BELGISCH KONGO HEEFT THANS. 13,5 MILJOEN INWONERS Foto Hollywood De beurs van gisteren Amsterdamse Beurs 6 Snelle aanwas stelt België voor problemen Actie voor herstel van de treinverbinding Apeldoorn-Zwolle Zieke man gegijzeld in alimentatiegeschil De visserij en de afsluiting van het Veerse Gat Noorse belangstelling voor de St. Olofskapel Kort nieuws Levensmiddelenwinkel in Haarlem 's avonds open Raad Beverwijk komt donderdag bijeen Aanvoer vis in IJmuiden dit jaar veel groter „Automatische stuurman" nu in Nederland Uitgevaren visserijvaartuigen De vakantie was mooi Europazegels Pootaardappelenexport in gevaar ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 (Van onze correspondent in Brussel Vorig jaar is bevolking van Belgisch Kongo gegroeid met 365.000 zielen tot 13,540 miljoen. Deze snelle aanwas van de bevolking is een van de voornaamste vraagstukken, welke het huidige Belgi sche bestuur en de toekomstige onafhan kelijke Kongolese regering voortdurend in beschouwing zullen moeten nemen. Die aanwas doet voornamelijk het probleem van de tewerkstelling van jonge mensen in de grote centra rijzen. De opstand van januari heeft bewezen dat de werkloosheid van enkele duizenden jonge mannen in een groot 350.000 inwoners tellend cen trum als Leopoldstad een permanent ge vaar is voor de handhaving der orde. De gemeentelijke autoriteiten van Leopold stad trachten nu dooi een massale tewerk stelling van werklozen in grote openbare werken het gevaar voor een nieuwe op stand te vermijden. De machtige bulldozers en andere we genbouwmachines van de Belgische en Italiaanse wegenbouwbedrijven worden elders in Kongo gebruikt, maar aan de autoweg van Leopoldstad naar de Atlan tische haven Matadi werken duizenden inlanders met houwelen en spaden, zoals een kwart eeuw geleden. Het is alles be halve een modex-ne en technisch voor uitstrevend politiek, maar zij dient als een geringer euvel te worden beschouwd. En kele duizenden inlandse arbeiders, wel kend met primitieve middelen, maken de aanleg van een autoweg duurder dan wan neer een gespecialiseerd aannemer met machines en weinig arbeiders het werk uitvoert. Anderzijds is die vorm van te werkstelling interessanter dan het instel len van de werkloosheidsvergoeding die tot nu toe niet in het sociaal systeem in Kongo is voorzien, daar men vreest dat al le negers permanent werkloos zouden zijn! Onderwijs De snelle groei van de bevolking heeft ook zijn weerslag op het onderwijs. Of schoon het lager onderwijs in Kongo, ook in de grote centra, niet wettelijk ver plicht is, sturen bijkans alle inlandse ouders hun kinderen naar school, althans wanneer er een school in de buurt is, in een land dat tachtig maal groter is dan België. Op het ogenblik heeft het lager onderwijs in Kongo 1,195 miljoen leerlin gen en 3.864 blanke en 33.484 inlandse on derwijzers. In het middelbaar en hoger on derwijs zijn er 13.583 studenten, 1.294 blan ke en 84 inlandse leraren. Hierin zijn be grepen de vierhonderd studenten van de rooms-katholieke universiteit Lovanium te Leopoldstad en de honderd studenten van de Kongolese rijksuniversiteit te Elisa- bethstad. In Lovanium is een experimen tele reactor voor de studie van de kern energie in bedrijf genomen. Het is de eer ste reactor op het Afrikaanse continent. België laat dus geen inlandse studenten aan universiteiten in België studeren. In de publikaties van Lovanium vindt men steeds het pleidooi om in Leopoldstad een universitair onderwijs te geven dat in kwaliteit de vergelijking met een Europe se universiteit kan doorstaan. Economie Met het oog op de sterke bevolkings groei wordt er in de Belgische kringen die een progressieve politiek voor Kongo voor staan, op gewezen dat ook de sociale en Het Veluwse Actiecomité, dat is samen gesteld uit vertegenwoordigers van de in dustrie, de middenstand en de verschillen de verenigingen voor vreemdelingenver keer, zet de strijd met de Nederlandse Spoorwegen om herstel van de treinver binding Apeldoorn—Zwolle voort. Het comité heeft een open brief gepubliceerd waarin de houding van de spoorwegen wordt gelaakt. In deze brief wordt gezegd: „Tot 1950 werd de door het gebied van Zwolle naar Apeldoorn lopende spoorlijn ook gebruikt voor het vervoer van passa giers. De stations lagen in verhouding tot andere lijnen elders gunstig, dichtbij de dorpskernen. Maar de Nederlandse Spoor wegen lieten er voorwereldlijk materiaal lopen en aari goede aansluitingen ontbrak het volledig. Het was geen wonder, dat de N.S. konden poneren, dat de lijn onren dabel was. Maar in plaats van het rende ment op te voeren, zoals bij vele andere lijnen wel gebeurde door modernisering en het bewerkstelligen van goede aansluitin gen, werd in 1950 hier het passagiersver voer gestaakt, ondanks felle protesten, voortkomende uit de gehele streek en on danks het zeer overtuigend schrijven van de Kamer van Koophandel voor Noordoost Gelderland, waarin werd aangetoond, dat dit staken van het passagiersvervoer zowel voor het toerisme als voor de industrie funeste gevolgen zou hebben Het mocht niet baten. De spoorwegen zetten hun wens door en het moest al als een bijzon dere vriendelijkheid der N.S. worden be schouwd, dat het goederenvervoer en het vervoer van rijwielen op rijwielkaarten gehandhaafd zou blijven. De N.S. reageer den niet op de verschillende argumenten uit de streek. In het eindverslag aan de Tweede Kamer merkte de minister van Verkeer en Waterstaat ten aanzien van de begroting over 1959 op, dat hem de nood zaak van herstel van de reizigersdienst op dit traject ten behoeve van de industriali satie niet was gebleken en dat een verlies gevende exploitatie kon worden verwacht. Als klap op de vuurpijl werd op 1 juli het rijwielvervoer met de rijwielkaarten gestaakt, waardoor het de toeristen, die deze streek willen bezoeken, weer extra moeilijk en extra duur wordt gemaakt. De gemeenteraden van Heerde en Epe namen protestmoties aan en het Gelderse Staten lid mr. S. Willinge Gratema te Wapenveld vroeg Gedeputeerde Staten te doen wat mogelijk was om deze maatregel ten aan zien van het rijwielvervoer ongedaan te maken en voorts te doen overwegen het personenvervoer op het onderhavige tra ject te herstellen. Tenslotte werd als reac tie een actiecomité opgericht met als uit eindelijk doel algeheel herstel van de spoorwegverbinding ZwolleApeldoorn. Het comité is vastbesloten zijn werkzaam heden niet te staken alvorens het gestelde doel is bereikt." economische politiek met de demografi sche factoren rekening moet houden. In een land met veel werkkrachten moet de industrialisatie worden bevorderd door een niet al te „orthodoxe" monetaire po litiek. Er dient eerst te worden gedacht aan de twerkstelling, méér dan aan waar devast geld. Het is een opvatting die door velen wordt bestreden. De snelle groei van de tegoeden bij de Kongolese spaarbank schijnt de voorstanders van waardevast geld ook in Afrika in 't gelijk te stel len. De Kongolezen krijgen vertrouwen in de spaarbank en de volkswelvaart wordt hierdoor bevorderd. Het groeiend spaar wezen is tevens in tegenspraak met de be wering van een aantal Europeanen als zou iedere loonsverhoging ten voordele van de inlandse arbeiders de grote brouwerijen nog rijker maken dan zij reeds zijn.... De demografische factor is ten slotte een machtige stimulans voor de onafhanke lijkheidsbeweging. Men heeft sedert de oorlog kunnen vaststellen dat de drang naar zelfstandigheid daar het grootst was waar de bevolking snel toenam. De kern van het probleem is de vraag of die onaf hankelijkheid zich ordelijk zal voltrekken. Zo niet dan zal Kongo bij gebrek aan bui tenlandse investeringen de weg opgaan van de sociaal-economische chaos zoals dat in Indonesië hec geval is. Een 60-jarige voormalige zwaargewicht bokser en zanger uit Amsterdam, een iet wat omstreden figuur die na de oorlog als politiek delinquent in een kamp werd op gesloten en daartegen later een brochure „Ik deed mijn plicht als Nederlander" schreef, is vrijdag, met verlof van de pre sident van de rechtbank, op instigatie van zijn vrouw door een deurwaarder van huis gehaald en als gijzelaar opgesloten in het Huis van Bewaring aan de Wetering schans. Volgens de huisarts en een specialist van het O.L.V. gasthuis is deze man, die wegens zijn grote kennis van tropische vissen en planten een goede bekende van de Artis- directie is, ernstig ziek. Hij heeft een long aandoening, die gepaard gaat met hevige benauwdheden. Zijn advocaat zal dan ook heden bij de minister van Justitie een ver zoek indienen, de gijzeling in een zieken huis ten uitvoer te leggen. In 1946, toen „Ome Joop", zoals de man bij vele Amsterdammers bekend staat, van een onvaderlandslievende houding tijdens de oorlog werd beschuldigd, liep zijn vrouw met een tweejarig dochtertje bij hem weg. In de afgelopen dertien jaar vroeg zij vele malen scheiding van tafel en bed aan, die echter nimmer werd toe gewezen. Intussen nam de echtgenoot een pleegdochter aan, die samen met hem een im- en exporthandel van tropische vissen en planten begon. Deze zaak heeft bij aquariumbezitters en bij vaklieden een grote naam. Deze zaak staat echter reeds jaren op naam van de pleegdochter, die er de enige eigenaresse van is. Zij is getrouwd en thans 36 jaar oud. „Ome Joop" mag als gemachtigde optreden. In september van het vorige jaar begon de vrouw van de ex-bokser opnieuw een echtscheidingsprocedure. Zoals gebruike lijk is kende de president van de recht bank haar een provisionele alimentatie toe en wel van 125 per maand, die slechts van kracht is zolang de procedure voort duurt. In de echtscheidingsprocedure mo3t dan nader worden vastgesteld of de man bij een definitief uitgesproken scheiding alimentatie moet blijven betalen en hoe hoog deze zal zijn. Een soortgelijke gang van zaken had zich ook bij de vorige pro cedures reeds afgespeeld. Nimmer betaal de de bokser de alimentatie en nimmer maakte de vrouw daar werk van. Haar advocaat, heeft in deze laatste procedure de vorige maand een kort geding aanhan gig gemaakt tegen de man tot betaling wn de alimentatie te dwingen op straffe van gijzeling. De vice-president van de recht bank wees deze vordering toe. De advocaat van de man, die meent over bewijzen te beschikken dat zijn cliënt geen enkel inkomen heeft, zal thans stappen ondernemen om zijnerzijds een kort geding tegen de wederpartij aanhangig te maken, waarbij hij opheffing van alimentatie vraagt en schorsing van de gijzeling. Dit kort geding zal niet voor dezelfde vice- president dienen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft mede namens zijn collega van Land bouw en Visserij geantwoord op vragen die het lid van de Tweede Kamer de heer Westerhout heeft gesteld over de door- vaartmogelijkheden voor vissersschepen bij verdere vernauwing van het sluitgat in de afsluitdam van het Veerse Gat. In zijn antwoord zegt de minister dat de door vaart door het Veerse Gat gedurende de uitvoering van de afsluitingswerken in dit vaarwater een geleidelijk aan groter wor dende invloed zal ondervinden van toene mende stroomsnelheden in het nog open gedeelte van het Veerse Gat. Voordat tot sluiting van dit gedeelte door het plaatsen van caissons wordt overgegaan, zullen de als gevolg van het getij optredende stroom snelheden evenwel niet zo groot worden, dat de vissersschepen, die hier plegen te varen, verhinderd worden de gebruikelij ke route te volgen. Volgens het huidige werkprogramma voor de bouw van de afsluitdam dient er rekening mee te worden gehouden, dat het Veerse Gat omstreeks juli 1961 voor de scheepvaart zal worden gesloten. Dê bewindsman zegt verder, dat een be slissing over de inrichting van een vissers haven bij Colijnsplaat op korte termijn kan worden verwacht. Deze haven zou, in dien tot de aanleg daarvan wordt beslo ten, vóór juli 1961 gereed kunnen zijn. Een commissie heeft onlangs een interimad vies uitgebracht over de voorzieningen, welke getroffen kunnen worden ten behoe ve van de visserij, die door de afsluiting van het Veerse Gat moeilijkheden gaat on dervinden. Van het door de commissie voorgestelde complex van voorzieningen vraagt allereerst de kwestie van de aanleg van een haven bij Colijnsplaat om een be slissing. Ook ten aanzien van nadere voor zieningen wordt naar een spoedige uit spraak van de regering gestreefd. Van officiële Noorse zijde is aangedron gen op restauratie van de met sloop be dreigde Sint Olofskapel aan de Zeedijk te Amsterdam, een der weinige middeleeuw se monumenten van Amsterdam. Het hoofd van het Noorse regeringsbureau voor het behoud van oudheden heeft de Noorse minister van Buitenlandse Zaken gevraagd contact op te nemen met Nederlandse autoriteiten teneinde na te gaan wat er gedaan kan worden om de onttakelde ka pel, die al sinds jaren geen kerkelijke functie meer heeft, te behouden. De laatste tijd is de kapel alleen gebruikt voor kaas veilingen op maandagmiddagen. De Noren hopen, dat het gebouw geres taureerd zal worden en dan gebruikt zal kunnen worden als kerk voor Noorse zee lieden. Sint Olaf is een Noorse heilige, die als patroon van schippers over de gehele wereld wordt beschouwd. Het Noorse bureau ziet de St. Olofskapel (ook wel Oudezijds Kapel genoemd) dan ook als een van de belangrijkste herinneringen aan de nauwe handelsbetrekkingne tussen Neder land en Noorwegen uit de oude tijd. Het. uit kunsthistorisch oogpunt indruk wekkende gebouw is het eigendom van de Nederlands Hervormde Kerkvoogdij, die zich zo bezwaard voelt door de financiële lasten en bovendien de vele tonnen voor een restauratie niet kan opbrengen, dat zij zonder overigens enige behoefte tot sloping te koesteren een sloopvergun ning bij B. en W. van Amsterdam heeft aangevraagd, speciaal om eens onder de aandacht te brengen hoe nijpend de toe stand is geworden. Niemand wenst in Am sterdam een herhaling van de tragedie der Nieuwezijds Kapel, die ondanks vele pro testen een halve eeuw geleden werd afge broken, evenals de Eilandskerk, waarvan thans alleen nog de kosterswoning over eind staat. De St. Olofskapel werd in 1450 als schip- perskerk gesticht. In de 17de eeuw volgde de grote uitbreiding. Op het thans nog be staande poortje aan de Zeedijk leest men het jaartal 1615. Ook de Bond Heemschut heeft in een brief aan B. en W. van Amsterdam met klem op behoud van de kapel aangedron gen. Het gemeentebestuur wordt in deze brief aangeraden dit grote en historische gebouw vlak bij het Centraal Station te ko pen om het te laten inrichten als een waar dige ontvangsthal voor congressen en bij eenkomsten. In representatief opzicht zou het historierijke Amsterdam daarmee een zeer goede beurt kunnen maken. De moge lijkheid om de kapel toch nog als kerk te gebruiken heeft de bond buiten beschou wing gelaten, omdat de Nederlands Her vormde Kerk in de binnenstad voldoende kerken bezit. Wanneer echter het oude gebouw na een restauratie voor zijn oorspronkelijke be stemming benut zou kunnen worden, b.v. voor zeelieden, dan acht de Bond Heem schut dat zeker de beste oplossing. Gidsen. De informatirces van de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer te Rot terdam, wier taak totnutoe bestond uit het geven van inlichtingen, hebben er een nieuwe taak bij gekregen. Zij zullen tevens als gastvrouw voor vreemdelingen optre den in daarvoor in aanmerking komende gevallen. Voor deze functie krijgen zij een uniforme kleding. Duitse jongen verdronken. Een 10- jarige Duitse jongen is gisteren ter hoogte van Noordwijk bij het zwemmen in zee verdronken. De jongen, die zich met zijn ouders op het stille strand bevond, begaf zich met een luchtband in zee en liet zich drijven. Vermoedelijk is de jongen uit de band gegleden. Toen men hem vond, was hij reeds overleden. Boek over Tasman. Een lid van het Aardrijkskundig Genootschap van de Sov jet-Unie, Wladimir Newski, heeft een wetenschappelijk geschrift voltooid over de zeventiende-eeuwse Nederlandse zee vaarder Abel Tasman. Het geschrift zal ter gelegenheid van de driehonderdste sterfdag van Abel Tasman op 22 oktober aanstaande in boekvorm worden uitge geven. De schrijver legt in het bijzonder nadruk op Tasmans humane houding je gens de bevolking in door hem ontdekte landen. (Tass). Concentratie. De vereniging Het Hoogeland, die arbeidskolonies exploiteert voor maatschappelijk ontspoorden heeft in Beekbergen het landgoed Rauw.enhul aangekocht. De vereniging is nu in staat een concentratie tot uitvoering te bren gen. De spreiding van de vier tehuizen m Beekbergen, één in Hengelo, twee .n Voorst en één in Vries (Dr.) werd door het bestuur reeds lang als oneconomisch ervaren. Alleen de tehuizen in Hengelo en Vries worden nog gehandhaafd. Duinbrand op Texel. In het duin terrein aan de zuidkant van Texel heelt een zware brand gewoed, waardoor de be groeiing van acht ha duin verloren ging. De brandweerkorpsen van Den Hoorn en Den Burg wisten enige woonhuizen, die door het vuur werden bedreigd, gespaard. Het vuur zou zijn uitgebroken door het wegwerpen van een brandende sigaretten aansteker tijdens een stoeipartij door jeugdige kampeerders. Op pont geboren. In de burgerlijke stand van Dox-drecht is een kind inge schreven dat het levenslicht aanschouwde op de veerpont van Papendrecht naar Dordt. De moeder was per ambulance wagen op weg naar het Diaconessenhuis, begeleid door een verloskundige. Op de pont werd het kind geboren en zo ver voerde het veerbedrijf de jongste passa gier in de honderden jaren van zijn be staan. In Kopenhagen werd dezer dagen een internationaal congres over ontspan ning gehouden. De deelnemers lagen languit op rubber matrassen op de vloer. Volgend weekeinde In verb a rid met de wereldkampioen schappen wielrennen in Zandvoort op 15 en 16 augustus zullen de levensmiddelen winkels in Haarlem op die dagen tot 's avonds twaalf uur geopend mogen zijn. De tapperijen mogen in de nacht van 15 op 16 augustus open zijn tot twee uur. ïn de inrichtingen met een muziekvergunning mag tot uiterlijk kwart voor twee 's nachts muziek worden gemaakt. De gemeenteraad van Beverwijk zal donderdagavond 13 augustus om half acht in het raadhuis in openbare vergadering bijeenkomen. Wegens de plannen om te komen tot een regionaal woonwagenkamp in het IJmond- gebied is tot dusverre gewacht met het aanbrengen van een aantal voorzieningen voor het bestaande woonwagenkamp. In dit kamp neemt het aantal woonwagens echter zodanig toe en is de accomodatie dermate onvoldoende dat B. en W. uitstel niet langer verantwoox-d achten. De ver beteringen zullen ongeveer f 12.000 kosten. Een krediet van 773.040 is gevraagd voor de oprichting van drie scholen voor het lager onderwijs. Hierbij zal systeem bouw worden toegepast en men hoopt de scholen reeds zeer spoedig in gebruik te kunnen nemen. Het betreft hier een open bare g.l.o.-school in het plan-Meerestein, een r.k. lagere school in het plan-Ooster- wijk en een christelijke school in het plan- Meerestein. Voorts is er een voorstel tot het garanderen van een geldlening ten be hoeve van de bouw van een bejaardenclub aan de Warande. In deze vergadering zal ook het onder zoek plaats hebben van de geloofsbrieven van het in de vacature-Muskee benoemde lid van de raad, de heer W. Swarts (C.P.N.). De aanvoer van vis aan de visafslag te IJmuiden is in juli van dit jaar veel gro ter geweest dan in juli 1958. De aanvoer bedroeg nu 7.714.458 kilo met een opbrengst van 3.908.567,18, in juli 1958 5.734.063 kilo tegen 2.717.922,36. De aanvoer van verse haring vertoont een sterke stijging, name lijk 2.819.641 kilo in plaats van 1.571.749 kilo. De opbrengst steeg ook, namelijk van 514.828,05 tot 826.169,14. Bij gezouten hai-ing hetzelfde beeld: van 324.689 kilo 63.616,10) naar 751.199 kilo (f 325.578,70). Stijgingen zijn te constateren bij ma kreel, wijting, leng, tong, poon, (van 15.107 tot 35.401 kilo), wolf, haai. Er werden 67.488 kilo pilchards aange- voei-d, vorig jaar in het geheel niet, terwijl er nu ook 37.780 kilo bliek aan de markt kwam, die vorig jaar achterweg bleef. Wel was er vorig jaar 55.200 kilo zandspiering, die nu ontbrak. Achteruit ging de aanvoer van schelvis, koolvis en schartong. Een internationale Navigatie-appax-aten- fabriek zal in augustus een „automatische stuurman" demonstreren. Momenteel worden in het buitenland proeven genomen met dit nieuwe Decca- apparaat. De uitkomsten zijn zeer goed. Vooral voor de kustvaart en de visserij is deze nieuwe vinding van groot belang. De beperkte bemanningen van dergelijke schepen is met een automatische stuurin richting ten zeerste gebaat. Een ander apparaat van de Decca, de navigator, is een groot succes geworden. Op het ogenblik zijn al tweehonderd Ne derlandse vissex-sschepen ermee uitgerust, namelijk 175 trawlers, 16 Urker kotters en een paar Texelse kotters. De Decca-navigator maakt gebruik van peilstations op het vasteland. TrawlvisscriJ Maandag 27 juli: m.i. Francina KW 153. Dinsdag 28 juli: m.t. Protinus IJM 154, Wiron IV IJM 209 Wiron II IJM 211. Deining KW 8, Maria Theresia KW 99, Claesje RO 46, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Everard Christina KW 40. Woensdag 29 juli: m.t. Albatros KW 87; m.l Robert William KW 123, Onderneming III SCH 117; m.k. Limanda KW 33. Donderdag 30 juli: m.t. Ariadne IJM 18, Golf stroom KW 4, Willem VL 121. Vrijdag 31 iuli: m.t. Amsterdam IJM 28, Post Boy IJM 35. Zaterdag 1 augustus: m.t. Emma IJM 15, Sakina Martine KW 32; m.k. Pietertje HD 87. Maandag 3 augustus: m.t. Job Gouda IJM 79 Antje KW 49. Brittenburg KW 121. Mich iel HD 108; m.l. Kees IJM 43, Wiron III IJM 221, Mar- lenshoek IJM 283 Adrianus KW 10. Arie Nico KW li, Cornelia KW 24, De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52. Elizabeth KW 64. Henk KW 66 Saturnus KW 69, Willempje KW 89, Molva KW 91. Nestor KW 101. De Vrouw Dirkje KW 104 Jacoba KW 107. Avontuur KW 114, Astra KW 115 Sursum Corda KW 124, Petronella KW 125. Willy rtlida KW 155. De Vier Gezusters KW 162. Ge broeders KW 166. Aleida KW 169, Onderneming II SCH 27, Dolfijn RO 2. Anna Suzanna WR 88; m.k Zuiderkruis IJM 7, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Bettie IJM 29. Emisel IJM 31, Jannle IJM 38 Arend Willem IJM 40, De Hoop T T.TM 45. Frede- rika Maria IJM 52, De Hoop II IJM 59, Klaas Ju nior IJM 60. K.P. IJM 61. Jaap IJM 62. Michiel IJM 63, Ronny IJM 64. Frank IJM 65, Hans IJM 67. Gorrie IJM 78. Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272. Anna Marie KW 27, Petronella KW 31. Tiny KW 34, Stern KW 36. Wilhelmina KW 46. Prinses Margriet KW 51. Vijf Gezusters KW 53, Dinemarie KW 57. Cor nelia Adriana KW 58. Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 68. Marianne KW 71, Nico KW 72. Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79 Neeltje Johanna KW 84. Adriana Catharina KW 92. Jeannette KW 93, Arendje KW-98, Flamingo KW 120. Agatha Arie KW 126. Dirk Taat KW 134 De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165 Samenwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14 Marvanne WR 7. Okko Bosker WR 25. Petra WR 32. Tiny Dieuw WR 33, Internos WR 49, Flevo WR 59. Spes Nostra WR 56. Sijtje WR 59. Dinsdag 4 augustus: m.t. Jacoba Gesina IJM 36 Stadt Enckhuvsen KW 82. Jan Maria; m.l. Willy KW 141. Willem Robert RO 27; m.k. Mare Libe- rum KW 117. Woensdag 5 augustus: s.t. Vios I IJM 24: m.t Medan IJM 57. Wiron IV IJM 209 Dirkje RO 53 Emma Wilhelmina KW 135: m.l. Doggersbank KW 75, Onderneming IV SCH 153: m.k. Maartje IJM 8. Jannie IJM 38. De Hoop II IJM 59. Rein KW 30, Willem KW 94. Donderdag 6 augustus: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Thorina IJM 33, Arie Ouwehand KW 122; m.l. Gezina Geertrui KW 176; m.k. Maartje IJM 8, Petronella KW 31, Vijf Gezusters KW 53. Gijs- bertha KW 61. Marianne KW 71, Willem KW 94. Vrijdag 7 augustus: m.t. Allan Water IJM 34. Haringclrijfnetvisserij Zaterdag 11 juli; m.l. Onderneming KW 175. Maandag 13 juli: m.l. Rijnmond IV KW 15, Hol- landia KW 18. Woensdag 15 juli: m.l. Vooruit KW 151. Zaterdag 18 iuli: m.l. Willem Cornelis KW 16 Orion KW 22, Bertha KW 38. Maandag 20 juli: m.l. De Arend KW 7, Nelly Maria KW 70, Toenadering KW 95, Borneo KW 127 Dinsdag 21 juli: m.l. Gorredijk IJM 75. Woensdag 22 juli: m.l. Sumatra KW 86. Rijn mond V KW 110. Vrijdag 24 juli: m.l. Excelsior II KW 78. Zaterdag 25 juli: m.l. Nederland VI KW 37 Eendracht KW 168. Maandag 27 juli: m.l. Hubertha Gerarda KW 9 Rijnmond II KW 43, Noordzee KW 47. Woensdag 29 juli: m.l. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2. Neptunus KW 45, Cornelis Marinus KW 48, Annie KW 54. Zaterdag 1 augustus: m.l. Fierman Eduard KW 5 Wilhelmina I KW 25. Aafke Jacoba KW 41, Janna KW 163. Maandag 3 augustus: m.l. Rijnmond III KW 44, Noordster KW 67. Zeemeeuw KW 170. Woensdag 5 augustus: m.l. Grietje KW 20Ne derland VII KW 130. Voorwaarts KW 140, Wilhel mina III KW 147. Donderdag 6 augustus: m.l. Vertrouwen KW 6, Wilhelmina II KW 138. Advertentie (maar de poet is op), fijn dat wij er een film in kleuren van gemaakt hebben. Wat is die mooi uitgevallen dank zij de vakkundige voorlichting van HOLLYWOOD. Kom ook eens aan en laat u infor meren over de prettige betaling (de zaak waar ze er wat van weten) Lange Nieuwstraat 793 - Tel. 5858 Tijdens het in maart van dit jaar te Scheveningen gehouden congres "an de samenwerkende postadministraties vm België, Frankrijk. Italië, Luxemburg, Ne derland en West-Duitsland is een der door de Duitse delegatie ingezonden ontwerpen gekozen als gemeenschappelijk Europa zegel 1959. Frankrijk en Nederland hadden zich van mededinging onthouden, omdat in de voorafgaande jaren reeds een ont werp uit elk dezer beide landen was ge kozen. De Europazegel 1959 is een creatie van Walter Brudi, hoogleraar aan de ,Kunst- hochschule" te Stuttgart. Zijn ontwerp toont een gesloten keten van zes schakels, die de verbondenheid en eendracht der zes deelnemende naties symobiliseei't. In deze compositie zijn de letters van het woord Europa verwerkt. Het ontwerp werd voor uitgifte in Ne derland geschikt gemaakt door de kun stenaar S. L. Hartz. De zegels worden in kleur uitgevoerd en wel de 12 ct. rood en 30 ct. groen. Zij zullen aan alle postinrich- tingen verkrijgbaar zijn van 19 september af en daarna zolang de voorraad strekt. De zegels worden gedrukt bij joh. En schedé en Zoon, Grafische Inrichting n.v. te Haarlem. De zegelgrootte is 25 x 36 mm, de beeldgx-ootte 22 x 33 mm, kamtanding 12% 14. De zegels blijven voor frankering geldig tot en met 31 december 1960. Het is met de pootaardappels in geheel West-Europa mis. Deze zomer blijkt er een ongekend grote invasie van bladlui zen, waaronder vele gevleugelde, te zijn geweest. Deze laatste categorie heeft de zo gevreesde bladrolziekte ovex-gebracht op zo goed als alle percelen pootaardap- pelen, waardoor een enorme schade is veroorzaakt. Met name de export heeft een zware slag ontvangen. Ons land, dat poot- aai-dappels over de gehele wereld uit voert, zal er miljoenen guldens door der ven. De zogenaamde igel-lange-test zal nu worden toegepast, wat wil zeggen dat monsters van aardappelknollen overal in het land zullen worden getrokken om te zien in hoeverre zij zijn geïnfecteerd. Het lijkt onontkoombaar om de normen door deze knollen te verruimen. AMSTERDAM Bij een middelmatige affaire waren de Unileverwaarden, voor de laatste beurs- dag van deze week, zeer vast. Londen, Duitsland alsmede lokale vraag gaven de stoot tot een forse koersstijging voor deze papieren en gehandeld werd bij de ope ning op 617'/2. De slotkoers van gisteren was 605. Het hoge openingsniveau kon echter niet behouden blijven en geduren de het verdei-e beui-sverloop daalde de koers tot 615. AKU deed het kalm aan en noteerde op 394'/2 ruim een punt boven de vorige slotprijs. In de niet-officiële och- tendhandel werd voor de rayonaandelen als hoogste prijs 398 betaald. In de Philips- hoek was het stil en de koerswinst be paalde zich bij een prijs van 671 op circa 2 punten. Ook vandaag ging er in aande len Kon. Olie niet veel om. De gang is er uit en de koers week niet veel af bij die van dondex-dag. Op 170,80 noteerden de aandelen echter boven pariteit New York. In de scheepvaax-thoek was de handel we derom levendig. Vele stukken gingen te gen oplopende prijzen in andei-e handen over. Doorelkaar bedx-oegen de koex-s- winsten 2 tot 4 punten. Bij de cultux'es herstelde Deli zich, daarentegen was Senembah lager. HVA en Amsterdam Rubber aan de vaste kant. Staatsfondsen vast speciaal voor de staffellening op de vex-plichte 200.000 vraag in een kleine mai'kt. In de lokale sector weiden aande len Metaalbuizenfabriek Excelsior enige punten lager geadviseerd. Van Vlissingen kx-eeg een adviespx'ijs van 375 a 380 (379), Indola op 305 (303). Ketjen werd iets hoger geadviseerd. Deze aandelen liggen de laatste dagen, bij flinke omzetten, zeer vast in de max-kt op Duitse aankopen. Voor de inschrijving op de resterende no minaal 26 miljoen 41/* percent obligaties n.v. Provinciale Geldersche Electrici- teitsmaatschappij bestond goede belang stelling. De directie van de n.v. Lijempf deelt mede, dat geen onderhandelingen worden gevoerd met betrekking tot ovex-- neming van het bedrijf. De aandelen wer den vrijwel onvex'anderd op 111 a 112 ge adviseerd. Op dinsdag 18 augustus aan staande zal de inschrijving worden open gesteld op nominaal f 2.500.000 5 percent in aandelen b converteerbare obligaties in stukken gx-oot nominaal 1.000 aan toon der ten laste van de n.v. Bronswerk tot de koers van 100 percent. De inschrijving is uitsluitend voor de houders van claims. De conversiekoex-s bedi-aagt 160 percent prolongatie 3 percent. ANP. NEW YORK De New Yorkse beurs heeft op de slot zitting van de week, een verkooprage te zien gegeven in elektronische waarden en in andere industrieën die in verband staan met de defensie. Oox-zaak van deze rage was waarschijnlijk de in sommige kringen ontstane vex-wachting dat de Amerikaans- Russische bezoekenuitwisseling een wijzi ging in de koude oox-log zal brengen. Het gevolg was een vennindering van de marktwaarden van twee miljard. Texas Instruments, onlangs nog zeer gewild in de groep van de elektx-onica, ging nu met 12 dollar naar beneden en aanzienlijke ver liezen waren er ook in de gx-oepen van de chemische industrie, de olie, vliegtuigen, staal en niet-ijzex-houdende metalen. An deren hielden echter goed stand of gingen zelfs omhoog, zoals General Telephone met 1 dollar. Raytheon met Va en International Telephone met Vs. Van de 1.198 fondsen die aan bod kwamen waren 608 lager en 380 hoger. De omzet bleef beneden die van dondex-dag: 2.580.000 aandelen tegen 2.610.000. Het industriegemiddelde kwam van 671.98 op 668.57, dat voor spoorwegen van 165.23 op 164.45 en dat voor openbare nutsbedx-ijven van 91.20 op 91.11. (UPI) Slotkoers vrijdag 3-3%% Nederl. '47 94 Va 3 0/o Nedl. 1962 64 98"/,6 Woningbouw 6 110'Vu, Pr. A'dam '56 I.. 83% Pr. A'dam '56 II. 93% Pr. A'dam '56 III 99% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 89 Pr. R'dam '57.... 99 A.K.U 394% Calvé Delft 589 Van Gelder Zonen 255 K. N. Hoogovens. 573 Nederl. Ford 322 N. Kabelfabriek. 418 gew.Philips Gloeil. 670 Pref.PhilipsGloeil 265 Unilever 615 Wilton Fyenoord 218 Werf Gusto 161 Dordtsche Petrol. 740 Kon. Petroleum.. 170,90 Billiton 320 A'dam Rubber. 95' !i K.L.M 127,50 Holl Amer. Lijn.. 168 K.NSM 164 N. Scheepv. Unie 146 v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren 254 H.V.A 157 Delimaatschappij ƒ181,90 Amsterd. Bank.. 364l/i Nat. Handelsbank 157 Ned. Handel Mij.. 266 Rotterd. Bank 324% üwentsche Bank 287 Anaconda Copper 64-^ Bethlehem Steel. 56% U.S. Steel 103 General Motors.. 56'Vi« Shell Union 81Vi 26 V,

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6