Horen en zien De man aan de top Tiende FIRATO toont vele nieuwtjes op elektronisch gebied „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Kort en bondig Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen 5 -felevmie. Goed vakantiepeil Ensemble voor televisie sterk uitgebreid De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Er zullen ook onderdelen van de ruimtesatelliet Explorergeëxposeerd worden Hagenaar meent ten onrechte veroordeeld te zijn Onzichtbaarverkeers bord werd na het vonnis verplaatst Er zijn nog te weinig kwartjes en centen in omloop Kerkelijk Nieuws Belgische deserteur sloeg in Rotterdam een winkelbediende neer Doortastende glazenwasser hield overvaller vast tot politie kwam Antibiotica in veevoer oorzaak van paratyfus? Groothandelaar in wormen stond terecht Tarief-grens bus Haarlem- IJmuiden gewijzigd Gebruik er KLEENEX voor! (Jameiroim Hawley DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 Na een Eurovisiereportage van de we reldkampioenschappen wielrennen opende de VARA haar uitzending met „Mensen, dingen, nuwaarin twee deelnemers van het Jeugdfestival in Wenen een kijkje achter de schermen van dit communisti sche spektakelstuk gaven. Henk de By was een vlotte, intelligente en charmante gastheer in „Spiegel 'der kunsten". Joop Simons nam de kijkers mee naar de ge boortegronden van het Franse chanson, kleine cabarets, vanwaar nieuwe liedjes vergetelheid öf roem tegemoet gaan. Tn Gelijke kansen" tooonde drs. Den Uyl met onder andere recent cijfermateriaal aan, dat de minder draagkrachtigen nog steeds niet gelijke universitaire Kansen hebben als de beter gesitueerden. Een mu zikaal zelfportret van Bruce Low besloot de avond. Deze zanger verstaat de kunst op een sympathieke ongedwongen wijze over zichzelf te vertellen en wel zo, dat zijn vak op de voorgrond en hijzelf op de achtergrond is. Hij is al geruime tijd niet meer in Nederland; in Duitsland oogst hij veel succes. Al bij al was het een onder houdende avond, die niet gekenmerkt was door de vakantiestemming van het-komt- er-toch-niet-op-aan; deze VARA-uitzen- ding toonde aan dat een goede voorberei ding 'n programma van voornamelijk nie mendalletjes tot een uitstekend peil kan opvoeien. Beeldschermer In verband met de samenwei-king in het komende seizoen tussen de toneelgroep Het Zuidelijk Toneel Ensemble en de televisie is het tableau de la troupe van Ensemble dusdanig uitgebreid en versterkt, dat dit gezelschap in staat zal zijn deze tweeledige taak uit te voeren. Het tableau de la troupe ziet er nu als volgt uit: dames: Marijke Bakker, Miep van den Berg, Bep Dekker, Andrea Domburg, Mariette Flink, Rie Gilhuys, Marion Gobau, Sigrid Koetse, Loudi Nijhoff, Carla de Raat, Marianne Rector, Liane Saalborn, Shireen Strooker, Lies dè Wind; heren: Albert Abspoel, Chris Baay, Louis Bongers, Harry Ronk, Kees Brusse, Bob Goedhart, Manfred de Graaf, Lo van Hensbergen, .Guus Hermus, Ad Hoeymans, Ton Kuyl,' John Leddy, Wim de Meyer, Ad Noyons, Henk van Ulsen, Lucas Wensing; adviseur, decors en kos tuums: Johan Greter. Bij de aankondiging van het repertoire 1959-1960 wordt opgemerkt, dat de samen werking met de televisie een grotere ga rantie biedt, dat de t.v. nu de toneel- produkties met goede krachten kan be zetten, iets, dat in het afgelopen jaar zeer grote problemen opleverde, die meer dan eens onoplosbaar waren. Verscheidene dra matische produkties konden om deze reden niet doorgaan. „Het is niet wenselijk gebleken een „televisiekern" aan te houden, een groep toneelspelers die uitsluitend voor de ca mera speelt. Hoe gaarne een acteur zich ook in dienst wil stellen van het nieuwe medium, hij blijft spelen op de planken als een noodzaak voelen. Een gecombineerd toneel- en televisiegezelschap leek de meest voor de hand liggende oplossing. Dit samengaan is een unicum in de nog jonge televisie-geschiedenis." De volgende toneelstukken zijn voor het komende seizoen op het repertoire geno men: „Zingend in de wildernis" van Euge-1 ne O'Neill, „Lady Windermere's waaier" van Oscar Wilde, „Het Tuinfeest" van Lo van Hensbergen, „De mooie man" van Ostrovski, „Brand" van Henrik Ibsen, „The comedy of errors" van Shakespeare, „De brave soldaat Schweik" van Hasek, „Kent u de melkweg" van Karl Wittlinger, „Een vrije zondag" van Fischer. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 -24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 3.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 De vrouw in haar huis, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.25 Gram. U.OÖ Voor de kleuters. 11.15, Orgelrecital. 11.30 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regermgs- uitz.: Landbouwrubr. De boer van Nooitgedacht.. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Voordr. 14.50 Orgelrecital. 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA: 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 Jazz muziek. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen, vraaggesprek. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Litt. caus. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Wereldfederalisme, caus. 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz.icht VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lich te muz. 13.45 Gram. 14.00 Vocaal ens. en orgel spel. 14.35 Kamerork. en sopr. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Caus. over kamerplanten. 16.15 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 17.55 Fanfaremuziek. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: De zilver vloot: Een spaarpotpourri met authentieke Antil liaanse muziek van het Duo Julian Coco en Ott- mar Fraai. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huis- nuiz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Heet van de matrijs. 20.30 Kamerkoor en Gaudeamus-kwartet. 21.50 Kep. Duitse Kirchentage te Münchcn. 20.05 Gevar. muz. 22.05 Gram. 22.30 Idem. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.15 Kunstoverz. 23.35 -24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Die Meistersinger von Nürnberg. R. Wagner. 15.40 Piano en viool. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevar. muz. 17.45 Gram. 18.10 Boekbespr. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Die Meistersinger von Nürnberg, verv. (In tic pauze: Nieuws. 23.15—23.20 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjournaal. 20.30 Wereldkamp. wielrennen. 20.40—23.15 II Mondo della Luna, opera. AmerikaRusland. Een groep Ameri kaanse auteurs en critici is het afgelopen weekeinde naar Moskou gekomen om stu die te maken van de stromingen in de Rus sische letterkunde. Zij zijn te gast bij de Unie van Sovjet-auteurs. Het bezoek houdt verband met het programma voor cultu rele uitwisseling tussen de twee landen. Als Amsterdams burgemeester op 1 sep tember de tiende Firato opent, zal het R.A.I.-gebouw voor dertig miljoen gulden aan elektronische apparaten herbergen. De bezoekers verleden jaar waren het er 165.000 zullen uiteraard grote be langstelling hebben voor de tientallen mer ken radio- en t.v.-toestellen, die weer een stapje dichter bij de perfectie zijn geko men. Zij zullen ongetwijfeld ook geboeid worden door de vele attracties in de vorm van produkten der elektronische weten schap. Zo worden er demonstraties gege ven met een elektronische rekenmachine, die in één seconde drieduizend getallen van negen cijfers kan optellen. Interes sant zijn ook de onderdelen en modelfo to's, die van de luchtafweerraketten „Hawk" en van de ruimtesatelliet „Ex plorer" worden getoond. Het is namelijk voor de eerste keer, dat men in Europa dergelijke apparatuur te zien krijgt. Zonne-elementen geven een volkomen nieuwe richting aan de opwekking en het gebruik van elektriciteit en daardoor ook een verandering in onze levensgewoonten van de toekomst. Op de Firato worden de monstraties met deze zonne-elementen ge houden. De vorig jaar gelanceerde stereofonie heeft bij de radiotoestellen een grotere toepassing gevonden, na reeds te zijn toe gepast bij de grammofooncombinaties. Bij de bandrecorders zijn tal van modellen, die door de toepassing van transistors „snoerloos" kunnen worden gebruikt en zich dus goed lenen voor buiienopnamen. Een nieuwe vorm van t.v.-beeldbuizen heeft dit jaar zijn intrede gedaan in Euro pa en het gevolg hiervan is geWest, dat de t.v.-toestellen minder omvangrijk, al- Onlangs werd een Hagenaar door de kantonrechter tot tien gulden boete ver oordeeld, omdat hij met zijn auto op een gedeelte van de Laan van Meerdervoort had gereden, dat voor het verkeer was af gesloten. In zijn verweer had de Hagenaar betoogd dat het verkeersbord, dat het in- rijverbod aangaf, verkeerd geplaatst was en voor de weggebruikers vrijwel onzicht baar was. Na zijn \eroordeling schreef hij een brief aan de minister van Justitie, waarin hij deze op de gevaarlijke ver keerssituatie, die door de zijns inziens on juiste plaatsing van het verkeersbord was ontstaan, attent maakte. De minister ant woordde, dat deze zaak, waarin door de rechter een onherroepelijke uitspraak ge daan was, niet vatbaar was voor tussen komst zijnerzijds. Een brief aan de directeur van Gemeen tewerken in Den Haag had meer succes. De directeur schreef namelijk terug, dat het verkeersbord in overleg met de ver keerspolitie was verplaatst. De Hagenaar zag hierin een ei'kenning van zijn stand punt, dat het bord dus eerst onjuist ge plaatst was, zodat hij zijns inziens ten on rechte was veroordeeld. Dat schreef hij dan ook aan de minister, die hem ant woordde, dat het b< rd weliswaar was ver plaatst, maar dat dit niet betekende, dat het tevoren onjuist geplaatst of onvoldoen de zichtbaar zou zijn geweest. Aan de be slissing van de rechter kon de minister niets veranderen. De Hagenaar was het daar niet mee eens en antwoordde de minister, dat het ver plaatsen van een verkeersbord, dat aan de eisen voldoet, een dwaasheid zou zijn. Voorts schreef hij, het merkwaardig te vinden dat de beslissing van de rechter onaantastbaar is indien achteraf blijkt, dat deze op onjuiste gronden berust. Op deze brief aan de minister heeft hij geen antwoord meer gekregen Hij zal zich nu met een adres tot de Tweede Kamer wenden. thans minder diep behoeven te zijn. De voorkeur voor de 53 cm-typen neemt toe. Zelfs gaan steeds meer fabrieken over tot de fabricage van 61 cm-beeldschermen. Bij de duurdere t.v.-toestellen wordt een verdergaande automatisering toegepast, zoals een ingebouwde foto-elektrische cel, die het beeldcontrast automatisch aanpast aan de in de kamer heersende verlich ting. Nieuwe verschijningen zullen er ook zijn in de sector van de elektronenbuizen en op het gebied van de meet- en regelappa- ratuur. Interessant zal de demonstratie zijn met de Delta-C-meter. De grote ge voeligheid van dit apparaat maakt het mo gelijk de doorbuiging te meten, van een zware ijzeren balk als er een pakje siga retten 'op wordt gelegd. De Nederlandse Televisie Stichting zal op de Firato vertegenwoordigd zijn met transportabele apparatuur, die bij repor tages wordt gebruikt. Het inrichten van een t.v.-studio, zoals op buitenlandse ten toonstellingen wel is gebeurd, is in ons land niet mogelijk wegens het tekort aan apparatuur van de N.T.S. Deze tiende Firato, die van tot en met 8 september wordt gehouden, beslaat alle twintigduizend beschikbare vierkante me ters van de R.A.I. Vele geïnteresseerden kunnen pas voor standruimte in aanmer king komen na het ingebruiknemen van het nieuwe R.A.I.-gebouw. In het buiten land, vooral in Amerika, Engeland en Duitsland, bestaat grote belangstelling voor de tiende Firato. Geleend muntzilver is aan de VS. teruggegeven In 1958 zijn er blijkens het verslag om trent de toestand van het Nederlandse muntwezen gedurende het jaar 1958 niet minder dan 30.625.000 bronzen centen in de muntcirculatie bijgekomen. Nieuwe kwartjes, dubbeltjes en stuivers meege rekend nam de hoeveelheid circulerende nikkelen en bronzen munten dat jaar toe met 59.403.250 stuks met een gezamenlijke waarde van 4.204.250. In dezelfde pe riode vloeiden 11.493.000 oude zilveren dubbeltjes naar het muntdepot terug. De nominale waarde van de in 1958 door het staatsmunfbedrijf afgeleverde munt bedroeg 35.740.000. Voor 24.305.000 aan specie werd ontmunt. Volgens bet verslag zijn sedert 1948 de volgende hoeveelheden munten vervaar digd: 140.000.000 guldens. 143.000.000 kwartjes, 271.000.000 dubbeltjes, 140.000.000 stuivers en 612.000.000 centen, totaal 1.306:000 000 munten, waarin totaal 3.459.500 kg muntmetaal werd verwerkt. Van deze hoeveelheden zijn in 1958 ge slagen 30.000.000 guldens, 7.000.000 kwart jes, 34.000.000 dubbeltjes, 5.000.000 stuivers en 34.000.000 centen. De muntslag van guldens kon aan het einde van 1958 worden beëindigd. Van de thans beschikbare hoeveelheid van 140.000.000 stuks zijn er 116.657.772 in handen van het publiek. Voor wat de behoefte aan stuivers be treft schijnt het verzadingspunt bijna be reikt te zijn. Met de kwartjes en centen is dit nog steeds niet het geval, zodat het merendeel van de nieuwgeslagen munten van deze waarde terstond in omloop moes ten worden gebracht. Daardoor bleven de voorraden 25- en l-cen+shikken in het muntdepot nog steeds gering. In het verslagjaar werd de laatste 187 ton muntzilver van een gehalte 720/1000 naar de Verenigdr Sta+en verscheept. Hier mede is de gehele tijdens de oorlogsjaren od leen- en pachtovereenkomst van de Verenigde Staten verkregen hoeveelheid zilver van totaal ongeveer 1765 ton terug geleverd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Poortvliet C. van den Bosch te Bodegraven. Een gedeserteerde 18-jarige Belgische militair uit Antwerpen heeft gistermiddag in Rotterdam een bediende van een opti cien overvallen met de bedoeling de kas sa leeg te roven. Hij bracht de bediende met een staaf ijzer vrij ernstige hoofdwon den toe. Dank zij het doortastende optre den van een 22-jarige glazenwasser kon hij in de winkel worden gearresteerd. De overvallene werd naar een ziekenhuis ge bracht, maar in de loop van de avond kon hij naar zijn woning terugkeren. 's Middags was de Belg de opticienszaak annex fotohandel aan de Mauritsweg in het centrum van de stad binnengegaan. De 41-jarige bediende N. S. verkocht hem een rolfilmpje, waarna de klant veel in teresse toonde voor een belichtingsmeter. „Ik kom er nog wel eens voor terug", zei hij. Omstreeks vijf uur verscheen hij inder daad voor de tweede keer in de winkel. De bediende bukte zien om de belichtingsme ter, waarvoor de Belg interesse had, te pakken. Plotseling kreeg hij een slag op het hoofd. Hij had nog de tegenwoordig heid van geest zien om te draaien en de overvaller beet te pakken. Op dat moment passeerde een 22-jarige glazenwasser, die door de openstaande winkeldeur zag dat er iets mis was. Hij snelde naar binnen, greep de Belg beet en riep tegen een voor bijganger „Haal de politie!" De voorbijganger hield een automobi list aan én reed naar het in de nabijheid gelegen politiebureau. Even later reed een surveillancewagen naar de Mauritsweg, waar in de winkel de glazenwasser de Belg nog steeds in zijn greep had. De politie nam hem over en bracht hem naar het bureau. Uit het verhoor bleek dat hij zijn financiën met het geld uit de kassa van de opticienszaak had willen aan vullen. Behalve de staaf ijzer had hij ook nog een groot dolkmes bij zich. De directeur van het proefstation voor veevoeder te Hoogland, dr. J. Grashuis, meent dat het waarschijnlijk zal moeten worden geacht, dat de paratyfusgevallen die de laatste tijd zijn geconstateerd, ge deeltelijk veroorzaakt worden door het ge bruik van antibiotica in het veevoeder van kalveren. Hij meent, dat bij de toepassing van anti biotica in de mengvoeders van kalveren, de Salmonellabacteriën, die de paratyfus veroorzaken bij het kalf, zelf geen acuut ziektebeeld veroorzaken. De ziekte open baart zich dus niet bij het dier maar draagt een sluimerend karakter. Volgens dr. Grashuis ontsnappen de ziekteverschijn selen aan de aandacht van de boer en la ter ook bij de vleeskeuring. De algemeen directeur van het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid te Utrecht dr. J. Spaander, heeft verklaard dat er varingen van dr. Grashuis niet aan enige twijfel onderhevig zijn, maar dat het door dr. Grashuis beweerde verband tussen an tibiotica in veevoer en de paratyfus-epi- demie nog niet bewezen is. Het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid is bezig met een groot epidemiologisch onderzoek. Hetgeen dr. Grashuis beweert, is volgens dr. Spaander een mogelijkheid, maar er zijn ook andere mogelijkheden, waartoe onder andere ook de import via veevoer van paratyfusbacillen behoort. Uit het buitenland komen namelijk regel matig paratyfusbacillen in veevoer ons land binnen. In de laboratoria van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid wordt momenteel onderzocht met welke bacil men te maken heeft. Er zijn name lijk 600 verschillende paratyfusbacillen. Dit onderzoek is in volle gang en nog niet afgesloten Volgens dr. Spaander is het ze ker niet zo, dat de bron van de paratyfus onder de bevolking de kalveren zouden moeten zijn. Deze kalveren zijn een mogelijkheid in het geheel, die men niet mag uitsluiten, maar er zijn volgens dr. Spaander nog vele andere mogelijkheden. Het is niet zo dat de antibiotica uitsluitend de oorzaak zouden zijn van de gevallen van paratyfus. Overal rondom het dorp waren de pomaradja's in de weer, om de vluchtelingen in het oog te krijgen, maar het was vergeefse moeite; ze waren weg! Toka, met Tsjik en Tukie op zijn rug, had zich achter een dicht struikenbos verstopt; daarachter stond hij nu grinnikend te kijken naar de pomaradja's, die telkens weer voorbij holden. „Ja, loop maar hard, hoor!", lachte hij. „Jullie bent knap, als je ons ooit weer in handen krijgt!" 127128 Voor de kantonrechter in Middelburg ktond de 41-jai-ige groothandelaar F. de K. uit Goes terecht, met zijn twee broers hun vrouwen en nog drie hulp-wormenzoe- kers, wegens het wormenspitten in. verbo den gronden. De familie De K. beoefent het beroep van wormenvangers sinds vijf jaar. Het gaat vooral om de zogenaamde „zager", een lange zeepier die gebleken is het ideale aas te zijn voor de zeehengelsport en die in ons land alleen in de Oosterschelde wordt gevonden. Tweemaal per etmaal bij laag tij trekt de familie er op uit om bij nacht en ontij „zagers" te steken. Zij zijn reeds meer dan tien keer geverbaliseerd „Het is onze boterham", aldus groothan delaar F. de K. „Er zijn kilometers grond langs de Oosterschelde die niemand ge bruikt, maar men weigert ons een ver gunning te geven". Hij weet dat aan het optreden vqn de chef der visserijpolitie „Hij heeft ons de oorlog verklaard en ge zegd: „Ik zal jullie uitroeien". De officier van Justitie mr. Andreae, zei begrip te hebben voor de moeilijkheden van de familie De K. De „zagers" zijn een economisch goed geworden. Maar de be langen van de aasvangers en de Neder landse zeehengelarij zijn in strijd met die van de oester- en mosselkwekers. De offi cier eiste een voorwaardelijke vrijheidstraf van een week voor elk der verdachten en een boete van 75 gulden. De kantonrech ter veroordeelde hen conform. De tariefgrens van lijn 70 (Haarlem - IJmuiden) van de N.Z.H.V.M. is verlegd van IJmuiden Oost/Velserduinweg naar Lange Nieuwstraat/Marktplein. Dit bete kent, dat reizigers, komende van Haarlem voortaan voor hetzelfde geld, waarmee iij anders tot IJmuiden Oost konden komen, thans tot het Marktplein kunnen reizen. Voor het overstapbiljet naar en van Bloe- mendaal (lijn 8) blijft de tariefgrens ,bij het Ziekenhuis. Voor passagiers komende dag 14.30 w .en. 21.15. uur: „fammy en de uit de richting IJmuiden ligt de tariei- grens eveneens bij het Ziekenhuis 'Zee weg). Advertentie 79. „Ik ik weet niet wat ik ervan zeggen moet, Fred." „Je hoeft niets te zeggen. Het is al geregeld. Wij hebben onze vier stemmen en meer hebben we niet nodig." Hij stak zijn arm uit en nam Walling's hand van het stuurwiel. „Gefeliciteerd." Don Walling kon het niet over zich verkrijgen om zijn hand te drukken als teken van dank. Het was te nieuw, te ongelofelijk, te ongeloofwaardig. „Fred, ik Fred, zelfs als jij geen directeur wilt worden, zou je toch altijd nog plaatsvervangend directeur kunnen zijn." Er was een lange stilte terwijl Alderson zijn handen liet vallen en zijn vingers langzaam uitspreidde over zijn knieën. „Ik geef toe, dat ik erover gedacht heb maar slechts voor enkele minuten. Het zou niet het beste zijn niet het beste voor de maatschappij. De man die nu plaatsvervangend directeur gaat worden behoort degene te zijn, die de volgende directeur is. Dat zou ik nooit kunnen zijn. Ik ga over niet al te lange tijd met pensioen en dan zou alles weer op losse schroe ven staan. God weet, wat er dan weer gebeurt. Dan zal er een nieuwe raad van commissarissen zijn één om Fitzgerald's plaats in te nemen nog een om Jesse te vervangen iemand op mijn stoel ook. Drie nieuwe commissarissen en geen van de drie zou dicht genoeg bij Avery Bullard hebben gestaan om te weten te begrijpen Aldersons's stem werd plotseling onzeker en brak af, verstikt door de opgekropte emotie, die de beheersing begon te doorbreken welke hij zo krachtig had volge houden. Hij had zich slechts gedeeltelijk hersteld, toen hij voortging. „Ik vraag maar één ding voor mezelf één ding maar. Ik wil er zeker van zijn, dat de maat schappij het soort maatschappij zal blijven, dat Avery Bullard wilde dat ze zou zijn. Dat kan maar op één manier en dat is, door het nu eens en voor al te re gelen nu Jesse en ik nog ons stemrecht kunnen uit oefenen. Wij zullen jou er tezamen met Walt in helpen en jij kunt het, Don. Ik weet, dat, je het kunt! Jij kunt de maatschappij gaande houden op de manier zoals hij het wilde." Het pieidooi bereikte Don Walling's brein en opende opnieuw de d>_ die gister zo wijd open gestaan had, maar die vanmorgen zo vreemd gesloten was. Opnieuw voelde hij het volle gewicht van de emotionele golven die zijn leven aan dat van Avery Bullard hadden gebon den. Maar nu voelde hij als een weerkaatste gloed iets anders, iets nieuws, een genegenheid voor Fre derick Alderson, die hij vroeger niet gekend had. Het was een gevoel, waarvoor geen redelijke verklaring te vinden was, want nog slechts enkele minuten geleden had hij aan Alderson gedacht als aan een suffe oude man, die naakt in zijn zwakheid stond onder de aanval van Shaw gisteravond. Nu had Frederick Alderson een zelf-opofferende loyaliteit ten toon gespreid, die boven zijn zwakheid uitging en juist door die zwakheid nog groter werd. - Woorden welden op in Don Walling's keel en hij liet zijn lippen ze uitspreken. „Ik zal mijn best voor je doen, Fred." „Ik weet het, ik weet het. Maar het is niet vqor mij, het is voor de maatschappij." Alderson begon uit de wagen te stappen. „Ga je niet naar kantoor?".. „Nee, ik ga mijn eigen auto halen. Ik moet Walt aan het station ontmoeten. Hij komt om 9.45 uit Chica go aan. Het is beter dat ik hem eerder ontmoet dan Shaw." Hij herinnerde zich dat Shaw erover gesproken had Dudley in Chicago op te bellen. „Fred, als ik mij niet vergis zal Shaw ook aan die trein zijn."" „Dat geloof ik niet", zei Alderson met een lachje in zijn stem. „Pearson probeerde gisteravond Shaw vanuit Chicago op te bellen om hem te vertellen, dat ''Dudley op de terugreis was. Hij kon Shaw niet te pak ken krijgen en belde daarom mij op. Natuurlijk beloof de ik Shaw in te lichten, en dat zal ik ook doen maar niet vóór kwart voor tien!" Alderson nam met een korte, stijve groet afscheid en iep terug naar de oude stallen, die nu als garage dienst deden. Terwijl hij naar hem keek, kreeg Don Walling -?en vaag gevoel van een vreemde ontgoocheling, alsof hij op het laatste ogenblik een onverwachte vlek had ontdekt op het beeld, dat hij zich pas had gevormd van Frederick Alderson. Maar het gevoel verdween even snel als het kwam, weggevaagd door zijn verba zing over het wonder, dat hem zelf tot plaatsvervan gend directeur van de Tredway Corporatie had ge maakt. In de Susquehanna-expres 9 u. 05 v.m. Vier kelners sprongen in de houding toen J. Walter Dudley de restauratie-afdeling binnenkwam. De ste ward die een zeer tactvol man was, leidde hem naar een tafel die bediend werd dooi een kelner die eruit zag alsof hij het grootste deel van zijn lange leven had gediend bij een deftige oude zuidelijke familie. J. Walter Dudley waardeerde de keuze van de tafel evenzeer als alle kelners, wier onderdrukte glimlachjes hij niet kon zien. Aangezien hun fooien gelijk op werden gedeeld, waren zij steeds blij wanneer ouwe Henry een klant kreeg, die het zou waarderen bediend te worden op de manier zoals de oude negers hun meesters bedienden. En niemand kon dat zo als ouwe Henry. „Ik móet vanmorgen een beetje vlug bediend wor den", zei Dudley op bruuske commando-toon. „Ik stap in Millburgh uit". „Millburgh? Zeker m'neer. Komt. in orde m'neer. Wij hebben een heerlijk ontbijt voor u, dat u zeker zult waarderen. Ja m'neer! Waar verlangt u vanmorgen het meest naar m'neer? Misschien een lekker stuk me loen dat ik speciaal bewaard heb'?" „Lijkt me uitstekend", zei Dudley op wat vriende lijker toon. „Een zacht roer-ei, geroosterd brood en koffie". „Ja m'neer! Henry gaf de order door en het klonk als een triomfgeschal. „Weet u wat ik u verder brengen zal? U krijgt een paar echte ouderwetse biscuits uit het zuiden, zoals u ze in het noorden nooit krijgt. Leest u nu rustig uw krant, m'neer, en ik zal u de meloen direct brengen". De krant was de „Post-Gazette" uit Pittsburgh. Er stond een kort artikeltje in op pagina 3 over de dood van Avery Bullard. Het bevatte slechts één feit, dat J. Walter Dudley nog niet wist, namelijk dat Avery Bul lard ineen was gezakt vlak voor het Chippendale Build ing in New York. Hij vroeg zichzelf af, wat Bullard te doen had gehad in het Chippendale Building, maar vóórdat hij een antwoord had kunnen verzinnen werd hem de meloen voorgezet. Wagen viel op woonschuit. Op de Lagedijk te Rotterdam werd een boeren wagen, waarop behalve de voerman nog vier kinderen zaten, aangereden door een auto. De wagen kantelde en viel van de dijk on een woonschuit. De voerman en een 12-jarig meisje liepen een beenbreuk op. De andere kinderen en het paard bleven ongedeerd. Nieuw doctoraalexamen. De faculteit der geneeskunde van de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam -heeft besloten een doctoraalexamen in de geneeskunde, vrije studierichting, in te stellen. Dit docto raalexamen omvat farmacologie, klinische fysiologie van circulatie en respiratie, bio chemie, chemie der geneesmiddelen, micro biologie en statistiek. Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Beiaard concert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Jantjes op Tahiti", alle leeftijden. Vrij dag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Alias Jesse James". Dagelijks (ook zondag) 10 en 11 uur: Staatsiebezoek koning Boudewijn, huwelijk prinses Paola en prins Albert, bezoek van de Sjah van Perzië aan ons -land en opening der Staten- Generaal 1958. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „The Glenn Miller Story", alle leef tijden. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur en woensdag en donder- vr ij gezel'1 Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De vierkante recruut", alle leeft. Vrij dag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Met 'n miljoen de wereld rond", alle leeftijden. Zaterdag 23.30 uur: „Haven der begeerte", 18 jaar. Dagelijks tot en met donderdag (behalve zondag) 10.30 uur: „Vrijheren van het oerwoud", alle leef tijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Dagelijks tot en met donderdag, behalve zondagochtend, 10.30 uur: „Trouwe kameraden", alle leef tijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „The last time I saw Paris", 18 jaar. Vrij dag 14.30 en 20.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vader, moeder en negen kinderen", alle leeftijden. Maandag tot en met don derdag 14.30 uur: „Door het dolle heen". Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Symfonie in goud", alle leeftijden. Woensdag en don derdag 20.15 uur: „Ave Maria", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Fanfare", alle leeftijden. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mama is formidabel", alle leeftijden. Zon dag 11 uur: „De verovering van de Mount Everest", alle leeftijden. Dagelijks tot en met donderdag (behalve zondag) 10.30 uur: ,;De babysitters van de marine", alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Ontsnapping uit Corregidor", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Pawnee", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De olifanten jagers", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Kop op, borst vooruit", alle leeftij den. Dagelijks tot en met donderdag (be halve zondag) 10.30 uur: „Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chaplin en Our Gang klucht" en „Jan Klaassen" (nieuw programma). Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „Teenager Melodie", alle leeftijden. Vrijdag 19 en 21.15 uur: „Het geluk ligt op straat", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Gemeenschapshuis (Zandvoort): Tot 17 augustus dagelijks van 15 tot 18 en 20 tot 22 uur, zondags van 15 tot 18 uur: Expositie A. Potgieter. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot september op werkdagen van 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit ge meenschappelijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prentkunst uit de ver zameling van Dirk Harting. DIVERSEN Haarlemmerhout: Tot 14 augustus dage lijks 15 en 20 uur: Circus „Mexico". (Verder raadplege men de rubriek „Uit- Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 7 augustus).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5