iü 1 - LINCO L0ENDERSL00T Rijksinspecteur van lager onderwijs S. P. Veldhuyzen neemt afscheid PATENT Havenberichten IJmond-agenda m 1 super convector f 420.- Dikke Edda (480 pond) en haar broertje Henk „DE NATUUR UIT HUIS" Van brugknecht tot ondersluismeester 4 ■A 3 s Gewijzigde busroutes IJsland: grootste vangst van haring sinds 1944 Groenendaal-biljarters wonnen Tunneltoernooi Zilveren O.N. voor J. van Deursen Sportief Bijna tweehonderd paarden in actie Dodelijk plastic SP aren DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 BIJ ZIJN AFSCHEID als rijksinspecteur van het lager onderwijs in de Zaan streek en Velsen, woensdagmiddag in het Zaandam.se gemeentehuis, heeft de heer S. P. Veldhuijzen verklaard een algemene tendens bij het onderwijzend personeel te hebben opgemerkt geen verantwoordelijkheid op zich te durven of willen nemen. Hij noemde dit een gebrek aan moed, een „waarom zou ik mij druk maken'-mentaliteit. Die vooral tot uiting kwam als er voor een van de nieuwe scholen een hoofd werd gevraagd. Wel prees hij de overgave en de geestdrift waarmee de onderwijzers in zijn inspectie hun taak verrichten. De samenwerking met alle elf gemeentebesturen van zijn rayon is altijd zeer goed geweest. Er waren wel eens wrijfvlakken, men voelde zich wel eens tekort gedaan, maar de heer Veldhuijzen meende dat het verkeerd zou zijn als alles even glad zou zijn verlopen. Hij liet zich waarderend uit over de grote belang stelling die de gemeentebesturen voor het onderwijs hebben getoond, vooral voor het openbaar onderwijs. De houding tegenover het bijzonder lager onder wijs is echter ook altijd even ruim geweest. Het contact tussen de inspecteur en de schoolbesturen was niet zo innig. Het speet de heer Veldhuijzen dat vooral de benoe mingen aan de bijzondere scholen ontglip pen aan het toezicht van de rijksinspectie. Hij gebruikte daarbij opzettelijk het woord ontglippen. Het leggen van persoon lijke contacten met de vele instanties en de onderwijzers waarmee een onderwijs- inspecteur heeft te maken heeft de heer Veldhuijzen belangrijker gevonden dan het uitoefenen van controle „met de lager- onderwijswet onder de arm". Hij zou dan trouwens maar weinig kunnen bereiken want erg veel bevoegdheden heeft een rijks inspecteur van het lager onderwijs niet. „Over Velsen niets dan goeds", sprak de heer Veldhuijzen. Hij zei verder dat het ge meentebestuur van Velsen veel voor het onderwijs over heeft en dat dit te zien is aan de vele nieuwe en fraaie scholen die er zijn gebouwd. Het contact met de gemeen telijke inspecties te Velsen en Zaandam was altijd prettig. De reden van zijn ver trek verklaarde de heer Veldhuijzen uit de menselijke drang eens te willen verande ren. Een werktijd van ongeveer tien jaar op één standplaats vond hij welletjes. Het is voor alle partijen het beste dan eens een ander gezicht te zien. Iedere inspecteur heeft nu eenmaal zijn eigen stokpaardje. „Met de Zaankanters moet je op kunnen schieten", zei hij, „zij hebben een uitge sproken mening over onderwijsaangele- genheden. Hij neemt echter de beste herin nering aan Velsen en de Zaanstreek, en ook aan Alkmaar waar hij een tijd lang plaatsvervangend inspecteur is geweest, mee naar zijn nieuwe woonplaats Hilver sum. Moeilijk rayon De heer H. de Boer Velsens wethouder van onderwijs voerde het woord namens de gemeentebesturen en gemeentelijke in stellingen van het rayon Zaandam. Hij noemde de moeilijkheden waarmee de heer Veldhuijzen sinds hij hier in 1950 in specteur werd heeft moeten kampen. De geboortetop, de bestedingsbeperking, de in dustrialisatie en de nieuwe organisatie van het onderwijs. En al zijn de plannen op het gebied van de lichamelijke opvoe ding en het vakonderwijs niet voldoende gerealiseerd, toch is er in de afgelopen ne gen jaar veel tot stand gebrachl. Hij drukte daarvoor zijn dankbaarheid uit en onder streepte die met het aanbieden van een aanvulling van de fotobenodigdheden van de heer Veldhuijzen. Fotografe is name lijk de grote liefhebberij van de scheidende inspecteur. „Niet zo'n aangename taak", noemde de heer Busbacher het inspecteur-zijn in het rayon Zaandam. Hij sprak namens de hoofdinspectie van onderwijs. Een rijksin specteur heeft een moeilijke ambt. Het heeft zijn begrenzingen. De inspecteur moet rekening houden met veel instanties, die ieder een eigen „persoonlijkheid" heb ben. Hij moet een ware „wethouder" zijn, controleren of de wet goed opgevolgd wordt. Maar het persoonlijke element noemde ook de heer Busbacher zeer be langrijk. Dat geeft het werk van de inspec teur kleur, licht en leven. In een zo afwis selend gebied, waar landbouw, industrie en scheepvaart te vinden zijn, is een groot Advertentie ft6 r i-.S" voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen IJmuiden Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Wieboldt Böhmer van Rotterdam; Triton, Rotterdam; Se- negaikust, Freetown; Witmarsum, Le Havre; vre; Tilly, Pomansholmen; Conrad, Vasteras: Jo- nan, Glasgow; Grootekerk, Rotterdam; Fernland, Dakar; Steenwijk, Durban; Swallow, Londen; Jupiter, Lissabon; Hinde, Londen; Montferland, Bremen; Teunika, Londen, oud papier voor Wor- merveer; Nero, Oporto; Herta, Norwich; Graig- wood, Aberdeen, trawler voor de sloop; Jacob Rusch, Ventspils; Mira, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Apsheron van de Zwarte Zee: Loke, Antwerpen; Randfon- tein, Antwerpen; Wieka, Mantyluoto, hout voor Zaandam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Eiffel naar Vasteras; Anna Elisabeth, Basse Indre, walsma- teriaal van Hoogovens; Steady, Rotterdam; Sind- bad, Frederikstad; Texelstroom, Fowey; Confid, Falkenberg, walsmateriaal van Hoogovens; Wood- lark, Oporto; Marianne, Rotterdam; Jeloe, Ham burg; Marcopolo, Gent, ledig van Zaandam; Kung- soe, Gdynia, ledig Velsen; Fennia, Bremen; So lent, Londen; Phidias, Hamburg; Sapele Palm, Bremen; Corstar, Genua; Vesta, Antwerpen; Ciu- dad de Cuenca, Antwerpen; Trito. Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Herta naar Otterbacken, bijlegger IJmuiden: Labotas. Lissabon; Madjoe. Karlstad; Alberto Dodero, Vi go; Ardeas. Rotterdam; Vliestroom, Bristol; Spe- ra, Rotterdam, ledig van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het sciiip van of naar Amsterdam is gegaan). aanpassingsvermogen noodzakelijk. „De heer Veldhuijzen heeft al het mogelijke ge daan, en kan met een voldaan gevoel ver trekken", zo besloot hij. Buiten de reeds aangehaalde sprekers dankten nog enige andere vertegenwoor digers van onderwijsorganisaties de heer Veldhuijzen voor zijn werk en de prettige samenwerking. Men wees op zijn voor zichtig financieel beleid, zijn positieve kri tiek en op de steun die hij zijn collega's bo ven het Noordzeekanaal altijd heeft gege ven. „Een inspecteur is een veel gekriti seerd mens", volgens de heer H. Remiëns, die het convent van de christelijke scholen te Velsen vertegenwoordigde. Alle hon derd scholen in zijn inspectiegebied heb ben zo hun eigen mening over hem. Loco-burgemeester M. J. Hille van Zaan dam gaf vervolgens aan de zeer vele aanwezigen, burgemeesters, wethouders, raadsleden en personen uit onderwijs kringen van de betrokken gemeenten ge legenheid afscheid te nemen van de heer Veldhuijzen en zijn gezin. Advertentie In verband met de donderdag 3 septem ber te houden kortebaandraverij in Heems kerk zullen de NACO-bussen een andere route volgen. De halte Marquettelaan komt voor beide richtingen te vervallen. De buslijn W van Haarlem naar Alkmaar rijdt op deze dag tussen 12 en 19 uur als volgt: Kerkplein, Rendorpplein, Van Coe- venhovenstraat, Kerkweg, Verlengde Mar quettelaan en omgekeerd. Van lijn WB (de zogenoemde dorpsbus) doet niet aan de halte Bachstraat. De bus rijdt dan: Beethovenstraat .Gounodstraat, Handel- straat, A. Verherentstraat, Kerklaan, Ren dorpplein, Van Coevenhovenstraat, Ooster- streng én omgekeerd. REYKJAVIK (UPI) Tweehonderdvijf tig IJslandse vissersvaartuigen hebben hun grootste zomer-haringvangst sinds 1944 in de laatste twee maanden binnengehaald. De vloot bracht 1.000.000 kantjes haring binnen, van de noord- en oost-kust. Som mige vissers vinden echter nog geen reden om over de vangst op te scheppen. Zij wezen erop dat de vangst van 1944 ander half miljoen kantjes bedroeg en gedaan werd door slechts de helft van het aantal boten. Beverwijk Biljarten is een wintersport, maar woensdagavond was het clubhuis van de biljartvereniging „Excelsior" te Bever wijk, waar de prijsuitreiking plaats vond van het door deze vereniging georgani seerde Tunneltoernooi, overvol. Tien van de hieraan deelnemende ver enigingen hadden afgevaardigden gezon den. De voorzitter van Excelsior de heer J. van der Maat verheugde zich erover dat dit toernooi, dat voor de eerste maal werd georganiseerd, zo sportief verlopen is. Over het algemeen lag het behaalde gemiddelde van de spelers honderd per cent hoger dan gewoonlijk bij onderlinge wedstrijden wordt behaald, constateerde de heer Van der Maat die hierna over ging tot het uitreiken der prijzen. De eerste prijs was een wisselzuil met een afbeelding van de Veteertunnel. Deze ging naar de vereniging Groenendaal uit Heemstede, die Excelsior met maar liefst 14-2 versloeg. Ook kreeg Groenendaal de verenigingsprijs, wegens de beste persoon lijke prestaties van leden van deze ver eniging. De tweede prijs was voor Excelsior uit Alkmaar en de derde ging naar DES uit Haarlem. Ook voor persoonlijke prestaties waren een groot aantal prijzen beschikbaar ge steld. 1. K. Kok (KOT, Zaandam), 2. J. van Kessel (Vriendenkring, Haarlem), 3. A. Dijkman (IVO, Haarlem). WELPENTOERNOOI Op de DEM-sportvelden aan de Hoflan- derweg te Beverwijk zal onder auspiciën van de jeugdcommissie van DEM zondag een welpentoernooi worden gehouden waaraan naast de organiserende vereniging deelnemen: ADO, IEV, TYBB, SVA, Velsen en Wijk aan Zee. Er wordt in vier groepen gekampt waar bij elke groep verdeeld is is twee poules. Men begint om 12 uur; een vlaggenpa- rade gaat het sportgebeuren vooraf. Om kwant voor vijf zullen de prijzen worden uitgereikt. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse groente veiling waren woensdag: andijvie 825, sla 422, bloemkool 1658, bospeen 19 38, waspeen 1230, spinazie 1235, poste lein 820, sperziebonen 75120, snijbonen 45100, pronkbonen 2847, rode kool 23— 30, gele kool 1828, tomaten 2030, kom kommer 1121, uien 1227. VELSEN DONDERDAG 27 AUGUSTUS Thalia: „Operatie Kajak", 20 uur, spe ciale voorstelling. Rex: „Haven der hartstochten", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: Open van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymus, zaal Abelen straat: Van 20 uur af spreekuur. Marktplein: Kermis van 14 tot 24 uur. Jeugdsluis, Kanaalstraat: Afscheid pater A. Kellner, 20 uur. VRIJDAG 28 AUGUSTUS Thalia: „Kasim, de bandiet van Zhobe", 20 uur. Rex: „Met de kapitein aan tafel", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: Open van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van fi nanciën van 11 tot 12 uur. Marktplein: Kermis van 14 tot 24 uur. Velserbeek: Openluchtconcert door Soli Deo Gloria, 20 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 27 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Be klemmende uren". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sissi, keizerin en moeder". VRIJDAG 28 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". W.B. Theater, 20 uur: „Desperado's". V els en-Noord Voor de heer J. van Deursen uit de Uiten- daalstraat in Santpoort, papiermaker bij de Koninklijke Papierfabriek Van Gel der Zonen n.v. te Velsen, is het woensdag een bijzondere dag geworden wegens zijn veertigjarige arbeidsjubileum bij dit be drijf. De heer Van Deursen, die al twee jaar wegens ziekte non-actief is, was reeds op 11 augustus jubilaris, doch de vie ring van dit heugelijke feit geschiedde pas gisteren. Vergezeld van echtgenote en kinderen en in tegenwoordigheid van de heer J. H. Smidt van Gelder jr., bedrijfsdirec teur, is de jubilaris 's morgens ten raadhui- ze van Velsen ontvangen door burgemees ter mr. M. M. Kwint, die mededeelde, dat de heer Van Deursen de koninklijke onder scheiding met de zilveren eremedaille van de Oranje Nassau orde was toegekend, waarna de versierselen zijn opgespeld. In aanwezigheid van de heren ir. R. van den Ende en J. de Vries, respectievelijk bedrijfsingenieur en produktiechef van de afdeling papierfabriek, is het gezelschap door de heer Smidt van Gelder ontvangen. Hij vond het prettig de heer Van Deursen ondanks zijn langdurige ziekte te kunnen huldigen wegens zijn langdurige trouwe dienst, waarin hij het zichzelf lang niet ge makkelijk heeft gemaakt. De jubilaris was altijd bereid „bij te springen" in het werk aan de machines in vakantieperioden van het bedrijf. Lof had de directeur, voor de wijze, waarop de heer Van Deursen, die ook de bouw van de „18" meemaakte, de vele jongeren, die in de papierfabriek zijn gekomen van zijn kennis heeft laten delen en profiteren, speciaal aan de thans ge sloopte „6", aan welke machine hij in 1947 papiermaker is geworden. Met wensen voor een spoedig algeheel herstel en met dank voor de goede ver diensten voor het bedrijf en de langdurige trouw, kreeg de jubilaris als huldeblijk van de directie een enveloppe met inhoud, de draagmedaille van het eremetaal en schriftelijke gelukwensen van de hoofd directie. Voorts zijn overhandigd het ver erend getuigschrift en de bijbehorende grote zilveren legpenning van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Wegens de gezondheidstoestand van de jubilaris bleef een verdere huldiging door het personeel achterwege, maar niettemin zorgden collega's voor fleurige attenties in zijn woning, waar ook een mooi bloem stuk van de directie bij was. Veertig jaar Watervliet De korfbalvereniging Watervliet heeft woensdagavond in het sportpaviljoen aan de Koningsweg haar dertigste jaarver gadering gehouden. Aan deze lustrum vergadering is geen bijzondere betekenis gegeven. De heer S. Hartman, die deze avond als voorzitter fungeerde, begroette een vrij groot aantal belangstellende leden en speciaal drs. A. Demmers, die Kenne- mers vertegenwoordigde. Zeer vlot werd het jaarverslag behandeld, waarin mevr. D. HartmanSchelling, secretaresse, een uitgebreid overzicht gaf van het deel nemen aan gehouden seriewedstrijden en de gewonnen prijzen, de clubkampioen schappen, van de competitieresultaten, de succesvolle feestavonden en de aanwinst van de nieuwe prijzenkast. De heer Hart man behaalde op 20 juli het diploma bondstrainer KNKB. De zelfwerkzaamheid heeft een goed verloop gehad, zodat de kas hiervan de vruchten zal hebben. Met bij zondere resultaten voor Watervliet zijn de dit jaar gehouden schoolkorfbalwed- strijden geslaagd; een grote aanwinst van aspirantleden is het gevolg geweest. Het kasverslag van de heer M. Veer beek maakte een gunstige indruk. Hieruit bleek welk een belangrijk aandeel de zelf werkzaamheid van de leden ten bate van de verenigingsfinanciën heeft. De directe subsidie van de gemeente Velsen komt echter te vervallen; dit zal voortaan via Kennemerstaten worden geregeld, die de distributie hiervan verzorgt. Na het aftreden van mevrouw D. Hart manSchelling, secretaresse, is het be stuur tot vijf leden teruggebracht; het be staat nu uit de heren S. Hartman, voor zitter; M. Veerbeek, secretaris; B. Duc- rocq, penningmeester; A. Verkerk, aspi rantleider en mevr. S. MeyerSanders, wedstrijdsecretaresse. Ten aanzien van het aspirantenwerk blijkt uitbreiding van leiders(sters) ge wenst, temeer aangezien het houden van schoolkorfbalwedstrijden zal worden her haald. De vergadering hield zich, na aftredende functionarissen met applaus voor hun werk te hebben bedankt, vervolgens ge animeerd bezig met het samenstellen van verschillende commissies en de behande ling van de rondvraag. WAT EET die dikke dame op de kermis op het IJmui- der Marktplein nu wel? Niets tot de middag. Big Edda blijft lekker tot een uur of halfnegen in bed liggen. Dan rookt zij altijd eerst een sigaret. Vervol gens eet zij een appel. De middagmaaltijd bestaat uit een flinke portie aardappe len (met vlees en groente), 's Avonds een stuk of vijf (belegde) boterhammen, dat is alles. Niet abnormaal dus. De mensen zullen vaak niet geloven dat de dikte van Edda en haar broer Henkie echt is. „Opgebla zen", zeggen zij, of „er aan geplakt; tegenwoordig is immers alles mogelijk". De toeloop is goed. Maar Edda is niet tevreden over de verkoop van de foto's waar uit buiten haar vaste loon een belangrijk deel van haar inkomsten moet komen. „De mensen tonen hier zo weinig medeleven", klaagt zij. Wat dit betreft is IJmuiden een van de slechtste plaatsen waar zij is geweest. „Voor ons is het leven zo duur, uit een jurk van mij kan een gewone dame er drie ma ken." Zij heeft een mooie jurk aan met een soort van (dieppaarse) rozen erop. Zij woont in een gezellige, mo dern ingerichte wagen sa men met haar 11-jarige broertje Henk. Die wordt door iedereen op handen ge dragen en verwend, want waar Henkie is, daar komen de mensen. Voorlopig trekt hij nog met zijn zuster mee. Waar zij is, wil hij zijn. Als hij veertien is, begint hij voor zichzelf. Edda was al als zevenjarige kermis- artieste. Zij was toen bij de schoonvader van haar te genwoordige baas; die heet P. Griensven. en zij wil nooit meer voor anderen dan voor deze twee werken. Zij en haar broer horen bij de familie. Edda is Ant werpse van geboorte, maar zij woont in Tilburg. In het hart van de provincie, waar zij de mensen het prettigst vindt, ook het gulst. Dit is het tweede seizoen dat zij met de heer Griens ven reist. Vorig jaar was er sinds zeven jaar weer voor het eerst een „dikke dame" op de Nederlandse kermis sen te zien. Dat was Edda. Van die tijd af zijn er nog drie bij gekomen want de zaken gingen goed. Edda (21) is echter met haar 480 pond onbetwist de dikste en de jongste. De concurentie wordt echter steeds groter zodat dit seizoen mogelijk het laatste is dat zij bij de heer Griensven werkt Over het algemeen was het vorige seizoen beter. Edda is wel van plan (als het kan) door te gaan tot haar vijfendertigste jaar. Zij heeft haar dikte niet van haar ouders. Die hadden gewone afmetingen. De grootmoeder van haar va der was echter wel zoals Edda nu is, maar zij reisde niet de kermissen af. Als het meeloopt, dan zal zij op 35-jarige leeftijd kunnen gaan rentenieren, peinst Ed da. Edda blijft de hele dag in haar wagen. Zij doet de huishouding, breit, schilt aardappelen en stopt de sok ken van de kinderen van haar baas. Tussen de ver schillende kermissen in gaat zij naar huis, naar Til burg dus. Deze kermis heeft ook zijn minder leuke zijde. Zo is er op de hoeken van het Marktplein een zeer gevaar lijke verkeerssituatie ont staan omdat daar gepar keerde auto's en wagens het uitzicht belemmeren. Het is een goede gedachte geweest de oranje knipperbollen van Achttien jaar geleden werd bij besluit van de toenmalige secretaris-generaal van Bin nenlandse Zaken bepaald, dat bij het betrekken van een woning, deze en het daarin te plaatsen meubilair onderzocht dienden te wor den op de aanwezigheid van wandgedierte. Dit besluit verloor bij het einde van wereldoorlog II zijn verbindende kracht. Op advies van de minister van Openbare Werken en Wederopbouw zijn daarna in diverse gemeenten verorde ningen tot regeling van deze aangelegenheid vastgesteld. In Velsen werd op 20 agustus 1946 de „Verorde ning tot het bestrijden van wandgedierte' 'in het leven geroepen en deze verorde ning werd nog hetzelfde jaar gewijzigd in dier voege dat voortaan ook voor panden met een hogere huurwaarde, die tevoren aan de werking van de verordening waren onttrokken, een verklaring van zuivering moest worden overgelegd. Deze regeling is inderdaad van groot belang geweest bij de bestrijding van wandge dierte, maar zo langzamer hand heeft zij echter haar betekenis verloren, aangezien mede als gevolg van de thans bestaande uitstekende be strijdingsmiddelen praktisch geen wandluizen meer voor komen. zoals blijkt uit het feit, dat de ontsmettings- dienst na 1954 geen reinigin gen behoefde te ven-ichten. De noodzaak tot het hand haven van een kostbare ver plichte en voor het pu bliek vrij hinderlijke con trole is, naar B. en W. van Velsen menen, dan ook niet meer aanwezig. Bovendien kan, indien de aanwezigheid van wandge dierte wordt geconstateerd, worden opgetreden op grond van de bouwverordening, waarin onder andere is be paald, dat de bewoner of ge bruiker, c.q. de eigenaar, van een bouwwerk verplicht is, dit, na lastgeving, te doen zuiveren, indien daarin onge dierte wordt aangetroffen, terwijl een analoge regeling is getroffen voor in een ge bouw aanwezige voorwerpen. Deze bepalingen zijn door het gebruik van de term „onge dierte" ruimer dan de oude verordening, die slechts van „wandgedierte" spreekt en zij kunnen derhalve ook ge hanteerd worden bij de be strijding van ander onge dierte. als houtworm en der gelijke. Op grond van het voren staande stellen B. en W. de gemeenteraad voor de „Ver ordening tot het bestrijden van wandgedierte" in te trekken. En dit, terwijl Velsen bezig is met voorbereidingen voor de tentoonstelling „De Na tuur Thuis" Een Wijk aan Zee-speler scoorde in de wedstrijd tegen Velsen een doelpunt met een dusdanig hard schot, dat de bal het veld weer invloog en zowel de meeste toeschou wers als ook de scheidsrech ter niet zagen, dat de bal het doelvlak geheel en al was gepasseerd. De arbiter liet dan ook aanvankelijk rustig doorspelen, maar herzag re soluut zijn mening toen de doelman en grensrechter er hem op attent maakten, dat Wijk aan Zee inderdaad een geldig doelpunt had gemaakt. Deze geste van de Velsena- ren verdient te meer waar dering, omdat Velsen hier door achter kwam te staan. de oversteekplaats over de Lange Nieuwstraat bij het Marktplein ook 's avonds te laten knipperen tijdens de kermisdrukte. Op het ter rein zijn altijd twee EHBO- ers aanwezig. Hun werk blijft gelukkig meestal be perkt tot het behandelen van builen en schaafwondjes. Vergeleken met vorig jaar is de belangstelling volgens exploitant H. de Winter gro ter. Hij meent dat de kermis het circus niet achterna gaat en publiek zal blijven trekken. Er zijn dit jaar enige nieuwe attracties zoals de Cake-Walk, die zeer druk wordt bezocht, mede door het optreden van een uiter mate dikke, publiektrekken- de jongen. Wel heeft de heer De Winter met enige droef heid geconstateerd dat in IJmuiden de kermis om half tien al leeg begint te lopen, het tijdstip waarop in grote re steden de pret pas begint. Tot dat tijdstip een orgie van lawaai, muziek, kleur en licht. Weinig ouderen, zeer veel jeugd. Slechts twee agenten. Over het algemeen gedraagt het publiek zich goed. De gebruikelijke ker- misknokpartijen zijn ook dit jaar niet achterwege geble ven. Een jongetje gaf de indruk die hij van onze fotograaf had gekregen nogal kern achtig weer: „Ik zie het wel, h kiekt alleen maar grieten". Een prima waarnemertje. Men is eigenlijk een beetje verontwaardigd over het vuurwerk aanstaande zater dagavond. Dan komt er na tien uur niemand meer op de kermis, zo is de algemene opinie van de standhou ders Zondag 30 augustus vindt in het gemeentelijk sport park „Adrichem" te Bever wijk het achtste nationale bondsconcours plaats van de Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rijver- enigingen. Ieder jaar trekken éénmaal de ruiters en hun paarden, die uitgeselecteerd zijn op grond van hun prestaties in tal van concoursen vanaf de afdeling tot en met het ge west, op naar het nationale tournooi om daar te dingen naar de nationale kampioens titel in de achttallendres- suur, individuele dressuur en springen. Dit jaar vindt dit evene ment plaats te Beverwijk. Op zaterdag 29 augustus wordt het bondsconcours ge opend met een groots défilé van paarden en ruiters'door Beverwijk. De bekende staffanfare van de N.K.B., het enige muziek korps te paard in Europa, zal het geheel opluisteren. Naast de kampioensnum mers zijn er de Tuigpaarden- nummers en het groepssprin- gen, welke het programma tot een afgerond geheel zul len maken. Zondag 30 augustus vangt te 14 uur het concourship- pique aan. Bijna tweehon derd paarden en ruiters, kampioenen van de gewes telijke bonden van de N.C.B., A.B.T.B., L.L.T.B. en L.T.B. nemen aan dit concours deel. Op 1 september zal de heer H. C. Kapteijn uit de Ka naalstraat 117 in IJmuiden de dienst van de Rijkswater staat verlaten. Hij heeft dan de pensioengerechtigde leef tijd an 65 jaar bereikt. On dersluismeester Kapteijn is Rotterdammer van geboorte. Negen jaar lang heeft hij gediend bij de marine, van zijn zestiende tot zijn vijf en twintigste jaar. In die tijd leerde hij zijn toekomstige vrouw, G. Kaspers, een Am sterdamse, kennen. In 1921 gaf hij het varen er aan en werd weer burger. Hij kwam als treingeleider te Amsterdam. Zijn loopbaan bij Rijks waterstaat begon m 1925. De heer Kapteijn werd in dat jaar brugknecht in Bui tenhuizen. Naar IJmuiden kwam hij in 1927 toen er nog geen Noordersluis was. Al leen de midden- en oude sluis bestonden in die tijd. De heer Kapteijn werd in 1952 bevorderd tot sluis wachter A. In 1957 bereikte hij zijn eindrang, ondeisluis- meester A. Het afscheid zal hem zwaar vallen, na twee endertig jaar gediend te heb ben op de IJmuider sluizen. Vier grote liefdes heeft hij. Op de eerste plaats natuur lijk zijn vrouw, dan komen de sluizen, het klaverjasspel komt op de derde plaats, nummer vier is IJmuiden, en in het bijzonder Oud-LTmui- den. Veel heeft hij zien ver anderen rond zijn woonhuis. Oud-TJmuiden is er niet op vooruit gegaan sinds het een vergeten hoek is geworden, vindt ook mevrouw Kapteijn. Het echtpaard is geliefd in de buurt, deze liefde is wederzijds. De sluisknechten zullen hun baas missen en deze hen. Makkelijk neeft hij het hun niet gemaaict. Wa ren er echter moeilijkheden, dan stond onclersluisrneester Kapteijn voor zijn mannen op de bres. Op 1 september zal er van 15 tot 16.30 uur in net Noor- dersluispaviljoen gelegen heid zijn afscheid te nemen van ondersluismeester Kap teijn. In de winter, bij strenge vorst, wordt geregeld een beroep gedaan op de mensen om te helpen voorkomen, dat dieren in de vrije natuur, vooral vogels, van honger omkomen. Nog nooit is het een vergeefs beroep geweest, 's Mensen liefde voor het dier houdt niet op als de winter om is; waar zij de kans krijgen, werpen grote mensen en kleine kinderen voedsel naar zwemmende eendjes, zwanen etc. Alles goed bedoeld. Het gebeurt echter maar al te vaak dat daarbij niet zorgvuldig genoeg te werk gegaan wordt. Is het niet heel erg, dat dezer dagen een jonge zwaan dood in een vijver dreef, omdat hij een plasticzakje waarin brood zat had ingeslikt Volwassenen en onvolwas- senen doen soms dingen zon der er verder bij te denken. Voorkomen is beter dan ge nezen (als er nog iets te ge nezen valt). Het zou nuttig zijn in parken de mensen hieraan te herinneren Ir. A H. Ingen Housz zal, als voorzitter van het be stuur, volgende week dinsdag het gebouw van De Spaar bank aan de Zeestraat in Beverwijk officieel openen. De (56-jarige) Spaarbank- krijgt hiermede de huisves ting die haar toekomt: mo- I dern en efficiënt en Bever wijk heeft er een mooi ge bouw bij.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4