E.E.G. dient geïntegreerd te worden Stevige institutionele opzet gewenst d ra I o n Om de medezeggenschap in en toezicht op de onderneming Knoop i dit in uw oor! 11 Rapport Wiardi Beekman Stichting Hervorming vennootschaps recht bepleit 98 ct Duits ingenieur had plan voor een Vierde Rijk Noodlanding van Boeing uit vrees voor brand Geruchten vergezellen De Gaulle in Algerije De president zou „de vrije hand hebben Hellwig benoemd tot lid Hoge Autoriteit Tunesië krijgt geen wapens van Noorwegen modern, zacht, stevig, oplosbaar. behoudt z'n sterkte in vochtige toestand, niet oplosbaar. S.E.R. OVER VRIJHANDELSZONE Interparlementaire Unie in Warschau bijeen Britse oproep om sfeer van koude oorlog te verjagen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 „Een ingrijpende hervorming van het vennootschapsrecht, althans voor zover het toepassing vindt op de grote en zeer grote ondernemingen, is onontkoombaar. De beoogde hervormingen kunnen het beste worden verwerkelijkt langs de weg van hervorming van de Raad van Commissarissen. Hierbij gaat het zowel om de wijze van samenstelling van de Raad van Commissarissen als zijn wijze van functioneren en de kring van zijn bevoegdheden". Ziehier enkele hoofdgedachten uit een rapport van de socialistische Dr. Wiardi Beekman Stichting over de herziening van het vennootschapsrecht in verband met medezeggenschap in en toezicht op de onderneming, getiteld „de hervorming van de onderneming". Tijdens een gisteren (dat is dus donderdag) in Amsterdam gehouden persconferentie, gaven de voorzitter prof. mr. J. Valkhoff, en de secretaris mr. M. van der Stoel, een toelichting op de conclusies waartoe een uit veertien leden bestaande commissie is gekomen. De commissie constateert dat evenwijdig aan een steeds grotere machtsconcentratie bij de directies van de grote ondernemingen als gevolg van de groei van deze bedrijven en van bepaalde structuurveranderingen in het economisch leven, een „ernstige" verzwakking van de mogelijkheden tot controle op het door hen gevoerde beleid kan worden vastgesteld. Dit komt door het functie verlies van de aandeelhoudersvergadering en de functieverandering van de Raad van Commissarissen. De commissie is dan ook van mening dat een herziening van de verhoudingen in het bedrijfsleven, zich manifesterend in een grotere spreiding van zéggenschap en verscherping van het toezicht op en de verantwoordingsplicht van de bedrijfsleidingen noodzakelijk is. De commissie achtte het vervolgens no dig dat door hervorming van de zeggen schapsverhoudingen binnen de naamloze vennootschap de factor arbeid de plaats wordt gegeven „waarop zij recht heeft en de mogelijkheid biedt tot effectieve be scherming van werknemersbelangen die niet op andere wijze behartiging vinden". Men wijst er onder meer op, dat tot maatregelen, die diep ingrijpen in het le ven van de arbeiders, zoals verkoop en sluiting van het bedrijf of verandering van de produktiemethoden, kan worden besloten zonder dat naar hun mening be hoeft te worden gevraagd. Een derde ele ment, waarop de commissie haar hierbo ven in de aanhef vermelde conclusie grondt, is gelegen in het feit dat gemeen schapsbelang steeds nauwer bij de grote onderneming betrokken raakt. De nood zaak van harmonisatie van bedrijfspolitiek en algemeen belang enerzijds, de beperk te mogelijkheden om deze in voldoende mate tot stand te brengen door wetge vende maatregelen anderzijds, voeren vol- Advertentie Met 1 Van Nelie's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met „Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk ènproper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks GRAZ (UPI) In Graz heeft de Oos tenrijkse politie een 35-jarige Duitse in genieur gearresteerd, Alfred Zintl. Want deze was in het bezit van een nauwkeurig en tot in minuten uitgewerkt plan de campagne, dat culmineert in de val van de regering-Adenauer, een kabinetslijst, waarop hijzelf als president prijkt, en de rede die hij, na zijn „putsch" zou uit spreken. Zintl, die door enkele psychiaters zal worden onderzocht, wilde het „vierde rijk" stichten: Duitsland, Oostenrijk, Tsjecho- slowakije, Polen, Noord-Italië tot de Po, en het voormalig Oostenrijks deel van Joegoslavië. Een nieuw „grootduits rijk" zou het moeten worden, dat nauw zou sa menwerken met de Sovjet-Unie, zijn in dustrie geheel zou nationaliseren, en via een ingrijpende herziening van het grond bezit ook alle huiseigendom aan de staat zou brengen. Bij het eerste, vluchtige onderzoek van de 1,61 m lange ingenieur is een gevange nispsychiater tot de conclusie gekomen dat de man geestelijk normaal is. Hij zal aan de bondsrepubliek worden uitgeleverd. PHOENIX (AFP) Een Boeing 707 met 111 passagiers, onder wie Hoover, het hoofd van de federale recherche van de Verenigde Staten, heeft dondei-dag op het vliegveld van Phoenix in de Amerkiaanse staat Arizona een noodlanding gemaakt als gevolg van een defect aan het ver warmingsstelsel. De gezagvoerder dacht, dat het defect een gevolg was van brand. Inspecteurs van de eigenares van het toe stel, de luchtvaartmaatschappij „Ameri can Airlines", hebben later meegedeeld, dat het leven van de passagiers geen ogen blik in gevaar is geweest. gens de commissie tot de slotsom „dat de weg moet worden geopend voor represen tatie van de gemeenschapsbelangen in het vennootschappelijk bestel". Aangaande de samenstelling van de Raad van Commissarissen betoogt de commissie dat dit college zal moeten wor den hervormd tot een orgaan dat voor een derde bestaat uit vertegenwoordigers van de gemeenschapsbelangen, voor eveneens een derde uit vertegenwoordigers van de werknemers en voor het resterende der de gedeelte uit vertegenwoordigers van de kapitaalverschaffers. De aanwijzing van de kapitaalscommis sarissen zou evenals tot dusver moeten gebeuren door de vergadering van aan deelhouders. De representanten van het gemeenschapsbelang zouden moeten wor den benoemd door de minister van Eco nomische Zaken, gehoord de Sociaal- Economische Raad. Die van de werkne merscommissarissen zou moeten geschie den door de ondernemingsraad, uit kandi daten door de vakbond gesteld. Gezien de hiërarchische verhoudingen in het bedrijf zouden personeelsleden van de onderne ming echter van het werknemerscommis sariaat dienen te worden uitgesloten. Wat de taakvervulling van commissarissen 'be treft, zal volgens de commissie van een bindend mandaat van de hen benoemen de instanties geen sprake mogen zijn. Wel zal mogen worden verwacht, dat commis sarissen in gevallen waarin een afwijking optreedt tussen het ondernemingsbelang en de belangen die zij in het bijzonder representeren, als pleitbezorgers van de ze belangen zullen optreden. De bevoegdheden Zij zullen als commissarissen van de onderneming hierbij evenwel steeds de belangen van het bedrijf in het oog heb ben te houden. Ten aanzien van de be voegdheden van de Raad van Commissa rissen bepleit de commissie dat de toe zichthoudende functie van dit college cen traal komt te stfian'. Een aantal bevoegd heden, die de aandeelhoudersvergaderin gen van de grote n.v.'s volgens de com missie niet meer op effectieve wijze kun nen uitoefenen, dient aan De Raad van Commissarissen te worden overgedra gen. Te denken is aan het recht tot benoe ming en ontslag van directieleden van de n.v. en het recht tot vaststelling van de jaarstukken. De commissie wil voorts aan de com missarissen een machtigingsrecht toeken nen ten aanzien van de volgende aange legenheden: uitbreiding of inkrimping van de capaciteit van het bedrijf van zodani ge omvang dat het aantal personeelsle den aanzienlijke wijzigingen ondergaat; liquidatie of verkoop van de onderneming; fusie met een andere onderneming; invoe ring van nieuwe methoden, waardoor het karakter van het bedrijf belangrijk ver andert; en het ter hand nemen van de produktie van nieuwe artikelen. Volgens het rapport zal de hervorming van de Raad van Commissarissen in elk geval toepassing moeten vinden in onder meer n.v.'s met een aandelenkapitaal van 10 miljoen gulden of meer en n.v.'s die een onderneming exploiteren met 500 of meer werknemers. Nader moet worden be zien, of toepassing aanbeveling verdient op n.v.'s met een personeelssterkte tus sen 200 en 500 personen. Ten slotte acht de commissie een ver beterde en gedetailleerdere jaarverslag- geving van de n.v.'s noodzakelijk. Verbe tering van voorschriften inzake het emis sieprospectus wordt eveneens bepleit, als mede in aansluiting op reeds eerder ont wikkelde gedachten van een commissielid de oprichting van een vennootschaps kamer. ALGIERS (UPI) President De Gaul le is gisteren in Algerije begonnen met een inspectiebezoek van vier dagen. In Parijs doen berichten de ronde dat zijn kabinet hem „carte blanche" heeft gegeven om een nieuwe poging te doen om een eind aan de oorlog in Algerije te maken. Vol gens de zelfde berichten is de meerder heid van het kabinet-De Gaulle voorstan der van een „politieke evolutie" in Alge rije. Momenteel is Algerije juridisch een deel van Frankrijk, maar de gedachten van de meerderheid in het kabinet gaan uit naar een federale associatie met Frankrijk of een lidmaatschap voor Al gerije in de Franse Gemeenschap, zo wordt gezegd. In elk geval heerst een stemmigheid in het kabinet dat De Gaul le de vrije hand moet hebben. Bovenstaan de mededelingen zijn gedaan in France- Soir. In ingelichte kringen werd verklaard dat er „iets van waar" is. De Gaulle vloog gisteren via Thiersvil- le, ten zuidoosten van Oran, naar Saida aan de rand van de Sahara, met een tus senlanding te Berthelot, voor de inwijding van een centrum voor mohammedaanse vluchtelingen. De Gaulle vertelde aan de op het plein verzamelde menigte, voor het merendeel mohammedanen, dat te Saida zoals elders, de noodzakelijke broeder- schap verwezenlijkt zal worden door man nen van goede wil. „Ik ben vol hoop voor de toekomst welke ons allen wacht. Woordvoerder van industrie Van onze correspondent in Bonn) Te Luxemburg is officieel de 47-jarige dr. Fritz Hellwig benoemd tot het tweede Westduitse lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal naast de reeds zeven jaar in dienst zijnde andere Duitser dr. Heinz Potthoff. Met Hellwig komt een man naar Luxem burg die uitermate bekwaam maar even ongemakkelijk wordt genoemd.... Om deze tweede Duitse zetel te Luxem burg is sedert de dood van Blücher, die op zijn beurt de huidige minister van Fi nanciën Etzel had vervangen, heel wat te doen geweest. Ten slotte hapte Hellwig echter toe om het vacuum op te vullen- Hellwig wordt bepaald in staat geacht een vooraanstaande rol in de Hoge Auto riteit te vervullen. Als voorzitter van de economische com missie van de Bondsdag te Bonn en als directeur van het Westduitse industrie instituut was hij tot dusver de uitgespro ken representant van de Westduitse in dustrie. Dat bracht met zich mee dat reeds het noemen van zijn naam aanleiding, gaf tot aarzelingen, waar het officiële be noemingen of kandidaturen voor bij voorbeeld de ministerszetel van Erhard betrof. Hellwig heeft overigens met zijn 47 jaar reeds een respectabele staat van. dienst achter de rug. Hij promoveerde zo wel in de filosofie als in de economie en is jarenlang werkzaam geweest in de ijzerindustrie. Hellwig stelde indertijd het Bondsdagrapport over het plan-Schu- man op en is in de loop der jaren zeer ver trouwd geraakt met de Europese proble matiek. Als een fout rekent men het hem aan dat hij een nogal ongemakkelijk heer zou zijn: over zijn contacten met de pers bij voorbeeld klaagt men steen en been. Het zonderlinge is overigens dat men in West-Duitsland van Hellwig verwacht dat hij te Luxembui-g de nodige souplesse zal. bijleren. Gewapend daarmee acht men hem dan over een paar jaren geschikt om. de weg te bewandelen, die Etzel voor hem. heeft gevolgd: via Luxemburg naar een ministerszetel in de Westduitse regering! Op deze wijze lijkt het erop alsof men te Bonn de Hoge Autoriteit beschouwt als een opleidingsschool voor aanstaande mi nisters, die gewapend met te Luxem burg opgedane ervaring al'smede met een vorstelijk pensioen in een paar jaar vlak over de grens klaargestoomd kunnen worden voor het politiek gezien hogere werk in de Bondsrepubliek. Voor Hellwig zou het er daarbij dan in de eerste plaats om gaan zich te Luxemburg schoon te wassen van het Bonner verwijt dat hij te veel industrieman zou zijn. Dit alles neemt niet weg, dat met hem de Bondsrepubliek een uitstekende representant te Luxem burg heeft gekregen. OSLO (UPI) De Noorse regering heeft een Verzoek van de Tunesische re gering om munitie te mogen aankopen op de Raufosfabriek te Konigsberg af gewezen. Zij is van mening, dat er geen basis aanwezig is om een exportvergun ning te verstrekken. Waarnemers zien als oorzaak van de weigering ook de ellende die de Noorse regering heeft ge had met de wapenleveringen aan Batista, toen hij nog dictator van Cuba was. De wapens kwamen te laat aan en vielen allé in handen van Fidel Castro. Het Noorse parlement heeft de regering een dag lang onderhouden over deze zaak en de regering heeft toen beloofd, dat. er geen munitie het land meer uit zou gaari zon der verlof van het parlement. Advertentie In haar zojuist gepubliceerd verslag van haar werkzaam heden maakt de commissie van de Sociaal-Economische Raad voor internationale sociaal-economische aangelegenheden, onder voorzitterschap van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, een aantal adviezen openbaar die zij aan de regering heeft uit gebracht over uiteenlopende onderwerpen die verband houden met de vorming van een vrjjhandelsgebied. Tot dusverre trad de Socaal-Economische Raad op dit terrein nog niet in de openbaarheid. Toch wordt het gewenst geacht dat de resultaten der onderzoekingen en beschouwingen van de Raad op dit gebied worden gepubliceerd. De uitgebrachte adviezen geven een inzicht in de opvattingen die in de kringen van het ge organiseerde bedrijfsleven bestaan ten aanzien van de vraag stukken die bij de vorming van een vrijhandelszone aan de orde zijn. De commissie staat positief tegenover een uitbreiding van de economische integratie tot alle landen van de O.E.E.S. Ondanks de gevoelde bezwaren is de commissie toch van mening dat de voorstellen welke zijn gedaan om te komen tot de vorming van een Europese Economische Associatie op positieve wijze dienen te worden tegemoet getreden, zulks met het oog op de grote belangen welke in het algemeen, maar voor Nederland ook in het bijzonder gemoeid zijn met een voort gaande economische samenwerking tussen de E.E.G. en de overige landen van de O.E.E.S. Het ligt in het voornemen der commissie de voortgang der Europese economische integratie te blijven volgen en de commissie hoopt over de Kleine Vrij handelszone in de loop van het najaar een advies te kunnen uitbrengen. In haar advies over de mogelijkheid om te komen tot een uitbreiding van de Europese economische integratie heeft de commissie zich opnieuw het meest diepgaand bezig gehouden met de multilaterale associatie tussen de E.E.G. en de overige Westeuropese landen. Een multilaterale associatie in de geest van een orthodoxe vrijhandelszone die zich beperkt tot de onderlinge afbraak van handelsbelemmeringen en voor het overige de autonomie zowel wat betreft interne economische aangelegenheden als wat betreft de betrekkingen met derde landen in stand laat, moet onhanteerbaar worden geacht. Ook echter wanneer door bepaalde spel regels aan dit bezwaar wordt tegemoetge komen acht de commissie van de S.E.R. de vrijhandelszoneconceptie van nature niet gelukkig. De commissie is echter van mening dat in het belang van de econo mische samenwerking met de rest van Europa ieder voorstel dat deze samen werking beoogt te bevorderen op positie ve- wijze moet worden tegemoetgetreden. De commissie heeft getracht aan te ge ven op welke wijze de oorspronkelijke conceptie van een vrijhandelszone naar haar mening zou moeten worden aange vuld om deze vorm van multilaterale as sociatie een voldoende mate van levens vatbaarheid en continuïteit te geven. Naai de mening der commissie moet overeen stemming bestaan over de volgende al gemene beginselen: De E.E.G. als zodanig betekent geen discriminatie ten opzichte van de overige landen. De E.E.G. mag niet worden aangetast. Eventuele nieuwe vormen van economi sche samenwerking zullen, evenals de E.E.G., een open karakter moeten hebben. Advertentie Ideale stoffen! Royal Zaalberg, reeds eeuwen meester in het kiezen van de mooiste materia len... koos Dralon... verwerkte die met wol tot de fijnste modestoffen! Ideale positiekleding Vederlicht! Héérlijk soepel! O zo ge makkelijk in onderhoud! Dank zij Bayer's textielvezel Dralon, dank zij het meesterschap van Royal Zaalbersri Let bii stof-per-meter en positiekleding op het Zaalberg-Draion etiket! WARSCHAU (Reuter) Op de confe rentie van de interparlementaire unie, die dit jaar voor het eerst in een communisr tisch land wordt gehouden en donderdag te Warschau is geopend, hebben de Neder landse, Australische en Oostenrijkse de legaties het openingsdebat in een polemi sche sfeer gebracht door rechtstreekse hekelingen van het. communistische stel sel en vooral van China's onderdrukking van Tibet. Zo kritiseerde het Nederlandse socialistische Tweede-Kamerlid mr. J. A. W. Burger een zin in het jaarverslag van de secretaris, omdat hij het niet eens was met het gebruik van het woord socialis ten voor socialisten achter het IJzeren Gordijn, die er zijns inziens niets mee te maken hebben en ook geen betrekkingen met de westelijke socialisten wensen te onderhouden. Na de verkiezing van een voorzitter, de Pool Ostap Dluski, begon de conferentie een algemeen debat over nationale kwes ties, dat twee dagen in beslag zal nemen. Daarna worden bepaalde onderwerpen be sproken. Een kleine vijfhonderd parlementsleden uit vijftig landen nemen aan de conferen tie deel. WARSCHAU (UPI) —De Engelsman P. I. Bell heeft zijn collega's opgeroepen de huidige zitting niet tot een slagveld van de koude oorlog te maken. De Pool S. Izolkiewski sloot zich hierbij aan, zeggend dat de bijeenkomst niet een plaats was om te praten over de verschillen tussen het communistische en het kapitalistische sys teem, maar over datgene, wat allen ver bindt. De Russische afgevaardigde J. I. Pa- leckis wijdde het grootste deel van zijn toespraak aan de Duitse hereniging en aan de beëindiging van de „abnormale si tuatie" in Berlijn. De Libanees E. Bousoany had kritiek op het jaarrapport van secretaris Andrei de Blonay, omdat hij geen aandacht had ge schonken een de Palestijnse vluchtelingen. De Blonay antwoordde, dat deze zaak in het verleden reeds diepgaand was be sproken. De uit Polen geboortige Amerikaanse afgevaardigde Thaddeus Machrowicz riep de parlementariërs op om samenzwerin gen van staten tegen een andere staat te brandmerken als internationale misdaad. Als voorbeeld van zulk een samenzwering noemde hii de overeenkomst tussen Hit- Ier en Stalin tot verdeling van Polen. Hij kondigde aan op de volgende bijeenkomst van de unie van parlementariërs een re solutie tegen zulke samenzweringen te zullen indienen. Meer vrouwen clan mannen. Op 1 juli had Den Haag 606.271 inwoners, waarvan 319.361 vrouwen en 286.910 mannen. Het overheersende vrouwelijke element in de residentie is er dus nog altijd. In het eerste halfjaar van 1959 werden in Den Haag echter 2654 jongens en 2575 meisjes geboren. Geleidelijke instelling volgens een vast tijdschema. Een alle sectoren omvattende integratie. Synchronisatie E.E.G. en vrijhandels zone Een passende institutionele opzet. Tarieven De commissie handhaaft haar geuite me ning: „dat" krachtig gestreefd moet wor den naar een harmonisatie der tarieven.. (dat wil zeggen het dichter tot elkaar bren gen van de uiteenlopende tarieven ten op zichte van derde landen zonder dat dit echter een algehele gelijkmaking impli ceert), omdat daardoor vele moeilijkhe den automatisch zouden worden opgelost. Betwijfeld moet echter worden, of een feitelijke harmonisatie over de gehele li nie het resultaat zal zijn van dit streven. Dit zal pas goed kunnen worden beoor deeld na beëindiging van de onderzoekin gen naar de moeilijkheden welke in een aantal industriële sectoren kunnen wor den verwacht. Daarna kan de kwantita tieve betekenis van de uit bestaande ta- riefverschillen voortvloeiende distorsies worden vastgesteld. Dan kan worden be oordeeld of hiervoor zonder tariefharmo nisatie een algemeen of naar sectoren on derscheiden systeem van anti-distorsie maatregelen kan worden gevonden dat nog hanteerbaar is. Gehoopt mag worden dat geleidelijk de betrokken landen eige ner beweging hun tarieven zodanig zullen aanpassen dat hun exportprodukten tot het vrije verkeer kunnen worden toegela ten. Mededelingsplicht De commissie acht het in elk geval nood zakelijk dat in het verdrag de verplichting wordt opgenomen om van voorgenomen tariefwijzigingen vooraf aan een compe tent orgaan en aan de andere partners ken nis te geven. De commissie heeft zich ge realiseerd dat een regeling van goedkeu ring vooraf voor tariefwijzigingen een ster ke institutionele opzet van de associatie zou vereisen. Mocht het niet mogelijk blij ken deze institutionele regeling te reali seren, dan wil een deel der commissie ech ter niet zover gaan dat het de methode van beoordeling achteraf, met de mogelijkheid van tegenmaatregelen onder het gezag van de gemeenschap, als onaanvaardbaar zou verwerpen. Handelspolitiek Een deel van de commissie wil aan de eis van een gemeenschappelijke handels politiek vasthouden, met name voor wat betreft de handelspolitiek ten opzichte van landen met lage lonen en staatshandel. Voor het geval een gemeenschappelijke handelspolitiek niet bereikbaar mocht blij ken gaat de voorkeur van een ander deel der commissie uit naar het recht van het ter zake bevoegde orgaan om bepaalde handelspolitieke maatregelen te verbie den. De anti-kartelpolitiek In haar advies over de in het vrijhan- delsgebied te treffen regelingen inzake de mededinging is de commissie uitgegaan van een sterke institutionele opzet van de vrijhandelszone. Zij was namelijk van mening dat. de beslissing of een bepaald kartel in strijd is met het verdrag inzake het vrijhandelsgebied diende te berusten bij het orgaan van de vrijhandelzone, dat een soortgelijke positie zou innemen als de Europese Commissie in het E.E.G.-ver- drag. Wanneer het onderzoek van het or gaan zou resulteren in een verordening van de betrokken gedragingen, zouden aan deze uitspraak bepaalde sancties moeten worden verbonden. De institutionele opzet Wanneer het niet mogelijk blijkt voors hands voor de multilaterale associatie tot een sterke institutionele opzet te geraken, meent een deel van de commissie, dat daar een coördinatie in het kartelbeleid binnen de associatie van groot belang moet worden geacht, het in dit geval aanbeve ling verdient terug te vallen op de voor stellen van de werkgroep-Meiander, die er op neerkomen dat de lid-staten bij de or ganisatie een klacht kunnen indienen we gens geconstateerde overtreding van de bepalingen inzake de mededinging. Het competente orgaan van de organisatie kan vervolgens, indien het na onderzoek tot een inbx-euk op het verdrag concludeert, aan de betrokken lid-staten een aanbeveling doen om maatregelen te nemen tegen de ontoelaatbaar geachte praktijken. De Engelse positie In haar advies over fundamentele as pecten van de instelling van een vrijhan delsgebied heeft de commissie naar voren gebracht dat de bijzondere positie van En geland tot gevolg heeft dat: 1. Tarief har monisatie wordt belemmerd door de pre ferentiële invoerrechten ten opzichte van de „Commonwealth" en 2. De Engelse in dustrie een voorsprong heeft op haar Euro pese concurrenten door het groter afzet gebied (Commonwealth-markt). Engeland zal daardoor als vestigingsplaats voor bui tenlandse industrieën een gunstige positie innemen. Landbouw Een verdergaande coördinatie wordt in de adviezen bepleit ten aanzien van het landbouwbeleid om de grondslagen te leg gen voor een geleidelijke verruiming van het inter-Europese verkeer in agrarische produkten. Het principe van een gemeen schappelijk landbouwbeleid, zoals de E.E.G. voorziet, acht men voor een mul tilaterale associatie niet realistisch. Een zo sterk mogelijke institutionele op zet. in het bijzonder wat betreft de instel ling van een orgaan als de Europese Com missie, is een voorwaarde waaraan een deel van de S.E.R.-commissie meent te moeten vasthouden. Men vreest in deze groep, dat een objectieve belangenafwe ging bij de uitvoering van het verdrag on voldoende gewaarborgd is, wanneer van dit standpunt wordt afgeweken. Eenstem mig was men oveiigens van oordeel dat beslissingen in de raad van ministers met gekwalificeerde meerderheid moeten kun nen worden genomen. Unanimiteit zou slechts leiden tot verlamming van de acti viteit van het belangrijkste orgaan van de vrijhandelszone. In de raad van ministers van de vrij handelszone zal aan de E.E.G. een zoda nig stemmenaantal moeten worden toege kend, dat de raad geen besluit kan nemen zonder de medewerking van de E.E.G. Een parlement voor de vrijhandelszone en een vast vertegenwoordigend lichaam van het bedrijfsleven acht de commissie gewenst. Sociale harmonisatie De commissie is verder van mening dat een associatieverdrag algemene voorzie ningen dient te bevatten om tot een zeke re harmonisatie van de sociale stelsels der lid-landen te geraken. Daarbij moet dan speciaal aandacht worden gegeven aan onderwerpen als gelijke beloning voor mannelijke en vrouwelijke werkne mers, gelijke bepalingen omtrent betaal de vakantie en overurenvergoeding. Coördinatie van het beleid Wat het economisch beleid der lid-lan den betreft vestigt de commissie de aan dacht op de noodzaak van een zo groot mo gelijke coördinatie. De commissie meent dat ook in een multilateraal associatiever drag overlegprocedures, die in het alge meen toch wel als een minimum mo^en worden beschouwd, moeten worden voor geschreven, aangepast aan de institutio nele vorm van de associatie. Zij meent verder dat een overlegprocedure, evenals in de E.E.G., gepaard zal moeten gaan met een behoorlijk systeem van vrijwa ringsclausules.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11