r r Geen salarissen voor arbeiders en geen middelen bij de banken Prijzen van bloembollen zijn tot onrustbarende hoogten gestegen J Verwend? Meester en leerling DE FfcNM schoolkleding 3 Van dag tot dag Boerderij afgebrand De Indonesische hervormingen Gouverneur Bank Indonesia neemt ontslag Amsterdamse politierechter nam afscheid Critiek op het wassende ambtenarendom MISREKENING VAN EXPORTEURS? €)p de f <^raatótcel Ruim 2000 leraren tekort Hit öf ÖFrÏFbpn ïijh DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 Er komen berichten uit Londen dat Frankrijk kan rekenen op een grote mate van welwillendheid van zijn bondgenoten Amerika en Groot-Brittannië en dat pre sident Eisenhower morgen de brenger van die goede boodschap aan president De Gaulle zal zijn. Frankrijk is ongetwijfeld de kwaaie pier in de westelijke vierbond. Het is overbelast met de Algerijnse oor log en met de produktie van een „home made" kernbom, het begeert vurig een toporgaan met Frankrijk als lid dat de opperste leiding zou moeten geven in het Atlantisch bondgenootschap en het wenst bovendien te delen in de topgehei men van de kernwapens, welke het die verheven plaats waardig zouden moeten maken. Op al deze punten zou Eisenho wer zijn Franse collega tegemoet willen komen en dat alles ter wille van de wes telijke eenheid met het oog op zijn komen de ontmoeting met Kroesjtsjev. De Gaulle zou aldus een maximum van zijn verlangens zien ingewilligd met een minimum aan redelijke vereisten. Een spoedig einde van de strijd in Algerije is al zovele malen aangekondigd, dat nie mand daar nog serieus aan gelooft. Frankrijk is door die uitputtende strijd en door zijn eisen om zeggenschap te hebben over het eventueel gebruik van Ameri kaanse kernwapens, die op Franse bodem waren opgeslagen, de zwakste militaire schakel in de Noordatlantische Verdrags- organisatie geworden, niet alleen door het onttrekken van Franse troepen en vloot- eenheden aan de Europese defensie, maar ook door het vertrek van Amerikaanse vliegtuigen van Franse vliegvelden. De Franse kernbom ten slotte, waarmee Frankrijk de toegang wil forceren tot de club der kernmogendheden en tot een top orgaan in de NAVO. laat nog steeds op zich wachten. Niettemin heeft Frankrijk al laten weten dat het zich niet zal sto ren aan het verlengde moratorium op kernproeven, waartoe de drie kernmo gendheden zich bereid hebben verklaard, en aan de protesten die in Afrika tegen de Franse kernplannen in de Sahara op gaan. Het merkwaardige is nu dat die Fran se grootspraak vruchten begint af te werpen en dat die Franse kernproef mis schien niet nodig zal zijn, als Eisenhower de Franse verlangens inzake het delen in de kerngeheimen naar De Gaulles wensen in voldoende mate tegemoetkomt. Frank rijk kan zich dan het odium van een kern proef besparen en zou bovendien een ein de kunnen maken aan zijn mysterieuze politiek ten opzichte van de Sovjet-Unie. Men moet afwachten wat de Amerikaan se president in Parijs kan bereiken, maar het beste nieuws zou ongetwijfeld zijn dat Frankrijk zijn kernexperiment opgeeft, al zou de prijs dan ook onevenredig hoog zijn en al zou Frankrijk nog gestijfd worden in zijn nationale trots. Wellicht zou dit de Atlantische eenheid bevorderen maar de Europese eenheid belasten met een ver wend Frankrijk. De verwachtingen van de komende ont moeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjev reiken niet verder dan een klimaatsver betering maar het wordt nu al steeds dui delijker dat die klimaatsverbetering niet globaal van karakter zal zijn. De grens incidenten, die zich thans tussen India en China voordoen, bewijzen maar al te dui delijk, dat het jonge, blakend revolutionai re Chinese bewind niet alleen intern maar ook extern zijn eigen weg zal blijven gaan. Afgezien van de vraag of de Sovjet-Unie aan de vooravond van het belangrijke con tract tussen Oost en West er in het alge meen belang bij heeft nieuwe moeilijkhe den te creëren, staat het wel vast, dat de infiltraties in India, de grote proeftuin van het door haar zo toegejuichte neutra lisme, onmogelijk haar instemming kun nen hebben. De acties van de Chinese troepen, die eerst al Tibet van zijn autonomie hebben beroofd en nu de grens met de Noordoost- Indische provincie Assam op hun manier aan het corrigeren zijn, zal aan de zaak van het wereldcommunisme (waarmee het er op het ogenblik in Azië toch al niet te best voorstaat) weinig goed kunnen doen. De Amerikaanse politiek blijft ervan uit gaan, dat de gedachte aan een heimelijke vijandschap tussen Rusland en China een bedrieglijke illusie is, maar men kan toch op zijn zachtst zeggen, dat de leerling op het ogenblik erger is dan de meester. Dat, waar de politieke strategie van het Krem lin een zekere voorzichtigheid is opgedron gen door de verschrikkelijke uitwerking van een moderne oorlog, het optreden van China gekenmerkt wordt door de oude re volutionaire dadendrang, die niet zozeer naar de gevolgen vraagt. Een opmerkelijk verschil tussen de meester en de leerling doet zich ook voor bij de benadering van de oorlog in Alge rije. Bij de Chinese bijvalsbetuigingen en toezeggingen van steun aan het Bevrij dingsfront herkent men de simpele dialec tiek, die oproept tot de strijd tegen het ko lonialisme, onverschillig waar. Maar Rus land waardeert Frankrijk als „enfant terrible" in de NAVO te zeer om het over de Algerijnse zaak lastig te vallen. Het heeft nu dan naar het schijnt een paar hospitaalvliegtuigen naar Afrika gestuurd om gewonde rebellen op te halen en te ver plegen, maar de Algerijnse regering in ballingschap wordt niet erkend. En in de UNO onthoudt Rusland zich, wanneer het om een veroordeling van de Franse poli tiek gaat. Het is een klein maar typerend voor beeld, dat bewijst dat Moskou niet alleen onwillige leerlingen heeft, zoals Tito, maar ook een overijverige leerling, met name de Chinese Volksrepubliek. Rus land en China blijven te zamen een angst aanjagende macht vormen, maar de ont wikkeling der laatste jaren toont wel aan, dat het Russische leiderschap van het in ternationaal communisme ook zijn gren zen heeft. De grote boerderij van de heer A. Tim mer in Ouderkerk aan de Amstel is in de afgelopen nacht tot de grond toe afge- bi-and. De vrijwillige brandweer en de brandweer van de B.B., die het blussings- werk met negen stralen verrichtten, kon den niet meer bereiken dan dat de hooi berg en een bijschuur behouden bleven. De bewoners sliepen reeds toen de brand door een voorbijganger werd ontdekt. De schade bedraagt ongeveer 50.000. INDONESIË was op weg naar een ernstige economische en politieke crisis in ver band met het ontbreken van de nodige geldmiddelen om op het einde der maand de salarissen van de arbeiders te betalen, het eerste onmiddellijke gevolg van de deze week genomen drastische financiële maatregelen. De banken deelden reeds aan zakenlieden, die chèques trachtten te verzilveren, mede niet genoeg geld te hebben en nadere instructies van de regering af te wachten, terwijl van Indonesische en buitenlandse bedrijven werd vernomen dat ook zij niet over voldoende contanten beschikken om de salarissen uit te betalen. Het Indonesische Monetaire Comité heeft meegedeeld dat ondernemingen op het gebied van de produktie, export, distributie en vervoer, welke geen liquide middelen hebben om salarissen uit te betalen, zich voor leningen tot banken kunnen wenden. Dit meldt het persbureau Antara. De banken kunnen op hun beurt zich tot de Centrale Bank wenden. De Standard Vacuum Oil Company heeft 25 miljoen rupiah van de Bank Indonesia geleend om de salarissen over deze maand te kunnen betalen. De Indonesische banken zien zich volgens Lukham Kahim, gouverneur van de Bank van Indonesië, thans voor grote moeilijkheden gesteld. Door de recente monetaire hervormingen zal de geldcirculatie dalen van 32 tot slechts 19 miljard rupiah. Dit is een ernstige en plotselinge daling, die de liquiditeit van de bank instellingen in het gehele iand zal aantasten. De Indonesische minister van Finan ciën Djuanda heeft bepaald, dat alle plaatselijke lichamen die ingesteld wer den om de Nederlandse banken over te nemen, ondergebracht moeten worden in het Centrale Comité dat dinsdag werd ingesteld voor het uitvoeren van de juist getroffen monetaire maatregelen. Dit Comité heeft dus nu vertakkingen over het gehele land. De regering heeft verder bekendge maakt, dat op remises uit het buitenland, reischèques en buitenlandse bankbiljetten een belasting van twintig percent zal wor den geheven. In handelskringen in Dja karta was nog niet bekend, of deze belas ting ook zal worden geheven op in Indo nesië binnenkomend buitenlands kapitaal. De nieuwe wisselkoersen in Indonesië Na. de monetaire hervorming in Indo nesië van deze week, waarbij de koers voor de Amerikaanse dollar werd vastge steld op 45 rupiah per dollar, heeft Antara thans de lijst bekendgemaakt voor de wis selkoersen voor een aantal andere valuta's, welke onder meer de volgende koersen vermeldt: pond sterling 126.45 rupiah; Australisch pond 101.16; Belgische franc per 100 90.08; Franse frank per 1 zware fr 9.18; Duitse mark 10.76; Ned. gulden 11.91; Zweedse kroon 8.70; Zwits. frank 10.44; en Ned. Westindische gulden 24.00. De Times over de hervormingen In een bespreking van de door In donesië getroffen maatregelen op mo netair en financieel terrein, zegt de „Times", dat het terugbrengen van de bankbiljetten van 1000 en 500 rupiah tot een tiende gedeelte van hun waar de neerkomt op zuiver confiscatie. Het omzetten van negentig percent van de bankrekeningen boven de 25.000 ru- plan in leningen aan de Indonesische re gering tast de belangen van de gehele buitenlandse handel aan. „Geen enkele buitenlandse onderneming kan werken bij zulk een systeem, zelfs al had zij ook maar enig vertrouwen in een der gelijke gedwongen belegging". „Een sterke regering, die vertrouwt op haar bekwaamheid en met een wel overwogen economisch beleid, kan haar toevlucht nemen tot een drastisch ingrijpen, maar de maatregelen, die de Indonesische regering thans heeft ge nomen, lijken eerder voort te komen uit zwakheid dan uit kracht", aldus de „Times". Sukarno's socialisme President Sukarno heeft de pas inge stelde Nationale Raad voor Economische Plannen verzocht, zo spoedig mogelijk een ontwikkelingsplan op te stellen om te ko men tot een op rechtvaardigheid geba seerde welvaartsstaat. In een rede op de eerste bijeenkomst van de 77 leden tel lende Raad onder leiding van prof. Mo hammed Yamin, zei de president dat het gehele potentieel van het land moet wor den gemobiliseerd om er voor te zorgen, dat iedereen in Indonesië voldoende voed sel en kleding heeft en dat nergens de ene burger door de andere wordt uitge buit. Prof. Yamin verklaarde dat de raad er naar zal streven, dat het eerste deel van de algehele ontwikkeling voor de volgende onafhankelijkheidsdag 17 augustus 1960 zal zijn voltooid. Sukarna drong er bij de Raad van Ad vies op aan te werken voor de socialis tische gemeenschap in Indonesische stijl. Sukarno verklaarde dat hij de uitdrukking socialistische gemeenschap in Indonesi sche stijl gebruikte, omdat Indonesië niet wenst in één groep te worden samenge bracht met die mensen die geloven dat socialistische gemeenschappen uit zichzelf zullen evolueren. Hij voegde hier aan toe dat Indonesië niet tevreden is met „libe ralisme" en dat, willen de idealen worden verwezenlijkt, het liberalisme geheel over boord gezet moet worden. Sukarno nam er nota van dat verandering van de econo mische structuur van de natie niet ge makkelijk is en veel ongemakken met zich zal brengen. Hij zei dat de natie een op planning gebaseerd beleid moet voeren dat het fundamenteel principe van de ge leide democratie is. Geen grote Amerikaanse lening In Washington worden op het ogenblik besprekingen gevoerd over een Ameri kaanse lening aan Indonesië. De Indone sische ambassadeur Moekarto Notowidigdo deelde hierover mee, dat het niet om een grote som gaat. De Indonesische regering heeft verschillende verzoeken om kleine leningen ingediend bij de Export-Import Bank en het fonds voor ontwikkelings- bassadeur bij de besprekingen niet aan de orde gekomen. Een zegsman op het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken deelde eveneens mee, dat het nu niet gaat om diplomatieke vertegenwoordigingen. De meeste ambassades zijn ernstig getroffen door de maatregelen en zitten zonder geld om de salarissen over augustus aan hun personeel te betalen. Ook de buitenlandse bedrijven hebben met financiële moeilijkheden te kampen. Er zijn geen aanwijzingen dat voor hen een speciale dispensatie zal gelden. Indonesisch commentaar De „Times of Indonesia" oefende critiek op de regering omtrent het uitblijven van ontdooiing van de banktegoeden. De student in de economie die de maat regelen van SuKarno kort bestudeert, schudt het hoofd: als er niet spoedig nog meer maatregelen worden genomen ont staat er een volslagen economische chaos. President Sukarno, heeft bij zijn toelich ting op de regeringsmaatregelen toegezegd dat aanvullende maatregelen zullen volgen, maar ook waarschuwde hij het volk voor grote bedragen. Het laatste krediet van beduidende omvang werd Indonesië ver strekt bij de besprekingen die eerder in de loop van dit jaar in Djakarta gevoerd werden over het gebruik van de rupiah's die Amerika kreeg voor de levering van surplus-landbouwgoederen, zei hij. Hij be vestigde, dat de kwestie van de compen satie niet aan de orde is geweest, kredieten. De kwestie van compensatie betalingen door Indonesië voor genaaste Nederlandse bezittingen is volgens de am- Ambassades getroffen Het corps diplomatique te Djakarta heeft gisteren getracht van de Indonesische re gering antwoord te krijgen op de vraag of de maatregel tot bevriezing van de bank tegoeden (boven de 25.000 rupiah) ook van toepassing is op die van buitenlandse moeilijke tijden, aldus didt blad. De middenstand heeft zijn afzet sterk zien verkleinen, omdat het volk wil af wachten. Menige winkelier heeft prijzen moeten verlagen, omdat hij anders niet genoeg contanten in huis zou krijgen voor het uitbetalen van zijn bedienden. Een textielwinkelier heeft in twee dagen tijds drie overhemden verkocht. De maatregelen welke president Sukar no genomen heeft om de economische chaos van Indonesië te verlichten, hebben een nog groter chaos, en grote onzekerheid met zich gebracht. Voor talloze Indonesiërs komt vandaag de betaaldag en vele be drijven zullen als gevolg van de waarde vermindering van de rupiah geen salaris sen kunnen uitkeren. De toestand is zo acuut dat de gemiddelde Indonesiër op het ogenblik niet de minste belangstelling kan opbrengen voor de toekomstplannen van zijn president. Ondernemingen die kans zien om de npod-kredieten binnen een maand aan de regering terug te betalen, zullen de crisis wel doorkomen. Maar voor de bedrijven die het niet kunnen, ziet de toekomst er donker uit, zodat behalve de onmiddellijke vraag waar het salaris blijft, thans ook de vraag wat zijn toekomst zal worden, de gemiddelde Indonesiër bezighoudt. De „gewone man", die volgens de regering niet getroffen wordt door de economische maatregelen. Nieuwe Indonesische maatregelen De Indonesische regering heeft nieuwe bepalingen bekendgemaakt ter regeling van op de banken gedeponeerde gelden. Deze bepalingen luiden: Opneming van gelden van vrije reke ningen is toegestaan tot een maximum van 25.000 rupiah. Deposito's die na 25 augustus zijn ont staan door stortingen of nieuwe be talingen mogen in hun geheel worden op genomen. Postwissels en telegrafische wissels op de basis van vrije rekeningen moeten ge dekt zijn door vrije gelden. De transfer Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L VEERSTRAAT van contanten door banken mag onbeperkt geschieden. Transfer van gelden is automatisch vrij en mag tot het gehele bedrag worden getrokken. De transfer van gelden door banken die voor de bevriezingsorder niet voltooid waren, is tijdelijk bevroren. De regering kondigde tevens aan dat importeurs wier garantiedeposito's door de vorige week afgekondigde maatregelen waren bevroren, geen nieuwe garantie deposito's hoeven te storten indien zij nieuwe importaanvragen indienen. Het ministerie van Financiën gaf de autori teiten in de buitengewesten waar geen regeringsinstanties bestaan voor het toe zicht op overgenomen Nederlandse ban ken, de opdracht afzonderlijke „commis sies voor regeling van financiële kwesties" in te stellen. De plaatsvervanger van de plaat selijke militaire commandant dient als voorzitter van elke commissie op te treden. Lukman Hakim, de gouverneur van de Bank Indonesia, heeft zijn ontslag aan president Sukarno aangeboden, aldus be richt het persbureau „Antara". Het ont slag, dat werd aangevraagd met ingang van 1 septembex\ is door president Sukarno aanvaard. De heer Hakim weigerde op zijn stap enig commentaar te geven. In het jaarverslag van de Bank zei Ha kim dat de huidige inflatie in Indonesië werd veroorzaakt door hoge regeringsuit gaven bij de poging om de veiligheid te herstellen, zo meldt „Antara". De regering gaf 17 miljard rupiahs uit voor haar cam pagne tegen de opstandelingen in 1958. Hakim was op 30 januari 1958 gouver neur van de bank geworden na het aftre den van Sjafruddin Prawiranegara. Volgens dagbladen heeft de Indonesische minister van Financiën, Djuanda, ver klaard dat het ontslag van Hakim niets te maken heeft met de recente monetaire maatregelen van de Indonesische regering. Nieuwe gouverneur benoemd Tot waarnemend gouverneur van de Bank Indonesia is met ingang van heden benoemd de heer Indra Kusuma, lid van de directie van de Bank. De Nederlandse temster Tina Berman van het circus Williams, dat in Berlijn vertoeft, heeft op haar verjaardag haar vrienden en enige Berlijnse journalisten uitgenodigd om in de leeuwekooi te komen ontbijten. Tina (met bloemen) vond het zeer geslaagd, maar of de genodigden rustig gegeten hebben, wagen we te betwijfelen. Met een ernstige vermaning aan alle overheidsinstanties zich te herstellen van de „ziekte van Parkinson", „het ziekelij ke uitbreidingsproces van het ambtena rendom", heeft de politierechter te Am sterdam, mr. L. de Blécourt, die per 1 september wegens het bereiken van de 70- jarige leeftijd gepensioneerd wordt, in een bijzondere zitting van de rechtbank te Amsterdam afscheid genomen. Als il lustratie van het wassende ambtenaren dom, waarbij volgens hem talloze func ties in tweeën worden gespleten', die el kaar daarna overlappen, noemde hij zijn eigen ambt: „Ik word door twee politie rechters opgevolgd". De president van de rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, noemde de politierech ter het meest openbare lid van de recht bank. In de 12 jaar dat hij dit ambt be kleed heeft, heeft mr. De Blécourt, aldus de president, naar ruwe schatting bijna 40.000 strafzaken afgehandeld en dan nog wel met veel humor en menslievendheid. „U hebt uw rechtszittingen gemaakt tot een markant stuk openbaar, gezond Am sterdams volksleven, waarop u met wee moed maar met voldoening over het vol brachte kunt terugzien". Mr. De Blécourt doorspekte zijn af scheidsrede met talloze grappige anekdo tes uit zijn loopbaan. Hij sprak ook droeve woorden over de tienduizenden joodse landgenoten, die in de oorlog door de Duit sers vermoord zijn. „Na de oorlog kon ik het bijna niet meer over mijn hart ver krijgen joden naar de gevangenis te stu ren". Hij vroeg zijn collega-rechters re kening te houden met het vreselijke leed, dat deze mensen in de oorlog ondervonden hebben, wanneer een van hen, die destijds de Duitsers is ontglipt, thans terecht zou moeten staan. Over het nozem-probleem in Amster dam zei hij, dat een fiks pak slaag steeds heilzaam kan werken. Hij hoopte dat de politie drastisch tegen de belhamels zou optreden. „Zij luisteren alleen naar ge weld", zei hij. Sprekend over de „ziekte van Parkin son", citeerde hij de uitspraak, dat een ambtenaar zijn ondergeschikten wenst te vermenigvuldigen en dat ambtenaren el kaar werk plegen te verschaffen. „Vroe ger was de staat te krenterig, tegenwoor dig wordt er met geld gesmeten", zei mr. De Blécourt, die in dit opzicht de kostba re vernieuweingen in het Paleis van Jus titie laakte, waarbij de twee grote en im ponerende strafzalen in twee veel kleine re zalen en talloze kamertjes voor amb tenaren zullen worden verdeeld. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) liet begint er naar uit te zien, dat de exporteurs van bloembollen zich dit jaar ernstig vergist hebben. Toen zij in de afgelopen winter en in het voorjaar de bloembollen in het buitenland verkochten, waren de prijzen op de binnenlandse markt redelijk. De exporteurs zowel als de kwekers konden er aan verdienen. Bovendien verkeerde men in de mening, dat er ondanks de droogte bollen genoeg zouden zijn. Men kocht dus niet al te veel oogsten op, want vrij alge meen nam men aan dat de prijzen nog wel iets zouden zakken. Het tegendeel is nu aan de gang. De prijzen van alle rassen en maten zijn tot onrustbarende hoogten gestegen. De oorzaken hiervan worden aan zeer veel verschillende factoren toegeschreven. Een kleine groep beweert, dat er te veel bloembollen verkocht zijn. Anderen menen, dat er te weinig geteeld is en vrijwel alle exporteurs zijn van oordeel, dat er te veel bollen moeten worden weggegooid tenge volge van beschadigingen bij het oogsten en door diverse aantastingen. De bloembollenhandel is een riskant be drijf. Men verkoopt het produkt tegen vaste prijzen op het moment, dat men niets van de voorraad, en dus de prijzen, weet. Om dit enigszins te omzeilen koopt men in het voorjaar een gedeelte bij de kwekers en schat de opbrengsten. Men weet namelijk wel zo ongeveer wat er uit de grond komt en blijft daar gewoonlijk bij zijn schattingen iets onder. Vallen de leveringen echter tegen of zit er veel „ziek" in de bollen, dan moet men de rest op de veilingen aanvullen. Het zijn jaar lijks flinke hoeveelheden, want weken achter elkaar worden er honderdduizen den manden op de verschillende veilingen aangeboden. Dit jaar zijn de afleveringen wat tegengevallen. Bovendien moet men bij de ontvangst heel wat partijen aan de kwekers terug zenden wegens een te groot percentage zieke of beschadigde bollen. Of men houdt ze vast en zoekt de partijen opnieuw uit. Het gevolg hiervan is, dat er veel kopers aan de markt zijn, die hun klanten in het buitenland moeten leveren en dus maar wat meer gaan betalen dan zij oorspron kelijk aannamen. Dat komt ieder jaar bij verschillende soorten voor, maar dit jaar is alles duur geworden. Vooral de laatste week zijn alle prijzen tot onrustbarende hoogten gestegen. Men vreest tekorten. Zelfs rassen, die normaal vijf gulden per honderd kosten, gaan nu voor acht en negen gulden. Geen overschotten meer Uit het feit, dat men nog partijen van tienduizenden stuks tegelijk koopt is af te leiden, dat er nog heel wat exporteurs zijn, die veel bollen nodig hebben. Er zijn dan ook nergens meer overschotten te vinden. Daarbij komt, dat er vermoedelijk meer bollen van de tweede grootte zijn verkocht dan de oogst oplevert, zodat deze ongeveer even duur zijn of dikwijls zelfs een gulden per honderd duurder. Volgens de exportvoorschriften mag men niet de goedkopere „dikke" bollen verzenden. Ook dit drukt dan weer de winst die men zich oorspronkelijk had gedacht. In jaren, waarin de prijzen vrij veel schommelen, kan men wel met de klanten overeenkomen de te dure bollen te ver vangen door even goede goedkopere. Deze kans is nu ook niet aanwezig. Sinds enkele jaren is al te zien geweest, dat de over schotten zeer klein waren. Te klein waar schijnlijk en dat gaat zich nu wreken. Critiek en verwijten Nu komt dan de heftige critiek los. Men verwijt elkaar de te lage aanbiedingen in hét buitenland, de exporteurs verwijten de kwekerij de kortzichtigheid om de te be plante oppervlakte te klein te houden en de export daardoor voldoende armslag te onthouden. Velen wensen de opheffing van de maatregelen, die aan de teeltbe- heersing verbonden zijn. Men wenst vrij heid van handelen. Ieder moet maar zijn eigen risico dragen. Er zijn natuurlijk zaken, die wel vol doende winst maken, doordat zij hun in koop dit jaar goed hebben geschat of die hun eigen overschotten voor zoveel geld kunnen verkopen, dat zij zonder moeite de tekorten tegen deze hoge prijzen kunnen kopen. Men mag echter wel aannemen, dat er op het ogenblik heel wat exporteurs zijn, die „zwaar zitten te zweten", zoals een van hen het uitdrukte. Met bezorgd heid ziet men de eerste november tege moet, omdat dan alle bollen betaald moe ten worden. Het zou niet zo erg zijn als alle klanten hun bollen een of twee weken na ontvangst betaalden. Zijn het echter broeiers dan kunnen zij meestal pas be talen, nadat zij de gebroeide bloemen heb ben verkocht. Zo in februari of maart dus. Meestal is men blij alles op 1 mei binnen te hebben. Een mei is namelijk de officiële uiterste betalingstermijn. Leidende figuren in het bloembollenvak hebben op diverse vergaderingen verklaard dat het teeltrecht wel iets bij de uitbrei ding van de export achtergebleven is. Deze achterstand is moeilijk op zeer korte termijn in te halen, omdat daarvoor plant goed nodig is, wat gezien de hoge prijzen, die de kwekers er op het ogenblik voor geven, ook niet in voldoende mate voor radig blijkt te zijn. Het lijkt er dus wel sterk op, dat de geleide economie van het bloembollenvak te veel gericht is geweest op de bescher ming van de teelt en te weinig op een voldoende uitbreiding van de export. Duiven en doffers Gedurende een lang en onnuttig leven is één van de dingen, die ik heb geleerd, dat iedere vrouw, hoe weinig aanleiding zij daartoe ook geeft, vatbaar is voor elke vorm van vleierij. De belangrijkste is, haar te zeggen, dat zij zo intelligent is en dat u haar zo aan trekkelijk vindt, niet in de eerste plaats om haar haren („het klinkt misschien een beetje overdreven, Jenny, maar ik zie er altijd plekjes van puur goud in"); niet om haar prachtige figuur („dat is natuurlijk wel belangrijk, maar de domste vrouw kan een mooi figuur hebben"), maar om haar geest („op een vrouw zonder geest ben ik gauw uitgekeken"). Het wonderlijke is, dat een vrouw alle moeite doet om er mooi (zo niet verleide lijk) uit te zien; dat zij de halve dag bezig is om haar uiterlijk te verzorgen, maar dat zij beledigd is, wanneer u op dit uiterlijk afkomt. „Je denkt blijkbaar dat ik zo maar een juffrouw ben, Henk." „Integendeel, Jenny, zo-maar-juffrouwen lopen er bij de vleet rond. Wat mij juist zo in jou aantrekt, is dat je mij iets te zeggen hebt en dat ik met jou zo goed kan praten over alles. Bij jou kan ik met al mijn problemen aankomen". Bijna alle vrouwen doen alsof haar uiterlijke aantrekkelijkheid er niets toe doet en alsof zij de aantrekkingskracht daarvan voor de man niet kennen. Let u maar eens op duiven. De doffer maakt de mooiste danspassen, vol inge houden drift, om het duifje. Hij stoot de prachtigste rollende geluiden uit en steekt zijn kraagveren omhoog. Hebt u ooit een vrouwelijk wezen zich zó onverschillig zien belonen om zo veel attenties? Zij ziet het gedoe van haar minnaar niet eens. Zij pikt rustig graantjes en dingetjes en negeert alle po ging en-tot-aandacht- trekken van het mannetje. De menselijke mannetjes doen meestal niet anders. Hun rolgeluiden zijn gearticu leerder dan die van de doffer, er komen hele woorden en zinnen van, maar zij heb ben niet veel meer om het lijf. Het duifje heeft ze duizend-en-éénmaal gehoord. Het is merkwaardig hoe weinig doffers begrij pen, dat zij andere praatjes-voor-de-vaak moeten verkondigen dan de anderen, om gehoor te vinden. „Wat jij eens tegen mij gezegd hebt over Vincent van Gogh, dat heb ik nu, in een beetje andere vorm, precies zo gelezen in een tijdschrift, Jenny". „Ik heb altijd jouw oordeel over Louis Couperus onthouden. Gisteren heb ik de hele avond in zijn Oude Mensen zitten lezen; het is frappant dat jij dat zo goed gezien hebt, Jenny". By the way, Jenny, wat is je haar mooi. 't Is net of het gouden vlekjes heeft". „Dat is wél heel merkwaardig. Wat jij nu zo ineens over de zin van het leven zegt, dat heeft Spinoza eigenlijk óók zo gezegd. Hij formuleerde het anders, maar 'het komt precies op hetzelfde neer". Dat hoedje staat je schattig, Jenny". Ik heb dit allemaal te laat ontdekt. Mijn leven zou nóg onnuttiger zijn ge weest, wanneer ik dit eerder begrepen had. Ik heb trouwens'vroeger hooit zo op dui ven en doffers gelet. Elias „De ontwikkeling van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs gaat nog steeds in dalende lijn. Het aantal onbe voegd gegeven lessen is bijna vijf en twin tig percent, voor Frans x-uim veertig pex-- cent. Ongeveer 1430 lessen zijn niet gege ven en het tekort aan bevoegde leraren is 2289. Allemaal cijfei-s, die ondubbelzin nig de aftakeling van het v.h.m.o. demon streren." Dit zei de heer S. Roodenbux-g, voorzit ter van het Genootschap van leraren aan Nederlandse Gymnasia en Lycea, dat te Driebergen zijn algemene vex-gadering hield. Van de noodzakelijkheid van één wet, die alle vormen van ondex-wijs tussen la ger en hoger onderwijs zal x-egelen de Mammoetwet) toonde de heer Rooden- burg zich niet overtuigd. Om deze wet, eigenlijk nog slechts een geraamte, goed te doen werken is naast een overgangs wet nog een serie van veertig algemene maatregelen van bestuur nodig. Hierbij dreigt het gevaar, dat steeds willekeuri ge verrassingen mogelijk zijn, aldus de heer Roodenburg, die het ook gevaarlijk achtte, dat voor het in de Mammoetwet genoemde havo (hoger algemeen vormend onderwijs, vergelijkbaar met de huidige hbs) met nieuwe akten met lagere be- voegdheidseisen zou worden volstaan. De minister zou blijkens zijn ax-gumentatie daarmede een tijdelijke noodmaatregel, voortkomend uit het huidige leraren-te- kort, als algemene regel willen gaan in- voex-en. Het gehele kax-akter van de havo- school achtte de heer Roodenbux-g trou wens in het wetsontwerp onbestemd. Advertentie Warme schotels ƒ2. LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 Uit de Opregte Donderdagse Haerlemse Courant van 30 Augusti 1759 NYMEGEN den 29 Augusti. Wanneer gis teren avond tusschen 10 en 11 uuren eene Houtvloot den Rhyn quam afzakken, meenden de Fransen in Cleefsland, langs de Rivier geposteerd, dat de Ge allieerden bezig waren om trent Cleve de Rhyn te pas- seeren; alles geraakte in Alarm, en de by Calcar en Xanten campeerende Trou- pen maakten Toestel, om dix-ect na Wezel te retireeren. Verscheydene Persoonen van Distinctie vertrokken uyt Cleve, zonder na haare Goedex-en om te zien, zommige na Wezel, zommige na den Hollandsen Bo dem; ook wierd den Burgex-en en Inwoon- deren by Levensstraf verboden zig niet buytenshuys te laten vinden; alle Paerden wierden tot het Transpox-t van Goederen geligt. Doch met het aanbx-eken van den Dag wierd de oorzaak dier panique Schrik ontdekt, en alles geraakte wederom in de voox-ige Gerustheyd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3