feMQRRlS before ijouAtij! Nehroe wil met China over grenskwesties praten Eisenhower en Macmillan laten niets los over hun overleg Adenauer beantwoordt de brief van Kroesjtsjev HET WEER Pers wordt ongeduldig en eist een verklaring Pakistan zou aansturen op een gemeenschappelijke defensie Overval van New Yorkse jeugdbende; twee doden Indonesië krijgt onderzeeboten Droog en zonnig Aan het strand Het woord is aan In de krant van heden: Eisenhower op Balmoral Belgisch kabinet verdeeld over Kongo-politiek Pugwash-conferentie vraagt verbod chemische wapens Ontwapening gaat boven territoriale aanspraken MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 44e JAARGANG NUMMER 25x Kantoor. Lange Nieuwstraat 4l7, IJmuiden. I i m m n "l T _^*UI JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. II If II] f] T* f f| T F ff TT% f Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7 65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 1 U X 1 X UL 1 W I U Ui \JL HL franco per post 8,15. Losse nummers 12 eb Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. n. TT -j /-> Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJM UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gmo-rekenmg IJmurder Courant no 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerehnnm en A. D. Prinses Beatrix heeft haar tweedaags bezoek aan Friesland besloten met een zeiltocht en een bezoek aan de wed strijden van de honderd jaar bestaan de zeilvereniging te Langweer. Foto: de Prinses aan het roer van haar Lemster aak „De Groene Draeck". NEW YORK (UPI) Twee New York se jongens, die met acht vrienden en vrien dinnen naar de bioscoop waren geweest, zijn zaterdag in een park in Manhattan doodgestoken door een jeugdbende. Met hen is het aantal slachtoffers van jeugd misdadigheid in de V.S. sinds het begin van de zomervakanties gestegen tot ten minste twintig doden en 38 gewonden. De jeugdbende, bestaande uit blanken, negers en Portoricanen, besloop de tien jonge lui, allen blanken, terwijl zij in het park op een bank zaten. Volgens de acht vrien den en vriendinnen van de slachtoffers, waren de aanvallers vreemden en wer den zij niet uitgedaagd. New York wordt reeds lang geteisterd door jeugdmisdadigheid. Volgens de poli tie is de misdadigheid geconcentreerd in 37 achterbuurten. De bevolking van deze buurten, die één percent van de totale be volking van New York uitmaakt, pleegt ongeveer 75 percent van de jeugdmisda- den. De jongelui komen meestal uit ge zinnen van alkoholisten, verslaafden aan verdovende middelen, geesteszieken en dergelijke. Er zijn ruim 150 jeugdbenden met in totaal een 7.500 leden. Zij veran deren telkens van operatieterrein. In de eerste helft van dit jaar was de jeugdmisdadigheid veertien percent gro ter dan het vorig jaar. Daarbij wordt de gemiddelde leeftijd van de jeugdige mis dadigers lager. Allerlei jeugdorganisaties trachten hierin verandering te brengen door het organiseren van allerlei vormen van amusement, maar met weinig succes. Toen de politie onlangs een overval deed bij zo'n danspartij, maakte zij een heel arsenaal van messen, dolken, kettingen, ijzeren staven en zelfs een zwaard buit. DJAKARTA (Reuter) De chef van de Indonesische marinestaf, kapitein ter zee Martadinata heeft heden medegedeeld, dat aan de Indonesische marine onderzee boten zullen worden afgeleverd. Hij wei gerde echter te zeggen, waar zij vandaan komen en wanneer zij zullen aankomen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 't LEIDSESTRAAÉ (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL* 2235.96 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Over wegend zwakke wind uit ooste lijke richtingen. Koude nacht met op enkele plaatsen ochtend, mist. Iets warmer overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor dinsdag wordt zonnig strand weer verwacht. Hoofdzakelijk zwak ke oostelijke winden. Temperatuur 18 gr. C. Helder water, temperatuur 18 gr. C. Hoogwater om half drie des mid dags, laag water om tien uur des morgens. Strand voor fietsers berijd baar tussen half zeven en half een. Wijnands Francken: Er is geen bezit op deze wereld duur zaam en onvervreemdbaar, behalve op rechte genegenheid. NEW DELHI (Reuter en AFP) Chi na heeft er bij India tegen geprotesteerd dat Indische troepen bij Mygyitoen in het noordoosten van India de grens hebben overschreden en het vuur hebben geopend op Chinese patrouilles. Dit heeft premier Nehroe maandag in het hogerhuis te New Delhi meegedeeld. De Chinezen hadden te vens gezegd, dat het lijk van een Indiër was geborgen. De premier zei verder, dat Chinese troe pen op 14 augustus zonder succes hadden getracht de Indische buitenpost te Kintsje- mane, nabij Tsjoetango, te omsingelen. Nehroe zei, dat de Chinese penetraties in het noordoosten een duidelijk geval van agressie betekenen. Volgens inlichtingen van twee militai ren, die van de buitenpost Longdjoe zijn gekomen, is het niet duidelijk of de Chine zen deze post hebben bezet of alleen maar in het gebied rondtrekken, aldus de pre mier. Hij wees een voorstel van een parle mentslid om de door de Chinezen op In disch g'ebied aangelegde weg in Kasjmir te bombarderen van de hand. Wij hebben een dubbele politiek, zo zei hij: onze gren zen verdedigen en trachten de grensge schillen door onderhandelingen te regelen. LONDEN (Reuter) De besprekingen tussen president Eisenhower en premier Macmillan op Chequers hadden in hoofdzaak betrekking op het bezoek van de Russische premier aan Washington en de reis van Eisenhower naar Moskou, zo verluidt in Londen. Er is overeenstemming bereikt over de te volgen tactiek. Afge sproken is, dat er geen pogingen zullen worden gedaan om tot een topconferentie te komen in de periode tussen Kroesjtsjcvs bezoek aan Amerika en Eisenhowers bezoek aan Rusland. Hervatting van de Geneefse conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken voor het bezoek van Eisenhower aan Moskou zou afhangen van het resultaat van de besprekingen met Kroesjtsjev in Washington. Verder zou een nieuw westelijk ontwapeningsvoorstel besproken zijn dat volgend jaar aan een nieuwe ontwapeningscommissie van tien landen voorgelegd zou worden. De defensiebespre kingen gingen in hoofdzaak over de speciale Amerikaans-Britse verdedigingsregeling. Verder wordt vernomen, dat de beide staatslieden van gedachten hebben gewisseld over het versterken van de economische positie van het Westen. Naar verluidt was men het er over eens, dat dit het best kan gebeuren door een verdere liberalisatie van de westelijke handel. Ondanks het feit dat gedurende het weekeinde alle belangrijke onderwerpen in het gesprek tussen Eisenhower en Mac millan werden aangeroerd, zo meldt onze correspondent, is de oogst aan nieuws uiterst schamel. Dat was ook wel te ver wachten omdat de besprekingen immers strikt vertrouwelijk zijn. Het is een alge mene informele gedachtenwisseling zon der agenda. Al drie dagen lang worden de elfhonderd journalisten zoet gehouden met allerlei persoonlijke aangelegenhe den. In het omvangrijke perscentrum is nog nauwelijks het besef doorgedrongen dat in Chequers en Downingstreet het lot van de mensheid op het spel staat. Hon derden persmensen zijn uit alle delen van de wereld naar Londen gekomen, maar zij worden afgescheept met beschrijvingen van menu's of van een film, die op Che quers werd vertoond. Wij weten dat de president in een hemelbed in de mooiste kamer mocht slapen, dat hij en Macmillan een partijtje golf speelden met Eisen howers lijfarts als mikpunt, dat zij zon dagmiddag samen met de auto naar Ox ford gingen om collegegebouwen te be zichtigen, dat de president zich vermaak te met een groep Amerikaanse toeristen „Zal jij gauw leren koken?", zei pre sident Eisenhower tegen de negen jarige prinses Anne in de tuin van kasteel Balmoral in Schotland. Toen de prinses haar hoofd schudde, zei koningin Elizabeth: „President, u zult het spoedig kunnen proeven". Prins Philip en prins Charles vonden het prachtig. en dat zij eendvogel aten, die koningin Elizabeth naar Chequers had laten sturen. Kinderachtige voorlichting De pers was verre van geamuseerd, toen zondagavond de woordvoerders met een nieuwe reeks onbenulligheden voor de dag kwamen. Een Londense parlementai re verslaggever gaf onder algemene in stemming zijn misnoegen te kennen over de nietszeggende, luchthartige en kinder achtige voorlichting. De enige manier waarop de situatie ge red kan worden, is een persconferentie van de president zelf, waarop al sinds zijn aankomst met klem werd aangedrongen. De uitval van het Londense perscorps zal hem nu misschien daartoe bewegen. Op het ogenblik verwijzen de machteloze voorlichters naar de televisieuitzending van maandagavond, waarin beide rege ringsleiders tegelijk zullen optreden. De persvertegenwoordigers zijn echter van oordeel dat het praatje bij de haard zo goed als zeker nadere opheldering zal ver eisen, welke alleen verkegen kan worden door een ondervraging van de president door de journalisten. Spaanse minister De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Castiella die zaterdag in Londen is aangekomen voor zijn besprekingen met president Eisenhower, ontkent dat Spanje lid wenst te worden van de NAVO. Wel zei hij dat Spanje's machtig netwerk van lucht- en marinebases het land een belang rijke schakel maakt in elke Europees ver dedigingsplan. Hij gaf verder als zijn overtuiging te kennen dat zijn komende gesprek met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd een belang rijke vooruitgang zou betekenen voor de Spaans-Britse betrekkingen. De Labour- partij heeft een verklaring afgelegd, waar in gezegd wordt dat de partij eensgezind is in haar verzet tegen elk voorstel om Spanje tot de NAVO toe te laten. De Demo craten in de Verenigde Staten zouden er ook weinig voor voelen. Niet naar India Geruchten over een mogelijk bezoek van Eisenhower aan India zijn zondag door zijn woordvoerder tegengesproken. Er is een, reeds eenmaal herhaalde, uitnodi ging van Nehroe en enige tijd geleden heeft de president in het openbaar verklaard dat hij graag eens naar India zou willen gaan. De president zal morgen wel met me vrouw Pandit Nehroe, de Hoge Commis saris van India in Londen, vroeger am bassadeur in Washington ontmoeten. Tot nu toe maakt men zich over de Chi nees-Indische kwestie in Londen niet al te bezorgd, al blijkt volgens sommige inge wijden dat de Chinese grenspenetratie van veel groter omvang is dan Nehroe tot- dusver in het parlement heeft toegegeven. Het verluidt dat Macmillan en Eisen hower, zonder er officieel publiciteit aan te geven, Nehroe volledige militaire steun zullen toezeggen in geval China werke lijk een aanval zou willen ondernemen. Maar op het ogenblik gelooft men dat het doel van Peking alleen maar is de wereld er aan te herinneren dat China niet buiten het overleg kan worden gelaten en een nieuwe demonstratie voor het opeisen van een zetel in de UNO. Mogelijk is het ook een waarschuwing aan Kroesjtsjev dat hij niet ten behoeve van China zal kunnen spreken. BRUSSEL (ANP) In gezaghebbende kringen in Brussel is maandag bevestigd, dat in het Belgische kabinet ernstige me ningsverschillen zijn gerezen over de in Kongo te volgen politiek. Aanleiding zijn de maatregelen, die minister van Hemel- rijck heeft voorgesteld om de ontwikke ling naar de politieke zelfstandigheid van Kongo te versnellen en die op verzet zijn gestuit van de liberale leden van het ka binet en de katholieke ministers De Vleeschauwer en Wigny, beiden minister van koloniën in vroegere Belgische rege ringen. Woensdag komt het Belgische ka binet voor de vierde keer in twee weken speciaal bijeen om het Kongolese vraag stuk te bespreken. Volgens „La Libre Belgique" wenst mi nister Van Hemelrijck de betekenis van de komende verkiezingen in de Kongo, die werden aangekondigd in de regeringsver klaring van 13 januari van dit jaar te ver groten. In deze regeringsverklaring, die volgde op de ongeregeldheden in Kongo en richtlijnen inhield voor de politieke toe komst van dit gebiedsdeel, werden verkie zingen in het vooruitzicht gesteld voor ge meente- en gewestelijke raden tegen ein de 1959 en de vorming van provinciale ra den in maart 1960. Minister Van Hemel rijck zou thans reeds willen aankondigen dat een Kongolese wetgevende vergade ring en een regering zullen worden ge vormd nadat de provinciale verkiezingen zullen zijn gehouden. Minister van Hemelrijck zou zijnerzijds met de nieuwe toezeggingen willen berei ken, dat de Kongolese politieke partijen die hebben gedreigd de verkiezingen te zullen boycotten, hun standpunt zullen herzien, omdat hun anders de weg naar deelneming aan een regering wordt af gesneden. Het geschil in het kabinet zo werd in Brussel verzekerd gaat overigens alleen om het al dan niet afleggen van nieuwe beloften, die verder gaan dan de in de re geringsverklaring van 13 januari toege zegde hervormingen. Het terugkomen van deze beloften, zo zei men, maakt in geen enkel opzicht onderwerp van gesprek uit. (UPI) Volgens berichten, die in Cal cutta zijn ontvangen hebben communis- tisch-Chinese soldaten donderdag in het noordoostelijk grensgebied een vuurge vecht gevoerd met een Indische grenspa- trouille, die op grondgebied van India Chi nezen had ontdekt, die uit Tibet India bin nengekomen waren. Volgens enkele te Calcutta verschijnende, bladen zijn in dit gevecht ook aan Indische zijde doden ge vallen. Het treffen ontstond in de streek van Los Dzong, waar een buitenpost van het regiment „Assam rifles" reeds verschil lende Chinese aanvallen heeft ondergaan. Ook bij Longdjoe en Soebansiri zijn ge vechten gemeld. Bij Longdjoe is de grens post overmeesterd. Drie Indische soldaten zijn daarbij gedood, acht anderen zijn waarschijnlijk ontsnapt en trachten op eigen gelegenheid het achterland te berei ken. Het zwaartepunt van de communisti sche troepenconcentraties schijnt langs de grens tussen Tibet en de Indische deel staat Bhoetan te liggen. Bhoetan is een Himalaya-staat, waar momenteel alle burgervervoer door het leger gevorderd is, en de staat van beleg is afgekondigd. India versterkt de eenheden, die langs de grenzen van Nepal, Sikkim, Bhoetan, en Assam staan. Ook in Bhoetan? CALCUTTA (UPI) Volgens de Hin dustan Standard zijn troepen der Chinese communisten het protectoraat Bhoetan in Noord-India binnengedrongen. NEW DELHI (UPI) De communisti sche partij van India heeft een lang stil zwijgen verbroken en een verklaring uit gegeven over de crisis in de grensgebie den. Daarin verklaart het partijbestuur het „onfortuinlijk" te achten dat de grenzen van India niet nauwkeurig zijn aangeduid. De partij betreurt de „ongelukkige inci denten", en stelt dat de territoriale on schendbaarheid van India beveiligd moet worden. pag. Eisenhower—Macmillan 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zoi2 Op de Praatstoel3 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Kunst5 Agenda 6 Beurs6 Uit stad en omgeving6, 7 Sport 9, 10, 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. PUGWASH (Reuter) Een gezelschap van 26 geleerden, dat in het buitenverblijf van de Amerikaanse industrieel Cyrus Eaton geconfereerd heeft, heeft zaterdag in een verklaring aangedrongen op over eenstemming tussen de landen tot afschaf fing van biologische en chemische wapens. De geleerden, die uit acht landen, waar onder de Sovjet-Unie, zijn afgevaardigd, stellen ook de instelling voor van een per manente wetenschappelijke commissie in de UNO voor biologische en chemische wapens. In de Noorse hoofdstad werd zondag een rock'nrollfeest gehouden dat door zevenduizend jongelui werd bijge woond. Na de verkiezing van een „rock'nroll-koning" begonnen een aan tal „kiezers" moeilijkheden te maken en de politie kreeg het druk met het wegslepen van de voornaamste onrust stokers. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft in een zeer persoonlijke, zeer vriendelijke brief de Russische premier Kroesjtsjev voorge steld de draad weer op te nemen van de ontwapeningsonderhandelingen die in 1957 te Londen werd losgelaten. Volgens Ade nauer hadden die onderhandelingen tus sen de westelijke grote drie en Rusland in de UNO-commissie destijds geen slecht verloop. Met deze brief bevestigt de bondskan selier de mening, dat hij op het ogenblik alle medewerking zal verlenen aan het Amerikaanse streven om het ijs van de koude oorlog te doen smelten. Er blijkt namelijk zonneklaar uit, dat van Wcst- duitse kant een positieve bijdrage ver leend zal worden tot ontspanning tussen Oost en West. Vandaar de grote nadruk in de brief op de ontwapening, vandaar ook het .nalaten van voorstellen betreffende West-Berlijn en de Duitse kwestie. De Duitse oostgren zen worden zelfs gedegradeerd tot een tweederangs probleem. Men concludeert te Bonn, dat Adenauer er op uit is de Russen via een ontwapeningsgesprek af te leiden van ondermeer de kwestie Berlijn om de Westberlijners een nieuwe adempauze te geven. Adenauer schrijft in zijn antwoord aan Kroesjtsjev dat in .het begin van de vorige week aan Moskou werd gestuurd, dat het voornaamste doel van iedere staatsman, onafhankelijk van zijn politieke opvatting moet zijn om een gecontroleerde ontwa pening te bevorderen van alle wapens. De beslissende vraag voor de toekomst van het Duitse en het Russische volk is, vol gens de bondskanselier, niet de kwestie van de Duitse oostgrenzen, maar die van de tot het uiterste opgedreven bewapening in de wereld. De bewapening verslindt jaar lijks enorme bedragen, die anders ten goe de zouden kunnen komen aan de sociale en culturele vooruitgang. Waar Kroesj tsjev beweert dat Rusland het sterkste wapenpotentieel op aarde bezit, daar meent Adenauer dat het voldoende is te weten, dat or na een algemene oorlog geen overwinnaar zal zijn. De grootheid van een staatsman, aldus de bondskanselier, ligt niet in de vervaardiging van het zwaard der vernietiging, maar in de be vordering van de welvaart. Ten stelligste ontkent Adenauer, dat hij een revanchist zou zijn, belust op de her overing van de oude Duitse gebieden. „Neen, meneer de minister-president, hier vergist u zich principieel en hier zie ik bij u nu werkelijk niet de zin voor het reële, die u anders in zo hoge mate bezit. (UPI) Kroesjtsjev heeft verklaard dat Adenauers brief een gunstige indruk heeft gemaakt. De premier verklaarde dit op een bijeenkomst te Wesjenskaja, een dorp aan de Don, waar hij een kort oponthoud had op weg van de Zwarte Zee naar Mos kou. Kroesjtsjev zei dat het antwoord van Adenauer matiger van toon is en dat het sterk verschilt van de vroegere documen ten van de Bondsrepubliek. Indien zijn woorden door daden gevolgd worden, mag worden verondersteld dat we er in zullen slagen de lijn over te steken welke ons scheidt bij de bespreking van urgente pro blemen van internationale betrekkingen en een definitieve stap vooruit te doen naar de vermindering van de internatio nale spanning en de verbetering der be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek, aldus Kroesjtsjev, die beloofde de brief van Adenauer te zullen beantwoorden. Advertentie TERLENKA PANTALONS 23.75

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1