Eisenhower kreeg Adenauers fiat voor mildere politiek Senator Fulbright bepleit een serie topgesprekken VELU flïit hp bprÏFÖpn Mjb Topconferentie alleen als goede afloop vaststaat ZEER BIJZONDERE AANBIEDING 0/5 de 3 EXCLUSIEF VOOR ONS BLAD Bootdienst tussen Amsterdam en Montreal Een goede bekende Dr. A. A. L. Rutgers eredoctor der Vrije Universiteit Kerkelijk Nieuws '^raatótoel Wegenbouwers willen weten waar zij aan toe zijn Rijksoverheid zwijgt over toekornts verwachtingen 200 Jaar geleden VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 (Van onze correspondent in Bonn) De Verenigde Staten beogen vóór al les het ijs van de koude oorlog te doen smelten. Met andere woorden om te streven naar een adempauze in de hui dige periode van tegenstellingen met de Sovjet-Unie. Dat bleek gisteren te Bonn uit de eerste persconferentie, die Eisen hower als president buiten zijn eigen land heeft gehouden, alsmede uit het communiqué over zijn gesprekken met bondskanselier Adenauer en de beide ministers van Buitenlandse Zaken Her ter en Von Brentano. Van Westduitse zijde acht men daarbij twee punten van grote en verheugende betekenis: 1. Het bezoek van de president aan Bonn houdt de grote winst in dat het West duitse volk bij Eisenhowers intocht jube lend begrip heeft getoond voor het feit, dat de strijd van het Westen een strijd om de vrijheid is. Met die winst van het begrip van het Westduitse volk als steun in de rug kon de president rustig naar Londen gaan. Hierin ziet men vooral Ame rikaanse winst. 2. Met Kroesjtsjev zal Eisenhower geen onderhandelingen maar slechts gesprek ken voeren. Onderhandeld kan alleen wor den op een topconferentie. En een topcon ferentie heeft alleen zin, indien de ver wachting gewettigd is, dat zij goed zal af lopen. Hierover zijn Eisenhower en Ade nauer het volkomen eens en staan zij bei den tegenover de Britse premier Macmil- lan, die meer waarde zou hechten aan het houden van een topconferentie zonder meer om de spanning te doen afnemen, dan aan de voorwaarden die een dergelijk overleg van tevoren reeds succesvol zou den moeten maken. En dat is ongetwij feld Westduitse winst. Tot de laatste minuut Met iedere minuut, die Eisenhower en Adenauer gisteren (donderdag) konden vrij maken om bij elkaar te zijn, is gewoekerd. Dat ging zover, dat de ijverige en zeer goed geluimde staatslieden, vergezeld van Herter en Von Brentano in de namiddag per auto van Bonn naar Bad Godesberg reden, daar bij de Amerikaanse ambas sade in een helikopter stapten en er mee naar Wahn vlogen. Daar had in de Boeing- 707 nog gedurende drie minuten een laat ste en „eenzaam" gesprek tussen presi dent en bondskanselier plaats. Om vijf uur ten slotte was het de allerhoogste tijd en moest Adenauer afscheid nemen. Ook gisteren konden de inwoners van Bonn en Bad Godesberg niet genoeg krijgen van het aanschouwen van de lachende en wui vende Amerikaanse president, die des morgens ontvangen was door president Heuss en zijn opvolger Lübke. Daarna begon het grote politieke gesprek, eerst alleen met Adenauer, daarna met Hertel en Von Brentano en de deskundigen in totaal meer dan vier uur. Zeven punten Deze gesprekken werden zonder agen da gevoerd, maar het communiqué erover verraadt welzeker een scherpe systema tiek. Er staat in dat de gesprekken vrij moedig en in een vriendschappelijke geest gevoerd werden, die zo kenmerkend zou den zijn voor de nauwe betrekkingen tus sen Bonn en Washington. Voorts worden zonder nader commentaar zeven onder werpen genoemd, waarover men heeft gediscussieerd. Het zijn: 1. Ontwapening: Op zijn persconferen tie zei Eisenhower dat men alleen via de ontwapening kan komen tot een verster king van de vertrouwenssfeer. Ook hier staan Eisenhower en Adenauer naast el kaar. De bondskanselier, die er van over tuigd is dat de Russen aansturen op een consolidering van de Russische westelijke grenzen en op het laten voortbestaan van twee Duitslanden, hoopt via een algeme ne en gecontroleerde ontwapening te ko men tot een vermindering van de span ning in de wereld en daardoor tot weste lijke activiteit inzake het Duitse eenheids probleem zij het op lange termijn. Van regionale ontwapeningsovereenkomsten, zoals het plan-Rapacki, moet Adenauer niets hebben. Bovendien gelooft men te Bonn, dat een groot ontwapeningsgesprek Moskou zal afleiden van de kwestie Ber lijn. In de Keilehaven te Rotterdam werd donderdag een 140 ton wegende stalen schuif voor de afsluiting van het Am sterdam-Rijnkanaal bij Zeeburg op pontons geplaatst voor het vervoer naar Amsterdam. Omdat de 50 meter lange schuif ongeveer tien meter boven het water uitsteekt, kan zij niet „bin nendoor" van Rotterdam naar Amster dam. Zij zal een omweg via Arnhem, Deventer, Kampen en het IJselmeer moeten maken. 2. Berlijn: van nieuwe voorstellen over dit vraagstuk kan volgens Eisenhower geen sprake zijn. Hij herhaalde de verze kering, dat de vrijheid en welvaart van de Westberlijners beschermd zullen wor den. Hij gelooft dat er niemand te wereld zo dwaas is een algemene oorlog te wil len over Berlijn. Voor Washington zowel als voor Bonn gaat het er om de westelij ke positie in Berlijn te handhaven. Daar voor is men, vooral van Amerikaanse kant bereid een mildere politiek te vor men en daarvoor wil Bonn waarschijn lijk een al te harde koers opgeven: men streeft mee naar een rustpauze in de be trekkingen met Moskou, misschien wel door straks betrekkingen met Polen aan te knopen. 3. Duitsland: van Westduitse kant ge looft men niet dat er op het ogenblik meer mogelijk is dan een handhaven van de westelijke posities in Berlijn en tot aan de Oostduitse grenzen. Eisenhower heeft dat gisteren duidelijk gezegd: wanneer men van hem tijdens zijn gesprekken met Kroesjtsjev verwacht, dat hij het ijs zal breken, dan kan een kwestie als die van de voormalige Duitse gebieden achter de Oder-Neisse-grens de zaak alleen maar ingewikkelder maken: met andere woor den: van Westduitse kant moet men maat weten te houden en de vrede en vei ligheid in Europa in het oog houden, in het streven naar Duitse eenheid. 4. Europese eenwording. 5. De Westduits-Amerikaanse samen werking binnen het Atlantische bondge nootschap. 6. De resultaten van de onlangs beëin digde Geneefse ministersconferentie. Beroep op Kroesjtsjev Een ten slotte, de houding van het Wes ten tegenover de Sovjet-Unie. Zowel op de persconferentie als uit het communiqué bleek dat Eisenhower erop uit was Kroesj tsjev te sparen. Hij verwacht van Kroesjtsjev nieuwe voorstellen, die voor het Westen aanvaardbaar zouden zijn, bij voorbeeld aangaande Berlijn. Dergelijke voorstellen van Kroesjtsjev, die de wereld vrede zouden verzekeren, zouden de Rus sische leider zijns inziens stempelen tot een groot manJuist, om te zien of de Russen dergelijke voorstellen of sugges ties hebben, wil Eisenhower met Kroesj tsjev praten, maar niet onderhandelen. Men neemt hier aan, dat de president Adenauer gewonnen heeft voor deze po ging. Adenauer deelt met Eisenhower de hoop, dat door een gesprek met Kroesj tsjev het ijs van de koude oorlog gesmol ten kan worden. Hij zou niet meer rem mend willen optreden. Tot voor kort be stond er bij de bondskanselier een groot wantrouwen, dat werd gevoed door de vrees dat men op Duitse kosten een adem pauze in de wereldpolitiek zou willen ko pen. Die vrees en dat wantrouwen zouden zijn weggenomen en deze winst van een Westduitse dekking in de rug vergezelde Eisenhower naar Londen. Vandaar dat hij rustig kon vertellen, dat er wat Bonn aan gaat geen bewijzen of aanduidingen zijn van een verzwakking van de westelijke eenheid. De komende ontmoetingen tussen pre sident Eisenhower en premier Kroesjtsjev zullen reeds geslaagd zijn, indien zij niet meer dan slechts de basis zullen leggen voor verdere ontmoetingen in de toekomst. Dit is inderdaad alles, wat redelijkerwijs verwacht kan worden van deze bespre kingen, maar dat is ruim voldoende om ze te rechtvaardigen. Twee principiële bezwaren zijn naar voren gebracht tegen deze ontmoetingen. De eerste, welke voornamelijk betrekking heeft op het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten, is, dat de heer Kroesjtsjev een slecht mens is, die een slecht systeem vertegenwoordigt, en dat hij daarom niet welkom geheten zou mo gen worden in of zelfs toegelaten tot de Verenigde Staten. Dit bezwaar snijdt geen hout. De heer Kroesjtsjev is het hoofd van een machtige regering van een mach tige staat. Of wij hem nu hoogachten of niet, heeft er niets mee te maken. Maar als men de kwestie volgens moreel stand punt benadert, kan nog staande worden gehouden, dat men zondaars niet kan be keren door te weigeren met hen te spreken. Het tweede bezwaar, dat zowel betrek king heeft op het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten als op Eisen howers bezoek aan de Sovjet-Unie, is dat door deze bezoeken niets bijgelegd zal wor den en dat zij daarom tot een wereldom vattende teleurstelling en wanhoop zullen leiden, welke slechts de koude ooi-log nog kouder zullen maken. Dit bezwaar heeft meer betekenis, voornamelijk wel omdat er een algemene neiging onder het publiek bestaat zulk een ontmoeting als een hoogtepunt te be schouwen. Deze neiging is in het leven ge roepen door het zo ongewone karakter van de ontmoeting. Daarom is het zo belang rijk de ontmoeting in een juist perspectief te zien en de verwachtingen op een realis tisch niveau te houden. Daarom heb ik reeds lang aangedrongen op het houden van opeenvolgende topge sprekken. zodat zij ten slotte beschouwd zullen worden als een normaal verloop van de diplomatie en niet te boek zullen staan gelijk een soort Mont Blanc in de geschie denis. Hierom meen ik dat de ontmoetingen De uitwisseling van bezoeken tussen Amerika's president Dwight D. Eisen hower en de Russische premier Nikita Kroesjtsjev is op het ogenblik in de Verenigde Staten de meest omstreden politieke kwestie. Sommigen menen, dat de ontmoetingen de zaak van de wereldvrede en het onderlinge begrip eerder zullen belemmeren dan stimu leren. In een duidelijk gesteld artikel, speciaal voor ons blad geschreven, ver zet de Amerikaanse senator J. W. Ful bright zich tegen deze inzichten. Fulbright is een van de grote mannen in het Amerikaanse politieke leven. Hij is een Democraat, voorzitter van de be langrijke Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen en een voor aanstaand mededinger bij de Democra tische kandidaatstelling voor het presi dentschap. Fulbright is een van de lei dende „liberale" Democraten, die voort durend zoeken naar nieuwe wegen en middelen om de huidige spanning in de wereld te verminderen. -van deze herfst succesvol zullen zijn, in dien zij slechts leiden tot volgende ont moetingen, misschien in de komende len te. Een tweede ontmoeting zou minder on gewoon zijn dan de eerste, een derde min der ongewoon dan de tweede, enzovoort. Hierdoor kan gerekend over een lange periode, langzamerhand een sfeer worden geschapen, welke meer bevorderlijk zou zijn voor het opheffen van enkele verschil len tussen de Verenigde Staten en West- Europa aan de ene kant en de Sovjet- Unie en Oost-Europa aan de andere kant. Het kan zeer wel zijn dat enkele van deze verschillen nooit werkelijk bijgelegd zullen worden. Maar het is ook mogelijk, dat er een manier wordt gevonden waar door ieder der betrokkenen kan leren in Advprtenlip SPECIALE AANBIEDING Tafelservies voor 6 personen f 69.- Theeservies voor 6 personen f 19.75 Ontbijtservies voor 6 personen f 29.75 ARZBERG porwlein btkroond m«t gouden medaille te Milaan. GROTE HOUTSTRAAT 82-M - HAARLEM SINDS 1876 Op 19 november zal voor heg eerst het ruim 20.000 bruto ton grote vierschroefs- stoomschip „Arkadia" van de Greek Line Amsterdam aandoen. Dit eerste bezoek gaat vooraf aan een geregelde drieweke lijkse dienst tussen Amsterdam en Que bec/Montreal v.v., waarmee de „Arka dia" op 2 mei van het volgend jaar een begin zal maken. Daarmee zal Amster dam dan voor de eerste keer in de ge schiedenis een gergelde passagiersdienst op Canada hebben. De „Arkadia" biedt accommodatie aan 1337 passagiers in de toeristenklasse en 50 passagiers eerste klasse. Het schip zal op 19 november Amster dam aandoen op weg naar Bremerhaven. Op de terugreis gaat het via Amsterdam, Londen, Le Havre en Cobh naar Canada. Op de retourvaart komt het op 16 decem ber ten derde male in Amsterdam. De to tale reisduur van Amsterdam naar Que bec bedraagt 8 dagen, naar Montreal 9 dagen. De „Arkadia" zal op 16 oktober Canadese militairen naar Rotterdam bren gen. Advertentie Senator Fulbright is een goede be kende van, en in, Europa. Vorig jaar, toen het Amerikaanse uitwisselings program voor studenten, dat zijn naam draagt, tien jaar bestond, aanvaardde hij het eredoctoraat aan de Vrije Uni versiteit van Brussel. Bij deze gelegen heid werd bovenstaande foto gemaakt. een minder gespannen geestesgesteldheid en met geringer gevaar voor een gewa pend conflict samen te leven. Hier zal echter niets van terecht komen, indien het publiek in het algemeen, en misschien zelfs de deelnemers aan de besprekingen in eigen persoon, deze ontmoetingen be schouwen als een laatste wanhopige toe vlucht die vrede of oorlog moet brengen. Als we evenwel deze ontmoetingen niet beschouwen als pogingen met het voorop gezette doel belangrijke kwesties die ons scheiden op te lossen, maar alleen als een poging van twee belangrijke mensen het begrip voor elkaar te versterken, dan kan er iets zeer goeds komen uit een serie van dergelijke ontmoetingen over een periode van jaren. Ontmoetingen tussen regeringshoofden zijn in de afgelopen jaren meer en meer gewoon geworden. De staatshoofden van de Amerikaanse republieken ontmoetten elkaar in 1956 in Panama. De regerings leiders der NAVO-landen kwamen in 1957 in Parijs bijeen. Er bestaat een voortdu rende processie van hoge buitenlandse of ficiële persoonlijkheden in Washington en sinds de tweede oorlog waren hierbij de premiers of staatshoofden van het meren deel der Europese en Latijns-Amerikaanse staten, alsmede van vele Aziatische en Afrikaanse landen. De Eisenhower-Kroesjtsjev-ontmoetin- gen, zo lijkt het mij, moeten eigenlijk zon der meer gezien worden als twee bijeen komsten méér in de opeenvolging van uitwisselingen op internationaal terrein. Ik ben verder van mening dat het voor president Eisenhower van belang is naar Europa te gaan om bondskanselier Aden auer, president de Gaulle en eerste minis ter Macmillan te ontmoeten. Zowel Aden auer als Macmillan heeft onlangs de Ver enigde Staten bezocht en ik hoop dat zich in de toekomst voor de Gaulle gelegen heid zal voordoen hetzelfde te doen. Er bestaan minder problemen geen enkel daarvan is, naar ik geloof, onoplosbaar tussen vrienden, maar het altijd nuttig van gedachten te wisselen in een persoon lijk gesprek. Algerije-Portorico Afgezien van de zaken, die rechtstreeks Kroesjtsjev, Berlijn en de toekomst van Duitsland betreffen, zijn er vele onder werpen die met wederzijds voordeel be sproken kunnen worden. Algerije staat ze ker op de lijst. Ik realiseer me dat dit probleem door de betrokken mannen-van- goede-wil in Frankrijk en Algerije moet worden opgelost. Het is een vraagstuk dat eldex-s in de wereld niet onbekend is ge- De senaat der Vrije Universiteit te Am sterdam heeft op voorstel van de faculteit der rechtsgeleerdheid besloten het eredoc toraat in de rechtsgeleerdheid te verlenen aan dr. A. A. L. Rutgers te 's-Graven- hage, oud-vice-president van de Raad van State, oud-gouverneur van Suriname, oud lid van de Tweede Kamer en oud-direc teur van Landbouw, Nijverheid en Han del te Buitenzorg. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijverdal (toez.) J. J. van der Krift te Ermelo. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Treebeek I. van Til te Middelstum. Geref. Gemeenten Beroepen te Haledon Avenue, Paterson (New Jersey, U.S.A.) M. Heerschap te Borssele. Advertentie TERLENK A-TREVIR A-DR AION costuums v.a. 129.50 TERLENKA pantalons 45% wol - 55% polyester.. 29.50 Sportcolberts „Zaalberg" moderne kleuren 49.50 Regenjassen ruitvoering m. satijnen rug 37.50 GROTE HOUTSTR. 96 TEL. 12210 weest. Bij het zoeken naar een oplossing lijkt het me dat onze Franse vrienden zouden mogen wensen kennis te nemen van de wederzijds tot voldoening stem mende verhouding, welke is uitgewerkt tussen Portorico en de Verenigde Staten. Deze onderlinge relatie is, zo ver ik weet, uniek. Portorico is geen staat, zoals New- York of California, geen „territory", zo als Alaska en Hawaii waren, voordat zij onlangs tot staten werden gepromoveerd, geen „federaal district", zoals Washing ton d.c. en ook geen kolonie. Het is een gemenebest, verschillend van al het ande re op dit terrein, dat ik ken. Het volk van Portorico heeft het Amerikaanse staats burgerschap. Dit is een regeling die voor alle betrokkenen weldadig is. Een ander onderwerp voor discussie met onze Westeuropese vrienden is de ontwik keling van de gemeenschappelijke markt, waarin de Fransen zulk een groot aandeel, staatslieden waardig, hebben gehad, en de te scheppen verhoudingen tussen de ge meenschappelijke markt, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Het is mijn persoonlijk verlangen dat deze verhoudingen zich gestadig zullen ontwik kelen naar steeds sterkere en hechtere banden, welke tot een groter en groter wordende economische integratie zullen leiden. De recente vooruitgang van Frankrijk, onder de straffe leiding van haar grote president, is opzienbarend geweest en heeft alle vrienden van Frankrijk bijzon der voldaan, vrienden die, zoals ikzelf, haar historie en de talenten en cultuur van het Franse volk sinds lang hebben bewon derd. Met haar gestadig groeiende econo mische kracht ben ik er zeker van dat Frankrijk een steeds belangrijker aan deel in de toekomstige ontwikkelingen zal hebben. Bett je over De grote mensen hebben de kleine we reld van mijn zoon plotseling verdeeld in zittenblijvers en overgeganen in dom- men en knappen. Hoe kan je die onbarm hartige vraag ontlopen, waarmee iedereen je nu overrompelt: „Ben je over?" Je kunt in de tuin op je rug liggen dro men, als er visite komt, of gewoon geen antwoord geven, of je kleine bruine armen liefkozend om een vaas bloemen slaan, en zeggen: „Wat zijn bloemen toch leuk van binnen hè? Zo'n wit steeltje met een kruis je erop, en er omheen allemaal van die kleine steeltjes met poeier Maar tante Bertha laat zich niet met een kluitje in het riet sturen, en vraagt nog eens nadrukkelijk: „Hé, zeg! Ben jij over?" Mijn zoon schudt zwijgend zijn hoofd, en duwt zijn neus verder in de bloemen. Hij droomt te veel, had juf gezegd. En overal zit hij poppetjes op te tekenen. Vreemd, om na jaren diezelfde bekende klacht weer te horen. Dat zoiets toch erfe lijk is! Wonderlijk, dat er speciale poppe tjesteken-chromosomen bestaan „Mmmmm," smaalt Bertha. „En vind je dat dan niet erg, om bij allemaal kleine jongens in de klas te komen?" Hij haalt onverschillig z'n schouders op. „Die groeien toch zeker," zegt hij. „Ben jij over?" vraagt Bertha nu aan Mi-ra, die ergens in de voorkamer ligt. Mira knikt gretig. Ze heeft er hard genoeg voor moeten werken vaak tegen de stroom in. Dan had kleine Ina het gezicht van Oldenbar- neveldt weer bekrast, en dan had ze appel stroop op de Zeeuwse eilanden laten val len. Om maar niet te spreken van het hei dense lawaai van Ina en André altijd om je heen, als je werken moest. „Ilouen jullie eens op! Je weet toch, dat ik in de overgangsleeftijd ben!" had Mira eens wanhopig uitgeroepen. Want ze leest al de krant, als een echte vrouw, eerst de advertenties. „En had je een mooi rapport?" vraagt tante Bertha. „Ik heb er van Oma vijf gulden voor gehad," zegt ze zakelijk, maar tante Bertha gaat er niet op in. Die kijkt nu weer naar André, die on hoorbaar op de grond is gegleden en een eindeloos dromerig spelletje speelt met een reep zonlicht, die over het kleed valt. Hij legt z'n hand er in, bekijkt al zijn vingers langdurig, beweegt ze, likt er een paar nat en bestudeert het effect. Daar sloven ettelijke speelgoedfabrikanten zich uit om het meest weelderige speelgoed voort te brengen, en hier houdt één van hun klanten zich urenlang bezig met zon licht, tien eigen vingers en een tong. „Wat wil jij later dan worden?" vraagt Bertha met iets van wanhoop in haar stem. Hij kijkt niet op of om. „Nou, niks," zegt hij dan. „M'n vader is ook niks." Paula Spotter „De verrichtingen op wegenbouwgebied zijn ook dit jaar, ondanks een lichte ver betering in de algemene financiële situ atie, ver beneden het noodzakelijke mini mum gebleven. Dit knelt te meer, wanneer men oog heeft voor het werk dat in deze bedrijfstak in de volgende tien jaar zal moeten geschieden. Hoewel de wegenbouw in het afgelopen jaar niet op dezelfde kunstmatige wijze werd afgeremd als in 1957, bleef het vraagstuk van de financie ring van de lagere publiekrechtelijke licha men bestaan, mede door de nog voortdu rende invloed van de gevolgen van de be stedingsbeperking. Daarentegen kwam de rijksoverheid naar verhouding met een behoorlijke hoeveelheid wegenbouwwerk op de markt". Dit zegt de Nederlandse Vereeniging van Wegenbouwers in haar jaarverslag 1958/59. Het minimum noodzakelijke op wegen bouwgebied is moeilijk exact te bepalen en de wegenbouwers vinden het daarom jammer, dat de rijksoverheid geen cijfers publiceert, dit temeer, daar zij wel over betrouwbare ramingen beschikt. Het ont breken van concrete gegevens omtrent toe komstige verwachtingen maakt het, aldus het jaarverslag, voor de wegenbouwbe drijven uitermate moeilijk om hun be- drijfspolitiek min of meer in verband met de redelijke verwachtingen in overeen stemming te brengen. De wegenbouwers achten bovendien coördinatie tussen de rijksoverheid en de lagere publiekrechtelijke lichamen nood zakelijk. Over de invoering van de publiekrech- teliike hedn'ifsorganisatie zegt het jaar verslag. dat het ontbreken van klare taal op dit punt het hedn'ifslevën alleen r«aar kopschuw maakt. ..De goede wil en de vurige wens schijnen het hü de P.B.O.-aan hangers zo dikwijls te winnen van zake- 'iike argumenten en zekerheid", zo wordt gezegd. Een welgemeende wens van de wegenbouwers is in dit verband dan ook. .dat men niet. moegepraat. ziin fiat geeft aan de een of andere mistige proefneming met een bedrijfschap". Uit de Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant van 28 Augusti 1759 ST. GOAR den 24 Augusti. Wanneer de Fransen s' namiddags den 21 deezer eene quantiteyt Buskruyt op Wagens door deeze Stad na elders ver voerden, en door eene naauwe Straat passeerden, zo vloog dezelve zonder te weten door welk Toeval met eenen yselyken Slag in de Lucht, waardoor de naby gelegenen Huyzen in gestort en veele Menschen onder de Puyn bevallen, ve: pletterd en om het leven ge komen zyn. In de gantsche Stad vind men bvna geen gave Ruyt meer, zynde alle de Vensters geruïneerd en ten eenenmaal weggeslagen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3