Hoe de duiven vlogen Havenberichten V.Z.V. had behoorlijk seizoen IJmond heren tweede in toernooi IJmond-agenda ZEEWATER-AQUARIUMS HOUDEN IS ZEKER NIET ONMOGELIJK Fa. DE VILDER DAVO-haarden 5 Recordbeloning voor ideeën bij Mekog Terrasvogels Derde reis van „De Hoop' 1959 in Oorlogsinvaliden in Concordia Marswedstrijden op Stratingplantsoen Alle FOURNITUREN BRANDWIJK Aanrijding in Velsen-Noord Speciale tomatenveilingen De Instuif opent seizoen Gastspelers bij „Havenkwartier" Tafeltennisclub Heemskerk groeide in ledental DINSDAG 1 SEPTEMBER 195 9 Men kan dc natuur op vele wijzen in huis halen. Maar een van de mooiste methoden is wel het houden van een zee wateraquarium. Hetgeen juist voor de inwoners van Velsen wel te verwezenlijken is. In het Artis-aquarium heeft de direc teur, de heer De Graaf ons enige tips gegeven voor het op eenvoudige wijze in richten van zo'n bakje. De eerste moeilijkheid is, dat men geen plaatijzeren aquarium kan nemen. Het ijzer wordt aangetast. Men kan echter wel bakken krijgen met asbestcement, die zelfs goedkoper zijn. Zeer belangrijk is een regelmatige ver versing van het water. De chemische sa menstelling wordt namelijk afgebroken. Er ontstaan veel nitra ten, die op den duur dodelijk zijn voor alle bewoners. Men kan deze ontwikke ling niet tegenhou den, maar ze wel vertragen. Dit ge schiedt in de eerste plaats door een zo genaamd algenfilter. In een tweede bakje kweekt men algen, door fel licht op een bak met zeewater te laten schijnen. Als het zeewater over die algen stroomt, wordt de chemische afbraak verlangzaamd. Actieve kool kan hier ook wonderen doen, daarom zet men tussen aquarium en algen- bak nog een filter met actieve kool. Daar de algenbak geregeld geleegd moet worden dient men er twee te gebruiken, die om de beurt kunnen worden gebruikt. Men kan het echter eenvoudiger doen. In een jampot kan men onderin een kalk- bed leggen, met daarboven glaswol en grof grind. Een hevelslang wordt in de bak gehangen tot bijna op de grond en verbonden met de jampot. Een tweede slang transporteert het water weer naai de bak terug. Natuurlijk loopt het zeewater niet vanzelf. Er moet een pomp tussen, die meteen voor de nodige doorluchting zorgt. Deze methode lukt, als men het water elke week ververst. Als bodem gebruikt men in een zee wateraquarium kalkhoudend zand, dat men op het strand onder de hoogwaterlijn kan vinden. Vrij grote hoeveelheden gebroken Een zee-anemoon, wonderlijk gevormd. schelp bevorderen de zuurgraad, die hoger moet zijn dan bij zoet water. Van een Ph 8,3 mag deze zakken tot 7.8, verder niet. Een ander probleem is het zoutgehalte. In de Middellandse Zee is dit ongeveer 40 pro mille, in de Noordzee 30 pro mille. Daarom moet men bij verdamping niet al tijd bijvullen met zeewater. Enkele Am sterdammers, die dat deden, zagen alle nieuwe vissen doodgaan. Geen wonder, hun water had al 45 pro mille zout! In dit pekelvat ging elke gekochte vis dood, de bewoners waren er langzaam aan gewend. De temperatuur mag bij Noordzeebewoners niet boven 18 graden komen voor de mees te soorten. Rondvis kan daar niet tegen, zee-anjelieren ook niet. En zoals gezegd, het water moet in be weging zijn. Alleen dan zien we de dieren in hun natuurlijke beweging. Beplanting is vrijwel onmogelijk. Veel licht kan wat algvorming geven, meer kan men niet verwachten. En pas op met warm licht! Gebruik neon-verlichting om de temperatuur op peil te houden. Noordzee-aquariums zijn het moeilijkst. Juist door die temperatuur, die in ver warmde kamers snel wordt overschreden. Rondvissen zijn slecht te houden, maar men kan veel bereiken met strandkrabben en garnalen, jonge horsmakrelen, harders, scholletjes, en de heel gezellige jonge hondshaaien. Niet te houden of zeer moeilijk zijn Noordzeekrabben, zeedonderpadden, puit alen, botervissen en heremietkreeften. Advertentie WASMACHINES - CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres: Velscrduinweg 173 - Tel. 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Maandag aangekomen in IJmuiden: Clangula, Liverpool: Vechtstroom, Liverpool; Dione. Dielette, erts lossen Hoogovens IJmuiden, Malta. Felixtowe: Borama, Larvik; Martha Ahrens, Hamburg; Bourgondia. Gothenburg; Kerm, Sundsvall; Borbeck, Geïle; H. J. Keivig, Stettin: Isola, I-Ielsingborg; Stavos, Kotka; Ank- T. Sundsval; Skauvann, Dublin; Aurora, Swan sea. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Rigel. Mantyluoto; Niagara, Halmstad; Werner Franck, Stettin; Asganius, Genua; Marie Sophie, Helsinki, bijlegger IJmuiden; Jupiter, Dordrecht; Theano, Dieppe; Frieda, Southampton. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Skagerak. Noordzee, visserij-onderzoekings vaartuig; Mira, Antwerpen; Tim-S, Hamburg; Fraviso, Teneriffe; Agnes Essberger, Norden- hamn; Startpoint, Brunsbuettel, veekoeken van Wormerveer; Hera, Bremen; Leo, Rotterdam; Malta, Rotterdam; Bullfinch, Harlingen; Mont- belliard, Rotterdam; Neth. Coast, Rotterdam, Carmen. Bremen, ledig van binnenhaven IJmui den; Lisa Essberger, Nordenhamn; Dickv, Ko penhagen, zout gel. IJmuiden; Truus, Holbeek. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Atlantic, Zeebrugge; Dione, Antwerpen, ledig van Hoogovens IJmuiden; Stad Leiden, Rotter dam. ledig van Hoogovens; Marie Sophie, Elles mereport, bijlegger prov. IJmuiden; Dueseldorff. Curagao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Een zeepaardje, mooi maar voor een beginner veel te mooi. Wat gemakkelijker is een Middellandse- Zeeaquarium, dat ook veel meer kleur biedt. Er zijn prachtige kokerwormen, zeer fraaie zee-anemonen, bloedrode zeester ren en paarse zeeëgels. De lans-egel heeft grote, indrukwekkende stekels, en dan zijn er nog prachtige vissen zoals de zwa- luw-staartvis en de girelle. De Heremiet kreeften van de Middellandse Zee. zoals de leuke Diogenes zijn goed te houden. Aanbevelenswaardig zijn ook de Tula- grondel en enkele slijmvissoorten en schaaldieren. Als men aan deze liefhebberij begint, liefst na bestudering van een goed boek hierover, moet men er wel voor zorgen dat men een aerometer heeft. Want het zoutgehalte moet vaak worden gecontro leerd. Zorg moet men zeker veel aan deze soort aquariums besteden. Maar het resul taat is dat waard. Een stoffelijk blijk van waardering ac centueerde maandag een welgemeend dankwoord van ir. W. H. Schoenmaker, algemeen bedrijfsleider van de MEKOG te IJmuiden, aan het adres van de heren Th. Groefsema, opzichter, M. D. Van Hout afdelingsmachinist en I. Selier, opzichter van de ammoniakfabriek van de MEKOG. Het betrof twee constructieve ideeën van de heren Groefsema en Selier, die beoog den met behulp van een hergroepering van de apparaten een produktievermindering, enkele maanden geleden door een ernsti ge storing ontstaan, in belangrijke mate te verminderen. Het derde idee, dat van de heer Van Hout bood voorts een scherp zinnige en snel te realiseren, zij het min der effectieve oplossing van het zelfde pro bleem. Een combinatie van de twee eerst genoemde ideeën is door de bedrijfsleiding in een iets gewijzigde vorm tot uitvoer ge bracht. Nadat de heer Schoenmaker aan de heer Van Hout een beloning van 250.- had overhandigd en aan de heren Groef sema en Selier elk een beloning van 1500. sprak adjunctdirecteur F. W. E. Spies zijn grote waardering uit voor de technische prestaties die hier in goede samenwer king tot stand zijn gebracht. In de anna len van de bedrijfsideeënbus betekenen deze beloningen een record, waarmee het oudevrecord van 1000.- aan de heer J. van Tilburgh in 1957 in de walserij west uitgereikt, op overtuigende wijze is over schreden. LEZING OVER ARGENTINIë In het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat te IJmuiden zullen kapitein en mevrouw W. Weergang, offi cieren van het Leger des Heils en thans met verlof, donderdagavond vertellen van hun bevindingen in Argentinië. Zij hebben zowel in de maatschappelijke als geeste lijke sector gearbeid. Het muziekkorps van het Leger des Heils te Haarlem zal het muzikale gedeelte van de avond, die om acht uur begint, verzorgen. Terrasvogels gebruikte de vrije zondag door het spelen van een vriendschappe lijke wedstrijd tegen IEV. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel (22). Bij een beschouwing van de resultaten die de Velser Zwemvereniging VZV dit zomerseizoen heeft behaalt blijkt dat de dames goede resultaten hebben behaald bij het zwemmen en het waterpolo. Het he ren-polo was niet zo best. De oorzaak? Is het de training of het gebrek aan goede spelers onder de jeugd? De heren zakten af naar de derde klasse door de versterk te degradatie en de onmogelijkheid van promotie. Van de vijf teams degradee- den er twee, nummer drie moest een hal ve competitie spelen voor een plaats in de tweede klas, maar heeft die plaats niet kunnen krijgen. Het tweede hei'enzeyental werd kam pioen door, op één gelijkspel tegen DWT 3 na, alle wedstrijden te winnen. Goed ma teriaal voor het eerste is dus wel aanwe zig. In de competitie van de KNZB speelde ook het eerste dameszevental. Dat werd zonder een enkel verliespunt kampioen zoals onderstaande eindstand te zien geeft: VZV 7 gespeeld, 14 punten; Vites se zeven gespeeld, 11 punten; Sleutelstad zeven gespeeld, 6 punten: Swift zeven ge speeld, 2 punten en HVGB 7 gespeeld, 1 punt. VZV behaalde het mooie doelgemid- delde van 34-7. De VZV-dames verloren echter de promotiewedstrijd van Water lelie uit Zaandam. Volgens jaar zullen dus zowel de heren als de dames in de derde klasse van de bondscompetitié uitkomen. Bij de lagere zeventallen, die in compe titie van de kring Haarlem uitkwamen wa ren de resultaten ongeliik. Dames 2 werd kampioen gevolgd door NVA uit Overveen. De adspirantenmeisjes A liepen twee strafpunten op wegens niet opkomen en eindigden als tweede in hun afdeling. Met het B-team was het slechter ge steld. Gewonnen werd slechts van DWT- B, zodat de op een na laatste plaats door deze ploeg werd bezet. Het derde herenzevental won zijn eer ste twee wedstrijden van dit jaar maar verloor, mede door het niet meespelen in de andere wedstrijden van Swier en Schoo ne, de overige ontmoetingen. Het vierde e' .digde op de laatste nlaats in de tweede klasse van de kring Haarlem. Het eerste jongenszevental is na een slecht begin eer ste geworden in zijn afdeling. De regel matige training van de leden van dit team heeft dus wel zijn vruchten afgeworpen. Het tiende zevental van VZV, dat van de Vier dagen na haar vertrek voor de derde reis tijdens de haringteelt in 1959 liep het hospitaalkerkschip „De Hoop" de haven van Scheveningen binnen met aan boord het stoffelijk overschot van een op varende van de Sch. 130 Clara. Na nog ne gen patiënten aan wal te hebben gezet ver trok „De Hoop" nog dezelfde dag weer naar de visgronden. Tijdens de reis wer den de volgende diensten verleend: scheepsarts J. M. Rodermond behandel de 105 patiënten, waaronder 5 Duitsers en 2 Polen. Acht en dertig personen werden opgenomen. Het aantal verpleegdagen was 130. Per radio wei-den 32 medische advie zen gegeven. Bij aankomst in Nederland werden 11 patiënten gedebarkeerd. Ds. W. Diepersloot, gereformeerd pre dikant te IJmuiden, ging voor in vier kerk diensten en vier dagsluitingen, die op res pectievelijk zondagen en woensdagavon den werden uitgezonden. In Byth werden twee diensten aan boord van „De Hoop" gehouden. De predikant bezocht ook op zee een aantal loggers. Radiotelegrafist A. Poortvliet verrichtte 26 reparaties aan boord van de loggers. Hij kon 22 maal met een radiotechnisch advies volstaan. „De Hoop" voorzag meerdere keren een vissersvaartuig van drinkwater. Door het machinekamevpersoneel, onder eerste ma chinist N. de Vreugd werd een drietal noodreparaties uitgevoerd. Het hospitaalkerkschip verzond 150 weer- rapporten naar het K.N.M.I. in De Bilt. Op 26 augustus werd de logger Sch. 104 Adriana door „De Hoop" te Shields bin nengesleept. Het schip had machinescha- de. „De Hoop" legde 2600 zeemijlen af. jongens-B stelde hevig teleur. De wed strijdleiding moest dit team zelfs uit de strijd nemen omdat er gebrek aan reser ves was in de vakantietijd. Zwemsuccessen 1959 is voor VZV een goed zwemjaar ge weest. Liefst drie leden deden mee aan de nationale kampioenschappen te Appelsga. Jacky Blok en Bert Westra bereikten de finale en maakten zeer goede tijden. Jan Kobes kon het tegen de grote cracks Theo Hoogveld, Charles Ritton, Bert Sitters en Leo Verburgt niet bolwerken. De laatste zwemgebeurtenis van dit seizoen zal op 6 september zijn. Dan zal VZV in een tweekamp tegen het sterke Eindhovense PSV uitkomen in ,De Heefenduinen" te IJmuiden. De teams van beide verenigin gen zijn nog niet bekend. V elsen-Noord Een aantal oorlogsinvaliden, die thans met hun gezinnen gedurende een volle week de gasten zijn van het kamp „Von deloord" te Wijk aan Zee en daar in der tig zomerhuisjes gratis verblijven, zal deze week door de Stichting M.O.V.E.O. (Meer Ontspanning voor Ernstige Oor logsgewonden) een interessant programma worden aangeboden. Maandagavond hebben zij in de kan tine van „Vondeloord" een lichtbeelden avond gehad met illustraties over het duingebied. Dinsdag wordt door V.V.V. van Wijk aan Zee een boottocht door de havens van IJmuiden aangeboden. Woensdagmiddag zal er in gebouw „Concordia" te Velsen-Noord een brood maaltijd worden gehouden en met hulp van Van Gelder-personeel verzorgd door de M.O.V.E.O., gevolgd door een ont spanningsavond met een optreden van het show-accordeonorkest „De Klavierschip pers". In het kamphuis van „Vondeloord" volgt vrijdag een filmavond over diverse buitenlandse M.O.V.E.O.-reizen en zater dag zullen de dertig invaliden met hun gezinnen .totaal ruim driehonderd gasten, zich door auto's van de M.O.V.E.O. weer naar alle delen van het land verspreiden. Uitgaande van de sectie muziek van de Velser Gemeenschap zullen zaterdagmid dag 12 september op het Stratingplantsoen te Velsen-Noord marswedstrijden worden gehouden. Aan deze wedstrijden zullen alle Vel- sense muziekverenigingen, die over een tamboer- en of pijperkorps beschikken, deelnemen. Advertentie voor de THUISNAAISTER KENNEMERLAAN 155 Op de Schulpweg te Velsen-Noord stak maandagmorgen kwart voor elf de 25- jarige bestuurster van een bromfiets. C. P. N. uit Den Helder, onverwacht over. Zij werd door een personenauto aangereden en liep een lichte hersenschudding en schaafwonden op. Met een ziekenauto werd zij naar haar logeeradres vervoerd. Het ging maandag op de groenteveiling met de afzet van de tomaten al weer wat beter dan vorige week. Er kwam onver wachts vraag voor de export, wat tot ge volg had dat de prijzen voor de eerste kwa liteit opliepen tot 42 cent per kilo. De ex port tomaten stellen nu eenmaal bijzonde re eisen. De kweker moet zorgen dat hij een goed gesorteerd produkt aan de vei ling brengt, dat vooral niet te rijp mag zijn. Om de export de kans te geven ook in Beverwijk te kunnen kopen heeft de vei ling Kennemerland besloten speciale vei lingen van exporttomaten te gaan houden. Deze veilingen worden gehouden op maan dag, woensdag en vrijdag om 11 uur. De tomaten kunnen ook nu weer centraal ge sorteerd worden aan de veiling Kenne merland waar men de beschikking heeft over een tomatensorteermachine. Noteringen: Andijvie 16-33; sla 3-15; bloemkool 22-71; bospeen 18-33; waspeen 12-33; sperziebonen 93-145; snijbonen 67- 103; pronkbonen 33-45; spinazie 17-37; pos telein 11-25; rodekool 22-28; tomaten 20- 43; komkommer 8-23. De rooms-katholieke vereniging .,De In stuif" te Beverwijk zal op zondag 13 sep tember in het Kennemer Theater het nieuwe seizoen openen. Deze avond wordt verzorgd door het K P.O.-revuegezelschap. De dansmuziek wordt gespeeld door het orkest van Jo Budy met medewerking van de Bever- wijkse Annie Palmen en Marcel Thiele- mans. Op deze avond zullen tevens opnamen worden gemaakt voor het Springplank programma onder leiding van Kees Schil- peroort. Door vakanties van leden van de Bever wij kse toneelvereniging „Havenkwartier" is de vereniging niet in staat de eerste uit voering zelf te verzorgen. Hiervoor is uitgenodigd de reeds langer dan een halve eeuw bestaande Zaanse toneelvereniging, die een opvoering zal geven van het bekende toneelspel van Arthur Miller: „Van de brug af gezien". De uitvoering wordt gegeven op zater dag 26 september in het Kennemer Thea ter. KENNEMER MOTOR EN AUTO CLUB Zondag 6 september gaan de leden van d Kennemer Motor en Auto Club (K.M.A.C.) weer een dagje toeren als het goed weer is. Behalve de leden mogen ook niet-leden het uitstapje meemaken, ditmaal naar het Gooi. Behalve autorijden wil men geza menlijk ook wat spelletjes doen en de le den wordt verzocht wat speelmateriaal mee te nemen. Het bestuur rekent er op dat er weer heel wat motoren, scooters en auto's present zullen zijn op het Meer- plein, waar men om 8.45 uur verzamelt. HULDIGING DEKEN B. G. HOSMAN Zondag is het feit herdacht dat deken B. G. Hosman twaalf en een half jaar dé ken te Beverwijk en pastoor van St. Aga tha is. 's Morgens droeg jubilaris een plechtige hoogmis op. De feestpredikatie werd gehouden door kapelaan J. J. Tulp, die ook het geschenk, een enveloppe met inhoud aan deken Hosman overhandigde. Het zangkoor zong „Trinitatus" van H. Cuypers en „Jubilate" van Cubelingen. In besloten kring heeft deken Hosman kerk meester R. de Ruiter, die reeds 27 jaar penningmeester is, geëerd met de onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". De deken, die voorafgegaan door bruidjes door een erehaag van welpen de kerk be trad, werd door vele vooraanstaande per sonen uit het dekenaat Beverwijk geluk gewenst. VETERANEN-ELFTAL VAN „BEVERWIJK". Aan de komende competitie zal ook worden deelgenomen door een veteranen- elftal van de voetbalvereniging .Bever wijk''. In dit „zevende" zijn spelers van de oude garde opgenomen, onder andere A. Markx, N. Hoogewerf, W. Winands, C. Hoeben, A. Kooiman en T. Verruyt. VISSEN IN IJMOND-VERBAND. Op zondag 6 september wordt in het Noordhollands kanaal bij Akersloot een viswedstrijd gehouden waaraan leden deelnemen van de Beverwijkse hengel sportverenigingen „De IJmond Vissers" en ,,'t Karpertje" en „Velsen" uit IJmuiden DEM VERLIEST VAN LFC De Beverwijkse tweede klasser DEM heeft in Leiden een nuttige oefenwedstrijd gespeeld tegen LFC. DEM nam al spoedig door Noordemeer de leiding, maar LFC bracht nog voor rust de stand op 3-1. Na rust was het al gauw 4-1, toen de DEM- achterhoede voor buitenspel bleef staan. Midvoor Pijnen maakte er wel 4-2 van maar kort vobr het eindsignaal werd het 5-2 voor LFC. KENNEMERS JUNIOREN DERDE OP JEUGDTOERNOOI De Kennemersjunioren hebben met suc ces deelgenomen aan een door Allen Weer baar in Bussum gehouden jeugdtoernooi. Zij waren de jongste deelnemers maar ein digden op de derde plaats. De uitslagen luidden: KennemersHol land Sport 1-0; Allen WeerbaarKenne mers 1-0; KennemersODI 2-0. Om de derde en vierde plaats: Kennemers—BFC 1-1; Kennemers won na het nemen van strafschoppen. Eerste werd Allen Weer baar, tweede WA. R.K. BEJAARDENSOOS Nu het winterseizoen weer voor de deur staat gaat de r.k. bejaardensoos \tfeer be ginnen. Dinsdag 8 september zal er 's mor gens om negen uur in de r.k. kerk aan de Arendsweg een H. Mis worden opgedragen als opening van het seizoen. Na afloop hiervan is er een gemeenschappelijk ont bijt. EERSTE SPRUITEN Nog net in de maand augustus kwamen aan de Beverwijkse groentenveiling de eerste spruiten aan de markt. Voor deze midwinter primeur betaalde men in deze zomermaand 53 cent per kilo! DONDERDAG 10 UUR GROENTEMARKT In verband met de donderdag in Heems kerk te houden harddraverij begint de groentemarkt op deze dag om 10 uur 's morgens. De handbalvereniging „IJmond" heeft een druk weekeinde met verschillende vriendschappelijke wedstrijden achter de rug, waarin de wedstrijden die door de eerste dames- en herenteams in het grote Foresters-toernooi zondag in Heiloo de belangrijkste waren. In dit toernooi zijn de IJmond I-heren goed op dreef geweest. Het was slechts te danken aan het beter doelgemiddelde van het Groningse Olympia; -dat de eerste plaats net niet aan de Velsenaren kon worden toegewezen. 'Het eerste IJmond-dameselftal kon een van de ereplaatsen niet bereiken. Niette min waren de resultaten zeer bevredigend aangezien verloren werd van ploegen, die alle in een hogere klasse spelen. In de eerste wedstrijd van de IJmond- dames tegen Concordia uit Haarlem wogen beide partijen goed tegen elkaar op. De Velsense dames misten echter op het meest gelegen moment het goede schot. Concor dia won met 2-1. Eenzelfde spelbeeld was te zien in de tweede wedstrijd: IJmond damesBrun- hilde uit Groningen. Ook hier werd het een 2-1 nederlaag voor de Velsense dames. Brunhilde werd poulewinnaar. Tegen de Foresters-dames demonstreer- den de Velsense gasten een grote stoot kracht, die tot een duidelijke 5-1 over winning leidde. Door dit resultaat eindigde IJmond I- dames als derde in de poule, zodat met de gelijk aankomende in de andere poule, de damesplocg van Laren, voor de beslis sing om de vijfde of zesde plaats moest worden gestreden. Laren won tenslotte met slechts 1-0 en hierdoor werden de Velsense dames naar de zesde plaats ver wezen. Heren beter op dreef De I.Jmond I-heren speelden hun eerste wedstrijd tegen Tonegido uit De Haukes (Wieringen). In de speeltijd van tweemaal een kwartier zorgden de Velsenaren voor „vuurwerk", achtmaal werd gescoord. Tonegido kwam niet verder dan één doel punt (8-1). Het sterke Groningse Olympia was de tweede tegenstander. Weliswaar had IJmond aanvankelijk een 2-0 achterstand, maar het wist deze om te zetten in een 3-2 voorsprong. Een verdedigingsfout bij IJmond liet de Groningers vlak voor het einde nog een 3-3 gelijk spel uit het vuur slepen. In de derde wedstrijd tegen De Blinkert noteerde IJmond eerst een 1-0 achterstand, die vlot werd weggewerkt en tenslotte tot een 5-2 overwinning voor de Velsense ploeg leidde. Met het Haarlemse Concordia had De nog slechts enkele jaren bestaande tafeltennisvereniging „Heemskerk" mag zich in een groeiende belangstelling ver heugen. Tijdens de in het K.S.A.-gebouw gehouden jaarvergadering liet de voor zitter de heer M. Meyer een optimistisch geluid horen. De vereniging heeft thans de beschikking over drie tafels, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Aan de komende competitie zal met vier teams worden deelgenomen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer B. - Burger, maakte..melding_van_een aantal goed ge slaagde toernooien. "Dóór eén versterkte promotie was het- derde team erin ge slaagd een hogere klasse te bereiken. De penningmeester, de heer W. Adrichem, was tevreden over het afgelopen vereni gingsjaar. Hij had een batig saldo van 176,14. Om studieredenen zag de heer Burger zich genoodzaakt zijn functie in het. bestuur neer te leggen. In zijn plaats werd tot secretaris-wedstrijdleider be noemd de heer C. de Wit. De teams die aan de komende competitie deelnemen zijn als volgt samengesteld: 1. B. Burger, K. Heijne en J. Sap; 2. M. Meyer, C. de Wit en J. van der Kolk; 3. C. Duineveld, J. Bleeker en G. Bruin: 4. J. Duineveld, A. Beentjes en P. de Goede. DOK GAAT WEER OEFENEN De rooms-katholieke gymnastiekvereni ging DOK te Heemskerk gaat op vrijdag 4 september weer aan het nieuwe seizoen beginnen. Deze vereniging die twee jaar geleden werd opgericht telt thans reeds zeventig leden. De oefeningen worden voortaan op vrijdagavond gehouden in de rooms-katholieke meisjesschool aan de A. Verherentstraat. IJmond meer moeite. Desondanks werd een kleine 3-2 overwinning behaald. IJmond I-heren behaalden dus zeven punten, maar Olympia (Groningen) kwam tot hetzelfde resultaat. Het doelgemiddel de van de Groningers (20-6) was iets gun stiger dan dat van IJmond (19-8), zodat de Velsense handballers zich met de zeer eervolle tweede plaats tevreden moesten stellen. Op „Watervliet" hebben verschillende oefenwedstrijden de aandacht gehad. Een IJmond-damescombinatie verloor met 4-0 van Rapiditas 2. Ook een heren-combina tie van IJmond kon het tegen het Haar lemse Rapiditas 2 niet bolwerken en ver loor zelfs met 15-5. Een tweede herencombinatieteam van IJmond kon het tegen Rapiditas 3 tot een gelijk spel 9-9 brengen. C.F.A.-films in IJmuiden Het winterprogramma van de Christe lijke Film Actie te IJmuiden luidt als volgt: In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan: 5 september, „Schip per naast God", naar het bekende toneel stuk van Jan de Hartog; 7 oktober, „De Stille Helden", met de negerzanger Paul Robeson; 5 november, „Zielen in con flict", een Billy Grahamfilm; 15 decem ber: „Das Madchen Marion", ontspan ningsfilm; 24 februari, „De telefoonspion", Billy Grahamfilm; 26 maart, „De grote beslissing", een Duitse speelfilm van „ge halte". In de Ichthuskerk (achter het Cultureel Centrum): 30 januari, „Tranen over Johannesburg", film over het steeds actuele rassenvraagstuk. In de „Rank" nieuw verenigingsgebouw aan de Kon. Wilhelminakade: 30 april: „Piroscka", een luchtig verhaal in kleuren, zich afspelende in de Hongaarse pusta. Alle voorstellingen beginnen 's avonds 8 uur. VELSEN DINSDAG 1 SEPTEMBER Thalia: „De misdadiger in de rolstoel", 20 uur. Alcoholics Anonymus, zaal Abelenstraat, spreekuur van 20 uur af. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 1416.30 uur. Schapenweide, Van Ostadestraat, open luchtconcert dooj- Velser Accordeon Ver eniging, 19.40 uur. WOENSDAG 2 SEPTEMBER Thalia: „De misdadiger in de rolstoel", 20 uur. Rex: „De avonturen van een Goed Heer tje", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 1416.30 uur. BEVERWIJK DINSDAG 1 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.13 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: f.Kop op, borst vooruit". WOENSDAG 2 SEPTEMBER Bioscopen: Als dinsdag. „De Spaarbank", Zeestraat, 15 uur: Of ficiële opening van de spaarbank. Advertentie ALLE MODELLEN LOENDERSLOOT CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433-435 Van de postduivenhoudersvereniging „IJmui den" te IJmuiden namen liet afgelopen week einde 132 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 103 km. De losing van dc duiven geschiedde om 8 uur. Een duif van H. Haver bereikte als eerste het hok om 9.36 uur; de laatste prijsduil om 9.48 uur. De uitslag was als volgt: H. Haver 1, 3, 9 en 22; L. de Waard 2: A. J. Waal 4. 8, 12, 13. 14, 20, 21 en 24; J. v. Opbergen 5 en 27; P. Hoekstra 6; W. Booy 7. 17 en 19: G. Godde 10. 11 en 26; K. Inia 15: J. de Waard 16 en 23; A. Voetman 18 en 25. Van de postduivenhoudersvereniging „Ons Ge noegen" te Beverwijk namen het afgelopen weekeinde 166 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 105 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8 uur. Een duif van Th. Kuycr bereikte als eerste het hok om 9.39 uur: de laatste prijsduif om 9.49 uur. De uitslag was als volgt: Th. Kuyer 1 en 11: W. Rijnders 2, 7. 12 en 18; G. Wal 3 en 15; A. v. Son 4, 10, 17, 24 en 33: R. Zoontjes 5, 6 en 26; F. Blom- maerts 8; W. v. d. Raadt 9 en 21; S. Vergonet 13 en 22; W. v. Wijk 16. 23 en 31: S. Berlee 19; J. Kramers 20, 27 en 29; H. Langedijk 25 en 32; A. Goderie 28: H. Gaasenbeek 30. Van de postduivenhoudersvereniging „De Reis duif" te Beverwijk namen het afgelopen week einde 285 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 106 km. De losing van de duiven geschiedde om 8 uur. Een duif van S. v. d. Kolk bereikte als eerste het hok om 9.39 uur; de laatste prijsduif om 9.50 uur. De uitslag was als volgt: S. v. d. Kolk 1, 20, 24 en 29; C. Hoeks 2. 53 en 55; R. Westrate 3. 6 en 32. G. v. d. Winden 4 en 14; C. Smit 5; J. Demmers 7. 18, 21. 47: H. Beentjes 8 en 33; G. Grapendaal 9 10, 17. 19 en 49; G. Viser 11 en 40; P. Lu.vt 12 en 38: P. v. d. Outenaar 13 en 36; J. Penning 15. 22. 27. 41 en 44: C. Castricum 16, 28, 30 en 50; J Luntz 23 en 56: C. G. J. Dekker 25, 31 en 57; W Tuyn 26: H. Wagter 34: H. Zillig 35. 37, 43 en 48: E. Verschuren 3.9: H. v. d. Kommer 42; G. v. d. Outenaar 45; D. Stiemer 46: P. v. Vuuren 52, S. Teeling 57. Van de postduivenhoudersvereniging „De Vre desduif" te Heemskerk namen het afgelopen weekeinde 220 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 110 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8 uur. Een duif van Ch. Bey bereikte als eerste het hok om 9.46.50 uur; de laatste prijsduif om 9.57.51 uur. De uitslag was als volgt: Ch. Bey 1 en 20; J. Knap 2, 6. 23. 32 en 37; G. de Boer 3, 7 en 42; A. Durge 4 en 37; J. Pirovano 5, 30 en 39; P Lotterman 8. 28 en 35: J. v. Vlaanderen 9, 11, 21, 24 38. 43. 44: C. Limmen 10 en 14; H. Gooyer 12 en 40: A. Bruins 13. 15 en 19: G. Veldhuis 16 en 26; J. Dudink 17. 22, 27. 31, 33. 36; C. Castien 18, 25. 29, 41. Van dc postduivenhoudersvereniging „De Luchtpost" te Castricum namen het afgelopen weekeinde 158 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 113 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8 uur. Een duif van J. Beentjes bereikte als eerste het hok om 9.58,02 uur; de laatste prijsduif om 10.13 uur. De Castricumse duivenhouders hadden ook zondag niet te klagen over snelheid van hun vogels. Ondanks de kopwmd waren zij weer gauw op hun hokken teruggekeerd. Alle deel nemende 158 duiven waren dan ook des avonds weer bij hun eigenaars terug. De uitslag was als volgt: 1. J. Beentjes 9.58.02; 2. G. Tromp 9.59.01; 3. S. Kos 10.00.32; 4. A. Metselaar 10.00.55; 5. J. Zentveld 10.02.07; 6. H. Jaspers 10.08.03; 7. G. Aar denburg 10.02.13; 8. N. Hollenberg 10.04.16: 9. G. Klaasse 10.05.13: 10. P. Kappers 10.07.59; 11. Pas toor Minnebo 10.07.39; 12. B. Heistek/J. Lust 10.08.05; 13. H. Sanders 10.08.16; 14. K. Gort 10.09.14: 15. P. Verdonk 10.13.00. Tevens is thans de kampioen bekend van de jonge duivenvluch ten. Het is de heer Jaspers die 252.1 punt ver gaarde. De verdere utislag was: 2. G. Aardenburg 245.8 pnt.; 3. J. Zentveld 226.4 p.; 4. J. Steenman 223.7 pnt.; 5. P. Verdonk 213.3 pnt.; 6. A. Metse laar 191.1 pnt.; 7. J. Beentjes 166.2 pnt.; 8. J. Vonk 164.3 pnt.: 9. N. Hollenberg 145.1 pnt.; 10. G. Tromp 125.7 pnt.: 11. K. Gort 110.6 pnt.; 12. H. Sanders 108 pnt.; 13. G. Klaasse 103.4 pnt.; 14. J. Houtenbos 86.6 pnt.; 15. B. Heistek/J. Lust 70.8 pnt.; 16. P. Kappers 66 pnt.; 17. A. Peeters 31 pnt. Van de postduivenhoudersvereniging „De IJmonden" (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen het afgelopen weekeinde 157 duiven deel aan 'n wedvlucht van Venlo af over een afstand van 162 km. De lossing van de duiven geschiedde om 12.00 uur. Een duif van Koffeman bereikte als eerste het hok om 15.06 uur; de laatste prijs duif om 15.36 uur. Door de harde noorderwind werden geen grote snelheden gemaakt. De uit slag was als volgt: Koffeman 1, 2, 8 en 31; Ver met 3. 5. 19, 22, 24. 25. 27, 32; Klungel 4, 7 en 15: Suurmond 6, 14, 16 en 18; Harms 9 en 13; Kna pen 10 en 23; v. Straten 11; Verduin 12 28 en 30: Borgart 17, 20 en 26; Blok 21; Beier 29. AANSLUITEN: Hoe de duiven vlogen ..ÏJC Van de postduivenhoudersvereniging „Oranje Nassau" te IJmuiden namen het afgelopen week einde 200 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af over een afstand van 102 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8 00 uur. Een duif van M. Rutte bereikte als eerste het hok om 9.40.46 uur; de laatste prijsduif om 9.50.10 uur. De uitslag was als volgt: M. Rutte 1, 35: J. Verburg 2. 14: Middelkoop 3, 31: S. van Leeuwen 4, 15: J. Kraavenoord 5 25 32, 33; E. Broek 6: D. Mantel 7, 21, 22, 26. 26, 37; A. de Waard 8. 9. 13. 27; T. Vendel 10. 19, 20, 39. 40; J Wanmaker 11, 12, 30; Schreuder 16, 17, 23. 24, 29: B. Visser 18, 35 36; D. Broek 28, 42; T. Broek 38 en 43. Van de postduivenhoudersvereniging „De Atoom" te Velsen-Noord namen het afgelopen weekeinde 200 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal over een afstand van 103 km. De lossing van de duiven geschiedde tijdens lichte noordelijke wind om 8 uur. Een duif van de heer N. G. de Graaff bereikte als eerste het hok oni 9.37.35 uur. De uitslag was als volgt: N. G. de Graaff 1. 10, 15; K. Timmer 2: D. v. d. Linden 3, 3, 23: A. F. de Roos 4. 6. 7; H. Winkel 5; G. de Roos 9: Ph. F. Martinius 11, 20. 33; P. v. d. Wiele 12. 30: A. Kat 13. 22, 28: J. Schoo 14, 21, 29. 31, 40: L. Veldt 16. 27: Ch. Bart 17: L. E. A. Sloot 18, 32. 37; B. Schoo 19: J. Asjes 24; P. Schoone 25; J. Stijnman 26: A. de Bot. jr. 34; W. Schouten 35, 38: Ch. van Borre 36, 39.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5