Australië heroverde Davis Cup op de Amerikanen Twintig jaar geleden: wereldoorlog II West-Duitsland herdenkt begin van de tweede wereldoorlog Neale Fraser versloeg Mackay in vier sets DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 11 Plattelandsbevolking is er voor 99 pet. in opgenomen Een jaar volkscommunes Hitier viel Polen aan op 1 september 1939 Gaitskell contra Pravda Kuperman-Van Dijk in oktober in Rusland Deense wielrenner bekent doping te hebben gebruikt in Zandvoort Coen Niesten werd tweede in Ooigen Indeling twaalftallen in de H.K.B. Aalsmeer dingt mee naar de Coupe d'Europe Wereldkampioen Johansson naar Hollywood Adenauer steekt Polen verzoenend de hand W i fcasj i f oss x ssi I gg&j toe Koning van Cambodja ontsnapte aan aanslag Voorwedstrijden klassieke Produktendraverij Nederlandse paarden wonnen in België Het twaalfde CHIO in Rotterdam Slag bijEI Alamein(Afrika) Landing v.d.Geall.in M-Afrika C^^^Shal i ngrad 3 f ebr '43 Russ.offensief Oorlogsverklaring aanAmerikadec14l Aanval op Rusland 22juni-'41 JDuibsers uib Afrika ^wGealLlandinginllaliê Ifaliécapiluleerh8sepf '43 ^^^^Russ offensief ^L^^\|nvasie6jum'44 Frankrijk capituleert 22juni'40 yLfGriekenl. bezet k^'Joegoslav. bezet U7[ Slaq om Engeland Mislukking Duitse aarvalen rfipuw Russ. offensief yÉr Belgie bezet |/Nederl. bezet Denem.en Noorw. bezet 1939 Iseot.Duitse aanval op Polen 3septOorlogsver- J klaringen aan r Duitsland Geall overtocht joverdeRijn a Berlijn bezet LaatsteDuitse - aamal(Ardennen) 'olen bezet 7mei1945 Duits land capituleert 'Niet-aanvalsverdrag .Duitsland-Ruslard Hitler bezet Tsjechoslow. DUITSE OVERWINNING IN EUROPA I Hitler roorMos|<ou Handbal Paardesport IV g r» PEKING (AFP). In het weekeinde werd in communistisch China- de eerste verjaardag gevierd van de oprichting van de volkscommunes. De kranten heb ben op zaterdag de inhoud gepubliceerd van de rede, welke premier Tsjoe en Lai woensdag voor het permanente comité van het volkscongres heeft gehouden en waarin hij een pleidooi hield voor het systeem van de volkscommunes. Volgens een uiteenzetting van het offi ciële nieuwsbureau „Nieuw China" ma ken thans 120 miljoen boerengezinnen meer dan 99 percent van de Chinese plat telandsbevolking deel uit van in totaal 24.000 volkscommunes. Naar aanleiding van de wijziging der pro- duktiedoelen voor dit jaar wees de pre mier er verder op, dat een 34 miljoen hectare, ofte wel bijna eenderde van het bouwland, door natuurrampen was getrof fen, maar dat de totale produktie in 1959 ondanks dat toch reeds met twintig per cent die van 1958, het jaar van de „grote sprong voorwaarts", overtrof. Tot besluit van zijn rede, waarin hij zich verweerde tegen kritiek op het tem po van de industrialisatie en de bouw van hoogovens, op de volkscommunes en het begin van de collectivisatie van het leven in de steden, op de bevoorradingsmoei lijkheden en het gebrek aan consumptie artikelen, richtte Tsjoe en Lai zich krach tig tegen de „sceptici" en de „rechtse tendenties, die men zich niet kan laten ontwikkelen". Nozems van alle landen der wereld- hebben zich tegen de orde en de wet gekeerd en worden met de sterke arm afgestraft. Nil weer een plaatje uit Rome, waar blijkbaar ook al te weinig vertier voor de jongelui is, net als in Urk. In ieder geval is de Romeinse politie even krachtdadig tegen hen in het geweer gekomen als in Amster dam, Kopenhagen. New York, Oslo en elders. Een groep sportieve Rotterdamse mariniers heeft zijn verlof opgeofferd om te helpen bij het opbouwen van de hindernissen tijdens het grote C.H.I.O. in Rotterdam, dat vandaag in Rotter dam begint. Op de foto ziet men de mariniers met grote aandacht luisteren naar een instructiepraatje van een huzaar. Sport in het kort VOETBAL. De uitslagen van de maan dag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: eerste divisie: Black burn RoversBolton Wanderers 1-0, BlackpoolLuton Town 0-0, West Ham UnitedPreston North End 2-1; tweede divisie: Aston VillaSunderland 3-0, Hull CitySheffield United 0-2 Rotherham UnitedDerby County 1-2. WIELRENNEN. De Belg Norbert Kerck- hove heeft maandag een wegwedstrijd voor professionals in Deurle (België) ge wonnen. Hij legde het 170 km lange par koers af in 4 uur en 15 minuten. De Neder lander Jan de Roo eindigde als derde in dezelfde tijd als de winnaar. De wereldkampioen zwaargewicht-bok sen, Ingemar Johansson, gaat naar Hol lywood om daar op 29 september voor ongeveer drie weken in de filmstudio's van Columbia aan het werk te gaan. Hij heeft gezegd een lucratief contract aangeboden gekregen te hebben. Johansson zal ook naar Las Vegas gaan en daar. alsmede in enkele andere steden, in een aantal hotels optreden als „lok vogel" voor hotelgasten. Zijn salaris voor deze activiteiten bedraagt, naar de wereld kampioen zelf heeft meegedeeld, ongeveer 10.000 gulden per dag. Johansson plukt nog dagelijks de vruch ten van zijn wereldkampioenschap. Hij treedt in binnen- en buitenland op in tv- programma's, bokst in binnen- en buiten land demonstratiewedstrijden, en \idt een Zuidamerikaanse toernee voor. WIELRENNEN. In de legerplaats Olde- broek is zaterdag de wedstrijd om het militaire wegkampioenschap van Neder land gehouden. De uitslag was: 1. Jan ITu- gens 3 uur 13 min. 27 sec. (125 km), 2. J. C. v. d. Klundert 3.13.41, 3. H. Harings z.t. „Wij zullen marcheren, ook als alles in scherven breekt", zo zongen de nazi troepen reeds tijdens hun strijd om de macht in DiLitsland. Zij kregen hun scherven en de afdrukken van hun laarzen hebben zich op heel Europa ge drukt. Er werd gemar cheerd, eerst in het bruin en na september 1939 in het „Feldgrau". In boven staande grafiek is Hitiers greep naar de wereldmacht in beeld gebracht. Duide lijk kan men zien welke van de talrijke gebexirte- nissen uit die fel bewogen jaren vooral hebben bijge dragen tot het succes en de ondergang van de Nazi's. Toen de Duitsers de be faamde slag bij El Alamein tegen Montgomery in Egypte verloren, verspeel den zij de kans om in een reusachtige tangbeweging contact te maken met hun legers in Rusland. tegen aan op gebruikelijk overleg tussen de beide partijen en kreeg van de Poolse regering de toezegging dat zij bereid was tot rechtstreekse besprekingen. Toen de Britse ambassadeur zich met een nota van deze strekking tot de Duitse minister van Buitenlandse Zaken von Ribbentrop richt te, kreeg hij „met spoed" de Duitse voor waarden te lezen, met de mededeling dat de tijd die was vastgesteld voor de aan komst van de Poolse gevolmachtigde reeds was verstreken. Desondanks kreeg de Poolse ambassadeur in Berlijn opdracht contact te leggen, waaraan om half zeven 's avonds op de 31ste augustus werd vol daan. Zijn pogingen waren echter tever geefs en bij het aanbreken van de dag op 1 september overschreden de Duitse legers zonder een inleidende oorlogsverklaring, de Poolse grens. Zelfs onder deze omstandigheden aar zelden Groot-Brittannië en Frankrijk nog twee dagen alvorens zij hun verdragsver plichtingen jegens Polen nakwamen, als gevolg van een allerlaatste interventie poging van Mussolini. Als voorwaarde voor enig verder uitstel, eisten zij onmiddellijk terugtrekking van de Duitse troepen,waar aan evenwel geen gehoor werd gegeven. Om elf uur 's morgens op 3 september liep het Britse ultimatum waarin deze voorwaarde was gesteld, af, zonder dat er van Duitse zijde op geantwoord was en volgde de Britse oorlogsverklaring aan het Derde Rijk. Op de avond van dezelfde dag kwam de Franse oorlogsverklaring af, waarmee, ruim twintig jaar na het einde van de eerste wereldoorlog, de tweede wereldoorlog was begonnen. Vandaag twintig jaar geleden was de tweede wereldoorlog in feite begonnen. Om kwart voor vijf 1 september 1939 opende Hitier de vijandelijkheden op Polen, waarmee hij de laatste wanhopige vredespogingen doorkruiste. Niets kon echter Hitier afhouden van de weg die hij zichzelf in „Mein Kampf" had voorge schreven: Duitslands kansen op koloniën waren verkeken en het zou compensatie zoeken in de randgebieden van de Sovjet- Unie. Elk middel om „levensruimte" voor het Duitse volk te vinden was geoorloofd. Hitier verklaarde zich bereid het voort bestaan van het Britse Imperium pei'soon- lijk te garanderen, desnoods met Duitse bijstand, als men hem nog ditmaal met Polen (na Oostenrijk en Tsjechoslowakije) zou laten begaan. Daarna zou een redelijke beperking van de bewapening hem niet onwelgevallig zijn en voor de grenzen van West-Europa had hij hoegenaamd geen belangstelling. Zijn voorwaarden waren dat de „as" met Italië in stand zou blijven en dat langs vreedzame weg genoegdoe ning zou worden geschonken aan zijn „beperkte" koloniale verlangens. Speciale vermelding verdient de zinsnede waarin Hitier uitdrukking gaf aan zijn „onherroe pelijke besluit" van Duitsland nimmer met Rusland in conflict te komen (op 23 augustus was in Moskou een Russisch- Duits niet-aanvalsverdrag getekend, nadat de Frans-Britse onderhandelingen met de Sovjet-Unie waren gestrand op de Russi sche strategische verlangens ten nadele van de Baltische Staten en Finland, die desnoods met geweld afgedwongen zouden worden. Hitleriaanse manoeuvre Op 28 augustus deed de Britse regering een laatste poging om de crisis op vreed zame wijze tot een oplossing te brengen. Op 29 augustus 's avonds werd het Duitse antwoord in Berlijn overhandigd aan de Britse ambassadeur Sir Nevile Henderson. Op Hitleriaanse wijze werd de schijn gewekt dat de Führer akkoord ging met het Britse voorstel, maar de voor waarden die hij stelde waren van dien aard dat er in de praktijk niets van terecht kon komen. Duitsland eiste dat er de volgende avond een Poolse boodschapper in Berlijn zou aankomen, welke gemachtigd zou moe ten zijn de voorstellen te aanvaarden die de Duitse regering intussen zou opstellen. Deze voorstellen zouden dus niet voor discussie of wijziging vatbaar zijn. In feite werden zij nimmer aan de Poolse regering overgebracht. Wat naar de vorm een voorstel leek voor een oplossing door mid del van onderhandelingen, was veranderd in een ultimatum met een tijdslimiet. Zonder oorlogsverklaring De Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Halifax liet op 30 augustus in antwoord op de Duitse stap weten dat hij de Poolse regering niet kon adviseren ak koord te gaan met de voorgestelde rege ling, die hij als volslagen onredelijk ken- scheste. De Britse regering drong daaren- Voetbal De voorzitter van de Britse Labour-party de heer Gaitskell, die momenteel in Mos kou verblijft en die daar zondag de voet balwedstrijd Dynamo Moskou-Rode Leger heeft bijgewoond, heeft in een schrijven aan het Russische dagblad Pravda gerea geerd op een uitlating in het verslag van deze wedstrijd in dit dagblad. De verslaggever van de Pravda beschul digde in zijn artikel Razinsky, de doelman van het Rode Leger, ervan onverschillig te hebben gespeeld, waardoor Dynamo Mos- kpunin de laatste seë'óndM vin de "wed strijd tlejstand op 3-j2--had: kunnen brengen:- ''Gaitskefi 'voerde aan, dal hij en de an dere afgevaardigden van de Labour partij wellicht de enige neutrale toeschouwers waren geweest en dat naar zijn mening Razinsky een zeer goede wedstrijd had gespeeld. „Doelverdedigers kunnen altijd worden gekritiseerd voor het feit, dat zij een bal doorlaten", aldus Gaitskell, „maar volgens de afgevaardigden van de Labour partij heeft Razinsky een schitterende wedstrijd gespeeld." Dammen In een interview met een Tass-corres- pondent heeft de wereldkampioen dammen Iser Kuperman verklaard dat hij in de loop van oktober een titelwedstryd van 20 partijen zal spelen tegen G. E. van Dijk, de winnaar van de in Monte Carlo ge houden Challenge Mondial. De eerste vyf partyen zouden in Kiev worden gespeeld. De overige partijen in Minsk, Riga, Lenin grad en Moskou. Kuperman zeide dat hem een niet ge makkelijke strijd te wachten stond tegen een opponent die hetzelfde positiespel speelt als hijzelf en enkele jaren jonger is, een factor die hij van belang achtte in een krachtmeting die dertig dagen zou duren. In elk geval zou het naar zijn mening een interessante strijd worden. Kuperman is thans bezig aan een boek over strategie en taktiek in het internatio nale damspel. Bij het secretariaat van de Kon. Ned. Dambond in Den Haag is niets bekend over een titelwedstrijd in oktober, alhoe wel het niet uitgesloten moet worden ge acht dat een dergelijke match tot stand komt. Het wordt echter wel kort dag als de spelers reeds in oktober tegen elkaar moeten aantreden. T ennis dat de beker weer voor tenminste een jaar naar Australië gaat. De eindstand van de wedstrijd werd daardoor 32 in het voor deel van Australië. Het laatste enkelspel, dat zondag wegens slecht licht werd uitgesteld kon maandag niet op tijd beginnen. Ditmaal was de regen er oorzaak van dat de spelers drie kwartier in het paviljoen moesten blijven. Op dat moment hadden beide spelers één set op hun naam. Zondag had Fraser de eerste gewonnen met 86, Barry Mackay zegevierde in de tweede met 63. Maan dag besliste de Australiër in twee sets (62, 64) de partij en daarmee de wed strijd. Er verscheen niet meer de nerveuze Fraser van zondag, die door talrijke double faults kostbare punten verspeelde, maar een zelf-verzekerd tennisser. De rust van Fraser heeft het moreel van de Ameri kaan kennelijk aangetast. In twee sets was de strijd dan ook beslist. Zestig minuten nadat de spelers de baan hadden betreden stelde Fraser de overwinning zeker. Fraser was dit maal de „Olmedo van Australië". Hij zorgde door overwinningen in zijn beide enkelspelen en door een zege in het dubbelspel tezamen met Emer- Wielrennen Denemarken beleeft momenteel een doping-schandaal in de wielersport. Be kend is gemaakt dat de 18-jarige amateur op de weg Ole Kroeier aan de wereld kampioenschappen in Zandvoort heeft deelgenomen onder de invloed van doping. Kroeier heeft toegegeven dat hij in die wedstrijd gereden heeft na stimulerende middelen te hebben gebruikt en dat hij gedurende uren na de wedstrijd bewuste loos is geweest. De president van de Deense Wielrenuhiev Axel' Clausen, heeft verklaard dat hij aan de club van Kroeier opdracht heeft gege ven de Deense.kampioenstrui en de gouden medaille van Kroeier bij de bond in te leveren. Donderdag zal een buitengewone vergadering worden gehouden en dan moet Kroeier maar eens precies vertellen wat er gebeurd is. Zijn trainer en adviseur zullen ook op het matje moeten komen. Clause verklaarde nog: „als we Kroeier moeten geloven, moeten we ook een onder zoek instellen naar de beroepsrenner Ole Retvig". Retvig heeft dit jaar in de Tour de France gereden. Een niet bij name genoemde amateur heeft aan het dagblad Aktuelt verteld: „Ik heb in de B-klasse gereden als wegrenner. Maar ik ben er mee opgehouden, omdat ik geen wrak door doping wilde worden. Ik weet dat verscheidene van mijn vroegere clubgenoten niet een wedstrijd kunnen rijden zonder stimulerende pillen te heb ben gehad. Ik ken renners in Denemarken die 20 pillen per wedstrijd moeten hebben". De Nederlander Coen Niesten is maan dag tweede geworden in een wegwedstrijd voor profs in Ooigen (België). Winnaar werd de Belg Deleye, die het parkoers van 140 kg aflegde in 3 uur 54 min. Niesten ging in dezelfde tijd over de eindstreep. Korfbal Eerste klasse: Animo Ready 2, Nieuw Flora 2, Aurora 3, Sport Vereent 2, Watervliet 3, Zand voort I en Oosthoek 2. Tweede klasse: Oosterkwartier 4, Oosterkwar tier 5, Haarlem 4, Nieuw Flora 3, Animo Ready 3. Aurora 4 en D.S.V. I. Derde klasse: Oosthoek 3, Haarlem 5. Water vliet 4, Zandvoort 2, Nieuw Flora 5. D.S.V. 2. Nieuw Flora 4, Oosterkwartier 6, Sport Vereent 3 en Watervliet 5. JEUGDCOMPETITIE Eerste klasse A: Haarlem a, Aurora a, Sport Vereent a en Oosterkwartier b. Eerste klasse B: Oosterkwartier a, Animo Ready a, Watervliet a en Haarlem b. Tweede klasse: Nieuw Flora a, Oosthoek a. Haarlem e, Aurora b, Onder Ons a en Water vliet b. Derde klasse: Zandvoort a. Animo Ready b, Oosthoek b, Aurora e, Aurora d, Zandvoort b, Oosterkwartier e, Sport Vereent b en Haarlem d. De competitie start op zondag 13 september; de jeugdafdeling begint op zaterdag 29 september. De Nederlandse kampioen zaalhandbal Aalsmeer heeft besloten in te schrijven voor de Coupe d'Europe, een competitie waarin sedert enige jaren de nationale kampioenen strijden. Vorig seizoen was ons land voor de eerste maal hierby ver tegenwoordigd, t.w. door Olympia uit Hengelo dat in de eerste ronde sneuvelde in de uitwedstrijd tegen Frisch Auf Gop- pingen, de Duitse titelhouder. De eerste ronde moet 8 december zijn gespeeld. De finale wordt op 12 of 13 maart in Parijs gehouden. Indien Aalsmeer voor de eerste ronde een thuiswedstrijd loot, zal deze op 6 december in Amsterdam worden gespeeld. Koersen op Duindigt Boksen (Van onze 'correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsrepubliek herdenkt vandaag de dag, waarop twintig jaar ge leden de tweede wereldoorlog begon, met de lafhartige overval van Hitiers legers op Polen. Bondskanselier Adenauer ver klaarde gisteravond in een korte radio rede: „Uit innerlijke overtuiging zeg ik, dat het nieuwe Duitsland, eens een goede buur van Polen worden zal". Adenauer wees er in zijn radiorede op, dat, vandaag twintig jaar na dat verschrikkelijke be gin, een veilige echte vrede nog altijd niet is gevestigd. Het is de taak van ieder mens, welke politieke overtuiging hij ook heeft, om de huidige toestand van bewa pende angst te doen beëindigen, zo zei hij. Daaraan verbond de bondskanselier met een „een bijzonder woord aan het Poolse volk, dat door de inval van de troepen van Hitler-Duitsland en de Sovjet-Unie het eerste offer van de oorlog is geworden. Hij gaf de verzekering dat het huidige Duitsland een ander Duitsland is dan dat onder Hitier. Daarvoor wees Adenauer op de triomfantelijke intocht die men hier de zer dagen Eisenhower, de succesvolle le geraanvoerder tegen Hitler-Duitsland, be reidde. Er heeft een diepe verandering van mentaliteit tegenover het nazisme, zijn leerstellingen en zijn daden bij de Duitsers plaatsgehad, aldus de bondskan selier. Hij herinnerde ten slotte aan zijn eigen gevangenschap, te zamen met vele Polen, in een nazi-concentratiekamp en besloot met de woorden: „Het zal ons stre ven zijn begrip, achting en sympathie tus sen het huidige Duitsland en het Poolse volk te scheppen, opdat op deze grondslag eens een ware vriendschap zal groeien". Het opvallende van deze rede is, dat Adenauer tweemaal heeft gewezen op de schuld die ook Rusland haast Duitsland' heeft gehad aan het ontstaan van de twee de wereldoorlog en dat de Russen te zamen met de Duitsers Polen binnenvielen. Voorts valt het op, dat Adenauer steeds weer spreekt tot het Poolse volk. Desondanks ziet men in deze toespraak een teken, dat Adenauer van plan is met het communis tisch geregeerde Polen tot een betere ver standhouding te komen. Van Amerikaanse zijde acht men het verbeteren van de Pools-Westduitse betrekkingen een voor waarde voor het doen ontstaan van een be tere stemming in Midden-Europa. In de Bondsrepubliek zelf dringt men reeds ge ruime tijd aan op het uitwisselen van di plomaten met Polen, een streven dat door minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano zou worden gesteund, maar dat door moeilijkheden rond de C.D.U./C.S.U.- delegatie voor de conferentie van de In ternationale Parlementaire Unie te War schau een terugslag kreeg. Adenauer zou thans de draad weer hebben opnomen. Bepaalde kringen te Bonn menen dat het nu spoedig zou kunnen komen tot West duits-Poolse diplomatieke betrekkingen. Schuldbesef De Westduitse pers heeft de laatste da gen aandacht besteed aan de Duitse inval in Polen op 1 september 1939. Men toont geen aarzeling de hand in eigen boezem te steken. De schuld die men met de oor log op zich heeft geladen, wordt door en kele bladen gekarakteriseerd door het staatje van doden, die gevallen zijn tussen 1939 en 1945. Het waren er totaal 55 mil joen, van wie 27 miljoen soldaten. Rusland alleen verloor 13,6 miljoen soldaten en 6,7 miljoen burgers. Duitsland 3,3 miljoen soldaten en 2 miljoen burgers. Het Britse rijk 450.000 soldaten, Amerika 234.000 sol daten enzovoort. Drie miljoen soldaten worden er nog altijd vermist. De stoot tot dit verschrikkelijkste bloedbad uit de ge schiedenis, gaf Duitsland onder Hitier een feit dat men vandaag, twintig jaar na de fatale dag in 1939, in West-Duitsland niet ter zijde schuift. PNOMPENH (Reuter/AFP) Op koning Norodom-Suramarit van Cambodja en zijn echtgenote is maandagavond een bom aanslag gepleegd. De koning en de koningin werden niet gewond. Prins Vakrivan kwam echter om het leven. De bom zat in een pakket, dat aan de vorst was geadresseerd. Prins Vakrivan is chef van het proto col. Door de ontploffing werd een kamer dienaar gedood en twee andere leden van het paleispersoneel werden gewond. Prins Vakrivan werd gedood toen hij trachtte het pakje te openen. Op dat ogen blik hadden de vorst en zijn echtgenote juist hun apartement verlaten. De 65-jarige koning Norodom werd drie jaar geleden gekroond. Hij volgde zijn zoon, Sihanoek, op die afstand deed om een politieke democratische volksbeweging te leiden, die bij de verkiezingen van vorig jaar alle zetels in de raadgevende assem blee verwierf. Prins Sihanoek is thans premier. son voor de drie punten die nodig waren om de Davis Cup op Amerika te her overen. Het is de 15de maal dat Australië een finale won. De „ranglijst" wordt nog steeds aangevoerd door Amerika met 18 over winningen. In de na-oorlogse reeks heeft Australië zijn voorsprong op de Ameri kanen vergroot. In alle veertien na-oor logse Challenge Rounds ging de strijd tus sen Australië en Amerika. Deze zege van Australië in Forest Hills is de achtste sedert 1945. In de zesde game van dit laatste enkel spel viel de beslissing. Tot driemaal toe maakte Mackay een double fault. Dat kostte de Amerikaan zijn 1 servicegame waardoor Fraser met 42 de leiding kon nemen. De toch al nerveuze Mackay was geheel van zijn stuk gebracht. Zonder moeite won Fraser zijn eigen service- game (52) en daarna doorbrak hij op nieuw de service van zijn tegenstander (6—2). Even leek het erop dat de Amerikaan zich in de laatste set toch nog zou gaan herstellen. Wel slaagde hij er tot de acht ste game in zijn tegenstander voortreffelijk partij te geven. Daarna doorbrak Fraser de service van Mackay waardoor de stand op 54 werd gebracht. Zonder veel moeite won Fraser vervolgens zijn eigen service- game en met een lob besliste hij de strijd Een wanhopige poging van Mackay, die maandag zijn 24ste verjaardag vierde, de bal nog te bereiken kon dat niet voor komen. Australië heeft de Davis Cup op Ameri ka heroverd. Door in het laatste enkelspel van de Challenge Round, die in Forest Hills werd gespeeld, de Amerikaan Barry Mackay met 8—6 3—6 6—2 6—4 te ver slaan heeft Neale Fraser er voor gezorgd Veel later dan gewoonlijk worden woensdagmiddag op Duindigt de voor wedstrijden gehouden voor de klassieke Produktendraverij. In de afdeling heng sten kan de snelle Yberflöte zich dank zij zijn gunstige startpositie bijtijds uit het gedrang van het 17 paarden tellende veld onttrekken en naar een zege snellen. Dit voordeel heeft de trouwe Jewel Boy niet, zodat zelfs Yemen en Young Faune voor hem aan de finish worden verwacht. In de afdeling voor „het zwakke geslacht" geldt dit eveneens meer of minder voor Ylite Rose, doch daar IJsselmonde veel betrouwbaarder is zal zij zich in de eind strijd vermoedelijk niet kunnen hand haven. Y Nellie en Y Paula zijn mogelijke outsiders. In de internationale handicap trachten vele uitgelopen paarden nog een kansje te wagen, waar onder Shadow, die der mate gunstig is geplaatst, dat haar rivalen Roi d'Or en Spencer Hollandia waar schijnlijk een vergeefse inspanning zullen doen Upita zou kunnen verrassen. Voor de sterk verbeterde Unique Spencer ligt de derde achtereenvolgende overwinning in het verschiet in de Dominicaprijs, waar in Van H, Xetra en Volann Erebus op de plaatsen kunnen eindigen. Voor de in vorm zijnde stal De Vlieger heeft Wil- field het in zijn mars deze vorm te be wijzen door een overwinning op Xanthos Narciso en Wilster S. Ook voor Xaverius II ligt de tweede zege klaar in het ope ningsnummer, daar Xandro S en Xanover ondanks hun snelheid nog wel eens een steekje laten vallen. Outsider is Xandor. Bij de volbloeds heeft de tweejarige Phrolic ondanks het topgewicht de beste papieren. Grey Cloud en Crusader zijn de aangewezen plaatspaarden. In de sprin- tersren gaat de voorkeur naar Meteoor, vóór Quasi en Ignatius. Nederlandse volbloeds hebben het afge lopen weekeinde in Oostende verscheidene rennen gewonnen. Zaterdag zegevier de Le Faquin (O. Tollemans) met 3V2 leng te voorsprong in de Prix des Bovees over 2000 meter. De eerste prijs was 30.000 francs. In een ren voor tweejarigen werd Sambo (Van Deuren) derde en bleef Crusader ongeplaatst. Zondat won Bold Cavalier van stal De Bloemert en berden door Henk van der Kraats op schitterende wij ze uit een veld van 14 paarden de tweede afdeling van de Prix des Beaux-Arts. De ze ren ging over 2000 meter en de eerste prijs bedroeg 40.000 francs. Voor het twaalfde officiële internationa le concours hippique, dat vandaag in Rotterdam begint, zijn na de officiële in schrijvingstermijn nog enkele aanmel dingen binnengekomen. Uit Duitsland komt nog Edmund Muller met Legende en Heidsnucke en bovendien neemt de Duitse equipe twee extra paar den, Cremona en Arnika, mee. De Belg Jean Seynaeve brengt Barten der en Simple Simon naar de Maasstad. Daar de Franse amazone Renee Savon, die ook voor het Europees damesspring- kampioenschap was ingeschreven, niet uitkomt, is hiermee het totaal aantal bui tenlanders voor dit twaalfde C.H.I.O. ge komen op 35 ruiters en amazones met 73 paarden. Tien amazones nemen deel aan het Europees kampioenschap. Een en twintig Nederlanders zijn uitge nodigd, zij brengen 39 paarden in de ring, daarbij komen nog 19 paarden van onze jeugdruiters, die hun nationaal kam pioenschap bestrijden, zodat men in de eerste week van september niet minder dan 131 springpaarden op het terrein van de sociëteit, gevestigd in de Rotterdam se manege aan de Kralingseweg, in actie kan zien.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11