Newyorkse aandelenmarkt beïnvloed door verminderde inflatievrees PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Koeler maar geen regen Herstel van evenwicht tussen aandelen- en obligatiemarkt Effecten -en Geldmarkt 2 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Deli-Atjeh passeert dividend Garantie voor leningen Hilton-hotels Lening Zustercongregatie overtekend Sahara's olieproduktie Fokker 5 dividend Nederlandse lening van f 225 miljoen voor Cuba? Leidsche Wolspinnerij hogere winst Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 17 tot en met 21 augustus C.A .O .-metaalindustrie Maandag beslist ministerraad Hema gaat samenwerken met middenstanders Bouwwerken aangehouden tot een bedrag van f237 miljoen sè ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 (Van onze financiële medewerker) Het wordt meer en meer duidelyk dat de New Yorkse beurs in sterke mate wordt beïnvloed door de verwachtingen, welke er ten aanzien van een verdere inflatie bestaan en waarover men in de Amerikaanse pers telkens weer beschouwingen kan lezen. Hoezeer ook de economische toestand in de Verenigde Staten gedurende de verstreken maanden van het lopende jaar is verbeterd en de bedrijfswinsten zijn toegenomen, de koers stijging, welke in die tijd op de New Yorkse beurs heeft plaats gehad, heeft ongetwijfeld ook een sterke stimulans gevonden in de verwachting dat het inflatieproces in de Verenigde Staten opnieuw tot ontwikkeling zal komen en in de overweging dat men dan als belegger by de aandelen het veiligst is. De rende ment envan 1 a l'/x percent voor de eerste klasse aandelen en de hoge cijfers voor de verhouding tussen de beurswaarde van de aandelen en wat per aandeel wordt verdiend, vormen daarvan het bewijs. Ook al vinden de hoge aandelenkoersen op de New Yorkse beurs steun in de gunstige verwachtingen, welke voor het tweede halfjaar van 1959 ten aanzien van het Amerikaanse bedrijfsleven worden gekoesterd, de inflatiefactor heeft gedurende de laatste maanden in de algemene koers ontwikkeling een grote rol gespeeld. Zij doet dit ook thans, doch naar het zich laat aanzien, nu in omgekeerde richting. Evenals in Europa, is de regering in de V.S. sterk tegen een nieuwe inflationisti- sche ontwikkeling gekant, omdat zij er, in tegenstelling met enkele economische nieuwlichters, op langere termijn een ver storing in ziet van de maatschappelijke verhoudingen, welke voor de nationale economie als geheel tenslotte een nadeel zal blijken te zijn. De Amerikaanse rege ring staat in dit opzicht niet voor een ge makkelijke opgaaf, want de staatsbegro ting toont een schrikbarend tekort en dwingt haar tot de uitgifte van kortlopen de leningen, welke als zodanig een infla- tionistisch karakter dragen. Consolidatie van vlottende schuld is dus ook voor de Amerikaanse regering een doelstelling, welke zij zo mogelijk na streeft, hetgeen echter moeilijker en kost baarder wordt naarmate de kapitaalmarkt krapper wordt en de rentekoersen stijgen. Meent de belegger dat een verdere ont waarding van het geld te verwachten is, dan zal hij zich van aankoop van obliga ties onthouden en zich op de aandelen markt richten, omdat hij dan om zo te zeg gen waar voor zijn geld krijgt Discontoverhogingen Dat de Federale Reservebanken in de V.S. gedurende het eerste halfjaar van 1959 het disconto van 2 1/4 tot ZV2 percent hebben verhoogd, hield onder meer ver band met de vrees dat van het nationaal inkomen een te groot deel voor consump tieve bestedingen en industriële investe ringen zou worden aangewend en waar door het gevaar voor inflatie zou toene men. Het heeft er alle schijn van dat dit gevaar aan de Amerikaanse regering nóg altijd duidelijk voor ogen staat en dat zij alles in het werk zal stellen om dit ge vaar zoveel mogelijk te keren. Ook haar min of meer negatieve houding in het staalconflict wordt daardoor verklaard. De nieuwe koersdaling, die in 't begin van deze week op de Newyorkse beurs intrad zal in dit streven van de Amerikaanse re gering vermoedelijk voor geen gering doel haar oorzaak hebben gevonden, nu blijkens de jongste berichten met een nieuwe dis contoverhoging wordt rekening gehouden, een maatregel, welke tegen het gevaar voor inflatie is gericht. Er zijn overigens voor aanstaande waarnemers in de V.S., die ten opzichte van het bedrijfsleven voor de naaste toekomst hoopvolle verwachtingen koesteren, maar op grond van de regerings- politiek en de beschikbare gegevens geen reden zien om zich over het inflatiegevaar zorgen te maken. Obligaties weer meer in trek Het feit is dat in het eerste halfjaar vrij sterk gedaalde koersen van de obligaties sinds de laatste tijd weer oplopen (het in dexcijfer is van zijn laagste stand voor dit jaar 82.87 deze week 83.72 geste gen), schijnt er op te wijzen dat die me ning meer ingang begint te vinden, hetgeen dan uiteraard gepaard gaat met een ver minderde appreciatie van de aandelen. In het begin van deze week hebben de ver kopen op de Newyorkse aandelenmarkt dan ook de overhand gehad en het index cijfer voor industriële aandelen is op 19 dezer tot circa 647 teruggegaan bij een hoogste stand voor dit jaar van 678. Spoor wegaandelen zijn van 173.56 tot 159 terug gelopen. Sindsdien is trouwens alweer een krachtig koersherstel ingetreden. Gelet op het reeds geconstateerde feit dat de rendementen van de Amerikaanse aandelen tot een minimum zijn gedaald, Dreigende staking in de Amerikaanse vleesindustrie In de V.S., waar reeds stakingen in de staal industrie en de kopermijnen gaande zijn, dreigt nu een staking in de vleesverwerkende industrie, die 200.000 arbeiders betreft. Enige bonden heb ben al toestemming gegeven tegen 1 september het werk neer te leggen. De betrokkenen, die nu gemiddeld 2.50 dollar per uur verdienen, willen hogere lonen. Intussen hebben leiders van het grote vakverbond A.F.L.-C.I.O. de staalstaking een symptoom genoemd van de „onwil van de werkgevers om de arbeiders een aandeel in de groeiende winsten te geven". Amerikaanse hulp De Amerikaanse Senaatscommissie voor toe wijzingen heeft in totaal een bedrag van 22.059.000 dollar gevoteerd voor verschillende bouwobjec- ten van leger, zeemacht en luchtmacht in West- Europa. Van dit bedrag gaat 207.000 dollar naar Nederland. Olie ten westen van het Suezkanaal In het zogenaamde Zeltenveld, op ongeveer honderd mijl ten zuiden van Benghazi, in Libië, is. naar men ons van de zijde van Esso-Neder- land mededeelt, op grond van twee boringen ko men vast te staan, dat dit oliegebied het belang rijkste is ten westen van het Suezkanaal. De pro- duktie was daar gemiddeld 17.500 vaten per dag of 2782 kubieke meter. Een tweede boring in hetzelfde gebied leverde een produktie van vijf tienduizend vaten per dag of 2385 kubieke meter. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 27,50—28,50 27,40 ƒ28,40), ponden 32,00-/ 37,50 31,50— 37.00), Napoleons 27,0029,00 (onv.), Vreneli 26,75— 28,75 26,50-28,50) en 20 Belgische frs. 26,75 28,75 26,5028,50). De goud- en zilverno teringen bleven onveranderd. is men geneigd een koersdaling op de Newyorkse beurs als een gezonde correc tie te zien en zeker als het juist is dat de recente koersstijging ten onrechte op de verwachting van inflatie was gebaseerd. Ongeacht de vraag in hoeverre van een wezenlijk inflatiegevaar kan worden ge sproken en in hoeverre de gunstige ont wikkeling in het Amerikaanse bedrijfs leven zal aanhouden, doet zich in een op gaande markt altijd het verschijnsel voor dat het aantal pure speculanten onder de kopers toeneemt en de koersen daardoor boven een verantwoord peil worden opge dreven. En als de koersdaling op de New yorkse beurs inderdaad moet worden ge zien als de aanwijzing voor een vermin derde vrees voor inflatie en een afbouw van speculatieve affaires, kan zij slechts worden toegejuicht. Hoge winsten en dividenden Als gezegd, blijven de gegevens, welke in de V.S. op benijdenswaardige korte ter mijn over het bedrijfsleven worden ver strekt, gunstig luiden. Van 428 Amerikaan se ondernemingen hebben de winsten in het tweede kwartaal van dit jaar S 2.6 miljard bedragen tegen 1.5 miljard in die periode van het voorgaande jaar. En dat ook de aandeelhouders hun doel hier van hebben gekregen, blijkt wel uit de pu- blikatie dat de Amerikaanse ondernemin gen in de eerste zeven maanden 300 mil joen meer aan dividend hebben betaald dan in dat tijdvak van 1958. Mede hierdoor is het particuliere inkomen op jaarbasis tot 384 miljard gestegen, zijnde circa 20 miljard meer dan in de maand juli van het vorig jaar. Overigens spreekt het vanzelf dat, naar mate de staalstaking, welke nu reeds meer dan vijf weken duurt en zich ook naar an dere bedrijven (koperindustrie) voortplant, aanhoudt, bedrijfswinsten en particulier inkomen moeten dalen. Zo werd bij voor beeld in juli reeds voor 500 miljoen minder aan salarissen betaald, hetgeen voor een deel door de uitkeringen uit de werkloosheidskassen werd gecompenseerd. De vrees dat bij een voortduren van de stakingen de weerslag op het economisch en maatschappelijk leven in de V.S. in sterkere mate zal worden gevoeld, begint vermoedelijk ook de Newyorkse beurs in meerdere mate te beïnvloeden. De internationalisering van de effecten handel, gedurende de laatste tijd mogelijk geworden door een vrijere uitwisseling van De winst op goederen over 1958 van de n.v. Handelsmaatschappij Deli-Atjeh te Amsterdam heeft 266.429 bedragen. In komsten diversen bedroegen 231.575. De onkosten vergden 358.958. Na afschrij - vingen ad 113.885 en een reserve voor speciale doeleinden ad 18.618 bedraagt het saldowinst 6.544. Voorgesteld wordt dit bedrag ten gunste van het onverdeeld winstsaldo te boeken waarna dit wordt gebracht op 32.348. Ondanks sterk door gevoerde bezuinigingen is de maatschappij neg niet in staat om tot een dividenduit kering te komen. Ook over 1957 werd geen dividend uitgekeerd. In de opstelling van de verlies- en winstrekening werden geen cijfers betreffende Indonesië opgenomen. De directie wil trachten in eigen land compensatie te vinden voor de aan de n.v. ontnomen zakenmogelijkheden, door het verwerven van meerderheidsbelangen in reeds gevestigde handelsondernemingen. In het Staatsblad is opgenomen de wet van 25 juli jongstleden, houdende mach tiging tot het geven van een garantie voor de betaling van rente en aflossing van leningen ten behoeve van twee onderschei denlijk te Amsterdam en te Rotterdam op te richten Hilton-Hotels. kapitaal, is oorzaak dat de Europese beur zen zich aan de invloed van de koersdaling te New York niet hebben kunnen onttrek ken. Londen en Düsseldorf hebben deze week lagere koersen doen zien en Amster dam is daarmee niet achtergebleven, ook al blijven de koersdalingen, in vergelijking met de voorgaande koersstijgingen, be perkt. Tegenover Newyorkse en Duitse beurzen maakte Amsterdam in zovere een goed figuur dat het aandelenrendement en de koers-winstverhouding ten onzent heel wat gunstiger is dan daar, met andere woorden dat men zich hier in veel min dere mate aan overdrijving heeft schuldig gemaakt. Niettemin is ook voor de Amsterdamse beurs een onderbreking van de hausse allerminst een betreurenswaardig ver schijnsel, want hoezeer ook de publikaties met betrekking tot het Nederlandse be drijfsleven van een verdere expansie ge tuigen, een overdreven optimisme kan slechts tot teleurstelling leiden. Dat de obligatiekoersen deze week ver der zijn gestegen, wijst er op dat hier en daar de grote koerswinsten op aandelen worden geconsolideerd door ze naar de zo genaamde risicomijdende sector over te brengen. Dit kan aan een redelijk even wicht tussen de aandelen- en de obligatie- markt slechts ten goede komen. Naar wij van emittenten vernemen is de lening van 1 miljoen 4 3/4 30-jarige obligaties ten laste van de Nederlandse Provincie van de Congregatie der Zus ters der Christelijke scholen der barmhar tigheid te Boxmeer overtekend. Met re ductie op de toewijzingen moet derhalve rekening worden gehouden. Minister Soustelle heeft vandaag in ant woord op vragen, gesteld door het blad „Paris-Presse", medegedeeld, dat de Sahara in 1965 46 a 50 miljoen ton olie zal produceren. In 1959 zal de produktie on geveer V/2 miljoen ton bedragen, in 1960 ongeveer 10 miljoen, in 1961 ongeveer 20 miljoen ton en in 1963 31 a 39 miljoen ton. Naar wij van de zijde van de directie der nv. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker vernemen zal in de aan staande jaarvergadering van aandeelhou ders worden voorgesteld een dividend van vijf percent op de preferente aandelen en acht p«reent op de gewone aandelen (on veranderd) uit te keren. De aandeelhou dersvergadering is voorlopig vastgesteld op 29 september aanstaande. Volgens een Cubaans dagblad zou het ln Amsterdam gevestigde bedrijf, de Con tinental Import en Export Company n.v. een bedrag van 60 miljoen dollar (ruim 225 miljoen gulden) lenen aan de Cubaanse regering van Fidel Castro. Het bericht kon niet worden bevestigd en het wordt in de Nederlandse zaken wereld met het grootst mogelijk scepti- sisme ontvangen. De mogelijkheid bestaat dat de C.I.E.C. als tussenpersoon optreedt. De Continental Import en Export Company houdt zich bezig met de goederenhandel en met financieringen. De directie bestaat uit twee leden, die naar een woord voerder aan het ANP mededeelde mo menteel in het buitenland vertoeven. De maatschappij is Nederlands. De heer Ma- teiovich die de Nederlandse nationaliteit heeft, wordt volgende week uit Havana terugverwacht. Blijkens de verlies- en winstrekening van de Leidsche Wolspinnerij n.v. te Lei den over de periode 1 april 195831 maart 1959 heeft de exploitatiewinst in 'net jubi leumjaar van de vennootschap f 3.035.486 1.207.071) bedragen. Voor interest wordt 20.176 70.723) uitgetrokken en voor normale afschrijvingen 620.494 661.921). Nadelige prijsverschillen op grondstoffen nihil (vorig jaar 1.672.201). De verschul digde vennootschapsbelasting bedroeg 1.106.863 172.215), waarvan uit voor zieningen voor latende belastingschuld wordt geput 175.000 125.000), zodat ƒ931.863 (ƒ47.215) ten laste van de verlies- en winstrekening wordt gebracht. De vrij gekomen extra-afschrijvingen hebben 359.174 (ƒ442.933) bedragen en de toege paste extra-afschrijvingen 32.869 35.744) Vorig jaar werd ƒ400.000 toegevoegd aan de reserve voor diverse doeleinden. Op de netto koopsom van de verworven nominaal 2.000.000 eigen aandelen tegen de koers van 150 percent cum dividend 1957/1958, werd een bedrag van 1.026.471 afgeschre ven en ten laste van de winst over 1958/ 1951 gebracht. De aandelen zijn nu voor hun nominale waarden ad 1.976.000 in de balans opgenomen. Het winstsaldo be draagt 762.787 434.401). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 20 percent (7'/ï percent), waarvan 4 percent desgewenst in aandelen. Over de eventuele inkoop van de aandelen werd in de vorige jaarvergadering reeds mededeling gedaan. Nu deze inkoop tegen de achtergrond van de verdere ontwikkeling der zaken be oordeeld kan worden mag worden gecon cludeerd, dat hiermede het belang van aandeelhouders op verantwoorde wijze is gediend. Door deze inkoop wordt de winst thans verdeeld over een in omloop zijnd kapitaal van 2.996.000 in plaats van ƒ4.972.000. Voor het thans lopende boekjaar wordt, althans tot dusverre, een verdere omzet stijging geconstateerd. Sedert maart 1959 is een kentering in de wolprijzen ingetre den en deze heeft zich in een stijgende lijn ontwikkeld. Het prijsniveau van de wol- mgrkr ligt ongeveer 20 tot 30 percent boven het peil vari januari van 1959. Over de verdere ontwikkeling valt uiteraard wei nig te'voófspéllëri. De toegepaste waar dering van grondstoffen, half-fabrikaten, gereed produkt en van de lopende inkoop contracten biedt een voldoende beveiliging tegen de risico's der normale marktschom- melingen, aldus de directie. Voor zover thans zichtbaar geeft de vergelijking van de verstreken maanden van 1959 met die van 1958 onder voorbehoud gunstige ver wachtingen. Vrijdag 21 augustus 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersversehi koers koers Tijdvak t.o.v. *j4 aug. 1^% Staffellening 1947 94i5/1fi 94is/1# is/16 1% Invest, cert Nederland 970/,e 987/j6 9813/g2 -E 17/32 4M°/o Nederland 1959 98"/16 99 M 99 23/32 6% Nat. Woningbouwlening '57 110M 1117/16 1117/,6 7/,6 Amsterdam Rubber 108 M 101 y/s H.V.A 157 156M 2M Alg. Kunstzijde Unie 385 3817s 4- 8 Deli Mij f 180,— f 176,30 ƒ0,60 Van Gelder Zonen 252 252 5 Kon. Ned. Hoogovens 565 5741 Is 574 M 8V2 Müller Co 324 M 323 4 Ned. Kabelfabrieken 400 408 M 4O8V2 '355 654 7% 629 326 -f 17M Wilton-Fijenoord 221 221 Kon. Petroleum f 171,20 f 170,30 1,50 128 f 125,— f2 Holland-Amerika Lijn 168 168 0 Kon. Ned Stoomboot Mij. 158 163'/2 162M - m Van Ommeren 254 M 250 M 5V2 Ned. Scheepvaart Unie 140M 145 M 144V« M Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 22.893.038,— Obligaties 13.482.756, Deze week (voorl.) Aandelen 16.940.041,— Obligaties 19.501.995,— (Van onze parlementaire redacteur) Bij het begin van de vrijere loonvorming is het nu de metaalindustrie, waarin de eerste C.A.O. tot stand zal komen in het kader van de vrijere loonvorming. Deze C.A.O. is zeer belangrijk, omdat zij een voorbeeld wordt voor andere bedrijfstak ken. In de metaalindustrie is nu sprake van een loonsvei'hoging van vijf percent naast de huurcompensatie per 1 april 1960 van 2,5 percent. Zoals bekend, mogen de loons verhogingen niet leiden tot prijsverho ging. De ruimte voor de loonsverhoging moet worden gevonden in de toeneming van de produktiviteit of andere oorzaken die een grotere winst opleveren. Bij het vaststellen van de loonsverhoging kan worden vooruitgelopen op de nog te ver wachten toeneming van de produktiviteit. In de C.A.O. voor de metaalindustrie is dat gebeurd. Bij de regering bestaat de vrees, dat daarop te ver is vooruitgelo pen, zodat toch prijsverhoging zal ont staan. AI met al is de beslissing over de C.A.O. in de metaalindustrie voor de toekomst dus van grote betekenis. In een volledige zitting van de ministerraad zal maandag worden beslist in hoeverre de C.A.O. voor de metaalindustrie, die een loonsverho ging inhoudt van vijf percent, kan wor den goedgekeurd, gezien in het licht van de gehele economische ontwikkeling en de sociale consequenties. In tal van bedrijfs takken wordt in spanning naar deze be slissing uitgezien. De Hema, dochteronderneming van de n.v. magazijn „De Bijenkorf", is overge gaan tot samenwerking met zelfstandige miodenstanders. Nadat men vorig jaar reeds in Roosendaal met deze vorm van samenwerking is begonnen, staat thans 'n dergelijke activiteit in Oss voor de deur en eerlang in nog een aantal gemeenten in ons land. De desbetreffende middenstanders het gaat tot nu toe om acht in getale zijn met Hema een contract aan gegaan, waar bij zij zich verplichten het hele Hema- assortiment te verkopen tegen prijzen, die ook in de Hema-winkels zelve gelden. Om gekeerd verplicht Hema zich, slechts met één middenstander in één gemeente (plus het verzorgingsgebied) een desbetreffend akkoord te sluiten en bovendien in zo'n gemeente géén Hema-zaak te vestigen. Voor de middenstander betekent dit dat hij het inkoopbeleid kan overlaten aan Hema en hierdoor gelegenheid verkrijgt zich uitsluitend met verkoopactiviteiten bezig te houden. Men ziet zulks als een vorm van specialisatie die de Europese Gemeenschappelijke Markt met zich zal brengen. Voor de consument in de kleinere gemeente zal bovengenoemde vorm van samenwerking inhouden, zo werd ons mee gedeeld, dat ook hij zal zijn verzekerd van de lagere prijzen die in de grote steden gelden. De minister van Volkshuisvesting en deelt in een overzicht van het aantal bouw werken van 100.000 gulden en meer mede werken voor een totaal bedrag van 437 miljoen gulden werden aangehouden. Een deel hiervan zal bij gebrek aan financie ringsmiddelen niet tot uitvering kunnen komen. Het betreft onder meer 320 scho len, 96 bijzondere gebouwen, 85 over heidsgebouwen, 81 gebouwen voor ge zondheidszorg en 107 gebouwen voor han del en verkeer in de periode van 1 juni 1954 tot en met 30 juni 1959 werd voor een totaalbedrag van 1846 miljoen gulden goedgekeurd, te weten 2069 scholen, 471 bijzondere gebouwen, 122 nijverheidsge bouwen, 492 gebouwen voor gezondheids zorg en 1027 voor handel en verkeer. In de eerste helft van dit jaar werd goed keuring verleend voor de bouw van 255 scholen, 82 bijzondere gebouwen, 16 over- heidsgebouwen, 78 gebouwen voor ge zondheidszorg en 121 gebouwen voor han del en verkeer. Wilde taal. Archimandriet Augustinus Kandiotis, een extremistische Grieks- orthodoxe prelaat, heeft in 'n artikel in een plaatselijk godsdienstig tijdschrift de buitenlandse deelnemers aan de con ferentie van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken in Rhodos be stempeld als „ketters, wolven, vam piers, schorpioenen en slangen." Hij ï'oept de Griekse deelnemers aan de conferentie op, de buitenlandse kerkelij ke vertegenwoordigers „de kop te ver pletteren." Even kijken. De douane van de Verenig de Arabische Republiek heeft het Noor se vrachtschip „Tarn" vrijdag twee uur vastgehouden in Port Said om te on derzoeken of 't schip ook een lading aan boord had voor Israel. De Tarn was op weg van Australië naar Marseille. In de scheepspapieren werd de Israëlische havenplaats Haifa echter niet genoemd en na twee uur kon de Tarn toen ver trekken Vrijheid. Naar het Poolse communistische partijblad Trybuna Ludu meldt, zullen 140 Polen, die aan een universiteit of akademie voor beeldende kunsten zijn afgestudeerd, met beux-zen van de Ford- en de Rockefellerstichting drie maan den tot een jaar in het buitenland zich kunnen bekwamen. Zij zullen onder meer naar de V.S., Canada, Frankrijk of Nederland kunnen gaan. Waarschuwing. India's minister van voed selvoorziening, Adjit Prasad Djain, die in het parlement veel kritiek heeft ge- ki-egen, heeft bij premier Nehroe zijn ontslag ingediend. Een ploeg Amerikaan se deskundigen heeft onlangs de Indische regering gewaarschuwd, dat het land binnen zeven jaar met een groot tekort aan voedsel zou ki'ijgen te kampen als er geen drastische maatregelen werden genomen. Kleintje. Dondei'dagavond zijn te Kandy vijfenzestig mensen gewond geraakt. Een opgetuigd jong olifantje, dat in een stoet meeliep, zwaaide plotseling op zijn benen en viel op de knieën. De menigte, die woensdagavond nog getuige was ge weest van een charge van een dol ge worden olifant, die 14 mensen het leven heeft gekost, geraakte in paniek. Daai'- bij wei-den velen onder de voet gelopen. Vertegenwoordiging. President Eisenho wer heeft de voorzitter van het Ameri kaanse vakverbond A.F.L.-C I.O., Geor ge Meany, benoemd tot lid van de dele gatie bij de Algemene Vergadering van de UNO. Henry Cabot Lodge jr. is her- benoemd tot delegatieleider. Miljoenen. De Amerikaanse Senaat heeft een bedrag van 22.059.000 dollar gevo teerd voor bouwwerken ten behoeve van luchtmacht, leger en marine in West- Europa. Van dit bedi-ag gaat 207.000 dol lar naar Nedei-land, 10.714.000 dollar naar West-Duitsland en 3.507.000 dollar naar Engeland. Weg wezen. De plaatsvervangende Imam van Jemen is het land uitgevlucht, zo is in Aden vernomen Volgens het bericht heeft Kadi Ahmed Bin Ahmed Assiaghi zijn toevlucht gezocht bij de emir van Beihan, Saleh Hoessein, in het protecto raat Wést-Aden. De'vlucht zou verband houden met de drastische maatregelen die de imam heeft genomen tegen die genen, die tegen hem zouden hebben sa mengezworen toen hij zich in Italië be vond. Vijftig. President Eisenhower heeft vrij dag Hawaii tot lid van de Verenigde Sta ten geproclameerd en een nieuwe natio nale vlag met 50 sterren ontvouwd. De plechtigheid had plaats op het Witte Huis. Op 3 januai-i van dit jaar was Alas ka tot 49ste staat uitgeroepen. De vlag met 49 sterren werd op 4 juli officieel in gebruik genomen. De vlag met 50 sterren wordt op 4 juli van het volgend jaar in gebruik genomen. Werk. Voor de vier Joegoslavische vluch telingen die maanden geleden als blinde passagier aan boord gingen van een Deens vrachtschip en wie sindsdien de toegang geweigerd werd in alle landen waar het schip hen bracht, is nu werk gevonden in Oostenrijk, dat zich onlangs bereid verklaarde hen op te nemen. De vier bevinden zich nu nog in New York. Vrij. Orton Chirwa, de voormalige rechts kundige adviseur van dr. Hastings Ban- da, de gearresteerde leider van het Afri kaans Nationaal Congres in Nyassaland is uit de gevangenis van Zamba ontsla gen. Chirwa werd op 6 maart, drie da gen na het uitroepen van de noodtoe stand met zijn vrouw gearx-esteerd. Het K.N.M.I. deelt mede: Het lagedrukgebied, dat een einde maak te aan de periode met zonnig en droog weer, is nu boven de Noordzee aangeko men. Het binnendringen van de vochtige lucht uit Frankrijk ging met enkele on weersbuien gepaax-d, die plaatselijk ver gezeld gingen van hagel. Intussen wordt door een oceaandepressie ten zuiden van IJsland, die een noordoostelijke koers volgt, een hoeveelheid warme lucht naar de Britse eilanden gevoerd. Tegelijkertijd verplaatst zich een hogedrukgebied ten westen van Spanje naar de Golf van Bis- caye. Dit breidt zijn invloed de komende 24 uur ook over onze omgeving uit. In ver- band hiermee draait de wind bij ons naar westelijke richtingen en wordt de buienactiviteit snel onderdrukt. De tempe raturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag. WEERRAPPORTEN 36. „Wacht u eens, mijnheer de hertog!", riep Panda schril. „Dat is toch onzin! Waarom moeten die twee eh helden elkaar doodvechten?" „Wel, dat is toch duidelijk", knorde de hertog ongeduldig. „Mijne dochter wil nu eens de ene, dan weer de andere huwen. Wanneer één van hen dood is, zal het haar gemakkelijker vallen om haren keus te maken". „Ik heb een beter idee", zei Panda. „U moet ze tegen de rovers laten vechten. Dan kunt u zo zien, wie het flinkste is. Bovendien bent u dan misschien meteen van die rovers af". De hertog krabbelde nadenkend onder zijn kroon. „Ei ei! Dat is nog niet zo'n kwaad denkbeeld", sprak hij. „Hoe denkt gij hierover, mijn dochterken?" Tij dens dit gesprek had niemand op de rover hoofdman gelet. Deze was weer bij kennis gekomen en hij maakte van de gelegenheid gebruik om voorzichtig weg te sluipen. „Een schoon plan!", mompelde hij met een akelige grijns. „Die twee gaan ons roveren bestrijdenHaha! Na afloop hoeft de jonkvrouw geen moeilijke keuze meer te maken, want de tobberds zullen dan beide dood zijnHahaha Zondag 23 augustus Zon op 5.35 uur, onder 19.50 uur. Maan op 21.49 uur, onder 11.07 uur. Maandag 24 augustus Zon op 5.37 uur, onder 19.48 uur. Maan op 22.17 uur, onder 12.10 uur. Maanstanden 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 augustus Hoog water 5.57 en 18.22 uur. Laag water 1.49 en 14.02 uur. Zondag 23 augustus Hoog water 6.36 en 18.59 uur. Laag water 2.22 en 14.35 uur. Maandag 24 augustus Hoog water 7.14 en 19.34 uur. Laag water 2.58 en 15.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot '5 minuten vroege" dan t.e IJmuiden 00 Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland 0-; a w c u H Neerslag, laatste 24 uur S 0 <V 2 c3 Den Helder licht bew. zzw 28 2 Ypenburg zwaar bew zzw 28 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 26 14 Eelde zwaar bew. windst. 30 2 De Bilt half bew. zzo 28 2 Twente zwaar bew windst. 30 3 Eindhoven zwaar bew. zo 29 0 Zd Limburg zwaar bew zzw 28 1 Helsinki onbewolkt n 27 0 Stockholm zwaar bew z 31 0 Oslo geheel bew. n 26 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 25 0 Aberdeen mist nnw 23 0 Londen geheel bew. w 27 0 Amsterdam half bew. z 28 0 Brussel geheel bew. zw 28 10 Luxemburg regen z 24 0 Parijs zwaar bew w 23 3 Bordeaux half bew. zw 22 0 Grenoble regen windst. 27 17 Nice regen n 25 0,5 Berlijn onbewolkt ozo 29 0 Frankfort geheel bew. z 30 0 München half bew. zw 25 Zürich geheel bew. w 25 0 Genève geheel bew. windst. 21 13 Locarno regen 0 20 16 Wenen onbewolkt zo 26 0 Innsbruck half bew. w 26 0 Belgrado onbewolkt windst 27 0 Athene onbewolkt nno 33 0 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio zwaar bew ono 28 0 Madrid onbewolkt nno 31 0 Mallorca zwaar bew. windst. 33 0 Lissabon onbewolkt nnw 24 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2