Spelniveau in Velsen is beter geworden Problemen w Havenberichten IJmond-ageiïda OP DE HONDERD VELDEN Él S B jjf H Éi jl 9 8 ÉS. ''ij^ Él 9 8 Él 1 9 B 8 8 SE 8 u Él 8 §jj B 1 B n jg fü§ ISf B IP iü iüi 1 BS H S §§j B ijjj Ü1 lü n i H S 9 ijH H 9 in u 9 8 B B m m H jjj 1 ÜP Éi Él Éi :jj§ H B Éi if 0 H B H B Él 9 ÉI Éi UB B Él B 9 9 B IK! lÉi 11 m Él Hf jjjjf 9 B B ÉI Él 8 II! Éi éi B JU lil Nabeschouwing over vierde toneel wedstrijd van Velser Gemeenschap Haarden en kachels £uxatCex Uw bril klaar terwijl u wacht ém ém m mw JU LOENDERSLOOT Vierde jeugdhuis in Heemskerk Vitesse Gastricum verslaat 't Gooi! Bloemenveiling J. DE BOER - Mr. Opticien (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) m m, WÉ ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 DE TONEELVERENIGING „JAN VAN DOMMELEN" uit Santpoort is ook in het afgelopen seizoen de eerste prijs toegekend in het nu voor de vierde maal door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap georganiseerde toneelconcours. Dit betekent dus, dat zij, evenals de arbeiderstoneelverenieing „Palvu" uit IJmuiden, thans twee overwinningen op haar naam heeft gebracht. Maar dit houdt tevens in, dat de Santpoortse spelers nu de beste kansen hebben verwor ven om de fraaie wisselbeker definitief in hun prijzenkast op te nemen, want men weet, dat deze trofee hiervoor driemaal achter elkaar of vijf maal in het geheel moet worden gewonnen. En tot dit eerste is straks alleen „Jan van Dommelen" in staat; immers, deze vereniging wist in de derde toneelwedstrijd „Palvu" te beletten de voor de beker benodigde drie eerste prijzen rond te maken. Zodoende is de spanning er dus wel ingebleven; vooral nu ook de r.-k. toneel vereniging „Kunst Zij Ons Streven" uit IJmuiden zich met een bijzonder goede voorstelling van „Arsenicum en oude kant" thans met de tweede prijs bekroond als een serieus kandidate voor de bovenste plaats liet gelden. Maar dit zal dan pas over twee jaar worden uitgemaakt, omdat de Velser Gemeenschap met de Neder landse Amateur Toneel Unie (NATU) een regeling heeft getroffen, waardoor beide organisaties voortaan om het andere jaar haar-traditioneel geworden toneelwedstrij den zullen uitschrijven. Nadat de jury enige tijd geleden op de gebruikelijke slotavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan haar rapporten openbaar heeft gemaakt, mag nu uw recensent zijn tijdens deze vierde toneelwedstrijd verzamelde indrukken wel geven. Hierbij dient dan weer in aanmer king te worden genomen, dat de krant belangrijk minder plaatsruimte beschik baar kan stellen dan waarover de jury leden konden beschikken; zij hebben hun oordeel over de prestaties der diverse deelnemende verenigingen in een uitvoe rig en gedegen rapport van niet minder dan zestien pagina's vastgelegd. Jury was bijzonder streng In de eerste plaats dient dan te worden vastgesteld, dat de jury ditmaal wel vol gens bijzonder strenge maatstaven te werk is gegaan. Ook wat de beoordeling der gespeelde stukken betreft. Daarover wer den in het rapport namelijk enige uitspra ken gedaan, die ik niet gaarne voor mijn rekening zou willen nemen. Zo noemde zij „Waar is mijn dochter?" door Ank van der Moer een „vergrote versie van de bruiloften- en partijenmaaksels uit de feestartikelenzaak"; weinig gelukkig ge kozen termen om de strekking van een stuk te omschrijven, dat voor een dergelijk vernietigend oordeel toch slechts een ge ringe aanleiding geeft. Want naar mijn mening heeft de schrijfster het probleem der echtscheiding hier vrij serieus in be handeld en de ontroerende gevolgen, welke deze verwijdering der ouders voor de sen sitieve Wiesje heeft, staan toch in geen enkele verhouding tot de door de jury gewraakte ..bruiloftslol". Het reeds eerder gesignaleerde gebrek aan plaatsruimte verhindert mij het geven van een nabeschouwing over de individuele spelprestaties, ofschoon ik niet wil nalaten vast te stellen dat ik mij deze voorstelling herinner als een der beste, welke ik ooit van de oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" heb gezien. Al moet hier weer direct aan worden toegevoegd, dat gezien het uitstekende peil der voorstellin gen van de drie verenigingen, welke de eerste plaatsen bezetten, het ook voor mij een niet gering probleem zou hebben ge vormd „De Plankeniers" meer dan de vierde prijs toe te kennen. Gelukkig dat een dergelijk weinig benijdenswaardige taak dus voor de jury was gereserveerd. Minder moeite zou het mij hebben ge kost de r.-k. toneelvereniging „Getosa" uit Santpoort een hogere positie aan te wijzen dan de zevende plaats, waarmee de jury haar opvoering van „Gieren op het veilig nest" heeft gehonoreerd. Want het komt mij voor. dat de jury deze persiflage op het genre van de thriller veel serieuzer heeft beoordeeld, dan door de auteur zelf is bedoeld. Harold Mc. Pherson heeft in dit stuk immers zoveel griezelige nonsens samengebracht culminerend in de on waarschijnlijk frappante gelijkenis tussen de sinister-bloeddorstige gangsterkoning en de olijk stuntelende verzekeringsagent dat men een dergelijk onmogelijke historie toch moeilijk anders dan als paro die kan beschouwen. Zo heeft ook regis seur C. Jongejans en naar mijn mening volkomen terecht zijn spelers de nadruk op de vele komische elementen laten leg gen en mede door de glundere vertolking van de belangrijke dubbelrol in dit stuk, is het een hoogst amusante voorstelling geworden, welke met de zevende prijs niet naar verdienste werd beloond. Ook al om dat de Hervormde Toneelgroep uit IJmui den (zesde prijs) op een enkele uitzonde ring na niet tegen de moeilijkheden van „Jong zijn we maar eenmaal!" bleek op- Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden gewassen en de opvoering van „Zeeman, pas op!" door „De Hooger Geest Ghesellen" (vijfde prijs) zich kenmerkte door een irri terend langzaam tempo. Hoogst onbillijk zou het echter zijn, wanneer niet nog even werd herinnerd aan de hierin door P. Deelman zo bijzonder knap en verma kelijk gespeelde rol van de laconieke Schot Carnoustie Bligh. Over de laatste plaats van de toneel vereniging „Kunst en Vriendschap" uit IJmuiden kunnen wij het zonder meer volkomen eens zijn. „Post onvoorzien" was voor het grootste gedeelte een weinig boeiend praatstuk, dat bovendien een zwakke vertolking kreeg, welke niet op deelneming aan een toneelwedstrijd was afgestemd. De eerste drie plaatsen Aldus resteert mij nog een korte be spreking van de drie voorstellingen, welke met de meest eer-volle posities op de rang lijst werden beloond: respectievelijk de toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort met „Een feestelijke dag", de r.-k. toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" uit IJmuiden met „Arsenicum en oude kant" en de arbeiderstoneelvereni ging „Palvu", eveneens uit IJmuiden, met André Roussins „De man, de vrouw en de moord". Volgens haar rapport heeft de jury weinig moeite gehad met het toe kennen van de eerste prijs, want zij noem de de voorstelling van „Jan van Domme len" een „schier voor amateurs vol maakte uitvoering van een moeilijke come- die onder perfecte regie". Een voor deze vereniging en haar knappe, enthousiaste regisseur Peter Brandsma hoogst vleiende kwalificatie dus, welke in de meeste op zichten volkomen is verdiend. Vooropge steld dat het door „Jan van Dommelen" behaalde succes ook door mij van ganser harte wordt gegund, al zou het alleen maar zijn wegens de vele avonden van voldoening, welke deze gelukkige combi natie mij heeft bezorgd, meen ik toch op de term „schier volmaakt" iets te moeten afdingen. Deze zou eerder van toepassing zijn geweest op de voorstellingen van „Mensen in pension" en „George en Mar garet", met welke opvoeringen „Jan van Dommelen" aan vorige wedstrijden heeft deelgenomen. Doch om het volmaakte te benaderen had de opvoex-ing van „Een feestelijke dag" niet de enkele zwakke plekken in de rolverdeling mogen tellen, waar nu toch sprake van is geweest. Zoals trouwens ook door de jury in haar rapport wordt erkend. Dit geldt in-, het bijzonder voor de vertolkingen van Manuei del Vega en Toby, welke eerstgenoemde foutieve en onvoldoende uitbeelding bepaald stox-end werkte, terwijl de in travesti gespeelde Toby evenmin een ogenblik de illusie ver mocht te schenken aan een kwajongens achtige bengel. Wel verdienen de spelers der hoofdrol len de onverdeelde bewondering van de jury in alle opzichten; speciaal mevrouw J. van Wijngaarden, die als Jane Cooper inderdaad het hoogst mogelijke bereikte. In deze natuurlijk en waarachtig gespeelde rol liet zij zelfs een knap actrice als me vrouw G. Tabernal nog achter zich en de getrouwe bezoekers der voorstellingen van „Jan van Dommelen" zullen het best kun nen beseffen welk een knappe prestatie dit is geweest. Mede door de voortreffe lijke ï-egie en het origineel uitgevoerde decor is het aldus een voorstelling gewor den, welke met de toebedeelde eerste prijs op de juiste waarde werd geschat. „K.Z.O.S." tweede Wat het optreden van de r.-k. toneel vereniging „Kunst Zij Ons Streven" uit IJmuiden in deze wedstrijd bijzonder sym pathiek maakte was het feit, dat men aan het concours heeft willen deelnemen zon der bewust naar een positie in de hoogste regionen te streven. Uiteraard kan het geen enkele vei-eniging kwalijk worden ge nomen als zij besluit, voor een toneelwed strijd „de beste broodjes voor de ramen te zetten". Integendeel, daar het algemeen peil van een concours er slechts mee is gediend, wanneer de deelnemende vereni gingen speciale zorgen besteden aan de keuze van de te spelen stukken en deze ook verder in een zo sterk mogelijke be zetting voor het voetlicht brengen. „K.Z.O.S." heeft echter voor de opvoe ring van „Arsenicum en oude kant" prak tisch de geheel ter beschikking staande werkende kring voor de uitgebreide rol verdeling aangewezen en daarmee wel bewust het risico genomen, dat de minder sterke krachten hiervan een eventueel goede indruk van de meer geroutineerde spelers zouden verzwakken. Dit is dan ook inderdaad niet uitgebleven, zoals in de tafereeltjes met de politie-agenten, die een anti-climax wei-den na de sterk ge- Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Havrnoi van Rotterdam: Kaldvonn, Eastham; Bodoro, Melilla, eits lossen Buitenhaven IJmuiden; Martien, Fo- wey, bijlegger IJmuiden; Spaarnestroom, Gran gemouth; Ingeborg, Hamina; Brinio, Kristina- hamn, Saarland, Antwerpen; Berend N, Shore- ham; Eemstroom, Portsmouth; Rehhorst, Pate- niemi; Koningin Juliana, Fowey, bijlegger IJ muiden; Labotas, Hamburg; Nieuwe Waterweg, Par: Kare, Londen; Joost, Venern, hout lossen Zaandam; Afiena Arvika. Zaterdag kwamen In IJmuiden aan: Escaut van Rotterdam: Aegir, Pepel; Schippersgracht, Abö, hout lossen Zaandam; Hydra, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Pacific naar Antwerpen, ledig van IJmuiden; Porvanger, Rot terdam; Marchenland, Odense; Olaf, Antv/erpen, Basbek, Kiel; Bomma, Delfzijl; Bihac, Reijeka; Minos Helsingfors, ledig van Papierfabriek Vel sen; Amigo, Hamburg, veevoeder van Wormer- veer; Majorca, Antwerpen; Flevo, Bordeaux; Earlsfield, Middlesborough, ledig van P.E.N.- centrale Velsen; Dido, Odense; Loudima, Ham burg; Wulp, Liverpool; Thaletas, Kopenhagen; Ella. Gothenburg; Johanca, Kotka; Breda, Cu- rucao; Fernfield, Liverpool. Zaterdag vertrokken uil IJmuiden: Doni Kpee naar Kopenhagen; Maron, Curacao; Henja, Ron- ne; Olhorn, Gothenburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Chris Sluiters en Lilian de Vente bij „Palvu" in „De Man, de Vrouw en de Moord". speelde scènes van bi.i voorbeeld een Cees Jongejans als de voortreffelijk getypeerde Jonathan Brewster en de niet minder knap gekarakteriseerde Abby Brewster van me vrouw C. van der Linden. Gelukkig bleek de voorstelling als geheel tegen dergelijke ontsporingen bestand, zodat wij de herin nering kunnen behouden aan een uitste kende opvoering van een bijzonder origi neel stuk: door welke voorstelling „K.Z. O.S." zich opnieuw liet kennen als een vereniging, die bij het amateurtoneelleven van de IJmond een zeer behoorlijke posi tie wist in te nemen. „De man, de vrouw en de moord" De opvoering van André Roussins toneel spel „De man. de vrouw en de moord" dooi de arbeiderstoneelvereniging „Palvu" uit IJmuiden. heeft in de ogen der jury slechts weinig genade kunnen vinden. Nu moge het wellicht enigszins zonderling klinken, dat ik enerzijds de argumentering der jury voor een groot deel kan onderschx-ijven en het mij desondanks in het geheel niet zou hebben verwonderd, wanneer aan „Palvu" in plaats van de derde, de eerste prijs was toegekend. Want ik heb mij bij de betref fende opvoering kostelijk geamuseerd en verder de grootste bewondering gekregen voor de nieuwe vrouwelijke aanwinst van „Palvu", Lilian de Vente, die voor mij de verrassing van dit seizoen is geworden. Want wat deze actrice als Arlette Leboeuf aan veelzijdigheid, raffinement en natuur lijke beweegtrant demonstreerde, was stel lig niet gering en het is aan geen enkele twijfel onderhevig, dat Lilian de Vente met haar uitzonderlijke talenten bij „Palvu" in een dergelijk genre een rol van grote be tekenis zal kunnen vervullen. Met me vrouw Toos Boersma als de verkwikkend gespeelde madame Despieds waren de dames in deze voorstelling dus wel bij zonder sterk vertegenwoordigd. En of schoon tegen de prestaties van de heren door de jury tei-echt enige bedenkingen wei'den aangevoerd, zijn deze in mijn ogen althans toch niet van zulk een doorslaggevende betekenis geweest, dat de voorstelling er een stempel van hinderlijke onvolmaaktheid door verkreeg. Maar dit is dan weer een kwestie van opvatting en appi-eciatie, welke meningsverschillen juist na een toneelwedstrijd zulke gezellige de batten kunnen opleveren. En deze behoren dan ongetwijfeld mede tot een der attrac ties daarvan. Resumerende kan dus de vierde toneel wedstrijd van de Velser Gemeenschap weer alleszins geslaagd worden genoemd, met als een der grote winstpunten de indertijd door het jurylid Jacques Ringel uitgespro ken conclusie, dat er in Velsen sprake is van een verbeterd spelniveau. Jan van Dam Marktplein 50 - Telefoon 4273 BEVERWIJK ZATERDAG 22 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „SI. Louis Blues". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Teen ager Melodie". W.B. Theater, 20 uur: „China Doll". ZONDAG 23 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 uur: „Op reis naar Hollywood"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „St. Louis Blues". Luxor Theater, 14.30 uur: „Lassie's grote avontuur"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Teen ager Melodie". W.B. Theater, 14.30 uur: „Guerilla in de Jungle"; 16.30 en 20 uur: „De doder slaat toe". MAANDAG 24 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „St. Louis Blues". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Teen ager Melodie". W.B. Theater, 20 uur: „De doder slaat toe". HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Tarzan in New York". VELSEN ZATERDAG 22 AUGUSTUS Thalia: „Hier bin ich, hier bleib ich", 19 en 21.15 uur. Rex: „Das einfache Madchen", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 14 tot 16.30 uur. Marktplein: kermis van 14 tot 24 uur. ZONDAG 23 AUGUSTUS Thalia: „Rusty en de spionnen", 15 uur; „Hier bin ich, hier bleib ich", 20 uur. Rex: „Kerels en kogels", 15 uur; „Das einfache Madchen", 20 uur. MAANDAG 24 AUGUSTUS Thalia: „Jacht op een schaduw", 20 uur. Rex: „Das einfache Madchen", 20 uur. Raadhuis: van 10 tot 12 uur, spreekuur burgemeester. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 14 tot 16.30 uur. Marktplein: kermis van 14 tot 24 uur. Advertentie OFF. DEALER MARKTPLEIN Aan de Maerelaan te Heemskerk is een begin gemaakt met de bouw van een r.-k. jeugdhuis voor jongens. Dit zal dan het vierde jeugdhuis zijn dat in korte tijd is verrezen. Het huis voor r.-k. meisjes aan de C. Huygensstraat is bijna voltooid. Aan de Ten Katestraat komt een tehuis voor christelijke jongeren en de jeugd die niet is aangesloten bij een kerkgenootschap kan binnenkort terecht aan de Bachstraat. Vitesse (Castricum) heeft een huzaren stukje geleverd door de eerstedivislèclub 't Gooi met 42 op eigen terrein te klop pen. De Castricummers kwamen met drie invallers in het veld maar zij kregen daar naast versterking door de internationaal Rinus Schaap die, lid van de Sportclub Enschede, wekelijks de training volgt bij 't Gooi, omdat hij toch in deze omgeving woont. De Castricummers moesten al gauw na het begin tegen een 20 achterstand op kijken maar zij genazen van de planken koorts en besloten terug te vechten. Stuifbergen moest weliswaar nog ver schillende prestaties verrichten om een doelpunt te voorkorten, maar de gebroe- ders Jonker kregen verschillende goede kansen die zij ook uitstekend gebruikten en dat gaf ten slotte de Gooimensen de ge nadeslag. Na 21 werd het 22 en toen kende het enthousiasme van de Castricum mers geen grenzen meer. Zij braken door de Gooi-verdediging en scoorden na de rust tot 23 en 24 en toen was het pleit beslecht. 't Gooi probeerde van alles maar slaagde er niet in de Castricumse defensie, waarin vooral spil Jonker en keeper Stuifbergen subliem werkten, te doorbreken en zo werd dit dus voor de Castricumse tweede klasser een grandioze overwinning. Beverwijk Ondanks het warme weer waren de bloe men deze week heel goed te verkopen en zij brachten betere prijzen op dan een week geleden. De aanvoer van gladiolen begint alweer kleiner te worden; voor een goed bosje van dit bolgewas werd rond de 40 cent be taald. De steenrode gladiool „Nieuw Europa" bracht nog meer op en kwam tot 63 cent per bos. Nu de gladiolen op raken komen de troschrysanten haar plaats innemen. De vroege septembersoorten zijn weer aan de markt, daarnaast ziet men al verschillende grootbloemige aangevoerd. De prijzen zijn nog maar matig; begrijpelijk, want voor deze bloemen moet het weer koeler wor den. Er zijn ook nog volop zomerbloemen, waarbij de dahlia een grote plaats inneemt. Lelies minderen snel in aanvoer en ook in kwaliteit. Er zijn verder grote partijen Ameri kaanse anjers en rozen. Bij de potplanten werden deze week de eerste cyclamen aangevoerd. Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MONTUREN v.a. ƒ6.35 De heer J. G. Geuke te Assendelft is de geestelijke vader van een origineel plan om de jeugd naar het dambord te trekken. Na een serie voorwedstrijden stelde hij in samenwerking met het bestuur van de Noordhollandse Dambond een jeugddam- tiental samen dat inmiddels wedstrijden heeft gespeeld tegen de sterkste jeugd- dammers van Friesland, Overijsel, Gelder land, Noord-Brabant en Utrecht. De reis naar de provincie(s) werd ondernomen per fiets. Er werd achtereenvolgens gespeeld in Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Tilburg en Utrecht. De Noordhollandse dammers hebben alle wedstrijden gewonnen. De speler van het Noordhollands tiental die de meeste pun ten veroverde mocht de gele trui dragen en deze eer viel te beurt aan Varno Mor- seld uit Haarlem, die zijn vijf gespeelde partijen had gewonnen. Het zegevierend Noordhollands jeugd- tiental bestond uit: Eddie Holstvoogd, Zaandam (scholier); Varno Morseld, Haar lem (kantoorbediende); Jan de Boer, Krom menie (scholier); Co Filmer, Krommenie (scholier); Nico de Groot, Zaandam (scho lier); Martin Jonkhart, Koog a. d. Zaan (scholier); Peter Molenaar, Assendelft (scholier); Eddie Holtkamp, Krommenie (leerling-bankwerker); N. N. van Bert- hauser, Amsterdam (scholier); Jacob Mo lenaar, Amsterdam (scholier); B. Jak, Krommenie (scholier) reserve. Van Eddie Holstvoogd mochten wij spe ciaal voor de IJmuider Courant de vol gende bijdrage ontvangen: V. MORSELD (Haarlem) oooo3ooroxxr<xorx\-cxxxxx»ococcoc<xxxx>ocoa)coccoococccoir ém. WM ÉM m. 'MM m §11 wM Hü fcl www. 'ZZ/zZfr WW/. ;OCOC<XXXOCJOCO0OCOCOC<XXX>_OC>J3OXXXX>rXXX>CCOCCOCOCCCCCCO- J. LAMERS (Gelderland) Varno met zwart aan zet moet hier het offer 12-17 spelen en na 18-22 wordt wit gedwongen het stuk terug te geven met beter spel voor zwart. Varno vervolgde met 3-9. (Op 23-28 32x14 21x41 14-10 18x27 42-37 41x32 10-5 volgt 12-17 5x46 27-32 46x21 16x27 met goede kansen voor wit). 1) 3-9. 2) 22-17 9-14 of 3) 17x8 13x2.. 4) 3.7-31 26x28. 5) 33x13 19x8. 6) 39-33 21x32. 7) 34-29 23x34. 8) 42-38 32x43. 9) 4(?xl0 met winst. Dit zétj'é ontging' Lamers na 3-9 en hij' verloor na 42-38 9-14 de partij. Tegen Smulders (zwart) uit Noord-Bra bant kreeg Varno door nauwkeurig spel de volgende gewonnen stand: M. SMULDERS (N.-Brabant) ooooomocry V. MORSELD (Haarlem) M. Smulders verhaastte het verlies door 14-20 25x14 9x20 te spelen. Na 15-10 volgde 18-23 29x9 met verlies. Holstvoogd (als toeschouwer) merkt op dat zwart beter en rekbaar spel krijgt in 21-26. Leuk is de doorgang met 25-20 14x 25 en 15-10 versperd door geestig 9-14, 22-28 en 25-30. Na 48-43 kan 18-23 en 27-31 volgen waarna de damdreiging met 14-20 zwart in evenwicht houdt. Uiteindelijk levert diepgaande analyse verlies voor zwart, maar eenvoudig is dit niet! J. LOOSERVELD (Overijsel) Éi OOCXXXX«OOCOC!OOOOOOOOOCOOCOaX)OOCICOOOOOCCOOOOOCOOOOOKX> J. MOLENAAR (Noordholland) Molenaar behaalde aan bord 10 van het Noordhollands tiental negen punten direct achter Varno Morseld. In dit eindspel kreeg Molenaar zijn enige verliespunt doordat de jeugdige damspeler uit Overijsel met zwart aan zet 2-7 speel de. In de partij nam Molenaar met wit de combinatie na 2-7 met 25-20 35-30 en 43- 39 37x19, waarna de voolgende vier om vier eindstand op het bord verscheen. Wit: 19, 41, 48, 49. Zwart: 5, 7, 18 en 25. Bij goed eindspel is winst voor wit aan wezig. In de partij verliep het spel: 5-10, 41-36? 41-37 is snel gewonnen: moet 7-11 49-43 11-17 43-38 21 of 22 38-32 22-27 en in de 10, 17, 18, stand wit 19, 37, 48 met wit aan zet wint? Er schuilen in deze vier om vier-stand nog vele mogelijkheden, waarin de remise toch steeds op de loer ligt. In de vier om vier-stand verliep het spel in de partij: 5-10. 2) 41-36 7-12. 3) 48-42 12-17. 4) 49-43 17-22. 5) 43-38 22-28. 6) 42-37 18-23. 7) 19-13 23-29. Met remise. MARTIN JONKHART (N.H.) f§i UP I! |pp ém. O WW WW/ 'dzm, w* Hü fcj j hp xxxw»ocoooooo2cocxx)cooooocooocxxxxcc<xxxxcococxxxxxx>M S. BOOTSMA jr. (Gelderland) De stand van de wedstrijd Gelderland— Noordholland was 9-9, toen Martin op krachtige wijze in dit overmachtseindspel op de tric-trac-lijnen winst forceerde. 1) 32-38. 2) 33x42 50x47. De doorbraak naar dam door 11-7 en 6-1 is verhinderd door 18-23 en 19-24 en wint juist op tijd door het veld 33 te bereiken. 3) 26-21 47-38. 4) 21-16 (op 21-17 18-22 en 38-16 wint). 4) 38-39. 5) 36-31 24-30. 6) 31-27 30-35. 7) 27-21 19-24. 8) 21-17 29-40. En wit kon opgeven. Fraai gespeeld Martin. Wij danken de Noordhollandse jeugd kampioen voor zijn keurige bijdrage en Varno feliciteren wij met het succes! Volgens de heer Geuke zal volgend jaar de dam-fietstocht nog grootser worden opgezet; voor dit plan is allerwegen mede werking toegezegd. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de dam,redacteur B. Dukel, Wijk a. Zeeërweg 125. IJmuiden IJslandse pony's. Voor het eerst is in Nederland een nationale fokdag van IJslandse pony's gehouden op een terrein in Voorthuizen. Er werden ongeveer 80 pony's uit alle delen van het land aan gevoerd. De Oostduitse partijsecretaris Walter Ulbricht (midden voorgrond) heeft in Leipzig de opening van een sportveld bijgewoond, dat de inwoners in 1850 vrije uren hadden aangelegd. De par- socialisnie' tijleider riep de aanwezigen op ge zamenlijk gymnastiek te doen. „Sport", zei Ulbricht, „is nodig voor lichaam en geest. Fitte mensen waarborgen een hoge produktie, ter glorie van het BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: W. J. de Graaf—De Krij ger, d„ Orionweg 112, IJmuiden; E. Broek —Vos, z., Hunzestraat 8, IJmuiden; I. Sze- meriyei—De Leth, z., Eemstraat 21, Haar lem; C. M. GroenDe Boer, z., Planeten- weg 206, IJmuiden; Chr. W. Koopmans Scheringa, d., Piet Heinstraat 46. IJmui- den-Oost; T. W. Rol—'t Hart. d„ Pleiaden- plantsoen 127, IJmuiden; J. Broekhuizen Snel, z„ Meeuwenlaan 18. IJmuiden-Oost; E. Y Naborn—Van der Werff, d., Graham- straat 226, IJmuiden; C. Th. Koster—Com mandeur, d., Voermanstraat 40, IJmuiden: J. Korteweg— Meinarde, z., Tollenslaan 13, Driehuis; L. J. Wijker—Wessel, d, Mer- wedestraat 88, IJmuiden. OVERLEDEN" A. Bruisschaard, 60 jaar. echtgenoot van Chr. Rozenheek, IJmuider- straatweg 81, IJmuiden-Oost; J. van Gro ningen, 77 jaar, Oostdijk 63, Middelharnis; A. W. van der Wal, 62 jaar, echtgenote van P. Visser, Pres. Krugerstraat 22, IJmuiden. GEHUWD: A. Kruiswijk en J. Nierop Gioot, IJmuiden-Oost. Cederst.raat 33. P. J. van Dooren en J. W. L. M. Nederkoorn. Santpoort, Fr. Netscherlaan 37; 7. 8 Pran ger en J. van Solkema, IJmuiden. Kenne- merlaan 2D; P. Schipper en .J. T C. Noorl, Amsterdam. Van Woustraat 218 1. ONDERTROUWD: B. J Eerens, West- luidensestraat 49. Tiel, en M. G. Verheiden. Hagelingerweg 159, Santpoort, t.a.: West- luidensestraat 49, Tiel; J. G. de Graaf. Troelstraweg 136, Leeuwarden, en R. de Vries, Ladderbeekstraat 111, Velsen-Noord: F C. M. Roest, Lange Poellaan 3, Haar lem. en J. C. F. Harms, President Steijn- straat 3 rood, IJmuiden. t.a.: Eenhoorn- straat 47, IJmuiden; J. Kerkhoven. De Ruijterstraat 174. IJmuiden-Oost. on E. A. A Steutel. Cynrossenstraat 1*. TJmui- den-Oost. t.a.: De Rinjlo'-sfraaf 171 TJrmii- den-Oost; J. J. J. den Nietiwenboer, Co- lensostraat 56, Haarlem, en M. W. de .jong, Noorderdorpstraat la, Velsen, t.a.: Colen- sostraat 56, Haarlem.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4