Nederlandse vier en dubbel twee in Macon in de finale Nederlandse atleten leiden in vijf-en tienkamp in Londen RCH door twee overwinningen op SC Haarlem naar eerste klasse Russen favoriet voor kandidaten- schaaktoernooi in Joegoslavië Van Weezenbeek in herkansing Eef Kamerbeek kan vandaag zijn eigen nationaal record verbeteren 7 OM DE EUROPESE ROEI-TITELS SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Badgastentoernooi in Zandvoort schiet nog steeds niet op Dan Waern liep 1000 m in nieuwe recordtijd Engelsen antwoordden met 289 runs voor 6 wickets Fraaie zege van Flamingo's tegen Royal Armoured Corps Drie wijzigingen in het Nederlands cricketelftal Hongaarse recordhoudster mag niet in Kanaal-race starten sng in tot-Dam-race samengesteld Ledenvergadering BMHG In totaal slechts 95.000 toeschouwers in Zandvoort De Ronde van Polen Van Egmond tweede in de eerste etappe Van Looy mag starten in Grote Priis van Rimini Runners namen wraak op houthandelaar ZATERDAG 2 2 AUGUSTUS 1959 De vier met stuurman van Nereus, een van de drie Nederlandse ploegen, die deel nemen aan de Europese kampioenschappen (heren) te Macon de overigen zijn de skiffeur Van Weezenbeek en de dubbel-twee Bakker-Rentmeester heeft zich vrijdag door een overwinning in de halve finale op Engeland en Hongarije, geplaatst voor de finale. De verliezers komen in de heden te houden herkansing. De tijd van onze landgenoten was 7 min. 17.98 sec., die van de Britten, die als tweede eindigden, 7.22.69. Als eerste plaatste zich voor de finale Duitsland, dat onbedreigd de eerste halve eindstrijd won met een voorsprong van vier lengten op Denemarken, dat als tweede finishte. Reeds na 400 meter lagen de Denen anderhalve en de Fransen twee bootlengten achter op de Duitsers. Toen reeds was hen duidelijk, dat het een onmogelijke opgave was de Duitse ploeg nog van de eerste plaats af te houden. Om hun krachten te sparen voor de herkansing zagen zij van verdere strijd af, waardoor Duitsland steeds verder kon uitlopen. De tijd van Duitsland was 7 min. 17.80 sec. De Nereus-vier heeft in dc halve finales van de vier met stuurman een hard ge vecht tegen Groot-Brittannië moeten leve ren. De Britten namen na de start zelfs de leiding, maar de Amsterdamse ploeg bleek over voldoende techniek en fysieke kracht te beschikken om een onstuitbare tegen aanval in te zetten. Op 750 meter van de Roeien finish nam dc Nederlandse vier de leiding gedecideerd over, liep uit tot een lengte en won in een iets slechtere tijd dan waarmee Duitsland zich in de eerste halve eindstrijd had geplaatst. De Britten had den nog enkele malen geprobeerd het tem po te verhogen, maar dat bleef zonder succes. De Nederlandse skiffeur Van Weezen beek was in de derde en laatste heat van de scullers zoals trouwens al was ver wacht, niet opgewassen tegen de Russische geweldenaar Ivanov.Toch heeft de Dordte- naar een bijzonder goede race geroeid en VOETBAL De afdeling Haarlem van de KNVB be gint reeds zondag 23 augustus met een officieel programma. Het betreft hier de nodig geworden extra halve competitie om de degradant aan te wijzen in de eerste kiasse A terwijl voorts diverse wedstrij den zijn vastgesteld van het .jubileum- toernooi ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan. Het programma luidt: Bcslissingscompetitie IA: Spaarndam WH, DSK—VI. Vogels. Jubileumtoernooi KNVB-elftallen: Ken- nemers//DEM, VelsenWijk aan Zee, ETO1-Ioofddorpse Boys, NASTHB, ADOKinheim, TerrasvogelsHaarlem 3, EDO 3—Geel Wit. Afd. Elftallen: ADO 2—Wijk aan Zee 2, DEM SBeverwijk 3-, Kinheim 2—VVB 3, Terrasvogels 2Stormvogels 4, Hoofdd. Boys 2ETO 2, Zandvoortmeeeuwen 3 Alliance, Halfweg—DSOV, SHS—NAS 2, Schoten 3—VVD. Zaterdag-elftallen: Zandvoortmeeuwen Kinheim, IJmuiden 3Concordia, Kin heim 2—SVJ 2, Halfweg—VVRA, SIZO— IJmuiden. KORFBAL irora I en Aurora II nemen zondag dee^. aan de series van BEP te Purmerend; de Haarlemmers hebben BEP, Groen Geel en Koog Zaandijk als tegenstanders. In Leiden houdt Vicus Orientis serie- wedstrijden. De ereafdeling wordt gevormd door Blauw-Wit, Luto, HKV, Ons Eibernest en Vicus Orientis. Oosterkwartier neemt met twee ploegen deel: liet tweede twaalftal is ingedeeld bij Blauw Wit 3, Fluks 2, Ons Eibernest 3 en Zuiderkwartier I. Oosterkwartier 3 speelt tegen Achilles 3. Luto 4, HKV 5 en Vicus Orientis 4. Korfbalclub „Haarlem" houdt op het. gem. sportterrein aan de Kleverlaan van half tien tot half vijf zijn traditionele sportdag. Om half drie heeft er een vete ranen wedstrijd plaats. VOLLEYBAL Zondag houdt de sportvereniging „De Blinker!" op de voetbalvelden van „Bloe- mendaal" haar jaarlijks volleybaltoernooi waaraan door zesenveertig teams wordt deelgenomen. Bij de dames zal het hoofd klasseteam van Die Raeckse in de hoogste afdeling moeten strijden met de overgangs klassen MITBS, De Blinkert en het Enk- huizense Flevo. In de eerste klasse treffen wij Tempo (Alkmaar), OVRA, De Kenne- mers (Beverwijk) en ITVS en in de B-poule Gios, Onze Gezellen, Velox en het Zaanse Sportief. Bij de heren zijn twee eerste klasse poules geformeerd. In poule A speelt hoofdklasser HVS met een combinatie, Sportief uit Zaandam, OVRA en VCIJ (IJmuiden), in poule B De Blinkert, KVA (Amsterdam), Tempo en Tyfoon (Bever wijk). De wedstrijden beginnen om 12 uur, tussen 4 en 5 uur hebben de eindstrijden plaats. HONKBAL Zaterdag 22 aug.: Interland Nederland Italië (UVV-terrein 16.00 uur). Overgangs klasse A: RCITO VVO 2. Overgangsklasse B: SVVThor. Tweede klasse B: VVGA 2 DSS. Rayon Haarlem 4B: Schoten 6— OG. 4C: Halfweg 3—DIO 2. Zondag 23 aug. Interland NederlandItalië (HFC ITaar- tem-terrein 15.00 uur). Overgangsklasse A: HCK 2TYBB. Tweede klasse B: RCIT 2Schoten 3. Tweede klasse C: SchiedamEDO 2. Laak kwartier—ABC 2. Rayon Haarlem 3B: DIO SC Haarlem 3. 4A: Schoten 5OG 2. 4B: Halfweg 2VI. Vogels 2 CRICKET In de eerste klasse A van de cricket competitie gaat Rood en Wit op bezoek bij Hermes DVS. Haarlem ontvangt in de eerste klasse B Quick (N). In de tweede klasse A speelt Rood en Wit II thuis tegen UD en in de tweede klasse B is Rood en Wit III gastheer van CrIC. HBS 2 ten slotte ontvangt in de tweede klasse E CVHW. hij slaagde er zelfs in de Joegoslavische crack Vlasic met 7.37.70 ruim voor te blij ven. Vlasic ging na 7.46.36 door de finish. De Joegoslaviër nam na een zeer snelle start de leiding, maar Ivanov kwam al gauw naast hem en na 500 meter had de Rus de leiding. Het zag er op de eerste 1000 meter niet naar uit, dat Van Weezenbeek nog een rol van betekenis zou gaan spelen in deze race, doch halverwege kwam hij met een felle spurt naar voren, op Vlasic af. Na 1600 meter had hij de Joegoslaviër te pak ken, maar van een aanval op de eerste positie van Ivanov kon geen sprake meer zijn. Van Weezenbeek zal vandaag dus in de herkansing roeien. In de heats van de dubbel twee bereik ten de Amsterdammers Bakker en Rent meester een uitstekend resultaat. De Zwit serse combinatie Larcher-Hurlimann had een opmerkelijk sterke start en na 500 meter lagen zij nog zeker 3 lengten op de Nederlandse dubbel-twee voor. Onze landgenoten wonnen echter in fraaie stijl en hoog slagentempo meter na meter terug en precies op de 1000 meter was de achterstand al weggewerkt. Het duo Bakker-Rentmeester, dat door de bui tenlandse pers in Macon tot de favorieten wordt gerekend, nam een lengte voor sprong en zonder te worden bedreigd werd de eerste plaats en daarmee rechtstreekse finale-plaatsing veroverd. In deze serie werden de Duitsers Schnei- der-Sidow derde. Zij vormen de enige Duitse ploeg van de zeven, die zich niet direct in de eindstrijden plaatste. In alle andere nummers werd Duitsland heat winnaar. Tennis Het badgastentennistoernooi, dat op de banen van de tennisclub Zandvoort naby de Kennemcr Golfclub gehouden wordt, vordert slechts traag. Men had gehoopt overdag veel te kunnen spelen, maar hier kwam in de praktijk, zoals wel meer is gebleken, weinig van terecht. Het A-toer nooi blyft dan ook vrywel voor vandaag en morgen gereserveerd. De Haarlemse kampioen Cees Nieland behoorde door te laat inschrijven niet tot de geplaatste spelers, maar sloeg zich tegen Ch. Coster van Voorhout met twee maal 6-0 glansrijk in de tweede ronde. De Amsterdammer P. Leistikow versloeg ach tereenvolgens L. Gerritsma (7-5 en 6-0) en F. Schlattman met 6-3 en 7-5 en plaatste zich reeds voor de halve eindstrijd. Voor het B-toernooi drongen Leistikow, door een zege op Teitler (6-2 en 6-3) en A. Offers, door een overwinning op Brok- mann (6-0 en 6-1), door tot de laatste ronde van het herenenkelspel. Bij de dames bereikte de Haarlemse jeugdkam pioene Yvonne Harms de eindstrijd door een zege op mevrouw J. Wijckerheld, 6-2 en 6-4. In het C-toernooi werd bij de dames de strijd reeds beslecht. Mej. M. Hoogendijk versloeg mej. J. Smids met 7-9, 6-2 en 6-3. Het damesdubbelspel kwam voor rekening van mevrouw v. d. Linden en mevrouw Mulder, die in de finale de dames Post en Mellema met tweemaal 6-1 terugwezen. Tot de kwarteindstrijd in het herenenkel spel drongen door A. Sabbé, F. Beekman, S. Blom, J. Zegwaard en N. Kers. Wedstrijdleider Smids verwacht zondag alle eindstrijden te kunnen spelen. AUTOMOBILISME. Tijdens de training voor de Grand Prix van Lissabon, welke zondag verreden zal worden, is de Portu gese coureur Madeira Ferreira ernstig ge wond geraakt. Hij raakte de macht over het stuur kwijt toen een wiel van zijn 1588 cc M.G. vloog. Hij kreeg ernstige hoofdblessures. Na de eerste dag van de drielandenwed- strijd tienkamp en vijfkamp tussen Enge land, België en Nederland, die in het prachtig gelegen Hurlingham park te Lon den wordt gehouden, kunnen de Neder landse dames- en herenatleten met een opgewekt gezicht de tweede dag tegemoet zien. Want niet alleen bezetten de heren- atleten in het landenklassement met 10489 punten de eerste plaats voor België Atletiek met 10341 punten en Engeland 9157 pun ten, maar ook de eerste en de tweede plaats in het individuele klassement. En hetzelfde zien wij bij de dames, alleen wordt hier de tweede plaats door het En gelse meisje Mary Bignall ingenomen. De Nederlandse recordhouder Eef Ka merbeek heeft het bijzonder goed gedaan. In verhouding tot. Duisburg, toe hij zijn record op 6889 punten bracht heeft de Eind- hovenaar na de eerste dag 3691 punten te gen Duisburg 3637 punten en wanneer men weet dat zijn beste nummers op de twee de dag vallen zit er niet alleen de moge lijkheid van een nieuw Nederlands record, maar ook van een totaal boven de 7000 punten in. En dat heeft hij vooral te dan ken aan zijn prestaties bij het kogelsto ten: 13.62 meter, het vèrspringen dat hij won met 6.85 meter en de 400 meter op een door regen doordrenkte baan in.50.7 sec. Ook Herman Timme bereikte op de eerste dag een goed resultaat. Zijn totaal van 3629 punten heeft hij nog niet eerder bereikt. De Maastrichtenaar zegevierde bij het kogelstoten met een worp van 13.78 meter en het hoogspringen: 1.79 me ter, vooral op de 100 meter in 11.5 sec. en het vèrspringen 6.56 V2 meter verzamelde In een fantastisch snel gelopen race heeft de Zweedse atleet Dan Waern vrij dagavond in Karlstad voor de tweede maal dit seizoen het wereld- en Europees record op dc 1000 meter scherper gesteld. En ook nu weer versloeg hij atleten van naam als de wereldrecordhouder op de 800 meter, de Belg Roger Moens en de Amerikaan Tom Carroll, zodat men rus tig kan zeggen dat het record over een kilometer als het ware het domein van Waern geworden is. De nu 26-jarige at leet, hij is op 16 januari 1933 te Skoeldin- ge geboren, kwam tot een tijd van 2 min. 17.8 sec., hetgeen 0,2 sec. sneller was dan zijn prestatie van elf dagen geleden toen hij te Gaevle 2 min. 18.- sec. liep. De Belg Roger Moens werd tweede in 2 min. 19.2 sec. en Tom Carroll (USA) derde in 2 min. 20.9 sec. Dan Waern, die eigenlijk aan atletiek wedstrijden ging deelnemen omdat hij zulk een grote bewondering koesterde voor de prestaties van de beroemde atleet Gun- der Hagg versloeg op 10 augustus bij zijn eerste recordverbetering, de Pool Lewan- dowski, de Noor Hammarsland en de Fransen Bernard en Lenoir. Dan Waern werd tijdens de Spelen te Melbourne in zijn serie op de 1500 meter geëlimineerd. In 1958 werd hij in de fina le van de 1500 meter tijdens de Europese kampioenschappen te Stockholm versla gen door de Brit Brian ITewson (3.41.9 te gen 3.42.1). Eej Kamerbeek. hij een groot aantal punten. Thissen ein digde na de eerste dag met 3169 punten op de zesde plaats. In het landenklassement bij de dames heeft Nederland dank zij de goede klasse ringen van Nel Zwier en Corrie van den Bosch de leiding met 5179 punten voor Engeland met 4968 punten en België met 4577 punten. Nel Zwier, die met 11.92 meter bij het kogelstoten. 26.- sec. op de 200 meter en I.62 meter bij het hoogspringen haar voor uitgang toonde, heeft na de eerste dag de leiding in het persoonlijk klassement met 2657 punten. Op de voet gevolgd door het 18-jarige Engelse meisje Mary Bignal. die tijdens de Europese atletiekkampioen- schappen zo'n dapper hoogspringduel uit vocht met onze landgenote Dini Hobers en daarna zulke vorderingen heeft gemaakt, dat zij twee weken geleden tijdens de Brit se kampioenschappen tot 4679 punten kwam, slechts twintig punten onder het beste totaal van Fanny Blankers-Koen. Mary Bignal bereikte bij het kogelstoten slechts 9.90 meter maar zegevierde op de 200 meter in 25.3 sec. en bij het hoogsprin gen met 1.67 meter. Corrie van den Bosch werd bij het kogelstoten tweede met een worp van 12.89 meter achter het Belgische meisje Saenen met 13.21 meter. De uitslagen van de tienkamp luiden: Eerste dag: 1. Kamerbeek (Ned.) 3691 punten (100 meter 11.5 sec., vèrspringen 6.85 meter, ko gel 13.62 meter, hoogspr. 1.72 meter. 400 meter 50.7 sec,); 2. Timme (Ned.) 3629 punten (100 m. II.5 sec.; vèrspringen 6.56' m., kogel 13.78 m.. hoogspr. 1.79 m„ 400 m. 51.6 sec.): 3. Shoufs (Belg.) 3601 punten (100 m. 11.4 sec., vèrspringen 6.76 m., kogel 13.15 m„ hoogspr. 1.69 m., 400 m. 50.8 sec.); 4. Marien (Belg.) 3519 punten: 5. Jas pers (Belg.) 3221 punten; 6. Thissen (Ned.) 3169 punten (100 m. 11.9 sec., vèrspr. 6.56".. m.. kogel 12.41 m„ hoogspr. 1.60 m., 400 m. 51.8 sec.): 7. Andrews (G.B.) 3151 punten; 8. McKinney (G.B. 3005 punten: 9. Williams (G.B.) 3001 punten. De uitslagen van de vijfkamp dames luiden na dc eerste dag: 1. Nel Zwier (Ned.) 2657 punten (kogelstoten 11.92 meier, 200 meter 26.- seconde, hoogspringen 1.62 meter); 2. Ma'-garet Bignall (G.B.) 2633 pnt. (kogel 9.90 m.. 200 m. 25.3 sec., hoogspr. 1.67 m.i: 3. Corrie van den Bosch (Ned.) 2521 pnt. (kogelst. 12.89 m., 200 m. 26.2 sec., hoog springen 1.44 m.); 4. Decort (Belg.) 2353 pnt.; 5. Adamson (G.B.) 2335 p.: 6. Saenen (Belg.) 2224 p. Na de eerste dag heeft Nederland in het lan denklassement de leiding met 5178 punten voor Engeland met 4968 punten en België 4577 punten. ATLETIEK. Tijdens de Hongaarse atle- tiekkampioenschappen heeft Josef Kovacs de 5000 meter gelopen in 13 min. 47.6 sec., de beste tijd die dit jaar waar ook ter wereld gemaakt is. Voorts werden twee Hongaarse records verbeterd" in een serie van de 100 meter liep Laszlo Kiss de 100 meter in 10.3, en Judith Bogna- wierp de discus 49.60 meter. RCH heeft de promotiewedstrijden in de softbalcompetitie tot een goed einde ge bracht. De eerste wedstryd tegen de andere kampioen der tweede klasse werd met 162 gewonnen en vrijdagavond werd ook de returnmatch gewonnen, ditmaal met 53. Hierdoor promoveert RCH naar de eerste klasse. De beslissende wedstrijd, die in Heem stede plaats had werd zeer vlot gespeeld en de Racing-dames hadden minder dan een uur nodig om de zege te behalen. Ook Softbal de spanning, die in de eerste wedstrijd volkomen had ontbroken, bleef er tot het einde in. RCH nam in de eerste slagbeurt een 10 voorsprong, die tot de vierde innings be houden bleef. Toen echter nam de Sport club met 21 de leiding o.a. door een driehonkslag van mej. Spoor. RCH kwam in de gelijkmakende innings terug (22), maar SC Haarlem nam weer de leiding, toen het RCH-veld blunderde. Hierna werden de Heemsteedse dames de zenuwen meester en in grootse stijl gingen zij regelrecht op de zege af. Ans Krom scoorde na een honkslag door tactisch honklopen de gelijkmaker en een stootslag van Gerda Jansen bracht Truus Biesbrouck over de thuisplaat (43). In de zesde in nings werd het 53 door een honkslag van Ans Krom. Cricket Test match EngelandIndia Het gaat er in dc vijfde testmatch Enge land—India wel hee! erg somber uitzien voor de cricketers uit India. In antwoord op de 140 runs die India op de eerste dag van deze wedstrijd die op Oval te Londen wordt gespeeld, scoorden de batslieden uit Engeland voor maar liefst 289 runs voor het verlies van zes wickets. De voorsprong van de gastheren bedraagt dus na de twee de dag 149 punten. Aanvankelijk scoorden de Engelsen zeer langzaam. In de twee uren voor de lunch voegden zij 60 runs toe aan de 35 die op de eerste dag waren gescoord. Mike Smith en Raman Subba Row, twee aanvoerders van county-teams, waren ditmaal de grote mannen van de Engelse verdediging. Helaas mistten zij beiden juist hun cen tury. Row scoorde 94 runs, Smith strand de op 98. Het duo zorgde voor een record derde wicketstand van 169 punten. Even had het er schijn van dat de ach terstand van de Indiase ploeg niet zo heel erg groot zou worden. Van 221 voor 2 werd het 235 voor 6. Doch toen kwamen Ray Illingworth en Roy Swetman aan de wickets. Zonder veel moeite weerstonden zij de bowlery en scoorden nog 54 runs. De enige Indiase bowler die nog enig succes had was Surendra Nath, die drie wickets nam voor 51 runs. De Flamingo's, het Nederlandse touring- team. hebben in de tweedaagse cricket- wedstrijd tegen het Royal Armoured Corps, die te Munster is gespeeld, een fraaie zege behaald. Om te winnen moes ten de Nederlanders in 55 minuten maar liefst 97 runs scoren. Vooral dank zij het voortreffelijke batten van Wallv van Weel de 45 not out en Gryseels, die voor 32 runs zorgde, zijn de Nederlanders daar in geslaagd. Ze hielden zelfs nog vijf mi nuten over De Flamingo's wonnen de ontmoeting met 8 wickets. In antwoord op het Engelse eerste inningstotaal van 125 runs scoorden de Nederlanders 248 runs voor het verlies van 8 wickets. De Britten maakten in hun tweede innings 219 punten, zodat de Fla mingo's aan 97 runs voldoende hadden voor de overwinning. Dat totaal werd voor het verlies van 2 wickets bereikt. Battingci.jfers Flamingo's eerste innings: Van der Vlugt (HCC) 54, Stolk (ITermes DVS) 53. Leeftink (PW) 12, Van Riemsdijk (PW) 39, Wallv van Weelde (VOC) 14, Grijseels (VOC) 23 n.o.. Dries (Excelsior) 18. Bowlingcijfers Flamingo's tweede in nings: Dries (Excelsior) 3 voor 26, Baak (PW) 1 voor 25, Wally van Weelde (VOC) 1 voor 32 en Paul Maas (Haarlem) 3 voor 45. Battingcijfers Flamingo's tweede in nings: Grijseels (VOC) 32, Wally van Weel de (VOC) 45 n.o., Van Riemsdijk (PW) 13. Het Nederlandse cricketelftal dat zater dag 29 en zondag 30 augustus op het HCC- terrein in Den Haag tegen de Combined Services speelt wijkt op drie plaatsen af van het team dat verleden maand in Am stelveen tegen de Denen uitkwam. Bakker, Gallois en Bouwman zijn vervangen door respectievelijk Bijleveld, Rijkens en Wijk huizen. Het Nederlandse elftal is als volgt samengesteld: jhr. ir. L. C. de Villeneuve aanvoerder, R. Colthoff wicketkeeper, P. van Arkel, H. Rijkens, A. Schuur, E. W. C. Vriens (allen HCC), B. Bijleveld, H. Wijk huizen (beiden Rood en Wit). Max Maas (Haarlem), H. Stolk (Hermes DVS) en Wally van Weelde (VOC). Zwemmen Bij de deelnemers aan de jaarlijkse Kanaalrace, die in de loop van de volgende week zal plaats hebben, zal de Hongaarse lange afstandzwemster Magda Molnar ont breken. De 40-jarige mevrouw Molnar, die in het bezit is geweest van 26 Hongaarse records, heeft geen inreisvisa voor Enge land gekregen. Hoewel de race start van Kaap Gris Nez (Frankrijk), zullen de zwemsters en zwemmers toch voet aan wal in Engeland moeten zetten om mee te kunnen dingen naar een van de prijzen. Zou Magda Molnar dus toch deelnemen en de overtocht volbrengen, dan zou zij dus de kans lopen als ongewenste vreemde linge te worden gearresteerd. De wedstrijdleiding van de Dam-tot- Dam-race bestaat uit de heren D. J. Bes- sem, directeur Olympisch stadion, G. Kruy- ver, voorzitter van de technische commis sie van de K.N.V.B., A. J. A. van der Steen, penningmeester van het Verbond voor Veilig Verkeer, D. van Male, scheids rechter van de K.N.V.B., J. J. Stol en Th. D. Visser, wedstrijdcommissarissen van het Olympisch stadion en H. J. van der Vossen, voorzitter van de Vereniging voor Veilig Verkeer „De vlag in top". Een vatenfabriek zal de race uitvoeren met een voortuig, dat hoofdzakelijk is samengesteld uit stalen vaten die over land en te water van Zaandam naar Am sterdam zullen komen. Een Amsterdamse gramofoonplaten- maatschappij komt met een vleugelboot, waarop Teddy Scholten de reis zal mee maken. De hockeyvereniging Bloemendaal- Musschen-Haarlem-Combinatie, BMHC, houdt de jaarlijkse algemene ledenverga dering op donderdagavond 3 september in het clubhuis aan de Aelbertsbergweg. Op de penningmeester, de heer S. Minnema, na, stelt het gehele bestuur, dat jaarlijks in zijn geheel aftreedt, zich herkiesbaar. Het bestuur stelt voor de penningmees tersvacature kandidaat de heer J. Kuiper. Verder bestaat het bestuur dan uit de he ren B. H. A. Schmeink, voorzitter; C. de jong Jzn., vice-voorzitter; A. C. Strum- phler, secretaris; M. Maas, tweede secre taris; mr. H. Ph. H. Sluyter en R. Bunge, commissarissen. Het bestuur stelt voor de ontreegelden en contributies ongewijzigd te laten. Voor een wedstrijd- en kontaktcommissie wor den voorgesteld te benoemen de heren R. Bunge, M. Maas, J. Berkman, D. Easton en drs. O. F. Staleman. Daarnaast zullen nog enige andere commissies worden sa mengesteld. BMHC houdt op zondag 6 september als begin van het seizoen 1959/1960 selectie wedstrijden. Op deze dag zal het eerste elftal van BMHC in Laren deelnemen aan een zogenaamde Wapenschouw, waar even eens de Batavieren, SCHC, TOGO, Laren en nog andere verenigingen met hun eerste elftallen aan zullen deelnemen. Bovendien komt BMHC I op 12 en 13 september uit in het door Be Fair op Crailoo in Hilver sum te organiseren toernooi om de Hogen- steinbeker. De cricket-afdeling van de hockeyclub BMHC besluit het seizoen op zaterdag 22 augustus met een onderlinge wedstrijd. In de Joegoslavische plaats Bied begint 3 september het kandidatenschaaktoer- nooi. Aan dit toernooi nemen acht spelers deel, te weten de Russen Smyslov, Keres, Tal en Petrosian, Gligoric (Joegoslavië), Olafsson (IJsland), Fischer (USA) en Benkö (Ex-Hongarije). Eén van deze spe lers zal de uitdager moeten worden van wereldkampioen M. Botwinnik. Een zeer Smyslov Wielrennen Naar wij vernemen hebben ruim 10.000 betalende bezoekers zaterdag het wereld kampioenschap voor amateurs op de weg bijgewoond. De volgende dag, toen de profs in actie kwamen, waren het er aanmerke lijk meer, n.I. ruim 85.000, maar toch aan zienlijk minder dan aanvankelijk werd aangenomen. 86 amateur-renners uit zes landen zijn vrijdag gestart voor de eerste etappe van de Ronde van Polen, een wedstrijd over ongeveer 1600 km in elf etappes. De eerste rit ging van Warschau naar Torun over 205 km. De Pool Kowalski, de winnaar van het vorig jaar, werd eerste in 5 uur 12 min. en 13 sec. met een gemiddel de snelheid van 39,4 km/uur. Hij werd op 250 meter gevolgd door de Belg De Roover, die echter met vijf straf-minuten werd ge- deklasseerd omdat hij enkele malen achter auto's had „gestayerd". Nu werd de Neder lander Van Egmond tweede voor de Oost- Duitser Oldenburg. De uitslag was: 1. Kowalski (Polen) 5.12.13; 2. Van Egmond (Ned.) 5.13.04; 3. Oldenburg (Oost-DuitsP z.t.; 4. Wilczewski (Polen) z.t; 5. Podobas (Polen) z.t.. 6. Grun- zing (Oost-Duitsl.) z.t.; 7. Enlhoven (Ned.) 5.13.09: 8. Zilverberg (Ned.) z.t.; 9. Brunning (Oost-Duitsl.) z.t.: 10. Chtiej (Polen) 5.14.17; 30. Mik Snijder (Ned.) 5.19. De door de Belgische Wielerbond ge schorste Rik van Looy heeft, op verzoek van de heer Edouard Vissers, die als ge delegeerde de belangen van de rennei-s bij de bond behartigt, dispensatie gekregen om morgen te starten in de Grote Prijs van Rimini, een tijdrit voor ploegen. Dit om zijn vier niet geschorste ploeggenoten niet te dimeren. daar deze anders niet in de wedstrijd van morgen zouden kunnen uitkomen. Dit betekent eehler geenszins, dat de aan Van Looy opgelegde straf hier mee is opgeheven. In een woensdag 26 augustus te houden bijeenkomst -van de sportcommissie van dp Belgische Wieler bond zal de „zaak-Zandvoort" ter sprake komen en tevens zullen de geschorste ren ners dan in de gelegenheid krijgen zich te verdedigen. belangrijk toernooi, een boeiende kracht meting staat de schaakwereld dus te wachten. De eerste vraag die men zich bij dergelijke gelegenheden stelt is altijd weer wie de beste kans zal maken. Bij het afwegen der kansen spelen diverse factoren een belangrijke rol. In de eer ste plaats de aard van de speler, de rou tine die hij bezit en zeker niet in de laat ste plaats de leeftijd. De geschiedenis heeft geleerd dat de meeste schakers omstreeks hun veertig ste jaar tot de beste prestaties komen. Uiteraard is dit mede een gevolg van de ervaring in de loop der jaren opgedaan. Zo is men algemeen van mening dat de Schaken vroegere Est P. Keres met zijn 43 jaren over het hoogtepunt heen is. Daarente gen geeft men Smyslov, die reeds twee maal een kandidatentoernooi heeft ge wonnen en nu 38 jaar is, een goede kans opnieuw aan de top van de schaaksport te komen. Hoewel men geenszins Smyslov bij voor baat als de sterkste kan aanwijzen moe ten toch slechts weinigen in staat wor den geacht gelijke tred met hem te houden. Zijn landgenoten Tal en Petrosian zullen zeker niet veel voor hem onder doen. Ve len zijn zelfs geneigd de nog jonge Tal hoger aan te slaan. Wij vrezen echter dat Tals meest gebruikte wapen, de overrom peling, in dit selecte gezelschap minder succesvol zal werken dan in het onlangs veel zwakker bezette toernooi in Zürich. Olafsson heeft in ditzelfde toernooi bewe zen nog niet aan de top te zijn. Evenmin lijkt die top weggelegd voor Benkö, die bij grote verrassing zich voor dit evenement klasseerde. Resten nog slechts twee spe lers, die wellicht met de meeste onzeker heid zijn omgeven. Fischer, het Ameri kaanse schaakwonder speelt elk toernooi weer beter, is zeer fantasierijk en beschikt over een enorme dosis vechtlust. Het zou ongetwijfeld een sensatie van de hoogste rang zijn wanneer hij tot een tweekamp met. wereldkampioen Botwinnik zou ko men. Bovendien zou vooral het schaken in het algemeen buiten de Sovjet-Unie er mee ge baat zijn. Hetgeen zich stellig in een inten siever beoefening van het spel zou demon streren. Misschien niet ten onrechte ge looft men niet in zijn succes vanwege zijn onervarenheid. Met grote belangstelling zal ook het op treden van Gligoric tegemoet worden ge zien. Hij is een speler die misschien lang zaam, maar met grote kennis is opgeko men. Bovendien speelt hij voor eigen pu bliek hetgeen hem wel eens tot grote pres taties zou kunnen brengen. De spelers zullen elkaar viermaal ont moeten. De eerste zeven ronden worden van 3 tot 30 september in Bied gespeeld. De tweede serie van 7 in Zagreb (1 tot 14 oktober) terwijl de laatste serie van 15 tot 30 oktober in Belgrado zal worden ver speeld. De wedstrijdleiding berust bij de bekende Engelse schaakmeester Golom- bek. Een 44-jarige Amsterdamse houthande laar heeft aangifte gedaan van mishan deling door een viertal onderwex-eld-figu- ren. Hij werd vorige week met een dubbe le beenfractuur en verwondingen in het gezicht in het ziekenhuis opgenomen. Ofschoon de politie wist, dat deze verwon dingen het gevolg waren van een nachtelij ke vechtpartij op het Rembrandtspleih, hield het slachtoffer vol, dat hij was ge vallen. Een neef van hem, een oud-commis saris van politie, die getuige was geweest van de vechtpartij, beaamde dit. Uit de verklaringen, die de houthandelaar thans heeft afgelegd, blijkt, dat het hier een wraakneming van de onderwereld be treft. Een maand geleden werd hij name lijk 's nachts aangesproken door een man, die hem naar een nachthuis wilde lokken. Hij greep deze man, een beruchte figuur, beet en sleepte hem naar een politiepost huis Dit hebben de runners van de nacht huizen die op hel Rembrandtsplein opere ren, de houthandelaar niet vergeven. Zij hebben wekenlang op hem geloerd. Ten slotte kregen zij hem vorige week te pak ken, toen hij met de oud-commissaris in een taxi wilde stappen Hij had de mishan deling tot dusverre verzwegen tegenover de politie, omdat hij verdere represailles van de runners vreesde.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7