PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER 4 In 1 Chefarii ne„4 Wereldnieuws In geheel Europa zonnig Britse atoomenergie-industrie boekt successen Saldo banken gedaald Atoombommen veel goedkoper Butterfahrten en het E.E.G.-verdrag bussen kopen om te imiteren Overproduktie Drie maal verlies Wai-Sumatra WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 2 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Minister Mueller meent: Santosa 10 dividend Van Wessem 8 (6 dividend Daggeldtarief verlaagd „De Nederlandse Industrie" ziet taak voor Benelux Nieuw Europees overleg is nodig Perzische of Arabische Golf? Jaarverslag PEN Verkoop met bijna 11 gestegen Verenigd Bezit van 1894 10 dividend Lening Clir. Boerenbond Kleine toewijzing DE WEEKSTAAT De staalstaking „Top-conferentie" zou ook hier nodig zijn 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezierllw werk kuntdoen! (Van onze correspondent in Londen) Het succesverhaal van de Britse atoomontwikkeling werd gisteren verteld in een regeringsrapport. Het is nog steeds een verhaal, dat honderden miljoenen guldens kost, maar het opwekkende voor de Britse belastingbetaler is dat het dalende mil joenen zijn. De Britse Atoom Autoriteit gaf namelyk in 1957-'58, waarin de grootste militaire produktie plaats vond, 400 miljoen gulden uit, voor 1959-'60 daalt dit echter tot 230 miljoen gulden, om daarna nog even te stijgen tot ruim 300 miljoen gulden. Het is niettemin een aanzienlijke daling, die voor een belangrijk deel te danken is aan revolutionaire Britse ontdekkingen voor de produktie van kern-explosieven, die de produktiekosten van atoombommen hebben doen dalen tot 1 miljoen gulden per stuk. Een tiende van wat de bom drie jaar geleden nog kostte. Het rapport van de commissie van 36 Lagerhuisleden constateert: De voornaamste redenen voor deze welkome vermindering zyn verschillende technische verbeteringen en grotere produktie. Een derde, minder belangrijke reden, is een beter gebruik van arbeids krachten. Achter deze nuchtere, simpele bewoor dingen gaat een fantastische ontwikkeling schuil van nieuwe produktiemethoden van plutonium en zuivere uranium. De produk tie van plutonium is, naar de commissie constateert, in drie jaar bijna verdubbeld, terwijl de kosten met een derde zijn ver minderd. Calder Hall Het is dus geen wonder dat de commis sie de Britse Atoom Autoriteit alle lof toe zwaait voor hetgeen zij heeft gepresteerd. Al is er dan enige critiek op de gestegen kosten van het enorme atoomstation Dun- rae, in Schotland. Vrijwel alle andere sta tions, zoals die van Chapelcross, Dumfrie- shire, en Springfield en Capenhurst in Midden-Engeland, hebben aan alle ver wachtingen beantwoord. Calder Hall in Cumberland heeft zelfs meer gedaan. De geleerden ontdekten dat de enorme atoom fornuizen tot een veel hogere temperatuur konden worden opgestookt dan was voor speld en dat er dus veel meer plutonium kon worden gemaakt. Calder Hall blijkt dan ook niet alleen een uitstekende „fa briek" te zijn voor de produktie van goed kope kernexplosieven, maar ook een doel matige machinerie voor het opwekken van atoomenergie. Zelfs Windscale, de atoom- fabriek in Noord-Oost Engeland, die na het ongeluk werd afgeschreven als pluto- nium-installatie, blijkt niet verloren te zijn en zal nu worden omgebouwd tot leveran cier van splijtbaar materiaal voor de kern bommen, die Sir William Penny in Alder- maston vervaardigt. Industrie inschakelen Nu het militaire gedeelte van de kern energie vrijwel onder de knie is, gaat de aandacht van de Atoom Autoriteit steeds meer uit naar het gebruik van kernenergie voor civiele doeleinden. Niet alleen voor Engeland zelf, maar ook voor de rest van Hoewel de Duitse maatregelen tegen de zogenaamde Butterfahrten weinig stroken met de geest van liet E.E.G.-verdrag, is het moeilijk in de tekst van het E.E.G.- verdrag formele aanknopingspunten te vinden voor Nederlandse bezwaren, zo menen de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken. Zy merken dit op in antwoord up schriftelijke vragen hierover, die waren gesteld door het ka merlid Mulders. De minister en de staats secretaris wijzen erop, dat het hier niet om handelsverkeer in de gebruikelijke zin van het woord gaat, hetgeen onder meer blijkt uit het feit, dat de importen via het hierbedoelde kleine grensverkeer niet ten laste komen van de contingenten voor de invoer in West-Duitsland. Wel is het te betreuren, dat de West- duitse regering tot deze maatregel is over gegaan, terwijl op Duits verzoek vanwe ge de Europese Commissie te Brussel nog een onderzoek gaande is naar de moeilijk heden in de detailhandel in het Nederlands Duitse grensgebied. Zodra de Nederland se regering kennis had genomen van het voornemen der Westduitse regering, zijn via de Nederlandse ambassade te Bonn in formele stappen ondernomen, ten einde te bereiken, dat de betrokken maatregel geen doorgang zou vinden. Deze démarche heeft mogelijk bijgedragen tot de ver zachting van de nieuwe Duitse regeling. Overigens is de minister van oordeel, dat er voorshands geen aanleiding bestaat om bij de regering van de Duitse Bondsrepu bliek verdere stappen te ondernemen om de genoemde maatregelen te doen beëindi gen, c.q. te wijzigen. Birma rekent op Amerikaanse en Russische steun De minister van Financiën van Birma Kyaw Nyein zei te rekenen op financiële steun tot een bedrag van ruim 20 miljoen gulden van de We reldbank, op kredieten van de Sovjet-Unie tot een bedrag van ruim 17 miljoen gulden, op een bedrag van ruim 47 miljoen gulden aan Ameri kaanse steun en verder op een bedrag van 1.7 miljoen gulden binnen het kader van het Co- lomboplan. Russische lening aan Marokko Volgens het invloedrijke conservatieve Marok kaanse blad „Al Alam" hebben Marokko en Rus land overeenstemming bereikt over een Russische lening van 150 miljoen roebels ter bestrijding van de economische crisis in Marokko. De onderhan delingen daarover zijn reeds ruim twee maanden aan de gang, maar schijnen thans tot een akkoord geleid te hebben, aldus het blad. Spaaroverschot Spaarbankbond De Nederlandse Spaarbankbond deelt mede dat volgens de voorlopige cijfers in de maand juli 1959 het spaaroverschot bij de plaatselijke spaarbanken 13.4 miljoen heeft bedragen. Het totaal der inleggingen bedroeg in deze maand 116.5 miljoen; de terugbetalingen beliepen teza men 103.1 miljoen. Internationale tinstatistieken Volgens de cijfers in het statistische bulletin van de internationale tinraad over juli jongstle den bedroeg de wereldmijnproduktie van tin-in- cor.centraten in april 1959 10.900 ton tegen 9.800 ton in maart. De wereldsmelterijproduktie van tinmetaal bedroeg in april 8700 ton, hetgeen vrij wel evenveel was als in de voorafgaande maand Het wereldverbruik van primair tinmetaal is in april naar raming tot 14.000 ton gestegen. Het hoogste niveau sedert bijna twee jaar. Amerikaans nationaal produkt In het tweede kwartaal van dit jaar had het Amerikaanse bruto-nationaal produkt op jaarba sis een waarde van 484.5 miljard dollar. Vergele ken met het voorafgaande kwartaal betekent dit op dezelfde basis een toeneming van 14.5 miljard dollar. de wereld. De commissie erkent dat de concurrentie van andere landen op dit terrein aanzienlijk is en levert tegelijker tijd critiek op sommige Amerikaanse con- currentie-methoden. De commissie geeft de Autoriteit tenslotte de raad de Britse in dustrie bij de vredelievende toepassing van de kernenergie meer in te schakelen dan tot dusverre. De industrie zou dan ver schillende taken kunnen overnemen, zoals bijvoorbeeld de produktie en verwerking van de brandstoffen voor de commerciële reactors, die door de Atoom Autoriteit werden ontworpen. De nieuwe Amerikaanse minister van Handel, Frederick Mueller, heeft dinsdag op zyn eerste persconferentie sinds zijn ambtsaanvaarding verklaard, dat de Sovjet-Unie eerder het „hoe" van bepaal de Amerikaanse produkten wil weten dan dat zij een echte tweezijdige handel met de V. S. wenst. De minister zei geen voorstan der te zyn van enige vermindering van de beperkende bepalingen ten aanzien van de handel in strategische goederen met de Russen. Wanneer er buiten dit gebied Rus sische goederen waren, die de V. S. willen hebben, en omgekeerd, zag hij echter geen reden waarom er niet zou worden gehan deld. De V. S. zouden overigens geen goe deren van de Sovjet-Unie afnemen, die zij nu van bondgenoten overzee betrekken. Minister Mueller herinnerde er aan, dat de kwestie van de Russische schuld van ,5 miljard dollar op grond van de leen- en pachtwet uit de tweede wereldoorlog nog niet geregeld is ondanks het Ameri kaanse voorstel om met 800 miljoen dollar genoegen te nemen. Volgens de wet-John son konden de V. S. geen zaken doen mét een land, dat in gebreke is zijn schulden te voldoen. Bij het komende overleg tussen Eisenhower en Kroesjtsjev zou het Ameri kaanse staatshoofd geen toezeggingen hier omtrent kunnen doen, omdat de wet door het Congres is aanvaard. De minister zei dat de Russen voornamelijk goederen van strategisch belang willen kopen, zoals zeer sterke synthetische materialen voor het maken van banden en chemische produk ten uit aardolie. Hun opzet zou zijn, de samenstelling hiervan op een gemakkelijke manier te weten te komen. Daarna zouden zij dergelijke goederen niet meer willen afnemen, zo meende minister Mueller. De n.v. Maatschappij Santosa te Am sterdam heeft over 3958, blijkens het ver slag, aan interest cnrvangen 9.484 en een uitkering van het kinabureau ad 8.332. Voorts werd een koerswinst ou effecten be haald van 214.762. Na aftrek van onder andere onkosten er; voorzieningskosten minus winst op produktenzaker- wordt aan het buitengewoon reservefonds 178.801 toegevoegd. Hierna resteert als saldo winst 14.640 (voi ig jaar geen saldo), waaruit voorgesteld wordt een dividend van 10 percent (nihil) uit te keren op het in november jongs deden door terugbeta ling tot 146.400 gereduceerde kapitaal. In de balans wordt het bedrijf Indonesië on veranderd gewaardeerd op 329.302. Commissarissen en directie van de n.v. Houthandel v/h Van Wessem en Co te Zaandam stellen over het boekjaar 1958/ 1959 een dividend voor van 8 percent (1957/1958 6 percent). Vanochtend is het tarief van daggeld (call money) met een kwart percent ver laagd tot 1 percent. Deze verlaging is een gevolg van de ruimere geldmarkt en was in geldkringen geen verrassing. Een ver laging met een kwart percent werd ver wacht. In een beschouwing over de Kleine Vrij handelszone, waarover de Scandinavische landen, Engeland, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal het in grote lynen eens zijn geworden, wordt in het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers „De Nederlandse Industrie", de vraag gesteld, of hier wellicht een nieuwe taak voor Benelux is weggelegd. De ontwikkeling van de economische samenwerking in Europa gaat een richting uit, die duidelijk tendeert naar blokvorming en ongetwijfeld is dit een ontwikkeling, die risico's in zich bergt voor bepaalde gedeelten van de Nederlandse export. Een belangrijk ge deelte van de Nederlandse uitvoer vindt zyn afzet op de markt van de „zeven", zodat de instelling van de Kleine Vrijhan delszone, waar partijen elkaar een han delspolitieke voorkeursbehandeling gaan verlenen waar wy niet in delen, ongetwij feld de positie van de Nederlandse uitvoer zal bemoeilijken. Voor zover de instelling van de Kleine Vrijhandelszone er echter toe zou leiden het gesprek tussen de EEG en de rest van de OEES-landen weer op gang te brengen, betekent dit ongetwijfeld winst. West- Europa en zeker Nederland, is met het bestaan van twee afzonderlijke vormen van economische samenwerking naast elkaar niet gediend. Indien de nervatting van de onderhandelingen succes wil hebben is het echter nodig, dat men wederzijds niet star op de oorspronkelijke uitgangs punten blijft staan. De zeven zullen zich dienen te realiseren, dat een verbinding met een vrijhandelszone, zoals zij die thans onderling willen aangaan, voor de EEG een moeilijk te verwezenlijken constructie blijft, terwijl de EEG anderzijds zich er rekenschap van zal dienen te geven, Gat een volledige toetreding van de zeven tot de EEG, zoals zij nu luidt, uit hoofde van verschillende overwegingen nu eenmaal praktisch uitgesloten is. Slechts dan zal pas van wederzijds begrip gesproken kunnen worden, dat noodzakelijk is om dit soort problemen tot een oplossing te brengen. Eer men het over die dingen eens wordt, zullen vele maanden verstreken zijn, en in die tijd zullen zich bepaalde oelangen- situaties in beide groepen gevestigd heb ben, die later moeilijk meer veranderd kunnen worden. Het Verbond van Neder landse Werkgevers meent, dat men daar om zo spoedig mogelijk moet zoeken naar een voorlopige regeling, die de vorming van onherstelbare tegenstellingen voor komt. Het hoopt, dat wanneer de situatie daarvoor rijp is. Benelux, gezien onze grote belangen bij beide groeDeringen, daartoe in de zes het initiatief zal nemen, opdat het gesprek daarover in de OEES kan worden geopend. De laatste jaren zijn vele schapen- boeren er in geslaagd de wolopbrengst per schaap zo hoog op te voeren, dat dit soms tot merkwaardige conseqxienties is gaan leiden. Zo gebeurt het tegen woordig vaak dat schapenboeren bij het controleren van hun kudden som mige dieren op de grond zien liggen, niet meer in staat overeind te komen. Dit komt dan niet door ondervoeding of uitputting, maar vindt zijn oorzaak in het simpele feit dat het schaap een dermate dikke wolvacht draagt, dat het dier eenvoudig topzwaar is geworden en eenmaal gaan liggen niet meer overeind kan komen. Ook ziet men in een kudde wel eens schapen als „blindemannetjes" tegen elkaar botsen. Bij nader onderzoek blijkt dan dat de wol op de kop zo snel is gegroeid, dat zij de ogen van het dier volledig heeft bedekt. Zo ziet men maar weer dat overproduktie ook in het „dierlijke vlak" zijn minder prettige kanten heeft Enige tijd geleden hebben do landen, ge legen aan de Perzische Golf, die naam veranderd in „Arabische Golf" Iran maakt hierop echter een uitzondering. Daar houdt men strikt vast aan de bena ming „Perzische Golf". In verband hiermee zijn volgens de V.N.S., die de Holland-Perzische Golflijn exploiteert, onlangs te Khorramshar moeilijkheden gerezen, omdat op een zen ding het merk „Arabian Gulf" voorkwam. Anderzijds kunnen er in Arabische lan den moeilijkheden ontstaan als daar lading met het opschrift ..Perzische Golf" gelost wordt. Om moeilijkheden te voorkomen streeft men ernaar om voortaan geen van beide benamingen meer op de colli te gebruiken. In de centrale werden rond 1.236 miljoen KWh opgewekt tegen 1.156 miljoen kWh in 1957. De eigen opwekking, vermeerderd met de ingekochte kWh, bedroeg 1.345 mil joen kWh tegen 1.221 miljoen kWh in 1957, een toeneming van 10,l°/o. De maximale belasting van het verzorgingsgebied (inclu sief levering aan Haarlem) steeg van 241.000 kW in 1957 tot 261.000 kW in 1958, derhalve met 8,3ü/o. Het aantal verkochte kWh steeg van rond 1.110 miljoen kWh in 1957 tot rond 1.230 miljoen kWh in 1958; een styging derhalve van 10,8°/o. Als ge volg van de afzetvermeerdering stegen, ondanks de verlaging van de kolentoeslag op de tarieven, de bruto-ontvangsten uit het energieleveringsbedryf van rond 84 miljoen in 1957 tot rond 91 miljoen in 1958. De levering aan H.O. vermeerderde van 465 tot 527 miljoen KWh 13.3°/o. Met de uitbreiding van de centrale met 2 eenheden van 125 MW elk, werden ge durende het verslagjaar grote vorderingen gemaakt. Gedurende het verslagjaar trad een verruiming in van de situatie op de internationale kolenmarkt, hetgeen een prijsdaling van de brandstoffen ten gevol ge had. De gemiddelde prijs van de brand stoffen bedroeg in 1958 77,57 per ton tegen 84,67 in 1957. De daling van de hoogste brandstoffenprijs in 1957, die in juli 1957 optrad en 88,88 per ton bedroeg, tot het prijspeil van december 1958, het welk 73,68 per ton bedroeg, leidde er toe, dat als gevolg van de werking van de brandstoffen- en economische clausule de kolentoeslag op de tarieven dienovereen komstig werd verlaagd; de tarieven voor de kleinverbruikers ondergingen daardoor geleidelijk een verlaging van 0,8 cent per kWh en lagen met ingang van 1 december 1958 nog slechts 0,2 cent per kWh boven de basistarieven. Ten aanzien van de toepassing van kern energie bij de opwekking van elektriciteit blijft de directie diligent. Aan het einde van het jaar vond de directe levering plaats aan rond 190.000 verbruikers voor licht en huishoudelijke doeleinden en kleinkracht. Het gemiddelde verbruik per aansluiting voor licht en huishoudelijke doeleinden bedroeg; 1.169 kWh (1957 1.160 kWh) per jaar. De financiële resultaten stelden het bedrijf in staat de noodzake lijke afschrijvingen op te brengen. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Vereenigd Bezit zal worden voorgesteld een dividend te declareren van tien percent, waarvan zes percent te voldoen in contanten en vier percent in aandelen in de vorm van een uitdeling in de agio-reserve. De 3 miljoen 5 percent obligatielening 1959 ten laste van de Coöperatieve Han delsvereniging van de Noordbrabantse Boerenbond G.A. te Veghel is zeer sterk overtekend. De toewijzing kan slechts mi nimaal zijn. Blykens de weekstaat van de Nederland- sche Bank per 17 dezer werd de schatkist aangevuld met 94 miljoen en steeg van 585 miljoen tot 679 miljoen. Deze sty ging werd ten dele veroorzaakt doordat de centrale bank in de markt is gekomen met de verkoop van schatkistpapier en ten dele door de binnengekomen belastinggelden. Het saldo van de banken daalde van 588 miljoen tot 535 miljoen, een daling der halve van 53 miljoen. De banken hadden de storting op schatkistpapier te financie ren, doch daartegenover kwamen gelden binnen uit hoofde van de inkrimping van de bankbiljettencirculatie. Met een saldo van 535 miljoen zitten de banken echter nog aan de goede kant bij een verplicht aan te houden kasreservegemiddelde van circa 420 miljoen. Het uitzonderlijk lage saldo van de reke ning voorschotten steeg van 11,7 miljoen tot 12,5 miljoen. De bankbiljettencircula tie daalde, tengevolge van terugkerende vakantiegelden, van 4280 miljoen tot 4243 miljoen. In de goud- en deviezen reserve kwam hoegenaamd geen verande ring. Deze rekening onderging een lichte stijging van 5187 miljoen tot 5188 mil joen. Het goud bleef onveranderd op 4397 miljoen. De convertibele deviezen daalden van 782 miljoen tot 778 miljoen. De geldmarkt is nog steeds ruim. De daggeld rente bleef onveranderd op 1% percent. De kosten van Wai-Sumatra, inclusief onkosten, afvloeiings- en exploitatiekos ten en gekapitaliseerde pensioenverplich tingen beliepen in totaal 97.258, waarop inkomsten van in totaal 5.159 in minde ring worden gebracht. Aldus werd een ver lies geleden van 92.099. Ter gedeeltelij ke dekking werden aangewend het gehe le reservefonds ad 17.773, de reserve voor nog te betalen kosten ad 7.500 en de gehele reserve voor diverse belangen ad 58.605. Hierna resteert een saldo ver lies ad 8.220, dat naar nieuwe rekening wordt overgebracht. Over 1956 werd een verlies geleden van 11.340, dat geheel ten laste van het reservefonds werd gebracht. Lampong-Sumatra De identieke kosten voor de Lampong- Sumatra beliepen 153.277, de inkomsten 9.868. Deze maatschappij leed aldus een verlies van 143.359, dat toegevoegd wordt aan het saldo verlies van het vorig jaar. Dit beloopt hierna 457.308. Over 1957 werd een verlies geleden van 15.499. In de cijfers zijn mede begrepen de resulta ten van de n.v. Bogorredjo Cultuurmaat schappij, waarvan Lampong-Sumatra alle uitstaande gewone en preferente aandelen bezit. Zuid-Sumatra Voor Zuid-Sumatra beliepen de onkos ten in totaal 116.409 en de inkomsten 5.535. Voor deze maatschappij resul teerde een verlies van 110.873. Na aan wending van het gehele reservefonds ad 7.127, de reserve voor nog te betalen kos ten ad f 7.500 en nagenoeg de gehele re serve voor diverse belangen ad 96.246 sluit de verlies- en winstrekening zonder saldo. Over 1956 werd een verlies geleden van 2.988. De voorzitter van de metaalarbeiders bond, David McDonald heeft gezegd, dat als president Eisenhower een' einde zou willen zien aan de nu vijf weken oude staking in de staalindustrie, hij „top"- onderhandelingen tot stand zou moeten brengen tussen de topleiders van de bond en van de industrie. McDonald sprak op het moment, dat het bestuur van de AFL- CIO er de staalindustrie van beschuldigde, het te sturen in de richting van een „to tale" oorlog 'egen de bond en daarom aan de metaalarbeiders „volledige steun" be loofde. McDonald maakte bekend, dat de sta kende bond afwijzend beschikt had op ver zoeken van de militaire autoriteiten om „staal voor lange-afstand-nrojectielen" te leveren, dat op het ogenblik ligt opge slagen in door de staking getroffen fa brieken. De metaalarbeiders zullen blijven weigeren aan zulke verzoeken te voldoen, .zei hij. in overeenstemming met de noli- tiek van geen-produktiè gedurendë" de' 'staking van de half miljoen leden van de bond. De staalstaking is thans in haar zesde week en wanneer zij tot in september voortduurt zullen vele werknemers in de staalverwerkende industrie ontslagen moeten worden, daar de voorraden lang zamerhand opraken. Ten gevolge van de staking werden gedurende de eerste twee weken tot 1 augustus jongstleden 100.000 arbeiders werkloos, aldus een rapport van het Amerikaanse departement van Arbeid. Advertentie Te koud. Prinses Soraya, de voormalige gemalin van de Sjah van Perzië heeft haar vakantie in Noordwijk, die een maand zou duren, afgebroken en heeft haar intrek weer genomen in de Perzi sche ambassade te Keulen, bij haar va der die ambassadeur is. Naar van de ambassade is vernomen, is het prinses Soraya in Noordwijk wel bevallen, maar zij vond het er te koud. Eind goed al goed? Koning Paul en ko ningin Frederika van Griekenland gaan, vergezeld van kroonprins Constantijn en de prinsessen Sophie en Irene een parti culiere reis maken van twee maanden door Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland. Volgens onbevestigde berich ten zou ook een bezoek aan Scandinavië op het programma staan en zou tijdens het verblijf van de koninklijke familie in Stockholm de verloving van kroon prins Constantijn met prinses Desiree van Zweden bekendgemaakt worden. Onderzoek. De Franse autoriteiten hebben 'n tweede onderzoek gelast naar de dood van de Algerijnse vakbondsfunctio naris, Aissat Idir, die de vorige maand onder verdachte omstandigheden in ge vangenschap overleed. Het onderzoek zal geschieden door de officiële commis sie ter bescherming van de individuele vrijheden. Verworpen. Het Siciliaanse parlement heeft met 45 tegen 42 stemmen een mo tie van wantrouwen in de regering-Mi- lazzo, die ingediend was door de chris ten-democraten en de rechtse fracties, verworpen. In de motie werd verklaard dat de regering-Milazzo het resultaat is geweest van „een manoeuvre van de uiterst linkse krachten" en geen se rieus politiek program heeft. Ontploffing. Zeven benzinetanks zijn dins dag te Kansas City (V.S.) ontploft waar bij twee brandweerlieden zijn omgeko men en honderd mensen verwondingen opliepen. Van zeven gewonden is de toe stand levensgevaarlijk. De zeven serie explosies waren het gevolg van een brand in een tankstation in de omge ving van de tanks. Troost. Een inwoner van de Amerikaan se staat Connecticut heeft een cheque van tien shilling overgemaakt aan de gardist die tijdens zijn dienst voor het paleis van Buckingham te Londen een opdringerige Amerikaanse toeriste op de tenen had getrapt en daarvoor tien dagen had moeten brommen. De Ame rikaan liet hierbij weten dat zijn geste voortkwam uit de overtuiging dat de Amerikanen in het algemeen en de Ame rikaanse toeristen in het bijzonder niet een, maar veel meer schoppen verdien den. Hij zei het te kunnen weten, want hij is nu getrouwd met een Frangaise na, tot zijn verdriet, met een Ameri kaanse gehuwd te zijn geweest Chantage. Poolse autoriteiten hebben be kendgemaakt dat er in 1957 dertien schilderijen van „grote artistieke en historische waarde" zijn gestolen uit het museum van Wroclaw (Breslau). De dieven hebben in verscheidene ano nieme'brieven "aangeboden dé'schilde rijen tegen een flink bedrag terug te geven! Er is een hoge beloning uitge loofd voor aanwijzingen die kunnen leiden tot arrestatie van de dieven. Ambtenarij. Een Brits ministerie heeft twee weken uitstel gevraagd voor be taling van een boete vanéén pond (10.50 gulden). Het ministerie van Be voorrading was voor de politierechter veroordeeld, omdat het een van zijn ambtenaren- een dienstfiets met ka potte remmen had laten gebruiken. De verdediger vroeg vervolgens uitstel van betaling, omdat het misschien zo veel tijd zou vergen voor de zaak door de ambtelijke molen was gedraaid. De ambtenaar kreeg ook een boete van een pond. Hij betaalde meteen. Geruchten Een woordvoerder van de huishouding van Sir Winston Churchill heeft in Nice verklaard dat de voorma lige Britse premier zich uitstekend voelt hoewel een recente tocht van drie we ken op de Middellandse Zee hem iet wat vermoeid heeft. De woordvoerder sprak de geruchten tegen volgens welke de 84-jarige ziek is. De geruchten be gonnen de ronde te doen, toen bekend werd dat Lady Churchill haar vertrek naar Lenden had uitgesteld. De woord voerder van de huishouding zei dat Lady Churchill heeft besloten bij haar man te blijven, die vakantie houdt in de villa Caponcina van Lord Beaverbrook te Cap d'Ail. 33. „Wij zullen nu spoedig in de echt tre den", riep de jonkvrouw. „Zijt ge niet ver heugd, o mijn held?" Dat was Smithy niet, maar natuurlijk kon hij niet onbeleefd zijn. „N-nu.... eh.... j-ja, dat gaat wel", knorde hij. „En gij vader, zijt ge niet blijde met dezen stoeren schoonzoon?", vroeg de jonkvrouw. De hertog, die ook heel hoffe lijk was, knikte met een moeizame glim lach. „Jij met je malle toernooi!", siste Smithy over zijn schouder tegen Panda. „Het is jouw schuld, dat ik nu ga trou wen". Maar gelukkig zag Panda nog een uitweg. „Nee, u hoeft nog niet te trouwen", riep hij. „U hebt een keer gewonnen en de ridder ook. Deze strijd is onbeslist. We moeten het nog één keer overdoen. De jonkvrouw vond dit een heerlijk plan en zowel Smithy als de hertog slaakten een zucht van opluchting. „Laten we eens gaan zoeken, waar die blikken klungel gebleven is", riep Smithy. Er was nog iemand, die zich afvroeg, waar Smithy's tegenstander was heengevlogen. Dat was de ridder, die wel graag zijn strooien rokje wilde ver ruilen voor zijn harnas. Het K.N.M.I. deelt mee: Het hogedrukgebied, waarvan het cen trum dinsdag langs de Waddeneilanden naar de Duitse Bocht trok, verandei-t nu weinig van plaats meer. Ook in omvang blijft het vrijwel gelijk. Het veroorzaakt in geheel Europa zonnig weer. Op de oceaan ten westen van Ierland bevindt zich een depressie die ook weinig van plaats verandert. Het koufront ervan heeft Ierland bereikt, maar een verder doordringen naar het oosten wordt door het hogedrukgebied belet. Het zonnige en droge weer duurt voort en de tempera turen zullen nogmaals iets hoger worden. De wind handhaaft zich daarbij in de oosthoek. WEERRAPPORTEN Donderdag 20 augustus Zon op 5.30 uur, onder 19.56 uur. Maan op 20.34 uur, onder 7.46 uur. Maanstanden 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 augustus Hoog water 3.56 en 16.26 uur. Laag water 12.04 en uur. Donderdag 20 augustus Hoog water 4.39 en 17.05 uur. Laag water 0.29 en 12.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-tempera turen at 5 sè binnen- en buitenland O" d w 3 Neerslag, laatste 24 uur. E-g i itï 2 cS Den Helder onbewolkt ozo 20 0 Ypenburg onbewolkt ono 22 0 Vlissingen mist 0 22 0 Eelde onbewolkt o 24 0 De Bilt onbewolkt O 23 0 Twente onbewolkt windst. 25 0 Eindhoven onbewolkt O 24 0 Zd Limburg onbewolkt O 24 0 Helsinki zwaar bew. z 27 0 Stockholm zwaar bew. wzw 28 0 Oslo zwaar bew. windst. 25 0 Kopenhagen licht bew. wnw 21 0 Aberdeen onbewolkt z 26 0 Londen zwaar bew. nno 26 0 Amsterdam onbewolkt o 22 0 Brussel onbewolkt windst. 24 0 Luxemburg onbewolkt no 23 0 Parijs onbewolkt windst. 28 0 Bordeaux onbewolkt windst. 27 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice zwaar bew. nnw 27 0 Berlijn onbewolkt nno 27 0 Frankfort onbewolkt no 26 0 München mist 0 20 0 Zürich licht bew. n 23 0 Genève zwaar bew. windst. 22 0 Locarno regen 0 26 1 Wenen zwaar bew. wnw 24 0 Innsbruck onbewolkt windst. 23 0 Belgrado zwaar bew. no 27 0 Athene onbewolkt nw 28 0 Rome onbewolkt ono 28 0 Ajaccio onbewolkt ono 0 Madrid onbewolkt windst. 36 0 Mallorca licht bew. windst. 30 0 Lissabon licht bew. nnw 32 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2