Goed half jaar voor Kon. Shell PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER VOORTGAANDE AANDELENEMIGRATIE BLIJFT ZONDER VOLDOENDE TEGENWICHT Newyorkse beurs onzeker Effecten -en Geldmarkt Groen $k Co Wereldnieuws Koel onbestendig weer Van lier WERFF 1 HUBRECHT Prima vooruitzichten voor 1959 2 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Aandelen Senembah van Noren overgenomen VREOESTEIN Restitutie Kediri Stoomtram Sovjet-landen bespreken agrarische vraagstukken Centrale Verwarming Oliestook-installaties DE LEEUWEN VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 (Van onze -financiële medewerker) Er is deze week in de positie van de Newyorkse beurs niet veel verandering gekomen en veel invloed is er dan ook op de Europese beurzen niet van uitgegaan. De koersdalingen worden tot dusver telkens weer door een herstel gevolgd, maar van een bepaalde richting in de markt kan niet worden gesproken. Daarvoor zyn de factoren, die het koersverloop beheersen, blykbaar te tegenstrijdig. Men heeft zich tot voor kort over de staalstaking niet druk gemaakt en nog altyd schynt de invloed daarvan op het Amerikaanse bedrijfsleven in zijn totaliteit niet groot te zijn, naarmate ze langer duurt en navolging vindt, wordt toch de onrust groter en in het internationale beurs- patroon blijft New York vooreerst een onzekere factor. Men houdt zich intussen druk bezig met de positie van de dollar en de stijging van de geldprijzen op korte termijn, welke een zij het ook verzwakte weerslag vindt in de koersloop van de obligaties en ook in het buitenland haar invloed heeft. Bij de plaatsing van drie maands-schatkistpapier heeft de Ameri kaanse regering 3.417 percent moeten betalen tegen 3.15 percent de vorige maal, voor 6 maands papier respectievelijk 3.872 en 3.690 percent en dat zy, tegen de verwachting in, niet tot een verdere verhoging van het officieel disconto is overgegaan, schynt er slechts op te wijzen dat ze op een ontspanning van de geldmarkt blijft hopen. Deze wordt enigszins geremd doordat in Canada, waar de regering zich krachtig tegen het gevaar van de inflatie keert, nog hogere geldkoersen gelden, zodat daar voor schatkistwissels tot 6 percent wordt betaald, waarvan niet alleen de Europese, maar ook de Amerikaanse banken gebruik maken. Ten slotte zal het geld uit de produktie moeten komen en deze is, zij het voor een gering deel, van de Amerikaanse export afhankelijk, die, zoals men weet, de laat ste jaren aanmerkelijk is gedaald, terwijl de import sterk is gestegen. De V.S. heb ben zich tot dusver die weelde wel kun nen veroorloven, maar de vrees, dat de V.S. door een algemene stijging van lo nen en prijzen op de wereldmarkt zullen worden „uitgeprijsd" steekt men hier en daar niet onder stoelen en banken. Ook de vraag in hoeverre de V.S. hun financie- ringsplan ten aanzien van de onontwikkel de gebieden zullen kunnen uitvoeren zon der in eigen land inflatie te veroorzaken, is aan de orde. De Engelse „Economist" meent dat de V.S. daarvoor nog speling genoeg hebben, anderen achten een twee de Marshallplan voor de Amerikaanse eco nomie een gevaar, temeer omdat er veel grotere risico's aan zijn verbonden dan aan de hulp, welke men na de oorlog aan Europa heeft verleend. Met al deze onzekere factoren voorhan den is het duidelijk dat een horoscoop voor de ontwikkeling van de New-Yorkse aan delenmarkt niet valt te trekken. Vaste stemming Zoals ook nog eens weer in het verslag van het Internationaal Monetair Fonds wordt betoogd, is de economische positie van Europa tegenover Amerika de laat ste jaren in snel tempo verbeterd en ook de vooruitzichten van ons werelddeel wor den door de leiding van dat Fonds gunstig beoordeeld. Uit verschillende gegevens kan worden afgeleid dat de miljarden, door de V.S. na de oorlog aan Europa ge- léénd of geschonken, meer -en -meer-vruch ten gaan dragen in de vorm van een ver snelde industrialisatie,,, een grotere pro- duktiviteit 'en eén sti'jgendè export èn dat de Europese beurzen doorgaans een vas te stemming weten te handhaven, kan dus niet al te zeer verwonderen. Wat ons land betreft, moet worden af gewacht of de loonsverhogingen, welke thans in vele bedrijven tot stand komen, dan wel worden voorbereid, de goederen- prijzen in het binnenland en voor de ex port onaangetast zullen laten, hetgeen meer klemt, nu van verschillende grond stoffen rubber, koper, lood, wol de prijzen stijgen. Het zal nu moeten blijken of de gestegen en nog stijgende produkti- viteit daarvoor een voldoend tegenwicht biedt. Onvoordelige omwisseling Tot dusver blijven de berichten uit het Nederlandse bedrijfsleven gunstig luiden en hoewel op de Amsterdamse beurs de omzetten in aandelen niet meer zo groot zijn als enige tijd geleden, geeft zij toch blijk van een groot vertrouwen in de eco nomische mogelijkheden van vele onder nemingen. Deze week hebben de aande len Unilever en Philips weer de leiding ge nomen en nieuwe hoogtepunten bereikt on der de invloed van de opvallend gunstige Advertentie Amerika gaat uitvoer stimuleren De Amerikaanse onderminister van Handel heeft op een persconferentie aangekondigd dat het departement van Handel een actie zal begin nen tot verhoging van de enigszins achterblijven de export teneinde deze meer in overeenstem ming te brengen met de sterk gestegen invoer. De Amerikaanse uitvoer is van 19.5 miljard dol lar in 1957 gedaald tot 16.2 miljard dollar in 1958 terwijl de uitvoer in 1959 tot dusver niet groter is geweest dan 15 miljard dollar op jaarbasis. Gemeenschappelijke markt in Latijns Amerika De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Hammerskjoeld heeft te Buenos Aires met de Argentijnse minister van Economische Zaken Alzogaray overleg gepleegd over de mogelijkheid van het instellen van een gemeenschappelijke markt voor Latijns Amerika. Over het gespi'ek, dat werd bijgewoond door de deskundigen op economisch en financieel terrein, zijn geen bij zonderheden bekendgemaakt. resultaten over het eerste halfjaar, die voor de jaarcijfers van 1959 veel goeds be loven. Dat het afnemend belang van de Neder landse belegger bij de aandelen van onze internationale concerns door de Neder- landsche Handel Maatschappij, blijkens haar jongste kwartaalbericht, niet uit sluitend als een nadeel wordt beschouwd, omdat, gelijk de President van de Neder- landsche Bank trouwens reeds in zijn jong ste jaarverslag heeft betoogd, daardoor middelen vrijkwamen en vrij komen voor de overheidsfinanciering en de investering in het buitenland, moge waar zijn, of het een voordeel is dat Nederland zijn aande len in bloeiende concerns verwisselt tegen buitenlandse obligaties en uitzettingen in het buitenland op korte termijn, lijkt ons twijfelachtig. Een feit is dat door de ver kopen van Nederlandse aandelen naar het buitenland, de geldmarkt hier zeer ruim, zelfs abnormaal ruim is, zodat drie maands-papier tegen 1% percent en 12 maands papier tegen 1percent kon wor den geplaatst. Ook de gemeenten profite ren hiervan, daar zij voor 3-maands geld niet meer dan 1% a 2 percent behoeven te betalen en voor maandgeld met 1)4 a l$i percent kunnen volstaan. Maar dat dit een gevolg is van de effectenuitverkoop naar het buitenland, waardoor in de toekomst dividenden en andere inkomsten uit die aandelen worden gemist, kan toch niet als een voordeel worden beschouwd. Export van Nederlandse aandelen Als het waar is dat, gelijk men verwacht de conjunctuur in ons werelddeel en ook in ons land, in de komende tijd door een, als gevolg van toegepaste wetenschappe lijke vindingen op het gebied van de tech niek, de elektro-techniek en de chemie, in opwaartse richting zal gaan, is het te be treuren dat het rechtstreeks financieel be lang bij de verdere industriële ontwikke ling van ons werelddeel en van ons land vermindert, zonder dat dit door een ge lijksoortig belang bij buitenlandse onder nemingen wordt gecompenseerd. Uit een recente Duitse publicatie is gebleken dat West-Duitsland in het eerste halfjaar van 1959 in totaal voor DM 475 miljoen aan delen in het buitenland heeft gekocht, waarvan niet minder dan DM 146 miljoen in Nederland, terwijl omgekeerd Neder land in die tijd voor slechts DM 29 mil joen Duitse aandelen heeft opgenomen, terwijl -"n die tijd voor DM 53 miljoen obli gaties werden gekocht. De internationali sering van het kapitaalverkeer en ook de nog steeds voortgaande vestiging van bui tenlandse bedrijven in ons land moge dan in zeker opzicht aan de Nederlandse volks huishouding ten goede komen, het feit dat wij ten aanzien van kapitaalvorming en de mogelijkheid van belegging wegens on ze verhoudingsgewijs kleine bevolking, bij onze Europese en Amerikaanse partners ver ten achter staan, brengt het gevaar mee van een aantasting onzer industriële en financiële zelfstandigheid, welke ook de positie van de Amsterdamse effectenbeurs geleidelijk zal verzwakken. Het is thans al zo dat meer dan 70 percent van het ka pitaal van de Koninklijke zich in het bui tenland bevindt, van de Unilever circa 35 percent, van Philips reeds bijna de helft en alleen van het tot dusver minst lucra tieve concern, de AKU is het buitenlands belang tot 15 h 20 percent beperkt geble ven. Als bekend tonen vooral de Duitsers ook voor onze bankaandelen en aandelen van machinefabrieken een blijvende be langstelling en in zoverre is het gelukkig dat de particuliere besparingen via de be leggingsinstituten ook in ons land in ster kere mate op de aandelenmarkt zijn ge richt. Wij zijn er geen voorstanders van dat de spaarbanken in aandelen gaan beleg gen, maar de levensverzekeringsmaat schappijen, die een steeds groter deel van de nationale bespax-ingen tot zich trekken, zouden, op het voetspoor van hun Ameri kaanse zustei-instellingen, wel een wat groter deel van de hun toevloeiende -ka pitalen op de aandelenmarkt kunnen uit zetten. Naar vvy vernemen heeft een Neder landse groep, die vertegenwoordigd wordt door Van der Werff en Hubrecht n.v., een bod ongeveer tegen beurskoers gedaan op 3 miljoen nominaal aandelen n.v. Se nembah Maatschappij te Amsterdam, die in handen waren van een Noorse groep. Het bod is vandaag geaccepteerd en dien tengevolge keert dit pakket aandelen weer in Nederlands bezit terug. Voorts verne men wij dat de betrokken Nederlandse groep thans de meerderheid van aandelen Senembah in haar bezit heeft, zodat bin nenkort weer een Nederlands bestuur der vennootschap kan worden tegemoet gezien. De laatste beurskoers van aandelen Se nembah was 218 percent. In een in maart 1958 gehouden buitengewone vergadering werd van directiezijde meegedeeld dat de Noorse groep weliswaar niet over de fei telijke meerderheid beschikte maar wel een positie innam die haar een dwingende zeggenschap verleende. Hierop repliceerde een aandeelhouder dat de Noren dus de lakens in de Senembah uitdelen. Deze aan deelhouder vroeg vervolgens de Noorse commissaris de heer Stenersen, wat hij met de Senembah ging doen. Deze ant woordde hierop te zullen voox-stellen een deel van het kapitaal tei*ug te betalen. Een eerste terugbetaling van 50 percent heeft inmiddels plaats gevonden. Over een tweede terugbetaling die 45 percent be draagt zal bericht worden omstreeks 15 oktober aanstaande. De maatschappij is, zoals bekend, samen met de Deli Maat schappij, in een proces gewikkeld over een partij Sumatra-tabak in Duitsland. Het cberlandesgericht in Bremen heeft onlangs in hoger beroep het verzoek van beide vennootschappen tot sequestratië van de tabak van de hand gewezen. BEST Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 240 is verschenen In de buitengewone vergadei'ing van de Kediri Stoomtram Maatschappij is met algemene stemmen besloten per aandeel van 550 nominaal een bedrag van 100 in contanten terug te betalen. De daar mede verbandhoudende statutenwijziging werd eveneens goedgekeurd. Voor de te rugbetaling zal een bedrag van 142.500 nodig zijn. Aan liquide middelen bezat de maatschappij in totaal f 133.500. Daai-bij komt een bedrag van 71.350, zijnde de netto-opbrengst van het verkóchte pand. Het bestuur verwacht niet, dat de on kosten dit jaar uit de te ontvangen inte rest zullen kunnen worden gedekt. Economisten uit de Sovjet-Unie, Bulga rije, China, Tsjechoslowakye, Oost-Duits- land, Hongarije, Mongolië, Polen, Roe menië en Noord-Korea zijn vandaag vol gens Tass te Moskou bijeengekomen ter bespreking van agrarische vraagstukken. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 DE N.V. KONINKLIJKE Nederlandschc Petroleum Maatschappij en The „Shell" Transport and Trading Company Limited delen mede, dat het nettoresultaat van de maatschappijen der Koninklyke-Shell Groep (waarin hun belangen zich verhouden als 60 40) over het tweede kwartaal van 1959 45.559.000 heeft bedragen, tegenover 34.646.000 over de overeenkomstige periode in 1958. Over het eerste halfjaar van 1958. Over het eerste halfjaar van 1959 was het nettoresultaat 82.705.000, tegenover 71.487.000 in 1958. Uit het resultaat over 1959 zyn nog geen uitkeringen aan de moedermaatschappijen geschied. Berekend per aandeel van het door de moeder maatschappijen geplaatste kapitaal zyn bovengenoemde nettoresultaten van de Koninklijke-Shell Groep, waarin de nettoresultaten van de moedermaatschappijen niet zyn opgenomen, als volgt: 1959 1958 1959 1958 (tweede kwartaal) (eerste halfjaar) Koninklijke ƒ4,25 3,23 ƒ7,72 ƒ6,67 omgerekend in dollars 1,12 0,85 2,03 1,76 op basis van 68.420.565 aandelen van 20 geplaatst op 30 juni 1959 Shell Transport 4s ld 3s ld 7s 4d 6s 4d omgerekend in dollarsS> 0.57 0,43 1.03 0,89 op basis van 89.949.247 aandelen van op 1 geplaatst op 30 juni 1959. (Van onze financiële medewerker) Op 22 juli 1959 heeft de groep de activa en het bedrijf van de Canadian Eagle Oil Company Limited in hun ge heel overgenomen. Deze overname zal tot uitdrukking komen in de te publi ceren resultaten over het derde kwartaal van 1959. Vergelijkt men de cijfers van de Koninklijke* Petroleum van het twee de kwartaal 1959 met die van het eerste kwartaal 1959, dan mag van een bevre digende vooruitgang worden gesproken. Zoals bekend waren de verkopen van de Koninklijke Sbell-groep in het eerste kwartaal circa 4% percent hoger. Voor het tweede kwartaal is het percentage van de stijging iets lager, doch de netto winst die in liet eerste kwartaal bijna geen vooruitgang toonde, is thans bijna 32 percent hoger ten opzichte van het overeenkomstige tijdvak in 1958. Nu moet' merr bij"'deze vergelijking wel in acht nemen, dat de cijfers van het tweede kwartaal- 1958 een dieptepunt be reikten. Trekt men de cijfers over het eerste en tweede kwartaal samen dan blijkt dat er ten opzichte van dezelfde periode in 1958 een winststijing is van cix-ca 15,8 percent. Het eerste halfjaar 1958 liet ten opzichte van het eerste halfjaar 1957 een daling zien van circa 32 V2 per cent. De winsten van de Koninklijke Petro- Onderaan in de vorige twee kolommen eeu overzicht van de resultaten. tweede kwartaal eerste halfjaar 1959 1958 1959 1958 in miljoen p. sterling Opbrengst van verkopen en andere be drijf sinkomsten Af: Omzetbelastingen, accijnsen en derge lijke heffingen Dividenden en andere inkomsten Bedrijfs-, verkoop- en alg. kosten, olie aankopen, royalties, enz Afschrijvingen Interest over leningen op lange termijn Belastingen naar de winst Aandeel van derden in het resultaat van groepsmaatschappijen 602 580 1.194 1.145 157 149 290 276 445 431 904 869 8 9 13 13 453 440 917 882 Netto resultaat 321 326 654 651 46 42 91 86 2 2 4 4 34 33 76 65 5 2 9 6 408 405 834 812 45 35 83 70 Advertentie gaat 7ia«uurll|k p- VAM MEllEI BISCUITS- TOfFEEFABRIEKEM M.V. 41. Nog steeds had Panda niet begrepen, hoe de ridder zo vlug uit zijn harnas was gekomen. Maar nu de krijgsman er weer in kroop, werd dit wel duidelijk. „Een klapdeurtje aan de achterkant!", mompelde Panda. „Tjonge, dat heeft hij toch reuze knap verzonnen". De hertog had echter helemaal niet zo'n hoge dunk van de rid der. Hij gaf hem al de lelijke namen die hij zich kon herinneren en dat waren er vele. „Ik geef u nog enen kans, o slappe, bleke pompzwengel!", riep hij. „Gij trekt er nu onmiddellijk op uit ende vangt het roverstuig. Nog vóór het einde van deze week werpt ge de briganten in mijnen kerker, of gij zelve wordt daarin ge worpen!" Tijdens deze hele redevoering had de ridder beleefd en voorzichtig ge zwegen. Hij ja. zelfs nog opmerkelijk stil, toen hij gezeten op zijn paard de burcht verliet om zijn taak te gaan vol brengen. Nu was het afscheid van de her tog helemaal niet prettig, want deze be loofde de ridder nog allerlei akelige straf fen, als hij zijn opdracht niet goed zou uit voeren. Alleen Panda, die achter op het strijdros zat, scheen in een opgewekte stemming. Met voldoening bekeek hij een vierkant voorwerp, dat hij onder zijn arm hield. leum over het eerste halfjaar 1959 komt uit op 7.72 gulden, vorig jaar 6,67 gulden, per aandeel. Voor het eerste kwartaal wa ren deze cijfers respectievelijk 3,47 gulden en 3,44 gulden. Van deze winst wordt op Tsis van het jaardividend van 25 pex-cenl of 5 gulden per aandeel van nominaal twintig gulden 2,50 gulden uitgekeerd. Het is zonder meer duidelijk dat er generlei ï'eden behoeft te bestaan voor een ver laging van het dividend. De koers/winst verhouding beloopt op jaarbasis 173 gul den: 15,45 gulden of ruim elf. Toen de cij fers over het eerste kwartaal bekend wer den gemaakt, kwam de verhouding uit op 165,70 tot 13,88 gulden of circa 12. In aan merking genomen de situatie in de petro leumindustrie zal men nog rekening moe ten houden met de tijd van consolidatie, doch dit behoeft niet te betekenen dat in de ontwikkeling geen vertrouwen mag worden gesteld. In het jaarverslag van de Koninklijke over het boekjaar 1958 kan men lezen dat de directie voor geheel 1959 een aanmerkelijk beter resultaat verwacht dan in 1958, doch dat de grootste vooruit gang in de tweede helft van 1959 zal wor den geboekt. Advertentie OP VAKANTIE: Biq0EN MEE! plastic jassen v.a. 6.90 Voor uw "B/g7$en naar Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstr. Haarlem - Telefoon 52431 13fg 13en verkrijgbaar bij O's xrutiïHtct, Gen Cronjéstraat 40-44 - Haarlem - Tel. 54679 Vader. Een inwoner van Kopenhagen aan wie de toegang tot de echtelijke wo ning door de politie was ontzegd, om dat hij zijn vrouw bedreigd had, for ceerde donderdagavond een raam van het huis en probeerde zijn vrouw door wurging om het leven te brengen. De dertienjarige zoon van het echtpaar pak te een geweer en schoot zijn vader door de longen. Deze is zwaargewond naar een ziekenhuis overgebracht. Stukje. Deskundigen hebben een stukje metaal dat op de kust van Wales is ge vonden, geïdentificeei'd als een stuk van de vermiste Britse straalbommenwer- per Victor II, aldus heeft een woord- voerder van het Britse ministerie van bevoorrading donderdag medegedeeld. Plet zoeken naar het wrak van het toe stel, dat donderdag vorige week op een oefenvlucht is verdwenen, wordt voort gezet. Wassend water. Door het instorten van een gebouw van vier vei'diepingen in Cairo zijn drie personen gedood en ze ventien gewond. Dit is het eerste onge luk van deze aard sedert het begin van het wassen van het Nijlwater. Het vo rige jaar vielen er in dezelfde periode 150 slachtoffers ten gevolge van een serie instortingen van huizen. Neergestort. Woensdagavond is een hef- schroefvliegtuig, dat van Kanak naar de luchtbasis Thule (beide op Groen land) onderweg was, neergestort. Vijf passagiers en twee leden van de be manning verloren het leven. Een der slachtoffers is een hoge functionaris van de Amerikaanse ambassade in Ko penhagen, Livingstone Lord Satterth- waite. Bedreigde stad. De 15.000 inwoners van Vaestervik in het zuidwesten van Zwe den werden donderdag bedx-eigd door een bosbrand, die pas na vele ux-en in bedwang kon worden gekregen. De brand scheen de gehele stad, aie uit houten gebouwen bestaat, in de as te zullen leggen. Duizenden hielpen mee de brand te bestrijden. Vijf fabrieken en acht huizén werden in de as gelegd. Volgens onbevestigde berichten worden vier kleine kindei-en vermist. Konijnen. In Cannae in Italië hebben vier konijne" bij het graven van hun holen een skelet en verscheidene vazen van aardewerk blootgelegd, welke naar men gelooft dateren van de tweede of derde eeuw voor Christus. De Romeinen le den zoals bekend in 216 vóór Christus een rampzalige nederlaag tegen Hannibal. Olifanten. Wat professor Hoyte uit Cam bridge niet lukte: met een olifant de Alpen oversteken via de Clapier-pas, is donderdag wel gelukt aan de circus directeur Darix Togni. Hij stuurde drie olifanten, twee lama's en een kameel de Alpen over. De bedoeling van zowel professor Hoyte als circusdirecteur Togni was aan te tonen, dat Hannibal in de oudheid via de Clapier-pas op- trok naar Rome met olifanten als tank- spits. Terug. David Ben Goerion, de Israëlische premier, is donderdagmiddag per schip uit Marseille in Haifa aangekomen, na een afwezigheid van twaalf dagen. Bisschopsring. Onbekenden hebben in de basiliek van St. UI rich te Augsburg het. graf van deze heilige, die duizend jaar geleden bisschop van Augsburg was, opengebroken en een gouden ring ge stolen. Aanslag. Een 38-jarige Turkse politieman is in Nicosia doodgeschoten door twee onbekenden. De politieman, sergeant Selim Moestafa, stond bij een bar in de Turkse wijk van Nicosia toen plotseling twee mannen uit een auto sprongen, en kele schoten afvuurden uit automati sche pistolen en in de auto ervan door gingen. Aanslagen. De secretaresse Lora Alt uit Stuttgart heeft voor de tweede maal het wereldkampioenschap machineschrij- ven verovéx'd. Bij wedstrijden te Wenen versloeg zij met bijna 600 aanslagen per minuut haar 264 medekandidaten uit 23 landen. Sprookjes. Ruim 180 folkloristen uit de Scandinavische landen, Duitsland, Oos tenrijk, Hongarije en Engeland begon nen dondex-dag een gedachtenwisseling over het schrijven van sprookjes en volksvertellingen en de internationale samenwerking bij het onderzoek naar de herkomst van spx'ookjes. Dit congres dat te Kopenhagen wordt gehouden, duurt drie dagen. Niets missen. De regering van de Verenig de Arabische Republiek heeft besloten in Egypte en Syrië in totaal 65 posten voor het meten van atoomstraling in te richten met het oog op de voorgenomen Franse kernwapenpi-oeven in de Saha ra. Het K.N.M.I. deelt mede: Door de aanwezigheid van een depres sie boven Noordwest-Rusland en een hogedrukgebied op de oceaan ten westen van Schotland blijft ons land in een ge bied met onbestendig weer, waarbij over wegend koele lucht uit het hoge noorden wordt aangevoerd. De storing, die gis teren bij Schotland was gelegen en van morgen boven Zuid-Denemarken was aangekomen, trekt verder in de richting van Noord-Duitsland. Achter de storing stijgt de luchtdruk weer. zodat het hoge drukgebied op de oceaan de komende 24 uur langzaam naderbij komt. In ver band daarmede worden voor morgen af en toe opklaringen verwacht maar hier en daar zal ook nog een regenbui vallen. Tussen IJsland en Groenland is intussen een nieuwe depressie aangekomen, die in oostelijke richting koerst maar morgen het weer in onze streken nog niet zal be- invloeden. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera luren binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. *1 ■tti Zaterdag 29 augustus Zon op 5.45 uur, onder 19.36 uur. Maan op 00.54 uur, onder 16.39 uur. Maanstanden 3 sept. 2.55 uur nieuwe maan 9 sept. 23.07 uur eerste kwartier 17 sept. 1.51 uur volle maan 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 augustus Hoog water 10.43 n 23.20 uur. Laag water 5.51 en 18.22 uur. Zaterdag 29 augustus Hoog water 12.07 uur. Laag water 7.13 en 19.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid MaUorca zwaar bew. nw zwaar bew. wzw onbewolkt wzw regenbui wzw zwaar bew. zzw zwaar bew. zw licht bew. zw onbewolkt zzw regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regenbui half bew. zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. mist onbewolkt zwaar bew zwaar bew onbewolkt mist onbewolkt half bew. licht bew. wnw wnw nno w nnw 20 20 20 20 20 22 22 21 12 18 20 18 17 windst. 24 zw 20 z 21 nno 22 n 26 windst. 30 windst. 28 nnw 26 w 21 ono 25 windst. 23 nno 25 windst. 28 windst. 28 w 23 windst. 29 w 30 windst. 36 windst. 32 ono 28 windst. 32 no 25 w e ëS 0 0 0 0.1 0 0 0 0 5 0 0 0.1 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 4

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2