Horen en zien „TSJIK, TUKIE EN TOKA" De Schelmenstreken van Scapin in het Openluchttheater De man aan de top Kennismaking met het jonge Western Ballet Theatre Agenda voor Haarlem AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Nieuwe oogstbleek een zwak gewas Reprise Luidspreker muizenissen De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Kerkelijk Nieuws Duitse jongens op Urk gemolesteerd door Cameron Hawley MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 Het zaterdagavondprogramma van de AVRO was wel aardig, vooral omdat we uit het tele-archief nogmaals het orkest van Glenn Miller hoorden en de prachtige negerzangeres Sarah Vaughan. De repor tage over Spakenburg, die hierop volgde was boeiend, maar toch niet genoeg om op zaterdagavond de aandacht steeds bij het scherm te houden. Leo Akkermans, die deze reportage samenstelde en regis seerde verdient een compliment voor de manier waarop hij de interviews vlot liet verlopen, op al de gestelde vragen over het leven aan boord van een botter, antwoordde de schipper Roel Meester en zijn maat Arie de Harder slechts met „ja", „nee" of „och dat gaat wel". Mede daar door werd het een wat droog geheel. „Nieuwe oogst", waarin voor de derde keer jonge talenten voor de televisie op traden, liet inderdaad veel nieuwe ge zichten zien, maar eigenlijk maar weinig échte talenten. Voornamelijk werd er ge zongen, Franse, Nederlandse en Engelse liedjes' Het is moeilijk te beoordelen wie er van dit grote aantal deelnemers nu boven de middelmaat is. Naar onze me ning was dat alleen maar Katharina Hou- dijk, die een sobere voordracht gaf van een Frans chanson. Hoewel alles wel met vaart werd gebracht en gastvrouw Letty Kosterman de debutanten charmant aan de kijkers voorstelde, deed deze derde „Nieuwe oogst" toch wel erg provinciaals aan. Het t.v.-programma van zondagavond vermeldde een telerecording van „Joseph in Dothan", onder regie van Peter Koen opgevoerd. We refereren aan wat wij indertijd over deze vertoning schreven: een serieuze poging om Vondels drama aan te passen aan het nieuwe medium. Vooral het dichterlijke spel van Peter Koen met het beeld gaf een ritmische en bezonnen visie op Vondels vergezichten. Het zat vol fraaie details. Ook de manier, waarop de reien verschenen frappeerde. Zij stonden in direct verband met de actie van het treurspel, dat in de t.v.-handeling een respectabele vertoning werd. ook al door de functionele muziek. Bezwaren moet men echter doen horen tegen de onzuivere tekstzegging en de onnatuur lijke decors, maar zij zijn ondergeschikt aan de bewondering voor de beeldrijke actie. Beeldschermer Twee muisjes uit Voorthuizen en een bromvlieg in Roermond hebben gedu rende het weekeinde heel wat opschud ding veroorzaakt: Het muizenechtpaar bracht wanorde op een zomertuinfeest in VoortlTuizen, waarvan er elke zomer een paar worden gehouden voor de -tal rijke pensiongasten en vakantiegangers op de Veluwe. Plotseling viel namelijk het geluid weg. Tot grote ergernis van de radio- en televisie-artiesten kon men zich niet verstaanbaar maken. Technici constateerden later dat een muizenpaar een van de luidsprekers tot woning had gekozen. Deze klandestiene vestiging kon niet worden toegestaan. Ambtena ren van het organiserend comité heb ben de woning laten ontruimen, zodat men volgende week weer op een ge slaagd tuinfeest mag rekenen. In het openluchtpark van de kapel in 't Zand in Roermond worden elke zondag drie kerkdiensten gehouden. De kerkgangers zitten dan in banken onder de schaduw van vele bomen, waartus sen geluidsversterkers hangen. Zondag was er tijdens de dienst plotseling een luid gebrom hoorbaar en aller ogen richten zich omhoog naar de wellicht laagvliegep.de straaljager. Er was ech ter niets te zien, hoewel het gebrom aanhield. Soms ging het even weg, maar onmiddellijk daarop was het weer volop hoorbaar. Aan deze beklemmende situa tie kwam pas na enkele minuten een einde: een bromvlieg cirkelde rondom de microfoon. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO7.00 Nieuws 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijd. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Amus.muz. 14.50 Kamermuz. 15.25 Voor de jeugd. 16.30 Tussen mythe en werkelijkheid, caus. 16.45 Bariton en piano. 17.15 De dierenwe reld en wij, caus. 17.25 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Het ontstaan en de ont wikkeling van de sterren, door dr. C. de Jager. Eerste lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Toneelbesch. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 De staatssecretaris en zijn stokpaardje, hoorspel. 21.40 Lichte muz. 22.00 Journ. 22.15 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Grarn*. 8.50 Voor ae vrouw. 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Voor de kleu ters. 10.20 Lichtbaken, causerie. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 14.35 Voor de platte landsvrouwen. 14.45 Gram. 15.00 Metropole-ork. 15.30 Gram of progr. voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee: Jonge Surinamers zingen en spelen voor u, door Rudy Bedacht. 18.00 Kamerkoor en sol. 18.20 Regeringsuitz.: Vliegtuigen beschermen de land bouw. Het werk van het Europese Landbouw- luchtvaart Centrum, door dr. W. J. Maan, direc teur van het Europese Landbouwluchtvaart Cen trum. 18,30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Vakantiewetenswtaardigjheden. 21.00 Gram. 22.00 Koor. sol. orkest en orgel. 22.35 Wereldkam- picensch. wielrennen. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. (Event. 23.45 —23.50 Rep. wereldkampioensch. wielrennen). ERUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Belsasar, oratorium. 15.30 Gram. 15.45 Idem. l'j.00 Koersen. 16.02. Gram. 16.35 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Muz. voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Feisbelevenissen. 19.40 en 19.50 Gram. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20—22.25 Speelfilm. GEDURENDE VIER DAGEN, na een kort bezoek aan België, onderneemt het Western Theatre Ballet onder artistieke en zakelijke leiding van Elizabeth West een proeftournee door ons land. Zondag avond hebben enige honderden toeschou wers in Bloemendaals Openluchttheater gebruik gemaakt van de gelegenheid dit ensemble van twaalf jeugdige dansers en danseressen volgens het gestencilde prospectus bedraagt de gemiddelde leef tijd eenentwintig jaar, hetgeen echter niet inhoudt dat men op volwassen kunst werd onthaald te leren kennen. Het is de eer ste regionale groep in Engeland, die in de tegenwoordige vorm het derde seizoen in gaat, voortgekomen uit een zes jaar ge leden begonnen serie jaarlijkse voorstel lingen te Bristol door leerlingen van een daar gevestigde dansacademie. Men ge niet het patronaat van de Arts Council, maar werkt overigens (geheel op profes sionele basis) vrijwel zonder subsidie. Zeker als een soort instituut van cultuur spreiding zou men dit kleine gezelschap met het voormalige Ballet der Lage Lan den kunnen vergelijken, al beweegt men zich op een hoger technisch niveau. Het is waarschijnlijk dan ook geen toeval maar veeleer een gevolg van deze verwantschap, dat de in het programma genoemde cho reografen door hun activiteit binnen onze grenzen voor ons geen onbekenden zijn. ONDERGETEKENDE had niets liever gewild dan dit jonge ballet met vreugde begroeten. Eindelijk, had men kunnen den ken, een vereniging van ambitieuze talen ten, die het gepatenteerde conservatisme willen doorbreken, die de tradities van het verleden slechts handhaven om daarop ver der te bouwen bij de levende oriëntatie in een nieuwe tijd. In die verwachting werd men deerlijk teleurgesteld. Tot geestdrift bood het Western Theatre Ballet weinig aanleiding, ten hoogste tot welwillende waardering van evenmin opzienbarende prestaties. De in het programma gefor muleerde politiek kan men heel goed be grijpen: „Bij het samenstellen van het re pertoire werd rekening gehouden met de grote verscheidenheid van de publieke smaak". Dergelijke concessies behoeven niet per se een waarlijk artistieke activi teit te belemmeren. Reeds de Spaanse to neeldichter Lope de Vega huldigde het be ginsel: „Wij spreken de taal der dwazen, want zij immers zijn het die ens betalen". Een dergelijke commerciële instelling heeft hem zomin als Shakespeare of laten wij zeggen Goldoni verhinderd enkele meesterwerken van scheppingskracht voort te brengen. Maar men moet niet ver geten, dat hij nog een tweede uitgangspunt daarbij innam: „Voor het toneel heeft men nodig drie spelers, twee planken en één hartstocht". Deze laatste en beslissende eigenschap ontbreekt bij deze Engelse dan sers, die zich wel onafhankelijk hebben ge maakt van de starre organisaties, maar die klaarblijkelijk het geloof missen in de zelfstandigheid van de kunst, die zij me nen aldus te dienen. ELIZABETH WEST (vooral ervaren op het gebied der muzikale komedie) en de eerste choreograaf Peter Darrell hebben een perscommuniqué uitgegeven, waaruit ik de eerste zinnen hier overneem: „Wij willen nieuwe balletten uitbrengen. Daar mee bedoelen wij niet noodzakelijk ballet ten-met- moderne ..thema's,, hoewel die een. substantieel deel van ons speelplan uitma ken, maar pogingen om te beantwoorden aan uiteenlopende voorkeuren zonder ons bij voorbaat zekerheden te verschaffen door ons van meesterwerken van Tsjai- kofsky of Delibes te bedienen". Het is bij na ontstellend, dat er dertig jaar na de dood van Diaghilev, nota bene principieel, over ballet gesproken wordt niet in ter men van dans, maar van muziek en litera tuur of wijsbegeerte. Daarmee is het Wes tern Theatre Ballet vrijwillig veroordeeld tot provincialisme, uitdragend naar ach tergebleven gebiedsdelen wat in de grote centra tot perfectie werd opgevoerd. En daarmee hoeft men echt niet naar Neder land te komen, dat betrekkelijk intensief in aanraking staat met alle stromingen van tegenwoordig. WAT ZIET MEN GEBEUREN? In plaats van werken van de bovengenoem de componisten worden er stukken van Milhaud en Prokov.iev gespeeld. Voor het onvermijdelijke divertissement als vrolij ke finale heeft men voor de verandering nu eens niet Johann Strauss of Offenbach maar Friedrich Kuhlau genomen. Verder bedient men zich van decorschilders, die suggestief met eenvoudige zetstukken kun nen werken. Maar van creatieve behoefte van choreografen die de scheppende, bezielende persoonlijkheden zouden moe ten zijn wordt men niets gewaar. Hun balletten zijn steriele vlechtwerken van overgeleverde motieven. De noviteiten ko men van buiten af. Bij een dergelijke stand van zaken heeft het weinig zin om uit voerig op de onderdelen van het program ma in te gaan. Men heeft dergelijke din gen allemaal al eerder en beter gezien. Voor de zoveelste keer een uitgewerkt ge zelschapsspel of een romantisch bal is van het niet eens zo goede of zelfs kinderach tige echt te veel. Het is ook veelzeggend, dat men een satire op rock-'n-roll vertoont, want. eigenlijk betekent dat (ofschoon de parodie niet onvermakelijk was soms) een miskenning van een expressiemiddel van een generatie. En zo wordt men dan geconfronteerd met navolgingen van de meesters van tot voor kort, speciaal Mas- sine, op bescheiden voet. WAT EEN „SEMI-ABSTRACT" ballet is, heeft Peter Darrell met zijn „Chiaros curo" niet overtuigend kunnen aantonen. Het bleek een suite van vage bewegings ontwikkeling, associaties van plastische composities zonder een overzichtelijke figuren aan de maten van de muziek, met zonderlinge pantomimische toespelingen op wie weet welke werkelijkheid. Het bes te is de groep ten slotte voor de dag ge komen met bewijzen van de ouderwetse bravourstijl, in een „Bal de victoir" met bijzonder lelijke achtergrondstoffering, waarin de gasterende solist Garth Welch een niet onaanzienlijke virtuositeit de monstreerde. De vaste kern bestaat uit behoorlijk getrainde vaklieden, die er ver standig aan zouden doen zich aan strenge re discipline te onderwerpen. Opvallend is net weinige uitdrukkingsvermogen als het anekdotische element verflauwt. Lyrisch wordt dan synoniem met lieftallig en ver tolkend met pikant. Gelukkig voor de op tredenden toonden de toeschouwers meer tevredenheid dan de schrijver van deze bespreking. David Koning Kees Waterbeek en Peter van der Linden in „De Schelmenstreken van Scapin". Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Vlaardingen (vac. W. Sirag) D. Noordmans te Ommelanderwijk (Gron.). Geref. Kerken Aangenomen naar Niezijl H. W. Nussel- der, kand. te Dinxperlo, die bedankte voor Wolphaartsdijk naar Winsum (Fr.) C. A. Verhoog, kand. te Voorschoten, die be dankte voor Kootwijkbroek en voor Schermerhorn (N.H.). In Argentinië beroepen Ds. R. van Benthem, die oorspronkelijk bestemd was voor de missionaire dienst van de Gereformeerde Kerken op het eiland Soemba, doch daarvoor geen visum mocht ontvangen, heeft van de Gerefor meerde Kerk in Buenos Aires in Argen tinië een beroep ontvangen, dat hij heeft aangenomen. Dit beroep is uitgebracht na dat hieromtrent overleg gepleegd is met de emigratie-deputaten, de Soemba-zen- dingsdeputaten en de generale-zendings- deputaten. Het ligt in de bedoeling, dat ds. van Benthem met zijn gezin zo spoedig mogelijk naar Buenos Aires vertrekt. Tsjik en Tukie lieten geen ogenblik verloren gaan. Ze klommen gauw op Toka's rug. „Zit je?", fluisterde Toka. „Mooi, hou je goed vast, hoordaar gaan we!" Meteen begon het paardje te draven, met de twee op zijn rug. Maar jadat kon natuurlijk niet, zonder dat het geluid maakte. En daar had je de poppen aan het dansen De pomaradja, die voor de hut op wacht stond, hoorde het geluid van Toka's hoeven. En toen hij om de hut heen liep en het gat zag, begreep hij direct, wat er aan de hand was. Toen zette hij een geiveldige keel op! 121122 ER WAS MAAR HEEL weinig voor no dig om de enscenering door Erik Vos van Molières blijspel „De schelmenstreken van Scapin" bij de natuurlijke gesteldheid van Bloemendaals Openluchttheater aan te passen. Het uit enkele architectonische elementen bestaande decor van Bert Ben- nema maakte een royale indeling van de speelruimte mogelijk. Het was zaterdag bovendien een heerlijke avond. Men moest af een verstokte kniesoor zijn om zich bij de voorstelling door de toneelgroep „Are na" niet te amuseren. Bij zo'n zomerse vermakelijkheid past geen diepzinnige analyse. Het zou namelijk geen eenvoudige opgave zijn om nu eens uit te pluizen waardoor men eigenlijk in een vrolijke stemming wordt gebracht. Wat er allemaal gebeurt in deze kluchtige komedie heeft nauwelijks betekenis of ook maar de geringste gevoelswaarde. Men ziet alles even lang van tevoren aankomen als de spelers door de bochten van de groen DE NEGEN MUZEN R.Ph.O. naar Italië. Het Radio Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Ber nard Haitink heeft de uitnodiging ontvan gen om in net voorjaar 1960 een tournee van veertien concerten door Italië te ma ken. Ballet Jean Babilee. Het ballet Jean Babilee, dat op zondag 16 en dinsdag 18 augustus in de Kurzaal zal optreden, arri veert in Nederland na een optreden in Rio de Janeiro en vertrekt van Scheveningen uit naar het Edinburg Festival. Behalve Babilee zelf dansen in zijn troep Claire Sombert, Iovanka Biegovitch, Gerard Ohn, Adolfo Andrade en Josette Clavier. Het gezelschap omvat verder een corps de ballet van negen personen. Een groepje Urker jongelui heeft het af gelopen weekend enige jeugdige Duitse kampeerders, jongens van omstreeks 16 .'aar, die tenten op het strand hadden op geslagen, op ergerlijke wijze lastig geval len. Zaterdagavond werden gaten in hun tenten gestoken en werd enig geld ont vreemd. Zondagavond werden de Duitsers, (nette jongens, die in het geheel geen kwa de bedoelingen hadden;, in het dorp ge hinderd. Een der Urkers trok zelfs een mes, De politie heeft 's nachts een paar van de belhamels gearresteerd. omzoomde toegangswegen. Trouwens Molière is zelden zo kwistig geweest met het opnieuw in omloop brengen van reeds eerder gebruikt materiaal. DE LITTERATUURHISTORICUS heeft niet de minste moeite om de talrijke ont leningen van Terentius via Cyrano de Bergerac tot zelfs zijn tijdgenoot Racine aan te wijzen. Misschien komt het daardoor, dat de eerste serie opvoeringen, in 1671, maar kort duurde en niet veel succes had. Het is ook vaak als verklaring daarvan geopperd dat Molière, die twee jaar later op de planken door de dood werd overvallen, niet meer over de felle kracht beschikte om zijn tjielheld met voldoende veerkrachtig elan te belichamen en bezie len. Scapin met meer vitaliteit toege rust dan welk der andere personages van zijn geestelijke vader ook, zelfs dan de nauw aan hem verwante bravourknecht Mascarille uit een jeugdwerk heeft hem royaal overleefd. De scène van zijn ge waande dood aan het slot, waarin hij de genade van zijn door hem gedupeerde meesters afsmeekt, zou men symptoma tisch kunnen noemen voor zi.in onsterfe lijkheid. De bloemrijk fantaserende, zeld zaam vindingrijke gauwdief met zijn fe nomenale organisatietalent, jongleur met met betrekkelijkheden, doorzetter van gewaagde ondernemingen,die zelfs de wegen van het toeval lijkt aan te leg gen, clowneske tovenaar van de klateren de lach uit een reservoir van tranen, met zijn verleden van kermisklant en zijn toe komst van eeuwige jeugd, de schrandere schavuit Scapin is wonder der natuur. En het is, hoe paradoxaal het klinken mag, zijn binnen de beperking der omstandig heden universele oorspronkelijkheid, die geslacht op geslacht van schouwburgbe zoekers vrolijk bezighoudt met alleen, maar meesleept van het ene uiterste der dwaasheid naar het andere. DIE NATUURKRACHT openbaart zich het hele stuk door als ritmische modula ties van energie. Elementaire situaties die nen als de krachtvelden, waaraan de dy namiek ontspringt. Hier is beweging alles. Maar dat behoefde men waarlijk regis seur Erik Vos niet uit te leggen. Hij kent door zijn omgang met de pantomime pre cies de effecten van aangenomen houdin gen en typische gedragingen. Men zou hem graag eens bezig willen zien met ech te komedianten, die het oude metier tot en met beheersen. Bij „Arena" ontkomt hij niet steeds aan het maatverstorende ge vaar in een manier te vervallen, die met de handeling te weinig van doen heeft. De kunstgrepen der gestileerde imitatie breidt hij soms ook uit tot navolging van voorgangers in dit genre, de artiesten van het Piccolo Theater en uit de gelederen van Jean Vilar met name, doch daar be hoeft men slechts bezwaar tegen te heb ben als dergelijke vondsten gezocht aan doen. Tot dusver heeft hij zich ingenieus aan de regels van het spel weten te hou den. Er dreigt desondanks een niet ge heel bezworen gevaar: de neiging om de auteur te overtreffen met bedenksels, die 76. Rijdende langs de kust was George Caswell vanmor gen echter niet helemaal met zijn gedachten bij de jachtclub. Hij was wakker geworden met de tamelijk ongewone ontdekking, dat hetgeen waar hij aan had gedacht toen hij ging slapen, nog steeds in zijn brein woelde. Dat was op zichzelf vreemd genoeg om zijn aandacht te trekken. Hij had vaak ideeën die er om middernacht geweldig uitzagen, maar die spookachtig mager bleken te zijn wanneer ze de volgende morgen in het kille licht nader werden beschouwd. Vandaag was dat echter niet zo. De mogelijkheid dat hij direc teur zou kunnen worden van de Tredway Corporatie hield zijn gedachten nog steeds bezig. Hoe langer hij er over dacht, hoe aantrekkelijker het leek. Zijn ge dachten waren reeds zover gevorder, dat hij zich al afvroeg hoe Kitty erop zou reageren. Hij meende wel, dat zij het prettig zou vinden, zelfs al zou het beteke nen, dat zij New York en Long Island zouden moeten verlaten. Kitty hield heus zo nu en dan wel van een beetje opwinding, en dit zou het meest opwindende ding zijn, dat hun ooit was overkomen. Toen hij het hek van de jachtclub binnenreed, zag George Caswell dat het noordelijk deel van de aanleg plaats, waar de grotere schepen lagen, reeds een en al activiteit was. Knipperend tegen de zon zag hij, dat zijn bemanning reeds vóór hem aan boord was gegaan. Zij stonden naast elkaar langs de verschan sing aan lijzijde, bezig de grote spinnaker uit te zet ten. Het was een schouwspel, dat George Caswell nog gisteren tot een lichte opwinding aanleiding zou heb ben gegeven. Vandaag bleef die reactie uit. Racen om de Walvisvaarders-beker was iets vèrverwijders en onbelangrijks geworden. New York City, 7 u. 50 v.m. Bruce Pilcher was wakker toen de telefoon ging en hij antwoordde op ongeïnteresseerde toon in de me ning, dat het de telefoniste was, die hem als gewoon lijk wekte. Maar het was de stem van een jonge man, „MET Mr. Pilcher?" „Ja," zei hij voorzichtig. „Hemel zij dank, dat ik U eindelijk te pakken heb gekregen, meneer. U spreekt met Bernard Steigel. Grootvader kreeg gisteravond een beroerte en ik heb geprobeerd om te Bruce Pilchers' geest schokte op. Nee, dat was ver keerd Julius Steigel had geen beroerte gekregen.. Avery Bullard Averu Bullard was degeen die dood was! omdat hij nogal opgewonden scheen over iets toen hij thuiskwam," ging Bernard Steigel verder. „Moeder dacht eerst dat het niets was, totdat zij hem voor het eten ging roepen. Zij vond hem in de Pilcher schudde zijn hoofd alsof hij dronken was. Zou het dan toch niet waar zijn van Bullard? Was het dan oude Julius geweest die., nee, dat was al te gek., als een nachtmerrie! Nee, hij was wakker.hij droom de niet! Bernard Steigel's stem klonk opnieuw: nog te vroeg om zeker te weten, maar de doktoren hebben niet veel hoop. Ik blijf hier in het ziekenhuis wachten tot wij iets zekers weten." „Welk welk ziekenhuis?" vroeg Pilcher aarze lend. .„Mount Sinai, meneer." „Ik ik kom zo gauw mogelijk." „Het heeft weinig zin, meneer, tenzij U erop staat. Hij is totaal buiten bewustzijn, herkent niemand van ons, maar als U wilt komen „Wel, in dat geval," onderbrak Pilcher hem, „is het misschien beter, als je mij even laat weten, als hij bij bewustzijn komt. Ik ben hier in het hotel en zal bericht achterlaten waar ik te bereiken ben." „Goed, meneer. Ik dacht, dat ik het U zo gauw mo gelijk moest laten weten. Ik probeerde gisteravond al U te bereiken, maar het lukte niet." „Nee, maar ik ben blij dat je me hebt opgebeld, Bernard." „O, Mr. Pilcher," zei Bernard, alsof hij op het laatste moment nog een ingeving kreeg. „Toen wij grootvader voor het eerst zo aantroffen, probeerde hij ons nog iets te vertellen over wel, wij konden het niet duidelijk verstaan, maar het klonk alsof hij pro beerde iets te zeggen over de verkoop van de zaak en hij herhaalde enige malen iemands naam. Het klonk als Bullard. Weet U misschien wat hij bedoel de?" Een blauw licht flitste door Bruce Pilcher's brein, als koud staal dat ketst op vuursteen. „Ja, ik weet wat hij bedoelde, Bernard." „Wel als er een verandering in de toestand komt zal ik U opbellen, Mr. Pilcher." „Ja, graag." Zijn stem was nu duidelijk en be heerst. „Mijn diepste medeleven met je, Bernard, en ik hoop. dat je mijn gevoelens aan de familie wil overbrengen. Al wat wij op het ogenblik kunnen doen, is het beste ervan te hopen. „Ja, dat is het enige, meneer", klonk Bernard's stem terug. De telefoon klikte en Bruce Pilcher haastte zich naai de deur, opende deze en graaide naar de krant. Zijn vingers trilden toen hij de stijve rol openmaakte en de eerste pagina's doorbladerde. Toen hield het beven op. Het doodsbericht van Avery Bullard stond in de eerste kolom. Hij opende zijn handen en de krant viel op de grond en hij trapte erop toen hij naar het raam liep en neerkeek op de in ochtendschaduw gehulde Madison Avenue. Die blauwe flits had een koud vuur in zijn brein aangestoken en het geluid van de knetterende vlam was het geluid van de stem van Bernard Stei gel die zei: iets over het verkopen van de zaak Bullard Nu Avery Bullard dood was en Julius Steigel ster vende, was er maar één man, die wist wat er gister middag in het kantoor van Julius Steigel was gebeurd. En dat was hij. Millburgh, Pennsylvania 8 u. 12 v.m. Nelson, Fowler, jr., in de vijfde generatie eigenaar van Fowler, „Millburgh's grootste Bloemenzaak ge durende meer dan een Eeuw" goot de laatste teug koffie uit de laatste van de papieren bekers, die hem hadden wakker gehouden gedurende de nacht, door zijn keelgat. Hij wreef zijn rode ogen met de knokkels van zijn hand, legde de stukjes papier die zijn schrijf tafel overdekten op stapeltjes en begon de orders die hij bij de grossiers had kunnen plaatsen op een lijst te schrijven. Advertentie (Zie advertentie op pag. 10) de tekorten van de acteurs aan het oog moeten onttrekken. Het lijkt niet zonder zin om de ambitieuze Erik Vos hiervoor te waarschuwen. Het zou mogelijk moeten zijn een vrome wens om een deel der subsidies, die „Arena" geniet, aan voort zetting der opleiding te besteden. PETER VAN DER LINDEN mist uiter aard nog de veelzijdigheid en het over wicht van krachten om de titelrol te kun nen vullen. Het springlevende van deze fi guur suggereerde hij meer door gymnas tische bedrijvigheid dan door tegenwoor digheid van geest, maar al met al leverde hij een vermakelijke en veelbelovende prestatie. Het Vlaamsspreken tijdens de scène der wraakneming met stokslagen was een aantrekkelijke oplossing. Van de aanmerkelijk geringere of nauwelijks aan wezige kansen om zich te onderscheiden maakte vooral Paul Meyer als de knecht Silvestre voortvarend gebruik. Nanni Ver meer en Mary Wagenaar handhaafden het oppervlakkig aangeduide karakterver schil tussen de vrouwelijke voorwerpen van liefde, Cees Pijpers en Kees Water beek waren de traditionele vaders met ver schillende attributen, Joop van der Donk en Arthur Boni poseerden als afhankelij ke minnaars. Genuanceerde typeringen mocht men van deze bescheiden krachten niet verwachten. Onvoldoende waren hun prestaties gelukkig zelden (al heeft men bij voorbeeld de fameuze klachttirade „Wat voor de duivel deed hij op die ga lei?" zelden zo zwak gehoord). Slechts een enkele keer (zeker bij de ironische herha ling van dit voorval in verhaalvorm aan het adres van de gedupeerde) is de regis seur echt te ver gegaan in het arrangeren van drukte, die de innerlijke beweging aan de waarneming van de toeschouwer ont trok. David Koning Openluchttheater: Vandaag 20-uur: Wes tern Theater Ballet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Jantjes op Tahiti", a.l. Dagelijks tot en met don derdag 10.30 uur: „Donald Duck en zijn vriendjes". Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „The Glenn Miller Story", a.l. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De vier kante recruut", a.l. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Rin Tin Tin", a.l. Luxor Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 20 uur: „Les Trocheurs", 18 j Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „De nieuwe avonturen van Dik Trom". Minerva Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.30 uur: ,.Rock, rock, rock", a.l. Vandaag tot en met woensdag 20.15 uur: .Ciske de rat", 14 j. Donderdag 20.15 uur: „The last time I saw Paris", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fan fare", a.l. (In het voorprogramma „Glas"). Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Stan Laurel en Oliver Hardy bij de lucht bescherming", a.l. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ontsnapping uit Corregidor", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Kop op, borst vooruit", a.l. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur. „Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chaplin en Our Gang klucht". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „7 Mal in der Woche", 14 1. Dinsdag en woensdag 19 en 21.15 uur: „Der lachende Vagabund", a.l. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Teenager Melodie", a.l. By slecht weer: Tot en met donderdag 14.30 uur: „Bambi", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Gemeenschapshuis (Zandvoort): Tot 17 aug. dagelijks van 15—18 en 20—22 uur, zondags van 1518 uur: Expositie A. Pot gieter. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9—17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 sept. op werkdagen van 1012.30, 13.30 17 uur, zondags 1417 uur: Expositie van moderne kunst uit gemeenschappelijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1)- Tot lsept. dagelijks van 10—22 uur: Expositie van prentkunst uit de verzameling van Dirk Harting. DIVERSEN Haarlemmerhout: Tot 14 aug. dagelijks 15 en 20 uur: circus „Mexico". Vleeshal: Dinsdag 20 uur en woensdag 19.15 en 21.15 uur: Modeshow van Haar lems Bloei en Haarlemse confectiefabri- kanten. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 7 augustus.)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4