Nog steeds bezorgdheid bij Hoogovens over de personeelsvoorziening In de vishal en op zee Teleurstelling over houding van locale magistraten Perée Havenberichter Suomi vocht dapper maar verloor in Oostenrijk van Steyr Gasgeysers en Gasfornuizen FOTO HOLLYWOOD Wasmachines - Centrifuges Amsterdamse Beurs Busdiensten IJmuiden Santpoorter in natuurbad bij Ommen verdronken Burgerlijke Stand van Velsen Zevenhonderdvijftig jongens en meisjes „dagje uit" LOENDERSLOOT Nehroe verwacht niet veel Tibetanen meer in India De beurs van gisteren Fransen speculeren op een Frans-Belgische romance Europese beurzen reageren nauwelijk op Wall Street WOENSDAG 12 AUGUSTUS 19 5 9 L DE BEZORGDHEID met betrekking tot de personeelsvoorziening, reeds tot uiting gebracht in de jaarverslagen over 1958 van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aanverwante bedrijven te IJmuiden, is, nu reeds ruim zeven maanden van het nieuwe jaar voorbij, zijn, bepaald niet afgenomen. De wervingsacties verliepen niet zoals men gehoopt had. De houding van sommige magistraten in wervingsgebieden, waar structurele werkloosheid heerst, is dikwijls verre van medewerkend, terwijl in sommige streken de door Hoogovens als grievend gevoelde vraag wordt gesteld: „of Hoogovens van plan is werknemers af te troggelen ten nadele van andere bedrijven?" Legenden over de werkomstandigheden bij Hoogovens vergemakkelijken de taak van de wer vingsfunctionarissen evenmin aldus heeft dé heer W. Bakker, hoofd van de afdeling personeelszaken van Hoogovens IJmuiden dinsdagmiddag verklaard na een bezoek van een aantal Noordhollandse journalisten aan enkele bedrijven. In verscheidene delen van Nederland zijn (of „worden straks", zoals het heet) terreinen gereserveerd voor industrieën. Of die er binnen een, tien of twintig jaar of misschien nooit zullen komen, weet veelal niemand. Is het dan wel juist het verloop van dergelijke wel heel vage plannen af te wachten, terwijl zich in IJmuiden werkgelegenheid volop voor doet? vroeg de heer Bakker zich af. Geen zinnig werkgever, zo stelde hij, zal in een normale personeelsadvertentie een poging tot aftroggelen zien; evenmin zal hij in dit vrije en democratische Neder land het een personeelslid kwalijk nemen laat staan hem moeilijkheden in de weg leggen indien de man, met inachtne ming van de geldende regels, wegens be langrijke positieverbetering elders wenst te gaan werken. „Vrees voor IJmuiden" Maar al te vaak wordt te gauw ge schermd met „ontworteling en alle funes te gevolgen ervan", te dikwijls wordt over dreven vrees geuit voor „niet te worden geaccepteerd in IJmuiden". De heer Bak ker stelde hier tegenover dat, altijd een zeer diepgaand onderzoek voorafgaat al vorens Hoogovens ertoe overgaat perso neel en zeker als dat van elders komt aan te trekken; met 't overplaatsen van een gezin dat hiervoor niet geschikt wordt geacht, begint men dooreenvoudig niet. Werknemers van Hoogovens die in Velsen, Beverwijk of Heemskerk komen te wonen krijgen veelal huisvesting in de nieuwere of nieuwste wijken van die gemeenten, waar zij niets of nagenoeg niets zullen merken van enige gereserveerdheid ten aanzien van nieuwgekomenen. Is het zo slecht werken bij Hoogovens als sommige legenden willen doen gelo ven? Volgens de heer Bakker bedraagt het personeelsverloop bij Hoogovens vijf per cent. Het is opmerkelijk, zo voegde hij er aantoe, dat hoe langer hoe meer tijdelij ke werkkrachten uit streken waar zij slechts seizoenwerkzaamheden hadden de wens te kennen geven in vaste dienst bij Hoogovens te komen. Is het zwaar en gevaarlijk werken bij Hoogovens? Het antwoord van Hoogovens hierop is: Er zijn maar weinig bedrijven in Nederland waar modernisering en me chanisering de spierkracht hebben ver vangen, terwijl dit proces onverminderd voortduurt. Het aantal werkuren per week is van 56 op 42 teruggebracht. In de laatste drie jaar bedroeg het aan tal bedrijfsongevallen (met verzuim) bij Hoogovens de helft van het gemiddelde voor alle metaalbedrijven in Nederland. Het percentage overledenen vóór het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd ligt onder het landelijk gemiddelde. Bezorgdheid over de industriële ont wikkeling van Nederland uitte de heer Bakker bij een beschouwing van het gro te aantal jongens dat technisch lager on derwijs heeft genoten en toch niet terecht komt bij bedrijven alleen maar omdat die er in hun haardsteden niet zijn, zodat zij „dan maar bij kruidenier of bakker" gaan werken, terwijl zij bij Hoogovens ruim schoots een kans zouden kunnen krijgen tot verdere technische ontwikkeling. Het personeelshoofd van Hoogovens wees hierbij op de mogelijkheden voor on geschoolden bij zijn bedrijf. Het percenta ge ongeschoolden bij Hoogovens bedraagt óp het ogenblik iets meer dan een kwart van het totaal aantal werkkrachten en zal binnen niet al te lange tijd tot een vijfde zijn teruggebracht. Is een bedrijf als Hoogovens IJmuiden conjunctuurgevoelig0 Advertentie Kennemerlaan 9 Telefoon 5271 ERKEND GAS- EN WATERFTTTEF Er zijn door de N.Z.H.V.M. verschillen de verbeteringen ingevoerd voor het IJmui der en Santpoorter publiek. Zo is nu een enkele reis Santpoort-Marktplein IJmui den 20 cent geworden en een retourtje 35 cent. Maar de heer Disselkötter (P.v.d.A.) was in de raad van Velsen dinsdag toch nog niet geheel en al voldaan. „Het is wenselijk, dat er een stadsdienst in IJmuiden wordt ingevoerd" stalde hij. „Bovendien zijn de tarieven nog te hoog". Dit laatste kon wethouder De Jong niet beamen. Hij achtte de tijd ook nog niet rijp om tot een stadsdienst voor IJmuiden te komen. Wel voert men momenteel be sprekingen om de verschillende lijhen uit te breiden, hetgeen de IJmuidense situa tie weer zal verbeteren. BENOEMINGEN AAN FELISENUM Tot leraar in vaste dienst aan het ge meentelijk gymnasium Felisenum te Velsen 's door de raad van. die gemeente benoemd ie heer H. de Waard, sinds 1 september 1957 tijdelijk leraar Engels. Herbenoemd als docenten in tijdelijke dienst werden mejuffrouw P. A. Bergen, lerares Duits, dr. P. Brommer, leraar oude talen en muziek, de heer A. M. de Bruin, leraar Frans, dr. H. M. Cohen, leraar Hebreeuws, de heer E. J. Hueting, leraar Duits en de heer A. H. F. Saeys, leraar wiskunde. In de geschiedenis van Hoogovens is men zelfs in de slechtste tijd voor het metaalbedrijf niet tot massaontslag over gegaan; een politiek die Hoogovens ook m de toekomst zoveel mogelijk zal blijven voeren, luidde het antwoord. Zal Hoogovens pogingen aanwenden tot gebiedsuitbreiding voor haar installaties en bedrijven? Geen landhonger Voor een bedrijf (bedrijven) 'als Hoog ovens heeft, is decentralisatie niet' goed mogelijk. Zo zouden wij, uit een oogpunt van noodzakelijke efficiency dan ook niet een van onze bedrijven of onderdelen daar van bijvoorbeeld kunnen overplaatsen naar of oprichten in streken waar wij minder moeilijk aan werkkrachten kunnen komen. Hoogovens heeft overigens geen land honger. Van de 700 hectaren die wij tot on ze beschikking hebben, is nog maar een derde belegd. Hoogovens heeft zeker geen behoefte verder te gaan dan haar volgens het Streekplan istoegemeten, meende de heer Bakker. Aan de rondgang over de terreinen van Hoogovens en aanverwante bedrijven door de journalisten, meest werkzaam in de kop van Noordholland, uit welk deel van Nederland een zo belangrijk gedeelte van Hoogovens werkkrachten komt, waren een korte maar duidelijke inleiding door de heer L. A. Pennock, perschef van Hoog ovens, en een bedrijfsfilm in kleuren, voorafgegaan. Maandag is de 46-jarige heer P. Koning uit Santpoort, accountant bü de Rijks accountantsdienst in Haarlem, tijdens het zwemmen in het natuurbad „Het Roosje" te Beerze, nabij Ommen, verdronken. De heer Koning, die met zijn vrouw en tienjarige zoon in de omgeving van Om men kampeerde, is vermoedelijk bij het zwemmen door een hartverlamming ge troffen. Zijn zoon, die met hem in het water was, hoorde hem plotseling om hulp roepen. De jongen heeft herhaalde ver geefse pogingen gedaan zijn vader op de kant te brengen. Pas veel later heeft men het stoffelijk overschot weten te bergen. BEVALLEN: C. Oldenburgvan Duij- venbode, z., Gerard Doustraat 28, IJmui den (oost); V. A. TrompTroróp, z., Een- drachtstraat 10. Velsen (noord); J. T. Lagendijk—de Huijter, d., Dr. Schaepman- straat 221, Haarlem; W. C. Stoker—Rijn- ders, d., Binnenstraat 10, Velsen (noord); P. J. OudArissen, z., Reggestraat S, IJmuiden; A. C. DuinDuijn, z., Schulp weg 540, Velsen (noord); J. GroenOuden dijk, z., de Noostraat 9, IJmuiden (oost); A. BalWijnstra, z., Vechtstraat 119, IJmuiden; A. P. DonkelHelmers, d., van Rijswijkstraat 30, Velsen (noord); A. J. WagnerLogher, z., Kanaalstraat 62 rd., IJmuiden; S. KoeseVuijk, z., Pegasus- straat 38, IJmuiden; C. M. BraberBöhm, d., Tuindersstraat 95. IJmuiden (ooffegC. M. Stamvan de Pieterman, d., Eenhoorn- straat 29, IJmuiden; A. H. Gottmer—van Bakel. d„ Zwaanstraat 87. IJmuiden. OVERLEDEN: S. R. Bruinsma, 77 weduwe van T. van Popta, Rijnstraat 4, IJmuiden. Advertentie VLOTTE KLANTEN GEVRAAGD die willen gaan smalfilmen. Ook hij die er niets van af weet wordt bij ons filmwijs (de zaak waar ze er wat van af weten) Lange Nicuwstraat 793 - Telef. 5858 De regen heeft niet als spelbreker kun nen optreden bij de grote autobustocht, ge organiseerd door de Beverwijkse winke lierscombinatie Plan West, want hoewel het bijna onophoudelijk regende, hebben de 750 jongens en meisjes zich opperbest geamuseerd in het dierenpark Amersfoort, dat uiteindelijk het doel van deze tocht was. Wel zagen de organisatoren zich ge noodzaakt het oorspronkelijke programma te laten veranderen in een „regengrogram- ma". Precies op tijd verlieten de dertien autobussen om 9 uur het Martktplein te Beverwijk om via de Velsertunnel koers te zetten naar Hoofddorp en via Aalsmeer en Hilversum het einddoel te bereiken. In het dierenpark stonden de tafels met glazen melk en de broodjes gereed. De kinderen werden in vier groepen verdeeld en drie kwartier lang keken zij ingespannen naai de toren van een goochelaar. Vervolgens trad een dompteur van het dierenpark met een olifant en een tijger op. Voldaan keerden de jongelui naar huis terug. Dinsdaj; kwamen in IJmuiden aan: Peritfles van Augusta; Pergo, Mantyluoto; Oatfield, Dover, naar P.E.N. Velsen; Rigel, Rotterdam; Plancius, Swansea; Peregrine. Londen: Leonidas, Delfzijl; Zaanstroom, Londen: Titan, Norresundet; Che- liuskinets, Novorossisk; Neder-Eems, Londen; Arabritt, Vasteras, erts lossen Hoogovens; Kap- tein J. A. Reinecke, Hamburg; Madzy, Sandvik; Admiraal Nelson, Londen; Hinrich, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Helena van Rotterdam; Lucas Bols I, Karlsvik: Mira, Antwerpen; Ank T, Holmsund. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Janny naar Dagenham, walsmateriaal van Hoogovens; Zui derkruis. Rotterdam; British Islet, Rotterdam; Nuolja, Narvik, ledig van Hoogovens; Primus, Zwijndrecht, ledig Zaandam; Tilly, Ostrand, zout van IJmuiden; Olive, Antwerpen; Dotterel, Liver pool; Gerd, Londen; Ring, Rotterdam; Draco, Palermo; Twenthe, Rotterdam; Oatfield, Rouen, ledi£ van P.E.N. Velsen; Noordwijk, Monrovia; Marianne, Antwerpen; Spaarnestroom, Shoreham; Ciudad de Cucuta, Antwerpen; Hunzeborg, Selby, Noorderlicht, Gent. Woensdag vertrokken uit IJmuidenRijnstroom naar Huil; Atlantic, Zeebrugge; Heriot, Leith; Amstelstroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico - Ruton e.a. Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 Centrum Galerij - IJmuiden NEW DELHI (AFP) De Indische mi nister-president Nehroe, heeft dinsdag in het parlement te New Delhi meegedeeld, dat zijn regering de UNO niet om hulp voor de Tibetaanse vluchtelingen zal ver zoeken. De premier zei, dat er in India ongeveer 12.400 vluchtelingen zijn, maar dat de grote stroom thans wel tot stilstand is gekomen. Vorige week zijn maar enke le vluchtelingen in Bhoetan aangekomen. Bovendien sprak Nehroe de verwach ting uit, dat het grootste deel van de vluch telingen over niet al te lange tijd naar Ti bet zal terugkeren. NEW DELHI (Reuter) De waarne mende Indische minister van Buitenland se Zaken, mevrouw Laksjmi Menon, heeft in het parlement verklaard, dat commu nistisch China India heeft medegedeeld, dat de bijna duizend mensen van Indische afkomst, die in Tibet wonen Chinese on derdanen zijn. De Indische ambassade in Peking heeft opdracht gekregen er bij de Chinese rege ring op aan te dringen, personen van Indi sche afkomst toe te staan, zich tot de In dische consul-generaal in Lhasa om raad of bescherming te wenden of anders naar India terug te keren. Volgens mevrouw Menon zijn slechts 40 van de bijna 1.000 Indiërs in Tibet erin geslaagd het land te ontvluchten. Kort na het begin van de opstand in Tibet hadden vele mensen van Indische afkomst zich wil len laten inschrijven als Indische bur gers, „maar de plaatselijke Tibetaanse autoriteiten hadden hun zekere moeilijk heden in de weg gelegd", aldus mevrouw Menon. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 2 tot en met 8 augustus zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 151 schepen (327.892 br.t.) en ver trokken 152 schepen (393.262 br.t.). Aanvoer van dinsdag Aan de IJmuider visveiïing werden dinsdag in totaal aangevoerd 5435 kisten verse vis, waarvan 6 tong en tarbot, 1 heil bot, 20 schol, 10 bot, 4220 haring, 455 ma kreel, 320 schelvis, 245 wijting, 135 kabel jauw en gul, 3 haai, 10 koolvis en 10 di versen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 3,60 tot 3,20, grootmiddel tong 4, kleinmiddel tong 3,70, kleine tong I 3,70 tot 3,40, kleine tong II 3,40 tot 3,20, tarbot I 2,70. Per 50 kilo: kleine schol I 46, kleine schol II 50 tot 36, bot 15 tot 10, verse haring 23 tot 11, makreel 21,60 tot 13,60, grote schelvis 26, grootmiddel schel vis 26 tot 23, kleinmiddel schelvis 23 tot 20, kleine schelvis I 22 tot 10, kleine schel vis II 22 tot 13, wijting 17 tot 8, grote gul 31 tot 20, middel gul 24 tot 23, kleine gul 20 tot 17, kleine haai 36. Per 125 kilo: grote kabeljauw 168 tot 69, grote koolvis zwart 85 tot 82. Besommingen van dinsdag KW 4 Golfstroom 12.260, IJM 211 Wiron II 5,870, -HD 87 Pietertje 5,480, KW L23i Brittenburg.-. /(-„i9.250, - KW .87 .Albatros 13.260. KW 123 Robert William 4.270. Aanvoer van woensdag Het was vannacht enorm druk in de IJmuider vishallen. Want niet alleen kwam de Emma met een reusachtige vangst aan de steigers, maar er waren nog enkele trawlers, die een flinke vangst hadden. De VL 121 Willem kwam zich presenteren met 1500 kisten en 440 kantjes en de vangst van de Sakina Martine -loog er ook niet om: 1120 kisten en 410 kantjes. Alle reserves waren dan ook opgeroepen om het lossingswerk zo vlot mogelijk te laten verlopen .waarbij men bij de Emma met vier losplanken moest werken. Overal schitterde ook de haring. Er waren ver schillende schepen, die met vrijwel alleen haring kwamen aanzetten. De Francina zat er propvol mee, zodat het lossen aanvan kelijk niet gemakkelijk bleek, omdat de gangen vrijwel gevuld waren. De IJM 15 Emma, die op 1 augustus was uitgevaren, zorgde voor een vangst van 1690 kisten, 1000 stijve kabeljauwen, 150 kleine kisten haring en 17 kantjes. De 1690 kisten verse vis bestonden uit 350 schelvis, 600 haring, 500 makreel, 30 wijting, 160 gul en kabeljauw en 50 diversen. De totale aanvoer aan de IJmuider vis- afslag bedroeg vandaag liefst 8090 kisten vis, waarvan 880 schelvis, 245 wijting, 435 gul en kabeljauw, 90 zwarte koolvis, 6000 haring, 685 makreel, 100 schol, 360 varia, 450 kleine kisten haring, 2000 kilo tong en 1200 stijve kabeljauwen. De Emma had hierin een groot aandeel, waaronder vrijwel alle stijve kabeljauwen, maar zoals gezegd, ook verschillende an dere schepen hadden grote vangsten. Zo kwam de VL 121 Willem (3 aug.) met de volgende vangst: 1500 kisten vis, waar van 1400 haring, 100 diversen en 440 kan tjes. De KW 153 Francina (27 juli) kwam met 1000 kist en,waarvan 960 haring en 40 diversen, 300 kleine kisten haring, 400 kantjes en 40 stijve kabeljauwen. De KW 32 Sakina Marine (1 aug.) zorgde voor 1120 kisten, waarvan 1050 haring, 70 diversen en 410 kantjes. De KW 168 Eendracht kwam aan de markt met 1050 kisten haring. De Job Gou da IJM 79 (3 aug.) was minder eenzijdig met haring gevuld. De lading van deze trawler bedroeg 1050 kisten vis, waarvan 275 schelvis, 370 haring, 130 makreel, 35 wijting, 140 gul en kabeljauw, 65 zwarte koolvis, 35 diversen. 50 stijve kabeljauwen en 10 kantjes. De KW 70 Nelly Maria zorgde voor 500 kisten haring, de KW 34 Tiny voor 180 kisten diversen en 120 stuks stijve kabel jauwen. Prijzen van woensdag De export betaalde in guldens voor: grote regels kabeljauw 82-73, kleine regels kabeljauw 36-42, grote kisten kabeljauwen 73*76, grote gul 28-30, grote schelvis 31-36, grote schol 46, grote tong 4.80. De binnenlandse handel betaalde in gul dens voor: middel gul 26-20, torren 23-13, lengen 57-69, witte koolvis 73-80, zwarte koolvis 82-78, grootmiddel schelvis 32-36, kleinmiddel schelvis 27-36, pennen 26-22, braad 25-20, wijting 16.50-20, grote grove haring 23-15, kleine haring 1.1-14, makreel 24-14, grote schol 46, grootmiddel schol 45- 48, zetschol 45-44, schol 1 41-46, schol 2 40-42, schol 3 26, grote tong 4,80, grootmid del tong 3,70-3,90, kleinmiddel tong 3,80- 4,50, tong 1 3,60-3,90, tong 2 3,50-3,80. Besommingen van woensdag IJM 15 Emma 35.900, VL 121 Willem 13.900, KW 124 Sursum Corda 3050, KW 153 Francina f 18.400, KW 34 Tiny 5400, KW 60 650, KW 56 f 1450, HD 125 1400, WR 8 500, WR 20 590, WR 323 900, EH 9 750. Op zee Het was overal goed weer op zee, maar de mist vormde toch wel een handicap. De vangsten waren op de 59 tot 58 graden noorderbreedte 150 tot 250 manden haring, makreel en schelvis per etmaal. De Medan deed een trek van 70 manden haring en makreel, de Toronto en de Haarlem maak ten een trek van twee pakjes en de Allan Water boekte een dagvangst van 200 man den haring en makreel. Op 55 graden was het ook goed weer, maar eveneens wat mistig. De vangsten bedroegen hier van 60 tot 150 kantjes per etmaal. De loggers en kotters op de kust boekten vangsten van 40 tot 100 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per etmaal. De loggers en kotters op het Zand boek ten slechte vangsten van 30 tot 50 manden schelvis per etmaal. De IJM 28 Amsterdam en de ,IJM 35 Postboy iiJh'Wéër^'naar zee' vertrokken. Visö'onservén in Engélkhtt Het jaarverslag van de Britse „White Fish Authority" noemt de afzetvooruit- zichten voor visconserven onbevredigend ondanks een stijging in 1958. vergeleken met het zeer slechte jaar daarvoor. De Britse produktie van diepvries-vis steeg in 1958 ten opzichte van het voorgaande jaar met 15 percent en de binnenlandse afzet met 16 percent, terwijl de in- 'en uit voer van dit Drodukt met 41 percent en 63 percent toenam. Haringvangsten De jacht op de vleetharing in de Noord zee neemt de laatste dagen de allure aan van een detectiveverhaal. De meeste log gers varen nu we weer als eenzame wol ven, loerend op de plekken, waar een goede vangst verzekerd is.- Heeft een schip een goede vangst, dan zal men daar de volgen de dag een hele meute aantreffen. De successen van de Hapas-combinatie, die de tijd van scheiding nog niet gekomen acht, spelen voor de andere loggers nog een belangrijke rol. Deze schepen boeken de laatste tijd enorme vangsten .en zij krijgen dan ook ge regeld de anderen in hun spoor. Zondag voeren de schepen van de Hapas de haven van Whitby binnen. Toen de nieuwe werk week begon, kozen ze plaats, enkele mijlen buiten de Engelse kust, en toen ging het schot weer te boord. De resultaten hebt u kunnen lezen. Prompt kwamen de andere loggers ook die kant opgestoomd en vol verwachting wachtten de verschillende schippers en bemanningen de nacht af. De teleurstel ling was groot. Toen het halen geblazen was, kon men vrijwel op geen enkel schip verheugde kreten horen. De haringen had den het laten afweten en de kaakploegen hadden het de volgende morgen erg ge makkelijk. Het gevolg laat zich raden: de schepen, die niet bij de Hapas behoren, gingen er full-speed vandoor. Waarschijnlijk zijn er wel geweest, die niet erg meer aan al die Hapas-successen konden geloven. Tot van nacht dan. Weer gingen de netten over boord en overal op de Noordzee dreven de jonen. Weer werd er gehaald en op de meeste schepen klonken weer de kreten van teleurstelling. Op sommige schepen kon men zelfs het sombere „geen vangst" uitspreken. Behalvebij de Hapas. De vangstberichten spreken voor zich zelf. De Dirk ving 80 kantjes met nog 45 netten te halen, de Noordzee 100 met nog 45 te ha len, de Annie 55, de Voorwaarts 72 met nog 45 netten te halen, de Zeemeeuw 113 met nog veertig te halen. De meeste andere schepen brachten het er veel slechter af, zodat het interessant zal zijn te zien, of ze nu toch maar weer naar Whitby gaan. KW 2 met 10, KW 5 met geen vangst, KW 6 met 10, KW 9 met 3, KW 25 met geen vangst, KW 123 met geen vangst, KW 138 met geen vangst, KW 147 met 45 'uit halve vleet, IJM 75 met 65, KW 20 met 65, KW 41 met 40, KW 78 met 60, KW 14 met 45, KW 43 met 40, KW 44 met geen vangst, KW 97 met geen vangst. KW 45 met 70 uit halve vleet, KW 175 met 65 met nog 45 netten te halen, KW 18 met 15, KW 38 met 48 uit halve vleet, KW 48 met 19, KW 67 met 65, KW 86 met 25, KW 37 met 70 uit halve vleet, KW 95 met 47. KW 120 met 85, KW 163 met 45. Trekkers: KW 73 met 55, IJM 283 met weinig vangst, KW 99 met 110, KW 141 met 25. De gemiddelde vangsten waren: Scheve- ningen 29, Katwijk 41. Vrijdag 7 augustus 's morgens vijf uur was het grote moment aangebroken dat de Velsensë atletiekclub Suomi haar tiende buitenlandse reis begon. Begeleid door het meest gunstige weer voor een busreis een heldere hemel en niet te warm bereikten de Suomezen, na een voorspoedige reis Wurzburg, al waar de bijna 1100 km lange tocht naar Oostenrijk voor een nachtrust werd onder broken. Ook de tweede reisdag, op 8 augustus, verliep uitermate voorspoedig en dit had dan ook tot gevolg, dat ondanks de boch tige en stijgende wegen, de Suomezen vrij wel op het afgesproken tijdstip in Steyr arriveerden. De ontvangst was allerhartelijkst en na dat men zich in de plaatselijke pas nieuwe jeugdherberg wat had verfrist, werd aan alle Suomezen een heerlijk diner aangeboden. AMSTERDAM De tendentie was vooral voor de inter nationale waarden, flauw. De handel ver liep zeer rustig en van een overmatig aan bod was beslist geen sprake. De flauwe stemming werd door Wall Street veroor zaakt, waar gisteren de defensiewaarden een scherpe koersdaling te zien gaven. Men was in New York van mening, dat het aanstaande bezoek van de Russische premier Kroesjtsjev aan Amerika en dat van president Eisenhower aan Rusland een vermindering van de bewapeningsop drachten in Amerika tot gevolg zal heb ben. Op het Damrak openden Philips op 648 ofwel 22 punten lager vergeleken bij de slotkoers van maandag. Het fonds liep even op tot 653 doch viel onmiddellijk daar na weer terug tot 649. De Philipsaande- len hadden het meest van de flauwe stem ming te lijden want Unilever waarden die van 605 opliepen tot 610 om daarna weer in te zakken tot 607 verloren circa 14 pun ten. Ook AKU opende niet onbelangrijk onder de vorige slotkoers. De rayonaan delen waren op 381 circa 10 punten lager, vergeleken bij gisteren. Kon. Olie steeg van 168.10 tot 169 doch viel in het ver dere beursverloop weer terug tot 168.20. Deze prijs kwam overeen met de pariteit voor de oliewaarden te New York doch vergeleken bij de slotkoers van maandag bedroeg het verlies ruim drie gulden. K.L.M. werd, ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. De hausse in de scheepvaart waarden kwam gisteren tot een einde. De maandag behaalde koerswinsten gingen voor de meeste fondsen in deze afdeling vrijwel geheel verloren. Evenals de vori ge dagen was de handel in deze hoek weer vrij levendig. In, de cultures was het zeer stil. HVA verloor circa vier punten en Deli bijna twee gulden. Amsterdam Rubber en Senembah noteerden een weinig lager. Ook in de staatsfondsenmarkt viel bitter weinig te beleven bij een stemming die prijshoudend genoemd kon worden. Aan delen en de 4 percent converteerbare obli gaties Ketjen werden een paar punten be neden de vorige slotkoers geadviseerd. In- dola kreeg een adviesprijs van 305 310 tegen gisteren 311. In de lokale sector was van groot aanbod geen sprake doch over vrijwel de gehele linie moesten koersver liezen geïncasseerd worden. Vandaag be gon de handel in claims Bronswerk. De adviesprijs bedroeg f 30. per claim per aandeel van nominaal 1000. Prolongatie 3 percent (ANP). NEW YORK De beurs van New York gaf bij het slui ten een sterk beeld. Er ontstond een late vraag naar aandelen van de elektrotech nische industrie, die zich uitbreidde tot enkele andere fondsen. De markt sloot op het hoogtepunt van de dag. Overigens had de beurs een fluctuërend verloop. Enkele aandelen daalden van de hoge openings koers, maar herstelden zich tegen sluiting. Zenith steeg circa 6 dollar. Texas Instru ments en Motorola elk ongeveer 5 dollar. Het boogtenunt van I.B.M. lag ruim 15 dol lar hoger dan op de vorige dag. Reynolds Metals en Alcoa in de aluminiumsector waren vast, bij de auto's was American Motors het beste fonds. Du Pont boekte winst en een stijging van Eastman Kodak bracht het industriegemiddelde na de grote verliezen van gisteren weer om hoog. Het totaal aantal verhandelde aandelen was 2.980.000. Van 1193 verhandelde fond sen waren 710 hoger en 285 lager. Het in dustriegemiddelde kwam van 653.79 op 658.07, dat van Spoorwegen van 161.35 op 162.51 en dat van Openbare Nutsbedrijven van 90.87 op 91.29. (UPI). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3Nederl. '47 947/is 3 °/o Nedl 1962/64 98 V* Woningbouw 6 °/o 110% Pr A'dam '56 I. 83 y% Pr A'dam '56 II 94 Pr A'dam '56 III 99/4 Pr R'dam '52 I. 89 Pr R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 100% A.KU 380 387 Calvé Delft 580 Van Gelder Zonen 248 K N Hoogovens 551 Nederl Ford 315 N Kabelfabriek 408 ■?ew.Philips Gloeil 648'/2 660 Dref PhilipsGloeil 254/4 Unilever 608 621 Wilton Fvenoord 220% Werf Gusto 160 Dordtsche Petrol 738 !<4 Kon. Petroleum.. 168.30 172.- 321 A'dam Rubber. 97 K L.M 125.- Roll Amer. Lijn.. 168 KNSM 163% N Scheepv. Unie 143/4 Nievelt Goudr 142 Phs. v. Ommeren 254% H.V.A 155 Delimaatschappij f 180 Amsterd. Bank.. 370 Nat Handelsbank 159 Ned. Handel Mij 265 Rotterd. Bank 329% Twentsche Bank 281 Anaconda Copper 63% Bethlehem Steel 54 U.S. Steel 100'/.- General Motors.. 54% Shell Union... 79 26-Vi, Het officiële gedeelte van de ontvangst was zondagavond in het clublokaal van Sportklub Amateure Steyr. Suomi ontving enkele fraaie geschenken en door voorzitter Van de Poll werd aan „Amateure Steyr" een fraaie aquarel aan geboden, voorstellende IJmuiden's haven met pieren. De wedstrijd vond plaats op zondag morgen in het gedeeltelijke gerestaureerde sportpark van „Amateure Steyr". Het was duidelijk datSuomi het tegen het veel sterkere Steyr, dat bovendien nog met enkele atleten van andere clubs versterkt was, zou moeten afleggen. De Suomezen vochten tot het uiterste, maar het was een verloren zaak voor de Velsenaren met hun stijfgereisde ledematen. Het eerste nummer, de 110 meter horden heren, gaf nog enige hoop aangezien (de vrijwel ongetrainde) Taco van de Werff het tot een gedecideerde overwinning wist te brengen in een tijd van 16,7 sec. Op de 400 meter moest Klaas Lieuwe zijn meer dere erkennen in Tulzer, maar hij. liep toch nog in de goede tijd van 51,9 een mooie race. De 3000 meter werd zonder enige sen satie een' dubbele overwinning voor Sjeyr- Sommige technische nummers brachten de Suomezen nog een overwinning, zoals het kogelstoten, waarop J. Adelaar met een worp van 12,32 meter de eerste plaats bereikte. Zo ook het hoogspringen, dat een dub bele overwinning voor Suomi werd, omdat Taco van der Werff en Dick van Zutphen met een sprong van 1,65 1 en 2 werden. Het discuswerpen leverde P. Koeten, met een worp van 35,02 meter, een fraaie twee de plaats op. Suomi's voorzitter, de heer Van de Poll, reikte ditmaal wegens een blessure aan de rechter pols zowel op het speer- als discuswerpen niet verder dan de vierde plaats. De dames brachten het met een kleinere nederlaag tot een beter resultaat dan de heren. Het nummer hoogspringen werd. een dubbele overwinning. I. Waagmeester en I. Klute Waasdorp bezetten samen de eer ste en tweede plaats met een sprong van 1,30 meter. Op het nummer discuswerpen behaalde J. Koeten-Bleeker met 29,96 me ter een fraaie tweede plaats, terwijl I. Klute Waasdorp de derde plaats met 28,07 meter voor haar rekening nam. Aatigezien de overige nummers in pun ten gerekend overwinningen werden voor „Amateure Steyr", werd het eindresultaat ook hier een nederlaag voor de overigens dapper vechtende Suomi-dames. Deze nederlaag kwam niet onverwacht. Een bezoekende vereniging is meestal in het nadeel. Dit alles nam echter niet weg, dat de stemming opperbest bleef en dat de reisvermoeidheid ten slotte werd over stemd door de hartelijkheid waarmede de Suomezen werden omringd, alsmede door de ogenstrelende aanblik van het mooie Oostenrijk. (Van onze correspondent in Parijs) In Frankrijk en in de Franse pers in het bijzonder, gonst het van geruchten over een romance, die zich aan de Riviera zou ontspinnen tassen Boudewijn, koning der Belgen, en prinses Marie Thérèse van de Franse dynastie der Bourbons Parma. Nieuw zijn deze geruchten niet en even zeer is het waar, dat in deze komkommer tijd aan de vooravond van een aantal di plomatieke hoogtijdagen iedere redactie pleegt uit te zien naar reuze-zeehagedis sen of marsmannetjes, zodat er weinig voor nodig is om de journalistieke fantasie op hoge toeren te doen draaien. Niettemin zijn er enkele aanleidingen en aanwijzingen. Boudewijn vertoeft aan de Riviera, waar ook Marie Thérèse is ge signaleerd. De schoonmoeder van zijn oudste zuster, erfgroothertogin Josephine- Charlotte, groothertogin Chat lotte van Luxemburg, bezit een kasteel in Bonres- l'es-Mimozas, waar de koning zijn intrek zou hebben genomen. Van die twee punten uit is het journalistiek vernuft draden gaan spannen, waaraan weer tal van spe culaties worden opgehangen. De koning zou zich hebben gevoegd bij zijn vader Leopold, prinses Liliane en hun kinderen, die in de buurt van het kasteel van .de groothertogin een hotel zouden hebben ge huurd. En dat is nog niet alles. Uit Lignères waar het kasteel van de familie de Bourbon Parma is gelegen, wordt gemeld dat Ma rie Thérèse voor enkele weken op reis is gegaan en zou logeren bij de Franse in dustrieel en maecenas Paul Louis Weyler wiens vorstelijke vil'a, waar ook de fami lie Chaplin en het filmsterretje Jean Seberg en haar Franse man verblijven, vlak bij het kasteel van groothertogin Char lotte is gelegen. De andere buren zijn Frankrijks vroegere staatshoofd Vincent Auriol en Peter Townsend. die hier te za- men met. zijn verloofde-secretaresse een bungalow heeft gehuurd. La Tour Sarra- zine, het huis der Weylers, ligt verscholen in een park en ook van de zee uit is het vrijwel onbereikbaar, zodat het geheim van de romance tussen de 28-jarige vor stelijke vrijgezel en de prinses best enkele dagen bewaard zou kunnen blijven, zo speculeren de Franse kranten. De effectenbeurzen op het vasteland van West-Europa hebben in het algemeen minder sterk op de in New York opgetre den koersdalingen gereageerd dan werd verwacht. Brussel heeft zich niet sterk la ten beïnvloeden door het nieuws en de beurs sloot zeer piijshoudend In Parijs toonde de handel zich enigszins terughou dend om nieuwe verplichtingen aan te gaan en bij kalme handel trad een zeer lichte koersdaling op. De aandelenbeurs te Oslo sloot met koersen die kleine afwijkingen vertoonden in vergelijking mat de slotno- teringen van de vorige dag. Stockholm sloot met koersen die kleine afwijkingen vertoonden in vergelijking met de slotno- teringen van de vorige dag. Stockholm sloot met kleine verliezen, evenals Genè- ve. In Frankfort deden zich echter, voor namelijk in verband met de sterke koers stijgingen in de afgelopen weken, aanvan kelijk vrij aanzienlijke dalingen voor. Te gen het slot was een deel van de ergste ver liezen echter weer ingehaald. Uit Frank fort wordt nader gemeld, dat bij het be ging van de handel de meeste aandelen op de beurs te Frankfort tot 15 punten lager noteerden. Zij herstelden zich later echter. Effectenbeurskringen waren van mening, dat er-weinig verband bestond met de ont wikkeling van de vorige dag in Wall Street.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7