Italiaanse prof-sprinter Maspes ontfutselde Rousseau eretricot Vijf Nederlandse stayers reeds zeker van plaats in de finale Gasparella prolongeerde zijn titel bij de amateur-sprintwedstrijden Nederlander Derksen vóór de Belg Debakker eervol derde WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DE BAAN INCIDENT Van Houwelingen favoriet bij de amateurs Nederlanders in achtste finales uitgeschakeld 7 Programma voor de wereldkampioenschappen Schur won Ronde van Oost-Duitsland MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 Geen sprintkampioenschap zonder incidenten. Zaterdagavond kwam het tumult na de eerste herkansingsrit in de achtste finale van de professional sprinters. De rit werd volkomen nor maal door de Deen Lykke Palle Jensen gewonnen voor de Japanner Yoshida en de Italiaan Enzo Sacchi. Opnieuw had een Japanse outsider het resultaat beïnvloed. Yoshida was weggesprongen bij het uitgaan van de voorlaatste bocht en alleen Jensen had hem bijtijds kun nen volgen. De 10.000 loeschoiiwers waren verrukt. Maar hun enthousiasme veranderde in een bittere gramschap toen Sacchi naar de wedstrijdcommis sarissen stapte en een lekke achterband liet zien. De Italiaan vertelde, dat zijn band vlak voor de 200 meterlijn was leeggelopen maar dat hij zijn hand niet had durven opsteken uit angst in de bocht te zullen vallen. Jensen echter beweerde, dat Sacchi's achterband pas in de laatste honderd meter was ge sprongen, hetgeen tot gevolg zou moe ten hebben dat de rit niet overgereden kon worden volgens het reglement. De wedstrijdcommissarissen hielden zich echter aan de woorden van de Italiaan en beslisten, dat opnieuw gestart moest worden. Jensen nam het niet en diende een protest in tegen deze beslissing, zo dat de jury van appèl er aan te pas moest komen. Tien minuten bleven de toeschouwers in spanning. Toen kwam het bericht: het protest van Jensen was afgewezen en hij zou dus opnieuw moe ien starten. Toen dit bekend werd ge maakt brak het tumult los. Het publiek begroette de bekendmaking met geloei I gefluit. Inmiddels waren Sacchi en Yoshida aan de start gekomen. Jensen had er genoeg van en bleef weg. Sacchi en Yoshida gingen van start. Het werd een rit door de hel, langs loeiende tri bunes. Sacchi won en was zo onver standig om nog een volle ronde lang- i zaam langs de tribunes te rijden. Het duurde niet lang of de zitkussentjes vlogen hem om de oren. Men vormde spreekkoren en riep om Jensen, maar het was te laat. De Deen had door niet te verschijnen zijn kans op een plaats in de kwartfinale prijs gegeven. en had geen antwoord meer. Hy werd met drie lengten verslagen Jan Derksen, nu geheel bevrijd van de druk van een eventueel nieuw kampioen schap, was in de ritten om de derde plaats een geheel ander mens. Weliswaar won De- bakker de eerste rit met banddikte, maar Derksen, die de Belg de fijne kneepjes van het metier heeft bijgebracht en hem bij wijze van spreken beter kent dan zichzelf, nam in de volgende ritten revanche. Twee maal kreeg de pupil van de leermeester een lesje in taktiek en snelheid. De twee de rit won Derksen in 11.6 sec. over de laatste 200 meter en in de beslissende rit kwam Debakker er evenmin aan te pas. Derksen had een fraaie derde plaats ver overd. De Nederlandse amateur-stayer Van Houwélingen, die zich met verbluffend gemak plaatste voor de finale. In een van de voor-ritten passeerde hij achter eenvolgens al zijn tegenstanders een of meer keren. 9. Marsell (W.-Dld.)Merkens op 15 ron den plus 420 m, 10. Ernst (USA)—Walra ven op 29 ronden plus 40 m. Koch (Ned.), Bucher (Zwits.), Pizzali (It.), Timoner (Sp.), De Paepe (Belg.) en Wierstra (Ned.) plaatsten zich dus reeds in de finale. De uitslag van de eerste serie van de amateurs achter grote motoren, een rit over 50 km was: 1. Deconinck (Fr.) achter Lorenzetti 40 min. 4) ,6 sec., 2. Buis (Ned.) —De Graaf op 460 m, 3. Honl (It.)—Pelli- sari op 1200 m, 4. Meister (Oost-Dld.)— Erdenberger op 2400 m, 5. Schindler (Oost- Dld.)—Aurich op 3200 m, 6 Uytterhoe- ven (Belg.)—Walraven op 4300 m, 7. Ka- nya (Hong.)—Schmidt op 5410 m, 8. Ven- clovsky (Tsjsl.)Valansky op 5920 m. De eerste vier gaan over naar de finale. De uitslag van de tweede serie achter grote motoren voor amateurs luidt: 1. Van Houwelingen (Ned.)—Wiersma 39 min. 12 sec. gemidd. 76.524 km/u., 2. Van der Meulen (Ned.)Van Roey op een ronde, 3. Smirnov (Rusl.)Zeeser op 7 ronden en 11 meter, 4. Vandenbergh (Belg.)Van- deboom op 7 ronden en 100 meter, 5. De Coster (Belg.)—De Graaf op 8 ronden plus 300 m, 6. Wahl (Oost-Dld.)—Schoen- dorf op 8 ronden plus 400 m, 7. De Lillo (It.)Giotti op 9 ronden, 8 Menschy (Tsjsl.)—Zulansky op 18 ronden. Van Hou welingen (Ned.), Van der Meulen (Ned.), Smirnov (Rusl.) en Vandenbergh (Belg.) gaan over naar de finale. „Hoor je dat papa is de beste fietser van de hele wereld". De 27-jarige Antonio Maspes, die zondag in het Olympisch stadion in Amsterdam zijn vier jaar jongere rivaal Michel Rousseau de titel van de profsprinters had ontnomen, trachtte tot vier maal toe met deze woorden het kleine ventje, dat op zijn schouder gezeten hoog boven de opdringende menigte uitstak, van de belangrijk heid van dit moment te overtuigen. De 2'/2 jaai* oude Roberto Maspes begreep er echter niets van. Zijn uit gelaten vader overlaadde hem met kussen cn dat vond hij ten aanschouwe van zoveel mensen maar vervelend. Roberto had maar één wens: veilig terug te keren in de armen van zijn charmante mama, die echter onbereik baar leek. Of hij wilde of niet, Roberto moest meedelen in de roes, waarin zijn papa verkeerde. Maspes had revanche genomen voor de vernederende nederlaag, die hij het vorige jaar in de halve finale tegen Rousseau had gereden. Revanche op een wijze, die geen twijfel liet en Maspes mag de regenboogtrui, die reeds in 1955 en 1956 zijn schouders had gesierd, nu weer een jaar lang dragen. De Italianen vielen elkaar om de hals en de Neder landers, blij met de prachtige derde plaats van Jan Derk sen, gingen van de weeromstuit meedoen. En ook de 15.000 toeschouwers, die deze middag zulke voortreffe lijke sport hadden gezien, deden een duit in het zakje. De ovaties rolden van de tribunes: voor Maspes, voor Rousseau en voor de vaderlandse troef Jan Derksen. Maar ook voor de kleine Roberto, die de ceremonie protocollaire op de schouders van zijn vader meemaakte. Het programma voor a.s. dinsdag voor de wereldkampioenschappen wielrennen in het Olympisch Stadion in Amsterdam ziet er als volgt uit: 18 uur: Achtervolging pro fessionals, voorritten. Achtervolging ama teurs, V2 finales. Stayers amateurs: herkansing (50 km). Achtervolging professionals (1/4 finales). Achtervolging amateurs: derde en vierde plaats. Achtervolging amateurs: eerste en tweede plaats. Stayers: tweede serie. Wielrennen „Die is nu zo goed als werkloos", zei zaterdagmidag een der grote mannen ach ter de schermen van de wielersport, ter wijl hij op Roger Gaignard wees. „Vergeet niet, dat het velodrome d'hiver in Parijs zijn deuren heeft gesloten, hetgeen hem zeker zo'n 20 a 25 contracten per jaar scheelt en bovendien hebben de Fransen genoeg aan Michel Rousseau. Neen, Gaig nard gaat een moeilijke tijd tegemoet. Hij zal nu maar moeten afwachten of de baan- dlrecteuren hem alsjeblieft een contractje willen geven en zal dan elk aangeboden bedrag en dat zal ongetwijfeld niet hoog zijn met beide handen moeten aanvaar den. Hij kan geen eisen meer stellen". Gaignard hoorde dit vonnis wel niet uit spreken maar wist voor zichzelf welk lot hem te wachten staat. Met het hoofd tus sen de handen zat hij in de catacomben van het stadion zijn verdriet uit te huilen. Zowel in 1957 als in 1958 was de ex-clown tot de laatste vier doorgedrongen. Twee jaar geleden in Rocourt stond hij samen met wereldkampioen Jan Derksen en twee de-prijswinnaar Arie van Vliet op het ere schavotje tijdens de ceremonie protocollai re. Ook. toen -Ruilde Gaignard; maar het was van vreugde over de waardevolle der de plaats achter de grootmeesters van de sprint. Het vorige jaar in Parijs ontging de kleine blonde Fransman het finaleduel tegen zijn landgenoot Rousseau in drie rit ten tegen Enzo Sacchi. nadat Gaignard op fantastische wijze de eerste rit had gewon nen. Maar hij was er weer bij geweest en dat alleen al had hem een groot aantal lucratieve contracten opgeleverd. En nu had de kleine Roger, die zo over tuigend een door hem ingediend protest kan verdedigen, nog vóór de achtste fina les het veld moeten ruimen. Tot tweemaal toe vergiste de Fransman zich in de kracht van de Japanse profsprinters. Tot twee maal toe lette Gaignard alleen op een Ne derlander in de serie op Hijzelendoorn en in de herkansing op Schotman en toonde eerst Takeno en daarna Yoshida toch wel iets van het metier te verstaan door van deze onachtzaamheid gebruik te maken en de zege voor zich op te eisen. Na die rit tgen Yoshida en Schotman greep Gaignard de laatste strohalm, die hem mogelijk nog de toegang tot de achtste finales kon verschaffen een protest. De bal voor de laatste van de twee ronden was niet geluid en daarom wilde Gaignard overrijden. Maar zelfs Gerardin, aan wiens zorgen de Franse baanploeg is toever trouwd, werd Gaignard ontrouw. De oud wereldkampioen der amateurs Gerardin veroverde deze titel in 1930 in Brussel begreep wel, dat de wedstrijdcommissaris sen dit protest geen kans zouden geven en trok het even snel in als het door Gaignard was ingediend. Gaignard had afgedaan Het erepodium tijdens de huldiging rechts: Rousseau, Maspes en Derksen. van de prof-sprinters. Van links naar Op de voorgrond het ruim twee jaar oude zoontje van Maspes. Schur, de wereldkampioen der amateurs op de weg, heeft volkomen volgens ae verwachtingen de ronde van Oost- Duitsland op zijn naam gebracht. Van de negen etappes die deze wegwedstrijd voor amateurs telde won de Oostduitser er niet minder dan vier. Van de eerste tot en met de lataste dag had hij de leiding in de al gemene klassering. De laatste etappe, van Frankfort aan de Oder naar Potsdam (165 km.), leverde een overwinning op voor de Westduitser Edler. Hij had voor de 165 km. 3 uur 52 minuten en 33 seconden nodig. Winnaar van het ploegenklasse- ment werd Oost-Duitsland. De Nederlander Zilverberg heeft de tweede platas in het algemene klassement behouden. De uitslag van de negende etappe was: 1. Edler (W.-Dld) 3.52.33 (met bonificatie 3.51.33); 2. Empler (O.-Did) 3.52.33 (met bon. 3.52.03); 3. Jansen 'Ned.) 3.52.33; 7. Van Straaten (Ned.) z. t; 9. Sluys (Ned.) z. t.; 16. ex aequo: o.a. Bai- vert, Steenvoorden en Zilverberg (allen Nederland) in dezelfde tijd als de winnaar. Het eindklassement luidt: 1. Schur iO. Did) 35.40.16; 2. Zilverberg (Ned.) 35.49.59; 3. Loerke (O. Did) 35.50.45; 23. Balvert (Ned.) 36.05.51; 24. Jansen (Ned.) 36.05.59; 27. Van Straaten (Ned.) 36.06.57; 54. Sluys (Ned.) 36.51.31; 64. Steenvoorden (Ned.) 37.09.18. Het ploegen-eindklassement luidt: 1. Oost-Duitsland 107 uur 35 min. 29 sec.; 2. België 107.51.35; 5. Nederland 108.01.49. Het driemanschap Koch-Bucher-Pizzali beheerste de eerste serie van de profes sional stayers volkomen. Slechts de Span jaard Gomila, die een hoog verzet draai de, werd niet door dit drietal gedubbeld maar kon zich toch ook niet in de strijd om de drie beschikbaar zijnde finaleplaat sen mengen. Wout Wagtmans eindigde als voorlaatste op 10 ronden. De Bredanaar had de eerste twintig minuten afwisselend op de vijfde en zesde plaats meegedraaid maar zakte af toen de oliedrukmeter van de motor van gangmaker De Graaf het begaf en Wagtmans van gangmaker móest verwisselen. Hij raakte daarbij een ronde achter, vond de cadans niet meer terug en verdween ver in de achterhoede. Noppie Koch reed een uitstekende wed strijd. Hij was op de tweede plaats ge start achter Bucher. gevolgd door Go- deau, Wagtmans, Webb, Verschueren, Jacobl, Varnajo, Gomila en Pizzali. Bin nen een minuut had Koch zich naar de kop gewerkt met Bucher op de tweede plaats en na vijf minuten Pizzali als der de. En zo bleef het tot op de eindstreep. Slechts eenmaal kwam de leiderspositie van Koch in gevaar toen Pizzali op Bucher ging jagen en de Zwitser op Koch dreef. Koch verhoogde toen zes minuten voor het einde het tempo en sloeg deze aan val gemakkelijk af. De finaleplaats van Martin Wierstra is In de tweede serie, die de professionals achter de motoren reden, slechts een maal werkelijk in gevaar geweest. Dat was toen na 17 minuten de motor van zijn gangmaker Van Ingelghem, die al bij de start moeite had gehad de machine op gang te krijgen; weigerde de vereiste snel heid te handhaven. Twee ronden bleef Wierstra, die zeer snel met de Belgische oud-wereldkampioen Pol de Pape van start was gegaan, zwemmen. Toen kwam hij achter de rol van reserve gangmaker ....Wiersma. Uitgerekend dus achter de man, met wie Wierstra na ernstige on enigheid had gebroken. Gangmaker Wiersma liet zich echter niet kennen en geholpen door de ronde vergoeding, die Wierstra voor zijn pech kreeg, was de achterstand weldra weer teniet gedaan. De Nederlandse combina tie klopte weer als vanouds en toen Van Ingelghem weer in de baan kwam zag de soepel draaiende Amsterdamse advoca- tenzoon geen reden om het risico van het wisselen te nemen. Hij bleef achter Wiers ma en nadat de bel het einde van de race had aangekondigd en Timoner eerste met een afgelegde afstand van 79,350 km De Paepe en Wierstra zich met ten minste twee ronden voorsprong op de ove rigen hadden geplaatst, pakte de Neder landse stayer de microfoon om voor het forum van zijn duizenden stadgenoten „Wiersma, met wie ik zo'n onenigheid heb gehad" te bedanken. Zeven minuten na de motorpech van "Van Ingelghem had'Wlerstra'zijn positie achter Timoner en De Paepe weer inge nomen. Maar helemaal bekeken was de strijd toch nog niet, want met nog 20 mi nuten voor de boeg reden Timoner en De Paepe onze landgenoot op een ronde en daarmee lag Wierstra zij het met 300 meter voorsprong in dezelfde ronde als de Fransman Bouvard. Timoner kwam zelfs even alleen met een ronde voorsprong aan kop, maar na een serie felle sprints die voor de rest van het veld niet te stui ten waren en waaraan ook Timoner niet helemaal weerstand kon bieden, herna- achter zich en de Italiaan op de derde plaats. De rest van het veld had al een of meer ronden achterstand. Van Houwe lingen en Van der Meulen hadden er echt zin in en distancieerden zich van De Lillo, die na 20 km zijn eerste lap kreeg. In de finale, die donderdagavond gere den wordt, hebben zich tot nog toe de drie Nederlanders Van Houwelingen, Buis en Van der Meulen, de Fransman Deconinck, de Oostduitser Meister, de Belg Vanden- berg, de Rus Smirnov en de Italiaan Honl geplaatst. De uitslag van de eerste serie achter grote motoren der professionals over 1 uur luidt: 1. Koch (Ned.) achter Wiersma 75,350 km, 2. Bucher (Zwits.)Grolimond op 40 m, 3. Pizzali (It.)Pasquier op 70 m, 4. Gomila (Sp.)Van Roey op 450, 5. Varnajo (Fr.)Van der Stuyft op 2 ronden, 6. Jacobi (W.-Dld.)Schindler op 4 ronden, 7. Verschueren (Belg.)Laval op 5 ronden, 8. Goddeau (Fr.)Blac Ga- rin op 5 ronden, 9. Wagtmans (Ned.)De Graaf op 10 ronden, 10. Webb(Austr.) Beets op 15 ronden. De eerste drie plaats ten zich in de finale. De overigen rijden in de herkansing. De uitslag van de tweede serie achter grote motoren voor professionals over 1 uur was: 1. Timoner (Sp.)—Meuleman 79,350 km, 2. De Paepe (B.)Van den Bosch op 1 ronde plus 100 m, 3. Wierstra (Ned.)Van Ingelghem en Wiersma op 1 ronde plus 150 m, 4. Bouvard (Fr.)Loren zetti op 2 ronden plus 300 m 5. Simic (Oostenrijk)Boesching op 4 ronden plus 360 m, 6. Meier (Zwits.)Wambst op 5 De 24-jarige Valentino Gasparella heeft de Italiaanse keuzehcren, die hem het vo rige jaar na het veroveren van de regen boogtrui bij de amateursprinters over haalden nog een jaar buiten de rijen der beroepsrijders te blijven om ook in Am sterdam een sterke troef te hebben, niet teleurgesteld. Evenals in Parijs werd de finale van de amateursprint een volko men Italiaanse aangelegenheid. Opnieuw vond Gasparella in de eindstrijd zijn land genoot Gaiardoni tegenover zich en voor de tweede maal was Gaiardoni kansloos tegen de Italiaanse kampioen. Gasparella maakte tijdens de rijstebrij berg van voorritten, achtste-, kwart- en halve finales slechts eenmaal 'n foutje. Dat was in de eerste rit van de halve finale tegen de Belgische coming-man Leo Sterckx, die bij verrassing voor de mara thontribune demarreerde en met een kwart wiel won. Het bleef bij die ene mis rekening, want overigens was Gasparella ongenaakbaar. In de kwartfinales had hij in twee ritten de sterke Deen Melby uitgeschakeld, waarbij hij eenmaal de laatste 200 meter in 11.6 sec. aflegde, welke tijd slechts door Jan Derksen geëvenaard zou worden. Na zijn misstap tegen Sterckx nam Gasparel la geducht revanche, zette de Belg twee- Het erepodium in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tijdens de céré monie protocolaire voor de sprintkam- pioen van de amateurs: v.l.n.r. Sterckx, Gasparella en Gaiardoni. maal schaakmat en ook in de finale had hij weinig moeite met Gaiardoni, die in de halve finale de Franse kampioen Gruchet uit de eindstrijd had gehouden. Gasparel la is rijp voor de beroepssport en zal on getwijfeld tussen de groten van de sprint zijn weg wel vinden. Een verrassing bij de amateursprinters was dat geen der gemenebestsprinters, die in de laatste jaren steeds een grote rol speelden, er in slaagde tot de laatste vier door te dringen. De strijd om de derde plaats tussen Gruchet, die het vorig jaar tot teleurstelling van zijn landgenoten al in de achtste finales was uitgeschakeld en de Belg Sterckx vergde drie ritten. Sterckx, die na zijn ze ge op Gasparella triomfantelijk had rond- geschreeuwd dat hij wereldkampioen zou worden, won de eerste maar moest het daarna tweemaal tegen de geroutineerde Fransman afleggen. Al het werk van Arie van Vliet in zijn sprintschool heeft geen vruchten afge worpen. Want evenals het vorig jaar in Parijs overleefde geen der Nederlandse amateursprinters de achtste finales. Mees Gerritsen, niet alleen qua stijl en routine maar ook in pure snelheid veruit de beste van het drietal, verloor zijn serie kansloos. Toen Gruchet, de Belg Sterckx en Gerritsen op 300 meter voor de streep de eindspurt inzetten, werd de Hagenaar door de twee anderen van het wiel gere den. Een verrassing was daarbij, dat Gru chet op de streep door Sterckx werd ver slagen. Gerritsen kreeg nog een klein kansje in de repechage maar verspeelde die kans door alleen op Lewandowski te rijden. In de laatste bocht nog zat Gerrit sen steeds maar achterom te kijken naai de Oostduitser, terwijl de Hongaar Bics- key op kop reed. Gerritsen maakte toen de fout iets omhoog te gaan en bood de Oostduitser de gelegenheid onderdoor te glippen. Lewandowski greep deze kans met beide handen en vond daarna ook in Bicskey een gewillig slachtoffer. Aad de Graaf en Rinus Paul toonden hun gebrek aan routine duidelijk. De Graaf in zijn rit tegen Leonov en de Deen Melby, waarin de Rotterdammer alleen op de Rus lette en vergat, dat Melby ook in vorige jaren al uitstekende prestaties had geleverd. De Graaf slaagde er inder daad in de Rus achter zich te houden maar Melby was onbereikbaar geworden. In de herkansing nam een andere Rus, Vargachkine, revanche voor Leonov en schakelde De Graaf uit. Rinus Paul tenslotte liet overduidelijk zien, dat hij nog heel veel te leren heeft. Hij vormde, na in de eerste rit van de re pechage een figurantenrol te hebben ge speeld in het gezelschap van Binch en Bar- tels, een gevaar in de rit tegen Lonov en de Engelsman Barton door zijn onoordeel kundig rijden. Paul was er de oorzaak van dat Leonov in de bocht voor de zuidelijke tribune ten val kwam en lelijke schaaf wonden aan de rug en de dijbenen opliep. Toen het drietal voor de tweede maal was gestart ging Paul een duel aan met Leo nov. In de laatste bocht dwong hij de Rus omhoog te gaan en liet Barton de vrije on derdoorgang waarvan de Brit een dank baar gebruik maakte. Gerritsen had in de voorritten gewon nen van de Rus Vassiliev en De Graaf en Paul hadden de achtste finales bereikt door in de herkansingen met zeer gering verschil te winnen van respectievelijk de Pool Zajac en de Belg Lelanque. men De Paepe en Wierstra hun oorspron kelijke plaatsen. De eerste rit van de amateurstayers had weinig om het lijf. De Belg Uytter- hoeven vertrok van kop gevolgd door de Fransman Deconinck, de Oostduitser Schindler, de Hongaar Kanya, de Oost- duitse wereldkampioen Lothar Meister, de Italiaan I-Ioni, de Nederlander Buis en de Tsjech Vencloskv. Al na enkele ronden werd hef duidelijk wie de hoofdtoon zou den aangeven. Dat waren Meister, Buis, Honl en Deconinck, die in deze volgorde na 15 van de 50 km alle anderen al een of meerdere malen hadden gelapt. Het internationale amateur stayerswe reldje keek belangstellend in de tweede rit naar de Nederlanders Van Houwelin gen en Van der Meulen die het gehele veld aan stukken reden. Zonder enige moeite won Van Houwelingen deze serie in 39 min. en 12 sec., voor zijn doen op de stadionbaan een matige tijd. Hij heeft tij dens de populaires, tijdens welke de Ne derlandse amateurstayers zich hebben kunnen bekwamen, de 50 km al eens in iets meer dan 37 minuten afgelegd. Hij had zondag echter geen enkele aanleiding om zich te forceren, bepaalde zelf het tempo en reed alle buitenlanders op mins tens zeven ronden.. Alleen Van der Meulen kon tot de laatste vijf kilometer het tempo van Van Houwelingen uitste kend blijven volgen, maar kreeg vlak voor het einde toch nog een lap. Binnen tien kilometer was het al ge beurd. Toen had Van Houwelingen zich op kop genesteld met Van der Meulen vlak ronden plus 440 m, 7. Von Buren (Zwits.) Guerin op 7 ronden plus 410 m, 8. Holz (W.-Dld.)Kaeb op 12 ronden plus 290 m, De achtste finales hadden voor de favo rieten nog weinig moeilijkheden opgele verd. Rousseau had op „één been" van de Japanner Yoshida gewonnen, Maspes had met een fantastische 11.5 sec. over de laat ste 200 meter de Deen Jensen naar de her kansing verwezen, Debakker versloeg bij verrassing Sacchi, die in Parys in de finale de tegenstander van Rousseau was geweest, Jan Derksen had Takeno stil laten staan, terwyl Von Buren en de geslepen Vos Plattner respectievelijk Potzerheim en Pe- senti de directe entree tot de kwartfinales hadden afgesneden. Via de herkansingen icwamen ook Sacchi (na een incident met Jensen) en Pesenti by de laatste acht. Het toeval wilde, dat Sacchi, die het pu bliek tegen zich in had genomen door zijn weinig sportieve houding na de aanvanke lijke nederlaag tegen Jensen, Jan Derksen in de kwartfinales moest bestrijden. Toen deze indeling bekend werd gemaakt, ging men er op de tribunes eens voor zitten. Het ging er nu niet alleen om Derksen aan te moedigen omdat men zo graag zag, dat de Amsterdammer zich na zijn debacle van het vorig jaar zou rehabiliteren, maar bo vendien zou een overwinning van Derksen het wraakgevoel van de massa jegens Sacchi bevredigen. Sacchi wist dit ook wel en kwam met lood in de schoenen aan de start. Hij had het naar zijn mening dit keer maar slecht getroffen. Het publiek tegen zich en boven dien als tegenstander de op een mis schien laatste succes gebrande Derksen. De Amsterdammer reed als in zijn beste dagen. Hij had de aanmoedigingen niet eens nodig. In twee ritten vernietigde Derksen het toch al geknakte moreel van de Italiaan volkomen. Derksen had de hal ve finale bèreikt. Michel Rousseau bracht tegen Pesenti zijn beproefde taktiek in de strijd: afstop pen, aanzetten, weer afstoppen om dan plotseling in de laatste bocht te explode ren. Pesenti had er geen antwoord op en verdween evenals Sacchi van het toneel. Maspes had meer moeite met de Zwitser Plattner, die hem eerst tot een zeven mi nuten durend sur place duel dwong tot Plattner een ietsje achteruit reed en de kop moest nemen. Toen werd het duidelijk, dat Maspes inderdaad in de grote vorm ver keerde die hem tot een van de voornaam ste concurrenten van Rousseau stempelde. Hij overklaste Plattner in twee ritten. De Belgische kampioen Debakker ten slotte, die de laatste weken zo goed reed, dat de kenners voor hem waarschuwden, had drie ritten nodig om de Zwitser Von Buren te elimineren. Zo goed als Derksen zaterdagavond in de kwartfinales tegen Sacchi had gereden, zo slecht ging het zondagmiddag in de halve finale tegen Maspes. Het was of Derksen alle wyze lessen uit zyn lange loopbaan had vergeten. Als een beginneling nam hij in beide ritten de kop, zat zenuwachtig als een haas achterom te kijken en werd twee maal achtereen op precies dezelfde wijze verslagen. By het ingaan van de laatste 200 meter kwam Maspes gelanceerd en was halverwege de laatste bocht al zeker van de zege. Rousseau had weinig moeite met Debakker, die toch niet aan de verwachtin gen voldeed. Finale Onder een haast ondraaglijke spanning begonnen Maspes er. Rousseau aan de fi nale. In de eerste rit moest Rousseau van kop vertrekken. Als slakken kropen de ri valen over de baan tot Maspes voor de Ma rathontribune aanzette, Rousseau ving hem prachtig op maar leek loch verslagen toen Maspes bij het uitkomen van de laatste bocht langzij kwam. De Italianen juichten te vroeg. Want terwijl Maspes in volle snelheid aan het laatste rechte eind begon ontbrandde de tweede trap van de „raket- Rousseau". Centimeter voor centimeter vocht Rousseau van zijn achterstand weg en versloeg Maspes met een kwart wiel. In de tweede rit dwong Maspes na een korte sur place Rousseau de kop te ne men. Tien meter voor de streep, die de laatste 200 meter aangeeft, zette Rousseau aan, maar nu was hij te laat. Maspes kwam gelanceerd en klopte de Fransman met an derhalve lengte. Het was het keerpunt in de geschiedenis van deze finale. Want in de derde beslis sende rit raakte Rousseau de kluts kwyt

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7