Horen en zien Jeugdfestival Yelp brengt kunst van velerlei richting De nian aan de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Kort en bondig Agenda voor Haarlem Kunst op het Rembrandtsplein aankondigingen en nabeschouwingen radio televisie De filmavond Radiofonische lilliputter De radio geeft donderdag T elevi sie pro gramma Kerkelijk Nieuws De negen muzen Faillissementen N.TS.-Ensemble Kerkelijk Nieuws VAN 24 TOT EN MET 29 AUGUSTUS Sticusa-plan voor de Antillen en Suriname Gaat u met vakantie? door Cameron Hawley WOENSDAG 19 AUGUSTUS 19 5 9 WMËf 4 V Na het weekoverzicht van het NTS- journaal werd de rest van de dinsdagavond gevuld met de vertoning van de film „You can't take it with you" van Frank Capra. Aangezien het toneelstuk, dat op dit film werk gebaseerd is, vrij kort geleden voor de televisie werd opgevoerd met Mary Dresselhuys en Ko Arnoldi in de hoofd rollen, was de inhoud van de film voor de meeste kijkers dus al bekend. Niettemin heeft men beslist weer gelachen om de gekke artistieke grollen van het gezin Van der Hof. James Stewart speelde de hoofd rol, en hij wist de gestalte van Tony Kirby, de verlegen minnaar van Alice, geheel waar te maken. Beeldschermer Voor de Vlaamse zender van de Belgi sche radio-omroep kon men dinsdagmiddag luisteren naar het radiofonisch ballet „Gul liver" van Serge Nigg, de Franse inzending voor de jaarlijkse Italia-prijs. Deze prijs wordt, zoals wellicht bekend is, uitgeloofd voor het beste werk in de combinatie woord en muziek dat gebruik maakt van en gericht is op de eigen mogelijkheden van studio, microfoon en geluidsband. Radiofonische muziek is dus een „gepre fabriceerde" kunst-van-het-geluid, even als elektronische en concrete muziek waar mee zij niet samenvalt maar waarvan zij de hulpbronnen uiteraard voor eigen rea lisatie kan aanwenden. Haar werkstukken hebben in ieder geval met de beide andere recente technieken gemeen dat zij bestemd zijn voor de luidspreker en, éénmaal ge produceerd, de interventie van de uitvoe rende musicus niet meer behoeven. Het vreemde avontuur van Gulliver in Lilliput, gebaseerd op het klassieke verhaal van Swift, was voor de microfoon bewerkt door Philippe Soupault. De produktie stond onder supervisie van Francois Per- rier; kamerorkest en kinderkoor van de Franse radio-omroep stonden onder leiding van de jonge dirigent Serge Baudo. De gesproken tekst, waarin Gulliver in de ik-vorm optreedt, is in enkele duide- lijk-onderscheiden taf reien ingedeeld: de schipbreuk, Gulliver's slaap en ontwaken, zijn confrontatie met de lilliputters, zijn overwinning op het vijandelijk leger, het eerbetoon en de terugkeer. Er is speling gelaten voor zuiver-muzikale episodes zoals een berceuse, een optocht, een oorlogsmars. De orkestbezetting is solistisch, strijk instrumenten werken niet mee behalve contrabas piccolo en xylofoon domine ren. Voor de weergave van de taal der lilliputters wordt de geluidsband sneller afgedraaid, een wat goedkoop middel om het gewenste effect te bereiken. Als geheel komt dit radiofonisch werk trouwens niet uit boven het peil van een verhaaltje-met- muziek in het genre „Peter en de Wolf". De componist, leerling van Messiaen en René Leibowitz, bij welke laatste hij zich in de twaalftoonstèchniek geschoold heeft, schrijft weliswaar een wat meer geavan ceerde muziektaal dan Prokovjev, maar méér dan een vei-zameling illustratieve momenten is zijn muziek toch niet gewor den. Welk een kansen zijn hier gemist, zowel muzikaal als wat betreft de tekst, die geheel in de trant en de sfeer van de vereenvoudigde navertelling voor kinderen blijft. Indien men een dichter had gevonden die de ontmoeting van een mens met een wereld van onder-mensjes in een waar lijk hedendaagse, volwassen visie had ge zien, was de vonk wellicht ook op de com ponist overgeslagen. Thans kan men hem niet geheel verantwoordelijk stellen voor de uitwerking van wat reeds in opzet blijkbaar bedoeld was als een vermaak voor lilliputters en niet als een teken-aan- de-wand voor Gullivers. Golfbreker HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 ICookpraatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgelspel. 12.33 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Gram. 15.10 Logboek 1941, deel II, klankb. 1540 Lichte muz. 16.00 Varianten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.55 Europese roeikamp. te Ma on. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Soortpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Instr. kwintet. 19.22 Orgelspel. 19.37 Lichte muz. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Festival van Salzburg 1959: Cosi fan tutte, opera. In de pauze: (plm. 21.3521.45): Rep. proeftocht s.s. Rotter dam. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.17 Sportact. 23.27 Rep. proeftocht s.s. Rotter dam. 23.35 —24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land-en tunib.meded. 12.38 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. VPRO. 14.00 Lichte muz. 14.30 Kamermuz. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Zangen vleugel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Koorzang. 18.10 Gram. 18.25 Gevar. muziek. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol. causerie. 20.00 Lichte muz. 20.15 Ge lijk oversteken. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodie kenparade. 22.10 Jan Zwart speelde voor u, klank beeld. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Lichte muziek. 14.00 Oevar. muz. 15.30 Pianospel. 16.00 Koersen. 16.02 Bourgondische muziek. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 en 19.40 Gram. 20.00 Verzoekprogr. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG AVRO: 17.00—17.40 Voor de kinderen NTS: "'ho0 20.20 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Art. 20.30 Progr. over ontwikkeling van de aard olie-industrie. 21.00—22.35 Goede reis, TV-spel. Geref. Kerken Beroepen te Tweede Exloërmond S. Mintjes, kand. te Utrecht. Bedankt voor Bergum (2de pred.pl.) W. Kats te Tiel. Nog wat onioennig plaatsten dinsdag enkele kunstschilders hun werken tegen de hagen van de doorloop in het plantsoen op het Rembrandtsplein te Amsterdam. Het initiatief tot deze, in het buitenland al lang bestaande, expositiewijze is uitgegaan van het comité „Rembrandtsplein weer Rembrandtsplein". Het comité is van mening dat het gehalte van het publiek, dat het Rembrandtsplein frequen teert, steeds meer achteruit gaat en dat het plein een tweede Amsterdamse Zeedijk zal worden. Om dit te xioorkomen wil het comité het plein waar het beeld van Rembrandt staat een schilderijententoonstelling geven. Gedurende een maand zullen schild,ers er elke dag kunnen exposeren en hun werk verkopen. Ook bij regenweer zal geëxposeerd kunnen worden want het comité heeft, de beschikking gekregen over twintig parasols. Als het plan bij kunstenaars en publiek aanslaat zullen over 'enige tijd in een nabij gelegen etablissement een aantal werken, die betrekking hebben op het Rembrandtsplein en zijn omgeving worden geëxposeerd en door een jury beoordeeld. Er zijn enkele kleine geldprijzen beschikbaar gesteld. De foto toont het nieuwe facet van het plein. De jonge Amsterdammer J. H. Boeree schildert hier aan een nieuw werk. Op de achter grond enige leden van het comité. Vocalisten concours. Voor het zesde Internationaal Vocalisten Concours, dat van 5 tot en met 9 september aanstaande te 's-Hertogenbosch wordt gehouden, heb ben honderd zangeressen en zangers uit veertien landen ingeschreven. Verdeeld naar de landen van herkomst komen uit België 9, Duitsland 23, Engeland 13, Frank rijk 2, Hongarije 5, Italië 4, Joegoslavië 1, Nederland 29, Oostenrijk 4, Polen 2, Vene zuela 1, Verenigde Staten van Noord-Ame- rika 3, Zuid-Afrika 1 en Zwitserland 3. Hiervan zijn 52 sopranen, 10 alten, 23 bassen/baritons en 15 tenoren. Quarles van Uffordprfjs. In 1960 zal voor het eerst een prijs van 4000 (voor een schilderstuk) uit het jhr. dr. C. G. G. Quarles van Uffordfonds worden uitge loofd. Een deel van de middelen van dit fonds zal worden aangewend voor het periodiek beschikbaar stellen van cultu rele prijzen. De toekenning van een prijs voor een schilderstuk, respectievelijk een plastiek, geschiedt dan wisselend om de vijf jaren. Prijzen van 1500 zullen af wisselend voor grafische kunst, muziek en letteren beschikbaar worden gesteld en voor dezelfde categorie om de zeven of acht jaar worden uitgeloofd. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Trouwen, Bennebroekerdijk 105 te Benne- broek. Rechter-Commissaris: L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. J. H. van Wijk, ad vocaat en procureur te Haarlem, Kenau park 24. Jelle de Jong, Helmerstraat 21 te Zand- voort. Rechter-Commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Haarlem, Wil- helminastraat 5. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij P. J. Sikma, expediteur, wonende te Vijfhuizen (Haarlemmermeer), Vijfhui- zerdijk 21, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65, tot curator. De schuilplaats was goed gevonden; Tsjik, Tukie en Toka werden niet gevonden door de pomaradja's, al zochten die nog elke dag. En daar er palmen in overvloed groeiden, hadden ze ook geen gebrek aan eten. al was het dan wel wat eentonig, altijd cocosnoten Op een dag deed Tsjik een ontdekking. „Zeg, Toka", zei hij. „Weet je, dat je staart weer een heel eind gegroeid is?" Hij had gelijk: het afgebrande staartje begon weer flink aan te groeien! 137—138 Het N.T.S.-bestuur heeft de heer Ferd Sterneberg aangesteld om voor het sei zoen 1959-'60 als coördinator op te treden tussen de televisie en het toneelgezelschap „Het Zuidelijk Toneel" (Ensemble), in ver band met de overeenkomst die tussen de N.T.S. en dit toneelgezelschap is gesloten. De heer Sterneberg zal voorts behulpzaam zijn bij de bezetting van de toneelproduk- ties der omroepsecties in het algemeen en daartoe het contact onderhouden en be vorderen met het Nederlandse toneel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hellendoorn (toez.) E. J. N. Kronenburg te Luttelgeest (N.O.P.). Beroepen te Opheusden T. Langerak te Vinkeveen. Aangenomen naar Zuidzande Joh. Eijgendaal te Hoofdplaat. Beroepen te Amsterdam (Eltheto-kerk- gemeente B) J. Hoogenkamp te Leeuwar den. Geref. Kerken Beroepen te Nordhorn (Altreformierte Gemeinde) H. Kuiper, kand. te Keulen. Beroepen te Eernewoude H. Makkinga, kand. te Almelo. Bedankt voor Buitenpost J. N Nam- mensma te Roodesc'nool voor Ferwerö J. Rinzema, evangelisatiepredikant ie Baarn. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Lutjegast M. Rebel, kand. te Plilversum. Bei-oepen te Steenwijk M. Rebel, kand. te Hilversum. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Sneek Ph. Lindeman te Stavoren. Beroepen te Nieuw-Weerdinge C. van Wier te Leeuwarden. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Oldenzaal Kooy, kand. te Driebergen, die bedankte voor Ferwerd-Hallum. Prof. Van der Pluym. Vandaag viert prof. W. A. E. van der Pluym te Bussum. emeritus-hoogleraar in de Kunstgeschie denis, zijn tachtigste verjaardag. Prof. Van der Pluym kreeg onder andere be kendheid als lid van alle expedities, die prof. Vollgraff tussen de jaren 1906 en 1930 voor Nederlandse opgravingen naar Griekenland maakte. VIJFHONDERD VIJFTIG LEERLINGEN van hbs'en, lycea, kweekscholen en insti tuten voor opleiding tot maatschappelijk werker zullen van maandag 24 tot zaterdag 29 augustus de gasten zijn van het Jeugdfestival Velp, een manifestatie van toneel, muziek, schilderkunst, film en litteratuur. Voor ons land is dit een experiment, maar in Frankrijk kent men al enkele jaren de vermaarde jeugdfestivals van Jean Vilar, zij het dan dat deze uitsluitend toneel betreffen. Toch is het Franse initiatief min of meer model geweest voor het jeugdfestival. Sinds lang nemen de jeugdconcerten, de museumrondleidingen voor jongeren en de toneelvoorstellingen voor leerlingen van de hogere klassen der middelbare scholen een bijzondere plaats bij het Nederlandse onderwijs in. Een eigen festival voor de jeugd zou men dus als een bekroning hiervan kunnen beschouwen. De gedachte is ontstaan uit een contact tussen de heer Jan F. H. Bresser, secretaris van het WIKOR (Werk- en Informatiecentrum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs aan de Rijpere jeugd) enerzijds en de leiding Van <^e toneelgroep Theater anderzijds na afloop en naar aanleiding van een eveneens expe rimentele bijzondere jeugdvoorstelling door genoemde toneelgroep vorig jaar in het Velpse openluchttheater. Sticusa (Nederlandse Stichting voor Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen) heeft bij de minister van Zaken Overzee een plan in gediend voor de ontwikkeling van een eigen cultureel leven in de beide Westin- dische rijksdelen. In het plan, dat men ge durende de jaren 1960 tot 1964 hoopt te realiseren, is als nieuw element opgeno men de medewerking aan het Inter-Cara- ibisch Cultureel Contact. Dit staat te le zen in het jaarverslag 1958 van de stich ting. Ondanks het plan en de belangstelling van overheidswege voor het werk van Sti cusa heeft de regering zich toch genood zaakt gezien het subsidieverdrag voor 1959 opnieuw te verlagen, namelijk tot 912.580 gulden. Ook in 1958 was reeds tot een subsidievermindering besloten. Op verzoek van de centra overzee, die met Sticusa samenwerken, is de nadruk bij de arbeid van de stichting meer ko men te liggen op de groei van Suriname en de Antillen naar een eigen culturele eenheid, welke vooral tot ontwikkeling zal moeten komen in de sociaal-culturele sec tor. TOEN DE FINANCIëLE basis, dank zij subsidies van het rijk, het Prins Bernard- fonds en enkele provinciale overheden, eenmaal was gelegd kon men op het orga- nisatoriche vlak van wal steken. De aan meldingen waren zo talrijk dat een paar honderd gegadigden teleur moesten wor den gesteld. Al met al biedt deze gang van zaken hoop voor de toekomst. Wanneer de belangstelling eenmaal is gewekt, zal vol gend jaar uitbreiding van het aantal fes tivalgangers en de tijdsduur van het fes tijn alsmede een spreiding over meer plaatsen in ons land misschien tot de mo gelijkheden behoren. MEN HEEFT AL eens gedacht aan een inschakeling van het ulo-onderwijs en uit de gelederen van de werkende jeugd zijn klachten binnengekomen, „dat men ook weer bij deze gelegenheid achter het net vist". Hoewel deze klacht alle aandacht verdient, is het op dit moment nog niet te voorzien dat in dit verband een voor alle partijen bevredigende oplossing zal wor den gevonden. De inschrijvingskosten zijn bijzonder laag, namelijk negenenveertig gulden. In het kader van het festival te Velp zou men het begrip „jeugd" haast kunnen gaan begrenzen tot „vrouwelijke jeugd": zeventig percent van de deelnemers be staat namelijk uit meisjes. De meeste in teresse van de festivalgangers, zo is reeds uit een vooronderzoek komen vast te staan, gaat uit naar het toneel (50 percent), de film neemt een goede tweede plaats in en de beeldhouwkunst komt wat achter aan. Wat de verdeling volgens de bekende „zuilen" betreft: 55 percent der deelne mende jongeren is rooms-katholiek, 5 per cent protestant; de rest is afkomstig van het openbare onderwijs. EEN KEUR van kunstuitingen staat hun overigens te wachten. Theater brengt bijvoorbeeld in het openluchttheater te Velp „Een Midzomernachtsdroom" van Shakespeare en in de Stads schouwburg te Arnhem „Iphigeneia in Aulis" van Euripides. De zorg voor de balletopvoeringen draagt Sonia Gaskell met leden van het Nederlands Ballet en het muzikale gedeelte komt voor rekening en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE van het strijkorkest van de Nederlandse Radio Unie „Benedetto Marcello". Voorts staan er bezoeken aan het Kröller Mül- ler Museum en een kastelentocht door de Achterhoek op het programma. DE JONGEREN, die worden onderge bracht in drie vakantietehuizen in de ge meente Rheden, krijgen tijdens deze vijf daagse het vplgende programma voorge zet: twee toneelvoorstellingen, een bal letavond, een kamerconcert, en een film avond, waarop drie Nederlandse docu mentaires worden vertoond. Verder zijn er discussies en een forumbijeenkomst over de verschillende takken van kunst, bezoeken aan musea en dergelijke. Een groot aantal kunstenaars heeft zijn me dewerking ook toegezegd, waaronder de beeldhouwer Marius van Beek, de direc teur van „Theater", de heer Rob de Vries, de musici Johan Patist en Wouter Paap, de letterkundigen Johan van der Wouden en Ad den Besten, dr. J. Peters (film), Richard Flink (regie), prof. P. Gregoire (beeldhouwen), prof. Asselberghs (Anton van Duinkerken) voor litteratuur, en nog vele anderen. De toneelvoorstellingen zul len worden gegeven in het Velpse open luchttheater of eventueel in de Arnhemse Stadsschouwburg. 9 u. 42 v.m. 84. De luidspreker kondigde luidruchtig aan, dat de trein uit Chicago aankwam op het tweede perron en Fre derick Alderson keek voor het laatst nog eens naar de trap om zich de zekerheid te verschaffen, dat Shaw niet op het laatste moment toch nog onverwacht zou ver schijnen. Hij zag dat de wachtende menigte langs de rand van het perron ging staan om te zien of de trein er al aan kwam en hij koos zich een weg langs de andere kant van het perron om te voorkomen, dat hij zou worden onderschept door iemand die hij kende. Hij had deze laatste minuut nodig om voor te bereiden wat hij tot Dudley zou zeggen. Je moest het op de goede manier zeggen., je kon niet zo maar naar iemand toegaan en hem vertellen, dat hij directeur van de Tredway Cope- ratie zou worden. Er moest een aanloopje zijn, een in leiding.. iets over Avery Bullard. Ja, iets over Avery Bullard zou hem een kans geven Walling ter sprake te brengen. Dat onderwerp moest het zorgvuldigst van al worden behandeld.. Dudley mededelen, dat hij Walling moest accepteren als plaatsvervangend directeur. Het kon zijn dat Dudley dat niet wilde.hij zou er misschien met hem moeten over discussiëren., vertellen, dat hij en Jesse hadden besloten., nee, hij moest Jesse er maar liever buiten houden, vooral na hetgeen Jesse door de telefoon had gezegd., tenminste totdat hij weer met hem gesproken had en hem had uitgelegd, hoe het alle maal gelopen was. Jesse zou wel moeten toegeven, dat hij slechts had gedaan wat gedaan moest worden. Zij moesten de stem van Walling hebben. Nog een minuut langer, en Walling zou naar Shaw zijn overgelopen. Ja, dat moest.Jesse zich realiseren. dat Walling bijna ver loren was geweest., dat hij hem op het allerlaatste nip pertje had vastgehouden. De trein kwam in zicht om de hoek van de uitstekende rots achter het Joyland Park, terwijl zijn electrische hoorn loeide als een gewond beest en de bel van de on bewaakte ovex-weg een beangstigende waarschuwing rinkelde. Fredirick Alderson haalde diep adem en met het uitzetten van zijn borst zag hij een draadje op het vrijwel zwarte pak, dat Edith voor hem voor vandaag had uitgezocht. Voorzichtig nam hij het draadje weg en trok zijn schouders recht en zette zich schrap tegen de zuiging van de trein. J. Walter Dudley was de eerste, die uit de restau ratiewagen stapte, knikkend tegen een stralende kell- ner, erkentelijk glimlachend tegen de snel toeschieten de Lester, de enige kruier, die nog in dienst was op het station van Millburgh. Alderson zag de snelle wisseling van Dudley's ge laatsuitdrukking toen deze hem in het oog kreeg, het snelle verwisselen van maskers, dat de glimlach ver ving door begrafenis-ernst. Het was alsof hij even ach ter de coulissen keek en daar een acteur betrapte, en hoewel hij Dudley reeds dikwijls een dergelijk plotse linge verandering had zien maken, had het nu een bijzonder vex-warrend effect. Toen Dudley naar hem toe kwam, kon hij zich niet meer herinneren, wat hij het eerst had willen zeggen. „Fx-ed, ik waardeer het meer, dan ik je zeggen kan," zei Dudley op gedempte sterfkamertoon. „Het leek mij beter, dat ik je afhaalde," mompelde Alderson. „Ik kan maar niet geloven, dat hij heengegaan is, Fred. Ik kan het maar niet geloven." Lester stond met de koffers te wachten. „Taxi, Mr Dudley, of hebt u uw auto hier?" Dudley begon te spreken maar Alderson onderbrak hem. „Je kunt ze beter in depot geven, Walt. Wij gaan even naar de club om een paar dingen te bespreken". Er was een ogenblik van aarzeling, een bliksemsnelle wisseling van masker; toen zei Dudley, „Zeker, Fi'ed, wat je wilt. Hier, Lester, pak aan, en geef de koffers in depot". Lester stak het dollar-biljet in zijn zak en haastte zich voor hen uit. Alderson begon hem te volgen, maar Dudley's arm hield hem tegen. Zij stonden tegenover elkaar. „Fred, ik weet niet, hoe ik het zeggen moet wel, eh ik wou je alleen maar zeggen, dat je op me kunt rekenen voor de volle honderd procent. Maar je wist dat wel zonder dat ik het zou zeggen, is het niet?" Aldex-son voelde zich verlegen worden dat hij Dudley in de waan liet van hetgeen deze klaarblijkelijk dacht. „Ik zal de functie van directeur niet aanvaarden, Walt". Dudley bleef steken tussen twee maskex-s. „O nee?" „Nee". „O, wel, dat is jammer, Fred, erg jammer. Ik had natuurlijk gedacht, dat „Kom, laten we naar de club gaan. We kunnen daar ongestoord praten". Toen zij de trappen opgingen spraken zij geen van beiden en Alderson was er zich van bewust, dat dat vreemd was. Stilte was namelijk een masker, dat hij Walt Dudley nog niet eerder had zien dx-agen. Toen Frederick Alderson bovenaan de trap, als uit gewoonte, naar de ingangsdeur keek, zoals hij zo dik wijls gedaan had in de minuten voordat de trein aan kwam, zag hij Don William gehaast binnenkomen. Blijkbaar zocht hij gejaagd naar iemand, zoals hij bleef staan, scherp oplettend met opgeheven hoofd en zijn ogen rond liet gaan. Het was slechts door het domst denkbare toeval, dat Dudley Walling niet zag. Op het ogenblik, waarop hij hem had kunnen zien, wendde Dudley zich naar de depotbank om de sleutels van Lester aan te nemen, en werd hij aangesproken door de oude Dr Deever van het Seminarium. De wenk van Walling's hand in de richting van de herentoiletten was een duidelijk teken. Na zien door een vlugge blik achterom ervan overtuigd te hebben, dat Dudley's rug nog steeds veilig naar hen was toe gekeerd, snelde hij naar de ingang van de toiletten. Walling wachtte binnen de vestibule. „Heb je al iets tegen hem gezegd?" „Nee, ik neem hem mee naar de club om te praten „Doe het maar niet. Het is uit". „Maar we „Ik kan er niet mee door gaan". „Maar je hebt toch gezegd „Nee, verdomme, nee! Zie dat je hem kwijtraakt berg hem ergens op doe ik weet niet wat maar zeg geen woord tegen hem, geen woord!" „Ik spreek je in de club zo gauw ik gelegenheid krijg", zei Alderson automatisch, volkomen onwille keurig, de reactie van zijn motorische centra, die, na dertig jaren, gewend waren te reageren op de stem van Avery Bullard, zelfs voordat-er'een zenuwprikkel van zijn eigen hersenen was. (Wordt vervolgd) Ongeluk op vliegveld. Op net vlieg veld Ypenburg heeft zich dezer dagen een ongeval voorgedaan, waarvan de 30-jarige vliegtuigmonteur J. P. J. S. uit Katwijk het slachtoffer is geworden. Toen een zuurstofcilinder uit een straaljager ont plofte, werd de monteur door een metaal- splinter in de nek getroffen. Hij kréég een slagaderlijke bloeding en de volgende dag overleed hij. In België overleden. In Laroche in de Belgische Ardennen is plotseling over leden de dierenarts A. H. Tigelaar uit Utrecht, werkzaam bij de Gezondheids dienst voor dieren te Gouda. Hij was na afgestudeerd te zijn in 1928 in Nederlands- Indië inspecteur bij de veeai'tsenijkundige dienst voor Midden-Java. Na zijn verblijf in de Japanse kampen repatrieerde de heer Tigelaar. Dodelyk spel. De 11-jarige Theo Spelt is in Utrecht bij het spelen op treinwagons op een terrein bij Werkspoor met het hoofd op de bumper van een wagon gevallen. Hij was op slag dood. Hij was met enige vriendjes bezig van de ene wagon op de andere te springen en is daarbij misge stapt. SROI jubileert. Op 1 oktober zal de School voor reserve officieren der Infanterie haar vijftigjarig be staan vieren met een reünie in de Jan van Schaffelaerkazei-ne te Ermelo, waar de school gevestigd is. De huidige leerlin gen der school zullen met demonstraties de vooroorlogse en tegenwoordige oplei dingsaspecten belichten. De herdenking wordt besloten met een taptoe door de Koninklijke Militaire Kapel. Sneltypen. De Nederlandse kampioene machineschrijven, de 26-jarige P.T.T.- telexiste B. Weevers uit Rotterdam, zal op 23 augustus in Wenen deelnemen aan de wedstrijd om het wereldkampioenschap. Mej. Weevers werd vorig jaar september me&JË, foutloze aanslagen per minuut Nederlands kampioene. Nieuwe minister. Bij landsbesluit van de Nederlandse Antillen is aan mr. S. W. van der Meer eervol ontslag verleend als minister van Justitie. Als nieuwe minister is de voormalige voorzitter van de Antil liaanse Staten, de heer R. J. Isa, benoemd. De heer Van der Meer had ontslag ge vraagd om na vijftien jaar actieve deel neming aan de Antilliaanse politiek, aan dacht te kunnen besteden aan zijn per soonlijke aangelegenheden. Grote Kerk: Donderdag 20 uur: Beiaard concert door Chris Bos uit Utrecht. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Alias Jesse Ja mes". Donderdag 10 en 11 uur: Staatsie- bezoek koning Boudewijn, huwelijk prinses Paola en prins Albert, bezoek van de Sjah van Perzië aan ons land en opening der Staten-Generaal 1958. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Taminy en de vrijgezel", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Met 'n miljoen de wereld rond", alle leeftijden. Donder dag 10.30 uur: „Vrijheren van het oer woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en donderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Donderdag 10.30 uur: „Trouwe kamera den", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag en donderdag 20.15 uur: „Ave Maria", 18 jaar. Donder dag 14.30 uur: „Door het dolle heen". Rembrandt Theater: Vandaag en donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mama is formidabel", alle leeftijden. Donderdag 10.30 uur: „De baby-sitters van de marine", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 19 en 21.15 uur: „De olifantenjagers", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Kop op, borst voor uit", alle leeftijden. Dondex-dag 10.30 uur: „Donald Duck, Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chaplin, Our Gang klucht en Jan Klaassen (nieuw pi'ogramma). Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „Vader het beste paard van stal", alle leeftijden. Dondérdag 19 en 21.15 uur: Romance am blauen Meer", alle leeftijden. Bij slecht weer: Donderdag 14.30 uur: „Sjors van de rebellenclub", alle leef tijden. TENTOONSTELLINGEN Grote Kerk (Kei-skapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 sep tember op werkdagen van 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Ex positie van moderne kunst uit gemeentelijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prentkunst uit de ver zameling van Dii'k Harting. DIVERSEN Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Avond stilte. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vx-ijdag 14 augustus).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7