Verdwijning van vismeelfabriek doet publiek naar raadhuis stromen In de vishal en op zee Grootse hulde aan kapelaan Meijer Industriegrond 40 ct duurder, gift van f 1500.- door blije fabrikant Afscheid pater Kellner Opnieuw een Tsjechische Mig boven Oostenrijk EEN WERELDSENSATIE is de nieuwe AGFA OPTIMA BIJ oto qUWSÜÜ) kino WEEKABONNEMENTEN Engeland zal kernproeven niet hervatten Traangasbom voor Little Rocks onderwijsraad Bom in café in Buenos Aires; twee doden V R IJ DAG 28 AUGUSTUS 1959 Samen verschenen ze op het bordes, het gemeentebestuur van Beverwijk en de wethouders van Velsen. Drieduizend mensen zo niet meer juichten hun kelen schor. De Beverwijkse Harmonie Kapel speelde. De brandweer stond aan getreden, zwijgend en indrukwekkend. Zo was het bij het raadhuis van Bever wijk, donderdagavond om acht uur. In een korte raadsvergadering was de aankoop van de vismeelfabriek officieel bekend gemaakt. De koopsom bedraagt 850.000 werd er gezegd, 575.000 komt terug, 304.000 is voor de stank, zoals wethouder E. Gerritse het uitdrukte. wm ouder Verbeek. Tijdens deze vergadering was er een in drukwekkend moment geweest, toen de vier Velser wethouders de raadzaal bin nenschreden. Maar dit alles werd over troffen, toen de raadsleden zich naar bui ten begaven, en daar meer dan driedui zend mensen zagen verzameld. Het wa ren lang niet allen Beverwijkers. Er wa ren ook velen uit Velsen-Noord en Heems kerk gekomen. Een bewijs, dat de aan koop van de vismeelfabriek een waar IJmond-belang is geweest. Er werd gesproken en er werden bloe men aangeboden. En daarna maakten ve len gebruik van de gelegenheid B. en W. hun gelukwensen aan te bieden. Het was 's morgens allemaal begonnen met een reeks telefoontjes aan de raads leden. Daarna volgde een bijeenkomst, waarin de pers werd ingelicht. Als gevolg daarvan konden wij gisteren melden, dat de vismeelfabriek was aangekocht. Maai er gebeurde meer. „650 jaar stad" ging in groten getale bulletins ophangen, en in de loop van de dag kwam zelfs een stads omroeper in de weer. Het gevolg was, dat het om halfacht, toen de extra-raadsver gadering begon, al behoorlijk druk was bij Scheybeeck. In de raadzaal heerste een feestelijke stemming. Voor de tafel van burgemees ter en wethouders stonden bloemen, aan geboden door „650 jaar stad". Zij ver spreiden een heerlijke geur, maar die werd in de gedachten der raadsleden spoedig verjaagd, toen burgemeester J. H. S. Bruinsma de geschiedenis van de vismeelfabriek nog eens memoreerde. Kwalijke historie Op 30 oktober 1916 werd een vergunning gevraagd tot het oprichten van de N.V. Chemische fabriek Beverwijk, zo vertel- Wethouder Gerritse. de de burgemeester. De vergunning werd verleend, en de fabriek begon te draaien. In 1928 kwam het eerste grootscheepse protest na een periode waarin wel veel was gemopperd, maar weinig van de on tevredenheid officieel tot uiting was ge bracht. De vereniging van winkeliers en neringdoenden „Eendracht maakt macht" bracht toen ter kennis van het gemeen tebestuur, dat de stank van de vismeel fabriek de belangen van de Beverwijkers benadeelde. „Vreemdelingen zullen zich hier nooit vestigen, als ze dit eenmaal hebben geroken", verkondigden ze. In hetzelfde jaar maakte de gezond heidscommissie van Beverwijk een rond gang door de gemeente. Toen men op die tocht de Polderweg passeerde, werd men getroffen door een vreselijke stank. Men was er zeker van dat de bepalingen van de hinderwet niet werden nageleefd. Bewoners van de Pijpkade en omgeving protesteerden voortdurend. Er werd zelfs op zondagavonden gelost en het geschied de met open kruiwagens. „We worden soms onpasselijk", schre ven de bewoners. „Dit is niet uit te hou den, zeker voor onze kinderen niet". Zo bleef het al de jaren door. Uit het overzicht van de burgemeester bleek tel kens weer, hoe men pogingen heeft aan gewend de toestand te verbeteren. Men üe heèf Romunde stelde nieuwe verplichtingen vast, waar aan men zich veelal vermoedelijk niet 'lield. Het werd dan ook niet veel beter, les te vreemder, omdat men in IJmuiden naar weinig last had van de vismeelfa briek. In 1939 wendde burgemeester Scholtens ?.ich in arren moede tot de inspecteur van de volksgezondheid. Men heeft er nooit wat op gehoord. En toen de oorlog uitbrak werd het nog erger, want de nieu we bewindhebbers stimuleerden de pro- duktie. Na de oorlog volgden nieuwe on- Velen hebben donderdagavond in de Jeugdsluis aan de Kanaalstraat te IJmui den op hartelijke wijze afscheid genomen van pater A. J. M. Kellner. Deze was aal moezenier jeugdwerk-vrouwenafdeling in de Sint Gregoriusparochie en vertrekt naar Lutjebroek. Pastoor W. Ch. Westerhoven zei in zijn toespraak dat de parochie mede dankzij het werk van pater Kellner nu eindelijk meetelt. Twee kapelaans zijn nu onmis baar geworden. Pastoor Westerhoven sprak de hoop uit dat deze promotie van pater Kellner diens laatste stap zal zijn op weg naar een eigen pastoraat. Pater Kellner werd vervolgens toege zongen en toegesproken door verschillende vertegenwoordigers en leiders en leidsters van katholieke organisaties en bewegingen en nam van alle aanwezigen persoonlijk afscheid. WENEN (UPI). Voor de derde maal in een week hebben Tsjechoslowaakse militaire vliegtuigen het Oostenrijkse luchtruim geschonden. Een Mig-I5 van de Tsjechische luchtmacht vloog donderdag middag op een hoogte van 800 meter over het Oostenrijkse grensstadje Hainburg. Het toestel begaf zich ongeveer vijftien kilometer binnen Oostenrijks gebied al vorens naar Tsjechoslowakije terug te keren. Verleden week zaterdag en zondag werd het Oostenrijkse luchtruim geschonden door verscheidene Tsjechische gevechts vliegtuigen en een eenmotorig verken ningstoestelletje. derhandelingen. In 1947 kwamen 17 lijs ten met 1895 ondertekenaars binnen bij B. en W. Het college kreeg ook weer eens een klaagschrift uit Velsen: „de lossing is gebrekkig" stelde men, „men gebruikt nog steeds kruiwagens". Het bleek niet mogelijk afdoende op te treden, wat men ook probeerde. Ook al constateerde het technisch bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat de voorwaarden niet werden nageleefd. In 1955 gaf men een nieuwe vergunning met 34 voorwaarden, en in 1959 ging het IJmond-adviescollege zich met de zaak bemoeien. Dat is de historie van de last, die Beverwijk heeft gehad, en de vergeef se pogingen tot beteugeling, die werden ondernomen. Toen kwam de brand.... Nu of nooit „Toen was het nu of nooit voor ons" be gon wethouder Gerritse zijn betoog. „Het college stelde meteen alle mogelijke po gingen in het werk om de fabriek aan te kopen. Op 6 juli voerde men de eerste on derhandelingen met directie en commis sarissen van de n.v. Chemische Fabriek Noord-Holland. In de raadsvergadering er na, werd de raad op de hoogte gebracht. De onderhandelingen werden voortgezet. En zaterdagmorgen om 12 uur viel het be sluit de vismeelfabriek behoudens goed keuring van de commissie voor aankopen uit de raad aan te kopen." Hier moest wethouder Gerritse het be toog onderbreken, juist toen hij het aan deel van Velsen moest gaan noemen. Want plechtig verschenen de wethouders De Boer, Verbeek, Maas en De Jong van Vel sen in de raadzaal. Zij werden door de burgemeester welkom geheten en namen daarna plaats op de tribune. „We hebben alle mogelijke spoed be tracht" vervolgde de heer Gerritse het beton? ..Bij het overdor'T- on het pro- Burgemeester Bruinsma. bleem kwamen we tot de conclusie, dat aankoop ook voor buurman Velsen erg be langrijk zou zijn. Dat was ook tot uiting gekomen in een brief van het Velser ge meentebestuur waarin men sprak van een verpestende stnk, die zich zelfs tot Sant poort en Haarlem-Noord uitstrekte. Maan dagmorgen om half negen nam ik contact op met wethouder Verbeek. Deze zag het belang onmiddellijk in. B. en W. van Vel sen gingen akkoord, en daarna moesten we naar G.S. Ook dit college verleende alle mogelijke medewerking en nu zijn we zo ver. De aankoop is tot stand gekomen en goedgekeurd. En nu zult u benieuwd zijn wat het kost. We hebben gekocht de gebouwen, de fa briek met machines en de grond, bestaan de uit 22.227 vierkante meter. Dit alles kost ons 850.000 vermeerderd met 4000 transportkosten." Het was duidelijk dat men verbaasd was over dit lage bedrag, dat alleen dankzij de brand uit de bus kon komen. En de vol doening steeg nog, toen uit het betoog van wethouder Gerritse nog een belangrijk pluspunt naar voren kwam. „De grond bij dit bedrijf kan 575.000 opbrengen" zei hij, „al zal er wel wat ren teverlies optreden. Het komt hierop neer dat we 575.000 betalen voor grond, ge- Burgemeester Bruinsma dankt het oudste raadslid, de heer Romunde. bouwen en machines, en 304.000 voor stank." Men wil nu de prijs van de gronden in het industrieterrein benoorden het kanaal van Beverwijk en Velsen met 35 a 40 cent per vierkante meter verhogen. Dit is ver antwoord, omdat de grond, nu de stank verdwijnt, veel meer waard wordt. Dat laatste bleek wel, toen de fabrikant Ver- mey onmiddellijk na de raadsvergadering als dank 1500 schonk, met de bedoeling dat dit geld voor het zwembad wordt be steed. Men is in deze kringen zeer dankbaar, vooral ook omdat er op het industrieter rein veel verzorgende industrie zit. Maar niet alleen de industrie was dank baar. Dat er buiten feestvreugde heerste, was al duidelijk geworden,, toen de mu ziek van de harmoniekapel steeds opnieuw concurreerde met de sprekei's in de raad zaal. Het bleek uit een telegram van het verheugde spoorwegpersoneel Beverwijk. Maar toch was het voor degenen, die de raadzaal hadden bevolkt, een openbaring, toen zij buiten een duizendkoppige menig te zagen staan. Reden tot vreugde Op het bordes sprak de heer Romunde als oudste raadslid B. en W. toe. „Als ooit een besluit niet onopgemerkt is genomen, dan is het nu geweest", zei hij. „Maar er is dan ook alle aanleiding tot vreugde. Be verwijk is niet langer „stinkwijk". We kunnen nu straks gaan spreken over de „heerlijkheid Beverwijk". De gemeenteraad wil uw college inclu sief de secretaris enige kleuren en geuren aanbieden. Daarom offreer ik nu deze bloemen. Ook aan het gemeentebestuur van Velsen wil ik hier welgemeende woorden van dank richten voor de aangeboden me dewerking. Dit samenspel toont duidelijk welke mogelijkheden er liggen op het ge bied van TJmondsamenwerking". Het hartelijke applaus dat bij deze woorden onder het uit Beverwijkers, Vel- senaren en Heemskerkers samengestelde publiek opsteeg bewees duidelijk dat de IJmondgedachte toch wel onder de men sen leeft. „Laten we er goed aan denken dat een goede buur beter is dan een verre vriend aldus de heer Romunde. „We hebben bo vendien nu ook eens kunnen zien. dat ambtelijke molens toch niet altijd lang zaam draaien". Ook de heer Stoutenbeek, voorzitter van „650 jaar stad" voerde daarna nog het woord. Hij uitte zijn waardering voor het gemeentebestuur, dat steeds zijn best heeft gedaan een oplossing te vinden. „Toen de brand uitbrak, heeft de brand weer alle moeite gedaan om een deel te sparen. Zo zijn ze nu eenmaal. Als ze een brand zien, gooien ze er water in. De vis meelfabriek bleef. Maar nu gaat ze toch eindelijk weg". Burgemeester Bruinsma zei, dat burge rij 'en gemeentebestuur het nog nooit zo eens zijn geweest. „Men is spontaan sa mengestroomd voor het huis der gemeen te. U kunt zich niet voorstellen hoe blij we zijn geweest, en hoe de tijd ons tijdens de onderhandelingen lang duurde. Er komt nu een betere tijd voor Beverwijk. Maar ik moet toch wel even zeggen, dat het altijd aan de directie heeft gelegen en zeker niet aan de arbeiders. We zullen voor hen doen wat we kunnen". Met loeiende sirenes defileerde vervol gens de Beverwijker brandweer voor B. en W., waarna ze binnen rijkelijk werd onthaald. Hierbij bleek het brandweer korps over dermate grote vocale kwalitei ten te beschikken, dat het jammer zou zijn als men deze talenten niet verder ging ontwikkelen. Velen kwamen B. en W. daarna de hand schudden op het raadhuis. En straks is er voor het gemeentebestuur nog een diner- tje. Want de schoonzoon van secretaris Post had enkele weken geleden toevallig gezegd „als jullie kans zien die vismeel fabriek kwijt te raken, wat jullie nooit lukt, geef ik een diner voor de gehele ge meenteraad". Daar zit hij nu aan vast. Er waren ook nog enkele telegrammen. Van de Heemskerker tuinders en de so ciaal culturele raad. En dat er de gehele avond verder een feeststemming heeft ge heerst kan men zich begrijpen. Want zel den heeft een bevolking zo spontaan haar vreugde getoond als gisteravond in Be verwijk. En dat is allerminst verwonder lijk. Advertentie U drukt op de knop en deze geheel automatische camera doet de rest: Belichting precies „in de roos"; al uw foto's haarscherp door de speciaal gecon strueerde lens. Gaat u deze droomcamera eens bekyken 305.- KENNEMERLAAN 3—5 (bij de brug) Wel heel duidelijk is donderdagavond in het stampvolle St. Jozef huis door de r.k. parochianen van Velsen-Noord gedemonstreerd welke grote plaats kapelaan P. J. Meijer, die vandaag naar de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Amsterdam vertrekt, gedurende zes jaar in de St. Jozefparochie heeft ingenomen. Men had slechts vier dagen, maar deze korte periode is voldoende gebleken om de zeer geziene kapelaan een prachtig afscheid te bereiden. Zijn collega, kapelaan J. F. M. Hoes, ge waagde dan ook van de grote spontani teit onder de parochianen, toen het vertrek bekend was. Hij stelde de grote gemoede lijkheid onder de Velsen-Noorders tegen over een vraagteken in de nieuwe stads- parochie, waarheen kapelaan Meijer gaat. Pastoor A. G. de Boer noemde zijn ver trekkende huisgenoot „de man van de actie", die enorm veel heeft gepresteerd en die vooral hart had voor het jeugdwerk. De dankbaarheid van de parochianen kreeg vorm in de aanbieding van een kost bare kleinbeeldcamera met accessoires, een bandrecorder (alles werd inmiddels opgenomen) en een prachtige stoel. De nieuwbenoemde kapelaan G. C. Lins- burg kan voortbouwen op het begonnen werk. Voor de Raad van"'Overleg, één van de geesteskinderen van kapelaan Meijer, sprak de heer M. J. J. Martens. Hij bood Aanvoer van donderdag De totale aanvoer aan de IJmuider vis- afslag bedroeg donderdag 6740 kisten vis, waarvan 135 kisten tong en tarbot, 3 heil bot, 225 schol, 10 schar, 2635 haring, 2175 makreel, 710 schelvis, 215 wijting, 235 ka beljauw en gul, 85 leng, 15 haai, 5 ham, 5 wolf, 20 poon, 245 koolvis en 22 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: heilbot 3,50 tot 2, grote tong 5,60 tot 5,10, grootmiddel tong 4,10 tot 3,90, kleinmiddel tong f 4 tot 3,50, kleine tong I 3,70 tot 3,50, kleine tong II 3,40 tot 3, tarbot I 3,10 tot f 2,50, zalm f 9; per 50 kilo: tarbot IV 96 tot 62, grote schol 48 tot 44, grootmiddel schol f 44 tot 43, klein middel schol 49 tot 40, kleine schol I 50 tot 24, kleine schol II 50 tot 24, schar 34 tot 20, bot /ll, verse haring 20,80 tot 11, makreel 21 tot 13, grote schelvis 35 tot 27, grootmiddel schelvis f 34 tot 23, kleinmiddel schel vis 31 tot 23, kleine schelvis I 27 tot 23, kleine schelvis II 26 tot 20, wijting 25 tot 10,50. grote gul f 44 tot 27, middel gul 33 tot 23, kleine gul 24 tot f 16, kleine leng 22. kleine haai 25 tot 6.40. ham 120 tot 86, kleine wolf 41 tot 36, poontjes I 17 to.t 11, kleine koolvis zwart 26 tot 14, kleine koolvis wit f 28 tot 27; per 125 kilo: grote kabeljauw f 280 tot 114, grote koolvis zwart 86 tot f 64, grote koolvis wit f 86 tot 76. grote leng 55 tot 49, grote wolf f 96. Besommingen van donderdag ÏJM 33 Thorina en IJM 57 Medan 39.800. IJM 36 Jacoba Geziena f 14.700, IJM 10 Maria van Hattem 17.000, IJM 32 Elie Chénévière 18.600, KW 87 Alba tros f 14.600. KW 104 f 5.940, KW 10 Adrianus 5.730, KW 60 Cath. Duyvis 1.180, KW 94 Willem 1.390, RO 27 Willem Robert f 7.920. Aanvoer van vrijdag Het is makreeltijd in IJmuiden. Er wor den grote hoeveelheden van deze vis aan gevoerd, en de conservenfabrieken zijn ijverig aan het kopen. De kwaliteit van de makrelen is goed en daardoor is er grote vraag naar deze vis. De prijzen zijn dan ook maar weinig gezakt ondanks het grote aanbod. De vraag van de consument is betrek kelijk klein in dit jaargetijde. Dat de vraag bij de handel toch zo groot is, komt dan ook doordat men deze vis van goede kwaliteit allerwegen gaat invriezen voor de winter. De aanvoer van gul en kabel jauw was zeer gering, evenals in vorige dagen. De trawlers hebben zich alle op de makreelvisserij geworpen. In korte reizen is men in staat goede besommingen te maken, zoals heden wel is gebleken. Dat blijkt duidelijk uit de Amsterdam, die vrijdag om twaalf uur uitvoer en nu een besomming maakte van bijna 25.000. Het gevolg is, dat bij deze makrelenvang- sten zowel reders als handelaars in hun schik zijn. Vijf trawlers, een logger en twintig kot ters verzorgden deze dag de aanvoer. In totaal werden 6045 kisten vis aangevoerd, namelijk 335 schelvis, 32 wijting, 1430 ha ring, 3485 makreel, 50 gul en kabeljauw, 97 koolvis, 200 schol, 10.000 kilo tong. 900 kleine kisten haring, 300 stokkebit en 65 stuks stijve kabeljauw. De KW 8 Deining (21 aug.), het schip met de legendarische makreelvangsten,was gisteren al binnen en kwam dus het eerst aan bod. 1135 kisten makreel werden ge lost. benevens 20 wijting, 70 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 30 haring, 5 varia en 13 kantjes. De IJM 28 Amsterdam (eveneens 21 aug.) voerde aan 100 kisten schelvis, 300 haring, 750 makreel, 25 diversen en 500 kleine kis ten haring. De RO 46 Claesje (17 aug.) is na enkele dagen ook op de makreelvangst overgegaan: het resultaat was 840 kisten makreel, 10 wijting, 140 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 35 koolvis, 145 haring en 143 kantjes. De KW 101 Nestor (17 aug.) zorgde voor 307 kantjes, 55 schelvis, 40 koolvis, 50 haring, 760 makreel, 5 diversen en 65 stijve kabeljauwen. De IJM 34 Allan Water (19 aug.) bracht 400 kleine kisten haring, 900 kisten haring, 12 varia en 243 kantjes. De kleine vaart was er met 22 schepen, die schol en tong aanvoerden. Pryzen voor vrijdag Doordat de kabeljauw schaars bleef be taalde de buitenlandse handel tegen de ge woonte in ook vandaag nog goede prijzen voor de vis. Grote regels kabeljauw brach ten daardoor f 114 tot f 122 op, kleine regels f 55f 60, kisten grote kabeljauw f 108—f 114. Verder betaalde de export voor grootmiddel tong f 3.80f4.30, klein middel tong f 3.40f 4.00, tong I f 3.30 f 3.70, slips f 2.90—f 3.30, tarbot f 2.50— f 3.00, schol I f 48—f 53. Het binnenland betaalde voor: kisten kleine kabeljauw f 84f 100, grote gul f 41f 42, middel gul f 35f 37, torren f 23f 27, zwarte koolvis f 76f 80, grote, grootmiddel, kleinmiddel schelvis en pen nen f 25f 33, braad f 20f 27, wijting f 18f 23, grote tong f 5.00f 5.50, schol II f 50f 57, schol III f 29f 45, grove haring f 19f 21, kleine haring f 11f 14, grove makreel f 14f 17, kleine makreel f 12.50 f 14. Besommingen van vrijdag IJM 34 Allanwater 19.000, IJM 28 Amsterdam f 24.700, KW 8 Deining f 20.400, KW 101 Nestor 13.000, IJ M204 Verwachting f 1.790, EH 9 410, KW 31 f 2.260, KW 35 1.130. KW 56 1.190. KW 60 340. zee Op weer om de noord. De echter maar matig. Er Het was goed vangsten waren werden 150 tot 250 manden makreel en haring gevangen, waarbij de makreel de voornaamste plaats innam. De Postbay IJM 35 deed een trek van 60 manden makreel, de IJM 79 Job Gouda een trek van 2 pakjes. De haringvisserij on de 55 tot 57 graden was ook aan de matige kant. Er werden 80 tot 150 kantjes per dag gevangen De loggers en kotters op de kust boek ten vangsten van 80 tot 150 kilo tong en 10 tot 20 manden schol en wijting per et maal. De loggers en kotters op en bij de Doggersbank waren ook niet bijster ge lukkig. Zestig tot tachtig manden wijting, gul en schelvis luiden de resultaten. Voor zaterdag Voor de zaterdagmarkt stoomt thuis de IJM 20 Johannes Polderman met 1100 kis ten vis. De vangst bestaat uit 175 schelvis. 200 haring. 475 makreel, 150 kleine kisten haring, 20 wijting. 80 gul en kabeljauw. 30 diversen en 150 stuks stijve kabeljauw. De KW 122 Arie Ouwehand heeft 560 kis ten aan boord, waarvan 400 haring. Bovendien zal het schip 400 kantjes kunnen lossen. Verder komen morgen nog de KW 171 Jan Maria met 1250 kisten, de IJM 97 Toronto met 1600 kisten en de KW 82 Stadt Enchuysen met onbekende vangst. Het belooft dan ook in de hallen een drukke dag te worden. Haringvangsten Daverend waren de resultaten van de Katwiiker drijfnetvloot niet. Uitschieters zijn alleen te melden van de KW 47 Noordzee met 60 en nog 33 netten te halen, KW 70 Nelly Maria met 90 kantjes, en nog 30 netten, KW 20 Grietie met ino kantjes en nog 62 netten te halen. KW 127 Borneo met 85 kantjes. KW 86 Sumatra met 60 kantjes (en nog 45 netten). KW 95 Toenadering met 60 kantjes en nog 43 netten. De resultaten zijn: KW 5 met 10. KW 6 met 40. KW 23 met 25. KW 25 met 50, KW 138 met 17. KW 147 met 50. KW 16 met 20. KW P met 12, KW 47 met 60 (nog 33), KW 54 met 60. KW 70 met 90 (nog 30). KW 168 moet nog halen. KW 170 met 40, KW 20 met 100 (nog 62 netten). KW 78 met 17, KW 43 geen vangst, KW 44 met 45. KW 127 met 85. KW 18 geen vangst. KW 48 met 50 (nog 30 netten), KW 67 met 12, KW 86 met 60 (nog 45 net ten). KW 95 met 60 (nog 43 netten). KW 130 niet gehaald, KW 151 met 30, K W163 met 14. Trekkers: IJM 75 met 25. KW 73 met 60. KW 99 met 60. KW 74 met 100. KW 40 met 6. KW 38 met 45. KW 141 met 25 thuisstomend. Gemiddeld: Scheveningen 16, Kat wijk 38. Nog steeds worden er veel kleine ha ringen gevangen. De vissers, die tussen de 55 en 56 graden aan de slag zijn, van gen voor 50 percent kleintjes, de trekkers in de noord halen voor 70 percent groter op. De opvangprijs voor de kleine haring ligt nu rond 36 tot f 37,50 per kantje, voor de grote op 37 tot 38. Dit geldt voor volle haring, bij file haring wordt aftrek toegepast. een vulpen aan, waarna de heer H. Peekei, voorzitter van de r.k. Werkmeesterorgani satie zich afvroeg of een zelfde goede mo tor voor het werk van KAB, KAJ en Schoolverlatersactie zal terugkomen. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. De heer L. van de Wal sprak namens de afdeling Velsen-Noord van de Bond van Ouden van Dagen, die nimmer een ver geefs beroep op kapelaan Meijer heeft ge- daa.n De aardige geste van het aanbieden van een kist sigaren kreeg een daverende bijval. Achtereenvolgens spraken nog de heer P. J. Lubbers voor de KAB, die een foto statief met balhoofd schonk, de heer N. de Zeeuw namens de Ned. Kath. Bond van Werknemers(sters) in de Industriële Be drijven „St. Willibrord", de heer D. Glan- dorf, directeur parochiezangkoor en hoofd van de r.k. Jongensschool en namens de meisjesschool; A. Duineveld an de tafel tennisclub DOKO; W. Bervoets voor het oudercomité van de scholen; mevrouw Scheenaard voor de St. Elisabethsvereni- ging. Zij overhandigden elk een enveloppe met inhoud. Voor een bijzondere verrassing zorgde de r.k. Instuif, waarvan kapelaan Meijer vijf jaar geleden de oprichter en de per manente promotor is geweest voor verant woorde culturele ontspanning en amuse ment, waarvan het laatste grote tuinfeest in „Velserbeek" een zeer geslaagd voor beeld was. De heer L. Bart, die aan een en ander op geestige wijze herinnerde, deelde verolgens mede, dat de KRO dit Instuifwerk dermate belangrijk vindt, dat hieraan over veertien dagen een uitzending zal worden gewijd. Namens de leden kreeg de voortreffelijke organisator een prachtig groot radiotoestel aangeboden. Tenslotte waren het de heer C. Eyman voor de KAJ met een enveloppe, de heer J. van Gooi voor „De Tunnelboys" met een enveloppe en een fraaie elektrische klok en de heer S. v. d. Kolk voor de Kath. Actie met een langspeelplaat, die hun dankbare gevoelens jegens de scheidende kapelaan uitten. „Zes beste jaren" Dit alles heeft kapelaan Meijer, die zes „beste jaren" in Velsen-Noord heeft door gebracht, overweldigd en hij kon moeilijk voor zoveel spontane hartelijke waarde ring woorden van dank vinden. Wel be dacht hij, onder grote bijval, de beide huis houdsters van het parochiehuis met grote, fleurige boeketten. Honderden parochianen kregen daarna gelegenheid om met een handdruk en goede wensen afscheid te nemen van de man van de actie, kapelaan Meijer. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE LONDEN (Reuter) De Britse rege ring wil geen toestemming geven tot her vatting van kernproeven zolang er nuttige besprekingen op de conferentie over het stopzetten van kernproeven aan de gang zijn, aldus heeft een woordvoerder van het Foreign Office verklaard. Hij zei dit in antwoord op vragen naar aanleiding van het Amerikaanse besluit om de op schorting van kernproeven tot het einde van dit jaar te verlengen. (ANP) De secretaris-generaal van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen, de I.C.F.T.U., heeft in Brussel verklaard, dat in de rijen van de vrije vakverenigingen „grote bezorgd heid" is ontstaan over de berichten, dat de Franse regering proeven met kernwa pens zou gaan nemen in de Sahara en dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië de proeven misschien zullen hervatten. De heer Oldenbroek verklaarde, dat het onder de huidige omstandigheden be treurenswaardig zou zijn, indien waar ook ter wereld, met inbegrip van de Sa hara, de proeven zouden worden hervat. „Het is niet meer dan natuurlijk, dat de Afrikaanse volken in het bijzonder opge schrikt zijn door de mogelijkheid van proeven in de Sahara en in het bijzonder de Afrikaanse vakverenigingen hebben zich krachtig tegen dit experiment ver zet", zo zei hij. LITTLE ROCK (Reuter/AFP) De on derwijsraad van de Amerikaanse stad Little Rock heeft donderdagavond in aller ijl een vergadering afgebroken, omdat er twee traangasbommen in de hal van zijn gebouw werden geworpen. Er is niemand gewond. Een negerbediende zei, dat hij drie blanke vrouwen van de voordeur naar een gereedstaande auto heeft zien hollen kort voordat hij in de gaten had, dat er traan gasbommen waren geworpen. De politie heeft drie paar vrouwensandalen bij de voordeur gevonden. De ongeveer dertig deelnemers aan de vergadering van de raad hebben het ge bouw door een achteruitgang verlaten. BENOS AIRES (AFP) Een bomaan slag in een groot café in het centrum van Buenos Aires heeft donderdagavond twee mensenlevens gekost. Zes personen wer den gewend. De politie heeft een 23-jarige communiste gearresteerd, die ervan wordt verdacht de aanslag te hebben gepleegd. Zij zou zijn geholpen door een voormalig peronistisch lid van een provinciale raad, die thans leider is van een vakbond van emtaalbewerkers. Deze man wist te ont komen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7