HET E.E.G.-VERDRAG HEEFT GEVOLGEN MIlIISJI®? PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Wereldnieuws Morgen droog en zonnig Bedrijven zoeken samenwerking over de grenzen Leidsche Wol gaat uitbreiden Regeringsmaatregelen gevraagd DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 2 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Krimpen van pijn Handelsver. „Holland" 6 pet. dividend Deli-Atjeh zoekt nieuwe mogelijkheden Kolen en olie Carré verhoogt dividend Weer staking bij Morris Emissie f 100 miljoen 4,5 pet. obligaties Erhard over de Duitse kolencrisis Werkgevers denken er anders over De veiling van Indonesische thee te Antwerpen Het E.E.G.-verdrag is pas een goed half jaar van kracht, maar toch kan men reeds in tal van opzichten constateren dat met de Europese economische integratie van de zes landen ernst wordt gemaakt. De verlaging van de invoerrechten met 10 percent op 1 januari van dit jaar was nog maar een schuchter begin van de integratie, die twaalf tot vijftien of nog meer jaren in beslag zal nemen. Met het vaststellen van het gebeuren in de particu liere sector heeft men altijd moeilijkheden, omdat vele afspra ken en overeenkomsten uit concurrentie-overwegingen in het geheim tot stand komen. Daarbij komt dat reacties op over heidsmaatregelen pas laat in statistieken tot uitdrukking komen. Zo valt er op dit moment nog weinig te zeggen over de toe- (Van onze redacteur economie) neming van de inter-Europese handel tengevolge van de ver laging der invoerrechten, ook al omdat in het eerste halfjaar van 1959 de conjunctuur stevig opliep. Als dus de handel tussen de landen van de Euromarkt is toegenomen kan men moeilijk onderscheiden wat daarvan nu veroorzaakt is door de economische opleving of door de daling van de invoerrechten. Daarnaast spelen nog enkele andere factoren een rol, die wel van invloed kunnen zijn. De zogenaam de 3 %-regel schrijft bij voorbeeld voor, dat voortaan voor goederen waarvoor helemaal geen invoercontingenten bestonden deze thans moeten worden geopend voor 3°/o van de eigen produktie. gelijkwaardige Enge misschien zelfs op dit Dan richt zich een bepaald deel van de handel op de E.E.G.-landen met het oog op de toekomst. Een Nederlandse ondernemer zal bijvoorbeeld een machi ne in Duitsland kopen omdat hij straks onderdelen en eventuele uitbreidingen uit dat land zonder invoerrechten zal kunnen betrekken. Hij zal daarvoor een ;else machine, die op clit moment iets goed koper is, laten schieten. Anderzijds zul len exporteurs extra aandacht aan de Euromarkt besteden, omdat een ver kooporganisatie moet worden opge bouwd, die over enige jaren in staat moet zijn een grote omzet aan te kun nen. Deze factoren spreken wel degelijk een woordje mee, maar voor het moment staan ons geen gegevens ter beschikking waaruit hun invloed helder blijkt. Pressiegroepen Wat in Europa wel opvalt als duidelijk teken van een voortgaande integratie, is het aantal handelsorganisaties dat tot stand is gekomen, al vóór dat het verdrag van Rome werd gesloten. Eerst namen de ondernemers uit de deelnemende lan den informeel met elkaar contact op, maar al spoedig bestond de behoefte dit te ver stevigen en te formaliseren. Deze organi saties nemen tal van vormen aan, van grote vaste secretariaten tot een eenvou dige bijeenkomst van de leden-onderne mers een maal per jaar, om een gemeen schappelijk standpunt in bepaalde aange legenheden te bepalen. Het streven tot on derlinge aaneensluiting is echter levendig en zal zeker van betekenis zijn voor de toe komst van de gemeenschappelijke markt. De zetel van de meeste organisaties vindt men te Brussel, de voorlopige zetel van de bureaus van de E.E.G. Op industrieel gebied staat de Union des Industries de la Communauté (UNICE) aan de spits. De metaalverwerkende industrie heeft het Comité de Liaison des Industries Métalli- ques Européennes (COLIME), dat zijn zetel in Parijs heeft. De ijzerindustrie van de zes landen heeft in de Club des Sidérur- gistes in Brussel een gemeenschappelijke organisatie, die naar buiten toe als het Brussels exportkartel optreedt. Naast deze belangrijke industriële groeperingen bestaan er thans ook nog een vijftigtal contact en studiecommis sies, die meestal te Brussel gevestigd zijn maar ook wel in Parijs. Allerlei bedrijfs takken hebben op deze wijze een instantie geschapen, van de ijzergieterijen tot de conservenindustrie, van de bierbrouwe rijen tot de azijnfabrieken. De beroepsorganisaties op het gebied van de handel worden door het Comité des Or ganisations Commerciales des Pays de la Communauté Economique Européenne (COCCEE) te Parijs ondersteund. Óp het gebied van de groothandel en de buiten landse handel bestaat de Unie van de Groot- en Buitenlandse Handel te Den Haag. Daarnaast hebben de verschillen de branches zich in een veertigtal orga nisaties verenigd. De advertentiebureaus van de zes lan den hebben een Communauté Européenne des Organisations Publicitaires (CEOP) gevormd, die ook zijn standplaats te Brus sel zal krijgen. Over de werkzaamheden van al deze bureaus is nog weinig te zeg gen. Men kan ze het best vergelijken met pressiegroepen die ook op het nationale vlak bestaan. Hun doel is het verdedigen van hun belangen en zij trachten daartoe invloed op de Commissie van de E.E.G. te krijgen. Fusies tussen bedrijven Het aanknopen van relaties tussen de verschillende beroepsorganisaties is in feite op de toekomst gericht, bij afspraken tus sen individuele ondernemers gaat het om actuele veranderingen in de structuur en activiteiten van de bedrijven. Onder vi- gueur van de E.E.G. vindt men deze inte graties in nationaal zowel als internatio naal kader. Maar in beide gevallen is moeilijk inzicht te krijgen, daar afspra ken, fusies en dergelijke meestal niet aan de grote klok gehangen worden. Hier zul len we ons alleen bezig houden met de internationale overeenkomsten. Het valt op, dat juist Franse bedrijven veel contact met het buitenland opnemen. Dit ligt voor de hand, want de Franse in dustrie heeft altijd achter hoge tolmuren gewerkt. Deze worden nu afgebroken en de Franse ondernemingen bereiden zich op alle mogelijke manieren voor op de concurrentie die zij over enige jaren op hun binnenlandse markt zullen ontmoeten. Frankrijk probeert zijn positie op de Euromarkt te versterken en de andere landen vertonen in vergelijking hiermee een veel geringere activiteit, hetgeen wel van een groot zelfvertrouwen getuigt, maar toch tot onaangename consequen ties voor hen kan leiden. Wij zullen ons hier alleen beperken tot die gevallen, waarin Nederland en Neder landse ondernemingen een aandeel heb ben. Een eerste voorbeeld zijn de Fran se Simca-fabrieken die te Rotterdam een montagewerkplaats bouwen. In de elektrotechnische branche is Phi lips de activiteiten in Europa de laatste tijd aan het uitbreiden. Samen met de Philips dochtermaatschappij „Radiotech- nique" en de Duitse „Valvo" is de ,Pro Electron" te Luxemburg opgericht. Be langrijk is ook het in het leven roepen van de Société Européenne de Téléguidage „Se- tel" in Parijs, die geleide raketten voor militaire doeleinden zal aanmaken en waarin de Franse Cie Frangaise Thom son-Houston, de Duitse Telefunken GmbH. de Belgische Ateliers de Constructions Electriques de Charleroi, de Italiaanse Finmeccanica en Philips deelnemen. Ver der is in Frankrijk de Cie. Générale des Condensateurs gesticht, met het doel de Franse condensatorenproduktie te con centreren. Twee Franse dochtermaat schappijen van Philips nemen ieder voor 20 pet. deel, namelijk de S.A. Philips Eclairage et Radio" en de „Radiotech- nique S.A.". In de machineindustrie heeft de Fran se Forges et Ateliers Commentry-Oissel contact opgenomen met de firma Stokvis. In de aardoliebranche is ook een grotere samenwerking tot stand gekomen, zoals bij voorbeeld blijkt uit de oprichting van de .§qciêié_„du StódM- ^yd-E^éem waarin Franse, Duitse, Belgische, Hol landse en internationale concerns partici peren. Deze maatschappij zal een pijplijn aanleggen van Marseille naar de boven- Rijn, die de in Karlsruhe en Straatsburg te vestigen raffinaderijen moet voeden. Ook in de bankwereld bereidt men zich voor op de geweldige uitbreiding die na tionale markten zullen ondergaan. De Banque de Paris et des Pays-Bas heeft samen met de Deutsche Bank de Société Européenne de Développement en met twee Italiaanse banken de Société Fran- Droogte bracht weinig schade Blijkens de statistieken valt de schade die de droogte aan de oogst heeft berokkend nog al mee. De tarwe-oogst zal dit jaar in geheel Duitsland rond 14.050.000 ton bedragen vergeleken met 13.007.000 ton in het voorafgaande jaar. Zweedse auto-export De Zweedse vrachtwagenfabriek Scania Vabis heeft dit jaar een record-aantal bestellingen uit de landen van de Benelux ontvangen, dit on danks de inwerkingtreding van de Euromarkt. waarbinnen de douanetarieven met tien percent werden verlaagd. Opdracht voor scheepsbouw in Hardinxveld De n.v. Scheepswerf en Machinefabriek „Hol land" heeft dezerdagen haar tot nu toe grootste opdracht ontvangen, namelijk voor de bouw van een hopper. Dit zeewaardige baggervaartuig is bestemd voor de Port Authority of Thailand en zal een beuninhoud krijgen van 2000 m3. Ghana koopt schepen De directeuren van de „National Black Star' scheepvaartmaatschappij in Ghana zullen bin nenkort een reis maken naar Duitse en Neder landse scheepswerven, aldus het Ghanese blad „Ghana Times". De directeuren zullen in Duits land en Nederland besprekingen voeren met de leiders van maatschappijen die belangstelling hebben getoond voor een opdracht van 12 nieuwe schepen voor Ghana. Amerikaans spoorwegpersoneel wil hogere lonen Elf Amerikaanse bonden van spoorwegperso neel hebben bekendgemaakt dat zij voor ruim 600.000 man hogere lonen en betere sociale voor zieningen zullen eisen. Een woordvoerder van de betrokken bonden verklaarde dat een staking op 2 november het resultaat van deze actie kan zijn, als de spoorwegdirecties aan hun opvatting vasthouden dat de huidige contracten na november van kracht moeten blijven. co-Italienne de Développement opge richt. Ook verschenen er Europese beleg gingsfondsen aan de markt. Als speciaal fonds voor Europese waarden werd in Brussel door Franse, Belgische, Italiaan se, Duitse, Britse, Zwitserse en Neder landse banken het Eurunion-fonds ge schapen. Er werden hier slechts voorbeelden ge geven. Zoals gezegd dringen lang niet al le afspraken tot de buitenwereld door, ook bevinden zich talloze projecten nog in een voorbereidingsstadium. Toch wordt de invloed van de nog maar zeer kort wer kende Euromarkt voelbaar in alle secto ren van het economisch leven en dat is al leen maar verheugend. Advertentie door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. De n.v. Handelsvereeniging „Holland" te Amsterdam behaalde, blijkens de ver lies- en winstrekening over 1958, een voor delig saldo goederenrekening, diverse baten en lasten, vrijgekomen reserves, winst uit deelnemingen, agentschap Singa pore, groot 299.109 229.406). Uit divi denden en coupons werd 163 (nihil) verkregen. De onkosten verminderden tot f 188.771 231.526). Afvloeiingskosten vergden 36.240 (nihil). Na afschrijving op kantoor enzovoort ad 9.937 7.281), een toevoeging aan de reserve bijzondere risico's ad 30.000 (nihil), waardoor deze rekening gebracht wordt op 70.000, een koersverlies effecten van 111 (nihil), res teert een voordelig saldo van 34.213 (verlies 12.121). Voorgesteld wordt een dividend van 6 percent (nihil). Naar nieuwe rekening wordt 833 overge bracht. Wat de gang van zaken in het nieuwe jaar betreft, handhaven de omzetten zich gedurende de eerste zes maanden op on geveer hetzelfde niveau als dat van 1958, echter met een iets dalende tendentie in de laatste maanden. Wat het. lopende boekjaar betreft, blijft het streven gericht op het aantrekken en tot ontwikkeling brengen van verdere zaken in gespeciali seerde artikelen. „Waren wij door inden- tiële baten, zowel te Singapore als te Am sterdam, in staat over 1958 een klein divi dend voor te stellen, zo kunnen wij ten aanzien van de resultaten over 1959, hoe wel tot dusverre geen verliezen werden geboekt nog geen voorspellingen hier om trent maken", aldus de directie. Advertentie "1 GEOPEND Rama Maak nu gratis Uw verzameling dierenplaatjes compleet! Ruil- formulieren en inlichtingen bij UwRAMA-leverancier. Bestel er tijdig het prachtige dierenboek van Dr. Portielje bij (de vierde druk is zojuist verschenen). i Dit album kost f 1.95 I 1 *AV0.*1"6 6t. In de gehouden jaarvergadering van de Leidsche Wolspinnerij n.v. te Leiden zijn de jaarstukken goedgekeurd. Aan aandeel houders wordt een dividend van 20% uit gekeerd. waarvan 16% in contanten en 4% naar keuze in contanten of gewone aandelen. Door de directie werd verklaard dat er zekere plannen klaar liggen voor verdere investeringen die gericht zullen moeten zijn op uitbreiding. Waarschijnlijk zal deze uitbreiding mede de produktie van industriegarens betreffen. De leiding van het bedrijf blijft waakzaam tegen ver vreemding van het aandelenkapitaal naar het buitenland waartoe de mogelijkheden thans groter zijn, nu vorig jaar een aan delenpakket van nominaal 2 miljoen door de n.v. is teruggekocht en op grond daar van stemrecht heeft verloren. Het is ove rigens nog niet bekend wat uiteindelijk de bestemming van dit aandelenpakket zal zijn. De directie van de n.v. Handelmaat schappij Deli-Atjeh te Amsterdam is ruste loos doende naar nieuwe projecten in Ne derland te zoeken, aldus is in de gehouden jaarvergadering medegedeeld. Bijzonder heden hierover konden nog niet worden medegedeeld. De onkosten worden zoveel mogelijk beperkt, al zijn hier grenzen aan verbonden omdat het entameren van nieuwe zaken uitgaven met zich brengt. Op de Nederlandse markt is het zeer moeilijk nieuwe projecten op korte termijn vrucht baar te maken door de sterke concur rentie van andere maatschappijen, die vroeger ook in het Verre Oosten werkzaam waren. Het bestuur kan met de beschei den middelen slechts weinig riskeren. De in september 1958 overgenomen commissie handel v/h D. Schumacher ontwikkelt zich goed. Het assortiment onder andere lederwaren en textielstoffen voor de lampekappenindustrie kon reeds met artikelen in de textielsector worden uit gebreid. Voorts wordt getracht verdere vertegenwoordigingen te bemachtigen. (Van onze Limburgse correspondent) De directeur van de Oranje-Nassau- mijnen te Heerlen, ir. C. Raedts, heeft er in de ondernemingsraad zijner mijnonder neming op gewezen, dat de steun, welke de regering thans verleent ten bate van de financiering der kolenvoorraden, voor 47 percent weer via de vennootschapsbe lasting wordt terugbetaald. „Waarom kan de olie thans niet op dezelfde wijze belast worden als destijds de Limburgse kolen ten behoeve van het egalisatiefonds van importkolen en olie?", vroeg hij zich af. De Limburgse kolen kunnen, volgens hem, alleen hun plaats in de energievoor ziening handhaven, wanneer van regerings zijde maatregelen ten bate van de kolen worden getroffen. Ofschoon hij zich over tuigd hield, dat de vloedgolf van olie voor lopig nog zal aanhouden, verwachtte 'hij töch binnen- afzienbare tijd een hersteld evenwicht, tussen kölenproduktiè en -afzet. Maar de mijnbedrijven zullen zich in ver band hiermede steeds verder moeten aan passen. Of hierdoor voorlopig of definitief ongunstige lagen onafgebouwd moeten blijven, is een vraag welke bestudeerd moet worden. Uiteraard is de levensduur der mijnen hiermede gemoeid. In het buitenland, met name in West- Duitsland en België, werden zo zeide hij in deze zin reeds maatregelen ge troffen. Ir. Raedts concludeerde, dat de produktiviteit in de mijnindustrie moet stijgen en de kostprijs dalen om de moor dende concurrentiestrijd met succes het hoofd te bieden. Daarbij zijn regerings maatregelen onmisbaar. Na de gebruikelijke afschrijvingen en reserveringen werd het boekjaar per 30 april 1959 van de n.v. Exploitatie Maat schappij Carré te Amsterdam afgesloten met een winst van 34.460 (vorig jaar 21.000). Het saldo bedrijfsrekening nam toe van 54.230 tot 75.827. Voorgesteld wordt over het onveranderde kapitaal van 350.000 een dividend uit te keren van 8V2 percent (vorig jaar 6 percent). De fabriek van de British Motor Com pany waar de nieuwe kleine Austin en Morris auto's worden gemaakt, zal mor gen het werk staken. Sinds enkele dagen staken een goede honderd arbeiders die versnellingsbakken maken. Zij wensen over te gaan op stukloon, maar hebben geen steun van hun vakbonden. De direc tie van de B.M.C. heeft verklaard eerst te willen praten als de stakers het werk heb ben hervat. 44. De geluiden van de tape-recorder drongen zelfs door tot in het hol van de rovers. „Hoort ge dat, makkeren?", riep de hoofdman met een valse grijns. „Is dat niet de strijdkreet van dien tobberd, dien geharnasten blaaskaak? Komaan, mijn brave boeven, gaat heen ende maakt eens een eind aan zijn stuitend geschreeuw!" Vol goede moed togen een paar rovers erop uit en renden in de richting van het la waai. „Ginds staat hij, makkeren!", riep de voorste. „Hoort hem eens brallen! Doch wacht maar, zodra hij ons ziet zal deze sukkel zijn gebler wel staken en er ijlings vandoor gaan!" Maar hierin vergiste de rover zich. De geharnaste figuur bleef stok stijf staan en de uitdagingen werden steeds brutaler. De moed van de bandieten begon nu snel te slinken. „Vuige roveren, komt op!", zo klonk het. „Ik tart utreedt nader.'" Nee, dat deden de rovers niet Integendeel, ze hielden schielijk halt er. luisterden ontzet naar de metalen stem. „Hier sta ikgereed om u allen ver pletterend te slaan!", brulde de tape recorder. „M-meent u dat nu?", stamelde de voorste rover. „W-we d-doen toch n-niels BANK VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten, deelt mede, dat zij binnenkort zal overgaan tot de uitgifte van een 4% percent 25-jarige obligatielening groot 100 miljoen gulden tegen de koers van 100 percent. De lening zal worden afgelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvan gende in 1960. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan, daarna is zij in de jaren 1969-'73 alleen aflosbaar tot de koers van 101% percent en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 percent. De lening is verdeeld in coupures van 1000 en 500 gulden. De datum van inschrijving is donderdag 10 september 1959 en de datum van storting donderdag 1 oktober 1959. De opbrengst dezer lening is bestemd voor de financie ring van kapitaalsuitgaven van gemeenten en eventueel van andere publiekrechtelijke of semipubliekrechtelijke lichamen. De Westduitse minister van economi sche zaken, Ludwig Erhard, heeft er bij de opening van de herfst jaarbeurs van Frankfort op aangedrongen de kolencri sis niet te somber te bekijken. Het is een structurele crisis die niet de economie in zijn geheel raakt, zei hij. Het is dus niet nodig ingrijpende maatregelen in het ge heel van het economisch bestel te nemen. Er zullen evenwel noodmaatregelen ge troffen worden waar die nodig zijn. De minister merkte verder op, dat er on danks de kolencrisis nog slechts 600 werk loze mijnwerkers zijn. De Westduitse eco nomie in zijn geheel is gezond, zei hij, erop wijzend, dat de produktie over het eerste halve jaar van 1959 zes percent bo ven die van het vorig jaar lag. en de werkgevers De raad van werkgevers in de mijnin dustrie van het Roergebied is van oor deel dat het de Westduitse regering in de kwestie van de kolencrisis aan initiatief heeft ontbx-oken, zo heeft een woordvoer der van de raad dinsdag in Essen meege deeld. Ondanks de tijdelijke oplossing die de regering heeft voorgesteld een ex tra belasting op brandstofolie houdt de crisis aan. Oorzaak hiervan is dat men in Bonn geen plan de campagne heeft opge steld voor het verminderen van de steen- koolvoorraden in het roergebied. Er be staat geen vast plan, en de discussies die de regering over de kolencrisis voert zijn nevelig en bewijzen dat er een duidelijk gebrek aan initiatief is. Nederlandse eigenaren waarschuwen Naar in Belgische handelskringen ver luidt is de Antwerpse firma die met de Indonesische regering een overeenkomst heeft gesloten voor de veiling van thee uit Indonesië in Antwerpen, gewaarschuwd door de Nederlandse eigenaren van de ge nationaliseerde theeondernemingen dat deze „zich alle rechten voorbehouden, met inbegrip van een eventuele gerechtelijke actie". De vorige week werd officieel in Ant werpen medegedeeld, dat de eerste zen ding thee uit Indonesië op 17 september daar zal worden geveild. Het gaat om een partij van ruim 2400 kisten die eind juni met een Brits schip in de Antwerpse ha ven werd aangevoerd. Op dezelfde dag zal voor het eerst ook een partij van enkele honderden kisten thee uit de Kongo in Ant werpen worden geveild. De Kongolese thee werd tot dusverre in Londen op de markt gebracht. Advertentie Uur zuurtrand in een paar tellen geblust met Rennies. Afdoend en zonder weerga zijn Rennies - en eigenlijk óók een wonder. Want hoe hevig dat overtollig maagzuur u 't leven zuur maakt en oplaait tot in de keel - met Rennies is 't in een paar tellen grondig geblust. Heus ge doet uzelf te kort! U kunt niet zónder Rennies. Gevonden. Het Britse ministerie van lucht vaart heeft meegedeeld, dat men meent de plaats te hebben gevonden waar de straalbommenwerper „Victor II" onlangs in zee is gestort. Men heeft voor de kust van Pembrokeshire een grote olievlek waargenomen. Instorting. Veertig ton ijzer en cement stortte gisteren op een groep werklie den die aan de bouw van Portugals eer ste staalfabriek werkten. Volgens func tionarissen van de „Siderurgia Na- cion" (nationale staalfabriek) werden acht arbeiders gedood en elf anderen ernstig gewond. Gepakt. De Franse politie heeft ook de tweede Algerijn gearresteerd die deel nam aan de aanslag in Vichy waarbij vorige week de gematigde Algerijnse senator Cheriff Ben-Habyles en een voorbijganger om het leven kwamen. Kometen. Een Britse amateurastronoom de 47-jarige onderwijzer George Alcock te Peterborough, heeft twee nieuwe ko meten ontdekt. De eerste vond hij dinsdag in het sterrenbeeld de Noorder- kroon en de andere zondag in het ster renbeeld de Kreeft. Onderscheiding. De Grotius-medaille met de olijftak is bij gelegenheid van de te München gehouden jaarlijkse Grotius- dag voor de eerste maal in goud toege kend aan dr. Albert Schweitzer. De zil veren medaille werd toegekend aan pro fessor Leopold Boissier, de Zwitserse voorzitter van het internationale comi té van het Rode Kruis, dr. Martin Bod- mer en professor John D. Bernal. Raketten. De Westduitse strijdkrachten zullen binnenkort worden uitgerust met Amerikaanse Matador-projectielen. Volgens zegslieden heeft het Westduit se ministerie van Defensie met de Ame rikaanse regering overeenstemming be reikt over de levering van 24 van de ze raketten. De overeenkomst houdt ook de levering in van 72 Nike-projectielen. Wervelstorm. Een nieuwe wervelstorm heeft op Formosa aan elf mensen het leven gekost, terwijl 77 mensen werden gewond. Naar Nieuw China meldt wer den in de Chinese provincie Foekien drie mensen gedood en 57 gewond. De vorige wervelstorm, die het eiland Arno en de kust van Foekien op 23 augustus trof, veroorzaakte de dood van 720 mensen, terwijl er 618 werden gewond en 996 vermist. 3.400 vissersboten wer den vernield of beschadigd. Gevaarlijk. Een groep Westduitse deskun digen is bezig in de baai van Flensburg duizenden met gas gevulde granaten te bergen, die daar op het einde van de laatste wereldoorlog in het water waren geworpen. De granaten oxydeer- den in de loop van de tijd en het uit stromende gas dat door zijn ver lammende uitwerking op het zenuwstel sel de dood veroorzaakt vormt een gevaar, zelfs in sterk verdunde toe stand. Verwachting. Prinses Paola verwacht in het komende voorjaar een baby, zo weet de Londense „Daily Mail" te mel den. Het blad zegt dat de prinses dit heeft verteld tijdens haar vakantie op het eiland Majorca en dat de Belgische ambassade in Rome het bericht heeft bevestigd. Overval. In Donaberi, een havenstadje aan de rechteroever van de Wouri te genover Douala in Frans Kameroen, is een missiepost door terroristen over vallen. De Franse pater Musselin werd met een kapmes vermoord. Pekingmens. Bij opgravingen in een grot te Tsjowkowtien bij Peking waar in 1929 voor het eerst overblijfselen van de „Pekingmens" zijn gevonden, is een goed bewaard gebleven onderkaak van een vrouw uit de tijd van de Peking mens (een half miljoen jaar geleden) aan het licht gebracht, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Er zijn in de afgelopen jaren vijftien onderkaken gevonden. Oproer. Een vierhonderdtal mensen lie pen verwondingen op toen de politie in Calcutta (India) met gummistokken de monstranten uiteenjoeg die protesteer den tegen de voedselpolitiek van de Westbengaalse regering. Driehonderd mensen zijn aangehouden. Desertie. Volgens een Algerijnse rebel lenleider, die in het Westduitse week blad „Der Spiegel" een artikel schrijft, zijn sedert 1957 2.814 manschappen van het Franse vreemdelingenlegioen naar de Algerijnse opstandelingen overgelo pen, onder wie zeventien Nederlanders. Het rebellenleger heeft Algerijnen die deserteurs verraden met de doodstraf bedreigd. De Fransen bieden 15.000 franc voor het aanbrengen van een deserteur. Het K.N.M.I. deelt mede: De belang rijkste ontwikkeling in het door onze weer kaarten bestreken gebied heeft plaats ge vonden nabij de zuidpunt van Groenland. Daar was gisterochtend een kleine de pressie aangekomen, die naar het noord oosten koerste. Onder invloed van het ter plaatse in de hogere luchtlagen afstromen van zeer koude uit de poolstreken afkom stige lucht diepte deze depressie sinds dien ongeveer 20 mb. uit. Ze begint nu in het zeegebied tussen Schotland en IJs land sterke barometerdalingen te veroor zaken, waardoor tevens het boven de Brit se eilanden gelegen gebied van hoge druk enigszins wordt aangetast. Dit hogedruk- gebied verplaatst zich langzaam naar het oosten en neemt iets in omvang af. Mor genochtend wordt het centrum ervan op het midden van de Noordzee verwacht. Het hogedrukgebied blijft het weer in on ze omgeving beheersen. Daarom wordt het morgen opnieuw zonnig en droog. WEERRAPPORTEN Woensdag 2 september Zon op 05.51 uur, onder 19.28 uur. Maan op 05.05 uur, onder 18.57 uur. Maanstanden 3 sept. 2.55 uur nieuwe maan 9 sept. 23.07 uur eerste kwartier 17 sept. 1.51 uur volle maan 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 31 augustus Hoog water 1.48 en 14.17 uur. Laag water 9.38 en 2J.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden Maximum-temperaturen 5 binnen- en 1 buitenland. -ari Neerslag: laatste 24 uur. o S'u E SI Den Helder onbewolkt ozo 18 Ypenburg mist nno 20 Vlissingen onbewolkt nno 19 Eelde mist wiss. 19 De Bilt onbewolkt ono 19 Twente motregen windst. 20 Eindhoven onbewolkt ono 21 Zd Limburg onbewolkt nno 20 Helsinki geheel bew. nnw 13 Stockholm half bew. nnw 17 Oslo licht bew. windst. 21 Kopenhagen zwaar bew. n 17 Aberdeen mist windst. 16 Londen onbewolkt nno 21 Amsterdam licht bew. windst. 20 Brussel onbewolkt windst. 20 Luxemburg licht bew. nno 19 Parijs onbewolkt windst. 22 Bordeaux half bew. nno 24 Grenoble zwaar bew. windst. 21 Nice zwaar bew. n 25 Berlijn onbewolkt nnw 17 Frankfort licht bc-w. no 20 München onbewolkt zo 16 Zürich onbewolkt windst. 19 Genève licht bew. zw 20 Locarno motregen O 20 Wenen zwaar bew. windst. 19 Innsbruck zwaar bew. O 20 Belgrado niet on tv. Athene onbewolkt windst. Rome onbewolkt ono 28 Ajaccio zwaar bew. ono 26 Madrid half bew. windst. 29 Mallorca zwaar bew. no 30 Lissabon geheel bew. wnw 25 ëS 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0.2

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2