De Natuur Thuis Zandvoortse middenstanders willen steun aan „Touring" opzeggen Ierlands zeevisreservoir biedt nog veel mogelijkheden LINCO L0ENDERSL00T Zweed deed valse aangifte om verzekeringsgelden te innen super convector f 420.- Herinneringen aan de oude „consumptietafel" in Noord Goed werk en reisje toe 4 HAARLEMSE POLITIERECHTER Bij verstek veroordeeld tot f2500 of drie maanden „Leeglopers" zullen de „zagers" vervangen Verlangen naar de zee was soldaat te machtig Strandzesdaagse U <j i L) U iv D A G 2 0 AUGUSTUS 1959 Kennemer Kruimels ife !- v N s. <- <-■""f "s&sR; I mfëz* II w- - I g§ggUpp| DE ATLANTIC FISHERY COMPANY, de Ierse visserijmaatschappij die onlangs met behulp van buitenlands, ook Nederlands kapitaal te Killybags aan de Donegal-Bay (noordwest-Ierland) werd opgericht, en die met een tweetal voormalige Nederlandse kotters, bemand door Nederlanders, in de Ierse wateren vist, gaat rustig door met de opbouw, waarbij „kinderziekten" niet uitblijven. De vereiste formaliteiten als overschrijving, opmeting van de schepen etc. hebben een langer verblijf van de „Groenland" en „Mercator" te Dublin noodzakelijk gemaakt, dan oorspronkelijk verwacht werd. Daar het haringseizoen aldaar nog niet is aangebroken, zou het geen zin hebben nu al naar Killybags terug te keren. De kotters zijn wel, tegen het inzicht van de schippers, op haring uit geweest, maar men heeft ingezien dat het verstandiger is aan de Hollanders over te laten wanneer en waar de „mosterd" gehaald moet worden. Intussen hebben de „IJmonders" al bewezen dat door een betere bewerking aan boord een belangrijk hogere kwaliteit rondvis op de Ierse markt is te brengen. Als over een week of zo het haringseizoen begint, zal met Killybags als basis en naar alle waarschijnlijkheid in combinaties op de haring worden gegaan. Naast de moderne vismeelfabriek te Killybags zal, waarschijnlijk dit jaar nog, een visconservenfabriek worden opgericht, eveneens met behulp van Nederlands kapitaal en dankbaar gebruikmakend van Nederlands „know how". Dit vernamen wij van de heer H. Zwart, rederfabrikant te IJmuiden en commis saris van eerder genoemde Atlantic Fishe ry Company, die dezer dagen uit Ierland in IJmuiden is teruggekeerd. De bemanningen van de kotters, die een contract voor een jaar hebben, met tus sentijds verlof naar huis, houden zich heel goed in het voor de Nederlanders vreemde land. Het laat zich niet aanzien, dat iemand voor z'n tijd naar huis gaat, aldus de heer Zwart. Ierland is een eiland met ongetwijfeld heel wat mogelijkheden voor de visserij en aanverwante bedrijven. Terwijl de Ne derlandse visserman meer dan een halve dag kwijt is alvorens hij de visgronden heeft- bereikt, kan de Ier zijn netten vol krijgen en op zijn basis terug zijn binnen enkele uren nadat hij is uitgevaren. Een verruiming van de territoriale (vis-)wa- teren zal Ierlands visrijkdom nog vergro ten. Het Ierse visreservoir biedt veel meer dan de Ieren zouden kunnen opeten en er zou dus een (belangrijke) uitvoer van vis en visnrodukten kunnen zijn. Maar krijgen de Ieren wel een redelijke kans, grijpen zij die aan en buiten zij haar uit? Men kan zeker niet zeggen dat de Ierse visserman zich druk heeft gemaakt over hetgeen er in de laatste tientallen jaren elders in de wereld is ontdekt en toegepast in zijn vak; evenmin, dat men zich op de Ierse wal voldoende heeft gerealiseerd, dat de aanwezigheid van zo veel vis zo dicht bij huis voor het volk nog veel meer kan betekenen dan rijkelijk vis op het dage lijks menu. Nieuwe wind Het lijkt er op. dat er een andere wind gaat waaien in Ierland. Het opzetten van nieuwe industrieën wordt aangemoedigd en behalve voor buitenlands kapitaal be staat een hoe langer hoe grotere belang stelling voor buitenlandse vakkennis en ervaring. Typische fouten, gemaakt in een land zonder of nagenoeg zonder commer ciële ervaring, zijn ook in Ierland te zien. Zo kan men een prachtige moderne fa briek bewonderen, die echter het grootste deel van het jaar stil staat, omdat men zich, alvorens de fabriek te bouwen, niet had verzekerd van de geregelde aanvoer van de te verwerken grondstof. Een ander bedrijf ondervindt veel tijd verlies, dus financieel nadeel door het ge heel ontbreken binnen redelijke afstand of door de slechte outillering van een onder- houds- of reparatiebedrijf, zoals men dat in de meeste Westeuropese landen wel heeft en waar men zo iets vanzelfsprekend acht. Een nieuwe moderne fabriek, waar weer een andere moderne industrie afhan kelijk van is blijkt veel te zuinig opgezet. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen IJmuiden De drang bij jonge industrieën om bin nen de kortst mogelijke tijd winst te kun nen maken ontaardt wel eens in handel wijzen die het rechtvaardigheidsgevoel bij het betrokken bevolkingsdeel krenken, hetgeen zich dan vroeger of later, maar onverbiddelijk wreekt ten nadele van de kortzichtige industrie. Buitenlands, ook Nederlands kapitaal is gestoken in diverse nieuw opgezette be drijven in Ierland. Maar Ierland behoeft niet slechts kapitaal, even noodzakelijk is deskundige voorlichting, een voorbeeld ter plaatse van hoe het moet en hoe het ook kan. Ook IJmuidenaren hebben al be wezen dat Ierland gebaat is bij het aan vaarden van raad en daad door buitenlan ders die eerder een kans kregen en benut ten om zich op een bepaald gebied te be kwamen. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Maria J., d. van J. N. Been tjes en G. J. Klugt. Jan, z. van C. J. Snij der en J. van Essen. Irma J., d. van J. H. Haartman en M. Dekker. Hendrina M. A., d. van F. Nijenhuis en A. van der Sluis. Klaas, z. van W. Smit en M. van Essen. Anna M. V., d. van J. L. van der Zee en C. A. C. van Haren. Catharina J. M.. d. van G. J. 't Hoff en C. J. Niesten. Paul, z. van J. H. Balgoijen en E. G. Hoogenboom. Henricus A., z. van J. T. Kooiman en C. C. Fortuijn. Elisabeth M., d. van J. Grapen- daal en E. Klaassen. Peter C., z. van P. Rem en L. Bakker. Johannes, z. van G. Dannenberg en G. van Splunter. ONDERTROUWD: M. A. Rumping en J. L. Zonneveld. J. Osinga en C. P. Stomp- horst. M. T. Persijn en M. P. Valk. M. van den Bos en N. M. Nolten. C. Duijneveld en G. C. Koster. J. Castricum en M. C. War- menhoven. F. C. M. Kuijs en J. H. Janssen. GETROUWD: G. Hagedoorn en H. H. M. de Vreeze. H. R. Kos en C. G. de Ruiiter. W. Eijman en A. Smorenberg. J. A. Ko ningstem en J. Houting. B. A. van Rixel en M. M. T. Huijg. K. H. Sipkes en A. Hoogvorst. OVERLEDEN: A. Stengs. oud 87 jaren, wed. van C. Snijder. H. Voorbraak. oud 89 jaren, wdn. van H. C. de Vos. A. Kluft, oud 9 maanden. N. van Diepen, oud 72 ja ren, wed. van J. Welasen. M. Koger, oud 87 jaren, wed. van P. Brouwer. K.L.M. via Rotterdam naar Londen. De K.L.M. overweegt begin november, als Rotterdam in het luchtnet van de maat schappij wordt ingeschakeld, een vroege ochtenddienst in te stellen van Schiphol via Zestienhoven naar Londen. Met in gang van de winterdienstregeling zal de K.L.M. een geregelde dienst, twee keer per dag, openen tussen Zestienhoven en Londen. Eén van deze diensten zou dus in Amsterdam beginnen. Het is niet de bedoeling passagiers te vervoeren tussen Amsterdam en Rotterdam en omgekeerd. Tot 2500 of drie maanden hechtenis heeft de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen vanmorgen bij verstek een 44- jarige ingenieur uit Gothenburg (Zweden) veroordeeld, omdat deze bij de Haarlemse politie een valse aangifte deed van diefstal van twee koffers met reisgoed uit zijn op het Nassauplein geparkeerde auto met de bedoeling een Amsterdamse verzekerings maatschappij de (niet geleden) schade van 2150 te laten betalen. De veroordeling geschiedde conform de eis van de officier van Justitie, mr. J. J. Bredius. De Zweed deed de poging tot op lichting nadat hij op 17 juli valse aangifte bij de politie had gedaan. Op het kantour van de verzekeringsmaatschapnij ging men na of de man bekend was en toen ontdekte men dat hij vorig jaar op grond van een aangifte van diefstal van koffers f 1500 had ontvangen. Op de vraag van de employé of de Zweed reeds eerder ver zekeringsgelden geïnd had, antwoordde hij ontkennend. Daarom vertrouwde men de zaak niet, men nam de Haarlemse politie in de arm. De ingenieur verbleef met mjn gezin in een pension in Bergen (N.H.). Ook in 1956 deed hij een valse aangifte, name lijk in Hamburg, eveneens van vermissing van koffers en daar keerde de verzeke ring hem tweeduizend Zweedse kronen uit. Verdachte werd thans bij verstek ver oordeeld omdat de rechtbank hem. na tien dagen hechtenis, op borgstelling van 2500 heeft vrijgelaten. De officier zei dat de Zweed in zijn land nog strafrechtelijke consequenties zou ondervinden van een eerder gepleegde oplichting. Hij vond een vrijheidsstraf niet meer noodzakelijk en eiste een boete gelijk aan het bedrag van de borgstelling. De politierechter vonniste conform. Een 21-jarige landarbeider uit Dusseldorp stal in de nacht van 4 op 5 juli een brom fiets en stond op de uitkijk toen zijn vriend, een 15-jarige metselaar, eveneens uit Dusseldorp, inbrak in een cafetaria aan het Julianapark in Haarlem-Noord en in huisjes van volkstuintjes. De officier zei dat de jongens samen op een bromfiets en met een paar marken over de grens waren gekomen en al platzak wa ren toen zij in 't „dorado Zandvoort" arri veerden. Hij eiste tegen de landarbeider, die reeds 41 dagen in voorarrest heeft doorgebracht, zes weken gevangenisstraf met aftrek en zo spoedig mogelijk uitge- leiding uit Nederland. De raadsman, mr. F. M. Oberman, sloot zich aan bij de eis van de officier en de politierechter vonniste conform. De metselaar die tegenover de politie een hogere leeftijd had opgegeven, werd Bij de middenstand in Zandvoort ont staat grote ontstemming over een uitla ting, die de directeur van „Touring Zand voort," de heer J. H. Th. Hugenholtz, zon dag zou hebben gedaan over de prijzen welke in het afgelopen weekeinde voor dranken en etenswaren zijn gevraagd. De heer Hugenholtz zou hebben gesproken van „dievenprijzen." De middenstanders zijn over deze uitlating zeer verbolgen. Zó kwaad dat de vijf vertegenwoordigers van middenstandsorganisaties in het be stuur van „Touring Zandvoort" zich uit dit bestuur zullen terugtrekken Hoewel de middenstanders zeer ont stemd zijn over de financiële stroppen die zij in het weekeinde hebben moeten incas seren, willen zij daarover verder niet veel woorden vuil maken. Men gaat ervan uit dat men risico's moet aanvaarden ook als deze zijr ontstaan door omstandighe den, waarvoor anderen verantwoordelijk zijn. Al vinden de middenstanders het pijn lijk te moeten ervaren dat duizenden over gebleven belegde broodjes en andere etenswaren als afval naar de varkens gaan, terwijl zij zelfs bij slecht weer za terdag en zondag behoorlijk verdiend zou den hebben. De besturen van de middenstandsorga nisaties wijzen de beschuldiging van de hand, als zouden zij te hoge prijzen tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg hebben gerekend. „Onze prij zen waren volkomen verantwoord," aldus de heer L. J. Rinkel, bestuurslid van een van de organisaties. „Uiteraard moesten wij rekening houden met een risico-factor, maar één gulden voor twee belegde brood jes is toch niet te overdreven." De heer G.H. Kiefer verklaarde zich onheri'oepe- lijk uit het bestuur van de V..V. te zul len terugtrekken. Reeds heeft een bespreking plaatsgehad tussen afgevaardigden van de vijf mid denstandsorganisaties die in „Touring Zandvoort" zijn vertegenwoordigd: de Zandvooi'tse Handelsvereniging, de r.k middenstandsvei-eniging „De Hanze", de „Peruca" en de horeca-vereniging „Ons Belang". De vijf afgevaardigden over wegen allen hun bestuurslidmaatschap van „Touring Zandvoort" in te trekken. De middenstandsorganisaties kunnen thans geen algemene ledenvergadering bijeenroepen omdat de leden het midden in het zomerseizoen veel te druk hebben. Onmiddellijk na de drukteperiode zullen de leden bijeenkomen om zich nader over de medewerking aan „Touring Zandvoort" te beraden. na een kleine maand voorarrest op grond van zijn jeugdige leftijd vrijgelaten. Zijn zaak werd bij verstek behandeld en de officier van Justitie eiste twee maan den tuchtschool voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, in welke tijd de jongeman niet naar Nederland mag komen. Mr Pe- tersen halveerde de gevraagde straf. „Misdadige zigeuners" De twee jeugdige Duitsers die hierna te rechtstonden. een 21-jarige fabrieksarbei der uit Berenrath en een 23-jarige conduc teur uit Bruggen-Erft deden op 28 juli bij de politie in Velsen valse aangifte van diefstal op het strand van IJmuiden van hun fietsen en ondermeer kleding, een fototoestel, een portemonnaie. een horloge en toiletartikelen. Zij konden voor de rechter geen behoorlijke verklaring van hun daad geven. Zij vertelden een on samenhangend verhaal waarin de angst, om naar Frankrijk te worden uitgewezen door klonk. Ook hadden zij zich al eens opge geven voor het Vreemdelingenlegioen, maar zich op het laatste ogenblik bedacht De officier van Justitie zei dat verdach ten zich als echte nozems gedroegen. De conducteur heeft thuis een vrouw en een kind van twee maanden. Maar hij trekt met de fabrieksai-beider door Europa, al dus mr. Bredius, die de Duitsers „misda dige zigeuners" noemde. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf met aftrek van de 18 dagen voorarrest. De raadsman, mr. J. Spreij, zei dat er geen reden is om de Duitsers langer vasl te houden. Naar zijn mening moeten zij zo spoedig mogelijk in handen van een Duitse rechter worden gesteld. Hij bepleit te een zo kort mogelijke definitieve straf opdat de jongelui onmiddellijk naar Duits land kunnen worden uitgeleid. De politierechter merkte op dat door de valse aangifte eigenlijk niemand financieel i.s benadeeld. Hij veroordeelde de Duitsers tot een maand met aftrek. Het ziet ernaar uit dat de zeehengelsport in Zeeland het voortaan zonder de „za ger" zal moeten stellen. De enige grossier van dit geliefde visaas, de wormenste- kersfamilie De K. uit Goes, werd de vori ge week door de kantoi-echter te Middel- bui-g vei-oordeeld tot boeten en voorwaar delijke gevangenisstraffen wegens het spit ten langs de verboden Oosterscheldeboor- den Hoewel de veroordeelden reeds in de rechtszaal te kennen gaven dat zij zouden doorgaan en beroep hebben aangetekend, houden de zeehengelaars er ernstig reke ning mee dat de gouden tijd van de „za- gers" wel eens voorbij kan zijn. Er wordt dan ook reeds uitgekeken naar andere aas mogelijkheden. Het vissen op rog waarvoor grote be hendigheid en kennis van zaken vei'eist is en waai-van de Belgen grote liefhebbers zijn lijkt zonder „zagers" ten dode ge doemd. Het vissen op zeebaax-s hoopt men met witvis te kunnen voortzetten. Zeeuw se hengelaars menen nu dat men het voortaan zal moeten hebben van de zo genoemde leegloper, een worm die ech ter minder taai en minder lang houdbaar is dan de „zager". Op paling, bot en schar zal men er evenwel uitstekend mee kun nen vissen. Intussen wacht men in spanning af hoe de zagerskwestie die binnenkort door het gerechtshof in Middelburg wordt behan deld, zal aflopen. „Ik wilde varen, kolonel, en daarom liep ik weg", zei een 21-jarige soldaat uit Rot terdam tegen de px-esident van de krijgs raad in Den Haag. De soldaat was reeds herhaaldelijk er vandoor gegaan. Wanneer hij bij de marine was gekomen, zou deze desertie zeker niet zijn gebeurd, concludeerde de krijgsraad. De soldaat had zo'n grote hekel aan de landmacht, dat zelfs een maand verblijf in het strafkamp Nieuwersluis hem niet van desertie had kunnen weerhouden. Het vonnis luidde een week gevangenis straf en ontslag uit de militaire dienst. De tentoonstelling „De na tuur thuis" in het Cultureel Centrum, die nu zo zoetjes aan begint te naderen (3 sep- teiriber), belooft wel heel bij zonder te worden. Er wordt allerwegen hard gewerkt om de expositie te laten slagen. Allerwegen steekt men de hoofden bij elkaar en zo zijn er al tal van ideeën geboren. Deze dagen beleefde het Cultureel Gebouw een in vasie van aquariumliefheb- bex's. Voorop liep de heer I-I. Hartman met een meetlat in zijn hand, en onmiddellijk in zijn spoor kon men steeds de heer Van Eijk vinden aan de bezoekers van het visse rijlaboratorium welbekend. De gehele groep begaf zich van de ene hoek van het ge bouw naar de andex'e, en bestudeerde overal de moge lijkheid om de aquariums zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen. Het zal waarschijnlijk zo worden, dat in de bovengang dertien gelijke bakken naast elkaar komen te staan. Deze aquariums worden speciaal voor deze gelegenheid door de mensen vervaardigd, en men is dan ook van plan ze na afloop van de tentoonstel ling aan belangstellenden te verkopen, beplant en al, om zodoende wat van de onkos ten terug te krijgen. In de koffiekamer wil men een grote bak van twee me ter lengte neerzetten, die als gezelschapsaquarium zal worden ingericht. Dit in te genstelling met de bakken in de gang. die alle bepaalde soorten zullen bevatten. In een van de kamers op de tweede verdieping komen voorts ook nog zes bakken te staan. Het aandeel van de aqua riumvereniging belooft dus heel aantrekkelijk te worden. In de gang kan men de Su- matranen, Barbussen, Neon- Tetra's en andere soorten be studeren in hun eigen ruim te, en in de koffiekamer kan men genieten van het pisach tige gezicht van een bak, waarin de velschillende kleurrijke tropische visjes d'ooï" elkaar 'heëri wemelen. kei ijk groeit. En ook de vis sen zullen alle zuiver Neder lands zijn, zoals voorns, baar zen, bittervoorns en mis schien een enkel klein snoekje. Ook wil men een zeewater aquarium opstellen, hetgeen juist voor IJmuidenaren zeer aantrekkelijk moet zijn. En daax-mee is men er nog niet. Want er komt ook nog een terrarium. Terwijl de koffiekamer ook nog een pronkjuweel zal krijgen in de vorm van een mooie volière. Al wordt die natuurlijk niet door de aquarianen gebouwd. Het is menens geworden bij het IJmuider Cultureel Centrum. De rijwielstalling, die volgens velen het uitzicht voor het verkeer erg moeilijk maakte, is nu naar de andere kant van het Cidtureel Gebouw overgebracht. Men kan het op de foto duidelijk zien. Links achter staat een grote dragline. Het is middagpauze en het ding is dan ook even buiten werking. Maar bij het tot stand brengen van de vele veranderingen daar bij de Grahamstraat is hij toch zeer nuttig gebleken. Eerst heeft de PEN er zijn kabel gelegd en nu verrijst er een parkeerterrein. Twee dingen zijn voor de jeugd gunstig: de middagpauze en die kabellegging van de PEN. De pauze maakt, dat ze in alle rust. hun spelletjes kunnen doen met het gevolg van de kabellegging: de lege haspels, die een grote aantrekkingskracht op kinderen plegen uit te oefenen. Overigens zitten de kinderen er goed. want. niet het hele stuk grond op de foto wordt parkeerterrein. Het voorste gedeelte blijft beschikbaar als speelgelegenheid voor de kinderen. Als ze zich daar dan ook, maar aan houden, want parkeerplaatsen zijn geen dingen, waar spelende kinderen moeten komen. Net zo min als ze over het hek rondom de vijver horen te klimmen, daartoe aangespoord door het voorbeeld van de ettelijke volwassenen, die zich hier aan bezondigen. Weet men wel, dat de vijver op sommige plaatsen flink diep is? Voor een kind is trouwens iedere diepte te veel. 'mm En de lievelingsvissen van de leek, de maanvissen, zul len ook bijzondere aandacht krijgen, want in een grote bak in een kamer zal men gi'ote en kleine maanvissen laten zwemmen, hetgeen on getwijfeld een fascinerend gezicht zal zijn. Men is van plan om het niet bii tropische vissen te laten. De heer Willemsen gaat ook een koudwatex-aqua- rium inrichten. Hij wil het beplanten met materiaal, dat hier in Nedex'land ook wer- Sedert de ongebreidelde sloopwoede in de donkex-e jaren 1944 en '45 is het met het eens zo landelijke aspect van Velsen-Nooi'd bergaf waarts gegaan. Vroeger heette Velsen-Noox-d Wijkei- oog, maar bij het vijftig- jai'ig bestaan van IJmuiden werd het omgedoopt in wat het nu heet. Met weemoed' denken de oude Velsennoor- ders nog wel eens terug aan hun Wijkeroog van voor september '26. De met grote haast ont wikkelde nieuwbouw liet hoe langer hoe minder van. de oude woonkernen onaan geroerd. Niet aan de kanaal kant bij het pontvser. Bio scoop „de Pont" (het vroe gere hotel „de Prins") ver dween, de woonkern rondom de oude Burgem. Weerts- straat viel ten offer, huizen en winkels aan de Wijker- straatweg deelden dit lot, maar nóg bleven de oude iTielkfabx-iek met garage en één woning ter plaatse over. Dit voorjaar sneuvelde de melkfabriek, inclusief schoor steen onder de slopershamer, ten gerieve van de haven uitbreiding van Van Gel- der's papierfabriek. De consumptietent voor de oude melkfabriek moest „vanaf heden voor goed, met Mejuffrouw Jeanne M. Bart, die als Miss Lunapark uitstekend werk verricht heeft ten bate van net Ko ningin Wilhelmina Fonds, is op haar beurt zeer dank baar. Zij schrijft ons: Toen ik tot Miss Lunapark ge kozen was, had ik nog geen idee wat voor leuke dingen me nog te wachten stonden. Allereerst de vier dagen van het Lunaparkfeest, die be gonnen met een muzikale rondrit door Velsen-Noord. Toen die dagen in het Lu napark afgelopen waren had ik nog een reisje met het prachtige schip „Atlantic" te goed, waar ik erg blij mee was. Ik had nog nooit met zo'n gx-oot schip gevaren en het leek me erg interessant dat nu mee te maken. Wél zag ik er een beetje tegen op alleen te gaan en daarom was het erg fijn dat mijn ouders ook mee mochten. Om zes uur werden we 11 augustus van huis afgehaald en om halfzeven waren we al a?" hnord. Eerst werd ik vei-welkomd door de kapitein zelf, die erg aardig was. Ik kreeg zelfs een bos rode anjers van hem en nog di verse andere souvenirs. Daarna werden we rondge leid. Alles was fantastisch! Zelfs een bioscoop en een gymnastiekzaal waren aan wezig. Na de heerlijke lunch hebben we een mooie film gezien en daarna zijn we naar de bar gegaan waar 'n band speelde en ik dus ook nog kon dansen. Pas om 2 uur 's nachts ben ik naar m'n hut gegaan. Ook al on gelofelijk mooi, met zelfs 'n privé-douche en toilet. Het is wel een vreemde gewaarwording op 'n schom melend schip wakker te worden; het weer was niet bepaald mooi en het regen de 's morgens vroeg erg hard. Na eerst op het promena dedek gewandeld te hebben, hebben we heerlijk ontbeten. Om tien uur zijn we van boord gegaan, wat ik e'-g jammer vond. Ik had best verder mee willen gaan.... In Zeebi-ugge stond een auto klaar om ons verder door België te ï-ijden en we hebben dan ook neel wat plaatsen gezien, onder andere ICnokke, Brugge, Gent, enz. Na België zijn we naar Vlissingen gereden, waar we met de trein weer naar huis toe gingen. Het is echt een droomreisje geweest en ik zal dit niet gauw vergeten". dank aan de klanten geslo ten" worden. Spoedig zal dus het laatste sloopobject daar volgen. Nóg scharen zich gei'egeld enige bejaarden rondom de „consumptietafel"; het is eigenlijk „een bof" dat-ie er nog staat, merkte een hunn: r bitter op. Zolang net nog kan, treft 'men''ze 'daar op mooie dagen; zij genieten 'daar op dat stille plekje van het uitzicht op het Noord zeekanaal. Hoe lang nog? Een, twee, drie weken? De familie Broers, die het bovenhuis van die enig over gebleven woning, Wijker- straatweg 21, bewoonde, is vorige week verhuisd. De Broersen hebben geriefelij ker woonruimte gekregen. Maar het uitzicht op de ge zellige drukte bij de ponten, waar zij veertien jaar lang van genoten hebben, zullen zij missen Het is nog maar een kwes tie van „even wachten tot t personeel terug van vakantie is" én dan zullen de slopexs van een Béverwijkse firma dit laatste restje van net oude „Wijkeroog - bij - de - pont" met de grond geljk beuken. Want er moet daar nu eindelijk een nieuw ha venkantoor (voor de papier fabriek) komen. „Het oude moet voor het nieuwe, het landelijke voor de industrie, wijken", merkt een der bejaarden wijsgerig op. „Tja, da's waar. Maar het betekent ook een boterham voor m'n zoon; en m'n klein kinderen heb ik zo toch in ieder geval in de buurt zegt een ander, aarzelend. De strandzesdaagse zit er weer op. De afgelopen week hebben 32 wandelaarsters en wandelaars langs de Neder landse kuststrook getippeld, dankzij een initiatief van de Nieuwediepers H. Hoi-sman en H. Krooristuiver. Eenendertig haalden zater dag het eindpunt in Hoek van Holland, één dame was al eerder naar huis gegaan. Het is een zware tocht ge weest, en vooral de vijfde dag, met onder anderen de hele boulevard'van Scheve- ningen, viel niet mee. De or ganisatie was voortreffelijk. De bagage van de lopers werd steeds per as naar de volgende halteplaats ge bracht. Goede herinneringen heeft men in de tippelaarskara vaan ook aan de etappe, die van Wijk aan Zee langs IJmuiden naar Noordwijk leidde. Men heeft toen over de sluizen gewandeld, het geen weer eens een afwisse ling was na urenlang en da genlang wandelen langs de grote zee. Men gaat het volgend jaar over doen in Don Helder en dan verwacht men nog veel meer deelnemers. In het W. F. Vissershuis te I.Jmuiden heeft woensdag het echtpaar C. S. de Graaff- A. C. van Arum zijn veer tigjarig hxiwelijksfeest ge vierd. Het echtpaar woont nog maar sinds kort in het Vissershuis maar wilde de medebewoners dit feest niet onthouden. De bruidegom is 74 jaar oiid en was lange tijd bij de administratie van de politie te Velsen. De bruid is één jaar jonger.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4