Frans de vertoog ir. Londen over Britse perscampagne IJ.V.V. Stormvogels Parijse dagbladen beginnen venijnig te reageren DE WOLF van 1833 HET WEER Groot-Brittannië gaat 240 steenkolenmijnen sluiten Zesde Discoverer in polaire baan Negervrouwen voeren meeste obstructie in Zuid-Afrika DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 44e JAARGANG NUMMER 242 Frans vlootbezoek aan A m ster dam aanhoudend warm Aan het strand Nieuwe naam voor het Bagdad-pact Daily Telegraph" gaat redenen hiervan na Drie doden in het verkeer Motorrijder uit Haarlem bij Bergen verongelukt Vliegtuigen niet vangnet opnieuw op capsule uit Het woord is aan Dakota met 32 mensen in Spanje verongelukt Merendeel Britse studenten op thuisreis In de krant van heden: Alliantie-partij wint verkiezingen in Malaya WEEKEND-RECIAME 2.18 69 Keurslagerij H. Butter Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vijf Franse oorlogsbodems brengen tot 23 augustus een niet-offideel be zoek aan Amsterdam. Drie fregatten liggen aan het Stenen Hoofd (foto), tuiee aan de De Ruyterkade. (Van onze correspondent in Londen) De Franse regering is verontrust over de heftige critiek, welke sinds enige we ken door een deel van de Britse pers ge voerd wordt op het beleid van president De Gaulle, vooral op zijn wensen Frank rijk tot kernmogendheid te maken, op zijn houding tegenover een topgesprek met de Russen en op zijn opvattingen over de NAVO. Gisteravond ging de Franse am bassadeur in Londen, Jean Chauvel, naar het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken om de onderminister John Profumo minister Selwyn Lloyd is met vakantie in Spanje van deze ongerustheid op de hoogte te stellen. De ambassadeur zal na dit gesprek zijn regering in Parijs onge twijfeld hebben kunnen meedelen, dat zij zich over de houding van de Britse rege ring geen zorgen hoeft te maken. Men gaf ons in Britse politieke kringen de verzeke ring dat men de «verantwoorde aanvallen op De Gaulle en diens beleid ten zeerste betreurt. Dit is de tweede maal, dat een westelij ke bondgenoot zijn ongenoegen kenbaar maakt over de houding van de Britse pers. Enkele maanden geleden maakte de Westduitse bondskanselier Adenauer bit tere opmerkingen over een haatcampagne tegen zijn land, die werd gevoerd in be paalde Britse bladen. Evenals toen, ant woordden de Britse functionarissen nu dat zij deze critiek dan wel mogen betreuren, maar dat zij er weinig aan kunnen doen Het staat de Britse pers vrij te schrijven wat haar goeddunkt. Men hoopt in Londen echter dat de Franse regering deze critiek, vooralin het blad van de Labourpartij, de Daily Herald, niet als maatgevend voor de Brit se opinie over Frankrijk zal beschouwen en dat er snel een einde zal komen aan deze „krantenoorlog", die nu ook aan de andere kant van Het Kanaal op tempera tuur blijkt te komen. Men acht dit in Britse politieke kringen een slechte prelude voor president Eisen hower's bezoek aan Europa om in Bonn, Londen en Parijs vooroverleg te plegen over zijn komende gesprekken met Kroesjtsjev. Premier Macmillan wil de sfeer zo vriendelijk mogelijk houden en zo weinig mogelijk laten blijken van even tuele meningsverschillen tussen de weste lijke geallieerden. Praatje bij de haard Eenheid zal dan ook vermoedelijk wel het thema zijn van het „praatje bij de haard" dat Macmillan en Eisenhower op 31 augustus vlak voor het diner in Dow- ningstreet in de ambtswoning van de Brit se premier, voor de Britse radio en tele visie zullen houden. Het is de eerste maal dat een Ameri kaanse president een dergelijk praatje, uitgevonden door wijlen president Roose velt, buiten de Verenigde Staten houdt. Het idee werd uitgewerkt door de pers chefs van Macmillan, Harold Evat, en van Eisenhower, James Hagerty, toen deze vorige week in Londen was om het bezoek van de president voor te bereiden. Het Franse vertoog in Londen zo meldt onze correspondent uit Parijs, is een dui delijk bewijs van de zeer gespannen ver houdingen om het woord crisis dan nog maar niet te gebruiken die er heersen tussen de beide landen van de Entente Cordiale. Officieel kan Parijs Londen wel niets verwijten en men spreekt hier dan ook niet van een „pi-otest" maar van een Advertentie houdt nu een schilderfeest met SIKKEN S-TJALLE M A PRODUKTEM vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden- OFK lAI OI1. Al. FR Hu.vgensstraat 15 - IJmuiden - Telef. 6121 Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mooi, warm en zonnig strandweer. Zwakke wind uit oostelijke richting. Temperatuur in de middag oplopend tot 25 gr. C. Zee vlak zonder bran ding, temperatuur 19 gr. C. Zeewater aan de kust troebel met kans op kwallen. Aanhoudende landwind vergroot het gevaar voor baders en zwemmers. Laag water 's middags en 's nachts om één uur, hoog water 's avonds half zes. Strand voor fietsen berijd baar van negen uur 's morgens tot half vier 's middags en 's avonds van negen uur af. „stap". De talrijke artikelen en karikatu ren, die de laatste weken in de Londense bladen zijn gepubliceerd en waarin Frank rijk en De Gaulle persoonlijk niet steeds even welwillend of zelfs rechtvaardig wer den bejegend, kunnen officieel onmogelijk op de rekening van de regering Macmillan worden geschreven. Niettemin doen al de ze min of meer stekelige en tendentieuse uitingen de wederzijdse relaties toch geen goed en toen eergisteren ook de officieuse „Times" zich voegde in het anti-Franse, of juister, anti-Gaullistische koor, achtte men in Parijs het ogenblik gekomen de ambassadeur in Londen maar eens naar de Downingstreet te sturen. Officieel luid de zijn opdracht dat hij informeren moest wat de Britse regering nu eigenlijk wel denkt van deze perscampagne. In werke lijkheid hoopt Frankrijk langs deze weg een stokje voor deze persactie te kunnen steken in de klaarblijkelijke overtuiging dat op de achtergrond de Britse regering zelf inderdaad aan de touwtjes trekt. Veel effect lijkt Parijs van deze stap in tussen niet te mogen verwachten. Of wel de campagne in de Britse kranten tegen de as ParijsBonn, de Franse kernbom, de Algerijnse oorlog en de „grandeur"-po- litiek van De Gaulle is inderdaad „spontaan" en in dat geval heeft de Brit se staatsminister met een gerust geweten de Franse ambassadeur een lesje kunnen geven in de grondbeginselen van demo cratie, waartoe de vrijheid van menings uiting via de drukpers nu eenmaal nog altijd behoort. En wanneer de genoemde actie wel van hogerhand geïnspireerd zou zijn, dan zal de ministeriële woordvoer der in Downingsti'eet. dat heus niet open lijk hebben erkend, zodat de Franse am bassadeur ook al weer niet zo veel verder zal zijn gekomen. Men moet nu dus eerder vrezen, dat de Britse persorganen vanaf vandaag een nieuw wapen tegen het gaullistische be wind in stelling zullen brengen, met de insinuatie, dat men in Parijs tegenwoor dig blijkbaar van mening is dat een mi nister een hoofdredacteur op het matje kan roepen om hem te dicteren wat hij al of niet mag laten schrijven. Het is waar, dat de huidige Franse regering een minis ter van Informatie heeft opgenomen en dat maatregelen van persbreidel hier de laatste maanden inderdaad nog wel eens zijn voorgekomen. Het was van premier Debré of president De Gaulle dan ook ver moedelijk wel verstandiger geweest, wan neer ze de Britse persuitingen maar rus tig over hun kant hadden laten gaan. Mikpunt PARIJS (AFP) Verscheidene Franse bladen oefenen vandaag critiek op Groot- Brittannië. De gematigd rechtse Figaro is van oordeel, dat de totstandkoming van LONDEN (Reuter) Het Bagdad-pact is als gevolg van de uittreding van Irak herdoopt in Centrale Verdragsorganisatie, zo is uit officiële bron in Londen verno men. Het hoofdkwartier van de defensie organisatie voor het Midden-Oosten, waar Engeland, Turkije, Pakistan en Perzië lid van zijn, is naar Ankara verplaatst. de gemeenschappelijke markt voor de re- gering-Macmillan weliswaar een bittere pil is geweest, maar dat dit toch niet het enige motief van de Britten kan zijn. Het blad ontwikkelt vervolgens de stelling, dat Londen vooral de Frans-Westduitse ver zoening met lede ogen aanziet, hoewel Winston Churchill zich in 1948 te Zürich hiervoor al had uitgesproken. Le Figaro vraagt zich af, of de Britse leiders willen terugkeren tot hun politiek van een ver deeld Europa, wat in 1939 tot zulke ramp zalige gevolgen heeft geleid. Hiermee spe len zij geheel in de kaart van Kroesjtsjev, aldus het blad. Het onafhankelijke linkse Blad „Com bat" is van oordeel, dat Frankrijk thans overal het mikpunt van is. Het blad vraagt zich af, of er ook zoveel voorstanders van een onafhankelijk Algerije zouden zijn, als de Sahara nog alleen maar een woestijn zou zijn. Het moet langzamerhand allen, die ken nisnemen van de ontwikkeling in Zuid- Afrika, wel opgevallen zijn, dat de vrou wen verreweg de meeste actie ontplooien in het verzet tegen de regeringsmaatre gelen. De Britse Daily Telegraph heeft zich vei'diept in de oorzaken van dit ver schijnsel en meent dat de meest voor de hand liggende oorzaak een economische is: de vrouwen beheersen de familiebeurs en moeten die nog voor een belangrijk deel vullen óók. Daar komt echter bij, dat ongeregeldheden geleid door vrouwen, de autoriteiten in grote moeilijkheden kun nen brengen. Zo er een fysieke grens is aan het geweld, dat zulke menigten kun nen uitoefenen ,nog strikter is de morele grens, waardoor het optreden van de poli tie tegenover zulke massa's wordt gebon den. „En toch kan een menigte vrouwen even onhandelbaar zijn als een menigte mannen", aldus de Telegraph. „Men neemt aan, hoewel zonder bewij zen, dat het Nationaal Afrikaans Congres achter deze wanordelijkheden zit", zo gaat het artikel verder. „In het eindeloze verraadproces dat deze week met een sterk gekrompen rij beschuldigden is voortgezet, wil de regering aantonen, dat het Congres een subversieve beweging is, gecompromitteerd door een of andere vorm van revolutionaire activiteit. Een politiek, waarbij men vrouwen in de eer ste gelederen der Afrikaanse agitatie brengt, kan daarom grote betekenis heb ben. Het zou een adverteren van een niet- gewelddadige instelling kunnen zijn, spe ciaal gericht tot de publieke opinie in het buitenland, waarheen de zwarte Zuidafri kanen uitzien om sympathie en steun en ten opzichte waarvan de Afrikaners zich nogal gevoelig tonen. Hoe het ook zij, het is onmogelijk deze ongeregeldheden los te zien van de apart heidsmaatregelen der regering, aldus de Daily Telegraph. De Zuidafrikaanse minister van Bantoe zaken, De Wet Nel, heeft woensdag een te legram gezonden aan de leider van de Ver enigde Partij in Natal, Mitchell, waarin wordt gezegd: „Ik betreur uw onverant woordelijke en verachtelijke houding". Mitchell had De Wet Nel dinsdag een tele gram gezonden, waarin critiek werd geuit op De Wet Nels verklaring, volgens welke alle redelijke maatregelen worden geno men om de toestand in Natal weer in de hand te krijgen. DURBAN (Reuter) De Zuidafrikaan se politie heeft woensdag negerinnen ge arresteerd, die te Estcourt in Natal de wacht hielden voor een café om hun man nen ervan te weerhouden binnen te gaan. De Nationale Kolenraad heeft be kend gemaakt, dat in de jaren tot 1965 205 a 240 kolenmijnen zullen worden gesloten. Hiervan zullen 35 a 70 mijnen om economische redenen worden gesloten; de sluiting van deze mijnen zal afhangen van het peil van de vraag naar steenkolen. Een woordvoerder van de Kolenraad legde er de nadruk op, dat 170 van de te sluiten mijnen toch zouden moeten wor den stilgelegd wegens uitputting van de kolenlagen, samenvoeging van mijnbe drijven en overbrenging van personeel naar nieuwe mijnen. Naar schatting zal het aantal arbeidskrachten van de En gelse kolenindustrie, dat thans 660.000 bedraagt, door de voorgenomen inkrim ping van de produktie dalen tot 600.000. De vermindering van het personeel zal grotendeels worden bereikt door „na tuurlijke afvloeiing", terwijl wordt ver- De 61-jarige motorrijder P. Mensink uit Haarlem is gistermiddag in een bocht van de zeeweg naar Bergen aan Zee, vermoe delijk omdat hij onwel werd, gevallen. Hij sloeg met het hoofd tegen een betonnen paal. Tfjdens zijn overbrenging naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is hij overleden. Zijn echtgenote, die op de duo zat, werd licht gewond. Bij een ongeluk in Den Haag is het 19- jarige meisje A. J. Sleyzer om het leven gekomen. Toen zij op de fiets van kantoor naar huis ging is zij in de Anna Paulowna- straat onder een stadsbus gekomen, die haar wilde passeren. Zij werd ernstig ge wond en is later in een ziekenhuis over leden. De achtjarige W. J. Kwantus uit Ilpen- dam is bij een ongeluk in Vriezenveen om het leven gekomen. De jongen reed mee op een platte, door een paard getrokken wagen over een zandweg, die langs het huis van zijn grootouders loopt, waar hij logeerde. Toen de wagen door de diepe sporen in de weg scheef ging hangen schrok het paard. Het sprong met. de wagen achter zich aan in een droge sloot langs de zandweg. Het jongetje en de voerman vie len van de wagen. Het jongetje werd zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel on middellijk intrad. De voerman bleef onge deerd. Ook het paard kreeg geen letsel. Te St. Faith's bij Ixopo in Zuid-Natal zijn meer dan 1.500 vrouwen in op stand gekomen tegen de door de rege ring opgelegde belastingen. Slechts met grote moeite slaagde de politie, versterkt door troepen met pantser wagens, er uiteindelijk in de woeden de menigte uiteen te drijven. De foto toont honderden met knuppels zwaai ende negervrouwen tijdens de bij voorbaat verloren strijd tegen de pantserwagens(Telefoto) wacht, dat voor de arbeiders, die ont slagen moeten worden, in de meeste ge vallen ander werk in de industrie kan worden gevonden. De woordvoerder van de Kolenraad legde er verder de nadruk op, dat de mijnen, die gesloten zullen worden, meest kleine mijnen zijn. Er zijn op het ogenblik in Engeland 763 steenkolenmijnen in exploitatie. VANDENBERG (Reuter). De Ameri kaanse luchtmacht heeft woensdag de zes de kunstmaan in de „discoverer"-reeks gelanceerd. Dit geschiedde van de basis Vandenberg aan de kust van de Stille Oceaan. De nieuwe discoverer is weer voorzien van een ruimtecapsule die men donderdag ergens boven de oceaan hoopt te kunnen opvangen. De luchtmacht heeft meegedeeld dat de tweede trap van deze discoverer volgens de plannen is gaan functioneren en dat ook deze satelliet een polaire baan is gaan beschrijven. Er zijn geen dieren aan boord van de ruim 23 meter lange i-aket, maar zij is, naar aangenomen wordt, van het type, waarmee later in deze serie apen in de ruimte zullen worden gebracht. De eerste trap was een Thor-raket, die werd voortgestuwd door middel van de krachtige nieuwe brandstof, die op 13 augustus ook voor de discoverer V is gebruikt. Het is de bedoeling, aldus een woord voerder van de luchtmacht, dat de kunst maan in negentig minuten een omwente ling om de aarde maakt en dat de capsule 26 uur na de lancering, dus in de komende nacht, wordt losgemaakt en naar de aarde terugkeert. Acht of negen C-119 transport vliegtuigen zullen proberen met een vang net de capsule op te vangen. Indien dit mislukt, zullen schepen trachten de ruim tecabine op te vissen. De satelliet weegt 765 kilo. Zij legt haar baan om de aarde in 95 minuten af en zal vermoedelijk een maand lang blijven ronddraaien. Het hoogste punt van de baan is 859 km van de aarde en het laag ste 191 km. Er worden krachtige radio- seinen opgevangen. Over een jaar een man BERMUDA (Reuter). De Amerikanen zijn van plan na september 1960 een be mande satelliet in een baan om de aarde te brengen, zo heeft een medewerker van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart te Bermuda bekendgemaakt. Volgens hem zal de baan van deze kunst maan over een punt op 480 km ten zuid westen van Bermuda lopen. Nadat de sa- tellliet driemaal een baan om de aarde zal hebben beschreven, zal de capsule met de ruimtereiziger naar de aarde worden te ruggezonden. De cabine zou in het gebied van San Salvador neer moeten komen. William Howard Taft: Velen kan het niet schelen wat er gebeurt, als het hunzelf maar niet overkomt. BARCELONA (Reuter). Alle 32 in zittenden van een tweemotorig verkeers vliegtuig van de Britse maatschappij „Transair" zijn woensdagavond omgeko men toen het toestel ten noorden van Bar celona tegen de top van een heuvel vloog. Van de 29 passagiers waren 22 Britse studenten, drie Spanjaarden, twee Perzen, één Indiër en één Duitse vrouw, aldus een te Barcelona gepubliceerde passagierslijst. De studenten kwam terug van een vakan tie op Majorca. Het toestel, een Douglas DC-3 „Dakota", had een bemanning van drie koppen. Toen de eerste ambulance bij het wrak in het Montseny gebergte kwam, was het al geheel uitgebrand. De leeftijd van de meeste passagiers varieert van 19 tot 23 jaar. De oudste was een 34-jarige Spaanse geestelijke die in Frankfort theologie en filosofie stu deerde. (UPI). Het vliegtuig verongelukte na bij een meteorologisch station, dicht bij de top van de Montseny. De concierge van het station, Fernando Garcia de Castro, en diens vrouw, waren het eerst op de plaats van het ongeluk. Zij zeiden, dat zij kort na vieren een zware explosie hadden gehoord. Het echtpaar probeerde het vliegtuig te bereiken om naar overleven den te zoeken, maar een serie ontploffin gen belette nadering van het wrak. „Nie mand kon dat overleven", vertelde het echtpaar. Ten tijde van het ongeluk was de berg top in wolken gehuld. Advertentie nru BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 - LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM.TEL 223596 SUèOE DAMESJASJES IN KLEUREN pag. Frans-Britse wrijving 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Op de Praatstoel3 Feuilleton7 Radio en Televisie 7 Kunst 7 Agenda 5 Beurs 6 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Sport13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Bij de algemene verkiezingen in Malaya heeft de alliantie-partij van Maleise, Chi nese en Indische partijen, die zich verbon den heeft tot het voeren van een onaf hankelijke anti-communistische buiten landse politiek, de overwinning behaald. Zij kreeg reeds 68 van de 100 omstreden zetels. De oppositie moest zich met 28 zetels tevreden stellen. De tot dusver be ken dgeworden uitslagen zijn hoofdzake lijk afkomstig uit stedelijke districten. Advertentie VARKENSCARBONADE 500 gram PEKELVLEES 150 gram KENNEMERLAAN 43-45 Advertentie Op vrijdag 21 augustus be staat gelegenheid tot afhalen van lidmaatschapskaarten van 1921 uur in de bestuurska mer van Hotel Kennemerhof. Op zaterdag augustus idem van 1719 uur. HET BESTUUR

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1