Torenflat Beverwijk komt er, maar niet zonder felle debatten Culturele Agenda voor Velsen en omgeving -/Indium. Afscheid; woonwagenkamp; scholen 1 Havenberichten Urker vissersvloot introduceert een nieuwe vangstmethode op Noordzee VVD-er loopt de raadzaal uit Niet naar Moskou 5 Japan herdacht pionier van zijn scheepsbouw GEMEENTERAAD BEVERWIJK: Medische verzorging tijdens het weekeinde BANKSTELLEN- SHOW Weinig kans deze winter op koelhuisboter Hoorapparafen Hoorbrillen (H) oorhulpen v ,v iJ DAG 14 AUGUSTUS 1959 BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN BEVERWIJK hebben donder dagavond een zwaar gevecht moeten leveren met de gemeenteraad, alvorens zij er in slaagden de torenflat voor bejaarden erdoor te krijgen. Na een slopende strijd, die van negen tot twaalf uur duurde, wonnen zij, waardoor Beverwijk nu een gebouw krijgt, dat hoger is dan de Amsterdamse „wolkenkrabber". Aanvankelijk leek het er op, of burgemeester en wethouders al waren ver dronken, voordat ze water hadden gezien. Er barstte een storm van critiek los van de banken van de raadsleden, van wie de heer Romunde, die persoonlijk nauw met de zaken was betrokken, zich zolang had verwijderd. Het antwoord van B. en W. na de Hij beklemtoonde, dat de K.V.P.-fractie gebruikelijke schorsing gegeven door bur gemeester Bruinsma en de wethouders Gerritse, Vessies en Coelingh was echter 7,eer overtuigend, en in tweede instantie bleek de K.V.P.-fractie al wat meer be grip te hebben gekregen. Weer antwoordden B. en W. en toen speelde burgemeester Bruinsma zijn grote (roef uit. Hij schorste de vergadering na een laatste vermaning en ging daarna te midden van het publiek zijr Mste tegen standers nog eens toesprek Het trio Nieuwenweg (V.V.D.)-Koger (prot. chr.)-mevrouw Allan (V.V.D.) kreeg hij niet mee, maar de gehele K.V.P. was nu voor, zodat het voorstel van B. en W. er met vlag en wimpel doorkwam. De heer Nieuwenweg stemde niet eens mee. Toen de heer De Weyer het K.V.P.-standpunt bekend maakte, verliet de V.V.D.-er boos de zaal. De heer Nieuwenweg In het uitbreidingsplan Arendsweg-Zuid te Beverwijk is aan de Waranda bij de kruising met de Plantage grond gereser veerd voor een torenflatgebouw. Een par ticuliere maatschappij heeft voor deze flats een ontwerp gemaakt. Het gebouw bevat op de begane grond gelegenheid voor een bedrijf en verder op elk der twaalf verdiepingen een éénkamerwoning, twee tweekamerwoningen en drie driekamer woningen. De vereniging Humanitas had de medewerking van de gemeente ver zocht om te komen tot stichting van dit flatgebouw voor het door haar beoogde doel. De medewerking van de gemeente rou dan moeten bestaan uit het verstrek ten van een geldlening. Aanhouden! De heer Rijkers (K.V.P.) opende het vuur toen het voorstel aan de orde kwam. „Ik vind de gegevens, die het college verstrekt veel te summier" zei hij, „en ik heb dan ook heel wat vragen. Waarom komt er pas op 10 augustus een raadsvoordracht voor zo'n belangrijke zaak?" wilde hij weten. „Waarom moet het nu juist een torenflat worden? Is de bouw financieel en econo misch wel verantwoord? Is de exploitatie sluitend te maken? Wordt hiermede niets in de weg gelegd aan het bejaardentehuis in Oosterwijk? Is een redelijke bezetting van het gebouw gewaarborgd? Is het zeker, dat vijftig percent van de bewoners uit Beverwijk zal komen, zoals B. en W. hebben gesteld? Is het juist, dat de stich ting, die voor de totstandkoming van dit gebouw zou zijn opgericht, er nog niet is?" De heer Rijkers had nog veel meer op zijn hart. Hij meende, dat het stuk, zoal? dat door B. en W. aan de raad was ge stuurd. zo vaag was, dat men er nog geer tientallen guldens subsidie op zou krijgen Advertentie Wie spaart bouwt aan zijn toekomst STICHTING NUTSSPAARBANK in de gem. Velsen Een schipbreukeling van de Oost-Indische Compagnie ITO, JAPAN (UPI) In het Japanse plaatsje Ito werd dezer dagen herdacnt, dat William Adams 350 jaar geleden de eerste stappen deed om Japan een mo derne zeevarende mogendheid te maken. Adams was loods op een der vijf sche pen van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie, die in 1598 van Texel uitvoeren. Stormen, hitte, gebrek aan drinkwater en aan vers voedsel bemoeilijkten de reis. In een hevige storm raakten de schepen elkaar kwijt. Op 18 april 1600. 23 maan den na het vertrek, voer het schip, waarop Adams diende, op het strand van het schiereiland Izu. Tot zijn dood, in 1620, wijdde Adams zich aan het verbeteren van de scheeps bouw in zijn nieuwe vaderland. Vertegenwoordigers van Japan, Neder land, Engeland en de Verenigde Staten woonden de herdenkingsplechtigheid bij. Duinbrand Wijk aan Zee In Wijk aan Zee heeft donderdagmiddag omstreeks half twee een duinbrand ge woed op het terrein van Heliomare. Er is ongeveer een halve hectare duinaanplant verloren gegaan. Het personeel van Heliomare bluste het vuur. Alle zusters waren naar buiten ge hold om of te helpen of te kijken, en ook veel badgasten toonden hun belangstelling. De Beverwijker brandweer, die met twee brandweerauto's arriveerde, verrichtte het nablussingswerk met één slang. niets in de weg wilde leggen van Humani tas, maar hij wilde wel waken voor een mogelijke onvoorzichtigheid, ook in het belang van Humanitas zelf. Hij drong aan op een onderzoek in ruime zin naar de bejaardenzorg, ook regionaal beschouwd, waar men hier bedoelde een regionaal ge bouw te stichten. Het leek hem beter het voorstel daartoe aan te houden. De heer Nieuwenweg (V.V.D.) zei, dat men in tyd van woningnood alle mogelijke plannen moet maken. Maar dat betekent niet, dal men maar met elk project moet beginnen. Want woningen in een hoge huurklassc zijn niet zo gemakkelijk bezet te krijgen. Hij betwijfelde of het inge diende plan zou worden goedgekeurd. „Wat zegt Bouwtoezicht er van?" vroeg hij. Het enig vervelende van de zaak vond hij, dat de premie nu hoger is, dan hij bij een volgende gelegenheid zal zijn. Mevrouw Allan (V.V.D.) nam daarna het betoog van haar fractiegenoot over. Zij had geconstateerd dat Humanitas al jaren heeft gepoogd in het IJmondgebied te bouwen. Waar heeft Humanitas precies gepoogd en waarom is het niet gelukt? wilde zij weten. Zij vroeg zich af hoe het met de bezetting van het te verwezen lijken flatgebouw zou gaan, en achtte de huren veel te hoog. Mensen, die dit kun nen betalen, kruipen niet in een flat. Geen waardering De heer Koger (prot. chr.) kon geen waardering hebben voor de wijze waarop het voorstel ter kennis van de raad was gebracht. Humanitas is niet in staat ge bleken een rapport over te leggen over de mogelijkheden. Een grondige documentatie ontbrak in het voorstel van B. en W. vol gens de spreker. „Het college doet al een paar jaar pogingen gegadigden aan te trekken voor een torenflat aan de Plan tage als stedebouwkundige afsluiting. De gemeente Beverwijk moet de eerste zijn, die een torenflat boven het Noordzee kanaal bouwt, nog hoger dan die in Am sterdam. Maar het grootste deel van de bejaarden wil geen flat, mijnheer de voor zitter. Zou bovendien aan de gemeente lukken, wat aan particulieren niet is ge lukt? Financieel-zakelijk is de stichting, die de bouw gaat aanpakken, een leeg ding. Door de garantie komt het risico op de gemeente neer. Waarom staat alleen Beverwijk eigenlijk garant?" Verdediging Een regen van vragen en critische op merkingen dus, die de voorzitter noopte, eerst de verdediging even te organiseren. Wethouder Gerritse beet het spit af. „We hebben het voorstel wel erg vlug ingediend" zei hij. „Maar als het zo een voudig was om uit te stellen, zouden we toch ook niet zo'n haast maken? Het gaat om de premie. Nu krijgen we een premie van 326.000. Als we het niet doen, wordt de premie aanmerkelijk lager, wat hogere huren oplevert. „Uit een enquête van Sociale Zaken is gebleken, dat er behoefte in Beverwijk is aan 405 bejaardenwoningen. Er zijn daar bij heus wel genoeg bejaarden, die de huren in deze torenflat kunnen betalen. Oosterwyk en Meerestein liggen wat lager in huur, zodat we een differentiatie kry- gen, die niet ongunstig is." nemer is de firma Brederode, die het plan geheel heeft ontwikkeld. Geen winst Wethouder Vessies betrad als tweede de arena. Hij zei, dat het particulier initiatief steeds in gebreke is gebleven bij de woningbouw in de premieklasse. De stich ting wil geen winst, en daarom kan de huur vijftien percent komen beneden de door de minister toegestane huren. „Laten wij ook aan de alleenstaanden denken" besloot hij. Ook wethouder Coelingh sprak daarna. Hij wees op de woonruimte, die vrijkomt. De voorzitter toonde zich teleurgesteld, dat de raad in eerste instantie zo afwij zend had gereageerd. „B. en W. hebben zich gehaast deze kans te benutten" zei hij. „We moeten hier ook de differentiatie be schouwen. We hebben al Rooms-Katho- lieke en Protestants-Christelijke stichtin gen. Dit is een serieuze stichting in lande lijk verband. De gemeente is altijd gebaat met verschillende typen van verzorging". Wel risico's De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer De Weyer, merkte in tweede instantie op, dat B. en W. geen risico's zien, maar de raad wel. De premie mag niet uitsluitend een doorslaand argument zijn. Hij wilde er echter wel van getuigen, dat zijn fractie er voor de volle honderd percent achter staat, dat Humanitas naar zijn principe aan bejaardenzorg doet. De heer Nieuwenweg bleef erg critisch. „Dit plan, waarvan de firma Brederode de gangmaker is, is niet critisch bekeken" zei hij. „De aannemer neemt genoegen met zes percent winst, en is ook met andere dingen soepel. Een beetje vreemd. Het premie- verlies kan een ton belopen. Maar op bouwkosten van 17 ton is dat toch niet zoveel? Er kan blijkbaar maar weinig bij dit plan". De heer Koger bleef ook op zijn stuk staan. „De zaak is dermate vaag, dat ik er huiverig voor blijf" zei hij. „Wat hebben we aan een mooie premie, als het later een strop blijkt te zijn geworden?" Hij vroeg zich af of juist in de categorie bejaarden, die de hoge huren kan betalen, wel behoefte aanwezig is aan dit gebouw. Men moet liefst 120 per maand betalen. „Als je daarvoor een éénkamerwoning sticht, ben je al met 8000 klaar" riep hij uit. „Maar die kan men hier niet bouwen" antwoordde wethouder Vessies. „Kom maar eens met een lijst van 36 mensen, die 1000 per jaar willen be talen en 12 hoog willen wonen" zei de heer Koger ironisch. Mevrouw Cchmoll (P.v.d.A.) vroeg aan dacht voor de mensen, die hun geld be steden om hun kinderen te laten studeren, en dus nooit zelf een huisje kunnen kopen. De heer Langedijk (K.V.P.) betoogde, dat er wel behoefte aan bejaardenwoningen bestaat in Beverwijk, maar geen belang stelling voor deze flat. Dat is een con clusie. die men uit het rapport van sociale zaken kan trekken. Hij betwijfelde of er uit andere gemeenten wel belangstelling zou zijn. „Ik ben niet tegen een torenflat, maar dit is niet de gelegenheid", merkte hij op. De heer Niesten (K.V.P.) vond, dat B. en W. wel geen risico zien, maar dat de ge meente juist alle risico draagt. Het gaat het college niét om de bejaarden, maar de flat moet er komen. De heer Romunde (P.v.d.A.), die na de opmerkingen van de raadsleden in eerste De heer Romunde instantie was teruggekeerd, deed daarna een felle aanval op de heer Nieuwenweg. „Bagatelliseer de bejaardenzorg niet", zei hij. „Het is trouwens vreemd. In het Win- tersteinplan waren sommige woningen duurder, en toen was ik de enige die tegen was. Ik heb het gevoel, dat men argumenten zoekt om de torenflat niet te doen bewonen door bejaarden. Weet men niet, dat bejaardenzorg HET probleem is in het overbevolkte Nederland?" De heer Romunde zei, dat hij van de V.V.D.-er Nieuwenweg iets positiefs had verwacht. Een beschouwing over buiten kerkelijke bejaardenzorg bijvoorbeeld. „Daar hebben we het helemaal niet over, mannetje" riep de heer Nieuwenweg terug, waarna de heer Romunde antwoordde: „u loopt nog niet lang mee, maar u bagatel liseert te veel." Een felle woordenwisseling ontspon zich vervolgens. „U vindt het premieverlies van een ton niet erg. Zes percent is dat volgens u maar. Maar ik heb u wel eens ahders gehoord" verklaar de de heer Romunde, die betoogde, dat alles spaak zou lopen, als men nu tegen stemde. Want dan zou de premie niet alleen lager worden, maar men zou ook geen toestemming meer krijgen. „Dit is een buitenkansje" betoogde hij. Wethouder Gerritse betoogde daarna, dat de premie primair moest worden gezien. ,,U zult het trouwens zien, als de flat klaar is, blijkt hij nog te klein te zijn." Nu of nooit De heer Vessies stelde dit ook. „Als u het plan nu niet wilt, hebt u kans, dat er niets meer van komt" zei hij. „En dan bent u 72 woningen kwijt". Daarmee beklem toonde hij, dat de oppositie ook risico's liep met haar houding. Hij verklaarde, dat bij lagere premie de huur zes gulden per maand meer zou bedragen. „Als u goedkoper uit wilt, moet u het zoeken in de woningwetsector", zei de spreker, „maar dat kan nu juist niet". De voorzitter schorste daarna de verga dering en deed in de wandelgangen nog ijverig pogingen, met name om zijn voor naamste opponent, de heer Koger, om te praten. Verklaring Toen men weer plaats had genomen, leg de de heer De Weyer (K.V.P.) een ver klaring af. Hij zei het te betreuren, dat het voorstel van B. en W. niet beter ge documenteerd was geweest. Maar de frac tie zou toch voorstemmen, al verwachtte zij in de toekomst nog veel voorstellen over bejaardenzorg, maar dan beter gedo cumenteerd. De heer Nieuwenweg pakte bij het boren van deze verklaring zijn papieren by een en verliet mopperend de zaal. ,Dil vind ik kinderachtig!" riep hij uit. Het. voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen. Alleen mevrouw Allan (V.V.D.) en de heer Koger (prot.chr.) ble ken nu nog tegen te zijn. Wethouder Gerritse De wethouder betoogde, dat het gebouw alleen tot stand kan komen als gebouw voor bejaarden met speciale verzorging. Maar het is geen bezwaar als later anderen er in trekken. Er is namelijk een enorme behoefte aan woningen voor alleenstaan den, of echtparen, waarvan man en vrouw werken, zodat verzorging op prijs wordt gesteld. Hij wees er op, dat de raad indertijd wel de 294 woningen van het plan-Winter- stein heeft laten bouwen, waar de huren ook hoog zijn. „Men vraagt waarom het een torenflat moet zijn. Dat heeft de raad echter zelf in het uitbreidingsplan vastgelegd", zei de spreker. „Als men wil, dat Beverwijk een stad wordt, moet men bovendien mee werken aan zo'n stedebouwkundige aan winst. We hebben nu kans op 72 woningen. Over veertien dagen is die verkeken." Hij deelde ook mee, dat Humanitas eerst in Santpoort heeft getracht te bouwen. Maar daar mochten woningbouwvereni gingen wel twee-kamerwoningen bouwen, maar was premiebouw niet geoorloofd. Zo kwam men in een vicieuze cirkel, die bouw onmogelijk maakte. De heer Gerritse wees er op, dat in andere steden de bejaarden wel in de hoogbouw willen. Hij zei, dat B. en W. beslist niet de drijvers achter deze flat zijn. De initiatief- In de raadsvergadering, die donderdag avond in Beverwijk is gehoudenheeft burgemeester Bruinsma getuigd van zijn waardering voor het werk van de heer Muskee (C.P.N.), die wegens verhuizing naar Heemskerk zijn werk in de Bever- wijkse raad vaarwel heeft moeten zeggen. „We moesten hem wel eens van Moskou >1' Washington naar Beverwijk terug- -oepen", zei de voorzitter, „maar we kun nen hem toch dankbaar zijn voor de pret tige wijze waarop hij aan het raadswerk heeft deelgenomen. Al kan ik hem natuur lijk niet toewensen, dat hij zijn zegenrijk werk in Heemskerk mag voortzetten". Woonwagenkamp Over de verbetering van het woon wagenkamp werd het een en ander ge zegd. Zo vroeg mevrouw Schmoll zich af, of een verhoging van de staangelden met 100 percent nu wel nodig is. De heer Al- berda (P.v.d.A.) vond de tegenwoordige plaats van het kamp naast de zuivering weinig gelukkig. De heer De Ruiter (Prot. Chr.) ging akkoord met het voorstel, om- 1 dat de situatie 100 percent beter wordt, zodat een gelijke verhoging van het staan- geld gerechtvaardigd is. Mevrouw Allan wilde weten hoe het met het IJmondver- band zat. Wethouder Coelingh zei, dat hierover besprekingen gaande zijn. Men heeft een plaats gevonden, iets meer naar Uitgeest toe, maar door bezwaren van de fensie en polderbestuur zijn de vooruit zichten voor verwezenlijking niet zo best. Nu worden weer besprekingen gevoerd. Hij zei, dat de animo voor een kampraad bij de bewoners niet denderend is ge bleken. Er zal een onderzoek worden in gesteld naar de vervuiling van de ring vaart. Al zal tegen verzilting niet veel kunnen worden gedaan. Een afsluiting van het kamp. om de be volking niet te sterk te laten groeien, is ook gevonden. Er wordt een afsluitboom geplaatst, waar personenauto's onder door kunnen, maar woonwagens niet. De heer Niesten zei daarna nog. dat hij beslist geen bezwaar had tegen verhoging van de staangelden. Scholen Bij het voorstel om tot drie scholen in systeembouw te komen, waren er geen moeilijkheden. Alleen wilde de heer Romunde (P.v.d.A.) wel eens weten, hoe het staat met de pogingen van wethouder Hermes om tot verwezen lijking van een traditionele school in Oosterwijk te komen. De heer Hermes kon hierover nog niets mededelen. Hij zette uiteen hoe de volg orde bij de bouw van de drie systeem- scholen die nu zevenklassig worden zal zijn: eerst komt de rooms-katholieke school in Oosterwijk aan de beurt. Als men een maand aan het werk is, begint V P. Muskee men met de openbare school in Meerestein en weer een maand later volgt de pro testants-christelijke school, eveneens in Meerestein. De raad verleende zonder veel discussie een krediet voor de elektrische verlichting van de Alkmaarseweg en de Heemskerker- weg, en voor de aanleg van een binnen terrein bij het woon- en winkelcentrum aan de Plantage, waarna men nog wel even van gedachten wisselde over de dak tuinen. Men verleende ook een krediet voor de openbare school voor ULO. De heer Koger vond de fietsenstalling wel fraai, maar weinig doelmatig, terwijl hij ook ventilatie en ramen bekritiseerde. De heer Hermes zei, dat de architect een suggestie heeft gedaan voor verbetering van de fietsen stalling. Deze suggestie wordt momenteel beoordeeld. Aan ventilatie en ramen zullen deze vakantie nog verbeteringen worden aangebracht. IJMUIDEN Artsen: J. Mac Daniël, Genestetlaan 4, Driehuis, tel. 4203; P. Brouwer, Koningin Wilhelminakade 79, tel. 4507. Apotheken: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; me juffrouw A. C. van Saase, tel. 4444. SANTPOORT Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-Dorp, tel. 8510. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145. Santpoort-Zuid, tel. 02560-8294. VELSEN Wijkverpleging: Zuster Z. Kuiper, J. P. Coenstraat 145. tel. 6504, I.Jmuiden, Sant poort-Dorp. Santpoort-Station; Zuster S.i. Koerse, Leeuweriklaan 21, tel. 7398, ten oosten Zeeweg, Velserbeek, Dorp- Velsen, Velsen-Noord; Zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195, ten zuiden Havenkade, Kennemerlaan, Marktplein, Lange Nieuwstraat en Zeeweg. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Van zondag morgen tot 's avonds 12 uur: M. A. de Ruyter. Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek v. d. Kolk. Zees+raat 27, tel. 3820. HEEMSKERK-UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. H. Schutte, Kerk- laan 9, Heemskerk, tel. 02512-266. Boven dien neemt dr. Kloppert de diensten waar voor de patiënten van dr. Tuinman. Wijk- en kraamverpleging Het Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Wijkver pleging: Zuster v. Stegeren, Laan v. Ka- naan 107, Beverwijk, tel. 4409: Kraam verpleging: Zuster Boersma, Witte Kruis- gebouw, J. v. Scorelstraat. Heemskerk, tel. 02512-247. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Jozeph Nicolaas Maria, z. van J. Smit en M. F. Negenman; Arthur Joannes, z. van A. J. v. Soest en T. Zeil- stra; Catharina Hendrika Maria, d. van A. Hollenberg en G. Zonneveld. ONDERTROUWD: N. J. E. Rozemeijer en M. G. J. de Graaf; A. W. Glass en J. E. List; I-I. J. Beerse en M. Nieuweboer. OVERLEDEN: H. Pomper, oud 75 jaren, geh. met J. Mol, wonende te Castricum. Advertentie Bezoekt vooral onze grote Zaterdagnamiddag: Slaapbankendemonstratie MARKTPLEIN Donderdag kwamen in I.Jmuiden aan: Heron van Fowey; Poseidon. Londen; Bodenstein, Ant werpen: Jan Jonas. Lowestoft; Kai. Hull; Swift, Londen; Morag, Par: Sonnavind, Almeria, erts lossen Buitenhaven Hoogovens; Sharhoern. Ham burg; Jans, Londen; IJstroom, Huil: Oosterdiep, Soernaess; Teunika, Londen, oud papier lossen Zaandam; Dido, Gdynia; Darlington. Goole; Cou- ronne. St. Malo, ijzer laden Binnenhaven IJmui- den: Nesshoern, Rotterdam: Zonnekerk, Rotter dam; Egret, Rotterdam; Eemstroom, Leith; Lin- gestroom, Londen. Vrijdag kwamen in I.Jmuiden aan: Aeneos van Rotterdam; Gloria, Truro; Anja. Mantyluoto; Waria, Antwerpen; Tanger, Cartagena; Komso mol, Batumi. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Arabritt naar Newcastle on Tyne, ledig van Buitenhaven IJmuiden: sleepboot Tyne, Port Said met zuiger Renaissance en bak: Jdanov, Odessa; Aldert L„ Delfzijl, ledig van Zaandam; Zaanborg. Ulu, zout geladen IJmuiden; Plancius, Nyköping; Admiraal Nelson. Karlstad; Dan Fodio, Antwerpen: Kumba, Uotterd.; Bloemgracht. Antwerpen; Zaanstroom, Londen: Acclivity, Londen: Leonidas. Rotterdam; Atlas. Rotterdam; Steady, Kristinahamn; Swift, Ilarlingen; Castor. Rotterdam; Ank Winsemius. Rotterdam; Marion Lykes, Bremerhaven; Heid- berg, Saint Thomas: Grebbestroom, Liverpool; Jan Jonas. Landskrona; Ridderkerk, Lissabon; Medon. Djeddah: Libertas, Hamburg. Vrijdag vertrokken uit I.Jmuiden: Samo naar Gothenburg: Titan, Delfzijl; Ardito. Karlstad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). GESLAAGD Van de stichting vakopleiding timmeren zijn geslaagd: Th. Kossen, C. Bakkum, R. Dijkstra, P. Stam en G. Weel, allen uit Heemskerk. Er is een bijzondere kotter aan de Urker vloot, toegevoegd. Donderdagmorgen om 8.30 u. liep de UK 202 de haven van IJmui den binnen. De lengte van deze nieuwe kotter is bijna 25 meter, het schip meet bijna tachtig ton en het heeft een 250 pk- motor. De UK 202 kan men van heden af beschouwen als het vlaggeschip van de Urker vissersvloot op de Noordzee. Het laadvermogen van dit schip bedraagt meer dan duizend kisten vis, voor een kotter bepaald niet gering. Maandag zal de UK 202 ter visserij uit varen en dit zal neerkomen op een experi ment. Hierbij zal namelijk gebruik worden gemaakt van een bijzonder soort net, dat de nieuwe Urker aan boord heeft. Het is een zogenaamd ringnet van Amerikaans patent. Dit net is driehonderd meter lang en heeft niet minder dan dertigduizend gulden gekost. Als het schip op de vis gronden is aangekomen, wordt het net in een cirkel uitgezet. Dit Amerikaanse net kan slechts worden toegepast bij de visserij op grote scholen vis. dus alleen wanneer het echolood aan geeft dat grote hoeveelheden pilchards en haring onder de zeeoppervlakte zwemmen. Dit laatste is-wel een nadeel omdat het betekent dat er geen schol, tong enzovoorts Door gewijzigde omstandigheden op de botermarkt werd het voor de handel aan trekkelijk zelf boter op te slaan. Daardoor bleef de inlevering bij het voedselvoorzie ning-importbureau (V.I.B.) tot een gerin ge hoeveelheid beperkt. Omdat voor niet bij een botereontrolestation aangesloten ompakkers geen voorschrift geldt tot. het aanbrengen van een opdruk „koelhuisbo ter" voor boter ouder dan acht weken, en het bestuur van het Produktschap voor Zuivel het niet mogelijk acht desbetref fende maatregelen te treffen, zal in de ko mende winter uiterlijk geen onderscheid tussen verse en koelhuisboter worden ge maakt. Deze aangelegenheid kwam in de woensdag in Den Haag gehouden openba re vergadering van het produktschap ter sprake. Of het bovengenoemde probleem evenwel actueel zal blijken te zijn, dient overigens te worden afgewacht, want de kans wordt klein geacht dat er deze win ter koelhuisboter zal zijn. De mogelijkheid bestaat zelfs dat Nederland boter zal moe ten invoeren. Intussen zal de speciale bo- tercommissie het vraagstuk van de koel huisverpakking nog eens bezien. Wat de geïmporteerde boter betreft, dient op de verpakking t.e worden aangegeven dat zij van buitenlandse oorsprong is mee kunnen worden gevangen, daar deze nooit in de vereiste hoeveelheden voor komen. Ook nieuw is dat 'indien het net erg vol vis zit een speciaal roeibootje met ingebouwde luchttank wordt gebruikt om luchtblazen aan het net te bevestigen, zulks om zinken te voorkomen. Dit vletje zou bij ruw weer wel eens kunnen omslaan, maar zinken is uitgesloten. Voor Nederlandse visserijbegrippen is de methode, die de Urkers willen introdu ceren, enigszins gewaagd: er kan immers alleen effectief worden gevist als de grote scholen haring en pilchards aanwezig zijn, vrij eenzijdig dus. Maar de heer L. Kra mer, eigenaar van de nieuwe kotter, deinst niet terug voor moeilijkheden die hij de eerste tijd wel verwacht. Hij is vast be sloten een volledig onderzoek in te stellen naar de efficiency bij de toepassing van deze voor de Nederlandse visserij nieuwste methode. In de loop van deze maand zullen nog meer nieuwe Urker kotters in de vaart worden gebracht. Het zijn de UK 97, UK 11 en UK 43. Advertentie De Culturele Agenda voor de week van 16 tot en met 22 augustus luidt: 17 t/m 22 AUGUSTUS Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 14 tot 16.30 uur: Cultureel Gebouw IJmuiden. 17 t/m 22 AUGUSTUS Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden, geopend van: maan dag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); don derdag 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. BIOSCOPEN Thalia: zaterdag 19 en 21.15 uur: „In love and War"; zondag 15 uur: „Watt en Half Watt op avontuur"; 20 uur: „In love and war"; maandag, dinsdag en woensdag 20 uur: „Let's rock"; woens dag 15 uur: „Watt en Half Watt op avontuur"; donderdag 20 uur: „Alle hens aan dek", speciale voorstelling. Rex: Tot en met maandag 20 uur: „The man of the West"; zondag 15 uur: „Ab bott en Costello bij de kanibalen", woensdag en donderdag 20 uur: „Odys see". Keuze uit 7 soorten .OPTICIEN - IJMUIDEN GOUDA ZWIJNDRECHT Ijmuiden gevestigd: KENNEMERLAAN 92. TEL. 5072 v/h De Jong's Speciaal Optiek BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Robert H., z. van L. A. Hak en A. J. de Vos. Maria M., d. van J. Velle- koop en J. Halstra. Johannes G., z. van T. J. M. M. Adrichem en C. J. Beentjes. Francisca M., d. van W. A. Versteeg en E. Goderie; Harm J. z. van B. Hilbers en A. A. de Ruiter. Dick, z. van E. van den Berg en H. Klijn. Johelma A., d. van A. J. Redc- ker en A. J. Tuinzaad. D.eiwera, d. van J. M. Davidson en D. Hoogland. Jeroen, z. van C. A. Nunnink en H. Abbink. ONDERTROUWD: K. M. Schakelaar en A. de Boer. J. W. Verhoeve en J. M. Lan- gendijk. A. Smit en M. J. Duijn. J. H. van den berg en B. Stravers. A. J. Jakobs en H. J. Kneppers. A. van der Meij en P. J. Honout. GETROUWD: W. J. Bakker en G. Wolf. J. A. Meulenkamp en P. J. Schuijt. B. van den Outenaar en J. C. E. Frings. A. J. Ni colaas en H. van den Brand. OVERLEDEN: W. Schmidt, oud 82 jr., wedn. van C. Schellevis. P. J. Bol, oud 51 jr., geh. met R. Moerman. A. Halvemaan, oud 74 jr., geh. met P. Bakker. A. Blom, oud 79 jr., geh. met J. Claij. L. Hoogeland, oud 67 jaren, geh. met C. H. Nieuwenhof. B. A. Smit, oud 84 jr., wedn. van T. Boors- ma. T. Kune, oud 74 jr.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5