Militairen sloegen voor Deltawerk in baileybrug Haringvliet HET WEER Verhoging der pensioenen van verzetsslachtoffers voorgesteld COIFFURES DE VRIES Amerikanen lanceerden hun derde satelliet in een week éeë M 0 WS'êefire you Wyl Ontreddering in Japan door wervelstorm Ballon miste baan en verbrandde; Ontdekker"-capsule niet gevonden ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 44e JAARGANG NUMMER 238 Droog en nat Zonnige perioden Aan het strand Vervoer van arbeiders en materiaal naar bouwput kan nu onafgebroken doorgaan Cuba en Venezuela tegen comité van waakzaamheid Erhard naar Turkije en Griekenland Bejaarde kleurling in Notting Hill mishandeld Het woord is aan Tsjechoslowakije biedt Irak 100 fabrieken aan Labourleiders naar Moskou op 29 augustus „TER CLEEFF In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zeshonderd militairen van het 462ste pontonniersbataljon hebben een Bai leybrug geslagen van de door een ringdijk omgeven bouwput in het Haringvliet naar de oever van Goeree, waardoor het vervoer van arbeiders en materiaal niet meer met schepen behoeft te geschieden. (Luchtfoto ANP) Onder het geestdriftig gefluit van de in het Haringvliet liggende schepen en onder het gejuich van de militairen van het 462ste pontonniersbataljon heeft gistermid dag een drijvende bok van de Nederlandse Ballastmaatschappij, die de suggestieve naam draagt van „De Krachtpatser", het laatste, voor deze gelegenheid met de Nederlandse vlag getooide, stuk geplaatst van de 450 meter lange Baileybrug, die, in het kader van de Delta werken, tezamen met nog een tweede brug van 200 meter lengte, voor de duur van het werk een vaste verbinding gaat vormen met de bouwputten in het Haringvliet en de oever van Goeree-O verf lakkee. Beide bruggen dienen om een regelmatige aan- en afvoer van arbeidskrachten van en naar de bouw putten mogelijk te maken. Tevens zullen zij de persleiding dragen, waardoor het zand voor de te bouwen afsluitdijk zal worden gespoten. Het was niet alleen een belangrijke oefe ning voor de pontonniers, maar ook een zeer gewaardeerde hulp voor Rijkswater staat en de aannemerscombinatie, die de grote spuisluis en de kleinere schutsluis bouwt. Men is in oe grote sluisput bijna klaar met het heien. Over enkele weken zal het betonstorten voor de sluiswerken beginnen. Dat werk zal geruime tijd onaf gebroken moeten doorgaan en vereist dus een goede aanvoer en aflossing van ar beiders. Tot nu toe zorgden boten voor de verbinding tussen de vaste wal en het sluis- puteiland. Maar storm en mist mochten geen stagnatie veroorzaken. De enige op lossing lag in een vaste, brugverbinding van de sluisput met Goeree, waar het over grote deel van de arbeiders vandaan komt. Die brugverbinding mag dan een tijde lijke zijn, aan degelijkheid mocht het niet ontbreken. Zo kwam het plan voor een Baileybrug naar voren, dat op korte ter mijn moest worden verwezenlijkt. De aan nemers kochten in Engeland ruim 600 me ter Baileybrug, de pontonniers vertrouwd met dit materiaal, zegden hun medewer- Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 'f LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN (Van onze weerkundige medewerker In Nederland is deze zomer een der droogste van deze eeuw, maar vooral in Oostenrijk en Zuid-Duitsland een der natste. Dat daar de regenval van woensdag en donderdag bijzonder zwaar is geweest moge uit enkele vergelijkende cijfers blijken. In Salzburg viel in 30 uur 142 mm regen. Een millimeter regen is een liter water op een vierkante meter! Sinds 1 mei is er tot op heden in Haarlem 125 mm regen gevallen. Droog is deze zomer ook in Zweden en Finland, waar ook momenteel weer een hogedrukgebied voor stabiel zomerweer zorgt. De eerste stormdepressie van betekenis is vrijdag van Ierland naar de xvestkust van Schotland getrokken met een baro meterstand van 965 millibar of 723 mm. Dat het westen van Nederland dichter bij de oceaandepressies lag dan het noord oosten blijkt wel uit de regenval. In Noord- en Zuid-Holland is deze week op tal van plaatsen 20 tot. 35 mm regen gevallen, in de provincie Groningen op de meeste plaatsen nog geen 5 mm. Zwaar was de regenval die er tussen dinsdagmiddag en woensdagmorgen in Lochem viel. Daar werd 80 mm gemeten. Al is het weer in deze augustusmaand veel onbestendiger, toch mogen wij het zomerweer niet. slecht noemen, want af gezien van de enkele regenfronten en plaatselijk flinke buien is de temperatuur elke dag boven 20 C. hetgeen lang niet altijd in augustus voorkomt. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Meest zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nog onstabiel, maar aanvankelijk zonnig strandweer, temperatuur om streeks 25 gr. C. Later echter toene mende kans op een regen- of on weersbui. Wind zwak tot matig uit zuid tot zuidwestelijke richting. Zee water vry helder met matige bran ding, temperatuur 19 gr. C. Laag water 's morgens half tien en 's avonds tien uur. Hoog water om twee uur. Strand voor fietsen berijd baar van 's morgens half zes tot 's middags twaalf uur en 's avonds van zes uur tot half twaalf. Voor maandag wordt weinig ver andering in het weertype verwacht. Laag water 's morgens tien uur en 's avonds half elf. Hoog water kwart voor drieën. Strand voor fietsen be rijdbaar van 's morgens half zeven tot 's middags half een en 's avonds van half zeven tot twaalf uur. king toe en het plan kwam tot uitvoering. Tussen de wal vari Goeree en de grote sluisput liggen achter elkaar ruim vier honderd meter water, de sluisput voor de schutsluis, een zandplaat en het zoge naamde Zuiderdiep, een betrekkelijk smalle vaargeul die echter zeer ondiep is. Men zou dus 440 meter Baileybrug no dig hebben om het water tussen de put van de grote spuisluizen en die van de kleinere schutsluis te overbruggen. Van de laatste sluisput zou een dam van ongeveer 800 meter lengte moeten worden opgespoten om een goede weg te kunner. aanleggen en vandaar zou nog 200 meter Baileybrug nodig zijn om over het Zuiderdiep de wal van Goeree te bereiken. Om die dam, die een deel van de verbinding zou uitmaken, op te spuiten zou zar.d kunnen worden ge bruikt dat voor de grote sluisput wordt weggebaggerd om daar bij de aanleg van de sluizen voldoende diepte te hebben. Vandaar het besluit via het onderste deel van de brugvakken een persleiding van de grote sluisput naar de zandplaat te leiden, waar de dam moet komen. Waterstaat bouwde in de afgelopen weken de pijlers waarop de Baileybruggen zouden moeten rusten: tien voor de grote over brugging en zeven voor de brug over het Zuiderdiep, die tevens een klapbrug zou moeten hebben om het scheepvaartver keer door te laten. Let zijn smalle pijlers van damwand om met zware ijsgang zo weinig mogelijk tegenstand te bieden aan de ijsmassa's, die de ebstroom naar zee af voert. De eerste ruim vierhonderd meter lange overbrugging welke nu gereed is, krijgt volgende week reeds haar houten wegdek. Het invaren van de brugvakken door middel van een bok kon betrekkelijk gemakkelijk geschieden omdat het water daar een behoorlijke diepte heeft op de meeste plaatsen. Waar het ondiep was, kon men alleen werken bij hoogwater. Er werd van het midden uit naar twee kanten ge bouwd. Met de tweede brug over het on diepe Zuiderdiep zal men meer last heb ben. Er kan daar vrijwel niet met een bok worden gewerkt, omdat die teveel diep gang heeft. De brugvakken zullen nu op pontons worden aangevoerd, waarop pij lers zijn gemonteerd, die het brugvak dra gen. Bij hoogwater zal men zo'n brug vak boven de pijlers kunnen brengen en bij eb op de pijlers kunnen laten zakken. Het hele werk van deze verbinding zal rond een miljoen gulden vergen, maar de zekerheid, dat het werk ongestoord kan doorgaan, onafhankelijk van het weer, sluit vertragingen en daaruit voortvloei ende schade dus volkomen uit Aan beide sluisputten werken elke dag 700 arbeiders, die nu niet meer afhankelijk zijn van het vervoer per schip. SANTIAGO (UPI) Cuba en Venezuela hebben aangedrongen op verwerping van het voorstel een comité van waakzaam heid in te stellen, dat er op zou moeten letten, dat in het gebied van de Caribiscne Zee door de staten de non-interventie wordt betracht. De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roa zei, dat zo'n comité op zichzelf al een schending in zou houden van de soevereiniteit, die het zou moeten beschermen. De Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken Arcaya zei, dat het comité een schild zou zijn, waarachter dictaturen zich zouden kun nen verschansen en dat het „de Organi satie van Amerikaanse Staten (O A.S.) in diskrediet zou brengen. TOKIO (Reuter). Het centrum van Japan is vanmorgen door een wervelstorm getroffen. Volgens de voorlopige schatting zjjn er 126 doden 128 vermisten en 706 ge wonden. Meer dan 31.000 huizen zijn ondergelopen doordat rivieren buiten hun oevers traden. Het aantal daklozen is meer dan 18.000. Een honderdtal huizen en vijf grote sche pen zijn verwoest. Talrijke boerderijen zijn door het water geïsoleerd. Men schat de schade op 3 miljard jen. Weg- en spoor weg verbindingen zijn volkomen gedesor ganiseerd. De wervelstorm, die uit de Stille Oceaan kwam, gaat nu in de richting van Siberië. TAIPEH (UPI) De gouverneur van Formosa, Tsjow-Tsji-Joe, heeft aan de journalisten meegedeeld, dat de totale schade door de overstromingen vermoede lijk tussen de 100 a 200 miljoen gulden zal belopen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft meegedeeld, dat de laatste lijst van slacht offers de volgende cijfers bevat: 642 doden, 748 ernstig gewonden en nog 752 vermis ten. PEKING (AFP) Ongeveer zestig mil joen Chinezen een tiende van de be volking van communistisch China zijn gemobiliseerd voor de strijd tegen de erg ste droogte, die China sinds jai-en gekend heeft, zo heeft radio-Peking bekendge maakt. In het bijzonder in de provincies Honan, Anhwei, Sjantoeng, Hoepeh, Hoenan, Szetsjoean, een deel van Kwantoeng en in Kwangsi in totaal een gebied van der- tien miljoen hectaren cultuurgrond is de toestand ernstig. De situatie in Honan wordt nog everergerd door een sprink hanenplaag. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend strek kende tot verhoging met een tijdelijke toe slag van de pensioenen krachtens de Wet Buitengewoon Pensioen 1940-1945. In de mede door haar ambtgenoten van Finan ciën en van Sociale Zaken en Volksgezond heid ondertekende memorie van toelich ting wijst minister Klompé er op, dat de Wet Buitengewoon Pensioen 1940-1945 in de tweede helft van het jaar 1947 is tot stand gekomen en dat aangenomen mag worden, dat de buitengewone pensioenen toen metterdaad een redelijke voorziening vormden. Bij vergelijking van het levens peil blijkt dat en de kosten voor levens- onderhoLid en de lonen en salarissen be langrijk zijn gestegen. Na het instellen van een intensief onderzoek is duidelijk gebleken, dat het geldende toeslagpercen tage van 36,5 geen genoegzame voorzie ning voor de verzetsslachtoffers meer in houdt. Het wordt noodzakelijk geacht het percentage te verhogen tot 64 (inclusief de huurverhoging-compensatie doch ex clusief de A.O.W.-premie-compensatie. De kosten van deze verhoging worden ge raamd op 3.500.000 per jaar. Weduwcnpensioen In een afzonderlijk wetsontwerp wordt voorgesteld de berekeningsmethode der Wet Buitengewoon Pensioen 1940-1945 enigszins te wijzigen. Gebleken is dat het grondbedrag der buitengewone invalidi teitspensioenen toereikend is. Het grond- bedrag der buitengewone weduwen- en we zenpensioenen behoeft eveneens enige cor rectie, wil het althans ook nu nog de basis vormen voor een redelijke voorziening. Voorgesteld wordt het buitengewoon we- duwenpensioen te stellen op 65 percent van de eerste 5000 en 55 percent van het overige deel van de pensioensgrondslag. Het maximum weduwenpensioen zal daarmee komen op 5.365 per jaar, ex clusief de toeslag. Aangezien het wettelijk minimum van de pensioengrondslag f 2.345 bedraagt, zullen van de voorge stelde verzachting der degressie alle we- duwenpensioenen, ook de laagste, profite ren. Ten aanzien van de geldende buitenge wone wezenpensioenen worden eveneens verzachtingen in de degressiebepalingen voorgesteld. De kosten, welke aan de voorgestelde verbetering van de buitenge wone pensioenen ten behoeve van de na gelaten betrekkingen der verzetsslachtof fers verbonden zullen zijn, worden ge raamd op 1.500.000 per jaar. Het Westduitse ministerie van Econo mische Zaken heeft officieel medegedeeld dat professor Erhard tijdens zijn komen de bezoek aan Turkije tevens zal spreken over voorstellen om Turkije geassocieerd lid van de Europese Econ. Gemeenschap te doen worden. Erhard zal zondag ver trekken voor bezoeken aan Turkije en Griekenland. In een door het ministerie uitgegeven verklaring wordt voorts mede gedeeld dat de Westduitse minister de ont wikkeling van de Turkse industrie en landbouw zal bestuderen. LONDEN (Reuter) Een groep blanken heeft in het Londense district Notting Hill, waar al eerder rassenincidenten zijn voor gekomen, een 60-jarige kleurling mis handeld. Hij is met hoofdwonden in een ziekenhuis opgenomen. Confucius: Hij helpt mij niet. Hij is te zeer in genomen met alles wat ik zeg. BAGDAD (Reuter) Een commissie van het Iraakse ministerie van Handel heeft 17 van de 56 door Oost-Duitsland aangeboden fabrieken voor de kleine in dustrie geaccepteerd. Naar verluidt be studeert de commissie nu een aanbod van Tsjechoslowakije voor 100 fabrieken. Naar wordt vernomen zijn de rabrleken bestemd voor plaatselijke particuliere on dernemingen, die deze kunnen kopen met financiële hulp van de regering. De voorwaarden voor deze aanbiedingen werden niet bekendgemaakt. 99 WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse poging om vrijdagavond een bol vormige kunstmaan van bladaluminium in een baan om de aarde te krijgen, is niet gelukt. Het was de derde maal in acht dagen, dat er in Amerika een satelliet werd gelanceerd. De drie trappen van de Jupiter-raket (Juno II) functioneerden goed en ook de ballon, die een doorsnede had van drie en een halve meter, vulde zich volgens plan met stikstofgas. De ballon zou, als zij in een baan om de aarde was gekomen, met het blote oog gemakkelijk zichtbaar zijn geweest. Volgens de bekendmaking blijkt uit de voorlopige gegevens dat de eerste trap goed heeft gewerkt. Daarna haperde het apparaat voor de hoogtecontrole, waardoor de raket met een afwijking naar links naar beneden ging. Hoewel de tweede en de derde trap werkten, wordt aangenomen, dat de satelliet in de atmosfeer is ver brand. Waar dit gebeurd is, heeft men nog niet kunnen vaststellen. WASHINGTON (Reuter/AFP) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft vrijdagavond te Washington bekendge maakt, dat de pogingen om de capsule van de aardsatelliet „Ontdekker V" te bergen, als mislukt moeten worden beschouwd. De bijna 150 kg wegende capsule was weliswaar volgens plan van de kunst maan gescheiden, maar de schepen en vliegtuigen, die in het gebied van Hawaiï het apparaat hadden moeten bergen, had den geen signalen ontvangen, die hen in de goede richting hadden moeten leiden. (Reuter/AFP) Van Hawaiï was een escadrille transportvliegtuigen van het type C-119 opgestegen om de capsule op te vangen. De toestellen waren daartoe uit gerust met een speciaal trapeze-achtig apparaat. De vliegtuigen hadden voor de opvangoperatie slechts tien minuten de tijd. Daarna namen schepen het zoeken over. De proef was bedoeld om bepaalde me thoden te onderzoeken, volgens welke men een mens van een reis door de ruimte veilig op aarde hoopt te laten terugkeren. De lancering van de „Discover V" heeft LONDEN (Reuter-AFP) De leider van de socialistische fractie in het Britse Lagerhuis, Hugh Gaitskell, en de woord voerder van de partij op het gebied van de buitenlandse politiek, Aneurin Bevan, vertrekken op 29 augustus op uitnodiging van premier Kroesjtsjev naar Moskou voor besprekingen met Russische leiders. Op 8 september gaan zij uit Moskou naar War schau voor een bezoek van vijf dagen aan Polen. Volgens het socialistische blad Daily Herald zullen er zeker deze herfst alge mene verkiezingen in Engeland worden ge houden. Advertentie VOOR BEIER S C H'l l D E R W E R K Klev'erla'an 52 Tel. 60985 - Haarlem toch enkele goede resultaten opgeleverd, waarvan de belangrijkste de uitstekende functionering van de raket van het type Thor is, die als eerste trap was gebruikt. Voorts zijn de Amerikanen van oordeel, dat de gebreken, welke tot een volledige mislukking van de vorige twee „Ontdek kers" hebben geleid, zijn verholpen. De Amerikaanse luchtmacht bereidt al nieuwe proeven voor om dieren levend van een ruimtereis te laten terugkeren. Tenslotte is men ingenomen met de nieuwe brandstof „R.J.-l", waarvan de samenstelling ge heim wordt gehouden. De leiders van de Amerikaanse luchtmacht verwachten met deze brandstof de draagwijdt van hun ballistische projectielen te kunnen ver groten. Waarschijnlijk zal de brandstof binnenkort in raketten van het type Atlas en Titan worden gebruikt. Titan ontploft CAPE CANAVERAL (Reuter) Een intercontinentale Titan-raket is maandag enkele seconden na de lancering op de basis Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida ontploft. De raket viel op de startbaan terug. De dertig meter lange raket, de grootste uit het Amerikaanse rakettenarsenaal, was gelanceerd om een proef te nemen met het scheidingsmecha nisme tussen de twee trappen. De gehele lanceringsinstallatie was in vlammen ge huld en een dikke zwarte rook hing boven het gebied. (Reuter) Ongeveer zestig technici, die in de blokhut de lancering gadesloegen zijn ongedeerd gebleven. Dit was de vijfde proeflancering met een Titan. Bij geen van de proeven haalde de raket de beoogde afstand van 8.000 kilo meter. Polaris omhoog (UPI) Vrijdagavond werd van Cape Canaveral een Polarisraket gelanceerd. De Polaris is speciaal bestemd voor onderzee boten. De Amerikaanse atoomonderzeeërs zullen met dit type raket worden uitgerust. De Polaris werd gelanceerd uit een onder- aax-dse buis. De raketmotoren ontbrandden in de vlucht. De lancering geschiedde met behulp van samengeperste lucht. De lan- ceringsapparatuur is zo geconstrueerd, dat de bewegingen van een schip kunnen wor den nagebootst. Ongeveer twintig meter boven de grond ontbrandden de motoren. Na 56 seconden ontbrandde de tweede trap. Raketdeskun digen zijn het er over eens, dat de geslaag de proef van vrijdag een belangrijke stap is in het Amerikaanse raketprogramma. De Polaris, die een reikwijdte heeft van bijna tweeduizend kilometer, moet in 1960 ope rationeel zijn. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Ouderdag op het vliegveld Valken- i burg: een trotse vader toont zijn kroost j het inweiidige van een van de motoren van een Neptune. pag. Pontonniers in actie 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Taallaria 3 Feuilleton4 Radio en Televisie4 Agenda 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Films5 Agenda5 Beurs 6 Filatelie 7 Kerkelijk leven7 Don Sturzo 7 Amsterdams allerlei 7 Sport9 Erbij11 t.m. 14 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ"

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1