Horen en zien 4 inl Chefarine4 Stien Eelsings zomerexpositie „TSJIK, TUKIE EN TOKA" De man aan de top J Agenda voor Haarlem Kort en bondig WILLEM II 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Terugkeer van Don Camillo Niet modern 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tabiet doen wonderen! Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Kerkelijk Nieuws Pianist verongelukt op de „Oldenbarnevelt" Hoge onderscheiding voor dr. A. A. L. Rutgers Gaat u met vakantie? Schevenings verleden op expositie herleefd Het lerarentekort De 4e manier van roken het sigaartje dat U kunt roken als sigaret! Zweedse manifestaties in Nederland IJslands witboek over visserij-incidenten Premier van Sicilië gekozen door ÜaoiieroitTi Hawley WOENSDAG 29 JULI 1959 Het filmprogramma van de dinsdag avond vermeldde ditmaal het vervolg op de Fernandel-creatie van de vurige, licht geraakte en handige pastoor, Don Camillo, die het aan de stok krijgt met de commu nisten in het dorp, dat onder zijn zielzorg valt. De film is minder geslaagd dan de eerste aflevering, die de kracht van de verrassing bezat, maar ze zal toch menig een aangenaam hebben beziggehouden, denken wij. Beeldschermer Van de buitengewoon talrijke composi ties die de Belgische componist Arthur Meulemans geschreven heeft, zijn er be trekkelijk zeer weinig in ons land bekend geworden. Om een indi-uk te geven van de ontzagwekkende scheppende activiteit van deze toonkunstenaar zij hier vermeld dat hij vijftig composities voor koor, meer dan tweehonderd liederen, toneelmuziek voor een kleine dertig theaterstukken, ongeveer vijfentwintig soloconcerten en veertien symfonieën met nog vele andere werken op zijn naam heeft staan. Uiteraard heeft men zich in Nederland nimmer een volle dig beeld van de aard van zijn muziex kunnen vormen. Eén facet hiervan werd de Nederlandse luisteraars gegeven met de uitzending van de Rembrandt-symfonie van Meulemans door de AVRO op dinsdagavond. De com ponist heeft zich voor dit orkéstwerk laten inspireren door zelfportretten van Rem brandt uit vei'schillende perioden van zijn leven en het resultaat van deze ingevingen werd ondergebracht in vier gedeelten, waaruit de symfonie bestaat. De omzetting van impi-essies tot muziek is een merk waardig, mysterieus proces. Leidde in het geval van de Rembrandt-symfonie de in druk van de zelfportretten tot muziek die als klank en vorm een natuurlijke reactie was? Of hebben persoonlijke psychologi sche overwegingen, gesteund door biogra fische kennis omtrent Rembrandts leven hun invloed laten gelden? Bij het luisteren naar de gespannen uit voering door het NIR-symfonieorkest on der leiding van Frans André zou men er toe komen de laatste veronderstelling het zwaarst te laten wegen en de symfonie te beschouwen als een subjectief, muzikaal- psychologisch rapport van Rembrandts in nerlijke gesteldheid in jaren van opkomst, roem en rijkdom, in tijden van tegenslagen verdriet, miskenning, onzekerheid, berus ting en van innerlijke vrede. Hierdoor kwam de symfonie te staan op het niveau der psychische programmamuziek, die men bijvoorbeeld kent van Richard Strauss. Overigens moet men respect hebben voor de knappe coxrxpositorische beheer sing, waarmee de symfonie geschreven is, die de brede melodische, motorische be geleidingen en orkestraal coloriet tot een imposante eenheid samenbundelde. Om hét beginsel, waarop het werk gebaseerd werd, behoort het echter thuis in een voorbije tijd van de programma-romantiek. Golfbreker Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte muz. 8.45 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Alt en piano. 11.40 Eerzucht, zijn voor- en nadelen, caus. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole- crk. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 13.00 Logboek 1939. 15.50 Koorzang. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gevar. progr. voor de soldaten. 19.45 Voorde jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Festival v. Salzburg 1959: Die Zau- berflöte. opera. (Om 21.15—21.30 Journaal). 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten, uit New York. 23.17 Sportact. 23.2724.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 3.50 Voor de vrouw-. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Politiekapel. 14.30 Kamerork. en so list. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. en sol. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Braziliaanse folkloristische en amus.muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R.: pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Gelijk over steken radio-verkeersspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelrecital. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Fragm. v. d. Artistènmis. 15.40 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 16.40 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.15 Vlaam se liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Idem. 20.30 Ork.conc. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG VPRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30-17.40 De verrekijker, intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek a. d. schrijf- tafel. 20.30 Hildo Krop, rep. 20.40 Documentaire. 21.00 Het hemelbed, TV-spel. 22.30 Sluiting. EEN BEZOEK aan Stien Eelsings wit geschilderde boerderij te Staphorst moet een attractie zijn blijkens het grote aan tal bezoekers van haar atelier. Vergeefs had ik zitten wachten op de opening van de zomertentoonstelling van deze schilde res, die ieder jaar naast eigen werk ook dat van anderen exposeert. Voor die ope ning wist zij altijd de medewerking te verkrijgen van bekende figuren uit de we reld van toneel, muziek of dans. Dan was het weiland voor haar in dit dorp uitzon derlijke huis een druk bezet parkeerter rein. De laatste keer werd het verkeer daar zelfs geregeld door dx-ie agenten! Stien Eelsing deed het dit jaar anders. Zij zal sluiten met een voorstelling van een pop pentheater, dat zij op een vroeger datum niet kon krijgen. Maar bezoek was er al! Twee Staphorster kinderen En wie echt voor haar werk kwam behoef de niet teleurgesteld te zijn. Want Stien Eelsing boekte winst. Zij is zich vanaf haar begin in Staphorst ervan bewust geweest dat het typische van dit dorp en de bevol king gevaren in zich hield voor een schil- dei\ Schilderijen en tekeningen met een onderwerp als dit kunnen willig zijn als plaatjes van Volendam of Marken. En dat bedoelde Stigh Eelsing nu helemaal niet. Het zou trouwens de vraag geweest zijn of dan de bevolking haar wel zo vriende lijk gezind geworden zou zijn. Want dit volk maakt van zijn eigenaardigheden geen gebruik voor de vreemdelingenin dustrie. Integendeel! Richt de lens van uw fototoestel niet op de mensen daar. Het kan worden opgevat als een belediging en dat niet ten onrechte. HET IS ANDERS WEL een dorp voor een schilder! De groene en blauwe kleuren aan de boerderijen, het parkachtige, rijk met heesters en bomen bezette landschap en de kledij der bevolking boeien direct het oog. Stien Eelsing ging het om meer. Juist in dit bijzondere poogt zij algemeen menselijke dingen terug te vinden en hier- op de nadruk te leggen. Al spoedig was in haar werk een neiging naar het monu mentale speurbaar. Een expressionisti sche tendens lag voor de hand bij het zich inleven in deze kleine maatschappij. Daar bij bestaat echter het gevaar van overdrij ving, dat het bijzondere zich te zeer op de voorgrond zou dringen. Men kon dan ook in Stien Eelsings werk wel iets gedwon gens voelen, dat overigens getuigde van haar redelijk willen. Haar composities had den meestal een beslotenheid, waardoor zij zichzelf als' het ware inlijstten. Dit ver engde dan de ruimte. Een verenging die we wel als tot het volk behorend konden zien, maar dit was toch niet geheel de be doeling van de schilderes. Wanneer het ademen ergens moeilijk wordt, dan trekt men weg. Stien Eelsing had dat eventueel kunnen doen, maar het. zou voor haar een vlucht betekend hebben. Hardnekkig is zij blijven zoeken. Nog sterker heeft zij het algemeen menselijke in haar omgeving gezocht en naar ik meen gevonden. ZIJ HEEFT BIJ VOORBEELD de won derlijke kerkgang daar, die de buitenstaan der bevreemdt, nu weten te realiseren in tekeningen, die natuurlijker zijn dan de vi'oegere. In haar interieurs is meer licht gaan spelen en zij werden er innemender door. Ruimte won zij in haar composities door de begrenzingen van haar vlak te dur ven dooi-snijden. Achter die begrenzingen, achter de eventuele lijst, gaat de ruimte nu door. Haar mannen, vrouwen en kin deren zouden we ook elders kunnen ont moeten. Door de vormen groter te houden verdween ook uit de kledij het al te bij zondere. En dan zijn verder enkele wat meer aan het typische hier gebonden fi guurstudies toch wel van een plezierige charme. Stien Eelsing nodigde voor deze exposi tie de nog jonge beeldhouwer G. de Jong uit, die nog niet zo lang geleden de Rijks- akademie verliet. Hoewel meer aan de na tuur gebonden heeft het werk allure. De Jong werkt in grote vormen en weet de inspiratie lang te bewaren. Daardoor is zijn kunst een zeer levendige. Bob Buys Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Heer Arendskerke (toez.) P. J. Veldman te Colijnsplaat. Aangenomen naar Veessen (toez.) J. Weerbekers, vicaris te Warnsveld. Bedankt voor Gameren (toez.) D. van der Ent Braat .te Elspeet. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Noorddijk (Gron.) R. J. de Boer, emeritus predikant, te Veessen. Geref. Kerken Beroepen te West-Terschelling en Mids- land H. Lijesen, kand. te Beverwijk. Be roepen te Aduard H. Torenbeek te Den Ham (O.). Aangenomen naar Vreeland W. H. Zuidema. kand. te Amsterdam, die bedankte voor Nigtevecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zwaagwesteinde T. Harder, kand. te Leeuwarden en P. van Zonneveld, krfnd. te Bussum. Beroepen te Aalsmeer W. J. van der Linden, kand. te Santpoort. Dezer dagen is bericht dat tijdens een storm ter hoogte van Freemantle (Aus tralië) aan boord van de „Johan van Ol denbarnevelt" een musicus om het leven was gekomen. De directie van de stooxn- vaartmaatschappij heeft thans medege deeld, dat het slachtoffer is de 55-jarige heer J. G. van Diepenbeek uit Amster dam, pianist van het scheepstrio van de „Johan van Oldenbarnevelt". De begra fenis zal te Melbourne geschieden, waar het schip vandaag wordt verwacht. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, heeft gisteren de vice- voorzitter van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers ontvangen, die 1 augustus dat college gaat verlaten. De minister deelde hem zijn bevoi-dering mede tot comman deur in de orde van de Nederlandse Leeuw. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden ,en_de_datnm waarop-de. krant -voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE (Van onze Haagse redacteur) In het Haagse Gemeentemuseum wordt tot 23 september een aan Scheveningen gewijde tentoonstelling gehouden. Al ontbreken een paar modellen van vissei'sschepen niet, al is er een antiek strandtafex-eeltje met etalagepoppen nage bootst en zal straks de collectie wellicht met een maquette van de toekomstige pier worden gecompleteerd, toch ligt het accent meer op de topografisch-kunstzinnige kant dan op dergelijke curiosa. De tentoonstelling is chronologisch in gedeeld en begint dus met twee veertiende- eeuwse akten waaruit het beslaan dit van vissersdorp tot badplaats geëvolueerde Haagse stadsdeel Scheveningen was nimmer zelfstandig, al had het wel recht op eigen schepenen in de vroedschap voor het eerst, blijkt: de aanstelling van een kapelaan en het recht op vrijdom van tol. Een ander belangwekkend document is het „Visboek" van Adriaan Groenerts- zoon Schilperoort, die deze uit 1577 da terende handleiding voor het visserijwezen het motto „Dankt God voor de haring!' meegaf. Een afbeelding van de zeilwagen van Simon Stevin ontbreekt natuurlijk even min als een overzicht van de ontwikkeling van het openbaar vervoer langs de Oude Scheveningse weg, welke de ontplooiing van deze kustplaats pas goed mogelijk maakte. Hoe aardig Scheveningen geweest moet zijn in de tijd dat het nog niet in de Baedeker stond, blijkt uit fijnzinnige tekeningen van Lafergue en aquarellen van Rochussen en Bosboom. De opkomst als badplaats dient toege schreven te worden aan Jacob Pronk, de zelfde die de vertrekkende stadhouder Willem V en de aankomende koning Wil lem I met goede zorgen omringde. Zijn rekwest aan de minister van Binnenlandse Zaken voor de stichting van badhuisjes men baadde destijds ook aan zee binnens kamers sluimert, nu naast de eerste programma's van het in 1886 gestichte Kurhaus. Het Berlijns Philharmonisch Or kest kwam er al dadelijk de ouverture „Zampa" en andere salonmuziek spelen, zo lezen we in ,,Le dlurrier de Schéve- ningue", welke, vooruitlopend op het heden, de ondertitel „Offizieller Badean- zeiger" droeg. Van het heden is overigens weinig te bespeuren. De samenstellers hebben ge meend, dat de foto's, welke om dit tijds beeld te documenteren onvermijdelijk zijn. de eenheid van het materiaal te veel zou den doorbreken. De bezoeker trooste zich maar met een zeer suggestief silhouet van W. J. Rozendaal en een weergave van ..Seinpost" in het anecdotische lijnenspel, waarvan de betreurde Bertram Weihs het geheim bezat. Op het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is een bespreking gehouden tussen Staatssecretaris Stuben- rouch en de commissie voor het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs. Bij deze bespreking is een aantal sugges ties, die met betrekking tot het lerarente kort bij het voox-bereidend hoger en mid delbaar onderwijs in de laatste tijd van verschillende zijden naar voren zijn ge- bracht, aan de orde gesteld. De commis sie zal zich op. kqx;te termijn beraden om trent de ri-xó^èlijkheden tot verwezenlij king dier suggesties alsmede omtrent an dere voorzieningen, die eventueel nodig zullen kunnen blijken om het hoofd te kun nen bieden aan de moeilijke situatie bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in de eerstkomende jaren. De commissie zal in de eerste week van sep tember opnieuw bijeenkomen. Advertentie Terwijl Tsjik en Tukie, zo neerslachtig in de hut gevangen zaten, was het paardje Tolca nog vrij. Het was een eind van het dorp weggevlucht en graasde nu op een open plek op het eiland. Maar Toka bleef niet onopgemerkt. Zonder dat hij er erg in had dook opeens de kop van een pómaradja tussen de struiken opDe eilandbewoner had het grazende paardje ontdekt. Toka had er geen vermoeden x>a.n, dat. hij werd bespied 101102 Op 5 oktober zal prins Bertil van Zweden in het Gemeentemuseum in Amsterdam de tentoonstelling „Zweedse vormgeving" en de volgende dag de tentoonstelling „Idee en ï-esultaat" in het maritiem mu seum Prins Hendrik in Rotterdam openen. Dit zal het begin vormen van een reeks manifestaties van Zweden in ons land. De expositie „Zweedse vormgeving" in Amsterdam, die van 5 tot 25 oktober zal worden gehouden omvat verscheidene voortbrengselen van de hedendaagse kunstnijverheid in Zweden, zoals glas, aardwerk, metaal, weefsels voor woning inrichting, yerlichtingsarmatureri, meu bels en voorts sportartikelen. In Prins Hendrik in Rotterdam is de tentoonstel ling gewijd aan Zweedse uitvindingen en hun toepassing in de moderne industrie Andere Zweedse manifestaties zijn een filmfestival in Amsterdam. In het Neder landse filmmuseum zal een serie Zweed se films uit de laatste jaren worden ver toond, waarbij films die bekroond zijn met internationale prijzen. Verder zal van 6 tot 9 november een Zweedse meubelbeurs in Rotterdam, ge- organiseerd door de Sveriges Möbelin- dusti'iförbund worden gehouden. Voorts zal ook een kunstnijverheidstentoonstelling in het Gemeentemuseum van Den Haag worden geopend. In Het Prinsehof in Delft zal een deel van dè collectie van de in 1947 overleden Zweedse schilderprins Eugen worden ge- exposeerd. In februari 1960 zal in het mu seum voor land en volkenkunde in Rotter dam een omvangrijke tentoonstelling, ge wijd aan Lapland, zijn cultuur en bronnen van bestaan worden gehouden. Op de aan staande najaarsbeurs en op een voorjaars beu rs van 1960 in Utrecht zullen voorts Zweedse firma's gebruiksartikelen tonen en in maart 1960 zal een Zwedendag wor den gehouden en in april daarna zal een technische Zweedse beurs worden samen gesteld. REYKJAVIK (UPI) De IJslandse re gering heeft een witboek gepubliceerd over veertien incidenten op de visgronden on der IJsland, waar Engelse treilers onder bescherming van de marine binnen de vo rig jaar september tot twaalf mijl buiten de kust verlegde territoriale zone vissen. Het witboek maakt ondermeer melding van een radiotelefonische boodschap, wel ke de Engelse torpedoboot jager „Dun can" op 3 juni aan alle Engelse treilers on der de IJslandse kust uitzond. De „Dun can" seinde: „Als IJslandse schepen trach ten het vuur te openen op Britse treilers, zullen wij het vuur openen om die aanval af te slaan, en met het eerste schot raken. Dat zal dan genoeg zijn". PALERMO (Reuter) Silvio Milazzo, de door de communisten gesteunde leider van een groep dissidente christen-demo craten, is dinsdag gekozen als premier van Sicilië. Hij kreeg 45 stemmen, tegen de christen-democratische kandiaaat Lo Ma- gro 43 stemmen. Er was één blanco-stem en één onthouding. 66. Iedereen kon aan een scheepsmotor zitten px-utsen, maar een magneet maken was toch heel wat anders. Als een magneet defect was, had dat altijd betekend, dat het hele ding eruit gehaald en opgestuurd moest wor den naar Chestertown, en dat betekende twee of drie dagen geen krabben vissen. Nadat Jim Bishop het ver haal van Jesse Grimm en de magneet van Tim Culler verteld had, dat hij die magneet in minder dan geen tijd in orde gemaakt had, begonnen ze Jesse Grimm een kolenkist te geven om op te zitten als hij Teel's win kel binnenkwam. Op een avond was Matt Teel zelf druk in de weer geweest met zijn roomijs, dat alle maal smolt omdat er iets mis was met koelmachine in zijn ijsbuffet. Toen was Jesse binnengekomen en had ook dat even in orde gemaakt. Nadat het roomijs weer hard begon te worden, had Matt gezegd: „Kapitein Jesse." Als je aan de Oostkust „Kapitein" genoemd werd, betekende dat zoiets als „Kolonel" in Kentucky, alleen was het meer. De gouverneur van Maryland in eigen persoon zou niet bij machte zijn enig voorschrift uit te vaardigen waardoor een man in Teel's winkel „Kapitein" genoemd zou moeten worden. Jesse Grimm stopte zijn wagen een eind voor de benzinepompen, zodat Matt Teel niet naar buiten zou komen, en liep het pad af. Het gekraak van de oester schelpen onder zijn voeten klonk prettig in zijn oren. Zijn neusgaten sperden zich bij het ruiken van de pit tige geur van zout water en helmgras, die aangevoerd werd door de zachte avondwind. Wel, als dat niet Kapitein Jesse is!" zo groette Matt hem, zodra hij de deur binnenstapte. „We had den het net over je we vroegen ons af of je zou ko men of dat je niet zou komen." Uit het halfdonker kwam een stem: „Ik wist, dat ie zou komen, anders zou ik de hele week wel gevist heb ben" en een storm van waarderend gelach ging op on der de stamgasten. Ze hadden er grappen over zitten maken dat Abe beter eerst het timmerwerk in Jesse's nieuwe atelier kon afmaken, als hij tenminste ooit nog eens de wasmachine van zijn vx-ouw weer aan de gang wou krijgen. Vertel me nou niet, dat die vrouw van jou je de hele week aan het werk heeft gehouden", zei Jesse. Opnieuw werd er hax-telijk gelachen. Abe's vrouw was nogal heetgebakerd en iedereen wist, dat ze een ontzettend hels kabaal schopte als haai wasmachine niet werkte. „Als ik het niet gedaan had, had ze me in de krab- benbun laten slapen", zei Abe, „zo gek is ze met d'r kapitein Jesse". Je kon Abe nooit eronder krijgen. Hij wist altijd een weerwoord. Jesse's gelach klonk op met de rest en het was een gelach, zoals nie mand in Millburgh ooit gehoord had. Iemand schoof een kist naar hem toe. „Nee, ik kan niet blijven", zei Jesse. „Ik moet naar Sarah, anders laat ze me ook in de krabbenbun sla pen. Het is vanavond nog al laat geworden. Ben opgehouden". „Dat dachten we al", zei iemand. Er was even een pauze in het gelach en Matt Teel kwam naar hem toe met een stuk bruin papier in de hand. „Telefoonoproep voor je, Kapitein Jesse. Je moet deze man opbellen. Hij zei, dat ie tot negen uur op kantoor was. Daarna kon je hem thuis bereiken". Op het papier stond de naam: Fredrik Allerton. Matt kon niet zo best schrijven, maar hij had niet temin een goed zaakje. Er was niet veel, dat je in Teel's winkel niet kon krijgen: van cement tot zuur tjes toe. Matt keek op zijn horloge. „Tien voor half tien. Be tekent dat je 'm nu thuis moet bellen". Jesse liep naar de telefoon. Op weg ernaar toe moest hij langs Abe. „Heb je echt gewerkt, Abe?" „Jazeker Kapitein Jesse. Ik heb alle ramen er in gezet". „Zitten de deuren er al in?" Abe sloeg zich op zijn magere knie. „Ik zei al tegen je vrouw, dat je dat zou vragen,, maar ze zei, dat ze eerst die planken in haar kasten wou hebben of dat ze anders ons allebei de hersens zou intimmerendus leek 't me maar beter eerst die planken te doen". Jesse schoof langs Abe heen naar de telefoon. Ach ter hem bulderde nog de lach der mannen. Maar terwijl het telefoonkantoor de verbinding tot stand trachtte te brengen, zweeg iedereen vol ontzag. Het duurde maar er kwam geen antwoord uit Frede rick Alderson's huis in Millburgh. „Ik denk niet, dat het iets was, dat niet tot morgen kan wachten", zei Jesse. „Ik moet naar huis". Herb Tilligas volgde hem naar de deur. „Kapitein Jesse, houden ze bij je thuis van verse krabben?" „Dat zou ik denken, Kapitein Herb. „Ik zal je er morgen wat brengen Jesse liep naar buiten, terwijl ie in zichzelf grinnik te.... de waterpomp in Herb's boot zou wel weer ge repareerd moeten worden. Millburgh, Pennsylvania, 9 u. 21 n.m. TERWIJL hij North Front Street uitreed, had Fre derick Alderson Don Walling verteld over zijn tele foontje met Julia Tredway Prince. „Bedoel je dat die Pilcher trachtte de aandelen te pakken te krijgen?", vroeg Don, „en dat ie een vriend van Shaw is?" „Herinner je je niet, dat Shaw over hem sprak in de tijd, dat we die discussies hadden over dat prijs- beschermingscontract voor de Odessa?" Don knikte vaag. „Ik snap het nog steeds niet, Fred". „Zie je dan niet, Don, dat Shaw pi-obeerde de hand te leggen op nog meer aandelen, zodat ie nog meer pressie op Avery Bullard kon uitoefenen?" „Omdat ie dacht zodoende plaatsvervangend direc teur te kunnen worden?" „Natuurlijk. Het zou niet hebben geholpen zo iets lukt niet bij Avery Bullard maar Shaw is te stom om dat te beseffen". „Maar waarom maakte ie dan gebruik van Pilcher als tussenpersoon?" „Dat is duidelijk genoeg om Julia te verhinderen uit te vissen wat er gaande was. Shaw weet, dat zij aan de kant van Avery Bullard staat dat ze nooit iets zou doen, wat hij niet wilde. Die twee zijn heel nauw verbonden geweest nauwer dan een massa mensen beseffen. Ik bedoel wel, ik heb er net over zitten piekeren ik heb me afgevraagd of ik van avond wel met haar moet praten zo gauw al. Ik moet me al heel sterk vergissen, als ze er niet kapot van is". (Wordt vervolgd) Gemeente kreeg ongelijk. De presi dent van de Alkmaarse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat een fabrikant uit Zaandam aanhangig had gemaakt tegen het gemeentebestuur van Egmond aan Zee. Het ging over een onbe- woorbaar verklaarde woning, die de fa brikant gerestaux-eerd had om er met zijn gezin gedurende de zomermaanden te ver blijven. B. en W. hadden hem echter gelast de woning te ontruimen. De president heeft B. en W. thans in het ongelijk gesteld. Besmettelijke ziekten. Blijkens een opgave in de Staatscourant zijn over de week van 12 tot en met 18 juli onder meer aangegeven 11 gevallen van paratyfus B, 71 gevallen van roodvonk, 4 gevallen van difterie en 1 geval van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen. Dit laat ste geval deed zich voor in 's Gravenhage bij een jongen van 2Vz jaar, die niet tegen polio was ingeënt. Dodelijk ongeluk. De 28-jarige haven arbeider P. J. Soetemeyer uit Amsterdam is aan boord van een dekschuit, liggende aan de De Ruyterkade, getroffen door een vallende laadboom. Hij was op slag dood. Expositie. In het kader van een uit wisseling tusser Delft en de Westduitse stad Casti-op-Rauxel is in het rijksmuseum ..Huis Lambert van Meerten" in Delft een tentoonstelling van tekeningen, wanddoe ken en foto's van scholieren uit die stad en Delft geopend. De opening geschiedde door de heer H. W. Herwig, voorzitter van „De Kring", vex-eniging voor Schone Kunsten in Delft. Zijn rede werd beantwoord door de heer W. Jauermann, burgemeester van Castrop-Rauxel. Grote Kerk: Dondex-dag 15 uur: Orgel concert door Piet Kee. Openluchttheater: Donderdag 20 uur: Optreden Schotse drumband. BIOSCOPEN" Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdagmiddag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Circusparade", alle leeftijden. Donderdag avond 19 en 21.15 uur: „Charlie's tante", 18 jaar. Dagelijks to,t en met donderdag 10.30 uur: „Donald Duck er zijn vriendjes" Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, ./oensdag en donderdag 14.30 uur, 19 en 21.15 uur: „De zoon van de kalief". 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hier bin ich, hier bleib' ich", alle leeftijden. Dage lijks tot en met donderdag 10.30 uur: ..Rus ty en de vluchteling", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs". 18 jaar. Dagelijks tot en" met donderdag 10.30 uur: „Sjor. van de rebellenclub". Minerva Theater: Vandaag tot en met donderdag 19.30 uur: „De tien geboden", alle leeftijden. Dagelijks tol en met donder dag 14.30 uur: „Laurel en TJardv bij de luchtbescherming", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „De nacht vóór de oremière". alle leeftijden. Dadelijks tot en met dondei'dag 10.30 uur: ..Snowfirp" aijp lecft.iiden. Roxv Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30 19 en 21.15 uur: „Vijf helse uren". 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Je kunt 't toch niet meenemen" alle leeftijden. Dage lijks tot en met donderdag 10.30 uur: ..Do nald Duck. Stan Laurel en Oliver Hardy, "••-ariip Chnnim en Our Gang klucht". Theater Mnnonnle 'Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: ..So lange du da bist", 14 .jaar. Woensdag 19 en 21.15 uur: „De Lord. de Ladv en de butler", alle leeftijden Donderdag 19 en 21.15 uut: „De vrolijke vagebond", alle leeftiiden. Bij slecht weer: Tot en met donderdag 14.30 uur: „De nieuwe avonturen van Dik Trom", alle eeftüden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 2 augustus dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 14 tot 17 uur: Expositie Tin- hoit verzameling. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Loov (Kamperlaan): Tot 7 sep tember op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. zondags 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit gemeen telijk bezit en collectie grafiek van ihr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur fKorte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Nico Molenkamp. DIVERSEN Vleeshal: Tot 7 augustus dagelijks (be halve zaterdags en zondags) 14 30 Ponnentheater. Strand Zandvoort: Vuurwerk. Grote Kerk: Vandaag 20 stilte. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 24 juli). uur: Vandaag 22 uur: uur: Avond-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6