Chinese invallen over India's noordoostgrens nemen toe Geen persconferentie of communiqué in Londen HET WEER Kroesjtsjev neemt zijn gezin mee naar de Verenigde Staten Krisjna Menon dient ontslag in uit afkeer van „flinkheidspolitiek" Met zweep en hark Tweegesprek voor radio en televisie wüo boeiend, maar niet onthullend Deze zomer was een der mooiste van deze eeuw In vier maanden ruim 1070 uren zon Weinig verandering Aan het strand .ikid Bolletje de échte eierbeschuit In de krant van heden: n êeforeijou iniij! M. Ruppert lid van de Raad van State Presidentieel banket Het woord is aan Drie doden in het verkeer Dr. Fuchs bij het Oostduitse kerncentrum benoemd üiNSDAG 1 SEPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 252 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW DELHI (AFP) Een groot aantal Chinese soldaten is dinsdag morgen Indisch gebied binnengedron gen en de Chinese strijdkrachten heb ben in het noordoostelijk grensgebied de Indische grens zwaar gebombar deerd. De Chinese aanval op de noordoostelijke grens zou op verschil lende plaatsen zijn ingezet. Maar ook op andere plaatsen in bet grensgebied zouden de Chinese troepen op bet ogenblik aanvallen doen. De Chi nezen, die onder bevel zouden staan van generaal Tsjang-Hoea, zouden voorts op diverse punten tegenover de Indische troepen stellingen heb ben betrokken. Het aantal slacht offers van het Chinese bombarde ment is volgens AFP nog niet bekend. De Indische minister van Defensie, Krisjna Menon, heeft vandaag zijn ontslag ingediend bij Nehroe. De minister zou van mening zijn dat di plomatieke stappen bij Peking betere resultaten zouden hebben gehad dan de huidige „politiek van flinkheid" van Nehroe tegenover de Chinezen. fReuter) „The Statesman" meldt uit New Delhi, dat de stafchef van het In dische leger, generaal Thimajja, besloten heeft zijn entslag aan te bieden. Twee andere militaire leiders, luchtmaarschalk Mukerjee en vice-admiraal Kotari, zou den eveneens spoedig ontslag willen nemen .Dit is het gevolg van de misluk king van „langdurige pogingen om de politiek buiten de strijdkrachten te hou den". zo schrijft het blad. „The States man" voegt hieraan toe, dat een van de laatste twisten tussen de bevelhebbers en (Van onze weerkundige medewerker) Al is er vandaag een „r" in de maand gekomen, toch behoeft dit nog niet het einde van het zomerweer te betekenen. Tijdens de prachtige zomer van 1947 kwam er pas omstreeks 20 oktober een omslag naar belangrijk koeler en onbestendig herfstweer. Ook deze eerste herfstmaand start met de aanwezigheid van een hoge- drukgebied, hetgeen al dadelijk veel goeds belooft. Klimatologisch ligt de zomer van 1959 al achter ons, want, volgens de klimatolo gische indeling worden onder de zomer ver staan de maanden juni, juli en augustus. Maar, zoals dit jaar, kan het ook in mei al warm en zomers zijn, evenals in sep tember. De afgelopen drie zomermaanden heb ben in De Bilt een etmaalgemiddelde van de temperatuur te zien gegeven die één graad boven normaal lag. In deze eeuw zijn hierdoor alleen de zomers van 1911 en 1947 iets warmer geweest. Ook het aan tal zomerse dagen (25 graden C. of war mer) ivas in De Bilt na 1947 niet meer zo hoog, namelijk 27 legen normaal 17. In 1911 waren dit er 33, in 1947 zelfs 45. In De Bilt viel in de drie zomermaanden ruim 100 mm regen. In deze eeuw was daar de zomer van 1921 droger. Hier in het westen viel over het algemeen wat meer regen. In Haarlem viel 132, in IJmuiden 75, op Schiphol 137 mm, tegen normaal 200 mm m de drie zomermaanden. Zowel in 1957 als in 1958 bedroeg de regenval meer dan 250 mm. Hel is een zeer zonnige zomer geworden met in De Bilt bijna 800 uren zon tegen normaal 616 uren. Uit voorlopige cijfers valt op te maken dat ons land in 1947 een iets zonniger zomer meemaakte, maar wanneer wij ook de meimaand er bij reke nen, met in De Bilt 283 uren zon, dan komen wij op ruim 1070 uren zon in vier maanden. Dit is in deze eeuw nimmer voorgekomen. Wij hopen dat ook september zich bij deze gunstige cijfers zal aansluiten, zodat een periode van 1 mei lot 1 oktober moge lijk een nog gunstiger uitslag geeft dan deze achter ons liggende klimatologische zomer heeft laten zien. Opmerkelijk mag het aantal zomerse en zonnige weekends worden genoemd. Van de 17 zondagen bleven er slechts vier even beneden de maat, maar uitgesproken slecht was geen enkel weekend sinds begin mei. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Woensdag goed strandweer. Matige noordoostelijke wind. Temperatuur ongeveer 20 gr. C. Temperatuur zee water 18 gr. C. Hoogwater om half vier des mid dags, laag water 11 uur des mor gens. Strand berijdbaar van 7 tot 1 uur. de politieke leiders veroorzaakt werd door een „vloed" van benoemingen bij de strijdkrachten, die in strijd waren met de hiertoe gedane aanbevelingen. Lucht maarschalk Mukerjee is stafchef van de Indische luchtmacht en opperbevelhebber van deze luchtmacht. Vice-admiraal Ko tari is opperbevelhebber van de Indische vlootstrijdkrachten. Een officiële Indische woordvoerder heeft naar aanleiding van het bericht ge zegd, dat in New Delhi geen inlichtingen zijn ontvangen over het binnentrekken van Chinese troepen in Bhoetan. NEW DELHI (UPI) De president van Pakistan, Ajoeb Khan, had hedenmorgen een ontmoeting met premier Nehroe van India, toen hij vanochtend een tussen landing maakte op weg naar Oost-Pakis- tan. Het wordt de eerste ontmoeting tus sen deze staatslieden. Nehroe heeft vrij dag aan het parlement verteld, dat hij niet voornemens was te praten over plan nen voor een gemeenschappelijk defensie verdrag. Er zou gesproken worden over de rivierwaterverdeling en over het ge schil inzake Kasjmir. In Indische kringen wordt de hoop uitgesproken dat de ont moeting het begin zal zijn van een nieuw tijdperk, waarin de vriendschap tussen India en Pakistan hernieuwd wordt. Onmiddellijk na zijn aankomst, begaf Ajoeb zich naar Nehroe en na hun ont moeting verklaarde Ajoeb: „Thans is het tijdstip gekomen om elkaar te vergeven en de geschillen uit het verleden te ver geten. Wij zouden als buurlanden vriend schappelijke betrekkingen moeten hebben, in het belang van beiden". Voor zijn vertrek uit Karatsji betoogde Ajoeb, dat India en Pakistan hun ge schillen moeten bijleggen, „gezien de over weldigende druk uit het noorden". Hij doelde kennelijk op communistisch China. (Reuter en AFP) Volgens een ver klaring van het Pakistaanse staatshoofd is hij met Nehroe overeengekomen bin nenkort een vergadering op ministerieel niveau te houden, waarby ook de mili- Advertentie p pag. Indisch-Chinees conflict1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton4 Radio en Televisie4 Filmfestival 4 Agenda 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Beurs 6 Sport 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Advertentie BARTELJÖRISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KON.iNGSPI.EIN> AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS taire leiders van beide landen aanwezig zullen zyn, over de „speldeprikjes aan onze gemeenschappelijke grenzen". (Van tyt tot tyd zyn daar schermutselingen ge weest tussen Indische en Pakistaanse ge wapende eenheden). Toen Nehroe gevraagd werd of hij ook de redenen kan aangeven, waarom com munistisch China juist nu „agressief op treedt", antwoordde Nehoe: „In de eerste plaats zou ik willen opmerken, dat de si tuatie in Ladak in het noordwesten, waar de weg zou zijn aangelegd, verschilt van die in het noordoostelijke grensgebied van India. Al de grenzen in dit laatstgenoem de gebied zijn delen van de zogenaamde MacmahonLinie (die India van Tibet scheidt). „Deze Macmahonlinie is niet van toepassing op de grens van Ladak, die al die jaren een deel was van Djammoe en Kasjmir. Niemand wist precies hoe de situatie daar was, hoewel enkele Britse officieren daar een honderd jaar geleden naar toe zijn gegaan en een linie vast gesteld hebben die door de Chinezen niet is aanvaard. Dit is een kwestie voor een debat en nader overleg", aldus Nehroe, die eraan toevoegde, dat de Macmahon linie een andere zaak is. Hier is naar In dische opvatting wel sprake van een dui delijk geval van agressie. Waarom de Chi nezen agressie gepleegd hadden kon Nehroe niet bevroeden. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 oktober benoemd tot lid van de Raad van State de heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. De heer Ruppert heeft inmiddels bij het C.N.V. zijn ontslag ingediend als voorzit ter van deze bond. De heer Ruppert werd op 1 september 1911 te Amsterdam geboren. Hij was na zijn schooljaren werkzaam in een bloemis- tenbedrijf te Maartensdijk, later in een dergelijk bedrijf te Aalsmeer. Hij behaal de het diploma van de rijkstuinbouwschool te Aalsmeer. In 1929 werd hij voorzitter van de afdeling Aalsmeer van de Neder landse Christelijke Landarbeidersbond. Na in 1932 in het hoofdbestuur van deze bond te zijn gekozen volgde op 19 decem ber 1940 zijn benoeming tot voorzitter. In de oorlogsjaren heeft hij grote medewer king verleend tot het illegaal in stand hou den van deze bond. Hij was ook betrokken bij de voorbereiding van de oprichting van de Stichting voor de Landbouw, in sa menwerking met andere landbouworgani saties. Hij trok in februari 1945 door de vijan delijke linies naar het inmiddels bevrijde zuiden om daar mee te werken aan de heropbouw van de christelijke vakbewe ging. In mei 1947 werd hij gekozen tot be zoldigd bestuurder van het C.N.V., waar van hij sinds 27 juli 1947 voorzitter is. De heer Ruppert is ook voorzitter van de Nederlandse bond „Maarten Luther" en van de Protestants-christelijke Arbei ders-Internationale, vice-president van het Internationaal Christelijk Vakverbond lid van de Eerste Kamer en lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal Econo mische Raad. Van zijn hand verschenen „De Neder landse Vakbeweging," „Vakbeweging en Christelijke Roeping", „Christendom en Maatschappij" en „Naar een rechtsorde van de arbeid". De rinoceros in Artis is blijkbaar niet zo'n onaandoenlijk en grimmig geval als zijn broeders en zusters in de wildernis. Hij laat zich rustig liefkozen, maar het middel daartoe is aangepast aan zijn dikke huid. De strelingen van een hark kunnen, in daartoe strekkende omstandigheden, heel prettig zijn het gaat er maar om waar men voor geboren is. (Van onze correspondent in Londen) De vertegenwoordigers van pers, radio en televisie die dagenlang tever geefs op bruikbaar materiaal in het hoofdkwartier van de topbespreltingen in Londen wachtten, waren bitter teleurge steld toen Eisenhower's beslissing bekend gemaakt werd, dat hij geen persconfe rentie zou houden. Er wordt evenmin een communiqué over de beraadslagingen ver strekt. Men verdenkt premier Macmillan ervan, dat hij, vooral met het oog op de komende algemene verkiezingen alleen maar de radio- en televisie-uitzending wil de. De Labour-oppositie heeft hiertegen al geprotesteerd, maar werd gepaaid met de belofte van de B.B.C., dat deze de tele visie-opnamen van het bezoek van Gait- skell en Bevan aan de Sovjet-Unie zo spoe dig mogelijk zou uitzenden terwijl de bei de socialistische leiders, na hun terugkeer in het actuele programma van de B.B.C. zullen worden geïnterviewd. Partijpolitiek steekt helaas overal de kop op. De woord voerders van de president en de premier trachtten de verbitterde reporters te kal meren door opnieuw te verwijzen naar de vertrouwelijke aard van de besprekingen, welke bovendien nog geen definitief karak ter dragen, aangezien Eisenhower's reis nog niet is voltooid. Daarom en ook om Kroesjtsjev niet alles op een presenteerblaadje aan te bieden is het ondoenlijk op details in te gaan, zodat zij, zelfs indien zij een persconfe rentie zouden toestaan, niemand zouden kunnen bevredigen. Dat moge waar zijn, maar iets zou beter geweest zijn dan niets. Het wil er in elk geval bij niemand in waarom Eisenhower in Bonn wel een persconferentie hield terwijl daar tevens een communiqué werd uitgegeven, en in Londen niet. De weigering om de verte genwoordigers van de openbare mening te woord te staan heeft helaas de mening versterkt dat er op tactisch gebied nog belangrijke onenigheid tussen Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten heerst, zo dat de regeringsleiders zich niet voor het voetlicht durven te wagen om niet de kans te lopen zich te verspreken. Spontaan gesprek President Eisenhower maakte gisteren in de televisie- en radio-uitzending uit het salonachtige staatsievertrek van 10 Down- ingstreet de diepste indruk op toeschou wers en luisteraars. De televisie was he- De president van de Chinese volks republiek M. Lioe Sjao-Sji (rechts) heeft in Peking de president van de volksrepubliek Vietnam, Ho Tsjai- Minh (links) ontvangen. De foto toont de staatslieden na het banket; Lioe Sjao-Sji heeft zijn jasje erbij uit getrokken. laas nadelig voor de veel minder levendi ge figuur van Macmillan. Eisenhower is beweeglijk en mist het plechtstatige van Macmillan. Vandaar dat de president, al hield ook hij het bij algemeenheden, door zijn frisse en oorspronkelijke manier van uitdrukken veel beter aansprak. Het is jammer dat het Macmillan, die vermoeid leek zo slecht afging. Toen hij destijds voor radio-Moskou sprak, drukte hij zich veel beter uit, maar toen was het een van tevoren opgestelde toespraak, ter wijl er thans sprake was van een spon taan gesprek, dat alleen in hoofdlijnen was voorbereid. Het onderwerp, waarop Eisenhower steeds weer hamert, is het vraagstuk van de economisch en cultureel achtei'geble- ven volken, dat hij dreigender vindt dan het Oost-West probleem Juist de vrijheid zal onszelf de discipline moeten opleggen om offers te brengen anders dan de dic taturen die zelfdiscipline door terreur heb ben vervangen, aldus Eisenhower. Macmillan sprak over het gevaar van het afdrijven naar oorlog zoals in 1914. Hij zei er van overtuigd te zijn dat deze nooit zou zijn uitgebroken, indien de internatio nale contacten van tegenwoordig zouden hebben bestaan. De tweede wereldoorlog daarentegen was niet tegen te houden. Hij impliceerde daarbij dat er thans inder daad hoop is op een blijvende vrede, in dien de staatslieden maar tijdig overleg plegen. Eisenhower betoogde ook, dat al ons streven gericht dient te zijn op de verzekering van vrede. Beide staatslieden stelden met voldoe ning vast dat de Brits-Amerikaanse be trekkingen beter zijn dan ooit. In diplomatieke kringen in Londen be schouwt men Eisenhowers met nadruk af gelegde verklaring gedurende zijn praatje met premier Macmillan dat hij niet wenst deel te nemen aan 'een topgesprek, dat een deprimerend en ontmoedigend ka rakter zou dragen, als de sterkste open bare aanduiding, die de president tot dus ver gegeven heeft, dat een topgesprek ze ker nog vele maanden in het verschiet ligt. Eisenhower wil pas aan een topgesprek beginnen indien positieve resultaten ver zekerd zullen zijn. Uit reeds in Bonn ge dane uitlatingen van de president kan ech ter worden afgeleid, dat er geen twijfel aan bestaat, dat ook Eisenhower er van overtuigd is dat het vroeg of laat tot een topontmoeting zal komen. Hij acht het echter politiek noodzakelijk een slag om de arm te houden. Het zou van Kroesjtsjev afhangen of het topgesprek er komt of niet. Het aantal kijkers en luisteraars in en buiten Groot-Brittannië naar de radio en televisie-uitzending wordt op honderd miljoen geschat. Otto Weiss Als het zo uiterst moeilijk is zichzelf te doorgronden, hoe wil men dan uit enkele woorden of daden anderen kun nen beoordelen? En even dikhuidig doch niet minder geneigd tot genegenheid zijn deze oli fanten van een Italiaans circus, waar het tvjeejarig zoontje van de admini strateur zich heeft ontpopt als een dierentemmer van talent. De kleine heeft de dieren prompt onder de knie en toen de eerste schrik voorbij was hebben de ouders zich geschikt in het onvermijdelijke namelijk, een dompteurscarrière van hun zoon, die zich thans de jongste temmer ter wereld mag noemen (doch het nog niet zeggen kan). Toen de 37-jarige mevrouw A. C. J. Veeningen-Gorissen met haar echtgenoot achterop de bromfiets op de Groene Kruis weg te Rotterdam reed, sloeg zij plotseling linksaf. Zij werd aangereden door een auto en liep een schedelbreuk op, waaraan zij later in een ziekenhuis is overleden. Haar man kreeg een diepe vleeswond aan het linkerbeen. In Maastricht is de 9-jarige jongen H. M. C. Perry met zijn fiets tegen een tege moetkomende vrachtauto gereden. In een ziekenhuis is hij overleden. De jongen maakte plotseling een zwenking naar links toen de vrachtauto naderde. In Utrecht is de 49-jarige taxichauffeur P. van Soest overleden, nadat hij door een onbekend gebleven echtpaar was thuisge bracht. Het echtpaar had hem met bloe dende wonden en beschadigde kleren naast zijn bromfiets op de weg gevonden. Ver moedelijk is hij het slachtoffer van een aanrijding geworden. Hij was niet meer in staat te vertellen wat er gebeurd was. LEIPZIG (Reuter) Dr. Klaus Fuchs, de voormalige Britse kerngeleerde, die ne gen jaar in een Britse gevangenis heeft gezeten wegens spionage voor de Sovjet- Unie, is benoemd tot plaatsvervangend di recteur van het Oostduitse centrale insti tuut voor kernfysica bij Dresden, een functie die overeenkomt met die welke hij in het Britse kerncentrum te Harwell be kleedde. Kort na zijn terugkeer in Oost-Duitsland in juni, kreeg Fuchs, wiens 85-jarige va der hoogleraar in de theologie te Leipzig is, de Oostduitse nationaliteit. Fuchs heeft een correspondent van Reu ter verteld, dat hij naar Oost-Duitsland is gegaan om „de nieuwe maatschappij" te helpen opbouwen. Hij blijft marxist. WASHINGTON »AFP/Reuter) Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat premier Kroesjtsjev naar de Verenigde Staten vergezeld zal worden door zijn vrouw Nina Petrovna, haar twee gehuw de dochters Julia Nikitisjna en Rada en Kroesjtsjevs zoon Sergei Nikitovitsj, die elektrotechnisch ingenieur is. Ook Kroesjtsjevs schoonzoon Alexei Ivnovitsj Adjoebei, hoofdredacteur van het rege ringsblad Izvestia, zal van de partij zijn. Het Amerikaanse departement zegt met genoegen kennis genomen te hebben van de mededeling, dat Kroesjtsjev op zijn reis door echtgenote en kinderen verge zeld zal worden. Functionarissen die vice- president Nixon op zijn reis door de Sov jet-Unie hebben vergezeld, zijn onder de indruk gekomen van mevrouw Kroesjt sjevs kennis van de Verenigde Staten. Zij zou deze kennis hebben opgedaan uit niet- communistische boeken. Waarschijnlijk zal nu ook mevrouw Eisenhower de pre sident op zijn reis naar de Sovjet-Unie vergezellen. Kroesjtsjev heeft ook de zestigjarige Russische romanschrijver Michael Sjolo- kov uitgenodigd hem naar de Verenigde Staten te vergezellen. De Russische pre mier nodigde Sjolokov uit toen hij bij de schrijver, die in Wesjesnskaja woont, op bezoek was. Sjolokov die uit de Oekraïne afkomstig is, heeft deze zomer met zijn gezin door West-Europa gereisd. Hij zou door de Russen officieus zijn voorgedra gen voor de Nobelprijs voor letterkunde 1958, die werd toegekend aan Boris Pas ternak. Sjolokov zou zich afzijdig hebben gehouden in het conflict tussen Pasternak en de Russische regering naar aanleiding van de toekenning van de Nobelprijs. Op het tweede congres van Russische schrij vers in december 1954 heeft Sjolokov zijn collega's Ilja Ehrenburg en Constantijn Simonov aangevallen wegens hun litterai re onbekwaamheid. Sjolokov is afgevaar digde in de Opperste Sovjet van de Sov jet-Unie. Kroesjtsjev zal zich op zondag 27 sep tember gedurende een uur via radio en televisie in het Russisch tot het Ameri kaanse volk richten. Zijn rede zal met en kele zinnen tegelijk worden vertaald. De leiders in de Amerikaanse Senaat hebben een voorstel afgewezen, dat het Congres aan het eind van deze week zijn werk zou opschorten, gedeeltelijk met de bedoeling dat het Congres niet bijeen zal zijn als premier Kroesjtsjev op 15 septem ber in Washington komt.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1