Corrie Schimmel zwom 400 m vrije slag in nieuwe recordtijd van 4 min. 52,4 sec. Vrijheidsklasser Bouw van Wijk verspeelde vrij zekere titel Altig snelste bij de amateurs Favorieten wonnen meestal met groot overzvicht Nederlandse voetballers speelden vriendschappelijke wedstrijden Pool Branicki open schaak kampioen van Nederland Nieuwe records bleven zondag uit Wereldkampioen Capio behaalde bij F.D. hoofdprijs in HollandWeek2 8 Nederlandse tennisploeg verloor van Engelse I.C. Deelnemer aan concurs hippique overleden De achtervolging NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN IN APPELSCHA Nederlandse successen bij militaire zwemwedstrijden Nancy Ramey verbeterde wereldrecord vlinderslag Nederlandse zeilkampioenschappeti RCH en ADO speelden een nuttige oefenwedstrijd MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 Op de banen van het tennispark Over- schie in Rotterdam is zaterdag en zondag een ontmoeting tussen de IC's van Neder land en Engeland begonnen. De Engelsen wonnen met 120. De uitslagen waren Zaterdag: Enkelspel: Maris verl. van Hann 26, 16; Goris verl. van Barrett 60, 46, 46; Van Dalsum verl. van Walton 61, 06, 36; Van Eijsden verl. van Oakley 6—2, 3—6. 2—6. Dubbelspel: Maris en Van de Weg verl. van Barrett en Oakley 64, 46, 16; Van Dalsum en Dehnert verl. van Walton en Hann 63. 36. 46. Zondag. Enkelspel: Maris verl. van Oakley 46. 57; Van Dalsum verl. van Barrett 57, 46; Van Eijsden verl. van Hann 26, 64, 16; Dehnert verl. van Walton 2—6, 6—0, 5—7. Dubbelspel: Goris en Dehnert verl. van Oakley en Barrett 1113, 06 Van Eijsden en Van de Weg erl. van Hann en Walton 3_6, 4—6. Paardesport Bij het concours hippique dat in Kou- dum werd gehouden, heeft zich een tragi sche gebeurtenis voorgedaan. De heer D. van der Laan uit Scharnegoutum bij Sneek werd tijdens een van de tuigpaar- dennummers onwel en overleed enkele ogenblikken later aan een hartverlam ming. Hij was 69 jaar. Van der Laan was vele jaren een bekend rijder van Friese tuigpaarden en op de concoursen hippique in het noorden van het land winnaar van vele prijzen. Ook won hij verschillende kampioenschappen. De Engelsman Norman Sheil, die het vorige jaar in Parijs de wereldtitel bij de amateur-achtervolgers veroverde, kwam niet eens door de voorritten. Zijn tijd van 5 min. 8.3 sec. vroeger vaak goed voor een regenboogtrui, bracht hem na de elimina- tieritten op de dertiende plaats en er wa ren maar acht kwart finaleplaatsen be schikbaar. Sheil was uitgeschakeld en had geen enkele verontschuldiging, want hij had zaterdagmorgen onder de gunstige weersomstandigheden gereden. Enkele uren later toen de Westduitse troef Rudi Altig de verbijsterende tijd van 4 min. 53.8 sec. reed, stond er namelijk veel meer wind. De Duitse renner Rudi Altig heeft zaterdag een prestatie van de eerste rang geleverd door tijdens de achter volging zijn tegenstander Honkanen (Finland) in te halen. Het gemiddelde van Altig bedroeg maar liefst 50 km per uur. Op de foto zien we hem, ter wijl hij zijn tegenstander gepasseerd is. Een verrassing was ook, dat de Ita liaanse kampioen Testa in de kwartfina les door de Zwitser Willie Trepp werd uit geschakeld. Dinsdagavond zullen in de hal ve finales de Westduitser Altig, de Ita liaan Valotto, Willie Trepp en de Franse surprise De Lattre uitkomen, waarbij een ieder Rudi Altig als de toekomstige titel houder tipt. Van de Nederlanders viel Buis tegen. Hij startte in de voorronde tegen Sheil en liet de uiterst matige tijd van 5 min. 17.9 sec. afdrukken. Dan deed Piet van der Lans het heel wat beter. De 18-jarige Sas- senheimer moest als een der laatsten rij den tegen de onbekende Tsjech Duchon in de baan en had de moeilijke taak om bin nen de 5 min. 8.2 sec. te blijven wilde hij zich bij de laatste acht plaatsen. Van der Lans slaagde ruimschoots. Met 5 min. 5.6 sec. plaatste hij zich als zesde. Hij trof het echter niet, dat hij in de kwartfinale tegen de snelle Italiaan Valotto, de enige, die met Altig in de voorronde beneden de 5 min was gebleven, moest uitkomen. Beiden hadden een zeer snelle start en na de eerste ronde was er van enig voor deel geen sprake. Toen won Van der Lans een half metertje. Het was de enige keer, dat hij eerder de lampen zou doen aan flitsen. Want in de derde ronde kwam Va lotto terug en ging iets eerder dan Van der Lans over de streep. Het was de om mekeer in deze strijd. Van der Lans moest hierna elke ronde enkele meters prijsge ven en verloor tenslotte met 40 meter in de uitstekende tijd van 5 min, 4.7 sec. Altig overklaste de Oostduitser Kohier in 4 min. 49 sec. tegen 5 min. 14.4 sec. Trepp bleef bijna 4 seconden sneller dan Testa (5.04.4-5.08.3), het spannendst was de rit tussen Maurer en De Lattre, waar in de Fransman, die zich niet in de finale van zijn nationale kampioenschap had kunnen plaatsen, dank zij een felle spurt in de laatste twee ronden zegevierde (5.00.6-5.03.5). Voor de achtervolging professionals, die dinsdagavond begint, zijn voorritten als Peter Post (Ned.)Bouvet (Fr.); De Ros si (It.)Gillen (Lux.); Schweizer (Zwit.)- Louis Px-oost (Belg.); Horder (Austr.)— Moolenijzer (Ned.); Wirth (Zwits.)—Mur phy (Canada). De acht snelsten komen direct in de kwartfinale. De strijd om de nationale zwemtitels die dit weekeinde in het landelijke Appelscha is gehouden, heeft met één uitzondering geen verrassingen opgeleverd. De zwemsters en zwemmers, die gezien de vroeger behaalde resultaten als favoriet startten, zoals Cockie Gastelaars, Ria van Velsen, Ada den Haan en Corrie Schimmel, wonnen allen, de meesten van hen zelfs met overwicht. De ene uitzondering we spreken van de 400 meter vrije slag dames betrof dan ook niet de naam van de winnares, maar de manier waarop zij de titel veroverde. Corrie Schimmel, het 20-jarige Gooi- zwemstertje zou aan haar 1500 metertitel van Ermelo stellig ook het Nederlands kampioenschap op de 400 meter vrije slag toevoegen. Daarover bestond niet de minste twjjfel, hoe goed Judith de Nijs de laatste tijd ook in vorm mag zijn. Maar dat Corrie, ook zonder het inspirerende duel met Jans Koster, die wegens ziekte afwezig was, tot 4 min. 52,4 sec. kon komen, zal zelfs in Australië respect afdwingen. Die 400 meter van zaterdag deed veel verwachten voor de wedstrijden van zondag. Dan immers zou het pas de eigenlijke finaledag zijn. Het was dan ook een lichte teleurstelling, dat er nu geen nieuwe records kwamen. Natuurlijk waren daar redenen voor. Allereerst het feit, dat verscheidene van onze sterkste zwemsters, zoals Rini Dobber en Astrid Ording een gemakkelijke titel bjj de aspiranten prefereerden boven een moeizame strijd in de damesfinalcs. Verder de zware regenbui, die pas vlak voor het begin van de wedstrijden overtrok, maar een drukkende warmte achterliet. En dan natuur lijk de zenuwen, die bij een nationaal kampioenschap nu eenmaal een grotere rol spelen dan bij gewone wedstrijden. Maar als men met al deze factoren rekening houdt, is de strijd ora de nationale titels in Appelscha toch een succes geworden. Een succes voor het vakantiedorpje in Opsterland, dat met nauwelijks 1800 inwoners als eerste plaats in Friesland de moed had deze veelomvattende kampioenschappen in het plaatselijke natuurbad te organiseren. De eerste race, de 100 meter rugslag dames, levei'de natuurlijk de verwachte zege op voor wereldrecordhoudster Ria van Velsen. Met haar lange gemakkelijke slag keerde zij met ruime voorsprong voor Lenie de Nijs, die na haar inzinking bezig is terug te komen. Ria eindigde in 1.12.4, precies 0,3 sec. sneller dan haar serietijd. Lenie de Nijs werd tweede in 1.15,4, be langrijk langzamer dan Rini Dobber, die de titel bij de meisjes binnenhaalde in 1.12,7. Grote klasse verloochent zich niet. Dat bleek duidelijk uit heropti-eden van Geei"- tje Wielema. Onze grootste troef uit de ja ren 1950-'54 volgt als lid van de sportcom- missie de nationale zwemsport nog steeds op de voet. En het bloed kruipt nu een maal waar het niet gaan kan. De Hilver- sumse Geertje kon het niet nalaten het nog één keer te proberen. Onder luide aan moedigingen van de overige KNZB-offi- cials plaatste ze zich voor de finale, waar in ze met 1.16,0 een derde plaats bereikte: lang geen slechte tijd voor nauwelijks twee weken trainen Jopie Troost had zich teruggetrokken om zich te sparen voor de 100 meter vrije slag. Ze was kennelijk van plan Sita Posthumus van haar tweede plaats in de landenploeg te vex'dringen. En de tijd waarmee zij zich achter Cockie Gaste laars voor de finale plaatste (1.06.1) gaf daar zeker aanleiding toe. Het lukte Jo pie echter niet en dat was te wijten aan Corrie Schimmel, die op de tweede baan, na een keerpunt, dat vrijwel gelijktijdig door Cockie Gastelaars en Jopie Troost werd genomen, met haar bekende felle slag een enorme sprint in zette. Zo hard ging Corrie dat het verschil tussen haar en Cockie vrijwel niet meer groeide. Jopie trachtte haar bij te houden, maar forceer de zich daarbij en in enkele meters verloor zij sterk terrein. Ze finishte ten slotte ach ter Cockie Gastelaai-s (1.04.1), Corrie Schimmel (1.05.3) en Sita Posthumus (1.05.5) als vierde in 1.06.6. Voor Cockie Gastelaars betekende het haar vierde achtereenvolgende kampioen schap. De vanzelfsprekendheid, waarmee zij de gelukwensen in ontvangst nam, werd geëvenaard door Ada den Haan, die haar vijfde schoolslagtitel behaalde. Slanke Ada was niet in topvorm, in de series had zij met koorts te kampen en in de finales was zij nog lang niet de oude. In die om standigheden was het verstandig van haar slechts voor de titel en niet op tijd te meestal achteraan, dat stemt nu eenmaal ovei-een met de prestaties van Neerlands stei'ke geslacht. Zo was het ook in Appel scha. De enige, die voor een prestatie van internationaal gehalte had kunnen zorgen Wieger Mensonides, miste op de 200 me ter schoolslag de vereiste tegenstand en kwam niet vei-der dan 2.43,6, i"uim vóór Lourens Kostelijk (2.56,0) en Ab Kroonen- burg (2.47.0). Jaap de Jong van LZO zorgde er voor dat op de persoonlijke nummers tenminste één Nedei-landse titel in Friesland bleef. Hij prolongeerde zijn Nederlands kam pioenschap op de 100 meter rugslag met 1.07,2 ruim boven de 1.06,4 van Peter Swijghuysen, die in september 1956 werd gevestigd en daarmee een der oudste na tionale records. Op de tweede baan kreeg De Jong nog een aanval te verduren van Jan Jiskoot, die hem tot een halve meter wist te benaderen. Voor de toekomst lijkt het er echter op, dat De Jong er nog een gevaarlijke concuiTent bij krijgt: Ab Lin demans, de PSV-zwemmer, die bij de jon gens de titels op de vrije slag en de rug slag behaalde. Lindemans is pas 15 jaar, maar meet nu reeds ongeveer 1.90 meter. De 100 meter vrije slag was dit jaar van matig gehalte. Theo Hoogveld onze enige werkelijke spi-inter was niet in vorm maar kon zich met twee tussensprints nog juist eerste plaats vóór Charles Ritton en Bert Sitters. Bij het schoonspringen ten slotte bleek Greetje Lugthart duidelijk vooruit te zijn gegaan. Zonder enige tegenstand de zus jes Dupont waren met vakantie won ze de titels springen 1- en 3-meter-plank. Maar De zwemvijfkamp, een onderdeel van de internationale militaire zwem- en waterpolokampioenschappen, die in Ma drid worden gehouden, is gewonnen door de Zweed Nilsson vóór onze landgenoot De Haas en de Zweed Erikson. De Neder landers Van der Let, Termeer en Van Rijswijk bezetten respectievelijk de zesde, zevende en elfde plaats in het algemeen individueel eindklassement. Het eindploe- genklassement zag er als volgt uit: 1. Zweden, 2. Nederland; 3. Frankrijk en 4. Spanje- Op de laatste dag van de internatio nale militaire zwemkampioenschappen te Madrid leverden de Nederlandse deelne mers goede prestaties. Harry Vriend won de 100 meter rugslag en Bouwman en Kapaan werden tweede op respectievelijk de 100 meter vrije slag en de 200 meter schoolslag. D uitslagen waren: 100 meter vry slag, finale: 1. Berondini (It.) 58,9 sec.; 2. Bouwman (Ned.) 59,2 sec- 3. Van Spingelen (Ned.) 59.7 sec. 100 meter rugslag, finale: 1. Vriend (Ned.) 1 min. 9.5 sec.; 2- Vergergren (Zweden) 1.11.0; 5. Bezemer (Ned.) 1.13.5- 200 meter schoolslag finale: 1. Nilsson (Zw.) 2 min. 49,4 sec. 2. Kapaan (Ned.) 2.54-9; 7. Evertse (Ned.) 3.01.0. 4 x 200 meter vrije slag: 1. Italië 9 min. 11.3 sec.; 3. Nederland (Muller, Bouwman, Van Spingelen, Ingeluyff) 9. 22.9. De Amerikaanse zwemster Nancy Ramey heeft te Lansing (U.S.A.) het wereldrecord op de 110 yards vlinderslag verbeterd en gebracht op 1 min. 9.8 sec. Dit is een ver betering met 1,4 sec. Het oude record stond sedert 18 juli j.l. op naam van de Amerikaanse Berky Collins met 1 min. 11,2 sec. Nancy Ramey leverde deze prestatie tijdens selectiewedstrijden voor de Pan- Amerikaanse Spelen. zwemmen. Betty Heukels was, nu het er op aan kwam, iets sterker dan Rita Kroon die in de sei-ies de voor haar goede tijd van 2.58.4 had gemaakt. Het zwemmen van Corrie Schimmel was zaterdag in een woord fenomenaal. Bij elke recordverbetering van haar hebben wij ons afgevraagd, waar dat frêle blon de zwemstertje de krachten vandaan haal de om met haar enigszins slordige slag zo'n geweldig tempo te kunnen ontwik- Z wemmen kelen. Telkens dachten wij weer, dat nu toch wel de grens van haar kunnen be reikt was. En toen zij het Europese record op de 400 meter vrije slag, dat zij in Saar- brücken op 4.58.5 stelde, in Utrecht en Waalwijk telkens slechts met 0,4 verbe terde, meenden wij dat toen toch echt het einde moest zijn bereikt. Maar in het don kergroene water van Appelscha zwom Cor rie weer een Europees record het acht ste binnen 2'/z maand. En nog wel in een tijd, die we voor onmogelijk hadden ge houden: 4.52.4. Een prestatie die jaren lang slechts van de allerbeste Australi sche zwemsters in topconditie verwacht kon worden. Ruim vijf seconden beneden haar Waalwijkse record en slechts onge veer dezelfde marge boven de limiettijd voor het wereldrecord. Cori'ie Schimmel startte op de 400 me ter iets langzamer dan bij haar vorige top prestaties. Hoog op het water liggend trok zij haar eerste twee banen en zij keerde met ongeveer één lengte voorsprong op Judith de Nijs in 1 min. 7,9 sec. maar waar zij de vorige keren iets afzakte kwam de op de eerste 100 meter gespaai'de ener gie haar nu goed van pas en het leek wel of haar ai"men nog sneller malend door het water gingen. 2.21.7 was de tussentijd op de 200 meter, 0,4 sec. onder haar Euro pese record. De 300 meter ging in 3.37.2 en met een eindsprint, die Judith de Nijs overigens goed voor 5.03.8 op een straatlengte liet, finishte zij in 4.52.4, een tijd waai-mee zij in de herenfinale achter Leo Verburgt (4.44.7) de tweede plaats zou hebben bezet. Jammer genoeg bleek de wedstrijdleiding geen aparte tijdwaarne- mers op de 200 meter beschikbaar te heb ben gehad, zodat de 2.21.7 niet als Euro pees record zal worden erkend. De heren komen in een zwemverhaal Bert Sitters. De cérémonie protocolaire na de finale van de 100 meter vrije slag dames tijdens de zwemkampioenschappen in Appelscha. Van rechts naar links: C. Schimmel, C. Gastelaars en S. Posthu mus, respectievelijk tweede, eerste en derde. belangrijker was dat zij op de interna tionale 3-meter-plank met een puntento taal van 127,96 ruim 10 punten meer kreeg toegewezen dan bij de kampioenschappen van de laatste jaren. Bij de jongens ging de titel op de drie meterplank overigens een weinig be- langidjk nummer naar de andex'halve turf hoge 15-jarige Dick Geri'itsen. De oudere Jan Mussert werd tweede. Bjj prachtig zeilwecr zijn zaterdag en zondag op het Snekcrmeer de eerste wed strijden om de Nederlandse kampioen schappen in de regenbogen, 16 m2 strccp- klasse, vrijheidsklasse en valken gehou den. Er stond een licht briesje van 2 tot 5 meter per seconde, zodat de driehoeks- baan in een redelijk tempo kon worden afgezeild. In de vrijheidsklasse zeilde Bouw van Wijk de eerste dag zeer sterk en hij won dan ook beide races met een grote voor sprong. Achteraf werd hij echter toch uit gesloten, omdat hij niet de hele wedstrijd zelf gestuurd had. Bij de ruime rakken had hij namelijk de spinaker gevoerd en zijn bemanning laten sturen. In de ochtendwedstrijd van de Valken werd de verbeten strijd tussen Egon Rolf von den Baumen en A. Wester, ten slotte in het voordeel van de laatste beslecht Maar in de middagrace wop Von den Bau men met zeer grote voorsprong en hij RCH heeft in de zaterdagavond op het Heemsteedse Sportpark gespeelde oefen match tegen de Haagse eredivisieclub ADO een uitstekend figuur geslagen. De Racing moest weliswaar met 3-1 het onder spit delven, maar de uitslag zou anders zijn uitgevallen indien de gastheren niet zoveel pech hadden gehad. Bij RCH ontbrak Schoonenberg, ter wijl ook Kruijer en doelman Van der Voort niet in het elftal waren opgesteld. De wedstrijd had een zeer boeiend ver loop. Beide ploegen lieten fel en enthou siast voetbal zien en soms ging het er zo „warm" aan toe dat men zich toeschou wer waande bij een belangrijke competi tieontmoeting. De aanvallen van RCH stelden de Haagse defensie ernstig op de proef. Vooral Nanai had er zin in. De Hon gaar had het geluk evenwel tegen zich. Enorme schoten van zijn voet belandden tegen paal of lat en de goed op di"eef zijn de doelman Niessen moest volop in actie komen toen Biesbrouck en Nanai hem van dichtbij trachtten te passeren. Bij ADO bleef het goede schot uit. Schuurman en Timmers kwamen alleen voor de keeper te staan, maar zij wisten het niet verder te brengen dan schoten be zijden de paal. Kort na de hervatting kwamen de Hagenaars aan de leiding. Na dat Schuurman tegen de lat had gescho ten, kwam de bal voor de voeten van Vreeken, die buiten bereik van Huyer de bal over de lijn trapte. RCH zette onmiddellijk een tegenoffen sief in. Dankzij Niessen, die een kogel van Peters schitterend uit zijn doel' werkte, ontkwam ADO aan de gelijkmaker. De Haagse lat brach't ophieuw redding bij een fraai ingeschoten bal van Brouwer. Het stugge doorzetten van RCH werd uit eindelijk beloond toen Van Doorn uit een vooi"zet van de actieve Nanai het leer on houdbaar in de touwen kopte, 1-1. Het laatste woord was echter aan ADO. Kort achter elkaar boekten de gasten tweemaal succes, eerst bij een prachtig doelpunt van Schuurman, waarna Timmermans met een kopbal de eindstand op 1-3 bracht. Een voortreffelijk spelend PSV met Trevor Ford, Piet Kruiver en Piet van der Kuil heeft zaterdagavond in Eindhoven voor 14.000 toeschouwers gewonnen van een Grieks selectie-team met 72. De rust stand van deze wedstrijd die onder ideale wersomstandigheden werd gespeeld, was 3—1. Zaterdagavond heeft Sparta met 22 ge lijkgespeeld tegen het Londense Arsenal, dat bjj rust met 10 voor stond. Er waren 20.000 toeschouwers, die vooral na de rust genieten konden van een boei ende strijd. De uitslag gaf de krachtsver houding goed weer. De doelpuntenmakers waren Clapton (27e minuut), Ward (65e minuut) Van Ede (78c minuut) en W. van der Gijp (89e minuut). Zondag won de Venlose eredivisieclub VVV in Worms met 32 van de Duitse Voetbal vereniging Wormatia. De ruststand was 1—1. De Utrechtse ei'edivisieclub Elinkwijk heeft Zaterdag met 17 verloren van Lo- komotiva uit Zagreb. Bij de rust leidden de Zuid-Slaven reeds met 40. Het enige Utrechtse tegenpunt werd kort voor tijd gemaakt door Frank Mijnals. De pas naar de eerste klasse gepromo veerde Duitse verenigng Hamborn '07 heeft zaterdag op eigen teri-ein met 11 gelijk gespeeld tegen DWS. Bij de rust leidden de Amsterdammers met 10. Rapid heeft zaterdag te Keulen een 31 nederlaag gespeeld tegen Viktoria. Bij de rust was de stand 20. De Venlose eredivisieclub WV heeft zaterdag met 42 gewonnen van een selec tie-team uit Koblenz dat grotendeels was samengesteld uit spelers van Tus Neuen dorf en TV Engers. De ruststand was 10 in het voordeel van de Duitsers. KFC zegevierde in de wedstrijd tegen Meidericher SPV met 31. De ruststand was 21. KFC verloor zondag na een doelpuntloze eerste helft met 21 van de SPVG Herten. Fortuna 54 won zondag met 30 van de SV WALFHOF. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. De Maastrichtse eredivisieclub MVV heeft zaterdag met 32 gewonnen van de Duitse vereniging FV Reutlingen. Bij de rust leidden de Limburgers met 21. De Geleense eredivisieclub Fortuna '54 heeft zaterdag een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de SV Fuerth. De Duitsers wonnen met 31, na met de rust reeds een voorsprong te hebben ge had van 20. Het naar de eerste divisie gedegradeer de Tilburgse NOAD bereikte een gelijk spel (11) tegen de Rheydter Sport- verein. Met de rust hadden de Duitsrs met 10 de leiding. Zondag verloor NOAD met 52 van Bayer Leverkusen. Bij de i-ust hadden de Tilburgers een 31 achterstand. De Bredase ei-edivisieclub NAC bereik te Zondag een vei"dienstelijk gelijkspel tegen de sterke FK Pikmasens. De uitslag was 33 na een 21 voorsprong van de Duitsers bij de rust. De eerste divisieclub Veendam heeft zaterdag op eigen terrein een oefenwed strijd gespeeld tegen FC Luzern- De Zwitsers wonnen de ontmoeting met 20. Beide doelpunten werden in de eerste helft gescoord. De Zwitserse vereniging FC ST Gallen heeft zaterdag een 32 zege geboekt op de eerste divisieclub Heracles uit Almelo. De ruststand was 22. De BC Augsburg, een club uit de Ober Liga, heeft gisteren met 21 gewonnen van de Enschedese Boys. De ruststand was 11. staat nu in het klassement dus gelijk met Wester. In de komende dagen zal de eind strijd in deze klasse zich dus voornamelijk tussen deze twee zeilers afspelen. Ook op de tweede dag was het uitste kend zeilweer. Er woei een behoorlijke noox'doostenbries, die later echter naar het noordwesten kromp. Dit was er de oor zaak van, dat de drxehoeksbaan volkomen bezeild werd. In de vrijheidsklasse zag Bouw van Wijk na zijn uitsluiting van za terdag geen kans om zich als eerste af te laten blazen. Het is nu wel zeker dat C. de Haas kampioen zal worden. Hij zag 's morgens kans op flinke afstand van Van Wijk die tweede werd te blijven. De grote veiTassing kwam 's middags, toen de zeiler uit Sneek E. van der Zijpp ver voor J. R. de Vries en C. de Haas als eerste de finish passeérde. Bij de Valken gaat de grote strijd tus sen Egon Rolf von den Baumen en A. Wester. De eerste werd in de middagwed- strijd door een pi-otest uitgeschakeld. De beslissing valt maandag. In de Regenboogklasse staat ir. J. de Zeilen Jong er op het ogenblik het beste voor. Bodegi-aven, L. Minks en H. Wester zijn de grote matadoren in de 16 m2 streep- klasse. Minks won zondag de ochtendstriid met ruim verschil voor S. Olde Agterhuis en J. van Rietschoten, 's Middags zage- vierde J. Bodegraven, die wel de meeste kans maakt kampioen te worden. Holland Week 2 Met twee mooie zeildagen is dit week einde de internationale Holland Week 2 besloten. Zaterdag was er een aardig briesje, maar zondag was de wind zwak ker. De intéressante ontmoeting tussen W. P. van Duyl en de nieuwe man in de Dra- kenklasse, de Friese zeiler Fokke Jansma, gaf veel stof tot praten in Muiden. Zater dag werd Van Duyl van zijn eerste plaats uitgesloten door een protest van Jansma, die daardoor met zijn tweede plaats ach ter Cor Gi-oot de hoofdprijs praktisch in zijn zak had. Zondag werd Jansma, die werkelijk uitstekend gevaren heeft in deze Holland Week 2, vierde achter A. Visser, Jan Bier en Van Duyl. Dit kwam doordat zowel Van Duyl als Jansen iri het kruis- rak ver zuidelijk gegaan waren en toen de wind naar het noordwesten omsloeg zij zeer onvoordelig ten opzichte van het te bezeilen merkteken lagen. Hierdoor kon Visser zijn eerste plaats veroveren. In de Flying-Dutchmanklasse was de •wereldkampioen Mario Capio dit keer niet in de kopgroep aanwezig. Laakwater wort de lichtweérweastrijd zeer verdiend vóór Porta en Kamerling. De zesde plaats van Capio was ruimschoots voldoende om hem ook in de Holland Week 2 te doen zege vieren en Capio heeft dus zijn meester schap op het Hollandse wedstrijdwater wel bewezen. Bij de Finnjollen won Huui-mari met een' straatlengte voorsprong. Slechts een keer wex-d deze lichtweerspecialist in de Hol land Week 2 verslagen door Wayboer. G. Timmer won eveneens met grote voor- spi-ong in de Pampusklasse vóór H. A'. Kuylman en E. A. Labouchere. Er was geen hoofdprijs in deze klasse. Op de derde dag was het ideaal zeil weer: een oost tot noordooster bries met een snelheid van 2-5 meter per seconde zorgde ervoor dat er in vrijwel alle klas sen prachtige races waren. Een bewijs voor het goede zeilweer: de Flying Dutch men planeerden en hielden de genua's droog. De Italiaanse wereldkampioen Ca pio werd met zijn Aldebaran 2 wederom eerste en hij had de hoofdprijs dus al zo goed als zeker in zijn bezit. Jongeneel werd verrassend tweede vóór de andere Italiaan, Porta, die op de derde plaats kwam. Finn Gold Cup De zevende en laatste race in de strijo om de Finn Gold Cup, die voor zondag oi het programma stond, is ten gevolge var. windstilte niet gehouden. Het eindklasse ment van deze internationale wed.Hvi voor Finnjollen, die in de Sont werd ge houden, luidt: 1. Paul Elvström (Den i met Bes 2 10.579 pnt., 2. Andi'é Nelis (Belg.) met Fiston 7.972 pnt., 3. Pierre Poullain (Fr.) met Farevel 7.216 pnt., 4. Jurgen Vogler (O.-Did.) met N Y 6.826 pnt., 6. Hans Sleeswijk (Nedeidand) met Finding 6.462 pnt., 12. Leo Gerhards (Ne- dexiand) met Firebird 5.603 pnt., 18. Wim Maarse (Nederland) met Finnig 4.865 pnt. Koopmans werd met 3379 punten 37ste in het eindklassement, Leverland met 2828 punten 49ste. De Poolse „Landesmeister" Branicki, die sedert een half jaar in ons land ver blijft, heeft, door een overwinning in de laatste ronde op de Rotterdammer San ders, de titel van open schaakkampioen van Nederland op zijn naam gebracht. Hij is hiermee de opvolger van Chr. P. van Weezei uit Amstelveen, die ditmaal niet van de partij was. Branicki is in het te Doetinchem gespeelde toernooi ongesla gen gebleven en behaalde een score van 6 uit 7. Dat de beslissing in de laatste ronde zou vallen was niet verrassend. De twaalf spe lers waren immers sterker dan de deel- Schaken nemers in de voorafgaande jaren. De in ternationale meester Nico Cortlever heeft van het begin af de leiding gehad, doch viel plotseling terug door een nederlaag tegen Branicki. Zijn achterstand, die toen een half punt bedroeg, kon hij niet meer inlopen. De Pool liet geen steekje meer vallen. De uitslagen van de zevende en tevens laatste ronde luiden: SandersBranicki 01, Cortlever Verholt 10, Van der Tol—Langeweg 10. Van Donk—Jansen 10. Bredewout—Vink 10, Schel lerMulder remise. De eindstand luidt: 1. Branicki 6 pnt.; 2. Cort lever 5!i> pnt); 3/4. Van Donk en Langeweg bei der 4 pnt.; 5/6/7. Bredewout, Sanders en Van der Tol ieder 31 pnt.; 8/9. Jansen en Verholt beiden 3 pnt.; 10. Mulder 2>/-z pnt.; 11. Scheller 2 pnt.; 12. Vink lVi pnt. Damesgroep A: zevende ronde; mevr. Van der Kliftmevr. Van der Tol remise; mevr. De Leau mej. Heemskerk 1—0; mevr. Spookmej. C. Bruinenberg 01; mevr. Timmermevr. Van Aalst remise. De eindstand luidt aan de kop; 1. mevr. Tim mer 6 pnt.; 2. mevr. Van Aalst 5 pnt.; 3. mej. C. Bruinenberg 4 pnt. Damesgroep B: mevr. Klein—mej. Uding 1—0; mej. De Klercq—Mej. Broerse 01; mevr. Lako- mymej. S. Bruinenberg remise; mevr. Van der Veenmevr. Beelaerts van Blokland 1 remise. De eindstand luidt aan de kop: 1 mej. Broers 5'/z pnt.; 2/3 mevr. Beelaerts van Blokland en mevr. Van der Veen beiden 5 pnt. VOETBAL. Enschede heeft in het Diek- manstadion voor ruim 6000 toeschouwers met 22 gelijk gespeeld tegen Luzern uit Zwitserland.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8