WERF Harddraverij in Heemskerk Radbout - na een stroef begin - naar een glanzende zege rijwiel- en bromfiets onderdelen Lang niet alle radio-amateurs zijn aether-piraten IJmond-agenda Kampioen Partout kreeg klop van oer Wat doet toch deze Reddingsmaatschappij? Foto Hollywood 6 Kleine zenders omspannen de aarde Haarlemse rechtbank Wegens inbraak anderhalf jaar geëist Hollywood vertelt Longonderzoek bevolking VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 Zelfs de kenners gaven niet veel meer voor Radbout. De negenjarige vosruin van J. F. de Jong, eerst zo prachtig op dreef, had de laatste weken niet veel meer gepresteerd. En in de eerste omloop op de Spoorsingel te Beverwijk had hij het maar slecht gedaan. In de eerste rit tegen Tarzan Hollandia G had Jan van Leeuwen languit achterover moeten liggen om zijn paard wat in te houden. En ook de manier waarop Radbout Tarzan daarna toch nog uitschakelde, was weinig overtuigend. Bij de totalisator werd dan ook bijna niet meer op de favoriet van enige weken geleden gezet. Natuurlijk niet. Maar een kwartier later liet een van energie bruisende Radbout, nu regelma tig in gang, de Nederlandse kampioen Par tout eenvoudig stilstaan. En op het laatste viertal was ook Quirinus volkomen mach teloos. Kampritten waren nu niet meer nodig. Ook niet in de finale tegen Unica, want ook deze vos ging onder Radbout's juk door in twee ritten, waarin de felle zesjarige I\ Groen meters te kort kwam. Hoewel er in Beverwijk maar zestien paarden aan de start kwamen, ging het toch in de eerste omloop erg stroef. Want er kwamen bijna steeds kampritten. Al leen de goedige Partout liep op zijn dooie gemak tweemaal van de weinig vaste Ureka weg, zich zo dadelijk weer tot fa voriet bombarderend. Upie Scott begon slecht tegen Vlaamse Gaai S, maar daarna won de favoriet toch tweemaal. Unica had tegen de snelle Wala ook een kamprit nodig en Thea Cornelia stelde daarna zijn tiouw gebleven suppor ters ernstig teleur. De bruine schimmel, tot voor kort de schrik van alle banen, was voor het eerst na een opgelopen bles sure weer van de partij. Drie kansen kreeg ze in de kamprit, maar driemaal kon zij niet winnen. Een verrassing: Sunrise naar de laatste acht. Quick Magowan schakelde Oscar na een kamprit uit, Radbout won de beslissende kamp tegen Tarzan en Rudi Trothan wist Quirinus ook van een zege in twee ritten af te houden. Op 15 en 16 stonden twee kanslozen. Torero won, en kwam daardoor een omloop verder, wat voor William Han nover het einde betekende. Partout verliest! De eerste omloop had lang geduurd, maar daarna ging het allemaal zonder kampritten. Wat nog niet betekende, dat het ook altijd vlug ging, want de paarden hadden lang werk n.et aan de start komen en gingen ook nog wel eens te vroeg weg. Kampritten waren er dus niet: ook niet voor Partout, die tegen Radbout kansloos was. Hoe zwak Thea Cornelia momenteel is, bleek ook uit de volgende nederlaag van Sunrise. Deze overwinnaar van Thea Cornelia was na de vijf ritten natuurlijk vermoeid, maar ze verloor toch wel heel duidelijk van een rustige Quirinus, die vast als altijd weer naar zijn normale derde plaats opmarcheerde. Torero klopte Quick Magowan S. Upie Scott had moeilijk geloot tegen Unica, en voor de meesten was Unica de kanshebber. Ze kregen gelijk, en toen draaide alles, zoals zo vaak, om de lo ting. Radbout kreeg Quirinus, Unica Tore ro, waarna ieder naar de totalisator hol de om winnend op Radbout of Unica te spelen. Ze kregen gelijk, want de twee paarden plaatsten zich zeer eenvoudig voor de fi nale. Quirinus was gewoon te langzaam en Torero verviel weer in zijn oude fout door te springen. Quirinus werd gemakkelijk derde tegen Torero en tegen alle verwachtingen in was er in de finale ook geen strijd. Want Jan van Leeuwen leidde Radbout naar een fraaie, geen moment bedreigde, zege. Waarna hij omstuwd werd door de Bever- wijker jeugd, die de plaatsgenoot enthou siast bejubelde. Voorzitter Berg ieikte de nrijzen uit. Hij toonde zich verheugd over de grote belang stelling, die erop wijst dat de kortebaan in Beverwijk nog lang niet dood is. De uitkeringen van de toto waren: win nend Radbout, eerste omloop 5.30, twee de omloop 7.30, derde omloop 2.60. Advertentie •MNNIMNHMMtOMMMte Voor alle naar Kennemerlaan 19 Tel. 6317 Plaats Radbout, eerste omloop 2.00, tweede omloop 3.30, derde omloop 1.30. Plaats Unica, eerste omloop 1.80. twee de omloop 2.10, c.erde omloop 1.20. Plaats Quirinus, eerste omloop 2.20, tweede omloop 1.80. Omzet toto: 5243,50. Een moment uit de wedstrijd. IJmond I-heren in eerste klasse Het Nederlands Handbal Verbond heeft voor het nieuwe competitieseizoen de in deling bekend gemaakt van enige districts klassen, waaronder de handbalvereniging „IJmond" ressorteert. In de eerste klasse heren zal IJmond I uit Velsen-Noord zijn ondergebracht met Aalsmeer 2, Aalsmeer; AHC '31, Amster dam; Concordia en Rapiditas, Haarlem; Sport Vereent, Utrecht; U.D., Utrecht en W.V.G.V., Utrecht. ADO GAAT WEER HANDBALLEN Na een onderbreking van enkele maan den gaat de handbalvereniging „ADO" te Heemskerk het nieuwe handbalseizoen beginnen. Zo speelt op zondag 16 augus tus een junioren-elftal mee in een toer nooi van Concordia te Hillegom. Het eerste dameselftal en een adspirantenteam gaan zondag 23 augustus naar Haarlem om deel te nemen aan het jubileumtoernooi van „T.Y.B.B.". Bovendien speelt het tweede dameselftal en de junioren mee in het H.B.C.-toernooi te Heemstede. Op donderdag 3 september zal in Heems kerk de jaarlijkse kortebaandraverij wor den gehouden. In december 1925 was het burgemeester Wiegman die de eerste stoot gaf voor de oprichting van een harddrave rijvereniging. Sinds september 1926 heeft deze onafgebroken jaarlijks een draverij georganiseerd, weliswaar met wisselend financiel succes, maar toch zodanig dat zij is blijven bestaan. Voor een groot deel is dit te danken aan het grote aantal leden, dat echter nog steeds voor uitbreiding vat baar is. Voor het welslagen van de volksfeesten is deze draverij van het grootste belang. Voor de eerste maal in haar geschiede nis is de vereniging thans genoodzaakt een uitnodigingsdraverij te houden. Zij is hier toe gedwongen geworden door het feit dat op andere courses die een vrije inschrijving hadden dertig tot veertig paarden aan de start kwamen. Een groot aantal kan als slecht worden gekwalificeerd. Deze drave rijen duren zeer lang en missen in de eer ste en tweede omloop alle spanning. In Heemskerk komen dit jaar zestien paarden aan de start, de allerbeste korte- baanpaarden die er zijn en die ervoor zul len instaan dat de draverij spannend zal zijn van de eerste rit tot de laatste als mede dat de draverij op een behoorlijk tijdstip zal zijn afgelopen. Er zal dit jaar gedraafd worden om een prij zenbedrag van 1650, verdeeld over een eerste prijs van 900, een tweede van ƒ450, een derde van 200 en een vierde van ƒ100. „PAoDES roept PAoBZ, PAoDenemarken-Engeland-Santiago roeptPAo- Baltimore-Zanzibar. Verstaat u mij? Hallo, Pao-Baltimore-Zanzibar, ik ga over op ontvangt". Geen antwoord. Slechts een doordringend ruisen en knetteren. Een vage stem, vormeloze klanken. PA nul BZ meldt iets op gevangen te hebben. Hij is bijna niet te verstaan. De atmosferische condities voor het zenden en ontvangen zijn zeer slecht vandaag. Onweer en regen. PA nul BZ is een Hagenaar. De eerste zendamateur met een wettige ver gunning in Nederland. Sinds 1929 in de aether. PA nul DES zoekt verder, de 80 meter band af. PAoDES is de naam van Renger, het station van de IJmuidense zendamateur R. J. de Ruiter. Het suizen houdt aan. Ergens in Essex, Engeland, zit een Brit in de microfoon te mopperen ove<r het slechte weer. Klagend klinkt zijn stem in de Ijmuidense huiskamer. Gaat dan onder in de branding van de aethergolven. „ATTENTION QSO! This is the Nether lands station PA zero Denmark-England- Santiago.. De Engelse stem zwijgt. Kinkt even boven het geruis uit. Moppert ver der. Sterft weg. De oproep heeft Essex niet bereikt. Zelfs geen taal noch teken op „CQ 80" een algemene oproep in het En gels. QRN en QRM hebben het eiland aan de overkant afgesloten voor de zwakke zenders. QRN is de code voor atmosferi sche storingen. Storingen van andere aard worden QRM genoemd. QRM ontstaat door scheerapparaten, stofzuigers of was machines. „Het is bijna nooit zo slecht" mompelt de heer De Ruiter, dat zal je al tijd hebben als je iets wil demonstreren". Duidelijk komt het gecultiveerde geluid van de Scheveningen-radiojuffers door. Daar is niet tegenop te boksen met een zendertje van 150 watt. Veel amateurs moeten het echter met nog minder doen. Liebe Peter DE LANGE ANTENNE, die tussen de daken hangt te slingeren in de regen, voert een Duitse stem naar de ontvanger. Het is Dora-Ludwig-9-Xylophoon-Washington, DL9XW Peter in Nordhorn. „Liebe Pe ter". Het antwoord uit IJmuiden flitste met een snelheid van 300.000 kilometer per seconden naar Duitsland. „Hier ruft PA nul Dora-Emil-Siegfried". vele keren herhaald. Ook de Duitser is ontevreden over het weer. De verschrikkelijke QRN. Even daarna klinkt de Duitse stem helder schneidig. Leesbaarheid 5 sterkte 8 zegt de sterktemeter. „Een verschil van dag en nacht" meldt de Duitser. Hij hoort de stem met het zware accent zeer duidelijk nu. „Es geht wunderbar". Gil van de atmos feer. „Liebe Peter, mijn keel is niet zo goed in orde", zegt de stem en kucht, ter staving van die mededeling. „Dat komt door al die regen hier in Holland, vervolgt de stem, mijn QTH (woonplaats) is IJmui den. „De stem spelt deze vreemde naam. Geeft de microfoon dan over aan Peter in Nordhorn. Die roept zijn naam weer: „Hier Dora-Ludwig-neun-Xylophoon-Was- hington, heb je goed verstaan Renger in Aimoiden. Het regent hier ook. Eindelijk, na weken droogte. Gisteren woedde er VELSEN VRIJDAG 14 AUGUSTUS Thalia: „In love and war", 20 uur. Rex: „The man of the West", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 14 tot 16.30 uur. Plein aan Casembrootstraat: openlucht concert Soli Deo Gloria, aanvang 19.30 uur ZATERDAG 15 AUGUSTUS Thalia: „In love and war", 19 en 21.15 uur. Rex: „The man of the West", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 14 tot 16.30 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 14 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „King Creole". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Tarzan in New York". W. B. Theater, 20 uur: „Onder kruis vuur". Deken Waarestraat 50 a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". ZATERDAG 15 AUGUSTUS Bioscopen: als vrijdag. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „De ontembaren". Zondagmid dag 14.30 uur: „Pechvogel en Co.". Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste de officier tegen een 37-jarige Haarlemse ver tegenwoordiger, aan wie twee inbraken, op 15 november 1958 in de Verspronckweg en op ?1 januari van dit jaar in de Helm laan, ten laste waren gelegd. De man zou onder andere uit een huis in de Ver spronckweg 830.en vyf a zes biljetten van duizend Franse francs, alsmede uit een huis aan de Helmlaan tien bankbiljet ten van vijfhonderd gulden, een ketting en een gouden ring hebben gestolen. Hij zou deze woningen door het inslaan van een ruit zijn binnengekomen. Voor de rechtbank bleef verdachte het ten laste gelegde ontkennen. „Ik heb het niet gedaan", zei hij. Bij een sorteerproef had een speurhond van de Rijkspolitie de vertegenwoordiger evenwel tot zes keer aangewezen als de dader. Een wachtmeester van de Rijks politie uit Weesp die de proef had geno men, vertelde uitvoerig hoe deze was ver lopen. Een Amsterdamse vertegenwoordiger zei als getuige dat hij van verdachte een han gertje had gekocht. Verdachte hield vol dat hij dit op het Stationsplein in Haarlem heeft gevonden. Verder stonden tegenover de ontken ning van de vertegenwoordiger de ver klaringen van zijn gewezen vrouw. Deze heeft gezegd Franse muntbiljetten en een gouden ring van haar man te hebben ont vangen. De ring, die zij bij een juwelier heeft gebracht, droeg dezelfde initialen als de gestolene. De verdachte wierp tegen de Franse muntbiljetten door smokkel te hebben verkregen. „Aan de verklaring van mijn vroegere vrouw hecht ik geen enkele waarde", zei hij. De officier deed dit wel. Hij achtte be wezen dat de vertegenwoordiger de in braken heeft gepleegd. De officier hield er bij zijn eis rekening mee dat verdachte reeds twee keer is veroordeeld. De raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester, vond echter het bewijs niet geleverd. Hij vroeg daarom vrijspraak. De raadsman meende dat geen zekerheid bestaat over de vraag, of de verdachte de muntbil jetten enz. door misdrijf heeft verkregen. Uitspraak op 25 augustus om half tien. Advertentie geen sprookjes, maar geeft CAMERA'S voor spotkoopjes. Tevens occasionsprijzen voor Projectors en Filmcamera's. (de zaak waar ze er wat van afweten) LANGE NIEUWSTR. 793 - TEL. 5858 Ook dit seizoen geeft de Koninklijke Noord Zuid Hollandse Reddingmaatschap pij weer een aantal voorlichtingsavonden in het botenhuis „Dokter Büller" te Wijk aan Zee. De heer J. G. Witpen vertelde donder dag voor een groot aantal belangstellen den een en ander over het werk van de K.N.Z.H.R.M. De maatschappij heeft thans vijfentwintig reddingsstations, waarvan de kosten van onderhoud thans jaarlijks f 520.000 bedragen. De aanschaffing van een reddingboot vergt thans een bedrag van vier ton. Dank zij de rustige winter die achter ons ligt waren geen grote reddingen nodig, maar toch moesten de reddingboten nog tweeënnegentig keer uitvaren, waarbij zevenenveertig schipbreukelingen werden gered. Als eerste film werd hierna vertoond de bekende rolprent van Herman v. d. Horst „Het schot is te boord". De tweede film „Reddingboten aan de Nederlandse kust" liet onder meer zien het uitvaren van de reddingboot „Dorus Rijkers". Het hoogtepunt van de avond vormde evenwel de vertoning van de film „De redding bij Labratjarg". Deze rolprent is op heel bijzondere wijze tot stand gekomen. In Labratjarg in Noor wegen was een Engelse trawler op de rotsen gelopen, waarvan de bemanning gered was. Een Duitse cameraploeg werd er heen gezonden om het gebeuren in scène te brengen en zo een film tot stand te brengen. Toen zij op de plaats van be stemming kwamen stak een hevige storm op en het toeval wilde dat op precies de zelfde plaats wederom een Britse trawler verging, zodat deze film wel een zeer ge trouw beeld geeft van dit gebeuren. IEV begint zaterdag Ook de voetbalafdeling van de r.-k. sportvereniging „I.E.V.' zal zaterdag en zondag het nieuwe voetbalseizoen begin nen met het deelnemen aan het Jan van Gemerden-toernooi zaterdag op „Schoo- nenberg" met een aspirantenelftal. De IEV'ers houden zelf ook een (groot aspiranten-) toernooi, en wel in het sport park „Rooswijk", waaraan behalve van de organiserende vereniging twee elftallen deelnemen van PSCK, Onze Gezellen, Vi tesse, Kinheim en ADO. Het toernooi begint zondag om twaalf uur. „The old lady of Threadneedlestreet", zo noemen de Engelsen de Bank van Engeland het symbool van de degelijkheid van het imperium. De dame was echter uit haar oud modische kleren gegroeid. tan ae voet van de St. Pauls kathedraal, op een plaats, die tijdens de „Blitz" schoon geveegd werd, is nu een nieuw, groot gebouw verrezen van een indruk wekkende soliditeit. een hevig onweer. Gelukkig, het was te warm de laatste tiid." Een andere Duitser komt er tussen, DJ4WT. Het is Werner, uit Ahlen in West- falen. Ook hij wordt ingelicht waar IJmui den is: 21 kilometer ten westen van Am sterdam. „Mijn antenne loopt van zuid west naar noordoost" vertelt Renger. Het gesprek gaat over op technische bijzon derheden. Concurrentie van de telefoon is verboden. De PTT oefent een scherpe con trole uit op de banden, die gebruikt wor den door de zendamateurs. „Peter is ook journalist geweest. Hij hoopt dat die man van de krant een goede indruk heeft gekregen van de amateur- zenderij. Hij wil e\ en een andere micro foon proberen. Het uitwisselen van tech nische gegevens gaat weer verder. Onbe grijpelijk voor een leek. Werner doet ook zijn duit in het zakje. Dan wordt de drie spraak afgebroken. Renger trekt zich te- x-ug. Tot wederhoren! De Duitsers kletsen door. Zendpiraten DE NEDERLANDSE VERENIGING van bonafide zendamateurs VERON heeft ruw geschat 1500 leden. Daarvan wonen er ongeveer 120 in de Zaanstreek, waaronder IJmuiden valt, en Haarlem. Tegen de vijftig van hen hebben een zendvergun ning, de anderen luisteren alleen en stu ren hun rapporten naar de verschillende zendstations. De VERON geeft lessen in grondbeginselen van de radiolechniek, in de telegrafie en in de voorschriften. Dat zijn de drie onderdelen waarover het hoofdbestuur van de PTT examen af neemt. De PTT keurt ook de zenders. Het zijn bepaald geen knoeiers, de gediplo meerde zendamateurs. De mensen zonder zendvergunning, de radiopiraten, hebben hen echter ten onrechte een slechte naam bezorgd. De piraten, gehaat door zeelui en vliegers. Verstoorders van het noodver- keer. Pest van de aether. Geniepig ano niem hun brutale slem plaatsend tussen schipbreukelingen en redders. De PTT is echter op zijn hoe-de voor de ze overtreders. Gesnapt, toestellen kwijt en de gevangenis in. Opgeruimd staat netjes. Roepletters Ieder land heeft zijn eigen begincombi natie van letters. Nederlandse amateur- zendstations hebben de vaste aanhef PAo, België heeft 'ON4. "in Duitsland zijn zeer veel amateurs.. Deroepnamen van hun stations beginnen met DJ, DM of DL. G is Engeland. GM Schotland. Maar ook Tibet, Cuba en Tahiti hebben hun eigen letters. Golflengten De amateurs mogen werken op de 80, 40. 20, 15, 10 en 2 meter banden. Hoe kor ter de golflengte des te groter afstand waarop de zender gehoord kan worden. Een onzichtbaar net van verbindingen tussen radioamateurs in de meest onmo gelijke uithoeken van de wereld omspant de aarde. De 80 meterband is voldoende voor Europa. Eén keer heeft de heer De Rui ter verbinding met Malta gehad. Dat was een uitzondering, alleen mogelijk door uit zonderlijk goede weersomstandigheden. Hij heeft gesproken met Italianen, Schot ten, Denen, zelfs met een Oostduitser. Radiogolven laten zich niet door een ijze ren goi'dijn weerhouden. Ijzer geleidt trouwens uitstekend. Logboeken en QS-kaarten Iedei'e amateur is verplicht een logboek bij te houden, waarin hij alle verbindingen aantekent. In het jaar dat hij een vergun ning heeft maakte de heer De Ruiter reeds 850 verbindingen. Als telegrafist bij da mariniers op Curagao kreeg hij het te pakken. Hij heeft een grote stapel QS- kaarten uit alle delen van Europa. Dit zijn kaarten die de zendamateurs elkaar toesturen na met elkaar gesproken te Eerst thans zijn in Castricum de defini tieve resultaten bekend van het long onderzoek van de bevolking dat eind 1958 werd gehouden. Hieruit blijkt dat nadat aanvankelijk 9831 personen voor het onderzoek in aan merking kwamen hieraan in totaal sleciiis 6416 personen hebben deelgenomen, het geen ongeveer neerkomt op ongeveer 65 percent. Niet onderzocht zijn 3415 personen, van wie 2690 niet hebben deelgenomen om een geldige reden. Het percentage van de deelnemers be droeg in 1955 circa 71 percent. Aan de hand van de bij het centraal bureau voor keuringen op medisch gebied in Den Haag ontwikkelde foto's werden 31 personen voor nader onderzoek verwe zen naar het consultatiebureau, netgeen neerkomt op 0,48 percent. In 1955 was dit percentage circa 0.46 percent. In totaal werd een bedrag van f 7360,45 aan bijdragen ontvangen in de kosten van het onderzoek, hetgeen neerkomt op een gemiddelde bijdrage van f 1,15 per per soon. Uit bovenstaande blijkt dat in verge lijking met 1955 de deelname weer iets s gedaald en dit is te verklaren uit het feit dat in de forensengemeente die Castricum is een groot deel van de werkende bevol king regelmatig van bedrijfswege wordt doorgelicht. Deze bijzondere omstandigheden in aan merking genomen, mag daarom gecon stateerd worden dat in 1958 de deelname aan het bevolkingsonderzoek zeer bevre digend was. Op een tentoonstelling voor de jeugd in de Olympia-hall te Londen geeft dit model van een spoetnik het laatste snufje van kindervermaak. Voor een penny kan men de sensatie beleven van een vlucht door de ruimte. Zo hebben vele automobilisten voor het eerst een autostuur geprobeerd op de kermis hebben. Op de kaarten staan gegevens over de betreffende zender. Soms een fo to van de eigenaar. Of een typerende af beelding van 's mans vaderland. De kaar ten gaan eens per maand naar een cen traal landelijk QSL-bureau dat voor door zending zorgdraagt. De banden tussen de zendamateurs worden niet uitsluitend door aethergolven en QSL-kaarten gevormd. Zij hebben een internationale club: de Hamhop-club. De leden hiervan zoeken elkaar op in de va kantie. Mensen uit alle beroepen zijn hartstochtelijke zendamateurs, ingenieurs, pastoors en winkeliers. Bemiddeling EéN ZEER ZELDZAME QSL-kaart heeft de heer De Ruiter in zijn bezit. Die van een Engelse radio-expeditie op de Scroby- sandbank, vijf mijl uit de Engelse kust bij Yarmouth. Deze expeditie kon op een gegeven ogenblik geen verbinding met het basisstation te Yarmouth krijgen. Er dreigde gebrek aan levensmiddelen en brandstof te ontstaan. Toen kv-am de heer De Ruiter te hulp met zijn stérke 150-watt zender. Hij maakte verbinding met Yar mouth en bemiddelde tussen dat station en de expeditie op de zandbank. Veel lof voor PAoDES van Engelse en Neder landse zijde en een onbetaalbare QSL- kaart. Dat was op 19 juli van dit jaar. Adrien uit Lokeren DE HEER DE RUITER draaide aan een paar knoppen van zijn zender. Die ziet er uit als een grote stalen archiefkast. De ontvanger staat ingeschakeld. Weer de 80 meterband aftasten. Weer radio-Scheve- ningen, Franse stemmen, Engelse stem men, muziekflarden. Het plaatjesdraaien voor het nemen van modulatieproeven is toegestaan. Er is iemand druk aan het experimenteren. Feilloos komt de muziek door. Stopt, plot seling. „Dit is ON4KD". Een lage stem met een Vlaamse tongval. De heer De Rui ter weet meteen wie het is: Adrien uit Lo keren. Hij maakt verbinding met. de Belg. Die vindt het prettig de oude kennisma king op te rakelen. Adrien voldoet aan het verzoek het gesprek niet te technisch te maken. Aan de Hollandse kant van dc ver binding zit ten slotte een leek heeft. Ren ger hem duidelijk gemaakt. Adrien krijgt een lichte vermaning. Hij heeft ondanks herhaald verzoek nog steeds geen kaart naar IJmuiden gestuurd. Dat zou hij ech ter nog deze middag doen. „We zullen onze babbeltjes bekronen met een kaart," zegt Adrien. Het is be wolkt met opklaringen in België. „Groe ten aan het bezoek" zegt hij. „Wij hebben van je muziekje genoten. Adrien" verzekerd PAoDES de Belg, hoe gaat het met ON4QP?" Adriens stem klinkt droevig. „Die is onlangs overleden, op 33-jarige leeftijd. Er waren veel van ons op de begrafenis." „In april heb ik nog met ON4QP gespro ken," zegt de heer De Ruiter. „Herinnert u zich de stem van kleine QRP nog, Adrien? Hij was drie weken t.oen we voor het eerste met elkaar spraken. Nu is hij een flinke boy van 7 maanden." Nog wat technische opmerkingen tot slot en ook dit gesprek is weer afgelopen. Adrien gaat zijn QSL-kaart verzenden. Het is drukker geworden op de 80 me terband. Vijf uur s middags. De zend amateurs komen thuis van hun werk. Zet ten fietsen in het hok, auto's in de gara ge en verscheuren de tramkaartjes. Sleu tel in het slot, zoen voor mevrouw, jasje uit, naar de zender. Piet uit Wormer roept, André uit Maastricht seint. Zo gaat het in Duitsland, in Engeland in Dene marken en Frankrijk. En op dc Filiooiinen. Ceylon en Paraguay. Dag en nacht. Stem men in vele talen om de aarde

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6