PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Het economisch offensief van de Sovjet Unie Wereldnieuws Onweersachtig en iets koeler Bijna 2 miljard aan credieten Staking bij Morris TocU ió Uet zo 2 Coëxistentie is nog geen coöperatie Statutenwijziging van Handelsver. „Java" Werkgelegenheidsspreiding in de sigarenindustrie Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs 3 tot en met 7 augustus van Waarde aandelen Unitas Geringe toewijzing P.G.E.M. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Hydrazine Controle op invoer'van radioactieve stoffen Nieuw-G nine a-expeditie Geologische groep gaat Julianatop beklimmen MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 (Van onze economische redacteur De temperatuur van de koude oorlog schijnt de laatste dagen wat te zijn opge lopen, nu Eisenhower en Kroesjtsjev el kaar over en weer gaan bezoeken. Zo er echter uit het in Genève begonnen overleg, dat straks wellicht op een topconferentie wordt voortgezet, op de lange duur een politieke regeling tot stand komt, dient men er rekening mee te houden, dat er dan een modus is gevonden tot voorlopige beslechting van bepaalde en zeer be langrijke aspecten van de strijd tussen Oost en West. Maar alle moeilijkheden zullen daarmee geenszins uit de wereld zijn. De communisten voeren deze strijd, hun ideologie getrouw, op alle fronten en niet alleen op het politiek-militaire. Ter berei king van het uiteindelijk doel, de wereld revolutie, zijn alle methoden bruikbaar, van subversieve acties, sabotage en stakin gen tot politieke samenwerking, tentoon stellingen en het bieden van technische en economische hulp. Men zal er rekening mee dienen te houden, dat na een politiek- militaire regeling van de voornaamste pro blemen, de Sovjet-activiteiten op de an dere fronten onverminderd en zelfs ver scherpt zullen doorgaan. Premier Kroesjtsjev heeft er reeds bij herhaling op gewezen, dat Rusland en Amerika op vreedzame dat wil zeggen op economische en psychologische wijze met elkaar moeten wedijveren. Duidelijk is dat hij hiermee niet alleen doelt op een concurrentie a la Ford en General Motors om de hoogste jaarproduktie van auto's hoewel een hoge produktie als basis voor zijn verdere doeleinden zeer belangrijk is maar op een strijd om de invloed in die gebieden, die voor hun ontwikkeling in grote mate op buitenlandse hulp zijn aan gewezen. De economische methoden van de Sovjet-Unie worden in achtergebleven landen vaak bewonderd, omdat er zuiver economisch gezien enorme resultaten mee zijn geboekt in een betrekkelijk kort tijds bestek. Zou de Sovjet-Unie zich van de bewapeningslast kunnen ontdoen, dan waren economische mogelijkheden voor vreedzame doeleinden natuurlijk evenredig groter. De leuze van het „inhalen en voorbijstreven van de V.S." die Kroesj tsjev ook tijdens het bezoek van Nixon weer eens te berde heeft gebracht, is niet alleen bestemd voor binnenlands gebruik, maar het erin belichaamde streven dient juist om indruk op het nog altijd overgrote deel der mensheid te maken, dat het met een jaarinkomen van ongeveer 700 moet stellen. Kredieten tegen lage rente Sinds de dood van Stalin roert de Sovjet- Unie zich meer op de internationale mark ten en wordt er op voelbare schaal hulp aan onderontwikkelde gebieden verleend. Deze hulp wordt echter in tegenstelling tot de Amerikaanse, niet in de vorm van gif ten, maar in kredieten tegen lage rente (van 2 tot 2'/i verstrekt. Dat deze rente zo laag is heeft waarschijnlijk een twee ledig doel; men kan wijzen op het verschil met de internationaal gebruikelijke rente voet, waarin dan een „kapitalistische winst" zou zitten en op het feit dat het hier een lening aan een bevriende mogend heid betreft, waarvoor men wel iets over heeft In bijzondere gevallen worden de leningen extra aantrekkelijk gemaakt door gemakkelijke terugbetalingsvoorwaarden. Maar er is ook nogal wat critiek op de Russische hulp. De kredieten worden na melijk meestal niet vrij ter beschikking gesteld, maar alleen voor de koop van Russische goederen en dan wel uitsluitend voor produkten van de zware industrie of voor wapens. Daarbij bedingt de Sovjet- Unie dan meestal nog terugbetaling in goederen, zodat de kredieten uiterst voor delig voor de Sovjet-Unie zijn. Schatting van de Chinese en Sovjet kredieten aan achtergebleven landen tot 1 februari 1958: waarvan in miljoenen militaire dollars hulp Egypte 485 250 Syrië 294 100 Afghanistan 161 25 Yemen 19 3 Turkije 10 Burma 42 Cambodja 22 India 295 Nepal 13 IJsland 5 Joegoslavië 464 Argentinië en Brazilië 8 1947 378 De Russische goederen worden tegen prijzen geleverd, die door Moskou eenzijdig worden vastgesteld. De kredieten worden in de regel voor tien jaren verstrekt, dit is aanmerkelijk korter dan de termijn van het Westen, terwijl tegenover Amerikaan se giften in het geheel geen tegenprestatie wordt geëist. Penetraties in zwakke plekken Uit bovenstaand overzicht blijkt, dat het gehele Sovjetblok van juli 1954 tot 1 februari 1958 de tegenwaarde van 1947 miljoen dollar aan kredieten verstrekte. Ter vergelijking diene, dat de Wereldbank tot nu toe aan dertig onderontwikkelde gebieden ongeveer een even grote hulp verleende, terwijl Amerikaanse regering en particulieren ongeveer ^n dezelfde pe riode als waarin de Sovjet-hulp werd ver strekt, circa 3 miljard dollar aan finan ciële steun gaven. Volgens een in 1958 door corresponden ten van de New York Times ingesteld onderzoek in 50 landen, zal de invloed van het communistisch blok verder stijgen. Volgens dit onderzoek nam de Sovjet wereld sedert 1955 aan ongeveer 140 indu striële projecten in onderontwikkelde lan den deel. Deze hadden betrekking op het bouwen van bruggen, cement, suiker-, glas-, textiel-, en staalfabrieken en op de exploratie van olie. Voor een juiste kijk op het economisch offensief van de Sovjet-Unie moet men er rekening mee houden, dat Russische com merciële acties een politiek doel hebben. Moskou richt zich op de zwakke plekken in de Westerse economie, en men begrijpt deze tactiek het best in die gevallen, waar de Russen volkomen oneconomisch te werk gaan. Het aankopen van grondstoffen en goederen boven de marktprijs, het onder- bieden op de wereldmarkt, het aanbieden van goederen tegen lage prijs in branches, waarin juist overproduktie bestaat, enzo voort, zijn voorbeelden van de ondermij nende Sovjet-praktijken. Soms handelt men zo slordig, dat de oorspronkelijk bevoordeelde handels partners zelfs in het geweer komen. Zo kocht de Sovjet-Unie het katoen overschot van Egypte, hoewel Rusland zelf genoeg katoen produceert. Egypte kreeg voor deze katoen wapens terug. De Sovjet-Unie verkocht daarop de Egyptische katoen tegen lage prijzen aan West-Duitsland. een van de voor naamste afnemers van Egypte. Op deze wijze kweekt men natuurlijk aller minst vrienden, integendeelDe Sovjet-Unie zal moeten leren dat er op de door „kapitalisten" geredigeerde wereldmarkt normen gelden, waaraan ook volksdemocratieën, die het met het belang van de internationale arbeiders klasse zo goed menen, zich zullen moeten houden. Gevaarlijker pogingen Naast deze incidentele acties, die tot dusverre slechts weinig schade veroor zaakten, richt het offensief zich langduri ger op bepaalde landen met een consequent volgehouden campagne. Dat wil zeggen, dat de handel met deze gebieden op alle mogelijke manieren gestimuleerd wordt. Sinds 1953 zijn het Egypte, Syrië, IJsland, India, Birma en Indonesië, die speciale attenties uit het Sovjet-rijk ontvangen. Voordat men een conclusie uit deze cijfers trekt, moet men niet vergeten, dat het Westen door de normale financiële kanalen ook kredieten met een langere looptijd aan de ontwikkelingsgebieden ver strekt. Deze kredieten zijn niet in de sta tistieken verwerkt. Bij de Sovjet-Unie met zijn centralistisch geredigeerde handel is men natuurlijk in staat ook de kleinste transactie nog in de cijfers op te nemen, maar daardoor lijkt de Westelijke hulp kleiner dan zij is. Er is nog een andere vorm van hulp, namelijk het verstrekken van technische bijstand en het geven van beurzen voor studie. In de tweede helft van 1957 waren 2300 Russische technici voor een maand of langer in het buitenland, waarvan 80 °/o in Egypte, Syrië, Afghanistan, India en Indo nesië. Het aantal in 1957 door het Sovjet blok toegekende beurzen wordt geschat op 2000. De Amerikaanse International Co-opera- tion Administration besteedt per jaar on geveer 150.000.000 dollar aan technische hulp in engere zin. Deze instelling had in 1957 ruim 4000 experts in dienst, die in 47 landen aan het werk waren. Studiebeurzen verschaften de V.S. in dat jaar aan 7000 studenten uit de achtergebleven landen. Daarnaast werken dan nog particuliere instellingen als de Ford en de Rockefeller Foundation, diegrote bedragen ter. be schikking stellen. In de bovenvermelde twee miljard dollar, die door de Sovjet- Unie aan kredieten is verstrekt, zit enige technische hulp. Het is echter niet uit te maken hoeveel. Waakzaamheid gewenst Het zou onjuist zijn de Sovjet-hulp als quantité négligeable te bagatelliseren,want er is wel degelijk een toespitsing van de concurrentie tussen West en Oost op het stuk van de hulpverlening. Toch is er geen reden tot pessimisme, maar wel tot waakzaamheid. Het economisch potentieel van de Sovjet-Unie neemt jaarlijks onge veer met 7 °/o toe. Het bruto sociale pro- dukt werd in 1957 op 170 miljard dollar geschat. Ook de buitenlandse handel van de communistische wereld stijgt voort durend en was in 1957 6 miljard dollar met de niet-communistische landen. De Sovjet- Unie krijgt dan ook ieder jaar meer arm slag om hulp te verlenen. Het is echter onmogelijk om ook maar bij benadering te voorspellen hoe omvangrijk deze zal zijn, daarvoor spelen veel te veel onzekere factoren een rol. Veel is met name afhan kelijk van het verloop van de toekomstige conjunctuur. Economisch is het Westen voorlopig nog verre de meerdere, maar dat is niet het belangrijkste. Waar het op aan komt is, hoeveel het Westen van zijn grote rijkdom bereid is ter beschikking van de onderontwikkelde landen te stellen. Dat daarbij nauwkeurig op de Russische acti viteiten zal moeten worden gelet, ligt voor de hand. Advertentie (Zie advertentie op pag. 10) In een op 17 augustus aanstaande te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. Handelsver eniging „Java" te Amsterdam zullen enige statutenwijzigingen aan de orde komen, waarbij onder andere wordt voorgesteld de naam van de vennootschap te wijzigen in A. E. Ruys Plastic Verpakkingen n.v. De zetel van het bedrijf zal worden over gebracht van Amsterdam naar Haarlem. De filialen te Djakarta en elders zullen worden gehandhaafd ter voortzetting van het oude bedrijf. Het doel waartoe de han delsvereniging „Java" indertijd werd op gericht wordt niet gewijzigd. Hieraan wordt toegevoegd het fabrieksmatig ver vaardigen van verpakkingsmateriaal. Het maatschappelijk kapitaal zal wor den verhoogd van f 750.000 tot f 2 miljoen, bestaande uit 15.976 gewone en 24 priori teitsaandelen. elk groot f 125. Van het hui dige kapitaal is geplaatst f440.000 in ge wone aandelen van f 125. In dit verband deelde de directie desgevraagd nog mede, dat het zeer waarschijnlijk is dat het ge plaatste kapitaal spoedig zal worden uit gebreid. Zoals bekend werd in april jongstleden een bod van 75 percent uit gebracht op de aandelen. In de op 9 juni jongstleden gehouden jaarvergadering werd meegedeeld, dat 98 'A percent der aandeelhouders van dit aanbod gebruik had gemaakt. (Van onze correspondent in Londen) De Britse automobielindustrie, welke steeds nieuwe export-records boekt, wordt door een ernstig conflict bedreigd. Er is namelijk een officiële staking uitgebroken bij de Morris Motorfabrieken in Oxford, op het ogenblik dat 5000 arbeiders vandaag van hun veertiendaagse vakantie terug keerden. Indien de staking overslaat naar de andere bedrijven, behorende tot de British Motor Corporation, welke Morris- en Austin-wagens vervaardigt, zouden er 50.000 man bij betrokken worden en de produktie van 10.000 auto's per week ter waarde van 50 miljoen verloren gaan. Het conflict brak uit naar aanleiding van één enkel persoon, de hoofd-vertrouwensman van de transportarbeidersbond in de Mor- risfabriek in Cowley, die door de bedrijfs leiding wegens onaanvaardbaar optreden was ontslagen. De vakbond eist, dat hij weer in dienst genomen wordt en beval de staking. Werkgevers- en werknemersorganisaties in de sigarenindustrie zijn tot overeen stemming gekomen over een complex van maatregelen, ten doel hebbende de werk gelegenheid zoveel mogelijk te spreiden. Partijen trachten spreiding van de werk gelegenheid te verkrijgen door zo spoedig mogelijk te komen tot de invoering van de 45-urige werkweek. Dienovereenkom stige voorstellen zijn inmiddels bij het College van Rijksbemiddelaars ingediend. Dit wordt meegedeeld in een communiqué, verstrekt door de Nederlandse r.k. Vereni ging van Sigarenfabrikanten. Vrijdag 7 augustus 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschi1 koers koers Tijdvak t.o.v. 31 juli 93% 95 947/i« lVie 3% Invest, cert. Nederland 97 97% 97V.12 V»2 4%°A> Nederland 1959 97% 98% 98'/s2 6% Nat. Woningbouwlening '57 110% 111 11015/I« 7 V16 Amsterdam Rubber 93 96 95% 2% H.V.A 149 158 156% 7% Alg. Kunstzijde Unie 377 397% 394-% 22% Deli Mij f 178,50 182,50 ƒ181,70 1,70 Van Gelder Zonen 232 255 255 25 Kon. Ned. Hoogovens 570 576 573 10 Müller Co 318 325 325 9% Ned. Kabelfabrieken 405 420 418 19% 660 672% 669% 12% 590 617% 614% 30 Wilton-Fijenoord 210% 218 218 5 168,20 172,90 f 170,80 3,20 K.L.M 127,50 130, 127,50 5,70 160 168 168 10% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 158% 164 163% 5% 252 254 254 4 Ned. Scheepvaart Unie 134% 146 145% 11% Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 17.574.580 Obligaties 19.159.331,— Deze week (voorl.) Aandelen 28.000.031 Obligaties 15.045.260,— De directie van de Beleggingsmaat schappij „Unitas" n.v. te Rotterdam deelt mede, dat de netto intrinsieke waarde van de aandelen op 7 augustus 1959 ex 5 inte rimdividend 494 bedroeg. Dit komt over een met een pro forma afgifteprijs van f 514. Op de emissie van nominaal 30 miljoen 4percent 25-jarige obligaties door de n.v. Provinciale Geldersche Elektricteits- Maatschappij te Arnhem is, vernemen wij, voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. Indonesië en Japan Japan overkeegt Indonesië een lening van 18 miljard yen (19 miljoen gulden) toe te staan voor het in exploitatie brengen van de oliebronnen van Noord-Sumatra, aldus is in Tokio vernomen. Er is een verdrag opgesteld krachtens hetwelk Indonesië 40 percent van de gewonnen olie naar Japan zou behoeven te exporteren. Er is Japan zeer veel aan gelegen een regelmatige toevoer van olie te garanderen. Anderzijds wil Indonesië een groter produktie van olie dan in het Japanse plan is voorzien. Hongaars-Indonesische besprekingen De handelsbesprekingen tussen Hongarije en Indonesië zijn zaterdag beëindigd, aldus het Hon gaarse persbureau M.T.I. In een officiële verkla ring van beide delegaties werd gezegd, dat men het er over eens is. dat de onderlinge handel „geweldig" kan worden uitgebreid. Hongarije zou autobussen, schepen, machines, werktuigen en complete fabrieksinstallaties naar Indonesië kunnen uitvoeren. De Franse handelsbalans In juli was het dekkingspercentage van de Franse uitvoer 115, het gunstigste cijfer sinds het begin van het bezuinigingsprogramma, december vorig jaar. De waarde van de export bedroeg 233 miljard francs, die van de import 201 miljard. Het overschot bedroeg 32 miljard, vergeleken met 28 miljard in juni. Toen was het dekkingspercen tage 106. HEEFT u wel eens het loeiende en brul lende geluid gehoord, dat ontstaat bij oxy- datie (verbranding) van hydrazine door middel van waterstofperoxyde? We maken ons sterk, dat u aanvankelijk de neiging zult hebben deze vraag met een beslist neen!" te beantwoorden, in welk geval u zich waarschijnlijk aan een onwaarheid schuldig maakt. Want de meesten van ons kennen dat onheilspellende geluid vrij goed, omdat de hier bedoelde chemische reactie in de V-I's en V-2's plaats vond. De Duitse scheikundige industrie, die in de dertiger jaren een aanzienlijke voorsprong had op de chemische ontwikkeling in andere landen en veel had ge- experimenteer d met het ver vaardigen van brandstofmengsels voor het aandrijven van raketten, had het klaarge speeld een voortstuwingsmiddel te ver vaardigen dat aanzienlijk méér energie leverde dan de tot die tijd bekende meng sels. Dat was hydrazinehydraat, dat tot verbranding kwam wanneer waterstof peroxyde als leverancier van de zuurstof optrad. Dan wordt per grammolecule een energie ontwikkeld die ruim tweemaal zo groot is als van gewoon buskruit en ook de uitwerking van nitroglycerine aanzien lijk overtreft. Bij de chemische reactie van hydrazinehydraat en waterstofperoxyde komt stikstof en water vrij, maar door de geweldig hoge temperaturen welke worden ontwikkeld treedt het water in de vorm van waterdamp op, zodat uitsluitend gas vormige produkten uit de raketten worden uitgestoten, met zulk een geweld, dat het gebrul en geloei van de vernietigingzaaien- de apparaten op geruime afstand te horen zijn. Weinig Nederlandse oren zijn in de oorlogsjaren dan ook van dit geluid ver schoond gebleven. De hydrazine (N-H\) zelf was geen nieuw produkt toen de oorlogs industrie er zich van meester maakte. Reeds in 1894 was het door de Nederlandse chemicus prof. Lobry de Bruyn voor het eerst in zuivere toestand bereid, nadat het hydraat enkele jaren tevoren door de Duit ser Curtius was ontdekt. Hoewel de redu cerende eigenschappen van deze zwakke, tweezurige base wel bekend waren, wist men aanvankelijk toch weinig met deze vondst aan te vangen. Zelfs een frische, fröhliche Krieg zou de hydrazine niet de betekenis hebben kunnen geven die haar toekomt, indien niet de chemische wetenschap juist was beland op een punt, waarbij het mogelijk werd systematisch de deri vaten van een bepaalde scheikundige ver binding na te gaan. We zeiden zojuist, dat hydrazine tweezurig is; dat betekent, dat deze stof met één, maar ook met twee moleculen van een sterk zuur zouten kan vormen. Bovendien, en dat is veel belang rijker, kunnen de vier waterstofatomen van hydrazine vervangen worden door al lerlei organische verbindingen, waardoor het aantal derivaten dat van hydrazine kan worden afgeleid tot een duizelingwekkende hoogte stijgt. Van de miljoenen nieuwe verbindingen, welke denkbaar zijn, werden enige duizenden reeds beproefd, waardoor in enkele jaren tijds meer dan 4000 nieuwe chemicaliën aan het daglicht werden ge bracht. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 25. De ridder wierp zijn ijzeren hand schoen kletterend op de vloer en riep: „Ik wens te strijden om de gunst van deze jonkvrouw! Welnoe, vreemdelink, neemt gij dezen handschoen op?" Smithy knauw de niet begrijpend op zijn sigaar. „Raap zelf je handschoen op", bromde hij, „ik ben je knechtje niet", De jonkvrouw giechelde opgetogen. „Gij schertst, o kloeke held!", riep zij uit. „Gij zult toch dezen uitdaging wel aanvaarden? Gijlieden moet elkander bekampen en de inzet van dezen strijd ben ikAch, hoe verrukkend is dit al!" „Hèwattebulkte Smithy. „Ze ker moet gij strijden", moedigde de hertog aan. „Deze niet zo dappere ridder is mees tentijds zuinig met zijne uitdaginks. Neemt dus uwen kans waar; die en komt wellicht nooit weder". „Zeg, zijn jullie allemaal be toeterd begon Smithy, maar Panda viel hem in de rede met een sissend ge fluister. „U moet met hem duelleren, mijn heer Smithy! U moet zorgen, dat u het verliest, dan hoeft u niet met die dame te trouwen fJ." Met ingang van 1 augustus is ter uitvoe ring van het Radioactieve-stoffen-besluit de beschikking in werking getreden, waar in de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid in overeenstemming met zijn collega van Financiën, de eerste kantoren heeft aangewezen, waarlangs invoer van radioactieve stoffen per auto, trein, schip of vliegtuig uitsluitend mag plaatsvinden. Reeds onmiddellijk na de invoering van het Radioactieve-stoffen-besluit is door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid een voorlopige vergunning ver leend aan drie producenten, twaalf im porteurs en 163 gebruikers van radioac tieve stoffen. Reeds direct bij de invoer kan worden nagegaan, of overeenkomstig het Radio actieve-stoffen-besluit de zendingen be stemd zijn voor degenen die gerechtigd zijn deze te ontvangen. Komt de naam van de geadresseerde niet voor op de lijst van vergunninghouders, welke in de Staatscourant wordt gepubli ceerd, of kan de expediteur geen machti ging tot invoer overleggen, dan moet de zending rechtstreeks en onder ambtelijke verzegeling worden gezonden naar het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven. In dit instituut kunnen maatre gelen worden genomen om de radioactie ve stoffen in afwachting van doorzending of terugzending tijdelijk op te slaan zon der gevaar voor gevaarlijke straling. Van de' lëidèr van de Nieuw-Güinea- expeditie is telegrafisch bericht ontvan gen dat de geologische groep, bestaande uit de geoloog Escher, de geomorfoloog Verstappen, de marine-arts Tissing, de cineast Ter Laag en de onderofficier der mariniers De Wijn het Ok-Tsjop-dal is bin nengetrokken. Deze groep heeft tot opdracht een eer ste poging te wagen de Julianatop, waar van op de kaart een hoogte staat aange geven van 4700 meter, te beklimmen. De oliegeoloog Bar is uit het hoofdbivak vertrokken voor het maken van de door steek met als einddoel Hollandia. Ver wacht wordt dat zijn tocht in geologisch opzicht belangwekkend zal zijn De voorzitter van de Stichting Expedi tie Nederlands Nieuw-Guinea, prof. dr. H. J. Lam, heeft een onderhoud gehad met de heer C. Verolme. Zoals bericht is heeft de heer Verolme aangeboden de expeditie uit haar financiële moeilijkheden te hel pen. Bij dit onderhoud is nogmaals uit drukkelijk gestipuleerd, dat beide par tijen, zowel de heer Verolme als de stich ting, hun pogingen zullen voortzetten om uit de particuliere sector gelden ten behoe ve van deze expeditie te verkrijgen. Bedragen voor de expeditie, bestemd voor de heer Verolme, kunnen worden gestort op zijn rekening bij de Rotterdam se Bank n.v. te Rotterdam. Die voor de stichting op haar rekening bij de Neder landse Handelmaatschappij n.v. te Am sterdam of op haar postgironummer 47800 Amsterdam. Stijging. Men vreest, dat het aantal slacht offers van de dynamiet-explosie in het Amerikaanse plaatsje Roseburg tot 25 of 30 zal stijgen. Tien lichamen zijn reeds geborgen. De ruïnes roken nog steeds en alle puinhopen zijn nog niet doorzocht. Zoals bericht is ontplofte vrij dagavond een vrachtwagen met zes ton dynamiet en ammonium nitraat in het centrum van de stad. Ontwikkeling. Een Perzische missie on der leiding van de minister van ontwik keling, dr. Talaat al-Shaybani, is zon dag in Moskou aangekomen. De missie zal besprekingen voeren over het ver drag voor economische samenwerking, dat in mei van dit jaar werd gesloten. Volgens de artsen. „The Empire News and Sunday Chronicle" meldt dat het derde kind van koningin Elizabeth van Groot-Brittannië volgens de artsen op 8 februari 1960 geboren zal worden. De bevalling geschiedt in Buckingham Pa lace, aldus het blad. Pionier. Dr. William Augustus Hinton, de eerste neger, die een professoraat aan de Harvard Universiteit kreeg en een pionier in de strijd tegen syfilis, is za terdag te Canton in Massachusetts over leden. Hij is 75 jaar geworden. Hij ont wikkelde de internationaal bekende Hin tonproef voor het ontdekken van de ziek te en samen met dr. John Davies de Da- vies-Hinton-proef. Snoepers. Onder het motto „Peentjes zijn beter" hebben Deense artsen en tand artsen zes maanden lang actie gevoerd om de jeugd het snoepen af te leren. Men was in februari een campagne op grote schaal begonnen, nadat er berich ten waren verschenen over de bijzonder slechte staat van de gebitten der school gaande jeugd. Dit weekeinde hebben de artsen moeten toegeven, dat zij de strijd verloren hebben. Het is gebleken, dat de Deense jeugd nog net zoveel snoepgoed eet als een half jaar geleden. Sympathie. Argentijnse vakverenigingen van fabrieksarbeiders hebben zondag een landelijke staking van 24.uur afge kondigd die dinsdag zal ingaan als sym- pathieblijk met de stakers in de suiker industrie en als protest tegen het po litieel optreden. Vrijdag werd een sta ker gedood en raakten veertien anderen gewond bij relletjes in Tucuman, het centrum van de thans twee weken oude suikerstaking. Herdenking. Nag- >ki herdacht zondag het feit, dat veertien jaar geleden de stad door een atoombom werd verwoest. De plechtigheden ter herdenking van de 73.000 slachtoffers van het bombarde ment begonnen met een mis, gevolgd door een plechtige bijeenkomst in het Vrede ark. Om 11.02 uur het tijd stip waarop de bom explodeerde was de lucht vervuld van het geloei van si renes, klokkengelui en tempelklokken. De 330.000 inwoners van de stad bogen het hoofd in stil gebed. Kerend tij". Bij stierengevechten in Spanje zijn zondag zes matadors gewond. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. Sedert het seizoen begin van deze maand aan ving, zijn reeds dertien stierenvechters gewond geraakt. Smoesje. De secretaris van de vrouwen raad van Singapore, mevr. Sjirin Foz- dar, heeft aan de minister van arbeid en justitie te Singapore een memoran dum gezonden, waarin zij de regering vraagt te verbieden dat mannen mo hammedaan worden, alléén maar om meer dan een vrouw te mogen hebben. Adoptie. Het Westduitse blad „Die Welt" meldt, dat een tweehonderdtal Duitse kinderen, die in Anei 1945 bij de nade ring van de Russen uit Landeshut in Silezië geëvacueerd werden en nooit door hun ouders zijn opgeëist, door de Duitse inwoners van de Tsjechoslowaak se stad Zatec, waarheen zij destijds door de Duitsers waren gebracht, zijn geadopteerd. Hoofdcommissaris. De Italiaanse premier Segni, heeft een onderzoek gelast naar het ontslag van de Romeinse politie agent Melone. De agent had vorige week op een kruispunt nabij Rome een auto aangehouden, die zich niet aan de verkeersregels hield. De bestuurder van de auto bleek de hoofdcommissaris van de politie van Rome, Marzano, te zijn. Marzano wilde geen proces-verbaal te gen zich laten opmaken en reed ver der. De volgende dag kreeg Melone ont slag. Ongelukken. Bij ongelukken in de Oosten rijkse Alpen zijn sedert vrijdag vijf mensen om het leven gekomen en één zwaar gewond. Het aantal slachtoffers van het huidige Alpenseizoen is daar mee gestegen tot 55. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde bevond zich een gebied met betrekkelijk lage lucht druk boven Spanje, Frankrijk, België, Ne derland en Engeland. Een uit Frankrijk afkomstige onweerstoring bracht op vele plaatsen enkele onweersbuien. Door de toegenomen vochtigheid van de lucht kreeg het weer een drukkend karakter. Na het passeren van de onweerstoring breidde zich een gebied met weinig bewolking over ons land uit. Boven Frankrijk bewegen Se Rilt zich echter nieuwe onweerstoringen naar T,.,ont. het noorden. r-Jv In zuidwest-Frankrijk veroorzaakten bindhoven deze zware buien. Op een waarnemings post bij Bordeaux viel vannacht 54 mm. neerslag. De storingen zullen ook in ons land de onweersactiviteit weer doen toene men. Daardoor zullen de temperaturen WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen binnen- en buitenland Neerslag, laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo licht bew. mist mist onbewolkt licht bew. licht bew licht bew onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. no 06 4 H-S Sb temp. m 0) &3 zzo 21 0,1 windst. 23 0,6 ono 24 4 zo 24 1 ozo 24 5 ozo 26 0 windst. 26 1 zo 25 0 nno 23 0,3 nno 26 0 morgen waarschijnlijk wat minder hoog Aberdeen worden dan vandaag. Kopenhagen onbewolkt o Dinsdag 11 augustus Zon op 5.16 uur, onder 20.14 uur. Maan op 13.32 uur, onder 23.23 uur. Maanstanden 11 augustus 18.10 uur eerste kwartier. 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier München Hoog en laag water in IJmuiden Zürich Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Het hoog en laag water te Zandvoort is Lissabon 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Belgrado Maandag 10 augustus Hoog water 7.14 en 19.41 uur. Laag water 3.01 en 15.15 uur. Dinsdag 11 augustus Hoog water 8.03 en 20.30 uur. Laag water 3.43 en 16.00 uur. zwaar bew. z 17 zwaar bew. ono 26 zwaar bew. windst. 24 onbewolkt no 26 half bew. ono 27 geheel bew windst. 29 regenbui zw 28 zwaar bew windst. 29 onbewolkt n 28 zwaar bew no 30 licht bew. ono 30 onbewolkt z 25 mist windst. 28 onbewolkt windst. 27 zwaar bew windst. 25 onbewolkt verand. 27 half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. n onbewolkt w w 25 nno 34 windst. 33 ono 31 windst. 31 24 onbewolkt wzw 29 0 0 0 0,3 0,2 0,3 3 0 55 1 0 0 0 0 0 0 4 0 4 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2