WARM MAAR ZAKELIJK WELKOM VOOR EISENHOWER IN LONDEN Chinezen bezetten Indische wachtpost in Assam Eenheid groter dan ooit HET WEER Volgens Belgische ministerie wèl overleg en geen discriminatie Recordtijd van vanmorgen 9 min .en 39 sec. Omsingelde post zonder munitie, nieuwe protesten van Nehroe roomboterallerhande Gerard van Praag HAZENBERG's i vejore you vuyi Vrij koel Aan het strand De kwestie-Laos Hammarskjoeld voelt niets voor UNQ-missie Jongen omgekomen bij brand in school Dam tot Dam-race Eisenhower wil met Montgomery dineren Belgische groente- en fruitimport Op weg naar Zagreb Ontspoorde expres viel met brug in rivier Het woord is aan Fokker Brazilië heropend In de krant van heden: C.A.O. beambten metaalindustrie PATISSERIE DEKKERS VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 44e JAARGANG NUMMER 249 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 e., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wföfök (Van onze correspondent in Londen De Londen aars hebben president Eisenhower gisteravond een warm wel kom bereid. De duisternis viel reeds in, toen Eisenhower na een tocht van 25 kilometer van de Londense luchthaven langs de eindeloze uitlopers van de Britse hoofdstad eindelijk het centrum bereikte met een vertraging van een half uur.. Er waren geen vlaggen of banieren, geen opschriften met aanhan kelijkheidsbetuigingen. Londen heeft de Amerikaanse president zakelijk en rustig verwelkomd. De Westduitse hoofdstad van 138.000 inwoners bracht meer pu bliek op de been dan de miljoenenstad Londen. Wel werd overal hartelijk ge juicht. Iemand achter ons riep enkele malen luid „God bless you". Het klonk ontroerend. Eisenhower was in de oude vorm. Gedurende de gehele tocht zat hij zwaaiend op de rand van de, in de haast van een particulier geleende, open Rolls Royce. Hij leek te bruisen van energie. Maemillan zat ineengedoken naast hem, ernstig en naar het toescheen bezorgd. Londen is bli.i de populaire Eisenhower weer te zien, maar het gevoel ontbreekt dat dit nu werkelijk een historische ge beurtenis is, al mogen dan de ingewijden van mening zijn, dat de thans ingeslagen weg tot historische beslissingen kan lei den. Het publiek, lijkt te beseffen dat er nog maar een begin is. Ook in politiek opzicht vormt deze twee de etappe van Eisenhowers verkennings- rondreis in zekere zin een thuiskomst. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten staan politiek dicht bij elkaar. Sinds lange tijd zijn er geen Brits-Amerikaanse wrij vingen. Eisenhower onderstreepte de eensgezindheid tussen beide landen in zijn antwoord op Macmillans begroetings rede bij aankomst op het vliegveld. Men ziet hier het komende gesprek tussen Eisenhower en Kroesjtsjev als een lo gisch verlengstuk van Macmillans ijsbre kersmethode en al blijven de koele Brit ten uiterlijk beheerst, in hun hart juichen zij wel degelijk over het succes van hun premier, al maken weinigen zich illusies dat er in korte tijd wonderen kunnen wor den gewrocht. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 FALCON POPELINE REGENJASSEN Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met opkla ringen en enkele verspreid voor komende buien. Vrij koel. Ma tige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en noordoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zaterdag matige winden uit weste lijke richtingen. Kans op een regen bui, doch ook perioden met zonne schijn. Temperatuur omstreeks 18 gr. C. Zeewater helder, vrij krach tige branding, temperatuur 19 gr. C. Laag water om 7 uur des morgens, hoog water om 12 uur des middags. Strand voor fietsen berijdbaar lus sen 4 uur en half elf des avonds. Positieve winst, is, zo voelt men het in Londen, vooral dat het internationale kli maat een ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjev mogelijk heeft gemaakt. Tot voor kort maakte Eisenhower, over schaduwd als hij werd door Dulles, de in druk van een zwak en aarzelend man. Men is thans benieuwd naar de „nieuwe" blakende Eisenhower, die meer vat op de zaken schijnt te hebben dan ooit te voren. Bezinning In Londen verwacht men overigens niet dat er onmiddellijk veel uit de bus zal ko men. Het belangrijkste is dat Eisenhower zijn talent als verzoener, waarvoor hij zo beroemd is, weer zal ontplooien en de ge havende westelijke eenheid herstellen. De Britten richten weliswaar een beschul digende vinger naar Adenauer en de Gaul le, die Maemillan in de wielen rijden, maar ook de Britten zullen ongetwijfeld door Eisenhower aan hun eigen tekortkomin gen worden herinnerd, vooral wat betreft hun hooghartige afwijzing van hun eigen verantwoordelijkheid ten opzichte van de Europese eenheid. Men mag daarom ho pen dat Eisenhowers buurpraatjes tot zelfbezinning zullen leiden. Maemillan wil proberen een grondslag te leggen voor een gezamenlijke politiek op lange ter mijn, zodat men beter beslagen ten ijs komt. Dit sluit aan op zijn denkbeeld van een serie topgesprekken. Als enige praktisch resultaat van het heen-en-weer-gereis van de hoofdfiguren op het politieke wereldtoneel ziet men in Londen een mogelijke ontwaking van de tot sluimer gebrachte ontwapeningsbe sprekingen in de UNO welke destijds door de Russen werden gesaboteerd. Het dichtst binnen het bereik ligt een vergelijk over een stopzetting van de kernproeven met bijbehorend inspectiesysteem, dat dan NEW YORK (UPI) Secretaris-gene raal Hammarskjoeld heeft donderdag in een verklaring zijn bezwaren geuit tegen het zenden van UNO-waarnemers naar Laos, als niet Laos en Noord-Vietnam bei de daarom vragen. Waarnemers, die op verzoek van Laos alleen zouden gaan, zou den weinig kunnen uitrichten, aldus Ham marskjoeld. Hij verklaarde verder, dat hij de over eenkomst van Genève beschouwt als het passende instrument om de vrede in dit ge bied te handhaven en herinnerde aan de „speciale verantwoordelijkheden" van Engeland en Rusland, die de confei'entie van Genève van 1954 presideerden. Bij een brand in de kelder van het internaat voor bijzonder lager onderwijs „Huize de la Salle" in Boxtel is een 16- jarige leerling, Victor Blommestein uit Tilburg, door verstikking om het leven gekomen. Bij loodgieterswerkzaamheden was in een kelderruimte van het tehuis brand ontstaan. Om de brand te blussen had de jongeman zich eigener beweging via een kruipgat in de kelder begeven om bij de vuurhaard te kunnen komen. Door de sterke rookontwikkeling moet hij reeds spoedig bedwelmd zijn geraakt en gestikt. Doordat de "/eg naar het slachtoffer door rook en vuur versperd was moesten te hulp gesnelde arbeiders in samenwerking met de brandweer een gat in de muur hakken om de jongen te bevrijden. Toe passing van kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. De brand, die van beperkte omvang was, wist men spoedig te blussen. Premier Maemillan en president Eisen hower namen na de officiële ontvangst in een open auto plaats, die hen naar de woning van de Amerikaanse am bassadeur in Londen bracht. (Telefoto) weer als voorbeeld zal moeten dienen voor andere vormen van ontwapening. In Schotland (Reuter) Eisenhower en zijn gevolg zijn vanochtend met een De Havilland „Cornet", een Brits viermotorig straal- verkeersvliegtuig uit Londen in Schot land aangekomen waar de president ko ningin Elizabeth op het kasteel Balmoral bij Aberdeen zal bezoeken. Maemillan deed Eisenhower uitgeleide. Langs het groot ste deel van de route stonden belangstel lenden. (UPI). Tienduizenden Schotten juich ten Eisenhower op het vliegveld Dyce toe. De president zal een dag gast zijn op het kasteel in de hooglanden en daarna naar Chequers, het buitengoed van MacMillan reizen. Eisenhower werd begroet door prins Philip, met wiens auto Eisenhower van het vliegveld naar het kasteel reed, door dorpjes waar de Schotten de prins en de president toewuifden. Eisenhower werd bij het kasteel begroet door koningin Elizabeth, die, onder luide toejuichingen, naar het ingangshek ge komen was. Dichtbij de ingang stonden Schotse doedelzakspelers, die Eisenhower musicerend verwelkomden. (Zie ook pagina 3) De deelnemers in de vrije snelheids klasse in de Dam-tot-Damrace hebben er vanmorgen geen twijfel over laten bestaan, dat het hen ernst is met deze wedstrijd. Direct om tien uur begonnen zij alweer aan hun enerverend en, naar wij veronder stellen, ondanks de geringe afstand toch nog vrij vermoeiende bezigheid. De heer Feike de Boer, oud-burgemees- ter van Amsterdam, deed het nog vrij kalm aan door op de fiets, per raceboot en weer op de fiets het traject in 15 minu ten e'n 57 seconden af te leggen. Maar even later konden de honderden kijkers op de Zaanse Dam een nieuwe recordhouder be groeten. Dat was de 27-jarige Amsterdamse monteur Henk Wendelgest, die zelf de motoren naar en van de Hembrug had be stuurd en die in enkele seconden het Noordzeekanaal was overgevaren in een door een vriend beschikbaar gestelde race boot. Zijn tijd bedroeg 9 minuten en 56 seconden. En hij is er precies vijftien mi nuten recordhouder geweest, want juist toen hij weer vertrokken was voor de retourtocht, arriveerde de 31-jarige Jan Bootz uit Overveen, die de overtocht vol bracht had in 9 minuten en 40 seconden. „We hadden geen tijd om ons voor te bereiden", vertelde deze sportwagencou reur. die de rit echter volbracht had ach ter op de zware 600 c.c.-motor van Okkel Moeke uit Heemstede. „Ik had het traject nog geen enkele keer helemaal gereden. Dit was de eerste keer. Nee, moeilijk heden hebben we niet gehad, het ging allemaal even vlot, ook in Amsterdam. Je moet alleen een beetje geluk hebben. Straks ga ik terug om te proberen mijn tijd te verbeteren. Daarna schei ik er mee uit want ik moet morgen trainen voor de autoraces op het circuit van Zandvoort". Even later schoot hij weer weg. Juist op het moment, dat de microfonist bekend maakte, dat Henk Wendelgest een nieuwe recordtijd (9.39) had gevestigd en dus juist weer een seconde sneller was dan Jan Bootz, die er in zijn retourtocht 10 mi nuten en 11 seconden voor nodig had. Voorlopig ligt de Overvener echter ste vig op de tweede plaats want de wiel renner Daan de Groot, de journalist J. Lammers (motoren en trein) konden hem met respectievelijk 10.18 10.02 niet be dreigen. De 24-jarige Piet Zeegers, een amateur wielrenner uit Haarlem, verkoper bij een firma voor woninginrichting in Amster dam, heeft vanochtend als deelnemer in de toerklasse de reis met de „benenwagen" gemaakt, maar dan niet als gewoon wande laar doch als een atleet in zakformaat, die de gehele ruim 10 km lange afstand van Dam tot Dam achteruit lopende aflegde. Hij werd door twee ploegmaten op zijn tocht gecontroleerd. Alleen op de Hem- pont kon hij even uitblazen. Deze achter stevoren uitgevoerde tocht nam bijna 2V2 uur in beslag. (Zie ook pagina 9) LONDEN (UPI) President Eisen hower heeft zijn oude strijdmakker en recent criticus, veldmaarschalk Lord Montgomery van El Alamein, voor aan staande dinsdagavond in Londen aan een diner uitgenodigd. Montgomery heeft de uitnodiging aanvaard. In kringen van het Belgische ministerie van Landbouw heeft men tegengesproken, dat geen voorafgaand overleg met Nederland zou zijn gepleegd over het Belgische besluit tot het vaststellen van minimumprijzen voor de invoer van groenten en fruit in België. De Nederlandse minister van Landbouw en Vissery, mr. Marynen, heeft deze week in antwoord op schriftelijke vragen uit het parlement verklaard, dat de Belgische maatregelen waren genomen zonder voorafgaand overleg met de Neder landse regering en zonder haar goedkeuring. De Nederlandse minister noemde de maatregelen voorts in stryd met de geest van het Beneluxverdrag. Op het Belgische ministerie van Landbouw zei men, dat met Nederland wel degelyk overleg is gepleegd. In december van het vorig jaar is een drietal vergaderingen gehouden in Den Haag en Brussel, aldus verklaarde men, waarop van gedachten is gewisseld over de in het raam van de E.E.G. vast te stellen contingenten. Tot beslissingen is men echter niet gekomen. Wel deelde de Belgische delegatie mede, dat zou worden overgegaan tot het instellen van minimumprijzen voor de invoer van een aantal soorten groenten en fruit. Begin januari maakte de Nederlandse regering, zo zeide de Belgische woordvoerder voorts, zonder de Belgische regering daarover in te lichten, haar contingenten aan de E.E.G. bekend. Daarna heeft België rechtstreeks de genoemde maatregelen aan de E.E.G. medegedeeld. De Belgische maatregelen verder toe lichtend zeide de woordvoerder, dat de to tale uitvoer van land- en tuinbouwproduk- ten van Nederland naar België slechts vijf percent uitmaakt van het totale handels verkeer. Psychologisch is vooral belang rijk, dat Nederland op dit terrein een ex porterend, en België een importerend land is. Indien Nederland zijn produkten niet elders kan afzetten, dan wordt naar België „dikwijls tegen spotprijzen" uitge voerd en dit heeft onmiddellijk gevolgen voor het prijspeil in België Op het ministerie van Landbouw in Brus sel bestreed men voorts, dat de genomen maatregelen in strijd zouden zijn met het Benelux-verdrag. Allereerst moet onder ogen worden gezien, zo zei men, dat volgens de bepalingen van het E.E.G.-verdrag niet mag worden gediscrimineerd. Daar om gelden de maatregelen voor alle vijf Euromarktlanden. Uitzondering hierop is alleen toegestaan voor die produkten, die vallen onder bestaande regelingen, welke verder gaan dan het E.E.G.-verdrag. In overeenstemming hiermede is een uitzon dering gemaakt voor de invoer uit Neder land van een aantal produkten bloem kool, kersen, enkele andere koolsoorten, spinazie, andijvie, slasoorten met uitzon dering van kropsla en perziken waar voor wel minimum-invoerprijzen gelden voor de overige E.E.G.-landen, maar waarover in het kader van de Benelux-ak- koorden bestaan, zij het met veiligheids clausules. Op het Belgische ministerie van Landbouw legde men er tenslotte de na druk op, dat het in de bedoeling ligt met Nederland overleg te plegen over het vast stellen van gezamenlijke contingenten voor de E.E.G. in 1960. De ministers van Land bouw van Nederland en België hebben voorts besloten tot het instellen van een werkgroep, die zal moeten trachten een vormigheid te verkrijgen in het invoerre- gime voor de landbouw van beide landen. De leden daarvan zijn echter nog niet be noemd. Nederlandse minister handhaaft mening Naar aanleiding van het feit dat in krin gen van het Belgische ministerie van Landbouw is tegengesproken dat geen voorafgaand overleg met Nederland is ge pleegd over het besluit van België tot het vaststellen van minimumprijzen voor de invoer van groenten en fruit uit Nederland in België, verneemt het ANP desgevraagd van de zijde van het Nederlandse ministe- die van Landbouw en Visserij, dat hierop geen officieel commentaar wordt verstrekt, zij het dan dat de Nederlandse minister Van Marijnen zijn antwoorden op de vra gen van de leden van de Tweede Kamer, de heren Van Dijk en Van Meel, volledig handhaaft. Aan deze antwoorden heeft hij niets toe te voegen. BELGRADO (UPI) De exprestrein van Serajewo naar Zagreb in Joegoslavië is donderdag op een spoorbrug bij Banja Luka uit de rails gelopen en gedeeltelijk in een rivier gestort. Volgens de laatste be richten kwamen veertien mensen om het leven en werden veertig gewond van wie zeven ernstig. De oorzaak is niet bekend. Men ver moedt, dat de lijn daar na de vernieuwing, die er onlangs plaatshad, niet stevig ge noeg was en dat de trein te snel reed. Het ongeluk gebeurde om kwart over een in de middag. De locomotief ontspoor de, raakte de brug en dook toen de rivier in. De postwagen bleef hangen aan de ene kant van de brug en twee personen rijtuigen aan de andere kant. Daarop stortte de brug in. V 0 s m a e r Het is niet de vraag of ge alles wat in boeken te vinden is, in uw hoofd kunt verzamelen, maar of het gelezene in uw innerlijk iets weet te wekken en te kweken. Het bergingswerk werd zeer bemoei lijkt door de enorme ravage. Soldaten, militiemannen en burgers namen eraan deel. De meeste reizigers waren vakantiegan gers, die op weg waren naar de Joegosla vische kust. Er zijn nog geen buitenlanders onder de slachtoffers gevonden. Sommige overlevenden van de twee rij tuigen, die in de rivier stortten, slaagden erin uit het wrak te klimmen. Ongeveer dertig meter voor de brug lie pen de locomotief en de twee eerste rij tuigen uit de rails. De passagiers van het niet-ontspoorde gedeelte bleven onge deerd. NEW DELHI (AFP/Reuter) De Indische minister-president, Neh roe, heeft vrijdagochtend in het par lement meegedeeld, dat India bij de regering van communistisch China heeft geprotesteerd tegen bezetting door Chinese troepen van stukken In disch grondgebied ten noordoosten van Ladach in Kasjmir. De premier zei voorts, dat China er rekening mee moet houden, dat India een aanval op de staten Bhoetan en Sikkim in de Himalaja zal be schouwen als een aanval op India. Nehroe zei, dat zich aan de Indisch- Tibetaanse grens voortdurend gevallen van agressie voordoen. Ekele kilometers bin nen Indisch gebied bij Ladach hebben Chinese militairen vorige maand een In dische grenspatrouille van zes man ge vangen genomen. India heeft daartegen geprotesteerd en de Chinezen lieten de zes Indiërs vrij, maar zij zeiden er bij, dat het gebied tot China behoort. Dinsdag is, aldus Nehroe, een sterke Chinese afdeling in het gebied Soebansiri van de oostelijke Indische provincie As sam binnengedrongen, waar zij het vuur De Franse oliepijpleiding door de Sa hara, van Messi-Messaoed naar Bou gie, is vrijwel voltooid. Eind oktober zal de eerste olie te Bougie aankomen. Op de foto loordt een van de laatste lassen gemaakt te Bougie in Algerije. Het Braziliaanse ministerie van Lucht vaart heeft de vliegtuigfabriek van Fok ker in Galeao donderdag zonder toestem ming van de directie heropend. In een kort communiqué deelde het ministerie mee, dat de fabriek heropend was om schoonge maakt te worden en dat de normale werk zaamheden zullen herbeginnen op een la tere datum. (UPI). Het Braziliaanse ministerie van Luchtvaart wenst een inventarisatie te houden in de fabriek, waar, volgens het zeggen van het ministerie, een groot deel van de uitrus ting eigendom van de autoriteiten is. Fok ker had die machinerieën slechts te leen, zo wordt verklaard. Slechts de kantoorin ventaris is eigendom van Fokker. Pag. Eisenhower in Europa1, 2 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 11 Op de Praatstoel3 Feuilleton4 Kunst4 Radio en Televisie4 Agenda 5 Uit stad en omgeving5, 7 Beurs 6 Van Dam tot Dam9 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. opende. De Chinezen namen twaalf man van een wachtpost gevangen en omsingel den een voorpost met een bezetting van 38 man. Van de twaalf gevangenen zijn er acht ontsnapt, die zich bij de Indiërs op de omsingelde post hebben gevoegd. Nehroe zei dat deze vrijwel geheel om singelde voorpost in de streek van Soe bansiri te kampen heeft met gebrek aan munitie. De luchtmacht had getracht voor raden voor de bezetting neer te laten, maar deze pogingen hebben geen succes gehad. Het neerlaten van parachutistén werd te gevaarlijk geacht. De premier deelde ook mee, dat reeds tussen oktober 1957 en februari 1958 be richten waren ontvangen over een afdeling Chinese soldaten die het fort Choernak hadden bezocht, dat op Indisch gebied ligt. In het gebied van Ladach, een vrijwel onbewoonde streek, bevinden zich enkele controleposten. Met het oog op het moei lijke terrein liggen deze posten op enige afstand van de internationale grens. Over de gevangenneming van de zes grenswachten in de streek van Ladach zei Nehroe nog, dat de zes mannen eind juli naar het betrokken gebied waren gezon den. Toen zij naar het fort Choernak trok ken, werden zij op 28 juli door Chinese soldaten gevangen genomen. Op 7 augustus hebben 200 Chinese sol daten Indische wachtposten in het gebied van Kameng gedwongen zich drie kilo meter terug te trekken. De Chinezen trok ken zich, aldus Nehroes verklaring, later terug, maar toen de Indiërs weer hun stel ling hadden ingenomen, kwamen de Chi nezen weer en eisten, dat de Indiërs de Indische vlag zouden neerhalen. Er is daar verder niets gebeurd. Nehroe deed deze mededelingen in ant woord op vragen van parlementsleden, die wilden weten of Chinese troepen Indisch grondgebied hebben geschonden. Reuter wijst erop, dat het gebied van de moeilijkheden een woest bergland is met dichte oerwouden. De streek is niet in kaart gebracht. (Op eerdere protesten van Indische zijde tegen kaarten uit Peking, waarop Indisch gebied als Chinees was aangegeven, had de Chinese communistische regering ge antwoord, dat deze kaarten uit de tijd van het regime van Tsjang Kai Tsjek dateer den Red.). De centrale commissie voor de beamten in de metaalindustrie heeft, naar zij mede deelt. een principiële akkoordverklaring van het College van Rijksbemiddelaars ontvangen op de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor de beambten in de metaalindustrie, welke onder meer de overeengekomen salarisverhoging mo gelijk maakt. Over de looptijd van déze C.A.O. zal nog nader overleg worden ge pleegd. Advertentie WERKELIJK VOORTREFFELIJK onze 1.30 per 250 gram CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 Advertentie Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 COSTUUMS in de nieuwe herfsttinten Advertentie GENIET VAN DE ZOMER en maak het u gemakkelijk. - Onze VERPAKTE LEKKERNIJEN steeds vers en handig om mee te nemen op vacantie, naar bos en strand 1e klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1