In de vishal en op zee Gees Lute in Beverwijk de snelste in eindsprint van zes man Doorlaatbewijzen aanvragen voor de afgesloten wegen Eén op zeven Westduitse gezinnen spaart voor eigen huis Haarlemmer Jansen won bij de nieuwelingen Amsterdamse Beurs 6 Ziekenhuiskwestie in Bergen op Zoom Brand in opslagplaats van rubber werd aangestoken Wereldkampioenschappen wielrennen Dode vis in de Berkel Per zeilschip via de oude Viking-zeeweg Examens Instrumenten naar de maan Bijna zijn schip gemist Geweigerd „GOLF VAN EIGENHEIMERS" - mmm Scheepvaart MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 Cees Lute uit Castricum, die dit sei zoen regelmatig in het zuiden van het land en België heeft gereden en veelal gewon nen, heeft zondagmiddag irt de Ronde van Beverwijk —die door de rennersclub „Kennemerland" in het sportpark „Adri- chem" werd gehouden zijn achtste sei zoenoverwinning behaald. De sterke Lute zegevierde in de eindsprint van een zes man sterke kopgroep, waarvan ook Rein Janissen, Manus Brinkman, Mik Snij der, Wim van Smirren en Cok Dullemans deel uitmaakten. Zij hadden met uit zondering van Jan Timmer al de ove rige renners een of meermalen „gedub beld". De Haarlemmer Cees Jansen behaalde in de voorwedstrijd voor nieuwelingen zijn allereerste overwinning en de jonge Harm Ottenbros uit Alkmaar toonde zich voor de derde maal achtereenvolgende in Beverwijk de snelste aspirant. Voor deze Ronde van Beverwijk ver schenen slechts 34 renners aan de start. Desondanks werd er aardig strijd gele verd. Al meteen na de start gingen Lute en Dullemans in het offensief. Maar Lute is een te gevaarlijk renner om hem zo maar zonder slag of stoot te laten gaan en daarom werden de twee demarranten weer spoedig tot de orde geroepen. Meer succes hadden Koolhof, De Reus en Henk Post, een jongere broer van de be kende professional Peter Post, met een ontsnapping. Zij wisten zich geruime tijd aan de leiding te handhaven. Maar toen ook Janissen, De Jong en Lute zich bij de drie vluchtelingen voegden, werd door Van Smirren, Snijder, Brinkman, Rutte, Dul lemans, Timmer en Straver de tegenaan val serieus doorgezet. Alles kwam zodoen de na dertig kilometer koers weer bijeen. Alleen Elswijk, Van Nek, Pothoven, Niessink en Bruin waren in deze strijd be- Toen in de raadsvergadering van Bergen op Zoom de kwestie van de bouw van een rooms-katholiek ziekenhuis (waartegen in protestantse kringen geprotesteerd wordt omdat hierdoor het bestaande algemeen burgergasthuis overbodig zou worden) aan de orde kwam, verlieten negen leden, on der wie twee wethouders, de vergadering. Aangezien er drie leden afwezig waren bleven er in de raad elf leden over. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad aan de kerkeraden van de Hervormde gemeen te, de Gereformeerde Kerk en de Evange lisch Lutherse Gemeente te schrijven, dat bij stichting van een r.k.-ziekenhuis het algemeen burgergasthuis aan zijn huidige bestemming zou worden onttrokken om de stichting St. Elisabeth Ziekenhuis de ge legenheid te geven, een urgentieverklaring voor de bouw van een ziekenhuis aan te vragen. Tevens werd besloten het college van regenten van het algemeen burger gasthuis te verzoeken af te zien van de principiële goedkeuring, welke in 1948 door de minister van Sociale Zaken werd verleend voor de bouw van een nieuw ziekenhuis en hiertoe binnen een maand te besluiten. Na afhandeling van de zie kenhuiskwestie keerden zeven van de ne gen leden in de raad terug. Er is in Bergen op Zoom slechts plaats voor één ziekenhuis. Wordt het burger gasthuis gehandhaafd, dan kan het nieu we ziekenhuis niet gebouwd worden. Het bestaande ziekenhuis telt circa 250 bedden. Voor het nieuwe r.k.-ziekenhuis zal naar verwacht wordt toestemming wor den gekregen voor 350 bedden. Blijft het oude ziekenhuis bestaan, dan zal voor het nieuwe ziekenhuis slechts toestemming verkregen kunnen worden voor 100 bed den, een aantal, waarmee niet rendabel gewerkt kan worden. De Amsterdamse recherche heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand, die vrijdag in de rubberopslag plaats van de Hollandsche Draad- en Ka- belfabriek heeft gewoed. De politie heeft de overtuiging dat hier van brandstichting sprake is. Reees bij de komst van de brandweer rees het vermoeden, dat er opzet in het spel was. Het eerste brandje, dat om vier uur 's middags was uitgebroken, kon snel worden geblust. Enkele uren later echter bleken er opnieuw zes brandhaar den te zijn, nu aan de andere zijde van het gebouw. Het bedrijf lag wegens vakantie van het personeel stil. SUOMI-ATLETEN IN AMSTERDAM. Zondag namen enkele Suomi-leden deel aan regionale wedstrijden op de sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam, die werden georganiseerd door de afdeling Amsterdam van de K.N.A.U. Arend en Trudy Koet namen deel aan een sprint-driekamp, respectievelijk in de B- en C-klasse, die voor de dames bestond uit: 100 m., 150 m. en 200 m. en voor de heren uit 100 m., 200 m. en 400 m. Trudy Koet werd in haar 100 m.-serie derde in 13,6 sec., op de 150 m. tweede in 20,6 sec. en op de 200 m. derde in 28,4 sec. In het totaal werd zij vierde met een totaaltijd van 62,6 sec. Arend Koet werd in de series 100 m. derde in 12,2 sec.; 200 m. derde 24,5 sec. en op de 400 m. vierde in 55.4 sec. Zijn totaaltijd werd 02,1 sec. en hij bereikte de negende plaats. Magda Coelingh werd bij de finale 100 m. meisjes A, door een tweede plaats in de serie, met 13,7 sec. zesde in 13,6 sec. Bij 't vèrspringen kwam zij tot een zevende plaats met 4,52 m. Henk Witvoet probeer de het op de 200 m. jongens A. In de serie bereikte hij een derde plaats in 24,9 sec., waarbij hij zich in de finishlijn vergiste. In de eindstrijd kwam hij in de goede tijd van 24,4 sec. tot een vierde plaats. De senior Johan Adelaar kwam bij het kogelstoten heren klasse B tot een goede derde plaats met 12,06 m., terwijl Ab Gnodde op hetzelfde nummer in de C- klasse de eerste plaats voor zich opeiste met 11,40 m. zweken en hadden het contact voorgoed verloren. Achttien renners wisten zich in de hoofdmacht te handhaven. Van hen toonde vooral Koolhof zich weer bijzonder strijdlustig. Samen met zijn stadgenoot Vink wist hij opnieuw een voorsprong te veroveren. Maar de twee Amsterdam mers slaagden er niet in om zich defini tief van het peloton af te zonderen. Na een rondenlange strijd op het voorplan werden Koolhof en Vink weer ingelopen. Lute weer op jacht Meer gevaar school er voor het peloton in de aanval van Lute en Janissen. Zij wisten het tot een voorsprong van 32 se conden te brengen, toen gaf Janissen er de brui van. Aanvankelijk ging Lute al leen door en werd daarbij luide toege juicht. Maar de sterk rijdende Castricum- mer zag bijtijds dat zijn slopende solo vlucht tot mislukken gedoemd zou zijn en liet zich wijselijk door het tot tien man ge slonken peloton inlopen. Door pech of moeilijkheden met het hoge tempo waren Zonneveld, Luik. Oudewete ring, Post, Oudkerk, De Reus en Vink naar de achterhoede of helemaal van het strijdtoneel verdwenen. Elf renners ble ven er over om elkaar de overwinning en de ereplaatsen te betwisten. Zes man Met nog zestien kilometer te fietsen sloegen Van Smirren en Brinkman een nieuwe bres in de hoofdmacht. Alleen Snijder, Lute, Janissen en Dullemans wisten deze aanval te pareren. Koolhof, Straver, Timmer, De Jong en Rutte wer den voorgoed afgeschud. Zij werden drie kilometer vóór de finish zelfs nog door hun zes aanvankelijke makkers „gedubbeld". Alleen Timmer had zich juist op tijd van dit ten ondergang gedoemde groepje we ten te distanciëren. Van de zes leiders probeerde Brink man de strijd alsnog met een ontsnap ping in zijn voordeel te beslissen. Maar men gaf de Rotterdamse semi-prof geen kans. Een eindsprint moest uiteindelijk de beslissing brengen en daarin toonde Cees Lute zich duidelijk de sterkste. De snelle Janissen, die al eens tweemaal eer der in Beverwijk gewonnen heeft, kon het hem in deze sprint niet eens erg lastig ma ken. Uitslagen Aspiranten: 1. H. Ottenbros (Alkmaar) de 18 kilometer in 30 min. en 2 sec.; 2. B. Weeda (IJmuiden) 3. J. Rasch (Uitgeest). Nieuwelingen: 1. C. Jansen (Haarlem), de 50 kilometer in 1 uur 23 min. en 43 sec.; 2. C. Duiker (Beverwijk); 3. T. Kleppe (Jisp); 4. A. Kloosterman (Leiden); 5. H. Brakenhof (Velsen-N); 6. W. Vleesman; 7. P. Vleesman (beiden Uitgeest); 8. H. Peters (Heemstede); 9. E. Sminia (Haar lem); 10. N. Paaij (Amsterdam). Amateurs en onafhankelijken: 1, C. Lu- te (Castricum), de 88 kilometer in 2 uur 14 min. en 17 sec.; 2. R. Janissen (Amster dam); 3. H. Brinkman (Rotterdam); 4. M. Snijder (Halfweg); 5. W. van Smirren (Amsterdam); 6. C. Dullemans (Bever wijk); 7. J. Timmer (Velsen-N); 8. op 1 ronde: A. Straver (Haarlem); 9. R. de Jong; 10. J. Koolhof (beiden Amsterdam); 11. A. Rutte (Haarlemmerliede); 12. L. Vink (Amsterdam); 13. op 2 ronden: B. de Reus (Velsen-N); 14. C. Elswijk (Zaan dam); 15. W. Zonneveld (Uitgeest); 16. op 5 ronden: J. Oudkerk (Amsterdam). De prestatieprijs werd toegekend aan de strijdlustige Jan Koolhof. Met het oog op dc wereldkampioen schappen wielrennen, die op zaterdag 15 en zondag 16 augustus in Zandvoort wor den gehouden, hebben ook de gemeenten Heemstede en Bloemendaal de gelegen heid opengesteld doorlaatbewijzen voor personenauto's aan te vragen. Zoals be kend is, wordt voor het betreffende week einde een intergemeentelijke verkeers regeling getroffen, waarbij om Zand voort een „verkeersring" wordt gelegd. Voor bestuurders van personenauto's zal de toegang binnen deze „verkeersring" slechts mogelijk zijn op vertoon van een doorlaatbewijs. Dc Zandvoortselaan wordt afgesloten ter hoogte van het station Heemstede-Aerden- hout. Alle autobezitters die ten westen van het station wonen, wordt aangeraden een doorlaatbewijs voor hun auto aan te vra gen. Ook mensen die per auto in het be treffende weekeinde familieleden binnen de „verkeersring" bezoeken, alsmede le veranciers enz. moeten in het bezit van een doorlaatbewijs zijn. Voor personen die een doorlaatbewijs nodig hebben voor het afgesloten gedeel te in de gemeente Heemstede wordt ge legenheid geboden in de week van 11 tot en met 14 augustus van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur op het politiebureau aan de Raadhuisstraat in Heemstede zo'n bewijs aan te vragen. Op 11 en 14 augus tus kan men dit doorlaatbewijs ook 's avonds van zeven tot negen uur afhalen. Autobezitters in Aerdenhout kunnen op vertoon van hun kentekenbewijs een door laatbewijs afhalen aan het politieposthuis aan de Schulpweg in Aerdenhout. Autobe zitters in de kommen van Bloemendaal en Overveen die op zondag 16 augustus hun auto willen gebruiken, kunnen zich even eens in het bezit van een doorlaatbewijs stellen. De politie houdt namelijk rekening met de mogelijkheid dat de verkeersdruk te op 16 augustus zo zal toenemen, dat geen verkeer meer zal worden doorgela ten. Inwoners die in het bezit van een door laatbewijs zijn, zullen dan wel doorgang krijgen, voor zover dat natuurlijk bij de verkeersdrukte mogelijk is. Zowel voor Bloemendaal, Overveen als Aerdenhout kunnen doorlaatbewijzen op vertoon van het kentekenbewijs worden afgehaald, op 7, 8. 9, 10 en 11 augustus tus sen negen uur 's morgens en vijf uur 's middags. Op 11 augustus kan men ook 's avonds tussen zeven en tien uur door laatbewijzen afhalen. Autobezitters die tijdens het weekeinde in Zandvoort moe ten zijn en al in het bezit zijn van een doorlaatbewijs, afgegeven door de Zand- voortse politie, behoeven uiteraard géén doorlaatbewijs bij de Heemsteedse of Bloe- mendaalse politie aan te vragen. De gemeentepolitie in Heemstede en die van Bloemendaal raden autobezitters aan tijdens het weekeinde van de wereldkam pioenschappen slechts bij noodzaak van hun auto gebruik te maken, daar bij de overvolle wegen oponthoud en vertraging te verwachten zijn. Het verkeer vanuit Haarlem en Heemstede in de richting Vo gelenzang dient te rijden via de Leidse- vaartweg. Als gevolg van vervuiling van het water van de Berkel zijn in het afgelopen week einde onder Eibergen (Gld.) duizenden vissen om het leven gekomen. Bij de stuw op Het Loo werden donderdag reeds dode vissen aangetroffen, terwijl er vele rond zwommen die het kennelijk benauwd had den. Toen vrijdag de toestand nog verer gerde, heeft men getracht door het trek ken van de stuwen, waardoor er meer be weging in het water kwam, de vissen die nog leefden te redden doch blijkbaar heeft dit weinig gebaat. Het giftige afval zou afkomstig zijn van enkele aan de Berkel gelegen papierfabrieken in Duitsland, maar het is niet na te gaan of deze ver onderstelling juist is. THURSO (Schotland) (Reuter) De „Maid Nellie", een nauwelijks tien meter metend zeilschip, is vrijdag, met drie ge baarde mannen aan boord, uit Stromness, een haven van het ter hoogte van Noord- Schotland gelegen eiland Orkney, met be stemming Noord-Amerika vertrokken. De opvarenden willen de oude zeeweg der Vi kingschepen, die een tiental eeuwen gele den reeds de Noordamerikaanse kust be reikten, volgen. Het eerste reisdoel wordt gevormd dooi de 200 mijl noordelijker gelegen Faroer- eilanden. Vervolgens wordt via IJsland en Groenland koers gezet naar Labrador, het tussen de Hudsonsbaai en de Atlanti sche Oceaan gelegen Noordamerikaanse schiereiland. De mannen hebben een zee reis van drieduizend mijl voor de boeg. Amsterdam. Engels m.o.-A: me.i. C. J. C. van den Wijngaard, 's-Gravenhage; R. Bekendam, Amsterdam: P. A. de Jong, Eindhoven: P. J. J- Leenaarts. Kaatsheuvel; T. Stijnman, Haarlem. Amsterdam. Frans m.o.-B: W. J. A. Bots. Lei den: C. Denijs, Laren; J. M. Fabriek, Heerlen; H. A. Fossen, Bussum; W. A. Houtman, Goes; J. Kruizinga. Groningen: P. Lamme, Rotterdam; H. J. M. Roozen, Laren: T. Strobel. Bloemendaal; A. A. Veenhof, Eindhoven en de dames J. A. Kwadijk, Scheveningen en W. F. van der Ploeg, Amsterdam. Utrecht Frans m.o.-A: D. van den Brink. Vel- sen: W. Ch. Butzelaar, Soest: M. Braaksma, Breda en de dames M. A. van Zellem-Van Klaveren, Zwolle: I. W. M. Adriaansens-Hezemans, Schie dam: Th. J. van Bemmel. Haarleu; G. Valken, Amsterdam en H. G. Wildeboer, Utrecht. WASHINGTON (AFP) Zeer spoedig zal worden begonnen met de vervaardiging van instrumenten die over vijf tot zes jaar op het maanoppervlak zullen worden ge- plaatst. De tijd die de toeristen en de niet dienst doende leden van de bemanning van het Zweedse toeristenschip „Grips- holm" zondag gegund was om te passa gieren, bleek veel te kort geweest te zijn voor een der opvarenden: toen hij aan het IJmuider steigertje arriveerde, bleek de „Gripsholm" daar niet meer te liggen. Met behulp van een politiejeep werd de man in recordtijd naar de sema phore gereden, waar een snelle motor boot gereed lag om hem naar de reeds tussen de pieren varende „Gripsholm" te brengen. Hij kon nog net bijtijds aan boord klimmen. De heer J. A. van der Baan te Amster dam-Noord, aan wie de onlangs opgerich te „Nederlandse volksbeweging" had aan geboden juridische bijstand te verlenen in een proces, dat hij voornemens is te voeren tegen de Amsterdamse G.G. en G.D., is op zijn aanvankelijk besluit deze bijstand te accepteren teruggekomen. Hij is wel van plan de gerechtelijke actie door te zetten ter verkrijging van smartegeld 'voor zijn kleinkind, dat bij de gëboorte zijn 20-jarige moeder, mevrouw Van der Wal-Van der Baan op 10 juli verloor. De heer Van der Baan meent, dat de dienst doende arts van de G.G. en G.D. in ge breke is gebleven bij het zenden van een ziekenauto na een dringende oproep van de vroedvrouw. Deze auto arriveerde pas toen de jonge moeder was overleden. Aanvoer van zaterdag Zaterdag werden op de visveiling in IJmuiden aangevoerd 6640 kisten vis, waarvan 777 tong en tarbot, 15 heilbot, 985 schol, 53 schar, 35 bot, 2895 haring, 620 makreel, 320 schelvis, 445 wijting, 250 kabeljauw en gul, 5 leng, 40 haai, 5 ham, 15 wolf, 40 poon, 175 koolvis en 15 diversen. Pryzen van zaterdag Per kilo: heilbot. 3,50—2,20, grote tong 104,50, grootmiddel tong 3.603,20, kleinmiddel tong 3,503,10, kleine tong 1 3,50—3,00, kleine tong 2 3,20—2.70, tar bot 1 4,203,00, zalm 126; per 50 kilo: grote schol 5748, grootmiddel schal 5148, kleinmiddel schol 7243, kleine schol 1 6041, kleine schol 2 4918, schar 31—11,50, bot 129, verse haring 22,40—15,20, makreel 21,40—14, grote schelvis 3830, grootmiddel schelvis 3428, kleinmiddel schelvis 3327. klei ne schelvis 1 4126, kleine schelvis 2 36—21, wijting 3214, grote gul 36—27, middel gul 3627, kleine gul 3121, kleine haai 2314, ham 10437, kleine wolf 41, poontjes 19—16, kleine koolvis zwart 3518,50, kleine koolvis wit 42, kleine rode poon 2 148; per 125 kilo: grote kabeljauw 19275, grote koolvis zwart 86-72, grote leng 72, grote wolf 88. (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek wordt enorm gespaard, niet slechts om met het gespaarde geld later een auto of een ijskast te kunnen kopen, maar ook om op niet al te lange termijn in het bezit te komen van een eigen huis. De „Eigenheimer" zoals men de bezitters van een eigen huis hier noemt vormen thans een groep personen die in aantal bijzonder talrijk zijn. Eén op de zeven Westduitse gezinnen heeft namelijk een bouwspaarcontract! De Westduitse particuliere bouwspaarinstellingen gaat het bepaald voor de wind. Het vorige jaar sloten zij 40 percent meer contracten af dan in 1957. In totaal bezitten zij thans meer dan 2,5 miljoen bouwspaarcontracten met een totale waarde van 37,5 miljard mark. Wanneer men uitgaat van een gezin met gemiddeld drie kinderen, dan spaart thans 14 percent van de Duitse bevolking voor het eigen huis. Het wordt opvallend geacht, dat het aandeel van de kleine en heel kleine man bij deze spaarders zo bijzonder groot is. Van alle bouwspaarders bestaat 40 percent uit arbeiders, 18 percent uit kantoorbedienden en 11 percent uit ambtenaren. Gemiddeld spaart men 730 mark per jaar. Opvallend is voorts dat hij, die pas een nieuw huis heeft gekregen, de neiging heeft meer te sparen voor het reeds verkregen maar nog niet geheel betaalde bezit, dan degene die nog niet zo ver is. Daarbij wordt van staatswege het „bouwsparen" intens gestimuleerd met een zogenaamde spaarpremiewet, waarbij hij, die kan be wijzen dat hij spaart voor een eigen huis bij een erkende bouwspaarkas, grote belas- tingfaciiiteiten krijgt. Overigens duurt het meestal nogal een tijd voor hij, die spaart voor een eigen huis bij een bouwspaarkas, in aanmerking komt voor een nieuwe huis. Die periode loopt van 22 tot 24 maanden. Dat wil zeggen, dat men eerst een bepaalde som gespaard moet hebben en daarna nog eens bijna twee jaar moet wachten voor men in aanmerking komt voor het „zelf bouwen". Zwaben bovenaan Men spreekt thans in West-Duitsland van de „golf van de Eigenheimers", zoals men na 1945 de eet-, de textiel, de reis- en andere golven heeft gehad. In het bij zonder in bepaalde streken in Zuid-Duits- land, vooral in Zwaben, wordt werkelijk enorm gespaard en is bijna ieder gezins hoofd uit op een eigen huis. Bijna de helft van alle Westduitse bouwspaarcontracten is in handen van Zwabische families uit de deelstaat Württemberg, maar ook in Beie ren en Hessen is dit sparen zeer populair. In het Roergebied en de industrie-kernen in Noord-Duitsland moet er meer moeite gedaan worden om bouwspaarcontracten af te sluiten, maar zelfs hier waar het geld gemakkelijk pleegt te rollen voor auto's, ijskasten en dergelijke consumptieartikelen spaart men toch geducht. Steun voor conjunctuur Economisch gezien acht men dit alles een uiterst gunstig teken. Immers, waar veel gespaard wordt in alle lagen der be volking voor een eigen huis, daar zal de bouwnijverheid steeds voldoende werk hebben en wel over een lange reeks van jaren. De bouwnijverheid bepaalt in zeer belangrijke mate de conjunctuur, is althans een animator voor de algemene conjunc tuur. Het is hierom, dat in allerlei politieke kringen de woningbouwpremie met belas tingverlichting zo wordt geprezen en men verwacht dat een snelle liberalisering van de woningmarkt, het totaal vrijgeven van de huren, er toe zal bijdragen dat nóg meer mensen over zullen gaan tot het sparen voor een eigen huis al was het maar omdat in dat geval de huren zullen stijgen en het steeds lonender wordt een eigen huis te bezitten. Er wordt trouwens in West-Duitsland al geducht gebouwd. Dat blijkt uit het vol gende overzicht van per jaar gebouwde woningen: 1950: 360.000; 1952: 440.000; 1954 550.000; 1955: 550.000; 1956: 570.000; 1957 550.000; 1958: 510.00. Volgens de wet op de woningbouw van 1950 wordt 75 percent van alle woningen rnet staatshulp voor de sociale woningbouw gebouwd. 15 percent wordt gebouwd met steun van belastingfaciliteiten en de rest wordt vrij gefinancierd. De kapitaalmarkt nam in 1958 voor de bouw van 510.000 wo ningen met 5,44 miljard deel aan de bouw kosten ter groote van 12,6 miljard mark De bouwspaarkassen droegen hiervan 38 percent bij en niets duidt er op dat deze spaargolf voor een eigen huis binnenkort zal afnemen. Daarvoor beschikken de bouwspaarkassen over te veel contracten die pas zijn afgesloten en waarop nog ja renlang moet worden gespaard, voordat de spaarders in aanmerking komen voor ,een huis. Besommingen van maandag IJM 36 f 14.700, RO 53 f 15.300, KW 52 f7150, KW 28 f4800. KW 126 f3400, KW 46 f3700, KW 89 f5200, KW 171 f17.600 KW 122 f 15.400, KW 124 f4950, KW 91 f2850, KW 82 f 17.750, KW 114 f3950 KW 134 f3650, KW 34 f3850, IJM 65 f4050. Voor dinsdag Voor dinsdag wordt verwacht de Me- dan, die een vangst heeft van 90 makreel 700 haring, 20 diversen, 170 kisten klei ne haring en 262 kantjes. De Vios en de KW 176 vingen samen 1130 haring, 10 makreel, 170 diversen 590 kleine kisten haring en 615 kantjes Het was wisselvallig met de visserij om de noord. Zaterdag werden er van 120 tot 150 manden haring gevangen. Zondag was de vangst van 200 tot 250 manden, even eens meest haring. De Postboy boekte een dagvangst van 170 manden haring, de Elie deed een trek van 60 manden, de Polder man van 60 manden, de Deining van 70 manden, de Golfstroom van 30 manden, de Dirkje van 20 manden. Op 't Zandt was de visserij ook niet best. Zaterdag werden er 60 tot 80 manden vis gevangen, meest schelvis en makreel, zondag 60 tot 100 man den. De Emma is weer naar zee ver trokken. Besommingen van zaterdag Eén trawler met f 10.140, HD 108 20.500, KW 101 f 13.000, KW 121 f 19.500, KW 49 f 18.200, IJM 283 f4810, KW 155 2800, KW 24 f4700, IJM 11 f2100, IJM 29 f1510, IJM 221 f3900, IJM 52 f2410, IJM 61 f2210, IJM 59 f3750, IJM 45 2550, RO 29 f400, RO 2 f2530, KW 92 1100, KW 77 f 1110, KW 61 f1610, KW 53 f1140, KW 21 f1310, KW 210 f 2250, WR 25 f 5850, WR 67 f 2840, WR 88 f 2680. WR 34 f3740. Maandag aan de markt Er was vandaag aan de IJmuider vis- afslag een ongekende hoge aanvoer voor deze tijd van het jaar. Zes grote loggers en trawlers en 58 kustschepen zorgden voor een aanvoer van liefst 8100 kisten vis, waarvan in de eerste beurt 1070 schelvis. 420 wijting, 280 gul en kabel jauw, 20 koolvis, 2600 haring, 615 ma kreel, 85 noordschol, 320 varia en 635 stijve kabeljauwen en in de tweede beurt 400 schelvis, 200 wijting, 125 gul en ka beljauw, 100 haring, 360 makreel, 930 schol, 200 varia, 275 stijve kabeljauwen en 15.000 kilo tong. De KW 52 kwam aan de markt met een vangst van 35 wijting, 90 schelvis, 15 gul en kabeljauw en 225 makreel. De nieuwe Jan Marie, KW 171 (20 juli) keerde terug van zijn eerste reis. Het schip had een aardig vangstresultaat voor een eerste reis: 700 haring en 40 varia. De KW 122 Arie Ouwehand (20) kwam aan de markt met 525 haring, 125 ma kreel, 100 varia, 30 stijve kabeljauwen en 421 kantjes. De IJM 36 Jacoba Geziena (22 juli) verscheen met 25 schelvis, 20 wijting, 20 gul en kabeljauw, 20 koolvis en 645 haring. De KW 82 Stad Enchhuysen (23 juli) kwam met een vangst van buitengewone kwaliteit. De vangst was 45 wijting, 340 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 25 haring, 150 makreel, 165 stijve kabeljauwen en 170 kantjes. De RO 53 Dirkje (22 juli) zorgde voor 725 haring, 25 makreel, 50 varia en 50 stijve kabeljauwen. Export De buitenlandse handel betaalde in guldens voor: grote rijen kabeljauw 90120, kleine rijen kabeljauw 4158, kisten grote kabeljauw 104125, kisten kleine kabeljauw 100115, grote schel vis 3338, grootmiddel schelvis 3038, noordschol, grote schol, middel schol, zetschol 1 5556. Binnenland De binnenlandse handel betaalde in guldens voor: grote gul 3336, middel gul 2430, torren 1823, zwarte koolvis 100, pennen 2631, braad 2228, wijting 1420, haring 1822, makreel 1521, noordschol 2 4556, noordschol 3 3141. Haringvangsten De gemiddelde vangsten van de Kat- wijker vleetloggers waren 22 kantjes, die van de Scheveningse 20. De afzonderlijke vangstcijfers: KW 2—56, KW 5—38, KW 7—16, KW 9—14, KW 23—36, KW 25—54 halve vleet, IJM 75—20, KW 16—22, KW 19—12, KW 47 —60, KW 54—18, KW 70—68, KW 168 42, KW 41—1, KW 78—38, KW 15 geen vangst, KW 43—5, KW 97—2, KW 110— 60, KW 22—15, KW 45—18, KW 127—36, KW 175—26, KW 18—14, KW 38—6, KW 48—8, KW 86—5, KW 37—8, KW 95—14, KW 151—13, KW 163 geen vangst. Trekkers: KW 99—70, KW 40—8, KW I 74—25. Slotkoers Voorbeurs vrijdag koersen 3-3HVo Nederl. '47 933/g 3% Nedl. 1962'64 98% Woningbouw 6 n/n 110% Pr. A'dam '56 I.. 80% Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III 99 Pr. R'dam '52 I.. 8854 Pr. R'dam '52 II.. 90 Pr. R'dam '57 10054 A.K.U 373 375 Calvé Delft 560 Van Gelder Zonen 230 K. N Hoogovens 563 Nederl Ford 325 N. Kabelfabriek 39854 gew Philips Gloeil 657 658 Pref PhilipsGloeil 260 Unilever 585 583 Wilton Fvenoord 213 Werf Gusto 156% Dordtsche Petrol. 732 Kon Petroleum f 167.70 166,— 280 A'dam Rubber 93 K.L.M f 133.20 Holl Amer. Lijn.. 15754 K.N S M 15754 N Scheepv Unie 134 v Nievelt Goudr 12554 °hs. v Ommeren 250 H.V.A 149% Delimaatschappij f 180. Amsterd. Bank 335 Nat. Handelsbank 151 Ned Handel Mij 255 Botterd. Bank 310 Twentsche Bank 269 Anaconda Copper 64% Bethlehem Steel 56% 'J S Steel 102% General Motors 5654 78% Tidewater 26% Aagtekerk 3 te Antwerpen. Aalsdijk 3 te Halifax. Abida pass. 2 Malta n. Abadan. Adonis 2 te Houston verwacht. Aegis 1 v. Aruba n. Nassau. Agamemnon pass. 2 Azoren n. Amsterdam. Algenib 2 50 m. z.o. Maceio n. St. Vincent. Albireo 2 te Antwerpen. Alblasserdijk 1 v. New Orleans n. Le Havre, Aldabi 2 te Santos verwacht. Alhena 1 v. Rotterdam n. Bremen. A both 28 te Buenos Aires. Alkes 2 110 m. w. Lissabon n. Antwerpen. Alphard 2 v. Porto Alegre n. Rosario. Ahvaki 2 100 m. z.w. Ouessant n. Marseille. Amalie B 2 15 m. z.o. St. Vincent n. Port Said. Ameland 2 300 m. n. Puerto Rico n. Landsend. Amerskerk 2 300 m. o. Chagos eil. n. Fremantle. Angolakust 2 te Lagos. Annenkerk 3 te Lissabon. Appingedijk 2 125 m. n.o. Vittoria n. New York. Arkeldijk 2 300 m. z. Sokotra n. D.iibouti. Arnedijk 2 580 m. n.n.w. Az. n. Port Everglades. Attis 1 v. Willemstad n. Pampatar. Axeldijk 3 te Paranagua. Bali 2 40 m. z. Kreta n. Napels. Bantam 2 v. Hamburg n. Londen. Batu 2 v. Tripoli n. Port Said. Bawean 2 70 m. n. Surabaja n. Makassar. Beninkust 2 te Amsterdam. Bintang 2 60 m. o. Ras Fartak n. Damman. Bloemfontein 2 40 m. n. Belawan n. Hongkong. Bonita 2 dw. Miami. Borneo 1 te Tandjong Priok. Boskoop 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Breda pass. 31 Fayal n. Rotterdam. Britsum 2 700 m. n.w. Midway n. Wakamatsu. Calt. Arnhem 2 130 m. n.n.o. Aden n. Rastanura. Caltex Delft pass. 2 Little Bassesree n. Madras. Caltex Delfzijl 2 te Cork. Caltex Gorinchem 2 v. Fredericia n. Noresundby. Caltex Leiden 2 210 m. w. Java n. Bombay. Calt. Pernis 8 127 m. z.o. Little Quoin n. Bahrein. Caltex The Hague 3 te Saigon. Camerounkust 2 te Abidjan. Casamance 2 70 m. z. Las Palmas n. Dakar. Castor 2 80 m. w.z.w. Lizard n. Rotterdam. Charis 1 v. Paramaribo n. Amsterdam. Cities Service Valley Forge 2 250 m. n.w. Seychel len naar Philadelphia. Cinulia 3 v. Adelaide n. Fremantle. Cistula 2 te Singapore. Coolsingel 2 te Le Havre. Corilla 3 v. Singapore n. Pladju. Dalerdijk pass. 2 Mona Passage n. Londen. Delfshaven 2 300 m. n.o. Fayal n. Londen. Duivendijk 3 te Liverpool. Eenhoorn 2 v. Izmir n. Londen. Fos 2 v. Elbe n. Amsterdam. Esso Nederland 2 170 m. n.o. Aden n. Suez. Fiavizo 3 te Liverpool. Friesland KRL 2 te New York. Friesland SSM 2 90 m. n. Texel n. Lübeck. Geertje Buisman 2 183 m. w.z.w. Noordk. n. Umba. Graveland 2 v. Salvador n. Amsterdam. Grootekerk 2 210 m. o.z.o. K. Guardafui n. Aden. Guineekust 2 te Amsterdam. Haarlem 3 te La Libertad. Hathor 2 v. Bremen n. Amsterdam. Hector 2 65 m. z.w. Casquets n. Amsterdam. Hecuba 2 te Amsterdam. Heemskerk 2 55 m. n.w. K. Guardafui n. Penang. Helicon 1 330 m. z.z.o. Kp. Hatteras n. Curasao. Hera 2 te Willemstad verwacht v. Kingston. Hersilia 1 870 m. n.o. Barbados n. Barbados. Hispania 2 15 m. z. Tromsö n. Huil. Holendrecht 2 60 m. z.z.w. Kp. Blanc n. Emden. Hydra 1 800 m. o. Virgin eil. n. Bremen. Iberia 2 25 m. w.z.w. Stadtlandet n. Igarka. Isis 3 te Puerto Cabello. Ivoorkust 2 te Capecoast. Jacob Verolme 2 122 m. z.z.o. Kp. Hatteras naar Cristobal. Jason 2 te Antwerpen. Java 2 v. Tandjong Priok n. Palembang. Joh. Frans 2 120 m. n.n.o. Halifax n. Philadelphia- Kabylia pass. 2 Mona Passage n. Punta Cardon. Kaloekoe 2 te Sorong v. Fafan. Kalydon 2 900 m. z.w. Azoren n. Curacao. Kara 2 320 m. z.o. Bermuda n. Rotterdam. Karakorum 1 v. Amsterdam n. Genua. Karsik 2 v. Dar Es Salaam n. Singapore. Katelysia 2 150 m. o.n.o. Okinawa n. Miri. Kelletia 3 v. Rotterdam n. Oslo. Kellia 2 690 m. z.w. Azoren n. Curacao. Kenia 2 390 m. z.o. Halifax n. Thameshaven. Kermia 2 te Thameshaven verwacht. Kieldrecht 2 et Rotterdam. Kinderdijk 1 te Rotterdam. Khasiella 2 50 m. n.o. St. Paulsrock n. Curacao. Koningswaard 1 v. Rotterdam n. Curacao. Koratia 2 47 m. w. Oussant n. Shellhaven. Kreef 7 te Rotterdam verwacht. Kvlix 2 125 m. z.o. Straat Torres n. Sorong. Laarderkerk 2 rede Ummsatd. Laurenskerk 2 v. Akaba n. Suez. Lawak 2 te Balboa. Leersum 2 v. Limerick n. Port Churchill. Lekhaven 2 250 m. n.no. Kaap Verdische eil. naar Rio de Janeiro. Lckkerkerk 2 te Muscat. Lelykerk 2 dw. Perim n. Rotterdam. Le Maire 2 te Mombasa. Leuvekerk 2 600 m. z.o. Kp. Guardafui naar Dar Es Salaam. Lieve Vrouwekerk 2 146 m. z.w. Karachi n. Aden. Limburg 3 te Genua. Lindekerk 2 125 m. n.w. Muscat n. Massawa. Loenerkerk 2 250 m. n. Port Sudan n. Aden. Loosdrecht 2 te Rotterdam. Loppersum 2 550 m. w. Bermuda n. Mobile. Louis Lantz 2 150 m. w.n.w. St. Vine. n. Monrovia. Luna 1 v. Rotterdam n. Lissabon. Maas 3 te Kingston. Maasdam 3 te New York. Maashaven 2 v. Montevideo n. Buenos Aires. Maaskerk 2 voor anker rede Port Said. Maasllo.vd pass. 31 Perim n. Bombay. Malea 2 te Sambu. Mariekerk 2 45 m. z.z.w. Ouesant n. Port. Said. Mataram 2 v. Genua n. Rotterdam. Memnon 2 v. Charleston n. Baltimore. Merwede 2 70 m. z.z.w. Finisterre n. Rotterdam. Merwelloyd 3 te Genua. Minos 2 v. Rotterdam n. Helsinki. Mississippilloyd 2 350 m. n.o. Bikini n. Cristobal. Molenkerk 2 te Boulogne v. Marseille. Muiderkerk 2 v. Hamburg n. Stettin. Munttoren 2 180 m. o. Bahrein n. Abadan. Naess Commander 2 v. Cowes n. Mena Al Ahmadi. Nias 2 v. Buena Ventura n. Los Angeles. Noordam 2 te Rotterdam. Noordwijk 2 160 m. w. Kp. Vincent n. IJmuiden. Notos 1 et Rotterdam n. Amsterdam. Nijkerk 2 430 m. z.o. Messina n. Genua. Oberon 2 te Baltimore verwacht v. Cumana. Oranje 2 v. Southampton n. Casablanca. Oranjefontein 31 140 m. w.Freetown n. Kaapstad. Oranjestad 2 53 m. z.w. Finisterer n. Plymouth. Orestes 2 540 m. w.n.w. Azoren n. Europa. Osiris 31 v. Matanzas n. Mobile. Perna 2 v. Surabaja n. Balikpapan. Philippia 2 450 m. w. Kp. Frio n. Mena. Pieter S 3 le Rotterdam. Prins Casimir 2 680 m. w. Glasgow n. Montreal. Pr. Joh. Willem Friso 2 540 m. n.w. Az. n. Napels. Prins Willem III 6 te Zeebrugge verwaert. Prins Willem IV 1 v. Detroit n. Toronto. Pr. Willem George Fred. 2 v. Le Havre n. R'dam. P. G. Thulin 2 120 m. z.w. Lima n. Coquimbo. Pygmalion 2 500 m. n.o. Pto. Rico n. Rotterdam. Raki 2 v. Probolingo n. Surabaja. Randfontein 3 te Port Elisabeth. Ridderkerk 2 te Hamburg. Roebiah 3 v. Aden n. Singapore. Roggeveen 2 v. Saigon n. Bangkok. Rondo 29 te Vancouver. Rotterdam I v. Rotterdam n. zee (proefocht). Rijndam 1 te Rotterdam. Provenierssingel 1 910 m. o.n.o. Midway n. Japan. Saiatiga 1 570 m. z. Azoren n. New Orleans. sabang 2 te Pnompenh. Saloum 2 te Duinkerken. Sibajak 3 te Sydney. Sibigo 2 te Biak v. Hollandia. Steven 2 v. Genua n. La Spezia. Stad Alkmaar 2 40 m. n.o. Stockholm n. Lulea. -Stad Amsterdam 2 dw. Dakar. Stad Arnhem 2 te Kiel v. Gdansk. Stad Delft 2 510 m. w.z.w. Malinhead n. Belfast Stad Gouda 4 te Rotterdam verwacht. Stad Schiedam 2 100 m. n. Texel n. Narvik. Stad Utrecht 2 te Hamburg. Stan vac Lirik 4 te Singapore v. Saigon. Statue of Liberty 2 60 m. z.z.w. Ras Al Hadd n. Philadelphia. Straat Bali 30 te Port Swettenham. Straat Madura 2 te Lorenzo Marques. Straat Malakka 3 te Surabaja v. Singapore. Straat Torres 3 te Fremantle. Sumatra 2 v. Belawan n. Djibouti. Taria 2 te Colombo. Tamara 2 v. Isle of Grain n. Portland. Tamo 1 v. Hamburg n. Antwerpen. Tara 2 v. Santos n. Buenos Aires. Texel 2 v. Basrah n. Kuwait. Themis 2 v. Bremen n. Antwerpen. Tiba 2 v. Santos n. Hamburg. Tibia 2 4 m. z.z.o. Dover n. Abadan. T.ibodas 3 te Tanga. Tjikampek 2 170 m. n. Mauritius n. Penang. Tweelingen 4 te Rotterdam verw. v. Kirkeness. Van der Hagen 2 te Lagos. Vivipara 2 v. Mena A1 Ahmadi n. Montreal. Waal 2 50 m. n.o. Cherbourg n. Tripoli. Waikelo 2 v. Bahrein, 3 te Kuwait verwacht. Waterman 2 400 m. w. Ierland n. Southampton. Weltevreden 3 te Akaba. Westerdam 3 te New York. Westertoren 2 430 m. o. Colombo n. Aden. Westland 2 45 m. z.z.w. eiland Sao Vincente naai Willemstad 2 v. Barbados n. Port of Spain. Wilmarsum 2 te Mobile verwacht. Woensdrecht 2 85 m. n.o. Oran n. Bremen. Montevideo. Zaankerk 2 v. Bremen n. Amsterdam. Zaanland 2 te Buenos Aires verwacht. Zeeland 3 te Djibouti. Zonnekerk 2 v. Genua n. Marseille. Fuiderkerk 2 800 m. z.z.o. Cocos eil. n. Aden. Zuiderkruis 3 te Walvisbaai. SLEEPVAARÏ Barentsz Zee 31 te Honolulu n. Osaka. Blankenburg 2 te Antwerpen. Friesland 31 te Port of Spain. Gelc Zee, 31 te Lübeck. Hudson 1 te Maassluis. Humber 30 te Gibraltar. Loire 3 v. Antwerpen te Maassluis. Noordzee 2 te Newcastle. Poolzee 2 v. Dover te Newcastle. Zeeland 31 420 m. n.o. Wake n. Osaka. Zwarte Zee pass. 29 Gibraltar n. Oslo. KLEINE VAAR! Admiralengracht 2 dw. IJmuiden n. Helsinki. Alcetas 31 v. Rotterdam n. Tanger. Ardeas 2 20 m. o. Majorca n. Savona. Eisa 2 10 m. o. Humber n. Hull. Ilias 1 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Leliegracht 1 te Amsterdam. Manto 31 v. Rotterdam n. Duinkerken. Midas 2 10 m. n.o. Sandettie n. Rotterdam. Nero 31 v. Amsterdam n. Gothenburg. Phidias 31 te Famagusta n. Limassol. Plato pass. 2 ET-3 v. Gdynia n. Amsterdam. Quo Vadis 30 v. Antwerpen te Dublin. Schippersgracht pass. 2 ET-7 v. Abö n. A'dam. Twee Gebroed, pass. 2 ET-15 v. K'hagen n. A'dam Westerdok 2 25 m. n.w. Waterweg n. Rotterdam

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6