UW LAATSTE KANS OM MEE TE DOEN AAN DE GROTE NESCAFE-KLM PRIJSVRAAG! ZWITSAL Mode Vraag formulier bij Uw winkelier! Flamingo's stonden in Haarlem tegenover grote overmacht Herman Willemse op een na snelste in de Kanaalrace MOEDER W0RDEM... Radio- en t.v.-beurs in Frankfort had een groot succes Argentijn Camarero werd winnaar VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 13 i Scheidsrechters gevraagd voor de H.V.B. Grand Prix alleen voor ervaren coureurs Succesvolle dag voor Zilverberg in Polen Mees Gerritsen amateur sprintkampioen Bij Studentenspelen Nederlandse zwemploeg kansloos in Turijn Wim Snoek in Lima Europees kampioenschap eenmans zwaardboten Groot percentage moeders beneden de 20 in Wenen Minister Marijnen opende een proefbedrijf voor landbouw BABYSET DE LUXE Om geld voor snoep Kinderen van 8 en 9 jaar pleegden 20 inbraken Olav Iversen overleden Advertentie Herman Willemse een 25-jarige onder wijzer uit Utrecht, heeft een goed resul taat behaald in de Kanaalrace. In 12 uur 49 minuten en 33 seconden stak Willemse het woelige Kanaal over van Frankrijk naar Engeland en legde daarmee beslag op de tweede plaats. Eerste werd de Argentijn Alfredo Camarero, een 23-jarige handels reiziger pit Buenos Aires, die een tijd van 11 uur 48 minuten en 26 seconden liet afdrukken en winnaar werd van de hoofd prijs van 500 pond (5.250 gulden). 38 zwemmers en zwemsters zouden van start gaan, maar 16 van hen strandden reeds bij de startlijn. Van de overigen viel Zwemmen nog een groot aantal uit, doordat de strijd tegen de golven, de koude of het getij en de stromingen hen te machtig werd, of het contact met de volgboot verloren ging. Tot de uitvallers behoorden de twee an dere Nederlandse deelnemers, Bas Weem- hof en Stina Free. De ruwe zee en het nachtelijk duister maakten van de start van deze jaarlijkse zwemtocht van ongeveer 22 mijl een chaos. Verscheidene volgboten sloegen om. Andere verschenen in het geheel niet. Vele zwemmers konden hun boot niet vin den en konden niet starten. Enkelen had den bij het zien van de woeste baren al genoeg. 6 van de 22 die het er maar op waagden, gaven reeds kort na de start op. Camarero werd omringd door honder den vakantiegangers toen hij in Folkesto ne aan land stapte. Zo gauw hij zich kon vrijmaken, liep hij naar zijn volgboot te rug om zich naar Dover te laten brengen. Willemse zwoegde toen nog steeds te gen golfslag en getij, op 1 mijl uit de kust. Hij werd echter prachtig gesteund door de zwemster Mary Kok, die hem vanaf 's morgens tien uur als gangmaakster be geleidde. Er waren toen nog 11 deelne mers in de wedstrijd, onder wie vier vrouwen. Willemse slaagde in zijn verbe ten gevecht om zijn voorsprong op zijn naaste concurrenten te behouden. Bijna 23 minuten na Willemse stapte num mer drie, de Portugees Joaquim Pereira aan land, die goed vijf minuten later ge volgd werd door de Deen Helge Jensen. Als vijfde arriveerde de Pakistaner Brojen Das, die vorig jaar tweede werd en ver volgens bereikte de Irakees Ala el din el Nawab het doel. Toen was het de beurt aan de vrouwen. De Amerikaanse Myra Thompson won de hoofdprijs voor de dames ook 500 pond met een tijd van 15 uur 11 minuten en 15 seconden. De bekende Greta Andersen, een Deense die door haar huwelijk Ame rikaanse werd, was de tweede vrouw die slaagde. Zij had 15 uur en 25 minuten no dig. Greta maakte onmiddellijk rechtsom keert. Zij wilde de eerste zijn die het Kanaal non-stop in beide richtingen zou bedwingen. Maar zij had haar krachten overschat en liet zich spoedig in de volg boot hijsen en naar Folkestone brengen. Ongewild is de Portugees Primo Ferrei- ra het „enfant terrible" van deze wed strijd geweest. Vreedzaam lag hij in een hotel in het Franse Rustplaatsje Wissant te slapen, zich niet bewust dat helikop ters en boten van de kustwacht urenlang naar hem zochten. Ferreira arriveerde 's ochtens om half elf bij het hotel, nog onder de dikke laag vet waarmee de Kanaalzwemmers zich in- Vbetbal Het bestuur van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. doet een ernstig beroep op voetballiefhebbers en oud-voetballers om het nog steeds grote tekort aan scheids rechters weg te werken. Elk jaar, aan het begin van het seizoen, staat de scheidsrechterscommissie voor de schier hopeloze taak om de komende wed strijden en het competitieprogramma in zijn geheel, vlot te doen verlopen. Het is daarom dat de HVB zich tot voetballiefheb bers en oud-voetballers in Haarlem en om geving wendt, die zich in staat achten een wedstrijd te leiden. Aanmeldingeb kunnen zowel telefonisch als schriftelijk geschie den bij de secretaris van de Haar lemse scheidsrechterscommissie, de heer G. W. H. de Korte Marnixstraat 152 Haar lem, telefoon 52420. Automobilisme De Britse automobielclub zal op de vol gende bijeenkomst van de sportcommis- sie van de internationale Automobiel Fe deratie (F.I.A.) voorstellen, dat in de toe komst alleen coureurs met veel ervaring in Grand Prix-races mogen uitkomen. Deze stap is een gevolg van het feit dat een aantal coureurs hebben geklaagd over het onnodige gevaar waaraan zij in Grand Prix-races worden blootgesteld, doordat minder ervaren deelnemers met een te geringe snelheid rijden. smeren als bescherming tegen de kou. Fer reira was alleen. Hij vroeg om een heet bad, nuttigde een stevig ontbijt en ging toen slapen. Wissant is het dorpje het dichtst bij kaap Gris Nez waar 's nachts gestart werd voor de negende Kanaalrace. De volgboot van Ferreira was een van de boten die in moeilijkheden kwamen en hun man kwijtraakten. Toen men Ferrei ra niet meer kon vinden, meldde men zijn vermissing en kwamen vliegtuigen in touw. Het blijkt dat Ferreira alleen naar de Franse kust is teruggezwommen, een poosje van boot naar boot gaande op zoek Sport in het kort VOETBAL. Woensdag is in Nice de eer ste voetbalwedstrijd gespeeld voor het toernooi om de Europese beker voor clubs, dat nu voor de vijfde maal gehouden wordt. De Franse club Nice kwam uit tegen de Ierse kampioen Shamrock Rovers en won met 32. Bij de rust leidde Nice met 21. VOETBAL Voor de tweede divisie van de Engelse league werd donderdag avond een wedstrijd gespeeld: Leyton OrientStoke City 2-1. WANDELEN. De 19de prestatietocht Brussel-Rotterdam, georganiseerd door de Rotterdamsche Wandelsportvereniging zal op 26 en 27 september worden gehouden. naar zijn begeleiders. Als gevolg van ver moeidheid en gebrekkige kennis van de Franse taal, gaf hij geen bijzonderheden over zijn escapade, voor hij in diepe slaap viel. Winnaar Camarero heeft al vaker een grote wedstrijd gewonnen. In 1955, 1956 en 1958 zegevierde hij in de wedstrijd Capri- Napels en in 1957 won hij de Atlantic City-race van 25 mijl in de Verenigde Sta ten. Camarero bleef in de Kanaalrace 58 minuten boven het record voor deze tocht. Maar'er dient gezegd te worden dat hij De 28-jarige Argentijnse kampioen Alfredo Camarero (rechts) heeft de negende Kanaalrace gewonnen. Hij kwam omstreeks half twee bij Dover aan laiid. Herman Willemse (links) eindigde als tiueede. Hij kwam om 14.45 uur in Folkestone aan land. (Telefoto) gedurende de laatste halve mijl tegen het getij heeft moeten optornen. Herman Willemse verdiende roet zijn tweede plaats 250 pond sterling, dat is ruim 2600 gulden. In de tweedaagse cricketwedstrijd op het Rood en Wit terrein tussen de Flamin go's en de Combined Services, heeft het Engelse team met een enorme overmacht gewonnen. Met een verschil van 164 runs sloeg de balans ver door naar Engelse zij de en het ziet er naar uit dat ook het Ne derlands elftal, dat het team zaterdag en zondag in Den Haag zal ontmoeten, een zware strijd tegemoet gaat. De Flamingo's, die aan het einde van de eerste dag op 136 voor 9 stonden, slaag den er in, dank zij Van den Bosch, nog 16 runs aan de score toe te voegen. De HCC-er bleef not out met 22. De tweede innings had voor de gasten Cricket een zeer voorspoedig verloop. Het ope- ningspaar Foster en Langridge liet zich door geen enkele Nederlandse bowler in timideren. Dit tweetal hield elkaar lange tijd gezelschap en werd pas gescheiden toen Langridge, na een score van 63 runs, retired hurt ging. De Engelsman liep een verwonding op toen een bal van Van den Bosch van zijn bat sprong en zijn gezicht raakte. Pas op 153 viel het eerste wicket. Het was Paul Maas, die Foster voor 59 wegkreeg. Dit Nederlandse succes werd niet meer gevolgd door een tweede. De Engelsen, die prima batten lieten zien, gingen toen in het offensief. In een snel tempo werden nog een aantal runs bijeen- geslagen, totdat aanvoerder Deighton op een totaal van 196 sloot. De Flamingo bowlers kwamen er slecht af. De cijfers van Aim 0-31, H. van Weelde 0-51, Van den Bosch 0-57 en P. Maas 1-42 spreken duidelijke taal. Met een achterstand van 243 runs en nog drie en half uur aan speeltijd, begonnen de Flamingo's aan hun tweede innings. Reeds na enkele overs kwam vast te staan, dat het Nederlandse team geen schijn van kans zou maken. De Engelse bowlers waren in grote vorm en vooral fastbowler Pratt hield danig huis in de ge lederen der gastheren. Op 38 waren reeds zes man vertrokken. Alleen Hans van Weelde, die met Herklots had geopend, slaagde er in zijn wicket overeind te hou den. Een teleurstelling vormde de val van het wicket van Aim, die op de eerste bal door Pratt werd gecleaned. Ook de Rood en Witters Bouwman en Onstein en de HCC-er Van Staay moesten met een „nul" genoegen nemen. De laatste overs van de wedstrijd be tekenden een volledig succes voor Atkins. Eerst nam hij het wicket van Hans van Weelde, die zeer lang stand had gehouden en 34 runs in de boeken bracht en kort na hem vertrok ook Paul Maas, die op een bal van Atkins door Phelan werd gevan gen. Voor een totaal van 79 waren de Fla mingo's all out. Van den Bosch en aan- SCHERMEN. Aan het internationaal degentoernooi, dat op zondag 30 augustus in Mondorf (Lux.) zal worden gehouden, nemen vijf Nederlandse schermers deel. Het zijn: Mand), Godhelp, Dwinger jr., Popken en Van Oosten. voerder Sillevis hadden elk met 14 runs de dubbele cijfers nog weten te bereiken. De bowlingcijfers waren: Pratt 4-28, Tor- doff 1-8, Phelan 3-28, Atkins 2-3, Lang ridge 0-10. Wielrennen De Nederlander Huub Zilverberg heeft de zevende etappe van de Ronde van Polen gewonnen. De etappe was gesplitst in een tijdrit en een rit over 134 km van Star gard naar Pila. Hoewel Zilverberg geen van beide delen op zyn naam wist te bren gen, eindigde hy in het totaalklassement van de zevende etappe toch op de eerste plaats. De uitslag van de eerste halve etappe, een tijdrit over 46 km van Szczenin naar Stargard, luidt: 1. Paradowski (Polen) 1 uur 1 min. 40 sec.; 2. Zilverberg (Ned.) 1.01,45; 3. Bruning (O.-Did.) 1.01,53. De uitslag van de tweede halve etappe, Stargard—Pila, was: 1. Podobas (Polen) 134 km in 3 uur 2 min. 8 sec.; 2. Zilverberg (Ned.). 3.02,10; 3. Chtiej (Polen) z.t. Het totaalklassement van de zevende etappe ziet er als volgt uit: 1. Zilverberg 4.03,55; 2. Bruning (O.-Dld) 4.04,03; 3. Grun- zig (O.-Dld) 4.04,24. Het algemeen klassement na de zevende etappe luidt: 1. Podobas (Polen) 27.07,02; 2. Gazda (Polen) 27.16,17; 3. Zilverberg 27.21,22. De plaatsen van de overige Nederlanders in het eerste deel van de zevende etappe waren: 6. Enthoven 1.02,55; 37 Snijder 1.07,50. In het tweede deel van de etappe was Enthoven zevende in 3.02,25 en Snijder 46e in 3.22,57. In het totaalklassement over de twee delen bezette Enthoven de vijfde plaats in 4.05,20 en Snijder de 44ste plaats in 4.30,47. In het algemeen klassement is Enthoven nu vijfde in 27.25,37 en Snijder 43ste in 27.48,04. Tijdens de zgn. populaires in het Olym pisch stadion in Amsterdam is de beslis sende rit gereden voor het amateur sprint kampioenschap van Nederland tussen Ger ritsen en De Graaf. Voor de tweede maal in zijn wielerloopbaan heeft Gerritsen de Nederlandse titel veroverd. Hij heeft niet minder dan vier maal moeten rijden voordat hij op het kam pioenschap beslag kon leggen. Tweemaal kwam De Graaf ten val en in de rit van donderdagavond kreeg Gerritsen 300 meter vóór de finish een lekke band, zodat voor de vierde maal moest worden gestart. Na een tactisch gereden race won Gerritsen met een half wiel voorsprong in 12,4 sec. Gerritsen was in 1957 amateurkampioen van Nederland. Het jaar daarop werd hij tweede achter Joop Captein. TURIJN (ANP). De Nederlandse zwemmers hebben zich op de eerste dag van de Wereldstudentenspelen, die van 27 augustus tot en met 6 september in Turijn worden gehouden, niet voor de finales kunnen plaatsen. In de series van de 100 meter vrije slag werd Fred van der Zwan vierde m 1 min. 02 sec., een tijd die eveneens werd geno teerd door de Spanjaard Ventura. Later bleek dat beiden met deze prestatie de zestiende plaats innamen, zodat een be slissingswedstrijd noodzakelijk v/erd om zich te kwalificeren voor de halve finales. De Nederlander trok zich terug. De Span jaard heeft echter niet lang genoegen on dervonden om onder de laatste zestien te behoren. Want in de halve finales was hij kansloos. Do andere Nederlander Frederik Vlig- nett. werd reeds in zijn serie uitgescha keld met een tijd van 1 min. 02.9 sec. De finalisten voor de 100 meter vrije slag zijn: Kocmur (Joegosl.) 57.6 sec., Luzkovs- ky (Rusl.) 57.7 sec., de Europese kampioen Paolo Pucci (It.) 57.8 sec., Salomon (Polen) 58.1 sec., Kamoun (Frankr.) 58.8 sec., Link (Duitsl.) 59.4 sec., Treillet (Frankr.) 59.4 sec.. Perondini (It.) 59.4 sec. De Neder landers Gerrit KorteWeg en Coen Schlin- geman werden in de series van de ".00 'me ter vlinderslag uitgeschakeld. Korteweg werd vierde in 2 min. 46.5 sec. en Schlin- geman eveneens vierde in een andere serie met een tijd van 3 min. 05.7 sec. De fina listen op dit nummer zijn: Dennerlein (It.) 2.26.6, Kisselev (Rusl.) 2.28.6, Pazdirek (Tsj.) 2.30.5, Zippelius (Did.) 2.30.7, Czyz (Polen) 2.33.7, Holman (Finl.) 2.41.5, Lom- bardi (It.) 2.42.-, Katzorke (Did.) 2.42.6. De Nederlandse meisjes Van Voorn, Bruening, Kleiterp en Bergsma bleken in de 4 X 100 meter wisselslag te zwak om een dominerende rol te kunen spelen. Zij werden op dit nummer, waarvan Neder land het wereldrecord bezit, vierde en laatste, met een achterstand van bijna 20 seconden op Duitsland, dat als derde eindigde. De ploeg van Italië werd eerste in 5.25.5. Italië behaalde nog een eerste plaats bij het zwemmen door de overwinning van Federico Dennerlein op de 200 meter vlin- deislag. Federico, die sinds half juli van dit jaar Europees recordhouder is op de 100 en 200 meter vlinderslag, finishte in 2.21.9, nog geen 214 seconden boven zijn record. De 4.000 toeschouwers hadden er op ge hoopt ook in het derde en laatste onder deel van donderdag, de 100 meter vrije slag, een landgenoot te kunnen huldigen. Paolo Pucci echter, de Europese kampioen die in de series met een derde plaats ge noegen moest nemen, bracht het in de finale niet verder en zo werd de Rus Igo Luzkosvki verrassend winnaar in 57.0 sec. Boksen De Nederlandse bokskampioen in het halfzwaargewicht Wim Snoek is in Lima aangekomen. Op 2 september zal hij in de ring komen tegen de halfzwaargewicht kampioen van Peru, Mauro Mina. Snoek start als favoriet, op basis van de resul taten die hij en Mina bereikt hebben tegen de Braziliaan Luis Ignacio. De Braziliaan ging tegen Snoek knock out, terwijl Mina eenmaal op punten gewonnen en eenmaal op punten verloren heeft van Ignacio. De Finnjollen-zeiler Koos de Jong, die Nederland vertegenwoordigt bij de wed strijden om het Europees kampioenschap eenmanszwaardboten op de Silsersee (Zwitserland), heeft op de eerste dag bij zonder goede prestaties geleverd. In de eerste race bereikte hij aan het roer van Zomerweelde als eerste de finish voor de Duitser Kuhweide met Darling, de Noor Jordbakke met Maakungen en de Duitser Vogler met Pinguin-Finn. In de tweede race eindigde hij achter de Deen Wind met Fjumse als tweede. Na deze twee races heeft onze landgenoot de leiding in het al gemeen klassement. Daarna volgen de Duitser Vogler en de Fransman Pinaud. WENEN (UPI) Blijkens een door de gemeente Wenen opgestelde statistiek be horen Weense meisjes tot de jongste moe ders in de wereld. Op elke duizend Ween- sen tussen 15 en 20 jaar, werden er in 1958 achtendertig moeder. Dit „record" wordt alleen gebroken door Deense meisjes in de zelfde leeftijdsgroep. Niettemin is het percentage ongehuwde moeders in Wenen gedaald. In 1900 was het nog zo, dat 79,4 percent van de moeders be neden de twintig jaar ongehuwd was. In 1958 was dat percentage gedaald tot 25,7. In 1958 werden er in Wenen 15.260 baby's geboren op een bevolking van ongeveer 1.800.000. Volgens de prognose in de sta tistiek van de gemeente Wenen neergelegd, zullen er in 1980 in Wenen niet meer dan 10.700 kinderen geboren worden. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, die gisteren een bezoek aan de Noordoostpolder bi-acht, heeft te Nagele het 36 hectare grote proef bedrijf voor het drogen van akkerbouw- produkten „De Eest" geopend. Op dit be drijf, dat door samenwerking van de over heid en het bedrijfsleven is totstandgeko men, wordt een geheel nieuw bedrijfssys teem toegepast, dat mede ten doel heeft de produktiekosten in de landbouw te ver lagen. De minister liet in zijn toespraak uitkomen, dat het streven naar produkti- viteitsverhoging past in het door de re gering voorgestane loonbeleid. De minis ter was de mening toegedaan, dat het uit een produktiviteitsverhoging voortvloeien de voordeel ook aan de landbouw ten goe de dient te komen. Het is voor de landbouw belangrijk het percentage arbeidskosten zover mogelijk terug te brengen. Om dit te bereiken denkt men veelal in de eerste plaats aan me chanisatie. Een moeilijkheid voor de land bouw is hierbij evenwel, dat het landbouw bedrijf een seizoenbedrijf is. Dit houdt in, dat veel machines in de landbouw slechts weinig uren per jaar maken, zodat zij dik wijls eerder zijn verouderd dan versleten. Van veel landbouwmachines loopt het aantal werkuren uiteen van 50 tot 900. Er zal in de landbouw gestreefd moeten wor den naar weinig machines met veel werk uren, wil de verhoging van de arbeidspro- duktiviteit een goede kans maken. Een soortgelijke moeilijkheid heeft men ook bij de gebouwen. De koestallen plegen al leen des winters te worden gebruikt, de ruimten voor de oogstprodukten staan dik wijls het halve jaar leeg. Het proefbedrijf te Nagele wil in de eer ste plaats „een aanval" doen op de in vloed van ons wisselvallige klimaat op de oogst. Het is namelijk technisch mogelijk gebleken de landbouwgewassen zeer kort na het maaien, trekken of rooien in een droogruimte te drogen. Het streven is er tevens op gericht, een zo beperkt moge lijk aantal machines zo veel mogelijk werkuren te laten maken. Van de oogst van de eerste snede luzerne (klaver) in mei tot en met de oogst van het laatste gewas in september kan de droger wor den gebruikt, maar bovendien kunnen met dezelfde apparatuur aardappelen worden gekoeld, zodat in feite deze apparatuur van mei tot april in bedrijf is. Gestreefd wordt verder naar vereenvoudigde oogst- methoden, waarbij handwerk zo veel mo- geliik wordt vermeden. Verder kunnen de orodukten. zodra ze gedroogd zijn, wor den bewerkt. De kosten van de gebouwen zijn niet tot het minimum teruggebracht, in de eerste plaats niet omdat de Noordoostpolder-di rectie eiste dat er ook een normale be drijfsvoering mogelijk moet zijn, zodra de proefnemingen geëindigd zijn en in de tweede plaats omdat een proefbedrijf ver schillende mogelijkheden moet inhouden, die men moet kunnen onderzoeken. Men is er echter van overtuigd, dat wanneer is gebleken hoe gewerkt kan en moet wor den, vele dingen goedkoper en eenvoudi ger te bouwen en uit te voeren zijn. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In wat voor rokken zullen we ons de komende winter tooien? Deze vraag werd vo'-r ons beantwoord toen we een dezer dagen een blik mochten werpen achter de schermen van een rokkenfabriek, waar de Windsor-ontwcrpen gereed waren. Het is iedere keer weer een verrassing te zien wat voor effecten men heeft bereikt met een kledingstuk, waarvan men zou den ken. dat de variatiemogelijkheden niet zo groot zijn. Maar door de steeds grotere toepassing van alle denkbare stofsoorten, van zeer dunne wollen stoffen tot zware ziteline, die vroeger alleen voor mantels v/erd gebruikt toe, kan men de collectie in allerlei richtingen uitbreiden. Men kan zelfs van een rokkenmode spreken met eigen voorschriften waarin ieder seizoen weer nieuwe veranderingen worden aan gebracht in het model, de coupe, lengte en stofverwerking. Typerend voor dit seizoen is een stre ven naar eenvoud in tegenstelling tot het vorig jaar, toen men een duidelijke voor keur zag voor knopen, gitten en tresgar nering. Deze reactie was te verwachten: het is een heel normaal verschijnsel, dat na een tijd van overdaad de neiging naar het simpele en eenvoudige naar boven komt. We kunnen er alleen maar verheugd o.n zijn, want de stoffen' die het komende seizoen door Windsor gebruikt worden zijn warm van tint en vaak gewaagd van kleu rencombinatie en vragen slechts om een eenvoudige stijlvolle verwerking. Mooie Engelse tweeds en de door de jaren heen zo geliefde Prince de Galles ruiten lenen zich het beste voor een strak model, dat een enkele keer verlevendigd wordt door een grote zak of enkele kno pen maar over het algemeen toch zeer simpel zijn gehouden. Dit met het oog op de korte bontjasjes en suède jasjes, die in ons klimaat veel gedragen worden. Voor de zeer koude winterdagen kan men dan ook nog een keuze doen uit de zware mantelstoffen, die als rechte rok verwerkt zeer warm zijn onder zo'n half-lang jasje, maar als rok in huis niet zo voldoen, om dat ze vrij stug zijn. Een pracht keuze kan men maken uit de talrijke effen en fanta sie mohairs. Ze zijn heerlijk soepel en licht- in gewicht en onder de brede cein tuur of band springt de stof in speelse plooien omlaag. De vaak zeer gewaagde kleurencombinaties zoals paars met cog nac groen en bruin kwamen prachtig tot hun recht in deze ruitdessins, die we zeker onder het betere genre kunnen rangschik ken. Zo ook de après-ski rokken met kleurige ingeweven motieven die ons doen denken aan de handweefstoffen van enkele jaren terug. Verder is er nog steeds een grote vraag naar permanent plissé-rokken, die naast allerlei effen tinten nu ook in kleu rige dessins worden geelverd. Bijzonder mooi vonden we wel de vaag in elkaar overlopende ruiten in een combinatie van wol met polyester, die tot soepelvallende plissé's verwerkt waren. Het is verheu gend dat.de rokken ook in de winter licljt en kleurig worden gehouden, waardoor héél wat donkere dagen minder somber zullen lijken. Katy Inwoners van Sneek, die van vakantie terugkwamen, ontdekten dat er onge wenste gasten in hun woning waren ge weest. Meestal werd geld uit portemonnees en spaarpotjes vermist. Bij anderen wa ren etenswaren verdwenen. De daders bleken twee kinderen te zijn, een jongetje van acht en een meisje van negen jaar. Zij waren zelfs over schut tingen van 2Vs meter hoog geklommen en door ramen naar binnen geslopen. Zij bekenden totaal twintig „inbraken" te hebben gepleegd. Voor het weggenomen geld hadden zij snoep gekocht. De uitgever van het Münchense satiri sche blad „Simplicissimus", Olav Iversen is na een operatie in een ziekenhuis te Mtinchen overleden. Iversen, die als te kenaar roem heeft verworven heeft „Sim plicissimus'' in 1954 weer laten verschij nen na een onderbreking van meer dan tien jaar. BOKSEN. De voormalige kampioen middengewicht, Charles (bijgenaamd „Bo bo") Olsen, is een comeback begonnen. Zijn eerste wedstrijd heeft hij door technische k.o. in de vijfde ronde gewonnen. Zijn tegenstander, de Amerikaan George Kar- talian, ging namelijk in die ronde voor negen tellen neer en zei toen tegen de scheidsrechter dat hij niet verder kon boksen. (Van onze correspondent in Bonn) De gesloten radio-, televisie- en gram mofoonjaarbeurs in Frankfort aan de Main is een groot succes geworden. Niet minder dan 532.000 bezoekers heeft men geregistreerd, dat is tien percent meer dan de vorige keer in 1957. Men conclu deert uit deze massale belangstelling uit binnen- en buitenland, dat de radio- en televisietoestellen de komende herfst weer vlot van de hand zullen gaan en dat een reeks nieuwe technische snufjes zon der veel moeite aan de man zullen kun nen worden gebracht. In het middelpunt van deze jaarbeurs stond de televisie, die met de radio dooi de minister van Economische Zaken prof. Erhard onlangs „de troetelkinderen van de Duitse consument" werd genoemd. De industrie hoopt dat zij dit jaar in totaal 1,3 tot 1,4 miljoen televisietoestellen in de Bondsrepubliek en West-Berlijn zal kun nen afzetten. De export schat men voor het gehele jaar op een totaal van 300.000 t.v.-toestellen. In totaal komt men dan op een produktie van televisietoestellen in 1959 van 1,7 a 1,8 miljoen stuks. Maar de radio- en televisiehandel is niet zo opti mistisch: men meent in die kringen dat het nog altijd een tekenend feit is, dat slechts vijftien percent van alle Westduit- se gezinnen, te weten 2,8 miljoen, van te levisie is voorzien en dat men nog altijd opgescheept zit met ongeveer 300.000 toe stellen van het vorige seizoen, die de ko per niet wil hebben, omdat hij de voor keur geeft aan het 53-cm-beeld met. een beeldbuis van 110 graden. Desondanks ziet men aan beide kanten, handel en industrie de naaste toekomst met vertrouwen tege moet. Niet voor niets kon in het eerste halfjaar van 1959 een aantal van 854.000 toestellen worden afgezet, dat is 50 per cent meer dan in het eerste halfjaar van 1958. De waarde hiervan, 677 miljoen mark, lag zelfs 78 percent boven die van de overeenkomstige periode van 1958. In Frankfort bleek nog eens duidelijk de voorkeur voor het smallere t.v.-toestel, maar ook voor het 53-cm-beeld. Ondanks de grote vraag is van prijsverhogingen geen sprake. De t.v.-prijzen liggen onge veer acht percent beneden die van 1958 en men verwacht een verdere daling. Het radiotoestel doet het blijkens de jaarbeurs in de Bondsrepubliek al even goed, ondanks de t.v.-concurrentie. Men verwacht een afzet van 3,5 tot 3,7 miljoen toestellen in dit jaar, inclusief de export. Men heeft daarbij opgemerkt dat vele pas-gehuwden, die nog geen geld voor een televisietoestel hebben, wel een radiotoe stel kopen en dat ouderen zich de luxe wil len permitteren van een tweede radio, zo als men in Amerika een tweede auto heeft. Dat tweede radiotoestel is dan in negen van de tien gevallen een klein apparaatje, vandaar de grote belangstelling in Frank furt voor het kleine radiotoestel, waaron der de transistor-toestellen, waarin de Ja panners harde concurrenten blijken te zijn. Naast radio en televisie genoten grammofoon, stereoweergave voor radio, draadloze bedieningsinstrumenten voor televisie en bandapparaten grote belang stelling. Men verwacht er in de komende maanden een flinke afzet van. Wat de export van dit alles aangaat: de grootste belangstelling in Frankfort merkte men op uit Nederland, België, Italië en Dene marken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13