Politie joeg belhamels met de sabel en gummistok uiteen B RYLCREE Eerste dag leverde behalve snelle tijden ook bekeuringen op Aalsmeers bloemencorso en stadionspel op 5 september Britten menen probleem van de terugkeer te hebben opgelost DAM TOT DAM-RACE Deelnemers in snelheidsklasse maken van „grap" bittere ernst „Maskerade", onderwerp van in totaal 42 versierde wagens Wij willen helemaal niet naar Zaandam NOZEM-REL IN AMSTERDAM Tijdklokken liepen niet synchroon Polaris van schip gelanceerd Letterkundige opdracht Brief aan Eisenhower Overleden vrouw pas na vier weken gevonden Kort nieuws Ruimtevaart-symposium Vacuumvorming van raket in dampkring Vier doden in het verkeer BRYLCREEM voor mooi gezond haar VRTJDAG 28 AUGUSTUS 1959 „De hele Dam-tot-Dam-race is eigenlijk een grap, die alleen maar bedoeld is om de aandacht te vestigen op een ernstige kwestie: het bouwen van een tunnel onder het Noordzeekanaal of het IJ door. We willen de noodzaak van een Coen. of IJ- tunnel weer eens in het middelpunt van de belangstelling plaatsen. Die racerij is maar een bijkomstigheid". Aldus de heer C. Meijer, voorzitter van de Zaanse V.V.V. tijdens een persconferentie, die in het be gin van deze week gehouden werd. Na de dag van gisteren weten wij echter uit eigen ervaring en uit talrijke gesprek ken, die wij met tientallen deelnemers hebben gevoerd, dat de meeste inschrij vers in de vrije snelheidsklasse er bepaald anders over denken. Met dodelijke ernst hebben zij hun tochten meestal voorbereid, nerveus wachten zij op het startsein, ver beten volbrengen zij de rit of vaart en zij vloeken en tieren wanneer hun kaart een fractie van een seconde te laat wordt af gestempeld. We mogen en willen beslist niet partij dig zijn, maar we vonden het wel plezierig dat de snelste tijd gisteren gemaakt werd door de 32-jarige Wout Bruynzeel, die wel iswaar moe, maar doodkalm bij de finish arriveerde.. FJjj Was nauwelijks benieuwd naar zijn tijd, informeerde eerst of zijn motorrijderWel een rustig plaatsje had gekregen en liet gelaten de vele vragen van de verslaggevers over zich heengaan. Hij had het leuk gevonden om mee te doen, vertelde hij ons later, uitsluitend om de sport en hij lachte schamper toen hij even daarna een van de functionarissen over de Dèm-toe-Dèm-race hoorde spre ken. Wout Bruynzeel voert na de eei-ste dag van het klassement in de vrije snelheids klasse aan met een tijd van 10 min. 25 sec. Overigens waren er wel deelnemers ge weest die het zeven kilometer lange tra ject sneller hadden volbracht, maar zij werden gediskwalificeerd of legden de ra ce buiten mededinging af. De eigen speedboat van Bruynzeel had bij het proefvaren averij opgelopen en te elfder ure had hij de hulp ingeroepen van de Duitse miljonair Herbert Dinkheller uit Essen, wiens boot „Magdalena" met een motor van 350 p.k. een snelheid van 90 kilometer per uur kan halen. De Duitser was ijllings naar Zaandam gekomen en vijf minuten voordat Bruyn zeel zou starten meerde hij bij het Bode centrum in Zaandam. Kort daarna arri veerde zijn passagier die van zijn motor sprong, hals over kop in de boot belandde en direct wegvoer. In Amsterdam stond aan de Ruyterkade weer een motorfiets klaar, die Bruynzeel in één minuut naar de Dam bracht. Zijn recordtijd werd door het publiek met luid gejuich begroet. Hetzelfde publiek, dat even tevoren wat schamper lachend radio reporter Dick van Rijn had zien vertrek ken. Deze was namelijk aan alle zijde in schuimplaslic verpakt opdat hij zich tij dens de race met ex-kampioen Wim de Vreng aan het stuur van de speedboat niet zou bezeren. Van Rijn, die des morgens in gezel schap van burgemeester Franken van Zaandam over de bodem van het IJ was gewandeld bereikte een tweede plaats met 12 min. 9 sec. Derde werd donderdag de populaire zangeres Teddy Scholten, die de tocht maakte per taxi, vleugelboot en sport wagen. Zij deed over de tocht 12 min. 51 sec. „Hoe is het geweest?", vroegen wij Teddy Scholten toen zij in Zaandam arriveerde. „He, he", zei Teddy Scholten. „Hoe is het gegaan?", vroegen wij nogmaals. „Heb je een kammetje voor me?", vroeg Teddy Scholten. „Hoe was de tocht?", vroegen we haar voor de derde keer, terwijl Teddy Scholten heur haar kamde. „Fantastisch" zei een meneer achter ons, die even later bekende van de grammofoonmaatschappij van Teddy te zijn. Hij had de tocht weliswaar niet meegemaakt, maar hij kon ons er alles Van- vertellen. Daar hebben we echter maar voor be dankt. De heer H. Post uit Koog aan de Zaan die door bijna niemand werd opgemerkt (behalve door de eigenlijk nog wat on wennige jury dan) veroverde op deze eer ste dag de vierde plaats met 15 min. 18 sec. en de, zoals wij gisteren al schreven, in de ochtend wat kwade heer G. P. J. Murk hield woord en verbeterde zijn eigen och al niet slechte tijd (15 min. 29 sec.) •"aarmee hij beslag legde op de voorlo- oige vijfde plaats Diverse deelnemers in de snelheidsklas- se werden .gediskwalificeerd wegens be keuringen. Twee van hen maakten een Teddy Schollen heef t haast. En terecht, want zij wil een zo snel mogelijke tijd maken in de race die van Dam tot Dam gaat. Teddy slaagde, zij kreeg het record op haar naam. Niet lang evenwel. De groep van de Amsterdamse kunstenaarssociëteit „De Kring" ging gisteren omstreeks het middaguur ge heel reglementair van start en alles rvees erop, dat deze deelnemers hun beste krachten zouden inspannen om een goed figuur te slaan in de snel heidsrace. Voor het nationaal monu ment weigerde de motor van de auto echter al en de hulpauto bleek geen materiaal te bevatten om dit euvel te verhelpen. Op de zijkant van de wagen werd vervolgens in een oogwenk een bord geplaatst met de mededeling „Wij wil len helemaal niet naar Zaandam, wat moeten wij er eigenlijk doen?" Uit de wagen werden honderden pamfletjes met diverse verdraaide slagzinnen over het publiek uitgeworpen. De (Zaanse) organisatoren stonden te lachen. Maar niet van harte, geloven we. In de loop van de eerste dag bleek de wedstrijdleiding dat de zes duivenklokken waarvan er drie in Zaandam en drie in Amsterdam voor de race gebruikt wer den, niet alle volkomen gelijk bleven lo pen. Dit houdt in dat in de verstrekte tij den wellicht nog een kleine wijziging kan worden aangebracht. Van de deelne mers aan de snelheidsrace zal de start kaart worden opgevraagd. Daarop kan worden afgelezen welke klok gebruikt is. Mocht dit een klok zijn geweest, die in de loop van de dag wat te snel of te lang zaam heeft gelopen, dan zal men alsnog in staat zijn precies de werkelijke tijd uit te rekenen. Men verwacht niet dat dit enige wijziging zal aanbrengen in de volgorde van de snel ste deelnemers, aangezien de verschillen tussen de tijden die de klokken aanwezen slechts tot seconden beperkt bleven met uitzondering van een klok in Amster dam, aan het einde van de wedstrijd, waarvan het tijdsverschil tot ruim een minuut bleek te zijn gegroeid. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse politie heeft ingezien, dat de gummistok nog niet voldoende is om nozems tot de orde te roepen. Gister avond is in de Amsterdamse binnenstad voor het eerst op grote schaal de blanke sabel gebruikt. Deze rel was tevens de bloedigste, die zich rond de nozems heeft afgespeeld. In de ziekenhuizen moesten zich twee politieagenten en vijftien jongelui laten behandelen. In de cellen van de bureaus Warmoesstraat en Leid- seplein zaten gisteravond laat veertien jongens en drie meisjes. De relletjes deden zich gisteravond voor tussen Dam en Leidseplein. Veel mensen, die uit nieuwsgierigheid kwamen kijken, liepen en passant klappen op. De politie meent, dat de honderden mensen, die 's avonds de binnenstad intrekken om naar de nozems te kijken, daarmee zelf het risico nemen een tik van de gummi stok of sabel te krijgen. Vooral in de smalle Leidsestraat, waar men niet ge makkelijk kan ontsnappen, is de kans op een pak slaag in zulke gevallen groot. Er heerste gisteravond reeds vroeg een geladen sfeer in de binnenstad. De be manningen van de politiebureaus waren van extra personeel voorzien en meer surveillance-auto's dan gewoonlijk ble ven in de buurt. De nozems waren voor een deel op bromfietsen, naar de Dam gekomen. Vandaar trokken bijna drie honderd jongelui dicht aaneen gesloten naar het Leidseplein, geëscorteerd door knallende bromfietsen. Een deel van het publiek vluchtte angstig, maar er kwa men andere nieuwsgierigen terug en ten slotte was de chaos in het verkeer zo groot, dat de politie met auto's en mo toren op de bende inreed en aan de CAPE CANAVERAL (UPI) Vanaf een omgebouwd koopvaardijschip is hier vandaag met succes een Polaris-raket gelanceerd. Het was de eerste lancering van dit onderzeebootprojectiel op zee. De raket werd uit een buis met samen geperste lucht geschoten tot op zekere hoogte boven het dek van het schip. Toen ontbrandde de motor van de eerste trap en schoot het projectiel weg boven de Atlantische Oceaan. Met deze proef is een belangrijke stap vooruit gedaan in de ontwikkeling van de Polaris, die in de herfst van 1960 ge reed moet zijn voor operationeel gebruik. De eerste lancering door een onderzee boot moet begin 1960 geschieden. De uit twee trappen bestaande, op vaste brandstof werkende raket werd af gevuurd uit een buis beneden het dek van de U.S.S. Observation Island, een vroeger koopvaardijschip, dat speciaal verbouwd is voor proeven met de Po laris. Varend met een snelheid van on geveer 5 knopen, bevond het schip zich ongeveer zeven mijl uit de kust van Cape Canaveral, toen de Polaris gelanceerd werd. De burgemeester van Zaandam, de heer G. J. D. Franken, wandelde in duikerpak uiteraard onder het IJ door en werdaan de andere oever ver welkomd door een als Jan Pieterszoon Coen verklede figuur. snellere tijd dan Wout Bruynzeel. Des och tends volbracht de 18-jarige Herman Hei- kens, de tocht met behulp van de trein in 9 min. 18 sec. doch hij werd tijdens de rit per motor van Iiembrug naar Zaandam bekeurd en derhalve uitgeschakeld. Ook de heer J. Poulain ondervond, dat de Zaan- damse politie aanmerkelijk minder soepel was dan die in Amsterdam want ook hij kreeg een proces-verbaal wegens te hard njden. De overigens niet geldige tijd van de heer Poulain was 9 min. 28 sec. Snelste De Nederlandse Spoorwegen hebben buiten mededinging omdat zij hun eigen passagiers geen concurrentie willen aan doen op de eerste dag veruit de snelste tijd gemaakt. De 22-jarige aspirant-com mies Van der Donk uit Amsterdam, die gisteravond kort na half zeven achterop een motor de race in Amsterdam begon leverde 7 min. en 16 sec. later zijn kaart in Zaandam af. Daartoe was niet alleen een snelle mo torrit noodzakelijk, maar vooral een goe de aansluiting met de speciale trein, die op het traject van Amsterdam naar Zaan dam een snelheid bereikte van om en na bij de 150 km. per uur. Een bijzonder grote kanshebber is, zo hoorden wij, de 24-jarige speedboatkam- pioen van Nederland, John ter Haak, die donderdag evenals vele van zijn mededin gers, op het woelige water van het IJ pech kreeg en met een zeer matige tijd genoe gen moest nemen. „Morgen doe ik het weer", zei hij. En vele „snelheidsmaniakken" zeiden het hem na. In de Toerklasse ging alles aanmerke lijk rustiger. De deelnemers vertrokken en arriveerden met minder al dan niet opgeschroefde luidruchtigheid. Zij hadden meer plezier, liepen minder gevaar om bekeurd te worden en maakten door mid del van pamfletten en meegevoerde re clameborden aanzienlijk meer propagan da voor het Zaans tunnelcomité. Toch hadden zij het ook vaak niet ge makkelijk want wij zagen bijvoorbeeld uit de huid van een ijsbeer een man kruipen, die er ruim twee uur in had gezeten. „Ik doe het nooit meer," zei hij, „ik heb het van m'n leven nog nooit zo warm gehad." Waarmee weer bewezen is dat ook een Dam-tot-Dam-race niet altijd een pretje is. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan dr. J. J. Mak te Leiden opdracht verleend tot hel voor de druk gereed maken van een uitgave met inleiding, aan tekeningen en woordenlijst van het onlangs door prof. dr. G. Kuiper te Parijs ontdekte exemplaar van „Een seer schoon spel van zinnen ghemaeckt by myn heer Johan Wtenhove anno 32 ende is ghespeelt anno 1543, gedrukt anno 1570". Onder het motto „Maskerade" zal dit jaar op 5 september het jaarlijks bloemen corso van Aalsmeer gehouden worden. De corsowagens zullen alle geïnspireerd zijn op bekende toneelstukken uit het heden en verleden, waarbij men verder uitgegaan is van de gedachte, dat het toneel de mens heid een spiegel voorhoudt, zodat men eigenlijk op de praalwagens zichzelf kan terugvinden. De totale kosten van dit twaalfde Aalsmeerse corso worden voor dit jaar geschat op 150.000 welk bedrag te verdelen is in de totale kosten van de 21 luxe wagens en 21 praalwagens (bouw, aankoop van bloemen enz.) voor 100.000 en de vrijwillige niet betaalde 20.000 ar beidsuren a 2.50. Zoals gebruikelijk heeft de versiering van de corsowagens plaats in de nacht van donderdag 3 op vrijdag 4 september. Al le wagens worden des vrijdags van 's mid dags twee uur tot middernacht tentoon gesteld in de veilinghallen en op zaterdag 5 september vertrekt de stoet om half twaalf uit Aalsmeer voor de lange tocht naar het Olympisch stadion in Amster dam, waar de kop van de stoet om pre cies drie uur verwacht wordt. In het stadion wordt ook dit jaar weel een groot spel opgevoerd waarvan het ontwerp van Marius Kruyne is met tekst van Leon Povel. In dit spel neemt uiter aard het grote corso, geheel samengesteld naar ontwerpen van Toon Noyons, een bijzonder belangrijke plaats in. Voorts nemen aan het uitvoerige spel deel het Scapinoballet onder leiding van mevrouw Hans Snoek, een balletgroep on der leiding van Max Dooyes, een ballet groep onder leiding van Peter van Muy- den, leerlingen van de balletschool van mevrouw Nel Roos, de Stibeda-dansscho- len van J. Daniëls en leden van enkele Aalsmeerse gymnastiekverenigingen. Ter gelegenheid van het bezoek dat de Sovjetrussische minister-president Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten zal brengen, heeft de heer K. R. van Staal te Heemstede in zijn kwaliteit van gedele geerde van het internationaal comité ter bestrijding van het concentratiekampsy steem en als secretaris-generaal van de Nederlandse organisatie van dit comité een brief gericht tot de president der Ver enigde Staten. Hoewel de besprekingen in de eerste plaats natuurlijk betrekking zul len hebben op de veiligheid in de wereld in het algemeen, verzoekt hij de president zo mogelijk ook het lot van de politieke ge vangenen achter het IJzeren Gordijn ter spake willen brengen. In een spel van dans en bloemen zal men het publiek gedurende anderhalf uur bezighouden, waarna het corso weer terug keert naar Aalsmeer, waar de wagens in de hallen van Maarse en Kroon nog van 20 tot 23 uur te bezichtigen zijn. Het corso zelf is, zoals gezegd, geïnspi reerd op het toneel. En zo dragen de praal wagens namen als bij voorbeeld, Arseni cum en oude kant, King Lear, Het Chine se landhuis, PeerGynt, De koopman van Venetië etc. Onderwerpen, die de arran geurs, zoals wij uit de tekeningen hebben kunnen zien, alle mogelijke ruimte heb ben gelaten om hun eigen fantasie te laten meespelen. Onderwerpen ook, die er op nieuw voor instaan, dat het twaalfde Aalsmeerse bloemencorso weer groter, maar vooral mooier dan verleden jaar zal zijn. In haar flat aan de Riouwstraat te Den Haag is gistermiddag het stoffelijk over schot gevonden van de bewoonster, een 74-jarige weduwe. De vrouw moet reeds vier weken dood zijn. Een vertegenwoordiger van een wo ningbouwvereniging werd op zijn herhaald bellen niet opengedaan. De man zag in de brievenbus een grote hoeveelheid kranten en brieven opgehoopt zitten en dit deed hem besluiten de politie te waarschuwen. Deze forceerde de deur en vond de vrouw op de grond. Het staat vast, dat zij een natuurlijke dood gestorven is. Vermoe delijk is zij ziek geworden en heeft zij niet meer de kracht gehad hulp te halen. De vrouw was zeer eenzelvig. Zij had geen contact met haar buren en ook geen vaste leveranciers. Nieuw woonoord. De eerste van on geveer tachtig Ambonese gezinnen hebben het nieuwe Ambonezen-woonoord „Vosse- veld" bij Winterswijk betrokken. Te zijner tijd zal het ongeveer zeshonderd Ambo nezen herbergen. Het heeft eertijds dienst gedaan als kamp voor de arbeidsdienst en voor politieke delinquenten en is ook geruime tijd in gebruik geweest bij de luchtmacht. De oude barakken hebben plaats gemaakt voor lichte moderne wo ningen, een kleuterschooltje en een kerkje. Ontvlucht. Op de dag vóór zijn 58ste verjaardag is uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen ontvlucht een gedetineerde uit Delft. lopende band klappen uitdeelde, die har der waren dan de Amsterdamse jeugd ooit heeft ontvangen. Van de Dam werden de nozems naar Leidseplein weer naar de Dam. Omstreeks Leidsplein weer naar de Dam. Omstreeks elf uur waren hun gelederen zodanig ge dund, dat het verzet tegen de politie geen zin meer had. Van de twee gewonde agenten, die zich in een ziekenhuis moesten laten ver binden, bleek er een met een mes in de pols gesneden te zijn. Laat op de avond werden de ouders van de aangehouden jongens en meisjes verzocht, op het bureau hun kinderen te komen afhalen. Enkele ouders weigerden aan dit verzoek te voldoen. „Zij wilden er niets mee te maken hebben", ver klaarden zij. Toen een van de belhamels door zijn moeder werd afgehaald, wilde hij haar te lijf gaan. Een agent moest zijn gummi stok gebruiken om de knaap tot rede te brengen. Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak LONDEN (UPI) Deskundigen van een onderzoekingsteam, dat bij de Haw- ker-Siddely vliegtuigfabrieken werkt, heb ben tijdens het ruimtevaartsymposium van het Gemenebest, dat in Londen ge houden wordt, hun plan geopenbaard voor een ruimtereis van twee mensen. Om de zen 1100 km. ver de ruimte in te brengen hebben de geleerden, die werken onder leiding van dr. W. F. Hilton, een twee ton wegende „vliegende pyramide" geprojek- teerd, een raketvliegtuig met vleugels in delta-stelling. De medewerking van zeer veel Engelse ondernemingen zal noodzakelijk zijn om het projekt te verwezenlijken, daar het een investering vereist, waarvoor op het ogenblik geen reserves beschikbaar zijn. Een verkeersongeluk bij de brug over het Noordhollands Kanaal te De Kooy bij Den Helder heeft aan-de 23-jarige monteur H. L. uit Anna Paulowna het leven gekost. Komende van Den Helder heeft L. die op de fiets was, na de brug te zijn gepasseerd de onoverzichtelijke bocht te wijd geno men waardoor hij op de linker weghelft kwam en een hem tegemoet rijdende auto, bestuurd door een 37-jarige vertegenwoor diger uit Breezand, niet meer kon ontwij ken. L. werd tegen de voorruit van de auto geslingerd en was op slag dood. In Eindhoven is de 39-jarige bromfietser H. Bust aangereden door een autobus. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij later is overleden. Op- de weg Steenwijk-Assen is de 71- jarige mevrouw S. Timmerman-Duiven uit Eesveen door een motorfiets aangereden. Zij was op slag dood. De motorrijder moest dimmen voor een hem tegemoet komende auto. De bejaarde vrouw stak dadelijk achter de auto de weg over, zodat de mo torrijder haar niet meer kon ontwijken. Hij viel en liep een hersenschudding op. De 51-jarige mevrouw A. Zondervan- Harder uit Leeuwarden, die zondag voor een week op de Rondweg te Harlingen toen zij bij haar man achter op een brom fiets zat, door een auto werd aangereden, is in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overleden. Haar man, die ook vrij ernstig gewond werd en in het ziekenhuis te Harlingen wordt verpleegd, is thans aan de beterende hand. De „pyramide" kan viermaal rond de aarde cirkelen om daarna op een hoogte van 105 km. bij een snelheid van onge veer 28.000 km. per uur de dampkring weer binnen te vliegen. Een uur en 35 minuten hierna zal het geval landen met een snelheid van 125 km. per uur. Het grootste probleem, namelijk de hitte, die zich op d^ oppervlakte van het ruimte schip ontwikkelt als het zich in de dampkring stort, menen de deskundigen te hebben opgelost door de capsule, waar in de beide ruimtereizigers zich bevinden achter, dat wil zeggen in de basis van de pyramide te plaatsen. De wx-ijving ont staat op de zijden van de pyramide, waar de opgewekte hitte in schokgolven wordt overgedragen op de omringende lucht. Door de luchtwervelingen op het basis- vlak ontstaat een relatief vacuum, waarin geen hitte-ontwikkeling of -afdracht mo gelijk is. Volgens dr. Hilton zal het mogelijk zijn binnen betrekkelijk korte tijd een proef model, op eenderde van de grootte, te lanceren. De pyramide zal door een twee trapsraket, bestaande uit een „Black Knight" en een „Blue Streak", in de ruim te worden gebracht. De gehele ruimtereis van lancering tot landing, zou naar schat ting zes uur en drie kwartier duren. Rusland heeft de organisatoren van het Internationale Astronautisch Congres, dat volgende week in Londen zal worden ge houden, verrast met de mededeling dat enkele Russische geleerden naar het con gres komen. Tot dusverre had men niets van de Russen gehoord en daarom ge meend. dat zij verstek zouden laten gaan. Maar heden is een telegram ontvangen, waaruit viel op te maken, dat de profes soren Leonid Sedov en Kyril Ogorodnikov komen en misschien nog iemand. In het telegram werd niet verteld, waarover zij voordrachten zullen houden. Kracht van „Lunik" WASHINGTON (UPI) Amerikaanse deskundigen zijn door gegevens, welke werden gepubliceerd in een militair lucht vaartblad in Tsjechoslowakije opnieuw on der de indruk gekomen van de voorsprong die Russische geleerden hebben bereikt in de raketvoortstuwing. De doorgescho ten maanraket „Lunik" die op 2 januari een zonsatelliet werd, ontwikkelde volgens deze gegevens alleen reeds in zijn eerste stadium een kracht, die vier keer zo groot was als die van de eerste trap van de Pionier IV, waarmee de Amerikanen op 3 maart de maan misten. Het motorver mogen van deze eerste trap was twee keer zo groot als dat van de gehele Atlas-ra ket Amerika's eerste intercontinentale projectiel. Het artikel gewaagde van een „exoti sche" brandstof in de Lunik, bestaande uit borium-afleidingen, gevoegd bij wa terstof-koolstofverbindingen. Advertentie Bi-ylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. Beecham (Nederland) N.V. the perfect hairdressing Voor engrosJacq. Mot N.V. - Amsterdam

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9