De man aan de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Kort en bondig Agenda voor Haarlem Hansaplast 4 Geen Willem Parel vanavond De radio geeft woensdag T elevisiepr o gramma Opleiding tot tandarts wordt uitgebreid Schiphol verwacht dit jaar een miljoen passagiers Volksdansers uit elf landen in Den Bosch Wegenwachten komen zieke automobilisten te hulp ƒ2.- Filmfestival van Moskou geopend Duitse jongens veroordeeld tot zes en vier maanden cel Minister Klompé opent congres in Helsinki G. J. Vijzelaar 25 jaar bij P.E.N. gehuldigd Nederlandse composities op Gaudeamus-muziekweek Zonsverduistering op 2 oktober Nederlandse waarnemers naar Fuerte Ventura Het Bavo-orgel Bijvakken voor studie in de muziekwetenschap Landbouwschuren gingen in vlammen op Neem wat extra in voorraad door Cameron Hawley DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 De speelfilm „Het wonderlijke leven van Willem Parel," die men hedenavond in het N.T.S.-programma zou uitzenden, komt niet op het televisiescherm. Desgevraagd verklaarde ons de produ cent van de film, de heer Joop Geesink, dat hij ongeveer vier maanden geleden spon taan zijn toestemming had gegeven aan de N.T.S. om de Willem Parel-film op het beeldscherm te vertonen. Enige tijd daarna deed zich de moeilijkheid voor, dat na de vertoning van een korte film uit de pro- duktie van Geesink, een der medespelen den honerering eiste. De heer Geesink heeft zich daarop verdiept in de contrac ten van de acteurs, die aan de Parel-film hebben meegewerkt en kwam tot de bevin ding dat het. woord televisie daarin niet voorkwam. Hij voorzag strubbelingen en besloot daarom, omdat hij op korte termijn de medewerkenden aan de film niet meer kon bereiken, de toestemming in te trek ken. Een en ander speelde zich in betrek kelijk korte tijd voor de uitzending af. Vandaar dat de kijkers thans worden ver rast met de mededeling, dat de vertoning niet doorgaat. Alsnog zal Geesink met de acteurs contact opnemen, zodat de verto ning, zij het op later datum, is te verwach ten. Ter vervanging vertoont de N.T.S. vanavond de Duitse film „Der letzte Mann". HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Mijn kind heelt vakantie, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Theaterorkest en soliste. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade- ork. en koor. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuziek met comm. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.35 Instr. octet. 17.00 Versierde va- kantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Veeteelt in Nederlands Nieuw-Guinea, door ir A. van Leeuwen. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Act. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 Gram, (event, report, wielerwedstr. De acht van Chaam). 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-ork. 20.35 Captain Cook brengt de beschaving op Ota- hiti. hoorsp. 21.50 Latijnse klanken. 22.15 De weg naar volwassenheid, caus. 22.30 Kamermuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Idem. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 -24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelconc. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.05 Ork.conc. 15.35 Tenor en piano. 16.04 Voor de jeugd. 17.20 Inter- scholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Me- tropole-ork. 18.15 Spectrum van het Chr. organi satie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Leger des Heils-kwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Filharm.ork. en piano. 20.45 Rep. 21.00 Zangdienst. 21.45 Muz.-luisterwedstr. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.1524.00 Platennieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 14.40 Ork.conc. met koor en sol. 16.00 Omr.orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Boekbespr. 17.50 Kamermuziek. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorspel. 21.30 Pianorecital. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 20.00 Journaal en weerber. NCRV: 20.20 Filmreportage expeditie Sterrengebergte. 20.35 Tekenfilm Walt Disney. 21.15 Documentaire. 21.40 Voordracht. 22.05 Dagsluiting. Advertentie Wegens huwelijk zal onze zaak 5 augustus de gehele dag GESLOTEN zijn. Img J\ IJ JUWELIER M II HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Tel. 13004 De Commissie Spreiding Hoger Onder wijs zal binnenkort advies uitbrengen over de vraag of de studiemogelijkheden voor de opleiding tot tandarts moeten worden uitgebreid. Dit blijkt uit het ant woord van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Lien- den (P.v.d.A.), of het juist is, dat aan de rijksuniversiteit van Utrecht slechts 85 eerstejaarsstudenten voor de tandheel kundige opleiding konden worden inge schreven. De ministers bevestigden, dat er slechts 85 studenten zijn toegelaten. De rijks universiteit van Groningen heeft zich bereid verklaard de studenten, die in Utrecht niet geplaatst kunnen worden, op te nemen. Tot nog toe werd aan 40 per sonen in overweging gegeven zich tot de universiteit te Groningen te wenden. Vijf tien van hen hebben dit gedaan. Na ontvangst van het rapport van de commissie spreiding hoger onderwijs zal de regering zo spoedig mogelijk haar standpunt bepalen. Inmiddels is de minister reeds met zijn ambtsgenoten van Financiën en van Volks huisvesting en Bouwnijverheid in overleg getreden, ten einde op korte termijn de capaciteit van het tandheelkundig insti tuut te Groningen te doen verdubbelen. Prins Aschwin. Prins Aschwin, de broer van Prins Bernhard, is per vlieg tuig in Rome aangekomen. Hij zal daar twee dagen blijven en dan het Neder landse koninklijke gezin in het vakantie oord Ravelle gaan bezoeken. Het aantal luchtreizigers op Schiphol in het geregeld, Europees en interconti nentaal verkeer is tesamen over de eer ste zes maanden van dit jaar met meer dan 45.000 gestegen in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1958. To taal werden van januari tot en met juni 1959 483.093 inkomende en uitgaande lucht reizigers genoteerd, hetgeen tien percent meer is dan het vorig jaar. Reeds is ge bleken dat de stijging ook in juli heeft aangehouden en dat de reserveringen voor augustus en september in de toestellen van de verschillende maatschappijen een meer dan bevredigend beeld geven. Men rekent er dan ook op dat voor de eerste keer in de geschiedenis van Schiphol dit jaar meer dan één miljoen passagiers de ioketten zullen passeren. In 1958 waren het er 972.510. Juni was een topmaand voor de luchthaven. Nog nimmer is een aantal van 120.056 passa giers in één maand op Schiphol geboekt. Volgens de voorlopige tellingen is dit re cord in juli al verbeterd. Het aantal pas sagiers steeg boven de 130.000 Opvallend is de groei van het postver keer in het eerste half jaar. Het intercon tinentale postvervoer steeg met 45 per cent in vergelijking met de overeenkom stige periode van 1958. Opvallend was de stijging in het postverkeer tussen Rusland Polen en Tsjechoslowakije enerzijds en Zuid-Amerika, India en Pakistan ander zijds, welk verkeer voor een groot deel via Schiphol wordt geleid. Ook het goederenverkeer is sterk ge stegen. Het intercontinentale goederen verkeer steeg in het eerste half jaar met veertig percent en het Europese met 21 percent in vergelijking met 1958. Van ja nuari tot en met juni 1959 werd 17,7 mil joen kg. vracht op Schiphol verladen te gen 14,2 miljoen kg. in het eerste halfjaar van 1958, een gemiddelde stijging van 25 percent. Ongeveer 400 folkloristische dansers, danseressen en muzikanten uit elf landen zullen maandagmiddag 10 augustus op de markt in 's-Hertogenbosch deelnemen aan een folkloristisch dansfeest georganiseerd door de plaatselijke VVV. De zang- en dansgroepen komen uit Italië, Frankrijk, België, Ierland, Schotland, Duitsland. Oos tenrijk, Zwitserland, Denemarken, Zweden en Nederland. De nog jonge repatriëringsdienst van de ANWB-Wegenwacht blijkt voor de dienst doende inspecteurs een drukke zaak te worden. Verleden week heeft inspecteur J. van Rees een Rotterdammer, die door zware bronchitis werd gekweld en niet meer kon rijden, uit Imst in Oostenrijk teruggehaald. Onderweg heeft hij op de Fernpas een andere Nederlandse toerist, die bij noodweer pech had gekregen, uit de moeilijkheden geholpen. Inspecteur W. van Dalen is op het ogen blik bezig de familie van een toerist, die te Freiburg met een acute blindedarmont steking in een ziekenhuis moest worden opgenomen, naar het vaderland terug 1e rijden. Ook kwamen verzoeken om hulp uit Denemarken en Italië van zieke Neder landse automobilisten binnen. De reizende wegenwachten worden on derweg tientallen malen aangehouden door Nederlandse toeristen. Velen bleken zonder voldoende informatie en kaarten maar luk-raak op reis te zijn gegaan. Na het „grensincident" met de Zwitserse douane, die een wegenwacht niet wilde toelaten op het vermoeden met een bui tenlandse militair in uniform te doen te hebben, heeft de ANWB de wegenwachten van drietalige legitimaties voorzien, waar in, naast vermelding van hoedanigheden, hulp en bijstand van autoriteiten en politie voor het repatriëringwerk wordt gevraagd. Haarlemse rechtbank Advertentie Warme schotels LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 MOSKOU (UPI) De openingsavond van het filmfestival van Moskou heeft weinig enthousiasme gewekt. De Britse film „Room at the top", handelend over een jongeman die carrière maakt door zonder liefde te trouwen met de dochter van zijn chef, lokte een beleefd applaus uit, niet meer. Een van de oorzaken was waarschijnlijk, dat de Russische onder schriften de sfeer van de dialoog onmoge lijk volkomen konden weergeven. Veel enthousiaster en vaak zeer spontaan was het applaus dat opklonk bij de vertoning van de Russich-Chinese documentaire over leven en dood in een koninkrijk van dieren. De avond was geopend door de Russi sche minister voor Cultuur, Nikolai Mik- hailov, die een brief voorlas van premier Kroesjtsjev waarin deze de festivalgan gers succes toewenste bij hun pogingen om door middel van de film de vrede en het begrip onder de mensen te bevorderen. De Franse filmproducent Raoul Levy heeft meegedeeld, dat hij behalve „Ba- bette goes to war", nog een film met Bri gitte Bardot heeft meegebracht, namelijk „En cas de malheur" (met Jean Gabin). Levy vindt het niet mooi van de Amer- kanen dat zij „Het dagboek van Anne Frank" vertonen. Zij hadden een wildwest mee moeten brengen, zei hij. „Een Ameri kaanse poging een Europees verhaal te verfilmen is zo iets als wanneer wij in Pa rijs een film zouden maken over Abraham Lincoln". De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen twee achttienjarige Duitsers (een ban ketbakker uit Darmstadt en een elektri cien uit Lippstadt) conform de eis veroor deeld tot respectievelijk zes en vier maan den gevangenisstraf met aftrek. Op 28 juni namen zij in IJmuiden een auto weg om deze, naar zij zeiden op een stil plekje neer te zetten en als slaapplaats te gebruiken. Een 33-jarige Haarlemse musicus, die op 28 december met zijn auto op de rijksweg VelsenHaarlem onder invloed zou heb ben gereden, werd veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid met aftrek. De officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, had veertien dagen gevangenisstraf en een iaar ontzegging geëist. De rechtbank deed geen uitspraak in de zaak tegen een 41-jarige Amsterdamse aannemer, die op 21 mei in het centrum van Haarlem onder invloed zijn auto zou hebben bestuurd. Zij achtte namelijk het onderzoek niet voldoende. Men zal alsnog drie getuigen horen. Ook tegen deze ver dachte luidde de eis veertien dagen ge vangenisstraf en een jaar ontzegging. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, is per vliegtuig naar Helsinski vertrokken, waar zij het congres van de Internationale Federatie van Vrouwelijke Academici zal openen met een rede over „Vrouwen in het politieke leven". Mej. Klompé is in de eerste jaren na de oorlog voor Nederland lid van het bestuur van deze internationale federatie geweest. Een Nederlandse delegatie zal 't congres, dat enkele dagen duurt, bijwonen. Minister Klompé keert donderdag naar Nederland terug. Zaterdag herdacht de heer G. J. Vijze laar, Duinwijcklaan 33, Beverwijk, de dag, waarop hij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad van het P.E.N. Des morgens werd de jubilaris, die thans werkzaam is als technisch ambte naar-C op de afdeling Transformatoren, door de directie ontvangen, waarbij hij werd toegesproken door de directeur, ir. J. den Boesterd, die hem de gebruikelij ke gratificatie overhandigde. Van het Provinciaal Bestuur ontving hij een bloemenhulde. Later werd de heer Vij zelaar op zijn afdeling gehuldigd, waar bij hij werd toegesproken door zijn chef, de heer L. B. A. Hout en door zijn col lega de heer A. C. van der Walle. Des middags recipieerde de jubilaris te zijnen huize in Beverwijk. Namens het ju bileumfonds van het P.E.N. sprak de heer I J. Poen. Naar het tijdschrift „Musica Sacra" mee deelt, zijn voor de internationale muziek- week 1959 van de stichting Gaudeamus te den composities door de jury bestaande uit Kees van Baaren (Nederland), Wil helm Maler (Duitsland) en Leonce Gras (België) 19 werken voor uitvoering uitge kozen waaronder composities van de Ne derlanders Louis Andriessen, S. J. H. v.d. Booren, Otto Ketting, Ton de Kruyff Michael Mengelberg, Peter Schat, Joop Stam en Jan van Vlijmen. Er waren in zendingen uit negen landen. Van 10-17 augustus wordt in de West faalse kerkmuziekschool Te Herford weer een internationale koorleiderscursus on der leiding van prof. dr. Wilhelm Ehmann gegeven. Behalve Frauke Haasemann uit Herford en de Zwitser Hans Martin Linde werkt ook Renske Nieweg uit Amersfoort mee. Joh. Nep David heeft een oratorium „Ezzolied" getiteld geschreven, dat op 21 februari 1960 te Berlijn zijn eerste uitvoe ring zal beleven. Uitvoerenden zijn: solis ten, koor en orkest van de Berlijnse Phil- harmonie onder leiding van Hans Chemin- petit. Ter gelegenheid van de totale zonsver duistering op 2 oktober zal op 13 augustus een wetenschappelijke expeditie van de Utrechtse Sterrewacht naar de Canarische Eilanden vertrekken, met het doel meer kennis te vergaren over de structuur en de straling van de zon. De expeditie is georganiseerd door de eclipscommissie van de Kon. Ned. Acade mie van Wetenschappen. Zij wordt gefi nancierd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek Drie jaar geleden is men al begonnen met de voorbereidingen voor de expeditie De waarnemingen zullen zich vooral con centreren op de verschijnselen die zich aan de rand van de zonneschijf voordoen. De waarnemers zullen zich installeren op het eiland Fuerte Ventura, 7 kilometer binnen de noordelijke grens van de 100 kilometer brede totaliteitszone van de ver duistering. Dit eiland is ook uitverkoren door sterrekundigen uit andere landen, onder andere uit Amerika en Engeland. Er zullen ongeveer drie jaar nodig zijn voor de uitwerking van de gegevens. Daar na zullen de resultaten pas bekend ge maakt kunnen worden. De totale kosten van de expeditie be lopen naar schatting rond 30.000 gulden. De expeditie zal zes weken vóór de ver duistering reeds op Fuerte Ventura arri veren. De voorbereidingen vergen name lijk veel tijd: de instrumenten, die in vijf tig kisten worden vervoerd, moeten ge monteerd en opgesteld worden. Men wil eerst proefopnamen maken en in de laatste twee weken voor de verduistering zal het programma dagelijks enkele malen volle dig gerepeteerd worden, want op de dag zelf moet men uiterst accuraat werken omdat alle waarnemingen in slechts enkele seconden verricht dienen te worden. Prof. dr. M. G. I. Minnaert, hoogleraar directeur van de Utrechtse Sterrewacht, zal zich enkele dagen vóór de verduiste ring bij het gezelschap voegen. In september zal uit Nederland ook een uit 30 personen bestaande amateuréxpedi- tie naar Fuerte Ventura vertrekken. De deelnemers zijn leden van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrekunde. Zij worden geleid door dr. C. de Jager, lector aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Ook deze expeditie wordt gesubsidieerd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk onderzoek. Er wordt mij van bevoegde zijde op gewezen, dat ik mij vergist heb in mijn artikel over het afscheid van de ver trouwde klank van het Bavo-orgel, in „Erbij" van jongstleden zaterdag. Steu nend op gegevens van de restaurateur Zachariasssen, heb ik namelijk vermeld, dat het orgel nieuwe klavieren krijgt, met uitbreiding van het aantal toetsen. Van dit voornemen is men intussen te- tuggekomen; de oude klavieren blijven en er komt geen uitbreiding van de toonomvang. Jos. de Klerk Zo gingen de dagen voorbij. Overdag moesten Tsjik en Tukie hard werken onder de hete zon; 's avonds werden ze weer in de hut opgesloten en dan kregen ze wat eten. Het was maar weinig en niet lekker, ze konden het nauwelijks door hun keel krijgen. Als ze klaar waren met eten, praatten ze zachtjes nog wat; maar ze waren meestal erg moe van het zware werk van de hele dag, en dus gingen ze maar slapen, want de volgende dag werden ze heel vroeg gewekt. En btiiten, aan de palm gebonden, stond hun vriendje Tolca en die keek naar hun ^t111—112 In het Staatsblad is gepubliceerd een Koninklijk Besluit van 7 juli tot wijziging van het academisch statuut voor wat de studie in de muziekwetenschap en in de -geschiedenis betreft. Volgens de huidige regeling wordt als bijvak voor het kandidaatsexamen mu ziekwetenschap geëist: „Een overzicht van de geschiedenis ener letterkunde of van de kunstgeschiedenis." Voor het doc toraal examen wordt als verplicht bijvak geëist: de beginselen van de psychologie van de muziek. Het is wenselijk de aanstaande musico logen minder beperkingen op te leggen in de keuze der bijvakken, hetgeen thans door de wijziging van het academisch sta tuut wordt mogelijk gemaakt. Maandagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in een grote schuur bij de grote boerderij van de gebroeders De Leeuw te Wagenberg. Spoedig sloeg het vuur over naar twee dichtbij gelegen schuren. De drie schuren brandden tot de grond toe af. Tachtig ton hooi en stro en vele landbouwwerktuigen gingen verlo ren. Twee kalveren kwamen in de vlam men om. Een nabij gelegen woonhuis kon behou den worden. De schade, die op ruim een ton wordt geschat, wordt slechts gedeel telijk door verzekering gedekt. Advertentie WONDVERBAND Hansaplast wondverband desinfecteert, gerjeest en stelpt het bloeden. Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. 11 u. 56 n.m. 71. Dwight Prince stond voor de noodzakelijkheid een besluit te nemen, een vooruitzicht, dat hij nooit ple zierig vond. Hij stond in de gang tegenover de geslo ten deur van de slaapkamer, die hij gewoonlijk met zijn vrouw deelde. Hij stond voor het volgende dilem ma: hij kon die deur opendoen en hij kon het ook niet doen. Als hij de laatste mogelijkheid koos, zou hij al leen moeten slapen in de logeerkamer. Als hij de eer ste koos, zou hij wel eens een onwelkome indringer kunnen zijn. Julia had kennelijk alleen willen zijn toen ze de trap opgevlogen was, nadat die Shaw was weg gegaan. Maar dat was een uur geleden. Zoals gewoonlijk liet Dwight Prince zich leiden door zijn instinct, dat hij heel wat betrouwbaarder bevon den had dan redenering, waar het kwesties aangaan de Julia betrof. Hij opende de deur. Ze lag op bed, maar ze zat al overeind vóór de deur half-open was. Zijn eerste gedachte was, dat zijn besluit verkeerd geweest was, want er was verwarring en wanhoop in de wijze waarop ze trachtte haar tranenvloed te stop pen. „Het spijt me Dwight", snikte ze, haar peignoir om zich heen trekkend en haar gezicht in de plooien ver bergend alsof ze hem haar ogen niet durfde tonen. Zijn instinct zei hem naar haar toe te gaan en hij deed het; hij ging naast haar zitten, sloeg zijn armen om haar slanke middel en voelde haar nu geluidloze snikken. Het verdriet, dat ze in zich opgeborgen had, sedert ze van Avery's Bullard's dood gehoord had en dat ze voor hem en later voor Loren Shaw verborgen had, was nog ongestild. „Als je liever alleen bent begon hij te fluisteren. Haar handen vielen neer en haar hoofd ging ach terover. „Haat je me, Dwight?" „Nee, waarom denk je dat?" „Omdat ik zo'n verdriet om Avery Bullard heb!" Haar ogen vermeden nog steeds de zijne. Hij wachtte, trachtte te denken en gaf de poging toen op. „Het is toch nooit een geheim geweest, dat je eens verliefd op hem geweest bent je hebt het me verteld vóór we getrouwd waren er is dus geen enkele reden waarom je bang zou zijn me je tranen te laten zien". Ze keerde zich naar hem toe en de tranen, die ze daarvóór niet had kunnen weerhouden, waren plotse ling gedroogd. Dan kuste ze hem, wanhopig, ze dwong haar kracht groter te zijn dan die van hem, zodat het haar daad werd. De klok in de hal sloeg twaalf, maar er kwam geen antwoord van het caril lon in de Tredway Toren. HOOFDSTUK 9 Millburgh, Pennsylvania 4 u. 47 v.m. SINDS het middernachtelijk uur leefde Van Ormand op het toppunt van zijn carrière. Zo iets opwindends als dit was hem nog niet gebeurd al de tijd dat hij chef was van de reclame- en publiciteitsafdeling van de Tredway Coporatie. Nadat hij de artikelen over Avery Bullard's dood had verzonden, was hij naar de Millburgh Times gegaan om te zien hoe ver ze stonden met het artikel voor de ochtendeditie. Tot zijn grote vreugde had Bill Freisch, de stadsredacteur, hem bij de arm gegrepen en hem in een stoel ge duwd achter de copytafel. Dat had hij een opwinden de sensatie gevonden: hij voelde zich een regelrecht dagbladredacteur; althans zo dicht erbij had hij zich nog nooit gevoeld. Hij had wel duizend feiten gecon troleerd, honderd geschreeuwde vragen beantwoord, hij was het brandpunt geweest van al het geharre war rond de grootste sensatie, die in de afgelopen tien jaar in Millburgh had plaatsgevonden. Ja me neer, dat was heel juist, wat Bill daar zei de groot ste plaatselijke sensatie in tien jaar! Bill was een reuze vent, daar viel niet op af te din gen! Bill had hem zelfs het grootste deel van het ver haal over de geschiedenis van de maatschappij laten schrijven en nou lag het hier gezet voor hem, woord voor woord, net zoals hij het geschreven had. De fo to's waren ook geweldig. Bill was radicaal de foto's vergeten, die de Times vier jaar geleden had gebruikt, toen Millburgh zijn tweehonderdjarig bestaan had gevierd. Maar hij had gezegd, dat het een reuze idee wasja dat had Bill gezegd. Mr Shaw zou ervan opkijken! Het maak te een reuze indrukde rij foto's van directeuren bovenaan pagina tweeoude Josich Tredway in al zijn waardigheiden George Tredway in z'n beverjas en Oliver met zijn bakkebaarden. en ouwe Orrin, die er uitzag alsof ie een aardige vent geweest was.en dan een tweekoloms afdruk van die Underwood Underwood- opname, waarvan Bullard altijd had gezegd, dat die gebruikt moest wordenDie laat me er ten minste niet zo als een idioot uitzien". En bij God, Bullard had gelijk. Van Ormand zag vanuit z'n oog hoeken, dat Bill Freisch met zijn potlood op de proef pagina bezig was en met een schuldig gevoel tracht te hij zich opnieuw te concentreren op het zoeken van fouten. Bill kwam nu naar hem toe, in elke hand een proef zwaaiend alsof hij lamme vleugels had. „Nog wat ge vangen, Van?" „Een paar zetfouten, Bill", zei hij met beroepsnon- chalance. Freisch leunde over zijn schouder, contro lerend. „Ja, die heb ik ook allemaal". Hij spreidde z'n eigen proef voor hen uit en zijn dikke vinger wees. „Wat is Walling's voornaam?" „Don. Je hebt het goed, Bill". „Geen afkortingen", zei Bill kort. „Wij gebruiken altijd de namen voluit. Wat is het Donald?" Van Ormand piekerde even. „Wel, ik geloof dat Don zijn volledige naam is, alleen maar Don. Zo tekent hij ook altijd". Een vage herinnering daagde in zijn geest op en verscherpte zich dan plotseling. „Hé, wacht es. Ik heb het MacDonald. Ik herinner me nou, dat ik het eens gezien heb in de officiële gegevens, toen ik m'n verhaaltje moest opstellen, toen hij onderdirec teur werd MacDonald Walling". „M c?" spelde Bill. „Nee, met een ,a'," zei hij triomfantelijk. Als kran tenman moest je een goed geheugen hebben.... geen tijd om al die dingen eerst nog te controleren, terwijl die ouwe pers stond te wachten. Bill maakte een paar krabbels op de hoeken van de proefpagina's en schoof ze dan naar een oude man, die had staan wachten. Toen keek hij naar de klok aan de muur. „Maar eenentwintig minuten te laat. De drukkerij kan dat voor een groot stuk weer inhalen. Alles wel beschouwd, niet zo slecht". (Wordt vervolgd) Voor buitenlanders. onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs Kuns ten en Wetenschappen zal van 10 tot 30 augustus in het gebouw der rijksuniversi teit te Utrecht een zomercursus worden gehouden voor buitenlanders, die uit hoof de van hun beroep of om andere redenen belangstelling voor de Nederlandse taal en cultuur hebben. Zij zulen worden voorgelicht omtrent het schriftelijk en mondeling gebruik van de Nederlandse taal. Beeld voor Willemstad. De maker van het standbeeld van Johan van Wal- beeck, dat in Willemstad op Curacao ont huld is en waarvan wij gisteren een foto plaatsten, is de Amsterdamse beeldhouwer Gerrit Bolhuis. Het beeld is in brons ge goten bij Binder te Haarlem. Leerplicht. Binnen afzienbare tijd zal aan de minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen een rapport over de instelling van een leerplicht voor schipperskinderen worden aangeboden. Het is opgesteld door een commissie, waarin vertegenwoordigers van schippers- organisaties van het onderwijs, van de vakverenigingen en van werkgeversorga nisaties zitting hebben. Dertig jaar in Kobe. De consul-gene raal van Nederland in Kobe, de heer W. H. de Roos, heeft zijn functie neergelegd en is naar Nederland vertrokken. De heer De Roos is dertig jaar in Kobe werkzaam geweest. Hij is een uitstekend kenner van de Japanse taal en oude Japanse litte ratuur. Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Orgelcon cert door Piet Kee en Albert de Klerk. Woensdag 12 uur: Beiaardconcert door mejuffrouw M. Blom uit Gouda. Openluchttheater: woensdag 14.30 uur: Kindervoorstelling. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Ali Baba en de veertig ro vers", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Treug uit de hel", 14 jaar. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Donald Duck en zijn vriendjes" (nieuw programma). Frans Halstheater: Vandaag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Het spookhuis op de heuvel", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hier bin ich, hier bleib* ich", alle leeftijden. Dage lijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Rusty en de spionnen". Luxor Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „De nieuwe avonturen van Dik Trom". Minerva Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.30 uur: „Dwaze Mr. Jones", alle leeftijden. Dinsdag en woensdag 20.15 uur: „De vrouw die tweemaal leefde", 18 jaar. Donderdag 20.15 uur: „Spook te koop", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Foei Nicole", 18 jaar. Dagelijks tot en met don derdag 10.30 uur: „Droomeiland", alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De verlei der met de sombrero", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chaplin en Our Gang klucht". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „Op de Reeperbaan nachts om half een", alle leeftijden. Woensdag 19 en 21.15 uur: „Ja, ja," die Liebe in Tirol", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „08-15" (eerste deel), 18 jaar. Bij slecht weer: Tot en met donderdag 14.30 uur: „Walt Disney festival", alle leef tijden. TENTOONSTELLINGEN Gemeenschapshuis (Zandvoort): Tot 17 augustus dagelijks van 15 tot 18 en 20 tot 22 uur, zondags van 15 tot 18 uur: Ex positie A. Potgieter. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 sep tember op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit gemeen schappelijk bezit en collectie grafiek van jhr. F. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prentkunst uit de ver zameling van Dirk Harting. DIVERSEN Vleeshal: Tot 7 augustus dagelijks (be halve zaterdags en zondags) 14.30 uur: Poppentheater. De Leeuwerik (Kruisstraat): Vandaag 20 uur: Kleinkunstconcours voor amateurs.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4