Scheveningse logger gezonken na explosie in machinekamer Deel van Formosa overspoeld, meer dan duizend doden? Vier doden en vele gewonden bij verkeersongelukken Bemanning door Duits schip opgepikt na acht uren in sloep te hebben gedreven HET WEER Explorer ¥1 stuurt foto's van de aarde Sovj'et-Unie erkent Benelux niet! Economische Unie is formeel nog niet tot stand gekomen Beierse oud-premier kreeg twee jaar Wolkbreuk zette straten in Deurne onder water 'eforeijouêmj! Minder warm Aan het strand Het woord is aan Negentien militairen in Ede met tbc besmet Naar Schotland Kunstmaan met schoepen Koning Boudewijn in stilte naar Rivièra vertrokken Steekpenningen aanvaard In de krant van heden: MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 44e JAARGANG NUMMER 233 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bij Katwijk aan Zee werden reddings demonstraties gehouden, waaraan ook een helikopter medewerking verleende. Onder meer werd gedemonstreerd hoe een rubbervlot met drenkelingen door de sterke rotorwind naar het strand gedreven kan worden. Zondagmiddag tussen vijf uur en half zes heeft een wolkbreuk in Deurne de straten blank gezett. Regen, wind en hagel waren van een ongekende hevigheid. Het water stroomde de huizen binnen. Het stond zo hoog in de straten dat de auto's tot hun assen in het water reden. De storm ont wortelde een boom van 50 cm dikte en de hagelstenen hadden de omvang van forse knikkers. Tengevolge van de regen gleden ber gen leem, die bij de plaatselijke steenfa briek waren opgeslagen, de rijweg op. De brandweer heeft uren werk gehad om de weg weer voor het verkeer berijdbaar te maken. De bui was zeer plaatselijk. In Helena- veen bijvoorbeeld, waar'men wegens de nog voortdurende Peelbrand naar regen zit te snakken bleef het droog Het Duitse s.s. „Rabenfels" heeft de bemanning van de motorlogger „Geer- truida Jacoba", SCH 37 gered. De logger is gezonken op ongeveer 70 mijl noord-noord-west van Scheveningen. Dit bericht van Scheveningen-Radio maakte Vanmorgen om tien minuten over negen een einde aan de onzekerheid over het lot van vijftien Scheveningse vissers, die de gehele nacht in een kleine sloep op de Noordzee hebben rondgedreven. De zeesleper „Simson" van Wijs muller uit IJmuiden, drie koopvaardijschepen, een kustvaarder, de Vlaardingse logger „Fortuna", een Engels reddingsvliegtuig van het vliegveld Deal bij Dover en een vliegtuig van Valkenburg namen aan de opsporing van de vijftien vissers deel. Zij hadden hun schip verlaten, nadat een stuk van de op hol geslagen motor een flink gat in de scheepshuid van de „Geertruida Jacoba" had geslagen en het water met kracht binnenstroomde. Schipper Leendert Rog bleef zo lang mogelijk alleen aan boord om de te hulp schietende „Simson" de juiste positie van zijn zinkend schip te kunnen opgeven. Om kwart voor één 's nachts hoorde men bij de luisterdienst van Bureau Wijs muller te IJmuiden, hoe schipper Leen dert Rog op de noodgolf alarm sloeg. „Mijn motor is op hol geslagen" zei hij. „Er heeft waarschijnlijk een ontploffing plaatsgehad en nu is een onderdeel van de motor door de scheepshuid gedrongen. De machinekamer staat al half onder wa ter". Men waarschuwde bij Wijsmuller onmid dellijk Scheveningen-Radio en de reder, de heer J. J. van den Toorn in Schevenin gen. Terwijl Scheveningen-Radio een zo genoemd panne-bericht uitzond, maakte de „Simson" van Wijsmuller zich klaar om te vertrekken naar het in nood ver kerend schip. De „Geertruida Jacoba" was in 1914 bij Boot in Leiderdorp ge bouwd. Het mat 153 ton en had een 150 pk. motor. In allerijl zette daarom de „Simson" koers naar de plaats, waar de Schevenin- ger zich moest bevinden, vooral omdat men inmiddels het bericht had opgevangen, dat de schipper de bemanning al in de redding boot had doen gaan. Zelf was hij aan boord gebleven om zo lang mogelijk contact te kunnen houden met de „Simson". „Zoëvep zagen we een schip op een mijl of vijf afstand" zei schipper Rog over de radio. „Ik heb een heel stel matrassen in brand gestoken, maar ze hebben niets ge zien". Het was het laatste schip, dat men op de Sch 37 de eerste uren zou zien. In de donkere nacht snelde de „Sim son", met kapitein Maarten Koster als ge zagvoerder op de brug, naar de Scheve- ninger. Het was het enige schip, dat deze koers liep, want Scheveningen-Radio had nog geen „maydaybericht" gegeven. Dat geschiedde pas om drie uur. Toen gingen verschillende schepen koers zetten naar de plaats van het onge luk. De Noorse „Bruïn" was er vijftien mijl vandaan, de „Coolaroo", een Zweed, 25 mijl, de Caltex Gorinchem 16 mijl. En dan bevond zich zes mijl ten noorden van Ameland nog een Duits schip, dat in wes telijke richting voer en ook snel op weg ging naar de logger, die zeventig mijl noordnoordwest van Scheveningen moest liggen. TAIPEH (AFP) Hoewel het nog te vroeg is om een definitieve balans op te maken, schatten de natio nalistische autoriteiten, dat er bij de overstromingen, die vrijdag en zater dag Midden- en Zuid-Formosa hebben geteisterd, meer dan duizend mensen Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Minder warm met veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzoaak tussen zuidoost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Warm, maar enigszins wisselvallig weer met kans op een onweersbui. Wind zwak en veranderlijk, doch overwegend landafwaarts. Tempera tuur van 23 tot 25 gr. C. Zeewater troebel met kans op kwallen, tempe ratuur ruim 18 gr. C. Uiterste voor zichtigheid is, ondanks kalme zee met weinig golfslag, bij baden en zwemmen geboden. Laag water 's middags vier uur, hoog water 's avonds half negen. Strand voor fietsen berijdbaar van twaalf uur tot zes uur. om het leven zijn gekomen. Er zijn meer dan 550 gewonden en het aantal mensen, dat dakloos is geworden of op andere wijze door de ramp is ge troffen, wordt geschat op ongeveer 130.000. Het spoor- en wegverkeer en de telefonische verbindingen met de overstroomde gebieden zijn nog steeds niet hersteld. President Tsjiang Kai Sjek en premier Tsjeng Tsjeng hebben de bevolking via de radio opgeroepen zoveel mogelijk hulp te bieden. Ook de Amerikaanse Zevende Vloot, die in de Straat van Formosa ligt, neemt aan het reddingswerk deel. De be volking van de overstroomde gebieden wordt door hongersnood bedreigd. (UPI) De provinciale hoofdstad Taits- joeng in het westen van Midden-Formosa kreeg in 36 uren 620 millimeter regen. Het was de hevigste regen van Taitsioeng sedert 1898. Een radiobericht uit Taits- joeng meldde, dat het water in enkele ge deelten van de stad twee meter hoog stond. De rivier de Tsosoei trad buiten haar oevers en zette de hele stad Tsanghoea, enkele kilometers ten zuidwesten van Taitsjoeng onder water. Andere overstromingen stortten zich als watervallen op de steden en stadjes ge legen langs de rijke rijstgordel van Midden- en Zuid-Formosa. Verslaggevers die over de overstroomde gebieden zijn gevlogen, hebben in het cen trum geen levensteken gezien over een afstand van tachtig kilometer. TOKIO (UPI) Tien provincies in Noord- en Midden-China zijn door „de ergste droogte sinds jaren" getroffen, al dus het officiële persagentschap Nieuw China. Ongeveer 12,5 miljoen hectaren bouw land hebben te lijden van de droogte, die vermoedelijk tot het. einde van deze maand zal aanhouden. Ruim 54 miljoen boeren, geholpen door duizenden leden van de communistische partij, studenten en amb tenaren trachten de schade zoveel mogelijk te beperken. Omstreeks vier uur bevonden alle sche pen zich in de buurt van de logger, die van de visgronden op weg naar huis was ge weest. Het zoeken in het donker was ech ter moeilijk, omdat er geen radiocontact meer was. Want om 2.55 uur was schipper Rog ook van boord gegaan, na voor het laatst de positie van zijn schip per radio te hebben doorgegeven. Even werd er aan boord van de „Somson' beraadslaagd en toen werd de „Holland" van Doeksen op Terschelling opgeroepen, die ook op weg was gegaan. „Hoe denken jullie erover?" werd er gevraagd. „Het is nu geen kwestie meer van concurrentie. Alles wat we moeten doen is trachten de mensen te redden. Die logger is verloren". Op de „Holland" dacht men er net zo over en daarom wisselde men de peilingen uit. Het opsporen van de logger of van de boot met de bemanning zou echter zeer moei lijk zijn. Om 4.35 uur werden zowel in IJmuiden als in Den Helder en Scheveningen weer seinen opgevangen, die van de Sch. 37 moesten komen. „Hallo Simson, hallo Simson, er is nog een klein kansje" kraak te er plotseling door de ether. Men meen de eerst dat er een reddingboot seinde, maar bij navraag bleek, dat er geen en kele reddingboot zee had gekozen. Een feit, dat de mannen op de sleepboten enige krasse woorden ontlokte, omdat de Sche- veninger toch niet ver van Den Helder had gezeten. „Laatste sein" Het sein kwam dus van de „Geei'truida Jacoba". Klaarblijkelijk was de schipper weer even aan boord geklommen. Het was de laatste keer dat hij daarvoor de kans kreeg. Men hoorde hem verder niet meer. Toen het licht werd hadden de schepen nog geen succes gehad. Op de „Simson" begon men daarom om een assistent in de lucht tè verzoeken. Anonymus: De ware liefde krijgt haar stempel van echtheid in de tijd van scheiding. In de Simon Stevinkazerne aan de Arn- hemseweg te Ede is een t.b.c.-haard ont dekt. Er zijn reeds negentien militairen in het sanatorium te Amersfoort opgenomen. Enige tijd geleden bleek, dat een in deze kazerne gelegerde militair van de B-com- pagnie van de verbindingsdienst leed aan open t.b.c. Hij was thuis ziek geworden. De militairen in de Simon Stevinkazerne werden toen onderworpen aan een reactie proef, welke uitwees dat nog achttien an dere militairen besmet waren De inspec teur van de militaire geneeskundige dienst heeft opdracht gegeven tot een uitgebreid medisch onderzoek. Alle militairen in Ede, hun familieleden en het burgerpersoneel dat in de kazerne werkt, zullen worden doorgelicht. Dit onderzoek omvat enige duizenden mensen. Eind vorige week is het Engelse koninklijke gezin naar zijn buiten verblijf in Balmoral in Schotland vertrokken. De Nederlandse vliegtuigen konden niet opstijgen, er hing te veel mist. Toen kwam North Foreland-Radio in actie. „Kunnen jullie geen vliegtuigen sturen?" vroegen ze. „Dan zullen wij het maar doen." Even later maakten de Engelsen bekend, dat er al een Engels vliegtuig uit Deal was op gestegen. Later vertrok uit Valkenburg ook een vliegtuig. Het was toen maandag morgen negen uur. Allerwege verkeerde men in spanning, want men had al vijf uur lang niets meer gehoord of gezien. Zou het schip gezonken zijn? Hoe stond het met de mannen in de reddingboot? Men be gon zich steeds ongeruster te maken om dat men ook bij daglicht niets zag. De vliegtuigen konden aanvankelijk ook niets ontdekken. Een nieuwe redder kwam opdagen, de Nederlandse kustvaarder „Fortuna", die ook aan het zoeken ging deelnemen. Het werd kwart over negen. Op het kantoor van de Scheveninger rederij, aan boord van de zoekende schepen, in de kantoren van Doeksen en Wijsmuller steeg de span ning. Eindelijk op 9.23 uur kwam het ver lossende bericht. „Die Duitser heeft ze op gepikt," gaf de „Simson" telegrafisch door aan Bureau Wijsmuller. „Ze zijn al le zestien gered, maar de logger is gezon ken." De „Simson" wilde de geredden eerst overnemen om hen naar IJmuiden te brengen, maar er wérd anders beslist. De Duitser, de zevenduizend ton grote „Rabenfels", zou de Scheveninger vissers aan boord houden en in Antwerpen afle veren. Dat deed er ook niet zoveel toe. Hoofdzaak was, dat de opvarenden van een 35-jarige logger, die nog zijn harde werk op zee moest doen en daaraan nu ten onder ging, gered waren. Zaterdagavond laat is op de Huizerweg te Bussum een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een dode en drie gewonden te be treuren waren. Omstreeks half elf keerde de familie Dieters, vader, moeder en twee dochters, per auto uit Amersfoort terug. Op de Huizerweg wilde de heer Dieters, die aan het stuur zat, op een kruising een bestelauto inhalen. Op dat moment kwam uit een andere straat een personenauto de Huizerweg op. De auto van de heer Die ters ramde eerst deze personenauto en daarna de bestelauto, waarna de wagen tegen een boom vloog, en totaal vernield werd. De 45-jarige echtgenote van de heer Dieters, die naast hem zat, was vrijwel op slag dood. De heer Dieters en zijn bei de dochters van 16 en 12 jaar werden ern stig gewond naar een ziekenhuis overge bracht. In Duiven bij Arnhem is een personen auto, afkomstig uit Lünen, Duitsland, door onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. Op het moment, dat het ongeluk gebeurde, was er geen ander verkeer. De verloofde van de bestuurder, een achttien jarig meisje uit Lünen was vrijwel op slag dood. De andere drie inzittenden werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Ze venaar vervoerd. De nog nieuwe auto werd totaal vernield. Op de hoofdweg Eest-Eindhoven raakte een personenauto op onverklaarbare wij ze van de weg. De auto sloeg enkele ma len om en werd vernield. De bestuurder, de 29-jarige P. van O. uit Herten, werd levensgevaarlijk gewond en overleed la ter in een ziekenhuis te Eindhoven. Drie vrouwelijke inzittenden, onder wie de ver loofde van de bestuurder, moesten even eens in het ziekenhuis worden opgenomen. Tussen Hoenderlo en de ingang van De Hooge Veluwe heeft een botsing plaatsge had tussen een tractor met aanhangwa gen en een autobus uit Assen. Naast en achter de bestuurder van de tractor zaten vijf jongens, allen afkomstig van het rijks opvoedingsgesticht „Hoenderlo". De trac tor, die aan de rechterkant van de weg reed, werd ingehaald door de autobus. Tij dens het passeren zwaaiden de tractorbe stuurder en de jongens naar de buspassa giers. Op dat moment zwenkte de tractor plotseling naar links, raakte de autobus en kantelde. De bestuurder en de jongens De satelliet Explorer VI met zijn vier „schoepen", oxierdekt door duizenden zonnecellen via welke de batterijen van energie worden voorzien. De schoepen waren bij de lancering niet zichtbaar, maar klapten automatisch uit toen de bol in zijn baan kwam nadat de derde trap van de raket was afgevallen. CAPE CANAVERAL (Reuter/AFP). Het Amerikaanse bureau voor de ruim tevaart heeft zaterdag bekend gemaakt, dat nieuwe berekeningen hebben aange toond, dat de nieuwe Amerikaanse kunst maan, de Explorer VI of 't „schoepenrad", een baan 'om de aarde beschrijft waarvan het dichtst bij de aarde gelegen punt op 252 kilometer ligt en 't verst verwijderde op 42.500 kilometer. De kunstmaan legt de baan af in twaalf uur en drie kwartier. Dr. Lindsay van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart heeft te Cape Canaveral meegedeeld dat de Explorer VI misschien gebruikt zal worden voor het beproeven van een methode om mensen uit de ruimte op aarde terug te brengen. Dit is mogelijk doordat men de kleine ra ket aan de kunstmaan niet heeft benoeven te gebruiken om de kunstmaan verder van de aarde af te stuwen. De geleerden kun nen, aldus dr. Lindsay, thans een half jaar of een jaar wachten en dan proberen of 't ontstekingsmechanisme van het ra- ketje nog werkt. Dit is van belang voor het plan Mercury dat strekt tot het lan ceren van een bemand ruimteschip en tot het doen terugkeren van de inzittende In Cape Canaveral is men druk doende aan de hand van foto's die door de appa ratuur van de satelliet zijn gemaakt en naar de aarde zijn gezonden een foto van de aarde samen te stellen. Overigens zal het weken duren eer deze foto. die op een „besneeuwd" televisiebeeld zal lijken ge reed is. (Van onze correspondent in Brussel) De Russische autoriteiten te Moskou hebben aan de Belgische en Nederlandse ambassades medegedeeld, dat zij de Benelux niet erkennen als een Economische Unie en zij weigeren dientengevolge de gemeenschappelijke Benelux-handels- delegaties te ontvangen. Sedert geruime tijd was er sprake van het tot stand- komen van een handels- en scheepvaartverdrag tussen Rusland en de Benelux- landen. De reden van de Russische weigering is, naar de Russische autoriteiten te Moskou mededeelden, het feit dat de drie Benelux-parlementen het verdrag der Economische Unie nog niet hebben goedgekeurd. Alleen in Luxemburg is het verdrag door het parlement en de Raad van Wetgeving goedgekeurd, in België en in Nederland daarentegen heeft alleen de Tweede Kamer het verdrag geratificeerd. De regeringen van de drie landen hebben in Moskou opgemerkt, dat de Benelux-protocollen, die in 1953 werden getekend en in 1956 werden geratificeerd, de administraties der drie landen verplichten tot een gemeen schappelijk optreden op het gebied der buitenlandse economische betrekkingen en dat gemeenschappelijke Benelux-handelsdelegaties in alle landen ter wereld met welke handelsverdragen bestonden, zijn ontvangen. Met de meeste landen hebben België en Nederland momenteel gemeenschappelijke Benelux-handelsverdragen, betalingsak koorden en scheepvaart-overeenkomsten afgesloten. De vraag is thans, of de missie van Belgische industriëlen, die in septem ber Rusland zou bezoeken om de Russische markt te verkennen en aan Rusland de bouw voor te stellen van grote fabrieken op grond van Belgische patenten, alsnog naar Moskou zal kunnen vertrekken. De ministers van Buitenlandse Zaken, Luns en Wigny, en de Belgische minister van Buitenlandse Handel, Jacques van Of- felen, zullen de kwestie van de handels betrekkingen met Rusland binnenkort be spreken. De socialistische „Peuple" schrijft hedenochtend dat het besluit van de Rus sen geheel in tegenspraak is met de her haaldelijk door de •communistische propa ganda voorgestelde aanmoediging van de Oost-West handel. vielen op straat. Een der knapen, de 16- jarige F. Willemsen, werd met een sche- delbasisfractuur naar een ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar hij later is over leden. De overigen werden licht gewond. In Koewacht in Zeeuws-Vlaanderen had een botsing plaats tussen een personen auto, bestuurd door de veehandelaar Ver- straeten uit Sint Jansteen, en een veewa gen. Hierbij werden de drie inzittenden van de personenauto ernstig gewond. Voor het leven van Verstraeten wordt ge vreesd. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Hulst. Op de rijksweg tussen Naarden en Mui den is de motorrijder K. H. Severijnse uit Amsterdam door een personenauto aange reden. Hij is bewusteloze toestand naar het diaconessenhuis te Naarden overge bracht. De heer Severijnse zat volgens ooggetuigen langs de weg naast zijn motor geknield voor een reparatie. De personen auto sloeg na de aanrijding om. De inzit tenden, een heer en een dame, liepen vrij wel geen letsel op en hebben hun reis per taxi voortgezet. BRUSSEL (Reuter) Naar in paleis kringen te Brussel wordt vernomen, is ko ning Boudewijn zondagmiddag met een militair vliegtuig naar Hyères nabij Toulon vertrokken. Hij maakte de reis alleen. In tegenstelling tot de gewoonte werd dit maal zijn vertrek naar het buitenland niet officieel bekendgemaakt. Paleisfunctiona rissen verklaarden zelfs niets van de reis van de vorst af te weten. Een week geleden was van de zijde van het koninklijk paleis nog meegedeeld, dat men niets wist van plannen van de koning om Frankrijk te bezoeken. Het bericht, dat de 28-jarige vorst blijk baar toch naar het zuiden is vertrokken heeft geleid tot nieuwe speculaties over een geheime ontmoeting met de 25-jarige prinses Marie-Therèse Bourbon-Parma, wier naam al vaak in verband met even tuele huwelijksplannen van koning Bou dewijn is genoemd. MUNCHEN (UPI) Het beruchte „speelbankproces" le München is zaterdag beëindigd met enkele niet malse vonnis sen voor voormalige regeringsfunctiona rissen van Beieren, die zich hadden laten omkopen. Zij waren beschuldigd van het aannemen van steekpenningen voor de gunning van de bouwcontracten van drie casino's in de omgeving van München. Joseph Baumgarlner, de voormalige eerste premier van Beieren, werd veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en ont zetting uit het kiesrecht voor de duur van vijf jaar. Advertentie JONGENS-OVERALLS voor de technische scholen pag. Schipbreuk 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 Eisenhower eerst naar Bonn3 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5; 6 Jubileum mgr. Huibers5 Beurs6 Agenda5 Sport 7, 8, 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1