Uitgebreide maatregelen om een chaos in verkeer te voorkomen Wereldkampioenschappen wielrennen Overleg inzake hervatting der ontwapeningsbesprekingen „Verkeersring" sluit Zandvoort voor auto's af 9 Parkeren van auto's Doorlaatbewijzen Pendeldiensten van bussen Per trein naar Zandvoort Naar het (vrije) strand Bestuur van HBS en bloc afgetreden Feyenoord veel te sterk voor Lokomotiva (Zagreb) Jeugdwedstrijden van veertigjarig TYBB Terraise te snel voor Vlekloos Hanover Nederland bezet tweede plaatsen bij jeugdregatta Persberichten over nieuwe commissie voorbarig Rood en Wit-juniores op dreef tijdens toer naar Engeland Nederlandse scheepvaart Krachtige financiële positie Polio geen overwonnen probleem Werk van Prinses Beatrix- fonds breidt zich uit Medisch identiteitsbewijs voor militairen Geraffineerde dievegge Horeca-personeel krijgt voorrang in bussen \vOi>i.SDAG 12 AUGUSTUS 1959 bUN GROOT AANTAL MAATREGELEN is getrof fen om in het komende weekeinde, als in Zandvoort de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg worden verreden, een verkeerschaos in Kennemerland te voor komen. Voorspellingen over het effect van al deze maat regelen hebben weinig zin. Beter is het af te wachten, of de politie erin zal slagen de te verwachten moeilijkheden zo beperkt mogelijk te houden. Hoe komt men zaterdag en zondag in Zündwori? Hoe komt men op het strandWie heeft een doorlaatbcwijs nodig? Wplke verkeersregeling is getroffen? Op deze vragen zal in onderstaand, overzicht een antwoord worden gegeven. Dit overzicht geldt clan tevens als een herinnering voor de automobilisten die nog niet in het bezit van een doorlaat- bewijs of parkeer-vignet zijn. Een bijzonder grote drukte kan in het weekeinde in Kenne merland, en vooral in Zandvoort, worden verwacht. Vooral bij mooi weer. 'Dé politie 'heeft dan niet alleen de-aan- 'en afvoer van bezoekers aan de wielrenwedstrijden, maar ook de normale drukte op de zomerse zondagen te regelen. Reeds in de loop van zaterdag zal een groot aantal bezoekers voor de wedstrijden arriveren; vermoedelijk zullen zaterdagavond en in de nacht van zaterdag op zondag de meeste bezoekers aankomen. De Nederlandse Spoorwegen en de Noord-Zuidhollandse Vervoer maatschappij zullen op topcapaciteit werken. Voor de verkeers regeling en ordehandhaving wordt de politiebezetting met 450 man uitgebreid. Van zaterdagmorgen tot zondagavond wordt om de badplaats een „verkeersring" gelegd. Binnen deze ring zullen de auto's worden geweerd. Vooral op zondagmorgen en -avond is het te verwachten dat de spoorwegovergang in Overveen door het grote aantal extra- treinen dikwijls en misschien constant zal zijn gesloten. Het verkeer In Overveen zal daarom via de Militairenweg, de Zeeweg en de Brouwerskolkweg worden geleid. die in het afgesloten deel van Haarlem wonen. Het Ramplaan- kwartier blijft bij de afsluiting bereikbaar via de Vlaamse weg. In Haarlem, Heemstede en Vogelenzang zijn twaalf terreinen gereserveerd voor het parkeren van auto's uit binnen- en buitenland. Deze parkeerplaatsen kunnen twintigduizend auto's opnemen. Iedere parkeerplaats is genummerd. De auto's van de bezoekers moeten voorzien zijn van een P op de voorruit, welk parkeerbiljet wordt uitgegeven door de politie in Zandvoort, de wielerverenigingen en de K.N.W.U. Deze P's zijn tevens aan de grensposten verkrijgbaar. Wie een Parkeerbiljet heeft ontvangen, heeft daarbij een foldertje gekregen met een aanduiding van de parkeerterreinen. Alleen als alle auto's voorzien zijn van een P, kunnen zij vlot naar een van de parkeerterreinen worden geleid. Heeft men geen P op de voorruit, dan- stuit men onherroepelijk op de „verkeersring". Men loopt dan de kans ergens te moeten par- De Zancivoortseiaan zal al bij het station Heemstede Aerdenhout voor het autoverkeer worden afgesloten. Wèl door gang krijgen: motoren, scooters, bromfietsen en gewone fietsen. Voor bepaalde groepen van automobilisten verstrekt de politie doorlaatbewijzen. Allereerst worden deze uitgegeven aan de mensen, die beroepshalve tijdens het weekeinde in Zandvoort moeten zijn: leveranciers, organisatoren van K.N.W.U. en U.C.I., wielrenners, pers, e.h.b.o. enz. Ook voor doorlaatbewijzen komen in aanmerking de mensen, die binnen de „verkeersring" wonen, hetzij in Zandvoort, Heem stede of Bloemèndaal. Zij zullen vermoedelijk het doorlaat- bewijs voor hun auto al hebben afgehaald. Hebben zij dat nog niet gedaan, dan is dit een waarschuwing om het snel te doen. De politie in Heemstede geeft de doorlaatbewijzen af voor de bewoners van de afgesloten straten in deze gemeente. Inwoners van Bloemcndaal kunnen zich voor doorlaatbewijzen wenden tot de politie van hun gemeente. De Bloemendaalse politie verstrekt niet alleen doorlaat bewijzen aan de bewoners van afgesloten wegen, maar ook aan de autobezitters uit de kommen van Bloemendaal en Overveen. De politie houdt namelijk rekening met de mogelijkheid dat het zondag zo druk wordt dat geen verkeer meer zal worden door gelaten. Heeft men P - zo'n doorlaatbcwijs op de voorruit van de auto geplakt, dan zal de politie alle mo gelijke moeite doen om doorgang te ver lenen. Men doet er echter goed aan slechts bij noodzaak in het weekeinde van zijn auto gebruik te maken. De Zeeweg zal pas worden af gesloten als alle par keerruimte aan de kop van de Zeeweg en langs deze wep geheel bezet zal zijn Zodra de Zeeweg A'ordt afgesloten wor den in Haarlem dri afsluitposten betrok ken, en wel bij: 1. de Kleverlaan ter hoog te van de rotonde aan de zijde van de spoorwegovergang naar Bloemendaal: 2. Julianalaan, hoek Zijlweg; 3. Zijlweg hoek Bloys van Tres longweg (westelijke randweg). Deze pos ten zullen dan geen auto's in de richting Bloemendaal door laten. Wel doorgang hebben motoren, scooters en fietsen. Geen doorlaatbewijs ÜMS wl® - zal nodig zijn voor Zandvoorts ourgemeesler: de automobilisten, De hoofdrolspelers in het spektakelstuk: „Geef ons de ruimte", keren, waar in het geheel geen busverbinding met Zandvoort bestaat. Als de van een P-vignet voorziene automobilisten hun auto op de aangewezen parkeerplaats hebben gestald, kunnen zij per bus verder reizen. De bussen hebben hetzelfde nummer en cijfer als de parkeerplaatsen. Bij terugkomst dient men dan op het Zwarteveld in de badplaats de bus met hetzelfde nummer en cijfer naar de parkeerplaats terug te nemen. De parkeerterreinen liggen op de volgende plaatsen: aan de Delftlaan in Haarlem-Noord, de Prins Bernhardlaan en de Schipholweg bij de Nieuwe brug in Haarlem-Oost, bij de Cruquiusbrug, de Sportlaan en de Linnaeushof in Heemstede en in Vogelenzang op het voormalige jamboreeterrein. De politie van Bloemendaal verzoekt autobezitters op zater dagmiddag en zondag hun auto's niet te parkeren op de Julianalaan In Overveen en de Zandvoorterweg in Aerdenhout. DE N.Z.H.V.M. LEGT ongeveer 140 bussen In voor de pendel dienst van de parkeerplaatsen naar de badplaats. Van Haarlem- Noord rijdt een pendeldienst naar Bloemendaal aan Zee. Met deze pendeldiensten hoopt de N.Z.H. twaalfduizend bezoekers per uur te vervoeren. Zo nodig rijden deze pendeldiensten ook in de nacht van zaterdag op zondag. Enkele stadsdiensten zullen vervallen. De lijnen 9, 11 en 16 worden zondag de gehele dag gestaakt. Lijn 3 wordt beperkt tot het traject Bloemendaal—Haarlem (Leidsevaart), lijn 4 tot het gedeelte Haarlem N.W.Overveen, lijn 15 tot het traject Haar lem station—Bloemendaalse strand. De rondritten in Zuid- Kennemerland vervallen zaterdag. Om de Vogelenzangseweg vrij te houden voor de pendeldienst van de N Z.H. dient het verkeer uit Haarlem en Heemstede in de richting Vogelenzang te rijden via de Leidsevaartweg. DE N.S. LEGGEN een groot .aantal extra treinen in. Tussen Vmsterdam en Zandvoort rijdt ieder kwartier een trein, tussen laarlem en Zandvoort iedere tien minuten in beide richtingen. Iet station Zandvoort ligt vlak bij de ingang van het circuit Gecombineerde toegangsbewijzen voor de trein en het parcours ijn tegen gereduceerde prijs aan de stations verkrijgbaar. De extra voorzieningen van de spoorwegen gelden op zaterdag van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds, op zondag van half acht 's morgens tot half elf 's avonds. In het gehele land zullen extra treinen rijden,' in totaal ongeveer honderddertig. De Nederlandse Spoorwegen geven het advies tijdig van huis te gaan en een gecombineerd biljet te kopen. Het grootste gedeelte van het Zandvoortse strand zal tijdens .et weekeinde slechts bereikbaar zijn met een toegangsbewijs /oor het tien km lange parcours Aan bewoners langs het par cours en bij hen verblijvende badgasten zijn passe-partouts uit gereikt. Wie op weg naar het strand het parcours wil passeren, dient van één van de vijf luchtbruggen gebruik te maken. On geveer 2Vz km strand in Zandvoort-noord kan zonder kosten worden bezocht. Voorts is het Bloemendaalse strand vrij toegankelijk. Naast de normale autobusdienst AmsterdamZandvoort legt de N.Z.H. een speciale dienst van Amsterdam over Haarlem naar het Bloemendaalse strand in. Zonder veel moeite kan men dus het vrije strand bereiken. Voetbal Op een door de voetbalvereniging HBS gehouden buitengewone algemene ver gadering, noodzakelijk geworden door het tussentijdse aftreden van de heer H. G. Roodhuyzen. heeft het HBS-bestuur ge meend en bloc te moeten aftreden daar het van oordeel was dat een verkregen meer derheid bij een vertrouwensmotie te gering was. Het afgetreden bestuur zal tot de nieuwe bestuursverkiezing de lopende zaken afwikkelen. Feijenoord heeft dinsdagavond in een lichtwedstrijd met 63 gewonnen van de Joegoslavische vereniging Lokomotiva (Zagreb). Bij de rust leidden de Rotter dammers, die hun tegenstanders vooral in de eerste helft geheel overspeelden, al met 40. Voor Feijenoord scoorden: Rijvers (2x), Bennaars, Cor van der Gijp, Kreyermaat en Moulijn. Ongeveer 30.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. De Bredase eredivisieclub NAC heeft dinsdag in Regensburg met 42 verlaren van Jahn Regensburg. Bij de rust leidden de Duitsers reeds met 30. Bij een voor voetbal nog wel wat zomer se temperatuur hield de RKSV „TYBB" een junioren-dualmeet met de vereniging RCH, als voorzetting van de viering van het veertigjarig bestaan van de geel-zwar- ten. Er werd ondanks de drukkende warm te enthousiast gespeeld. Een talrijk publiek volgde volop medelevend de verrichtingen op het groene veld en maakte mede hier door deze dag tot een volkomen succes. Klokslag 12 opende de heer F. J. Busch- man, voorzitter van de lustrumcommissie, met een woord van welkom en wenste allen een prettige sportdag. Hij deelde nog mede, dat door bepaalde omstandigheden slechts twee TYBB-velden bespeelbaar waren, maar door het geheel belangeloos afstaan van haar speelveld door de voet balvereniging DCO zou er toch op drie vel den gevoetbald kunnen worden. Deze verheugende mededeling ontlokte aan de aanwezigen een dankbaar applaus. De wedstrijden hadden een vlot verloop en precies half vijf kon de heer W. van Duu- ren namens de lustrumcommissie, een be gin maken met de prijsuitreiking. De eerste prijs (een beker) was voor de TYBB-junio- ren met drie gewonnen en een gelijkge speelde wedstrijd. De tweede prijs (een lauwertak) was voor RCH (twee gewonnen, één gelijk). Het zeer goede spel van het A-team van RCH verdient zeer zeker een extra vermelding. De uitslagen waren: TYBB a—RCH a 1—3, TYBB b—RCH b 3—3, TYBB c—RCH c 3—2, TYBB d— RCH d 7—1, TYBBeRCHe 5—9, TYBB f —RCH f 8—3. 15. augustus wordt het feest programma, yai^ TYgB voortgezet nYètëèrt aantal- pupillenwèdstrijden op de'terreinen aan de Schalkwijkerweg. Het programma luidt: 14 uur: TYBB b— RCH b (veld I); TYBB d—RCH d (veld II); 15.15 uur: TYBB a—RCH a (veld I) en TYBB cRCH c (veld II). De wedstrijden duren een uur. De prijsuitreiking heeft plaats om 16.30 uur. Koersen in Hilversum De uitslagen van de dinsdagavond te Hilversum gehouden draverijen luidden: Vogel-Fokkernriis (1100 meter): 1. Yank- se Erebus 1.38.3: 2. Yna van Barke; 3. Y. van Hollandia. W 18.40. P 3,70. 7.60. 2.30. G 9.70. C 13,90. Grote Joh. Smit-amateurprys. Eerste serie. (2000 meter): 1. Sjakie Scott Q 1.26; 2. Qery Hanover; 3. Notekraker S. W 7.90, P 3.70. 4.30, G 18.60, C 6,10. Tweede serie: 1. Ungoldman K 1.25.6; 2. New Spencer; 3. Rudolf G. W 3.40. P 1,80. 2,40, G 10, C 4,80. Notekraker S-nrijs (2000 meter): 1. Xy- lon S 1.28.2; 2. Wanda Axkit: 3. Verite D. W 3,40, P 1,70, 2,40, 2.80. G 7.40. C 6,80. Stuermanprijs (2400 meter): 1. Victor van Oranje 1.26.8; 2. Taky Erebus; 3. Very Nice. W 13.80. P 3,90. 1,80. 2,90. G 8.50, C 3.60. Friedprijs (2900 meter): 1. Terraise 1.26.1; 2. Vlekloos Hanover; 3. Walter Hollandia (buiten weddenschappen); 4. Tilda O. W 9,50, P 2,70, 1,30, 1,70, G 12,90, C 4,70. Totale omzet 93.868,50. Roeien Met een stevige bries is gisteren in Bnrn- ham-on-Crouch in Engeland de zevende internationale jeugdregatta begonnen. In de morgenuren hadden afzonderlijke races plaatsgevonden voor meisjes en jongens, des middags volgde een gemengde wed strijd. De bries werd sterker naarmate de dag verstreek en als gevolg daarvan kap seisden verscheidene jollen in de New Enterprise Class. Aan de wedstrijden werd deelgenomen door jongens en meisjes van 15 tot 19 jaar uit twaalf verschillende landen. Veel van de buitenlandse deel nemers hadden het aanvankelijk moeilijk met de sterke en snelle getijwisseling in de rivier de Crouch. De uitslagen luidden: Jongens: 1. Frankrijk; 2. Nederland (Du- dok van Heel, Wim van Harle); 3. Dene marken; 4. Finland; 5. Noorwegen; 6. Zwitserland. Meisjes: 1. Ierland; 2. Nederland (Anne- lies Vunderink, Lia Gleichman); 3. Finland; 4. Frankrijk; 5. Duitsland; 6. Engeland. Gemengd: 1. Denemarken; 2. Oostenrijk; 3. Noorwegen; 4. Nederland (Dudok van Heel, Wim van Harle, Annelies Vunderink, Lia Gleichman); 5. Zweden; 6. Engeland. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten plegen overleg met hun bondge noten en de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, over hervatting van de ontwapeningsbesprekingen, aldus heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken meegedeeld. In een korte verklaring zegt het departement dat er nog geen definitieve beslissing is geno men over de landen die aan de besprekin gen zullen deelnemen. Het vraagstuk van de hervatting van de besprekingen is te Genève besproken door de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sov jet-Unie. De New York Times had eeider gemeld dat de ministers op de laatste dag van hun conferentie in Genève overeenstem ming hebben bereikt over een nieuwe com missie ter bespreking van het ontwape- ningsvraagstuk, die in feite het werk zou gaan doen van de door de Russen ge boycotte grote UNO-commissie voor ont wapening. De nieuwe commissie zou tien landen omvatten: de Grote Vier en Canada, Ita lië, Polen, Tsjechosiowakije, Roemenië en Albanië. De Russen zouden h er dus de door hen zozeer gewenste pariteit van westelijke en communistische landen heb ben bereikt. Hammarskjoeld, zou volgens de N. Y. Times niet ingenomen zijn met het besluit. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie hebben formeel beslo ten Wenen het hoofdkwartier te maken van de organisatie die controle moet uitoefe nen op de uitvoering van een akkoord over het staken van kernwapenproeven. Hier toe is dinsdag, op de 122ste bijeenkomst van de Geneefse conferentie over het sta ken van proeven met kernwapens beslo ten. Over achttien van de 24 artikelen die het akkoord zou moeten bevatien is ovei'- eenstomming bereikt. De zes resterende artikelen ziin echtei van vitaal belang. Van westelijke zijde werd het akkoord in zijn huidige vorm beschreven als „een chassis zonder motor". Het voornaamste geschil betreft de nationalite;t van het. personeel dat de controleposten moet be mannen. Het Russisehe persagentschap Tass maakt uit berichten in de Amerikaanse oers op dat ..op de Eniwetok-eilanden en 'P Nevada voorbereidingen worden getrof fen om proeven met kernwanens te Her vatten". ..Invloedrijke kringen" in de Ver enigde Staten waartoe ook de minister van Defensie McElrov zou behoren, dringen aan on hervatting van de proefnemingen, aldus Tass. Frankriik zal een kernbom tot ontplof fing brengen hoewel de Sovjet-Unie niet van plan is nroeven met kernwapens te hervatten, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie \an Buitenlandse Zaken in Pariis verklaard. De proef zal worden genomen bij Reggane in de Sahara. Het gevaar van vadioactieve neerslag is .minimaal". „Er zijn 208 Amerikaanse Russische en Britse proefexplosies ge weest en de radioactiviteit is te verwaar lozen. Er is geen reden om aan te ne- |men dat de radioactiviteit door onze ex- iplosie zal .vei-meerder-ëh., Kennelijk als antwoord op protesten 'van verschillende Afrikaanse staten merkte de woordvoer der op dat de proefterreinen dichter bij Al giers en Marseille liggen dan bij de hoofd steden van deze landen. Liberalisering? De Amerikaanse minister var. Defensie McElroy heeft tijdens een bezoek aan Ottawa op een persconferentie gesproken over de mogelijkheid van liberalisering in de Amerikaanse politiek inzake het beschik baar stellen van kernwapens aan bondge noten. De minister zei te meren dat de Cricket Op het ogenblik is de vierde toer van de juniores van Rood en Wit uit Haarlem naar Derby (Engeland) bezig en de Haar lemse jongens zijn aan de andere kant van de Noordzee de ga^t van de District Cricket Association, een organisatie, die verge leken kan worden met de Haarlemse Cricketbond, echter met dien verstande, dat er bij de Association niet minder dan 170 verenigingen zijn aangesloten. Tot nu toe zijn er tussen de Nederlandse en Engelse jongens vier wedstrijden ge speeld, waarvan er twee in een draw ein digden en twee door de Britten gewonnen werden. De eerste nederlaag leden de Haarlem mers in hun eerste wedstrijd hetgeen ech ter in het ghele gen schande was, aange zien geen der Haarlemse spelers tevoren ooit op een graswicket had gespeeld. Het resultaat van deze wedstrijd was: Darley Dale Cricket Club 211 voor 4 (ge sloten). Rood en Wit 70 all out. N. Beers 2 voor 73, L. Steffelaar 1 voor 57, Chr Vogelenzang 27 en H. van Son 10. De tweede wedstrijd, die werd gespeeld op het hoofdveld van Repton School ein digde in een zeer eervolle draw. In deze wedstrijd bestond de tegenpartij uit een sterke juniorencombinatie van verschillen de clubs. De captein van de combinatie sloot de innings van zijn elftal op 180 voor 5. H. va:n Son 2 voor 32, C. J. P. van Baasbank 1 voor 28, N. Beets 1 voor 37. L. Steffelaar 1 voor 52. Toen de tijd verstreken was hadden Rood en Wit een totaal van 152 voor 7. waarvan O. Koenders 47, J. ter Gast 39 en L. Steffelaar 50. Ook de derde wedstrijd eindigde in een draw. Rood en Wit 144 v. 9 (gesloten). O. Koenders 64, R. Nagtzaam 12, N. Leyer 15, Chr. Vogelzang 24. Derby Congregatio nal Church c.c. 86 v. 7 (tijd). C. J. P. van Baasbank 4 v. 16, L. Steffelaar 3 v. 30. De vierde wedstrijd, tegen de Rolls Royce Juniors, werd verloren. Rood en Wit 64, waarvan O. Koenders 12 en N. Beets 12. Rolls Royce 68 v. 6, L. Steffelaar 3 v. 18, N. Beets 2 v. 28 en H. v. Son 1 v. 8. Er resten thans nog twee wedstrijden. BOKSEN. De Nederlandse middenge wicht bokser Wim Snoek wordt tussen 23 en 25 augustus in Lima verwacht voor een wedstrijd tegen de Peruviaanse kampioen, Mauro Mina. De wedstrijd zal op 2 sep tember worden gehouden. Amerikaanse openbare mening als gevolg van recente ontwikkelingen geneigd is toe te stemmen in zulk een liberalisering. Berichten als zouden de Verenigde Sta ten op Canadese bodem raketbases willen bouwen sprak minister McElroy tegen. Het gloednieuwe vrachtschip, de „Ne der Eems" (ruim 12.000 ton draagvermo gen) van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland is, vrolijk gepavoiseerd, voor de eerste maal zijn thuishaven Amsterdam binnengevaren. Aan boord van het schip zei een der directeuren, de heer J. Olysla- ger, tijdens een persconferentie dat on danks minder rooskleurige vooruitzichten voor de scheepvaart op korte termijn, hij durfde te voorspellen dat de Nederlandse scheepvaart, gezien haar uiterst krachti ge financiële positie, zonder kleerscheuren zal heenkomen door de tijd van aanpas sing, die voor de rederijen is gevolgd op een periode van hoogconjunctuur met het haast onvermijdelijke verschijnsel van het bouwen van te veel schepen. Er is rhans elf miljoen ton aan schepen opgelegd, volgens spreker voor het meren deel verouderde en niet efficiënte sche pen. Tegenover dit en de' aflevering van nieuwe schepen op grote schaal staan an dere, meer gunstige factoren: zoals de snelle groei der wereldbevolking en de stijging van de levensstandaard in de ge hele wereld, waarmee de behoefte aan transport zonder twijfel gelijke tred zal houden, aldus de heer Olyslager. Ten aanzien van het passagiersvervoer zei de directeur van mening te zijn dat het passagiersschip zich ondanks de groei van het luchtverkeer zal blijven handhaven. Het schip biedt de hedendaagse reiziger andere mogelijkheden dan het vliegtuig met het snelle vervoer van punt naar punt. Bij dit meer spectaculaire passagiersver voer blijft de uit economisch oogpunt zo belangrijke Nederlandse vrachtvaart wel eens te veel op de achtergrond bij de pu blieke belangstelling. Vandaar dat de „Nederland" trots is op haar nieuwe vrachtschip met beperkte passagiersac commodatie. aldus de heer Olyslager. Dit schip heeft circa 17'/» miljoen gulden ge kost. Het heeft een snelheid van meer dan 18 knopen. „Het wordt steeds moeilijker om het Nederlandse volk duidelijk te maken, dat de kinderverlamming nog niet tot de over wonnen problemen behoort. De op zich zelf verheugende oorzaken van deze ont wikkeling zijn van tweeërlei aard: ener zijds dé grootscheepse inenting tegen po lio met de daaraan verbonden publiciteit, anderzijds het teruglopen van het aantal nieuwe ziektegevallen in Nederland. Maar zelfs al zouden zied geen nieuwe ziektege vallen voordoen, dan nog blijft er een gro te en kostbare taak: de verzorging van hen die in vroegere jaren het slachtoffer van de kinderverlamming werden." Dit wordt gezegd in het „overzicht van de werkzaamheden van het Prinses Beatrix- Poliofonds in 1958. De juistheid van deze conclusie wordt aangetoond door de nog steeds in omvang groeiende activiteiten van het fonds. Aan polio- en revalidatiecentra werden bijdragen in de verpleegkoster verstrekt. Ook schonk het poiiofonds 85.000 voor de bouw van een paviljoen voor jeugdige po liopatiëntjes in Rotterdam. Rond 400 po lio-patiënten werden individueel geholpen. Vooral dit onderdeel van de activiteiten van het poliofonds breidt zich snel uit. De staatssecretaris van Defensie, de heer Calmeijer, heeft in de gebeurtenissen, welke tot de besmetting met tbc van 18 militairen in het garnizoen Ede hebben ge leid, aanleiding gevonden een medisch identiteitsbewijs in te stellen, dat iedere militair van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht steeds bij zich moet hebben en dat hij bij ieder medisch onderzoek moet tonen. Op dit identiteits bewijs worden de voornaamste medische gegevens van de houder vermeld, zoals de bloedgroep en rhesusfactor, de vaccinatie toestand, de röntgenologische controle van de longen, de sanering van het gebit, het brilvoorschrift en de eventuele overgevoe ligheid voor medicamenten. Een vrouw heeft de 65-jarige mevrouw K. uit Enschede haar A.O.W.-uitkering af handig gemaakt. Mevrouw K. had f 100, afgehaald op het postkantoor. Zij werd achteropgereden door een tot nu toe on bekende vrouw, die zei, dat men op het postkantoor een vergissing had gemaakt. Zij vroeg mevrouw K. even met haar mee te gaan, teneinde de zaak in het reine te brengen. Onderweg zei de onbekende vrouw dat mevrouw K. haar tas, waarin zij het geld had opgeborgen wel zo lang in de fietstas kon doen. Dit ge schiedde en samen liepen zij in de richting van het postkantoor. Plotseling sprong de onbekende vrouw op haar fiets en ging er vandoor. De politie heeft haar tot dusverre niet kunnen vinden. Tijdens weekeinde Het personeel uit de Hcreca-bedrijven in Zandvoort zal in het komende week einde voorrang worden verleend bij hel vervoer per bus, mits men zich behoorlijk kan legimiteren. Voorrangskaarten wor den echter niet uitgereikt, zodat men zor gen moet voor een duidelijke legimitatie, waarvoor eventueel ook een verklaring van de werkgever kan dienen. De voor rang zal dan worden verleend op zaterdag en zondag zowel bij het vervoer naar als

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9