Vroegere slagvelden UNCO Drie jubilarissen bij Piscator Bevolking in gemeente Velsen is weer een stuk gegroeid zijn nu gewild recreatieoord STRIJDLIED-HEK L0ENDERSL00T Havenberichter Foto Hollywood m super convector f 420.- 1 V entrumI _L CAIEKHL 7 Wat is dat verdraaid leuk! Boeksuccessen Nieuwe kleuterschool bij de Galvijnschool Ds. Joh. D. Jansen vijftig jaar predikant Kinheim naar Hoorn en Castricum Examens DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 Ook in liet jaar 1958 heeft de bevolkingsgroei in de gemeente Velsen zich weer gestadig doorgezet. Dat blijkt uit de bevolkingsstatistiek over 1958 van de gemeente Velsen, die nu is uitgekomen. Het aantal inwoners van de gemeente bedroeg per 1 januari 1959 62.698. In de vijf voorgaande jaren was het bevol kingscijfer respectievelijk 54.632, 56.393, 58.081, 59.948 en 61.246, hetgeen dus een sterke groei demonstreert. mEm mm Advertentie Gerrit heeft bij HOLLYWOOD op gemakkelijke betaling een filmcamera gekocht en een leuke films dat hij maakt van onze kleuter. Hij is er stapeldol mee en weet je wat zo leuk is. als de kinderen groot zijn zien ze hun kinderjaren op de film terug. Begin er ook aan, het is een hobby, voor een ieder te betalen. (de zaak waar ze er wat van af weten) Lange Nicuwstraat 793 - Telef. 5858 Kennemer Kruimels r Wij hebben u al enige keren gewezen op hetgeen de natuur biedt als u in deze maanden de Noordhollandse duinen in trekt en uw ogen en oren goed de kost geeft. Castricum en omgeving is in deze tijd een gewild cen trum voor zowel Nederland se als buitenlandse vakantie gangers en het zal u mis schien ook wel interesseren hoe het daar vroeger was of geweest moet zijn. Sommigen brengen de naam Castricum in verband met Castor, een van de tweeling zoons van Zeus en Leda; zijn tweelingbroer heette Pollux. Zij worden voorgesteld als twee schone jonge ruiters. Zij waren beschermgoden van scheepvaart en van gast vrijheid en misschien komen er vanwege dit laatste zoveel mensen van buiten naar Castricum. Men zegt, dat ergens in Kennemerland een afgodsbeeld van Castor heeft gestaan en daaraan zou dan Castricum z'n naam hebben ontleend. Men zou het niet zeggen, als men zo wandelt in die vredige Castricumse duinen, die door hun buitengewone schoonheid zo vermaard zijn, maar.... in de loop dei- eeuwen zijn daar heel wat bloedige gevechten geleverd. In 1061 was er heel wat ru zie tussen de luyden van Castricum en de abt van Egmond. Het ging om een dijk. Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten, onge veer drie eeuwen later, wa ren die duinen opnieuw slag veld en op 6 oktober 1799 zijn daar heel wat mensen levens gevallen toen de Frans-Bataafse troepen en de Engels-Russische legers op elkaar inhakten, nadat de laatste een inval in Noord holland hadden gewaagd. Omtrent het oude kasteel Kronenburg zijn maar heel weinig gegevens, die boven dien niet erg duidelijk zijn. In het begin van de vorige eeuw waren er nog een paar muurbrokken van over. Het schijnt dat op die plaats de eerste bezitters van Castri cum hebben gezeteld; eerst later heette het Kronenburg, naar de stichter Willem van Kronenburg. een onechte zoon van graaf Willem II. die in 1256 bij Stavoren sneuvel de. Daarna kwam het aan Jan van der Leek, die het weer in leen gaf aan zijn neef Willem van Kronen burg. Wat er daarna mee ge beurd is, weet men niet, maar het moet niet meer zo lang hebben geduurd voor het in puin lag en de ge schiedschrijver Claes Bruin (16711731) concludeerde: „....een deerlijk overschot. Hetgeen waarschijnlijk de krijg deed verpletteren." Er moet ook een zekere Bruin van Castricum geweest zijn, die in dienst van Floris II in de slag tegen de West- Friezen nabij Schoorl is ge sneuveld. Miss Lunapark met Pa en Ma op reis De op 13 juni tijdens het grote bal van het Koningin Wilhelminafonds, actiecomité Velsen-Noord, verkozen me juffrouw Jeanna M. Bart uit IJmuiden, die ais miss Luna park de in Noord gehouden kermis ten bate van het K.W.F. vier dagen lang sti muleerde, heeft als beloning met het 18.000 ton metende Amerikaanse toeristenschip „Atlantic" van de American Banner Lines, een reis van Amsterdam naar Zeebrugge gemaakt. Mejuffrouw Bart en haar ouders werden aan boord van het te Amsterdam liggende toeristenschip hartelijk be groet door kapitein Konstan- ty Kowalski. Captain Ko- walski zei het een eer te vin den een IJmuidense konin gin te mogen ontmoeten en bood haar een bos rode an jers aan. Mejuffrouw Bart en haar ouders behoorden tot de zes honderd passagiers van de „Atlantic". Woensdagavond keerde de familie Bart, per auto, naar IJmuiden terug. V olksdansclenionstratie in Heemskerk De Heemskerkse volks dansvereniging „Assumburg" geeft op woensdag 26 augus tus een openluchtdemonstra tie. Het plan is om te dansen in de Bachstraat en op het plein bij de kleuterschool in „Pollenburg". Hieraan werken mee de zusterverenigingen uit Bak- kum en Velsen-Noord. Wanneer de oude kerk ge sticht is, is dan ook niet met zekerheid te zeggen. We hou den het maar op 1219, welk jaartal gegrift staat in een steen, die in de buitenmuur is aangebracht. Maar koor en toren zijn naar alle j waar schijnlijkheid later gekomen, mogelijk omstreeks twee eeuwen later. Deze kerk is gewijd aan St. Pancras. Pan- cras of Pancratius was op veertienjarige leeftijd al christen en hij kwam er openlijk voor uit. ^Diocletia- nus iiet hem onthoofden. Pancras' naamdag valt op 12 mei. Hij is de patroon van veel kerken in de omgeving. Nadat de kerk aan de her vormden was overgegaan, kon men boven de preekstoel lezen: „Bekeer U en gelooft .den Evangelium 1599". Na de hervorming waren de fooms-katholieken van Castricum met die van Lim- men en Uitgeest verenigd. Maar in het begin van de achttiende eeuw werd Cas tricum opnieuw een afzon derlijke statie onder het bis dom Haarlem en met het de kenaat Kennemerland. Van bloedige oorlogen, twisten en onverdraagzaam heid is in het Castricum van heden gelukkig niets meer te merken. De heer F. Struys, Groeneweg 31 te IJmuiden, stond wel even raar te kijken toen hij dezer dagen van vakantie terug kwam. Want aan de ingang van zijn tuin prijkte een fraai bord in verschillende tinten rood, dat met welsprekende letters het morgenrood bejubelde. Ja, zo was het drie weken geleden. Vis bakken in de zon. Jongens en meisjes, deelnemers aan het vakantiekamp van het Haarlems Speeltuinver bond in de IJmuidense d.uinen, brachten een bezoek aan een visconservenfabriek. Zij kregen vis mee. Een van de leiders was een halve dag zoet met. het bakken van die vis. Dat moest snel gebeuren want het was bederfelijk weer. Alle visjes vonden hun weg naar de magen van kinderen, leidsters en Leiders, uf de visbakker er zelf een gegeten heeft is ons niet bekend. Hij zal niet veel eetlust meer hebben gehadna uren omwalmd te zijn geweest met een penetrante olie- en vislucht. Die kwelling heeft hij echter met een lachend gezicht doorstaan, zoals op de foto te zien f-s. De heer Struys had al heel lang een gezellig hekje ge wild. Werknemer bij Hoog ovens IJmuiden zijnde, vul de hij een bon in en rekende erop voor een billijk prijsje een sierlijk hekje te krijgen. Zijn kameraden op de fa briek hadden al bij voorbaat schik. Zij wisten, dat de heer Struys een uitgesproken politieke overtuiging aan hing, en zij fabriceerden dan ook een „hekje", dat een strijdlied in kleuren was: een vuurrode zon, „Morgenrood" in vuurrode letters, en nog veel meer roods. Als Nederlandse publika- ties in het buitenland ''be langstelling krijgen is dat altijd plezierig. Zo doet het prettig aan, dat het blad „Towline" van Moran's sleepbedrijf uit New York een groot stuk wijdt aan het boek „Zee" van Cees van der Meulen en Anthony van Kampen, met lay outs van Dick Abbenes. Men vindt het een prachtig werk, zowel we gens. de tekst als wegens de foto's, en men ziet eigenlijk maar één bezwaar: de Neder landse taal. Prijzende woorden wijdt men ook aan P. Verhoog's „De ontdekking van Amerika door Columbus". De gehele buurt liep uit, toen men het bord kwam be vestigen. De heer Struys was met vakantie en toén hij thuiskwam was zijn zoon de eerste, die jets ontdekte. „Vader, kijk nou eens", riep hij. „Ja, ik zie het", zei de heer Struys, „het zonne scherm hangt uit". „Nee, dat bedoel ik niet", zei de zoon, „het hek moet u zien". De hev r Struys zag het. Hij vatte het sportief op: „Daar heb ben ze me een mooie kool gestoofd", grinnikte hij, en hij besloot het maar een paar dagen te laten zitten. „Het gaat wel weer weg", zei zijn vrouw. „Als we nu een landhuisje hadden. Maar hier vindt Frans het toch wel een beetje gek, dat „hek" VIS VOOR PLANETEN Duinwijk, althans de Pla- netenweg in IJmuiden krijgt nu eindelijk zijn lang ver beide viszaak. Er zal de ko mende winter aan de Plane- tenweg een gloednieuwe vis kraam komen te staan, waar Lena Keur de scepter zal gaan zwaaien. Een uitkomst voor de bewoners van deze nieuwe IJmuidense stads wijk, die toch al niet zo rijk bedeeld zijn op het gebied van winkels. 's Zomers wil mejuffrouw Keur met haar wagen op het parkeerterrein van het IJ- mondpaviljoen gaan staan. De statistiek laat duidelijk zien, dat de stijging na 1814 eerst zeer geleidelijk is gegaan. Pas in 1860 begon de bevolking te groeien en deze groei werd alleen in de oorlogsjaren even gestagneerd. De bevolking van de gemeente is nu als volgt onderverdeeld: Velsen-Noord 9021, Velsen-Zuid 2138, Driehuis 3287, Santpoort 12298 en IJmuiden 35954. Opvallend is, dat zowel in Santpoort als in Velsen-Noord een daling van het inwonertal is te con stateren. In Velsen-Noord met 295, in Santpoort met 69. De kerkgenootschappen zijn nu als volgt vertegenwoordigd: Rooms-Katholiek 29%, Nederlands Hervormd 26,7 Gerefor meerd 8,8 Remonstrants 0,3 Doops gezind 0,9%, Evangelisch Luthers 0.8%, Oud Bisschoppelijk Clericaal 3,1 overige kerkgenootschappen 3,2%, en geen -kerk genootschap 27,2 De twee groeperingen, die het sterkst zijn, hebben ook de grootste geboorte overschotten: R.-K, 355 in 1958, geen kerk genootschap 300. Leeftijdsopbouw Bij de leeftijdsopbouw is één feit te con stateren: in de groep van 1014 jaar is eèn sterke toename te constateren, die overigens niet zo verwonderlijk is, omdat het hier in de eerste jaren na de oorlog geboren kinderen betreft. Een sterke toename is ook te constateren in de groep van 35. tot 39-jarigen. In 1959 zijn er voor het eerst sinds jaren weer mannen boven de 95, en wel twee. In de zelfde leeftijdsklasse zijn ook twee vrou wen, tegen één in vorige jaren. De statis tiek toont, trouwens toch duidelijk aan, dat het aantal bejaarden toeneemt. Meer mannen Hoe staat het met het mannen-overschot? Het bestaat nog steeds, maar het is toch minder dan in 1958. Er zijn nu in de gemeente Velsen 99 vrouwen tegen 100 mannen. Dat komt echter, omdat bij de jeugd van 0 tot 19 jaar het aantal jongens sterk overheerst (100 tegen 94). Want in de groep van 20 tot en met 44 jaar zijn er op 100 mannen 101 vrouwen en in de groep van 45 jaar en ouder zelfs 103 vrouwen op 100 mannen. In de groep van 20 tot 44, waarin de meeste huwelijken tot stand komen, daalt het percentage van de vrouwen ten op zichte van de mannen. Dit is echter tijde lijk, want in de groep van 0 tot 19 is wel een stevig mannen-overschot, maar dit vermindert. De procentuele verdeling van de bevol king in leeftijdsgroepen ziet er als volgt Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Betaling is te regelen Het bestuur van de Vereniging voor La ger- en Meer uitgebreid lager schoolon derwijs op Gereformeerde Grondslag te IJmuiden heeft ingevolge artikel 50 der Kleuteronderwijswet medewerking ver zocht voor de stichting van een 3-klassige kleuterschool met speellokaal nabij de on der zijn bestuur staande Calvijnschool aan de Eenhoornstraat 1e IJmuiden. Door het bestuur wordt onder andere in stand gehouden de Ichthuskleuterschool, welke is gehuisvest in 2 zaaltjes van het Jeugdhuis „de Ichthusburcht" aan de Fahrenheitstraat. De in dit gebouw beschikbare plaats ruimte is onvoldoende om aan alle verzoe ken tot plaatsing te kunnen voldoen. Ook de inrichting van een derde leslokaal, waarvoor de mogelijkheid is geopend door de toestemming van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om naast de hoofdleidster een tweede leidster aan te stellen, is in dit gebouw onmoge lijk. Aangezien de aanvraag ook overigens aan de wettelijke eisen voldoet stellen Velsen's B. en W. voor de gevraagde me dewerking te verlenen. Het bestuur van de St. Hieronymus Aemilianusstichting te Amsterdam heeft medewerking verzoch"f~voor het plaatsen van een terreinafscheiding langs de grond aan de Nicolaas Beetslaan te Driehuis, voorzover deze grond behoort bij de onder zijn bestuur staande school voor buiten gewoon lager onderwijs aldaar Het bestuur van de schoolvereniging ..Uw Koninkrijk Kome" te Velsen (noord) heeft medewerking verzocht voor de aan schaffing van leermiddelen voor het ver- keersonderwijs. Met ingang van 1 januari 1959 is het verkeersonderwijs tot een ver- nlicht onderdeel van het vak aardrijkskun de geworden. Het bestuur van de St. Antoniusschool te IJmuiden (oost) heeft in verband met de toeneming van het aantal leerlingen, medewerking gevraagd voor de aanschaf fing van meubilair ten behoeve van de derde en vijfde klas der school. Het be stuur van de H. Hartkleuterschool te Sant poort heeft medewerking verzocht voor het aanbrengen van een linoleumdek- vloer in het speellokaal der school. Ook in deze gevallen willen B. en W. medewer king verlenen. uit: 10,41 van 0 tot en met 4 jaar, 20,64% van 5 tot en met 14 jaar, 7,16% van 15 tot en met 19 jaar, 34,60 van 20 tot en met 44 jaar, 19,80 van 45 tot en met 64 jaar, en 7,39% van 65 jaar en ouder. De grootste categorie wordt gevormd door de twaalfjarigen, waarvan er 1674 in de gemeente zijn. In 1958 werden 1364 per sonen geboren, er overleden er 363, zodat er een geboorte-overschot was van 1001 personen. Er vestigden zich 3166 personen, er-ver trokken er 2715: overschot 451. De groei percentages waren de laatste vijf jaar: 1954 3,22; 1955 3.—; 1956 3,2; 1957 2,16; 1958 2,37. Er werden in 1958 14 onwettige kinderen geboren. De gemiddelde leeftijd bij over lijden was voor mannen 63,6, voor vrouwen 66,8. De mannen werden derhalve twee jaar ouder dan in 1957, toen de gemiddelde leeftijd bij overlijden voor mannen 61,4 was. In schrille tegenstelling hiermee staat de gemiddelde leeftijd bij overlijden honderd jaar geleden: mannen 27,7, vrouwen 31,9. Dit kwam onder andere door de kinder sterfte. Zaterdag 15 augustus zal het vijftig jaar geleden zijn, dat ds. Joh. D. Jansen uit Wijk aan Zee in de gemeente Beverwijk werd bevestigd als predikant in de Neder landse Hervormde Kerk. Ds. Johannes Derk Jansen werd op 23 mei 1881 te Doetinchem geboren. Hij be zocht het gemeentelijk gymnasium in zijn, geboorteplaats en studeerde vervolgens een jaar aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam en daarna nog enkele jaren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat ds. Jhnsen in 1908 door het pro vinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk, werd hij op 15 augustus van het daaropvolgend jaar (1909) door zijn zwager, wijlen ds. G. J. Koldewijn uit Almelo, toen nog predikant te Goudswaard, te Nieuwvliet in de Clas sis IJzendijke in het ambt bevestigd. Op 21 oktober 1917 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Zundert in de classis Breda en op 1 oktober 1922 werd hij door wijlen ds. J. J. van de Wall. toen nog predikant te Breda bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente vcm Roosendaal. Deze, zijn derde en laatste, gemeente, die sinds mensenheugenis vrijzinnig was geweest en waar ds. Jansen weer de eerste rechtzinnige predikant was, diende hij tot 1 maart 1947, toen hem na ruim zeven endertig volbrachte dienstjaren op bijna zesenzestigjarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Jansen zich metterwoon te Wijk aan Zee, waar hij tot 1951 nog ongeveer vier jaar werkzaam is geweest als hulpprediker. Daarna was' hij nog enige tijd predikant-voorganger van de (rechtzinnig) hervormde evangeli satievereniging te Castricum. Ds. Jansen heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervulden zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij tijdens zijn vierentwintigjarige ambtsbediening te Roosendaal onder an dere vele jaren lid en praeses van het classicaal bestuur van Breda; penning meester van de Bij bel vereniging voor Noord-Brabant en Limburg en bestuurs lid van de Vereniging tot bevordering van hervormd schoolonderwijs in de provin cies Noord-Brabant en Limburg en 1e Wijk aan Zee onder andere enige haren penningmeester van de afdeling Bever wijk en Velsen-Noord van het Nederlands Bijbelgenootschap. Thans is de jubilaris nog bestuurslid van de kleuterschool-vereniging Pauline Nol- thenius te Beverwijk. Naar wij vernemen zal ds. Jansen om gezondsheidsredenen geen herdenkings rede uitspreken en verder ligt het ook met in zijn bedoeling om te recipiëren. Hij hoopt de dag van 15 augustus a.s. in familiekring door te brengen. WOENSDAG 19 AUGUSTUS zal de heer P. L. Brouwer een kwarteeuw in dienst zijn van de n.v. Visserij Maatschappij Pis cator te IJmuiden. Tussen tien en twaalf uur die woensdagmorgen zal op Havenka de nummer 9 gelegenheid bestaan de ju bilaris te feliciteren en gezien de grote populariteit die de heer Brouwer in IJmuiden geniet, lijkt het er op dat hier van een wel zeer druk gebruik zal wor den gemaakt. De 51-jarige heer Brouwer stamt uit een oud Vlaardings redersgeslacht. Zijn va der, de heer W. Brouwer was onder meer directeur van de bekende rederij en ha- ringhandel „De Zeeuw en Van Raait". Na de opheffing van deze rederij en haring- handel ging de oude Brouwer zich geheel wijden aan de visserijmaatschappij Pis cator, die in 1931 te Rotterdam was opge richt en waarvan hij directeur was. Piscator was de eerste rederij in Neder- land die een stoomtrawler had. De Pisca- torvloot groeide snel en bestond in die jaren uit de Antje, Betje, Klaasje en Dirk je. Brouwer junior (P. L.) had in die da gen nog niets met Piscator te maken. Van school af, werd hij elders bediende. Pas in 1934, bij de proefvaart van de Dirkje, kwam P. L. Brouwer in dienst van Pisca tor. De belangen van Piscator werden te IJmuiden behartigd door de heer Mulder; de heer Brouwer -jr. werd aan hem toe gevoegd. Dit laatste betekende een tijd rovend en vermoeiend heen en weer rei zen en na zijn huwelijk met Francina Wit- senburg verhuisden de Brouwers naar de Kompasstraat in IJmuiden. Ook mevrouw Brouwer leefde volkomen mee: bij „Moeder Frans" waren en zijn de Piscatormensen altijd welkom voor een goed kop koffie. De tweede wereldoorlog was oorzaak dat de Klaasje en Dirkje terecht kwamen bij de Britten, terwijl de Betje en Antje door de Duitsers werden ingepikt. De Betje ging in de Oostzee ten onder; de Klaasje, Dirk je en Antje keerden naar IJmuiden terug. De twee eerste schepen zijn een paar jaar geleden omgebouwd en gemoderniseerd. De Antje werd vei-kocht aan de rederij Slot De opening van het nieuwe voetbalsei zoen brengt voor de v.v. Kinheim meteen flinke drukte, want behalve een reis naar Hoorn op de eerste voetbaldag en de tocht naar Castricum op zondag, zullen aspiran ten deelnemen aan het op Schoonenberg te houden Van Gemerden-toernooi en aan een IEV-toernooi. Zaterdag spelen Kinheim 1, 2 en 3 in Hoorn oefenwedstrijden tegen de van ge lijke sterkte zijnde elftallen van Zwaluwen 1930. Voor het Wijkertorentoernooi, dat zon dag met ADO, Limmen en CSV op het Castricumse sportveld aan de Zeeweg wordt gehouden, zullen de volgende Kin- heim-spelers in het veld komen: J. Pigmans; A, Paap en W. Mol; Th. van Vuuren, J. v. d. Griend en R. Haan; H. Haan, W. Demmers, F. Mosk, W. Luntz en C. van Eerden. Reserves: W. Boeren, F. v. d. Kant en J. Hamers. De eerste elftalspelers van Kinheim openen de nieuwe competitie op 13 sep tember met de uitwedstrijd RCZKin heim; 20 september KinheimBloemen- daal; 27 september GVOKinheim; 11 ok tober KinheimTerrasvogels; 18 oktober WaterlooKinheim; 25 oktober Kinheim VVZ; 1 november ZaanlandiaKinheim; 8 november KinheimDIO; 15 november EHSKinheim; 22 november OFCKin heim. Inmiddels is ook de indeling van de zaterdagmiddag-KNVB-competitie bekend voor Kinheim, dat zal spelen tegen Inti- mis, -Jong Hercules, Lisser Boys, Nehamy, PVWA, Sizo, SVJ, Vlug en Vaardig en Zandvoortmeeuwen. Aan het Van Gemerden-toernooi neemt zondag een aspiranten-elftaJ en aan het op „Rooswijk" te houden IEV-toernooi nemen twee aspirantenteams deel. Advertentie Emaille wasmachines met tijdklok Super wasmachine 4 met tijdklok .-. 3 kg wasgoed veuae rouinwïo 173- «jmuioen tbl Betaling in overleg. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Bihac van Sas v. Gent; Aghios Nicolaos. Montreal; Ank Win- semius. Lissabon: Samo, Gent; Contact, Uetevsen; Manto, Oporto; Tjerk Hiödesz, Kasko; Karl Marx. Odessa; Patricia, Stettin: Hinde. Londen; Hed- wigshutte, Victoria, erts voor Hoogovens: Tyne, Maassluis; Bab T. Mantyluoto, hout voor Zaan dam; Montferland, Bahia; Atlas. Bremen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Acclivity van Londen: Libertas. Rotterdam: Arendskerk, Antwerpen; Wilja. Mantyluoto, hout voor Venlo; Aagtedijk, Antwerpen; Alby. Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Faience naar Antwerpen, ledig van P.E.N. Velsen; Froste, IJstad; Hinrich. Nordenham; Fenja, Fredericia; Stad Alkmaar. Lulea: Kaptein Jan Reinecke, Hamburg: Corale, Esbjerg, veekoeken van Wor- merveer; Jan Brons. Antwerpen: Peregrine, Har- lingen; Raunala, Lulea. ledig van Hoogovens; Martha Ahrends. Hamburg: Herm Kiepe, Ham burg: Lizard. Londen; Chelus Kinets. Rotterdam; Nero, Bilbao: Trito. Rotterdam; Alge, London, ledig Zaandam; Simara, Le Havre, ledig van Hoogovens: Slepner 1. Bremen, ledig Zaandam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Luise Bornhafen naar La Guayra: Delf borg, Antwer pen; Vliestroom. Portsmouth; Swallow. Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Rigel, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). en heet nu Machiel (D.H. 108). In 1940 was de heer Bi-ouwer jr. een fac tory begonnen maar erg goed ging het in die jaren niet. Bij Piscater klom hij op tot pi'ocuratiehouder. De heer Brouwer jr. is letterlijk de vraagbaak geworden voor de IJmuider reders, vishandelax-en en de bemanningen der vissersschepen. Een beminnelijke fi guur, die dag en nacht gereed staat om anderen te helpen, hij wordt door de be manningen dan ook „op handen gedra gen". Als hij maar enigszins tijd heeft zit hij aan de radio die op de visserijgolf is inge steld, het is een gx-ote hobby van hem ge worden. Op woensdag 19 augustus zullen nog twee andei'e Piscatox-mannen 25 jaar in dienst zijn van genoemde x~ederij. Het zijn de heren T. Visser, eerste monteur van de Dirkje, en de heer D. Wijker, de voorma lige stuurman van de Klaasje, die thans een administratieve functie heeft. Zilver voor D. van Deelen In het nieuwe theehuis op het terrein van het provinciaal ziekenhuis Duinen bosch te Castricum is de heer D. van Deelen gehuldigd wegens zijn veex-tigjarig dienstverband bij de px-ovincie. Hem werd bij deze gelegenheid de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nas sau uitgereikt. De economisch directeur, de heer J. Valk wenste de heer Van Dea len van hax-te geluk en prees diens activi teit en ijver. Namens het personeel sprak de admini stratief hoofdambtenaar de heer J. Keizer. De directe chef van de heer Van Deelen, de heer T. Hauser sloot de rij van spre kers, die allen de vele verdiensten van de toegesprokene memoreerden. De heer Van Deelen ontving vele geschenken. Ook me vrouw van Deelen werd in de hulde be trokken. GESLAAGD VOOR HOOFDAKTE Te Haarlem slaagde voor de volledige hoofdakte de heer P. N. M. Schouws, uit Heemskerk. Groenteveiling De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdag: andijvie 22 43, bloemkool 1882, sla 9—30, bospeen 1647, waspeen 1849, sperziebonen 78 159, snijbonen 76123, pronkbonen 6583, spinazie 3868, postelein 2744, tomaten 2033, rode kool 3243, gele kool 2630, prei 2838. Den Haag. Staatsexamen gymnasium A: A. V. van •Stekelenburg. Haarlem. Diploma B: J. F. C. Stavenuiter en mej. B. A. Knol, beiden te Haarlem IJmondhanclballers beginnen Na een onderbreking van enkele maan den gaat de handbalvereniging IJmond deze week het nieuwe handbalseizoen be ginnen met oefeningen volgens een vast gesteld trainingsschema en wedstrijden op zondag. De Amsterdamse club DWS heeft aan de opening van het nieuwe seizoen een ver enigingsvierkamp verbonden tussen Tave- nu, Vriendschap, IJmond en DWS. Van al deze verenigingen zullen twee damessenioren—elftallen, een meisjes ju niorenelftal en drie meisjes-aspix-anten- teams deelnemen. De aspiranten spelen zevenhandbal. De IJmond-ploegen van senioren worden samengesteld uit: Dames I: W. Schoorl, L. Blom, H. Boom, W. Honig, W. v. d. Kuil, D. Marckelbach, G. Roos, T. Schuit, J. Siebex-s, G. Slatman en R. Uitenhuis. Dames 2: R. Wagenaar, D. Bonekamp, M. Deen, R. Eggers, R. Grasman, N. Janne- man, R. Leutholff, G. Poelman, T. van Tunen, J. v. d. Vlis en D. Vrijhof. ORGELCONCERT IN WIJK AAN ZEE De organist Geert Jurjen Moed geeft op dinsdag 18 augustus een concert op het orgel van de oude dorpskerk te Wijk aan Zee.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7