Nederlands verzoek in Bremen afgewezen J ERRES TV 4595 Arend Reym Sir Jacob Epsteineen der grootste beeldhouwers Slapte in overgenomen bedrijven behalve bij de drukkerijen Conflict over melksanering; minister zwijgt nog steeds 6 ONDER INDONESISCH BEHEER Nieuwe hoofddirecteur van de A.N.W.B. EEN BRIL VAN GRIT DIE STAATDIE ZIT Kerkrade treedt op tegen .bromnozems" HET TABAKSPROCES IJzendijke verkoopt een historisch tegeltableau Pakhuismeesteren A'dam opgericht Zuidafrikaanse taai en letterkunde Portugal herbergt Batista „om wille van de vrede" Een volmaakt nieuw toonbeeld van volmaaktheid: AMSTERDAMS ALLERLEI Twee boerderijen en 300.000 turven verbrand Jeugdige fietser veroorzaakt aanrijding Kerkelijk Nieuws W% p auto- en UC motorrijschool ZATERDAG 2 2 AUGUSTUS 1959 (Van de UPI-correspondent Charles Smith) DJAKARTA, 19 augustus Het zal lang duren voordat Indonesië aan de Neder landse firma's, wier eigendommen sinds de anti-Nederlandse campagne van twee jaar geleden in beslag genomen zijn, compensatie zal betalen. Dat is de mening van de meeste waarnemers in Djakarta. Intussen is de status van de meeste in beslag genomen bezittingen nog steeds niet definitief vastgesteld. Slechts een betrekkelijk klein deel is formeel genationaliseerd. Blijkbaar kan men niet besluiten of alle voor malige Nederlandse bezittingen staatseigendom moeten worden, of dat zij zullen worden overgedragen aan het Indonesische particuliere zakenleven. Verscheidene Indonesische autoriteiten hebben in de loop der maanden verklaard, dat Indonesië voornemens is schadeloosstelling te verlenen, maar zij hebben daarbij steeds één conditie gesteld, namelijk dat de „politieke omstandigheden" het Indonesië mogelijk moeten maken te betalen. De regering voert thans ook het beheer over het grootste hotel van Djakax-ta, het voormalige Hotel des Indes. Dat blijkt zeer duidelijk uit het gastenboek van dit eens vermaarde hotel, dat negentig percent de namen vertoont van ambtenaren en officie ren, die er permanent wonen. In het begin tvan dit jaar heeft president Sukarno per soonlijk gelast, dat het hotel van naam moest veranderen. Men stuitte toen op de moeilijkheid, dat alle bezittingen van het hotel: linnen, tafelzilver enzovoort, ge merkt waren met de initialen H.d.I. Om te voorkomen dat men alles nieuw zou moe ten aanschaffen, heeft men de nieuwe naam Hotel Duta Indonesia bedacht, het geen zou kunnen worden vertaald als „Am bassadeurshotel Indonesië". De K.L.M. heeft in de dagen van de erg ste anti-Nederlandse campagne zijn ge bouw in Djakarta overgedragen aan de Garuda Indonesian Airways, in de hoop op die manier nog enige compensatie te krij gen. Maar er is geen enkele aanwijzing dat de Gai'uda (overheidsbezit) ook maar iets •sneller zal betalen dan welke andere in stantie dan ook. De K.L.M. verloor boven dien het Transera Hotel, dat de Neder landse maatschappij vlak voor de inbe slagnemingen had gekocht, na het daar vóór 'n tiental jaren in huur te hebben ge had. Het Transera Hotel is thans in beheer bij de Nationale Raad voor Toerisme. In de grote gebouwen van de K.P.M., gelegen tussen de Nederlandse ambassade en het „Nationale Front voor de Bevrijding van West-Irian", huist thans het bureaucrati sche apparaat van het Indonesische minis terie van scheepvaart. De Nederlandse Jachtclub, eens een van de exclusieve gelegenheden van Djakarta, ziet er droevig uit. Er liggen nog slechts een paar boten gemeerd Het gebouw van de club wordt zeer slecht onderhouden. De zondagse dagjesmensen laten op de eens smetteloos gehouden, schaduwrijke erven, een lawine van papier en afval achter. Een andere eens beroemde club, de Har monie. later de Djakartaclub, is ook over genomen door de Raad voor het Toerisme. Het is thans een van de weinige gelegenhe den in Djakarta waar 's avonds gedanst wordt. De Harmonie heet tegenwoordig Wisma Nusantara. Veel voormalige Nederlandse firma's hebben (nog) geen naamsverandering on dergaan en werken nog met hetzelfde In donesische personeel als vroeger, thans echter onder het waakzame, maar oner varen oog van de militaire autoriteiten. Een typisch voorbeeld is de Nationale Handelsbank. De zaken van dit eens zo belangrijke bankiershuis van Indonesië zijn ineengeschrompeld tot een minimum. Maar de grote administratieve staf van Indonesiërs is nog altijd in dienst. De be ambten besteden het grootste deel van hun „werk"-tijd aan het schaakspel. Er zijn ten slotte ook enkele voormalige Nederlandse bedrijven, die nog wel druk werken. Zo bij voorbeeld de bekende druk kerijen De Unie en Kolff. De machines van deze bedrijven staan thans in dienst van de Indonesische Staatsdrukkerij en die heeft werk genoeg. Verscheidene weken geleden heeft de In donesische regering een commissie ge vormd, die de compensatie voor de door de regering in beslag genomen bezittingen moet vaststellen. In haar eerste rapport heeft deze commissie zich bereid ver klaard aanvragen voor compensatie van Nederlandse firma's te ontvangen. De commissie verklaarde verder: „Het is billijk, dat aan de voormalige Neder landse eigenaars schadevergoeding wordt betaald, zodra mogelijk. De te betalen be dragen dienen door de regering en door de betrokken eigenaars te worden goedge keurd, en betaling moet geschieden, als de politieke situatie dat toelaat." De meeste waarnemers zijn het er over eens dat de laatste zinsnede betekent, dat pas betaald zal worden als Indonesië Nederlands Nieuw Guinea verwerft, en niet eerder. Des Indes In Djakarta wordt het meeste Neder landse bezit nog gebruikt waarvoor het be stemd was, voornamelijk door de overheid zelf. De bekende „grote vijf", de belang rijkste Nederlandse handelshuizen (Bor- sumij, Internatio, Jacobson van der Berg, Geo Wehry en Lindeteves) hebben welis waar alle andere namen gekregen, maar zij functioneren nog steeds als handelsfir ma's, zij het op een veel kleinere schaal. Van deze vijf houdt alleen de Borsumij in Djakarta nog Nederlands personeel in dienst. Tot hoofddirecteur van de A.N.W.B. is benoemd de heer A. Blankert te Arnhem. De heer Blankert, die op 1 januari 1960 in dienst zal treden, zal de functie van de tegenwoordige hoofddirecteur, de heer H. J. van Balen, overnemen. De heer Van Balen zal dan wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de A.N.W.B. verlaten. De heer Blankert, die 45 jaar is, trad na zijn middelbare schoolopleiding in dienst van de Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maatschappij. Hij studeerde enige jaren economie aan de Amsterdamse universiteit. In 1938 aanvaardde hij een werkkring bij de Deli Spoorwegmaat schappij. In het najaar van 1939 ging hij naar het toenmalige Nederlands Indië. Na de oorlog volgde zijn benoeming in 1950 tot inspecteur, daarna doorliep hij hogere rangen, tot hij in begin 1957 bedrijfsdirec teur voor Indonesië werd. Na zijn repa triëring werd hij commissaris van de Deli Spoorwegmaatschappij. Advertentie MR.OPTICÏEN IJMUIDEN GOUDA ZW1JNDRECHT KENNEMERLAAN 92 TEL. 5072 jy De politie van Kerkrade kan nu krach tiger optreden tegen de herrieschoppen- de „halbstarken" uit het Duitse grensge bied en de nozems uit eigen stad en om geving. B. en W. van Kerkrade hebben namelijk het besluit genomen, dat voort aan tussen 7 en 10 uur 's avonds geen bromfietsers, motorberijders, scooterbe rijders en gewone wielrijders meer over de markt en de omliggende straten zullen mogen rijden. De markt te Kerkrade was een geliefd punt van samenkomst van „Halbstarken". De verbodsbepaling werd onmiddellijk van kracht, zodat de politie te Kerkrade vrijdagavond reeds op de markt en in de omgeving tegen de jonge lui kon optreden. Alle toegangswegen wer den afgezet en verschillende halsstarrige nozems werden met bromfiets en al per overvalauto naar het bureau overge bracht. Het besluit van B. en W. werd vrijdag middag genomen, nadat de politie donder dagavond opnieuw hele horden Duitse „Halbstarken" met hun brommers over de grens had gezet. Hedenmorgen waren reeds de verbodsborden op de markt en omgeving geplaatst. Alles is gereed voor het huwelijk tussen Steve Rockefeller en Annemarie Rasmussen, dat vandaag in Zuid- Noorwegen wordt gesloten: Het bruids paar heeft voor de plechtigheid al een generale repetitie gehouden men ziet beiden hierboven op het kerkpad en de vader van de bruid heeft zich te elfder ure verzoend met de organist, die het er wegens een ontactische opmerking bijna bij had neergegooid. Links op de onderste foto: vader Rasmussen en rechts de organist 'I-lans Skarped. Het Oberlandesgericht te Bremen heeft vrijdag in hoger beroep het verzoek van de Deli- en de Senembah Maatschappij ter sequestratie van een partij Sumatra-tabak van de hand gewezen. In zijn overweging zegt het Oberlandes gericht dat verzoek om sequestratie reeds ongemotiveerd is, omdat de Neder landse maatschappijen niet aannemelijk hebben kunnen maken dat deze tabak ooit hun eigendom geweest is. Volgens de beginselen van het Duitse internatio nale privaatrecht moet de kwestie, wie eigenaar van de tabak is geworden, worden beoordeeld aan de hand van het Indonesische recht, omdat de maat schappijen daar eigenaar van de tabak geworden zouden zijn. Ook is het twijfelachtig of het Indone sische adatrecht of het Nederlands-Indo nesische Burgerlijke Wetboek moet worden toegepast Dit Wetboek is, aldus de over wegingen van de rechter te Bremen, door het Nederlandse koloniale gezag ingevoerd voor de in Indonesië wonende Nederlan ders. De vorsten die de landbouwconces- sies hebben gegeven, hebben uitsluitend aan het adatrecht gedacht. Volgens het adatrecht kunnen de Nederlandse maat schappijen de eigendom over de tabak van de oogst 1958 niet hebben verkregen. Ook, zo redeneert het Gerechtshof te Bremen, is het twijfelachtig of de Neder landse maatschappijen op grond van het Wetboek de eigendom hebben verkregen. De Nederlandse maatschappijen hebben namelijk niet aannemelijk kunnen maken dat zij zakelijk recht op de tabaksonderne mingen hadden verworven. Het hof neemt eerder aan dat het om persoonlijke rechten gaat. Herbegrafenis. Op 26, 27 en 28 augus tus zullen op, de erebegraafplaats te Loe- nen (Veluwe) de stoffelijke overschotten worden herbegraven van 28 Nederlandse verzetsstrijders, die in Duitse concentratie kampen, voornamelijk in Dachau, om het leven zijn gekomen. Deze stoffelijke over schotten zijn geïdentificeerd door de Franse missie tot opsporing van vermiste perso nen. Het betreft hier personen die deel uitmaakten van verzetsgroepen in Den Haag, Rotterdam en Hilversum. Voor 4000 gulden zal de Zeeuwvlaamse gemeente IJzendijke binnenkort een fraai historisch tegeltableau verkopen. Het ta bleau stelt voor het Engels-Russische ex- peditieleger, dat onder leiding van de her tog van York in 1799 bij Castricum landde om de Fransen uit de Bataafse republiek te verdrijven, hetgen echter mislukte. De gemeente Middelburg heeft blijk gegeven grote belangstelling te hebben voor het ta bleau en is eerste gegadigde voor de koop. Het is afkomstig van 'n boerderij te IJzen dijke, waar het als decoratie van de schouw diende. De gemeente kocht het in 1953 voor een in te richten oudheidka mer. Maar nog altijd is er geen oudheid kamer en de nieuwe burgemeester heeft nu voorgesteld het antieke tableau, dat nog altijd in kisten verpakt op zolder staat maar weer van de hand te doen. Mocht Middelburg niet tot de koop be sluiten, dan zal het Stedelijk Museum te Amsterdam eigenaar worden. Door de heren L. L. Bierens de Haan en M. P. van Son is opgericht Pakhuismees teren Amsterdam n.v., die ten doel heeft het exploiteren van etablissementen tot opslag en voorbereiding tot de verkoop en levering van thee per ontvangstcedulen en ontvangst, opslag, aflevering, laden, lossen en expeditie van verschillende an dere goederen waaronder ook begrepen de exploitatie van inrichtingen voor opslag en verwerking van petroleum, oliën en vetten, vloeibare chemicalieën en andere vloei stoffen, alsmede onder andere het carga- doorsbedrijf, de zeerederij, het bezorgen van assurantiën en het exploiteren van tankwagens, tankschepen, lichters en an dere vaartuigen en alles wat daarmede verband houdt of daaraan bevorderlijk kan zijn. Een en ander geschiedt mede ter voortzetting van de zaken tot dusver door de oprichters onder de firma Pakhuis- meesteren van de Thee te Amsterdam ge dreven. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe vennootschap bedraagt 2.500.000 gulden, verdeeld in 2500 aandelen van 1000. Bij de oprichting zijn geplaatst en volgestort 500 aandelen. De volstorting van deze aandelen geschiedt door storting door elk van beide oprichters van 125.000, in contanten en door beiden te zamen door inbi-eng van de gehele onderneming die door beiden onder firma werd gevoerd. De oprichters zullen tevens de directie voeren. In staatsblad no. 286 is gepubliceerd het Koninklijk Besluit tot wijziging van het Academisch Statuut (studie in de Zuid afrikaanse Taal_ en Letterkunde). Dit be sluit heeft de strekking in de faculteit der letteren en wijsbe^erte een afzonderlijke studierichting in de Zuidafrikaanse taai en letterkunde in te voeren. Hiertoe heeft de overweging geleid, dat de studie in het Zuidafrikaans in haar volle omvang zo uitgebreid is geworden, dat zij niet anders kan worden beschouwd dan als een vol ledig eigen gebied van wetenschap. Tot het doctoraal examen met als hoofdvak Zuidafrikaanse taal- en letterkunde zal, behalve het nieuw ingestelde kandidaats examen in dat vak, ook het kandidaats examen Nederlandse taal- en letterkunde toegang geven. De Portugese ambassade te Washing ton heeft verklaard dat Portugal de ver dreven Cubaanse president Batista asiel had verleend omdat de aanwezigheid van de dictator in de Dominicaanse repu bliek een element van onrust in het Cari bische gebied en Midden-Amerika bete kende. De Portugese maatregel is een doeltreffend middel van een bevriende mogendheid om de vrede te helpen her stellen, aldus de verklaring. Batista is in Lissabon aangekomen op doorreis naar het eiland Madeira. Zijn secretaris zei dat de ex-president „de politiek wil ver geten" en gaan rusten. Advertentie Een grandioze „Super-automatic" TV-ont vanger van ERRES. Volautomatische be diening - perfecte ontvangst - subliem beeld en geluid... En: uitgevoerd in hoog- glanzend gepolitoerd edel fineer. Een ap paraat, waar zelfs de meest verwende tele visiekijker niet op uitgekeken raakt! ERRES Superontvanger TV 4595 Prijs 765 43 cm beeid Wij hebben dit, en andere Erres modellen voor U in voorraad! Breng eens een bezoek aan: Gunstige betalingsregeling mogelijk. VfLfte I? DUIN WEFG 173- V MUID EN* TffL. ^*«02 (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam wacht op wijze mannen, door wier tussenkomst een eind zou kunnen ko men aan de strijd, die nu al maandenlang woedt over de melksanering en die dezer dagen nog in hevigheid toenam, doordat de melkhandel tegen de wil van de consu mentenorganisaties delen van Amster dam-Zuid de Rivierenbuurt en de Pijp bij de sanering heeft ingeschakeld Er zijn niet minder dan zes comité's, die om het hardst roepen, dat dit een groot on recht is, omdat de melkhandel in strijd zou handelen met de richtlijnen van de minis ter. De consumentenorganisaties hebben zich uit de sanering teruggetrokken, er zijn requesten gezonden naar minister en Staten-Generaal en ten slotte ziin de melk- slijters onderling met geharrewar begon nen. Naast de handelaren, die zijn geor ganiseerd in het actiecomité „De Vrije Slijter", zijn er thans slijters uit de reeds gesaneerde wijken van Amsterdam-West, die plotseling tegenstanders zijn van de sanering. Zij hopen namelijk dat de sa nering ongedaan wordt gemaakt, waar door zij de melkprijs met een cent per liter kunnen verhogen, wat pure winst betekent, omdat hun wijk tóch al gesa neerd is en dus efficiënt te bedienen is. De minister zwijgt nog steeds, maar uit het feit, dat hij.talmt met de onderteke ning van de landelijke saneringsregeling, leiden, velen-af, dat hij eerst het verloop van de Amsterdamse melkruzie wil af wachten. Harde klap In Amsterdam-West, waar de nieuwe huizen als paddestoelen uit de grond schieten, is men wel wat lawaai gewend van betonmolens en heimachines. Maar thans is menigeen opgeschrikt door een extra hard geluid, dat afkomstig bleek te zijn van een overigens maar kleine hei machine. Die heimachine is echter een nieuwe uitvinding, waarbij het stoomge- bruik is vervangen door olie, die in het heiblok zelf ontbrandt. De explosie heeft een druk van 72.000 kilo, dat wil zeggen, dat één klap met zo'n heiblok tweemaal zwaarder aankomt dan een klap met de traditionele machine. Als het moet kan er iedere seconde zo'n klap worden ge- gegeven. Het heien gaat op deze manier veel sneller dan vroeger en het schijnt nog goedkoper te zijn ook. Deskundigen van de Dienst van Publieke Werken zijn echter met meetapparaten aan het werk gegaan om te zien of deze heimethode voor de slappe, hoofdstedelijke bodem niet scha delijk zal zijn. Noord wordt uitgebreid In Amsterdam-Noord worden op het ogenblik voorbereidingen getroffen voor een uitbreiding op grote schaal van het woongedeelte in dit stadsdeel. Er is sinds 1945 in Noord veel gebouwd, maar op en kele kleine woonwijkjes na gold dit be drijfsgebouwen in het enorm industrie complex langs de noordoever van het IJ. Het nog jonge uitbreidingsplan-noord heeft het nu mogelijk gemaakt om op grote schaal woningen te bouwen. Zoals nood zakelijk is in Amsterdam moet worden be gonnen met het aanbrengen van een zandlaag. Via buisleidingen zal het eerste zand van de een-en-een-kwart miljoen ku bieke meter, die nodig is voor het terrein van 60 ha, begin september uit de buizen stromen. Met die zandlaag is men er nog niet, want het proces van grondinklinking In Veendam zijn gisteren twee boerde rijen in de as gelegd. De eerste brand ont stond toen een steekvlag sloeg uit de mo tor van een kox-entransporteur bij de boer- derij van de landbouwer P. Tjabbes. In een ommezien stond de bijna geheel met koren gevulde schuur in lichterlaaie. De mensen, die in de schuur werketen, had den nauwelijks de gelegenheid zih in vei ligheid te stellen. De brandweer kon tegen het vuur niets uitrichten en het duurde dan niet lang of ook de boerderij was een ro kende puinhoop geworden. Enige uren later werd de bfandweer van Veendam voor de tweede boei-derijbrand gealarmeerd. Toen laaiden in een ogen blik de vlammen uit het dak van de boer derij van R. Smit. Ook hier viel weinig te redden. Wel gelukte het, dank zij een brandgevel tussen schuur en woning het meubilair in veiligheid te stellen. In Emmererfscheidex-veen heeft een veenbrand gewoed, die i-uim 300.000 pers- turven van de nieuwe produktie in vlam men deed opgaan. Het vuur werd bestre den door de brandweer uit Emmen. zal zeker tot 1962 dux-en. Pas dan kan men gaan bouwen. Totaal zullen in dit deel van noord 20.000 mensen ondex-dak krij gen. Succes voor V.V.V. Honderden toeristen hebben zich de af gelopen zes weken gemeld aan het inrij- inlichtingenkantoortje van de Amstex'dam- se V.V.V. aan de Haagweg. En nog vóór zij goed en wel de stad binnenx-eden, wa ren zij dus voorzien van alle informaties, die zij wensten, alsmede van een hotelka- mex\ Het eenmans-kantoortje heeft daar mee zijn bestaansrecht bewezen. De ho teleigenaren, die hun bedrijf buiten het centrum hebben, zijn ook tevreden over de resultaten, want voorheen kwam het nog al eens voor, dat de vreemdelingen bij het V..V.-kantoor aan het Rokin een ho- tel-dicht-in-de-buurt vroegen en dus in de binnenstad bleven hangen. Van de Haag- weg uit blijkt het minder bezwaarlijk een hotel in een buitenwijk te betrekken. V V.V. vindt het voorts buitengewoon px-ettig, dat de runners, die de toex-isten aan de rand van de stad trachten te „ron selen" voor tweede rangs-hotels, telkens weer met verontwaardigde gezichten en soms zelfs scheldend langs het V.V.V.- kantoortjes rijden. Dat is wel het bewijs, hoe groot de behoefte aan goede voorlich ting op deze plaats wel was, meent V.V.V. „Place du tertre" Het Rembrandtsplein is de „place du tertre" van Amstei-dam geworden, nu kunstschilders er tot eind september hun werk exposeren en 'eventueel ook 'verko pen. Dat is het eerste resultaat van de ac tie van mevrouw Hei-mine Heyermans en haar comité, dat zich beijvert om het Rembrandtsplein zijn oude glorie terug te geven. Naast de expsitie van schilderijen komen de schilders er ook toe ter plaat se het palet ter hand te nemen. En dat al les speelt zich af bij het standbeeld van Rembrandt, hoewel de schilders zo be scheiden zijn geweest hun tentoonstellinkje achter de rug van de grote meester te houden. Op het x-ijwielpad van de Wijkerstraat- weg te Velsen-Noord maakte vrijdagoch tend omstreeks half elf een 8-jarig jon getje een onverhoedse beweging met het stuur van zijn fiets. Een achter hem rij dende bx-omfietser, de 28-jarige E. W. G. uit Egmond, verloor daardoor de macht over het stuur en reed tegen het jongetje op. Beiden kwamen te vallen. De brom fietser liep een schouderfx-actuur, een hersenschudding en een hoofdwond op. Het jongetje klaagde over pijn in de rug. Beide slachtoffers wei-den naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Geref. Kerken Beroepen te Vriezenveen: P. C. L. de Jager te Raamsdonk. Geref. Kerken ('vrijgemaakt) Beroepen te Rozenbux-g: G. Mul, kand. te Breukelen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harx-iston (Ontario, Canada) (Refoi-med Churches): E. J. Rietveld te Markelo; te Nijverdal (toez.): J. J. van der Krift te Ermelo; te Wamel-Dreumel-Leeu- wen (toez.): A. Pijnacker Hordijk, lucht machtpredikant te Nijmegen. Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560 8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP KNMV Jacob Epstein werd in 1880 te New York geboren uit Russisch-Poolse Joodse ouders. Zijn eerste kunstonderricht kreeg hij aan de school van de Art Students League of New York en in 1902 werkte hy enige tyd aan de Ecole des Beaux Arts te Parijs. In 1905 ging hy naar Londen en drie jaar later kreeg hij de opdracht ornamenten te vervaardigen voor het gebouw van de Bri tish Medical Association in het Strand te Londen. Hij vervaardigde achttien grote figuren, waarover in Engeland nogal wat discussie ontstond, waarin Epstein de steun kreeg van The Times. In 1909 hakte hy de grote sfinx, ter nagedachtenis aan Os car Wilde, welk monument in 1912 in het „Lazarus" van Sir Jacob Epstein. Dit in marmer gehakte beeld was enige jaren geleden te zien in de Leicester Galleries te Londen, waar Epstein een expositie hield van vijfentwintig beeldhouwwerken. kerkhof Père Lachaise te Parys werd ge plaatst. Zijn volgende werken, de marmeren groep Twee Duiven (1913), de marmeren Venus (1914), zijn met de hiex-boven ge noemde werken de eerste experimenten van Epstein op het gebied van abstract beeldhouwen. De levensgx-ote bronzen Christus uit 1920 veroorzaakte een storm van verontwaardiging. Behalve deze wer ken, die alle één richting in Epsteins oeuvre markeren, namelijk die van de uitbeelding van een idee in overigens her kenbare massa's en lijnen, maakte Epstein vele portretten in brons, onder anderen van mevrouw McEvoy, mevrouw Epstein, de Hertogin van Marlborough, „Helène", „Meisje uit Senegal", „Joseph Conrad, Sy bil Thorndyke, Lord Beaverbrook, Ram say MacDonald, Haile Selassie, Px-iestley, Shaw, Menuhin, Lord Wavell, Ferosa Rastourmji en vele anderen. Latex-e werken van hem zijn „Dag" en „Nacht" voor het hoofdgebouw van de Londense Ondex-grondse Spoorweg (beide in Portlandsteen), „Genesis" in marmer. „Ecce Homo" in Subiaco-steen, „Consum- matum est", „Adam" en zijn beroemde „Jacob en de engel" (1942). In zijn gehele carrièi-e heeft hij conse quent alle gevestigde opvattingen over de beeldhouwkunst verwox-pen. Zijn werken vertoonden vaak gelijkenis met px-imitieve Afrikaanse kunst. Hij zelf huldigde echter de opvatting, dat de oorsprong van zijn kunst in essentie Europees was. Steeds heeft zijn werk protesten veroorzaakt. Ep stein antwoordde zijn critici in niet mis te verstane termen: „knutselaars, opportunis ten, snobs, parasieten, sycophanten, epigo nen, carrièremensjes die de atmosfeer in de wereld van de kunst verpesten". In 1931 publiceerde hij „The sculptor speaks" en in 1940 „Let there be sculpture", een autobiografie. Op 1 januari 1954 werd hij door Koningin Elisabeth tot ridder geslagen. Epstein was ook schilder, onder andere van bloemstukken in waterverf. Hij maak te zestig tekeningen bij Baudelaire's „Fleurs du Mal". De 79-jarige beeldhouwer is woensdag in zijn woning overleden; zijn dood werd voor de buitenwereld geheim gehouden, totdat zijn vrouw, de 54-jarige Kathleen Garman, waarmee hij in 1955 huwde nadat zij dertig jaar zijn model was geweest en later zijn secretaresse, op de hoogte zou zijn gebracht in haar vakantieverblijf.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6