beoordeelde men het huidig nationaal produkt, aldus Piek, naar „de ideale maatstaf van de dollar van 1939" dan zou men ontdekken, dat het ver heugd zijn over een dergelijk produkt van 500 miljard in dit jaar dwaasheid is, omdat dit op basis van 1939 slechts 240 miljard groot is. Een man die toen 40 per week verdiende, moet er thans 120 hebben om hetzelfde uit te komen, door Blijkens het verschenen bericht aan aandeelhouders bestaat tot maandag 31 augustus aanstaande gelegenheid ge bruik te maken van het aanbod om aan delen in de Nederlandsch-Amerikaansche Autobandenfabriek Vredestein te verwis selen in aandelen in de Rubberfabriek Vredestein. Uiterlijk 3 september zal wor den meegedeeld of aan de gestelde voor waarden is voldaan, in welk geval de aan delen uiterlijk 18 september dienen te worden ingeleverd. Bij inlevering van tel kens een aandeel serie c ad nominaal f 1000 Autobandenfabriek, kunnen naar keuze worden verkregen een aandeel op naam ad nominaal f 1000.- Rubberfabriek Vredestein of een certificaat aan toonder ad nominaal f 1000.- Rubberfabriek Vre destein. Notering ter beurze van de uit te geven aandelen en certificaten Rubberfa briek Vredestein alsmede de dooreenle- verbaarheid zal worden aangevraagd. De besturen zijn tot de overtuiging ge komen, dat de industriële en financiële positie het best kan worden gewaarborgd door een concentratie van de Vredestein- fabrieken, waarbij de beide vennootschap pen hun werkzaamheden onder eigen naam blijven voortzetten. Aldus zal een grotere eenheid in de rubberverwerkende industrie worden bereikt, die met meer succes in de Gemeenschappelijke Markt kan optreden dan elk der twee vennoot schappen afzonderlijk. Bovendien kan hierdoor de financiering in een verdere toe komst worden vergemakkelijkt. Indien alle thans in omloop zijnde aande len serie c Autobandenfabriek Vredestein, met uitzondering van die welke zich in han den van de Rubberfabriek bevinden,ter om wisseling worden aangemeld, zal door uit reiking van maximaal f 4.062.000 nieuwe aandelen het geplaatste kapitaal van de Rubberfabriek worden verhoogd tot nomi naal f 11.487.000. De Rubberfabriek is reeds houdster van f 1.750.000 aandelen se rie a en f 438.000 aandelen serie c der Auto bandenfabriek. Voorts participeert de Goodrich Company in Amerika in het ka pitaal van de Autobandenfabriek voor f 1.250.000 aandelen seine b en nominaal f312.000 aandelen serie c. De bedrijfsresultaten bij de n.v. Rubber fabriek Vredestein bevestigen de gestelde verwachtingen. De omzetcijfers der eerste zes maanden van 1959 vertonen een dui delijke stijging ten opzichte van die in de zelfde periode van 1958. Met de uitbreiding der fabrieksgebouwen en het in bedrijf stellen van nieuwe en moderne machine- riën wordt goede voortgang gemaakt en de hiermede te verkrijgen kostenbespa ring zal reeds dit jaar zijn vruchten gaan afwerpen. De resultaten van de n.v. Ne derlandsch-Amerikaansche Autobanden fabriek Vredestein wettigen volkomen het in het verslag uitgesproken vertrou wen. De omzet in de thans verstreken maanden van 1959 is zeer bevredigend. De export is in deze periode verder tot ont plooiing gekomen. Het bestuur van de Rubberfabriek vertrouwt, dat op het ver grote aandelenkapitaal over 1959 een zelf de dividend (14 percent) zal kunnen wor den uitgekeerd als over 1958. Een Westduitse regeringswoordvoerder heeft dinsdag meegedeeld dat zijn rege ring niet bereid is plannen voor een po litieke coördinatiecommissie van de Euro pese Gemeenschappelijke Markt te steu nen. De woordvoerder zei dit in antwoord op vragen over het Franse voorstel voor een permanent secretariaat van de Ge meenschap, bestaande uit vertegenwoor digers van Frankrijk, West-Duitsland en Italië, om de buitenlandse politiek te co- ordineren. Hij zei dat de Westduitse rege ring het instellen van een directoraat of een coördinatiecommissie niet de meest geschikte manier acht voor het verster ken van de politieke samenwerking in de Gemeenschap. Sommige leden van de ge meenschap zouden dan belangrijker dan de andere lijken. De Westduitse regering is voor gelijkheid van de zes waartoe ook Nederland, België en Luxemburg behoren. lagere koopkracht en belastingen, zo be sloot Franz Pick, die zijn persconferentie hield naar aanleiding van het verschijnen van het bekende „Currency Yearbook", waarin 86 valuta's worden geanalyseerd. De New Yorkse „Naxional Industrial Conference Board" heeft onlangs een diepgaande vergelijkende studie gemaakt van de industriële produktiekosten van Amerikaanse ondernemingen in de V.S. en daarbuiten. Deze studie is zeer belang rijk voor de beantwoording van de vraag of men fabrieken in het buitenland, en in het bijzonder in de zes K.S.G.-landen zal vestigen. De produktiekosten ingedeeld naar de componenten „grondstoffen", „arbeid" en „algemene kosten" van 192 artikelen worden vergeleken. Daarvan worden er 70 goedkoper in de V.S., 85 daarbuiten goedkoper en 37 tegen gelijke kosten geproduceerd. 136 artikelen blij ken buiten de V.S. met geringere arbeids kosten te kunnen worden voortgebracht, maar het buitenland blijkt aanmerkelijk minder concurrerend te zijn op het stuk van de grondstoffen In 100 gevallen zijn deze prijzen in de V.S. lager. Deze on gunstige grondstoffenprijzen vormen dik wijls een beletsel voor de vestiging van dochterondernemingen in Europa en el ders, hoewel ze nergens zo hoog zijn, dat ze de lage arbeidskosten geheel compen seren. Engeland ligt voor alle drie kosten factoren relatief het gunstigst en dit. is één van de oorzaken van de voorliefde die Amerikaanse ondernemers voor dit land hebben. Van 38 onderzochte artikelen, die in de landen van de Euromarkt worden gepro duceerd. wordt meer dan tweederde goed koper voortgebracht. Daarbij zijn Italië, België, Nederland en Duitsland landen met duidelijk lagere arbeidskosten. Men moet overigens niet vergeten, dat de produktiviteit in Europa aanmerkelijk lager is dan in de V.S., zodat de Europe se landen alleen concurrerend kunnen zijn ten gevolge van een lagere levensstan daard. Blijkens een heden door de E.G.K.S. ge publiceerd overzicht hebben de kolen- en staalbedrijven in de E.G.K.S. in de periode 1952—1958 bijna 7,5 miljard dollar ge ïnvesteerd voor uitbreiding en moderni sering van de produktiemiddelen. Ondanks de recessie, aldus het rapport, hebben de investeringen in 1958 nog een bedrag uit gemaakt van 1147 miljoen dollar tegen 1231 miljoen dollar in 1957, toen een recordniveau werd bereikt. Wat de geraamde investeringen voor 1959 ten bedrage van 1144 miljoen dollar be treft, meldt het rapport dat deze raming vrijwel overeenkomt met het werkelijk geïnvesteerde bedrag in 1958. De blijkbaar ingetreden stagnatie in de investeringen is volgens het rapport toe te schrijven aan de minder gunstige conjunctuurvooruit zichten, welke in het begin van dit jaar nog golden. De vakbond van arbeiders in de Ameri kaanse metaalindustrie en vijf Amerikaan se aluminiumproducenten hebben dinsdag avond besloten hun arbeidscontracten te verlengen met een maand na de datum van een oplossing voor de staalstaking of an7 ders uiterlijk tot 1 november aanstaande. Vrijdag aanstaande zouden de C.A.O.'s oorspronkelijk zijn afgelopen maar nu is de dreiging afgewend dat de arbeiders in de aluminiumindustrie zich met de staken de staalarbeiders solidair verklaren. De U.S.-Steelcorporation, getroffen door de staalstaking in de Verenigde Staten, heeft in een dinsdag uitgekomen verslag gesteld 's werelds grootste staalindustrie te zijn. De stelling is gebaseerd op het nettowinst cijfer van 254.948.496 dollar voor het half jaar dat op 30 juni eindigde. De Staatscourant bevat een bekendma king van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waarin wordt meege deeld wat het arbeidsterrein zal zijn van staatssecretaris B. Roolvink. De heer Roolvink is in het bijzonder belast met de behartiging van de aangelegenheden be treffende de sociale verzekering (met uit zondering van de ziekenfondsverzekering en van de behandeling van het wetsont werp algemene kinderbijslagwet), de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden als mede de zaken betreffende de onderne mingsraden en de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie voor zover zijn departe ment daarmee te maken heeft, voorts de pensioen- en spaarfondsen, de arbeiders bescherming en de sociale bijstand en complementaire arbeidsvoorzieningen. In zijn vergadering van maandag 27 juli jongstleden heeft de Raad van Beheer der n.v. Internationale Viscose Compagnie be sloten aan de op 17 september aanstaande te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boek jaar 1958/1959 een dividend uit te keren van 10 percent een en ander ten laste van de rekeningen „reserve voor egalisatie van de uitkeringen" en „reserve voor bijzon dere doeleinden". (Over 1957/1958 werd eveneens 10 percent dividend uitgekeerd.) De grote uitkering van het rijk aan de gemeenten ma? kt het hoofdbestanddeel uit van de vermindering, die het saldo van de schatkist in de afgelopen week, blijkens de verkorte balans van de Nedër- landsche Bank, heeft ondergaan. Deze vermindering bedraagt niet minder dan f 287.6 miljoen, waardoor het saldo is ver minderd tot 522,6 miljoen. Jongstleden zaterdag heeft het rijk aan de gemeenten de gebruikelijke kwartaalsuitkering ge daan, die geschat wordt op ongeveer f 270 miljoen. Deze grote uitkering heeft de banken aan een goed saldo geholpen, want daardoor is dit met f 259,4 miljoen opgelopen tot f 636,9 miljoen. Waar het op een kasreserve percentage van 6 percent gebaseerde verplichte gemiddelde van de banken thans ligt tussen f 400 en f 420 miljoen, zitten de banken er nu zeer goed voor, en liggen zij ver boven hun gemid delde. Ondanks de ultimo is het geld gemakke lijker geworden. Trouwens, de juli ultimo behoort nimmer tot de zwaarste, omdat er dan als gevolg van de vakanties al zeer veel geld in imloop is. Op de geldmarkt is de toestand dan ook onveranderlijk zeer ruim en is het geld op IV2 percent gemak kelijk te verkrijgen. De verwachting in kringen van de geldmarkt is dan ook, dat de komende ultimo zonder schokken zal verlopen. Deze weekstaat vertoont overi gens geen spectaculaire veranderingen. Door de uitzetting van de circulatie met f 38 miljoen is er weer iets van het saldo van de banken afgegaan, maar dit is" wei nig vergeleken met de grote aanwas. Aan de debetzijde van de balans valt op dat de dure voorschotten thans gereduceerd zijn tot f 15,8 miljoen, hetgeen wel een mini mum genoemd mag worden. Ook aan de ze zijde zijn overigens geen bijzondere wijzingen te bespeuren. De goudvoorraad bleef onveranderd en de deviezen vertoon den wederom een verbetering in kwaliteit, doordat de convertibele valuta met f 10 miljoen toenam en nu gekomen is op bij na f 780 miljoen. Goud en deviezen samen belopen nu f 5216,7 miljoen tegen vorige week f 5212,1 miljoen. Advertentie ESSO EXTRA is super zuinig Ministers van de drie Beneluxlanden zyn gisteren en vandaag op de Hoge Veluwe byeen gekomen ter bespreking van verschillende problemen op het gebied van de landbouw in de Benelux. Tydens deze besprekingen hebben de drie regeringen op nieuw de wil uitgesproken, in overeenstemming met art. 233 van het verdrag van Rome, de Benelux-unie te voltooien zonder de etappes van de integratie ingevolge het E.E.G.-verdrag af te wachten. Hieruit vloeit voort, dat de Benelux-partners elkaar een gunstiger behandeling mogen toekennen, dan die welke aan de andere E.E.G.-partners wordt verleend. Vastbesloten de harmonisatie van het landbouw beleid actief voort te zetten ter bereiking van een verdergaande vrijmaking van het handelsverkeer hebben de drie regeringen geconstateerd, dat het hoofdpunt van deze harmonisatie wordt gevormd door de harmonisatie van het beleid op het gebied van de voortbrenging, de verwerking en de afzet van de landbouwprodukten. Deze harmonisatie kan volgens de drie regeringen beperkt blijven tot hetgeen nood zakelijk is voor de vrijmaking van het handelsverkeer. De toenadering van de aan de producenten betaalde prijzen zal voortvloeien uit de bedoelde harmonisatie, die echter niet de gelijkmaking of zelfs de harmonisatie van de kostprijzen vereist als voorafgaande voorwaarde voor de vrijmaking van het handelsverkeer. De harmonisatie en de vrijmaking van het handelsverkeer moeten volgens de drie regeringen een wederzijdse ontwikke ling van het handelsverkeer in landbouw produkten bevorderen. De voorzitters van de Raad van Presidenten hebben opdracht gekregen zich te baseren op deze algeme ne richtlijnen, concrete voorstellen uit te werken voor de harmonisatie van het be leid en de vrijmaking van het handelsver keer binnen de Benelux voor wat betreft groente en fruit, aardappelen en voeder- granen, voor de vergadering van het comi- tié van ministers van 12 oktober 1959. Gezien de doelstellingen van het harmo nisatiebeleid, zoals dit is vastgelegd in het ministeriële besluit van 3 mei 1955, zijn de drie regeringen overeengekomen bij de toe passing van de stelsels voor het goederen verkeer in landbouwprodukten, die gere glementeerd zijn ingevolge de tussen hen gesloten protokollen, geen maatregelen te nemen, die leiden tot. een achteruitgang op het gebied van de integratie van hun markten. Gecondenseerde melk Tijdens de conferentie hebben de drie regeringen tevens het vraagstuk onder- De Poolse regering heeft de vennoot schap onder firma Holland Cranes te 's-Gravenhage opgedragen zeventien ha venkranen van verschillend hefvermogen te leveren. Met deze grote order is een bedrag van ruim vier miljoen gulden ge moeid. De havenkranen die zijn besteld, zijn van een nieuw type, dat onder de naam „Leptoptilus-kraan" speciaal door genoemd bedrijf voor export op de markt wordt gebracht. Holland Cranes is de ex port-organisatie van de kranenbouwers Conrad-Stork, Gusto en Verschure. De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. verstrekt de volgende tussentijdse mededeling over de gang van zaken in het eerste halfjaar van 1959. In het eerste halfjaar van 1959 bewoog de produktie van ruwyzer en staal zich op een niveau, dat, omgerekend op jaarbasis, ruim 10 percent hoger uitkomt dan voor 1958. De afzet van dikke platen handhaafde zich op het peil van 1958. De afzet van de produkten van Breedband n.v. is echter toegenomen. Het financiële resultaat van Hoogovens over de eerste zes maanden van 1959 na afschrijving en belastingen, doch vóór het treffen van voorzieningen, is ongeveer hetzelfde als over het eerste halfjaar van 1958. De uitkomsten van het tweede halfjaar zijn thans nog moeilijk te schatten, aangezien met name sommige grondstoffenmarkten een onoverzichtelijk karakter hebben. De directie verwacht echter gezien de marktverhoudingen dat het resultaat over het gehele jaar 1959 niet bij dat van 1958 ten achter zal blijven. 15. „O, jonkvrouw schone", sprak de rid der. „Van vreugd klopt mij het harte, wijl gij uit uwen bezwijmelink zijt opgerezen. Vanaf deze stonde zult gij genen angst ofte bekommernis meer hebben, want ikzelve zal u schutten voor de briganten. Alleen al de aanblik van mijnen wapenrustink doet ze wegvlieden met luide angst kretenUit de struiken klonk plots zo'n afschuwelijk geschreeuw, dat de jonk vrouw prompt flauw viel in Smithy's armen. „Hee juf", riep hij ontzet. „Ga je nu weer van je stokje? Dat zijn alleen maar de angstkreten van de rovers! Luister maar, ze gaan er vandoor!" Inderdaad, door het bos daverde een bolderend geluid, dat zich snel verwijderde. Het waren ech ter niet de voetstappen van de rovers, doch de hoeven van het paard. Dit schran dere dier had de aanvalskreten van de rovers herkend en verwijderde zich nu met bekwame spoed van de plaats des gevaars. Hierbij werd het aangemoedigd door de luide kreten van zijn meester. „Spoed u, o nobel ros!", schreeuwde hij. „Rent wat ge kunt! Dat waren de roveren. Joehee heisasa! Op ten aanval!" Mijnheer de rid der", kreet Panda. „Voor de aanval gaan we de verkeerde kant op. De rovers zijn achter ons!" „Dat is juist ende waar, knaapjen!", riep de ridder. „Doch wij maken enen omtrekkenden bewegink. Wij gaan het gespuis omsingelen. Loop sneller, o vadsig strijdros, of ik zal u verkwanselen aan den paardenslager zocht van de invoer in de BLEU van Ne derlandse gecondenfeerde melk. Zij heb ben in beginsel een nieuwe regeling aan vaard ten aanzien waarvan zij zich voor behouden de wijze van toepassing goed te keuren, nadat de technische aspecten van het probleem door hun deskundigen zijn bestudeerd. Inmiddels hebben de Belgi sche en de Luxemburgse regering zich be reid verklaard het huidige stelsel tot eind september voort te zetten. De Nederland se regering heeft dit voorstel aanvaard. De minister van Landbouw, ir. Van Ma- rijnen. zei niet ontevreden te zijn over het verloop van de resultaten van de conferen tie. In een nadere toelichting op de ge maakte afspraken zei prof. Brouwers, een der presidenten van de Raad, dat een moei lijke situatie zou zi.in ontstaan, indien over de harmonisatie geen overeenstemming zou zijn bereikt. Een winstpunt van de bijeenkomst noemde hij het in gang blijven van de Beneluxintegratie na een periode van afremming, en een nieuwe benade ring van de vraagstukken op concrete ba sis. De kwestie met de gecondenseerde melk is in dit opzicht een „test case" geweest. Nederland is bereid nadere garanties te geven, opdat de invoer in België van Ne derlandse condens, waarvan de prijs door een heffing met de Belgische wordt ge ëgaliseerd, niet door bijzondere kunstgre pen via de ingewikkelde zuivelfondsen tot prijsontduiking zal kunnen leiden. Van Nederlandse zijde zal daartoe overleg met de producenten plaatsvinden, tenein de deze garanties waterdicht te maken. Hiermede dient de Belgische beduchtheid tot prijsontduiking te worden weggeno men. Prof. Brouwers gelooft, dat harmo nisatie van de zuivelmarkt per produkt speciale regelingen op den duur overbo dig zal maken. De Belgische en Neder landse boeren ontvangen ongeveer dezelf de prijs voor hun melk, doch de positie van Nederland als uitvoerland schept speci fieke problemen, als bij voorbeeld de resti tutie op voedergranen bij uitvoer van ver edelde produkten naar derde landen, die wellicht aanvullende bepalingen nodig zul len maken. Het ministerie; van Financiën deelt mede. dat van de bedragen waarvoor op 28 juli 1959 is ingeschreven op schatkistpromes sen wordt toegewezen: a. Een bedrag van 77,8 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 30 oktober 1959, tegen een disconto van 1-H percent per jaar, b. Een bedrag van 55,2 miljoen aan sehatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, verval lende 30 juli 1960, tegen een disconto van 2 percent per jaar. Onveilig. De Amerikaanse nationale vei ligheidsraad heeft meegedeeld dat vo rig jaar in de V.S. in totaal 91.000 Ame rikanen zijn gedood en negen miljoen door ongelukken zijn gewond. Het ver keer eiste de hoogste tol, namelijk 37.000 mensenlevens of gemiddeld meer dan 100 per dag. Stewards. De Engelse luchtvaartmaat schappij B.O.A.C. (British Overseas Airways Corp.) heeft 22 stewards we gens het smokkelen van goud en dia manten naar India ontslagen. Het on derzoek heeft ongeveer drie maanden ge duurd. De antecedenten van ca. 100 per sonen die bij smokkelzaken in India en het Midden-Oosten zouden zijn betrok ken, worden nog onderzqcht. Eerste bericht. De Amerikaanse lucht macht heeft woensdagochtend 5.11 uur Ned. tijd een Atlasraket gelanceerd. Vol gens de eerste berichten is de proef goed verlopen. Het projectiel is voor zien van talrijke instrumenten om even tuele fouten te registreren. Voor de eer ste maal sinds februari slaagde vorige week een proef met een Atlas, het eer ste Amerikaanse intercontinentale pro jectiel. Mededeling. „In de Dominicaanse repu bliek staat een strijdmacht van 20.000 man gereed om Cuba binnen te vallen," aldus heeft de Cubaanse minister van staat Raul Roa dinsdagavond op een persconferentie in Havanna medege deeld. „Overigens is Cuba in staat elke aanval het hoofd te bieden," zo voegde hij hier aan toe. In geheel Cuba is het thans rustig. In totaal zijn de afgelopen dagen 54 personen wegens samenzwe ring tegen de regering of misdaden tij dens het bewind van Batista gearres teerd. Hawk. De Westeuropese Unie zal waar schijnlijk de vervaardiging van Ameri kaanse Hawk-raketten in licensie in West-Duitsland goedkeuren, volgens een mededeling van het federale mi nisterie van Defensie te Bonn. „De ex plosieven en de atoom-koppen zullen echter vanuit Amerika verkregen wor den," zei de woordvoerder erbij. Rat. De politie in Ravenna is er eindelijk in geslaagd een rover te pakken die zich 42 uur lang in de riolen van de stad had schuil gehouden. De man, Ivo Calzolari, 24 jaar oud, was zondagmiddag in een rioolopening gedoken nadat hij een vrachtauto-chauffeur had beroofd en een menigte hem op de hielen zat. De politie en brandweer plaatste posten bij alle uitgangen van de riolering. Drie maal trachtte Calzolari te ontsnappen uit het riool, maar driemaal moest hij terug toen hij politiemannen zag. Dins dagmiddag werd hij in een riool opge merkt en ingesloten; toen hij de bui tenlucht weer kon inademen viel hij flauw van vermoeienis en honger. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen. Heupwerk. Het Amerikaanse leger heeft een nieuw nobiel radarapparaat ont worpen dat zo gevoelig is dat het op meer dan 500 meter afstand een man van een vrouw kan onderscheiden, zo is in Washington bekendgemaakt. „Dit on derscheid is mogelijk doordat de heup- b.ewegingen van de vrouw meer boven tonen produceren dan de Besliste tred van een man," aldus de mededeling. Het apparaat zendt onder meer gelui den uit waardoor de bediener in staat is te oordelen of het waargenomen voor werp een mens, vrachtauto, jeep of tank is. De gevoeligheid is zo groot dat op drie km. een kruipende soldaat en op 15 km. een tank of jeep kan worden waar genomen. Jong. Het Britse ministerie van Binnen landse Zaken heeft dinsdag gegevens ge publiceerd waaruit blijkt dat het aantal misdaden in Engeland en Wales in 1958 met 12 percent is gestegen vergeleken met 1957 en met 31 percent vergeleken met 1945. In totaal zijn in 1958 146.714 mensen door jury's schuldig bevonden. De toeneming was het grootst onder jon gemannen en jonge vrouwen. Top. Een Italiaanse expeditie heeft op 19 juli de top bereikt van de ongeveer 8.000 meter hoge Kandjitsar tén noor den van de Hispergletsjer in de Kara- koroem, aldus heeft de leider van de uit negen man bestaande groep, Monzino, gemeld. Dit was de eerste poging de Kandjitsar te beklimmen. Snel gereageerd. Een elektrische trein van de Italiaanse spoorwegen is vandaag op veertien kilometer buiten Rome door brand vernield. De bestuurder ontdekte de brand en remde tijdig af om de 180 passagiers uit te laten stappen. Hij vertelde dat de lijn was geblokkeerd. Toen iedereen was uitgestapt deelde hij pas de werkelijke oorzaak mee. Het K.N.M.I. deelt rn-ede. Voor het weer in onze omgeving is slechts één luchtdruksysteem van belang, een lagedrukgebied, waarvan het centrum vanochtend boven Engelftnd lag. Het lage drukgebied verplaatste zich langzaam naar het oosten, zodat de invloed van de storing op hq£ weer in Nederland nog zal toene men. De komende 24 uur zullen er dan ook op de meeste plaatsen enkele buien vallen. Bovendien zal het koele weer aanhouden. WEERRAPFORTEN Donderdag 30 juli Zon op 4.57 uur, onder 20.35 uur. Maan op 0.49 uur,, onder 16.20 uur. Hoog en laag water in Ijfmuiden Woensdag 29 juli Hoog water 10.28 en 22.58 u.ur. Laag water 5.42 en 18.14 uuif". Donderdag 30 juli Hoog water: 11.40 en uur. Laag water: 6.52 en 19.31 uur.' Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te I'Jmuiden. Advertentie AVADA DYNAMIEK ƒ398.— ITA-F.B.M. compleet., f695. 'T AVADA HULPMOTORHVJIS JOOP VAN DEVENTER Schagchelstraat 24 - Telefoon 17780 Crediet service OOK VOOR UW ONDERDELEN Maximum-temperaturen 00 i es d binnen- en buitenland d t i Neerslag, laatste 24 uur sS g 41 S3 5 u S Den Helder regenbui z 22 5 Ypenburg regenbui z 21 1 Vlissingen regenbui zzo 22 6 Eelde zwaar bpw windst. 22 1 De Bilt regenbui z 22 2 Twente zwaar bew windst 23 0 Eindhoven zwaar bew windst 23 0.1 Zd Limburg licht bew zzw 22 0 Helsinki onbewolkt zzw 26 0 Stockholm half bew. w 29 0 Gslo onbewolkt zw 0 Kopenhagen onbewolkt n 23 1 Aberdeen regen n 4 Londen mist zzw 22 3 Amsterdam regen z 22 3 Brussel regen zw 23 0.6 Luxemburg zwaar bew zzw 24 4 Parijs regen zzw 23 0.1 Bordeaux half bew. zw 25 0.3 Grenoble onweer windst 31 11 Nice licht bew. windst 31 0 Berlijn half bew. nw 28 0.2 Frankfort regen zzo 28 13 München Zürich zwaar bew. windst regenbui wzw 28 27 4 14 Genève geheel bew. nw 29 10 Locarno zwaar bew windst 29 3 Wenen zwaar bew. zo 30 0 Innsbruck zwaar bew. w 32 9 Belgrado onbewolkt windst 29 0 Athene onbewolkt w 0 Rome onbewolkt windst 36 0 Ajacclo zwaar bew ono 30 0 Madrid onbewolkt windst 38 0 Mallorca licht bew. windst 38 0 Lissabon licht bew. nnw 26 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2