Arend Reym Woonwagenwerk heeft een veelomvattende taak Havenberichten luxi ifiex IJmond-agenda Boerenpaardenrace was bron van veel amusement Haarden en kachels 4 Jerry Lewis Montgomerys dubbelganger Hinderlaag in Wyoming p p auto- en iJC motorr ij school Posities sleepboten van bureau Wijsmuller Spookhuis op de heuvel Caterine en een slapend varken Kinheim ontvangt Duitsers IOENDESSLOOT Bonen gewilde groente J. Groot wint beker bij „Kennemerland" Gladiolen beheersen nog steeds bloemenveiling Bonen maken goede prijzen Uw bril klaar terwijl u wacht J. DE BOER - Mr. Opticien 'jm u m Jan van Gemerdentoernooi op „Schonenberg" Dames van VZV falen in promotiestrijd ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 (Thalia, IJmui- len). Ons aller Jer ry Lewis kan bijzon der rare gezichten trekken. Dat doet h(j dan ook ijverig in ,Jerry als babysit ter". Het verhaaltje is echter tamelijk magertjes en staat zeker niet op één hoogte met verschil lende van zijn laat ste films, die met al hun bizardheid soms een vrijwel surrea listische indruk maakten. Toch kan men zeker wel lachen met dit verhaal van een jongeman, die plotseling drie ba- bies moet gaan ver zorgen. Zondagmiddag „Met getrokken pistolen", maandag tot en met woensdag „Het legioen van Zorro". (Rex, IJmuiden-Oost) Men heeft pas na de oorlog gehoord, welk een enorme bluf de Engelsen in de tijd van de invasie hebben ten beste gegeven. In deze film ziet men de gehele geschiedenis haarfijn voor zich afspelen. Een luitenant bij de af deling soldij lijkt erg op Montgomery en hij maakt daar toneelspeler als hij is gebruik van om wel eens een lolletje uit te halen. Tot het ernst wordt, en hij door de geheime dienst op een verrassende wijze wordt benut Men volgt de avonturen van luitenant James steeds geboeid, juist omdat men weet, dat het echt is gebeurd. Dat het imiteren van een figuur als Montgomery nu juist niet zo'n peuleschilletje was, blijkt ook wel duidelijk. Men kan in Rex dan ook genieten van een niet alleen on derhoudende, maar ook leerzame film. Het voorprogramma heeft ditmaal wei nig om het lijf, als is het tekenfilmpje, de „Bongo-stoot", niet onaardig. Zondagmid dag: „Geld, vrouwen en revolvers", woensdag en donderdag „Caravan". (W. B., Beverwijk). De titel spreekt voor zich, er lopen weer veedieven rond, of liever gezegd, ze rijden rond, en men begrijpt, dat dit niet zonder meer wordt toegestaan. Er vallen schoten, en er wordt braaf heen en weer gegaloppeerd. Natuur lijk verliezen de schurken uiteindelijk. Zondag en maandag is het ook al erg spannend, want de directeur van een ge vangenis moet dan als gijzelaar een ritje Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560 - 8950 Gediplomeerd door ANWB KNAC - FNOP KNMV J De zeesleper „Zeeland" van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, met een tanker op weg naar Osaka, bevindt zich nu 750 mijl ten noordoosten van Guam. De „Fries land" bevindt zich 500 mij] ten noord- noordoosten van Belem. Het schip is met twee duwboten op weg naar Buenos Aires. maken met ontsnapte boeven. Het wordt een „spel met de dood". (Kennemer Theater, Beverwijk). De bezoekers van deze film moeten ster ke zenuwen hebben, want er gebeuren in het spookhuis inderdaad gruwelijke din gen. Deze Hitchcock-achtige film is van een adembenemende spanning. Dinsdag en woensdag „Petersburger Nachten". (L u x o r, Beverwijk). Een titel, die gekke dingen belooft. Zelfs als men weet, dat met dat varken een café bedoeld wordt, kan men toch rustig dezt film gaan zien, want Bill Haley maakt er in dat café met de mooie naam werkelijk een gekken huis van. En Caterjna Valente, die plotseling met een baron getrouwd blijkt, is ook levendig genoeg. Zondagmiddag: „Piloot Quax in Afrika". Velsen-Noord Voor de voetbalvereniging „Kinheim" was het vrijdagavond een belangrijk hoog tepunt wegens het ontvangen van vijftig gasten uit St. Tönis bij Krefeld, die met dertig personen deelnemen aan het zon dag te houden internationale J. M. W. Hout voetbaltoernooi op „Rooswijk". In het overvolle gemeentelijk wijkcen trum aan de Smidt van Gelderstraat be groette de heer W. Louwman, voorzitter van „Kinheim" zijn gasten speciaal na mens de jeugdafdeling, doch tevens als houders van de fraaie wisselbeker, die zij vorig jaar wonnen. Hij hoopte, dat de Duitse gasten opnieuw prettige dagen zou den hebben. De heer Horst Leow, voorzitter van „St. Tönis" verklaarde na de hartelijke ont vangst als echte sportmensen weer naar Velsen-Noord te zijn gekomen, niet om speciaal de beker te heroveren, doch veel eer wegens de goede sportverhoudingen, zoals een grote Duitse sportvriend het ziet, is jeugdsport een grootmacht in de we reld, die bijdraagt tot verbetering van de menselijke verhoudingen en tot onderling begrip. Als bewijs van dankbaarheid schonk hij Kinheim een prachtig miniatuur bronzen beeld van een voetballer op marmeren voet, met inscriptie „Zur Erinnerung an die Jugendabteilung S.V. St. Tönis 1911 e.V.". Vandaag maken de gasten een tocht naar Marken, Volendam en het strand. Vanavond wordt de „Rather Spiel Ver- ein" uit Düsseldorf ontvangen en zondag avond komt dan weer het afscheid van de beide Duitse voetbalverenigingen. Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden „De bevordering van de godsdienstige, maatschappelijke en zedelijke belangen van woonwagenbewoners uit alle lagen van de bevolking, ongeacht hun godsdienstige of maatschappelijke gezindheid", is het doel van de Stichting Katholiek Woonwagen- werk IJmond. De woonwagenbewoner wordt door zijn wijze van bestaan dikwijls verhinderd te delen in de gunsten van onderwijs, maatschappelijke en gezondheids zorg. Hierdoor is een kloof ontstaan met de burgermaatschappij. Een kloof die door wederzijds wantrouwen steeds breder wordt. Toch heeft de woonwagenbewoner de burgermaatschappij nodig om in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Zijn oorspronke lijk beroep van reizend handelaar wordt steeds minder rendabel. Noodgedwongen moet hij zijn positie van kleine zelfstandige prijsgeven voor een betrekking in loondienst. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Pieter Geertruida van Spaarndam; Marti Ragnar, Antwerpen; Thaletas, Antwerpen; Mar- schenland, Holmsund; Lingestroom, Lon den; Martenshoek, Londen; Tannstein, Antwerpen; Tor, Antwerpen; Elisabeth B., Stettin; Pionier, Par; St. André, Le Havre; Wexford, Boston, leding Zaandam; Ahoy, New Castle, laden IJbunker; Agamemnon, Paramaribo; Mira, Rotterdam; Clangula, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Faience, New Castle; Cokebreeze, binnen haven, IJmuiden; Escaut, Rotterdam; Teu- nika, Londen, oud papier Wormerveer; Philetas, Antwerpen; Grangefield, Dover, PEN-centrale. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Swal low, Londen, walsmateriaal IJmuiden; Ol- horn, Karlstad; Bele Antwerpen; Alster- vliet, Duinkerken; Castrop, Archangel, ledig Velsen; Fram, Dagenham, wals materiaal IJmuiden; Bomma, Delfzijl; Alexander, Rensburg; Hada 2, ledig Zaandam, Trelleborg; Martenshoek, met zout, Sarpsborg; Wulp. Manchester, An na Rehder, Memel: Burgundia, Rotter dam; Eollon, Reieka; Eos, Rotterdam; No- tos, Genua; Flevo, Odense; Kattegat met "eekoeken, Warmerveer, naar Randers; Fen, Dagenham, walsmateriaal IJmuiden; Jason, La Guerra. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Mart- ti Ragnar, Hamburg; Hove, Ystadt. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De Stichting wil ook de woonwagenbe woners laten delen in de voordelen van de geordende maatschappij. Men wil dit be reiken door: geestelijke verzorging aange past aan de mentaliteit en omstandighe den van de woonwagenbevolking; indivi dueel maatschappelijk werk, groepswerk en maatschappelijke zorg; aangepaste vormen van onderwijs en voorlichting op allerlei gebied (onder andere bestrijding van het analfabetisme), jeugdwerk en jeugdzorg; ontspanning en culturele vor ming; medische vei zorging en hygiëni sche omstandigheden; het tot elkaar bren gen van woonwagenbevolking en burgerij. Een gedeelte van bovengenoemde taken kan slechts door een gediplomeerd maat schappelijk werkster worden verricht. Ver der zal er gebruik moeten worden gemaakt van de diensten van vrijwilligers, binnen de stichting en gehonoreerde diensten van personen en instellingen buiten het ver band van de stichting. De maatschappe lijke werkster zou een regelende taak heb ben. Algemeen bestuur In de loop van 1958 bedankten enige le den van het algemeen bestuur van de stichting. Na de nodige wijzingen bestaat het bestuur thans uit: mevrouw E. Bek- kers-Kortenhorst en de heren H. J. M. Don; J. P. Kuijper; F. W. A. M. Pennock; J. W. M. Schellekens en Th. Wilms Floet. Geestelijk adviseur is pater W. J. van Denen. Dagelijks bestuur Ook het dagelijks bestuur werd gewij zigd en nu als volgt samengesteld: voorzit ter F. W. A. M. Pennock; secretaris J. W. M. Schellekens; penningmeester H. J. M. Don. De directeur van het Regionaal So- ciaal-Charitief Centrum van het IJmond- gebied, de heer H. M. G. J. van der Ven, voegde zich bij het bestuur als adviseur in beleidsaangelegenheden. Ook verricht hij secretariaatswerk, zonder echter be- stuursverantwoordelijkheid te dragen. Werkgroepen Voor het werk in de kampen werden werkgroepen ingesteld. Met het toenemen van de activiteiten zullen deze groter moe ten worden. Voor het kamp Beverwijk be staat de werkgroep uit vier personen, voor het kamp Velsen uit twee personen. Financiële positie De bijdragen en giften, die het werk van de stichting financieel mogelijk moeten Advertentie Autor ij school „IJ M U I D E N" Gedipl. instr. FR. ROOTRING Zeeweg 275 - Telefoon 5050 TEVENS LUXE VERHUUR maken, blijken maar moeilijk de beschei den uitgaven te kunnen dragen. Het is dus noodzakelijk overleg te plegen met de be langhebbende armbesturen, kerkbesturen en Sint Vincentiusverenigingen. Het Regionaal Centrum wil trachten te vermijden, dat deze stichting (en andere) al deze afzonderlijke instellingen moet vragen om geld. Het bestuur van de stich ting hoop dat het Regionaal Centrum hier over aanvaardbare voorstellen zal doen. Bij het ministerie van Maatschappelijk Werk is een subsidie-aanvrage ingediend. Castricum BOUWVERGUNNINGEN In Castricum zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een r.-k. Ulo school, die uit zes klassen zal bestaan, waaraan nog een handenarbeid-lokaal zal worden toegevoegd. Door B. en W. zijn de afgelopen week de vergunningen hiervoor verleend aan het r.-k. schoolbestuur in de parochie van de St. Pancratiuskerk. Voorts werd ir. W. Stam een bouwvergunning afgegeven voor de bouw van een woonhuis aan de Heerenweg te Bakkum. Een be- drijfsschuur mogen de heren C. J. Theis- ling en H. G. Brakenhoof bouwen nabij hun woonhuizen respectievelijk aan de Ruiterweg en de Cieweg en ten slotte zul len Castricums inwoners nog meer van ijs kunnen genieten, omdat de heer N. Groot een bouwvergunning werd verleend voor een ijssalon aan de Torenstraat. Vooral tegen de zondag blijken bonen een zeer gewilde groente te zijn. Een reden temeer om, wanneer een prima partijtje aanwezig is, hiervoor een goede prijs af te drukken, wil de koper deze partij niet aan zijn neus voorbij zien gaan. Dat was de oorzaak van de werkelijk flinke noteringen die de bonen vrijdag op de veiling van Ons Belang te Castricum te zien geven. Zelfs de tweede soort ging gre tig van de hand, evenals de sla die nog steeds een goede prijs blijft behouden. Vrijdag bracht ze nog tot 15 cent per krop op. Typerend is dat de pronkbonen thans nog slechts matige prijzen te zien geven en dat daarvoor slechts tot 61 cent per kg. wordt betaald. Over het algemeen echter verliep de handel zeer vlot en ging ook de aanvankelijk doorgedraaide sla nog voor iets boven de minimumprijs van de hand. De noteringen waren: Komkommers 8V2- 14'/2, sla 3-15, waspeen 13-16, rabarber 7 per kg, sperziebonen 0.70-/1,19, snijbo nen 0,85-/1,13, stekbonen 32-41, pronk bonen 56-61, stokprinsessebonen 1,12- ƒ1,28, boskroten 15-16, peterselie 65-70 per kistje sjalotten 22, soepgroenten 7 per bosje en 50 per kistje. Beverwijk WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In het Gemeentelijk Sportpark te Be verwijk hebben de leden van de renners club kennemerland gestreden om de sup portersbeker over een afstand van 100- kilometer. De beker werd gewonnen door J. Groot. De uitslagen luiden: A-klasse, 100 km.: 1. J. Groot, 2. W. Zonneveld, 3. C. Dullemans, 4. J. Timmer, 5. F. Bohne- veld. B-klasse, 100 km.: 1. F. van Tongeren. C-klasse, 55 km.: 1. Chr. Duiker, 2. J. de Ruijter, 3. J. Fiejee, 4. H. Wester, 5. H. Nicola, 6. Le Grand, 7. P. van der Bos. Adspiranten, 38 km.: 1. J. Rasch, 2. L. Zonneveld, 3. H. Wentink, 4. P. Dullemans. 5. G. Bobeldijk. Junioren, 22 km.: 1. G. van der Winden, 2. G. Rozemeijer, 3. P. Slotemaker, 4. R. Jachtenberg, 5. H. Ulehaken. JEUGDDIENST IN GROTE KERK Zondagavond 9 augustus vindt in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan ds. F. P. Sal- verda, Ned. Herv. predikant te Hoofddorp. Organist is de heer G. J. Moed. MARKT BEVERWIJK 7 augustus: andijvie 1238; bloemkool 2573; bospeen 1546; waspeen 1234; sla 535; sperziebonen 83149; snijbonen 72119; spinazie 3855; postelein 1130; rode kool 4552; gele kool 2228; toma ten 2045; komkommer 1124. De aanvoer op de Beverwijkse bloemen veiling werd ook deze week beheerst door de gladiolen. De handel had voor deze tijd van het jaar een vlot verloop en de goede kwaliteit gladiolen liep nog op tot 68 cent per bos. De aanvoer van de lelie Rebrum van de koude grond begint steeds groter te worden. De prijzen zijn maar matig, er werd voor de zware takken tot 24 cent per stuk betaald. Dahlia's komen er steeds meer. Er werd tot 70 cent per bos betaald. Groot is de belangstelling voor de asters. Deze najaarsbloem bracht tot 55 cent per bos op. De eerste tros chrysanten kwam aan de markt. Er werd 40 cent per bos betaald. Nog altijd is er een ruim aanbod van Amerikaanse anjers alsmede van ro zen. Voor deze bloemen werd een rede lijke prijs betaald. De aanvoer van pot planten heeft weinig te betekenen. Het waren de bonen, die deze week de aanvoer op de groentemarkt beheersten en voor heel goede prijzen werden ver kocht. Vooral de sperziebonen waren goed aan de prijs en kwamen veelal ruim bo ven een gulden per kilo, met 1,48 voor de stokbonen. Snijbonen varieerden van 70 tot 1,20 per kilo. Sla liep weer in prijs op tot 35 cent per krop, andijvie varieerde van 20 tot 55 cent per kilo. De aanvoer van spinazie is niet zo heel groot, waar door meermalen tot 60 cent per kilo werd betaald, postelein varieerde van 20 tot 50 cent per kilo. Tomaten waren vorige week duurder. Men had nu de grootste moeite om aan de 45 cent per kilo te ko men. Komkommer varieerde van 12 tot 24 cent per stuk. Bloemkool komt er iets meer nu de oogst in de polder begint te komen. Er werd tot 95 cent per stuk be taald Bospeen voor export bracht het tot 53 cent per bos, waspeen varieerde van 15 tot 45 cent per kilo. De aanvoer van fruit is nog maar klein. BURGERLIJKE STAND VAN IJMUIDEN BEVALLEN: T. Bal-Timmerman, d., Willebrordstraat 14, IJmuiden-Oost; C. C. W. van der Does-Heemskerk, d., Lange Nieuwstraat 506, IJmuiden-Oost; A. Har- desmeets-Rietveld, z., Planetenweg 174, IJmuiden; A. Sieraad-Dekker, z., Froger- straat 26 rd., IJmuiden; M. P. Bakkum-op den Kelder, d., Lange Nieuwstraat 542, IJmuiden-Oost; R. M. C. Uijtendaal-Smak- man, d., Bonairestraat 10, Santpoort; A. A. V. Uijtendaal-van Gils, z., Velserduin- weg 304, IJmuiden-Oost; Th. C. Keuter- Netten. d., Tasmanstraat 9, IJmuiden; E. J. Joldersma-Tegeler, d., Lekstraat 64, IJmui den; E. de Haan-van Berk, z. Schulp weg 170, Velsen-Noord; D. Laan-Brugman, d., Bonairestraat 41, Santpoort; J. M. Juc- kers-Sluis, z., Lange Nieuwstraat 546, IJmuiden-Oost; M. A. Lampers-Wigbout, z., Meervlietstraat 51, Velsen-Zuid. OVERLEDEN: C. Kwast, 50 jaar, echt genoot van G. A. Kist de Ruijter, Pla netenweg 22, IJmuiden; F. C. Dekker, 3 jaar, zoon van K. Dekker en M. M. Marks, Gladiolenstraat 2, Santpoort. ONDERTROUWD: M. Hoek, Kromme Mijdrechtstraat 75. IJmuiden en L. M. van der Plas, Lange Nieuwstraat 101, IJmui den; J. R. de Haan, Stadhoudersweg 118a, Rotterdam en M. A. Tellier, Alexander Bellstraat 68, IJmuiden; W. M. Wilms Floet, Kennemerlaan 67, IJmuiden en H. Winnubst, P. C. Hooftlaan 3a. Driehuis, t.a. Meervlietstraat 42, Velsen-Zuid; F. Bijl, Paramaribostraat 38, Santpoort en J. Cloo, Bilderdijklaan 1, Driehuis; P. Schipper, Geelvinckstraat 96, Velsen-Noord en J. J. C. Noort, van Woustraat 218 I, Amsterdam; J. B. Pranger, Geervlietsestraat 32 bov., Schiedam en J. van Solkema, Kennemer laan 2 d., IJmuiden, t.a. Kennemerlaan 2d, IJmuiden; G. T. Potma. President Steijn- straat 7, IJmuiden en A. W. Pennemer, President Steijnstraat 15, IJmuiden; G. L. Schol, Eemstraat 23, IJmuiden en J. J. Brouwer, Zandersstraat 10, IJmuiden-Oost, t.a. Zandersstraat 10. IJmuiden-Oost; P. W. Dekker, Haarlemmerstraatweg 85, Half weg en B. A. M. de Weers, Sparren straat 27. IJmuiden-Oost. GETROUWD: H. Krul en M. A. E. Har- tung, Craynesterlaan 132, Haarlem; H. B. Wiggers en M. Bakker, de Ruijterstraat 114, IJmuiden; G. W. de Heer en P. Hilberts, Grote Hout of Koningsweg 40, Velsen- Noord; A. C. de Vries en M. C. Liffmann, Stationsweg 94, Velsen-Zuid; J. P. Metten en S. M. E. Aardenburg, Doelmanstraat 8, Velsen-Noord; Th. J. van der Lem en A. M. Weber, Willemsbeekweg 40, IJmuiden; G. A. Jonker en L. M. Grüter, van Dussel- dorpstraat 146, Goes; A. P. Pruissers en A. J. F. de Putter, Julianaziekenhuis, Ter- neuzen; J. H. Creemers en N. van Leeuwen, Pegasusstraat 22, IJmuiden; P. Plug en C. Kuiper, Planetenweg 257, IJmuiden; K. Ebbeling en T. K. van Schie. Kompas- straat 22, IJmuiden. OETSE VERSCHOOR De IJmuidenaar Oetse Verschoor, die bij de „Klavierschippers" pleegt op te tre den, zal vanavond voor de televisie te zien zijn in Letty Kosterman's programma „Nieuwe oogst". VELSEN ZATERDAG 8 AUGUSTUS Thalia: „Jerry als babysitter", 19 en 21.15 uur. Rex: „Ik was Monty's dubbelganger", 20 uur. Santpoort: feestweek. Hoofdstraat 19.30 uur: muzikaal slot; Vlugthoven van 14 tot 24 uur: Lunapark. ZONDAG 9 AUGUSTUS Thalia: „Met getrokken pistolen", 15 uur; Jerry als babysitter", 20 uur. Rex: „Ik was Monty's dubbelganger", 20 uur; „Geld, vrouwen en revolvers", 15 uur. MAANDAG 10 AUGUSTUS Thalia: „Het legioen van Zorro", 20 uur. Rex: „Ik was Monty's dubbelganger", 20 uur. Raadhuis: van 10 tot 12 uur spreekuur burgemeester. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 14 tot 16.30 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 8 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het spookhuis op de heuvel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hier bin ich und hier bleib ich". W. B. Theater, 20 uur: „Hinderlaag in Wyoming". Café „Sport", 14 ur: Kennemer Pluim vee Vereniging, Tafelkeuring. Meerplein, Carillonmuziek en opening Lunapark. ZONDAG 9 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 uur: „Heb zucht"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Het spookhuis op de heuvel". Luxor Theater, 14.30 uur: „Piloot Quax in Afrika"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Hier bin ich und hier bleib ich". W. B. Theater, 14.30 uur: „Deserteur van het legioen"; 16.30 en 20 uur: „Spel met de dood". MAANDAG 10 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het spookhuis op de heuvel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hier bin ich und hier bleib ich". W. B. Theater, 20 uur: „Spel met de dood". HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Duinkerken"; zondagmiddag 14.30 uur: „Lassies's triomf". Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MONTUREN v.a. 6.35 Advertentie 5SB 1 SKH ■■■■fill it OFF. DEALER MARKTPLEIN Velsen Voor het Jan van Gemerden-voetbal- aspirantentoernooi, dat op 15, 16 en 22 augustus op „Schoonenberg" wordt gehou den, is de indeling voor het komende weekeinde bekend. Er zal gespeeld worden in verschillende poules met de indeling voor: Zaterdag 15 augustus: groep 1: Ripperda, TZB VEW DIO en Vliegende Vogels; groeo 2: SVY, WH, DCO, ADO en ETO; groep 3: Wijk aan Zee, IJmuiden, Velsen, I-IBC en Terrasvogels; groep 4: Van Nis pen, Waterloo, Renova, IEV en SMS; groep 5: Kennemerland, DSK, DSB, SIZO en Jong Hercules. Zondag 16 augustus: groep 6: Beverwijk, Onze Gezellen, Zandvoortmeeuwen, RCH en TYBB; groep 7: DSS, Stormvogels, DEM, De Kennemers en Haarlem; groep 8: Schoten, VVB, VSV, Concordia en EDO; groep 9: Bloemendaal, Alliance, EHS, Geel Wit en Kinheim. Het dames-water-poloteam van VZV uit Velsen heeft het niet gehaald. Tegen alle verwachtingen in leed men in Alkmaar een 1-2 nederlaag tegen De Waterlelie uit Zaan dam. Dat kwam voor een groot deel door het ontbreken van Gé Bruning en Nel Toon. De VZV-sters konden maar één doelpunt scoren, en dat wijst er duidelijk op, dat goalgetster Nel Toon sterk werd gemist. Het zag er aanvankelijk goed uit voor de Velser dames. Willy Mossel wist na melijk te scoren, maar vrijwel onmiddel lijk daarna maakte de Waterlelie al weer gelijk. Na de hervatting werd er verbitterd gestreden. Tot vlak voor tijd de Waterlelie door een fortuinlijke backhandbal op 2-1 kwam, hetgeen de promotie naar de twee de klasse betekende. De hippische week in Santpoort zit er bijna op. Vanavond worden er nog muzikale rondgangen ge maakt en dan wordt het weer rustig in het dorp. Rustig voor het onvermoei bare bestuur, dat het'maar bar druk heeft gehad van de week. Rustig ook voor die bewoners, die de hele week met hun neuzen op de kermis gedrukt zaten. De paardenweek is een enorm succes geworden. Men heeft goed weer gehad, en de verschillende onder delen zijn steeds goed ge slaagd, Alleen de publieke belangstelling had wel wat groter mogen zijn, want we hebben de indruk gekregen, dat noch bij het concours hippique, noch bij de dra verij veel mensen van bui ten de gemeente naar Sant poort waren gekomen. Vrijdagavond ging de boerenjeugd met de paar den aan de slag. Er waren echte „boerenknollen" bij, stevige schillenpaarden, maar ook dieren, die er als sierlijke dravers uitzagen. En dan de ruiters! Er re den jongetjes als kabouters rond. Er was een Tijl Uilen spiegel en een echte Don Kozak. Twee Westfriese boertjes, de een met, de ander zonder snor, draaf- den ook al over het West- laanterrein, en al viel er dan eens een van zijn paard, hij werd er heus wel weer opgeholpen. Lang niet ieder was ge kostumeerd, maar degenen, die het wel hadden gedaan, hadden eer van hun werk. Zoals de Engelse lord, Sneeuwwitje en de jongen in nachtgewaad. Maar het ging niet alleen om de kos tuums, er moest ook nog worden gereden, en dat was heel wat anders. Want er waren er heel wat, die blij waren, dat ze zaten en hoe moet je dan draven? Gelukkig deed in zo'n ge val het paard het meestal uit zich zelf, maar het ge beurde ook, dat de draver de verkeerde kant opliep of aan de kant ging solli citeren naar een suiker klontje. De kostuums wa ren overigens vaak een handicap. „Dat rotpak, het zakt steeds af" mopperde de Kozak op een gegeven moment tegen enkele jeug dige supporters. De races gingen erg vlot, voorzover het de organisa ties betreft De meeste paarden kwamen bepaald niet hard vooruit, want het valt niet mee om „vierkant te draven" en nooit eens even lekker te galoppex-en. Misschien was dat maar goed ook, want voor som migen was het index-daad beter dat het niet te hard ging. Ze zaten achterover op het paard, de leidsels krampachtig vasthoudend. En de vraag door de micro foon „Is de eerste hulp aan wezig?" kon in zo'n geval niet erg opwekkend wer ken. Om een paard hard te laten gaan, moet je gelui den maken. Bij deze boe renpaardendraverij heeft men op dit gebied veel kun nen leren. Een klein jonge tje x-iep „Hip, hip, hoj" en hij danste op de maat. De kozak riep geheel in stijl „Prr, prr", al is het bij Rus sische px-r-hitten toch zo, dat ze stil staan als je „Prr" i-oept. Niet altijd was de over winning het belangrijkst voor de deelnemers. Een knaapje zat op zijn gemak op de brede paax-denrug. Hij mikte zorgvuldig langs de rechterzijde, want daar stond de fotograaf. Toen hij eindelijk aan de finish was gekomen, kwam hij meteen weer terug naar de kiekjes maker. „Meneer, sta ik er op?" vroeg hij. Want dat vond hij veel belangrijker dan de uitslag. Juist zoals wij de sfeer van deze wed strijden van veel meer be lang vinden dan de uitslag, omdat ieder het zo goed mogelijk deed. Behalve dan het jongetje van de foto, maar misschien kon ook hij wel niet harder

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4