„Wortman" uit IJmuiden assisteert bij sleeptransport door Oranjesluizen 5.90 Koopje 08-15 OMNIBUS BOEKHANDEL ERASMUS In Australië wordt geijverd voor een 30-urige werkweek Reddingsbrigade IJmuiden wint Keulenaarbeker Philippijnen, eens Amerika's etalage voor Azië, in verval No-lron dames overhemdblouses voor f4.98 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 7 Nachtpatrouille op Noordzeekanaal Bestellerscursus voor jongens een succes Gouden jubileum L. J. J. M. Teulings Duitse spoorwegman op diefstal-tournee Prof. Kors commandeur in orde van Oranje Nassau van de week Wensen van 104-jarige werden vervuld Giraffe geboren in diergaarde Blijdorp Ambtenaren werken nu al niet meer dan 36 uur Democratisch experiment door corruptie verstoord Grootse krachtsinspanning van Israel De bendeti'oorlog New Yorkse politie met 1400 man tussenbeide Malraux voor derde macht Aardappelboycot in Zuid-Afrika voorbij HET WAS MAANDAGNACHT HALFTWAALF toen kapitein M. J. de Rijk (42) met zijn sleepboot „Leendert Arie" de honderdzestig ton wegende stalen schuif, bestemd voor het afsluiten van het Amsterdam-Rijnkanaal bij Zeeburg, door de middenkolk van de Oranjesluizen te Schellingwoude sleepte. Het transport van het tien meter hoge, vijftig meter lange en veertien meter brede gevaarte, geplaatst op een reus van een dekschuit, had vorige week zaterdag Rotterdam verlaten. .Binnendoor was vanwege de hoogte niet mogelijk. We hebben het via Nijmegen, Doesburg, Zutfen, Deventer, de IJsel af en het I Jsel meer moeten klaren. Bang zijn we geen ogenblik geweest, maar gespannen heeft het soms wel. In de IJsel stond maar krap water en de bochten die we hadden te nemen waren wel erg kort." De „Wortman", het directievaartuig van de Rijkswaterstaat, met de heer C. Hin- driks, havenmeester van IJmuiden en het Noordzeekanaal, was het transport op het IJselmeer tegemoetgevaren om te assi steren bij het binnenlopen van en het schutten door de Oranjesluizen en ter be geleiding naar de voorlopige ligplaats bij het Amsterdam-Rijnkanaal. Omstreeks halfeen vanmorgen lag de „drijvende karavaan" aan het begin van genoemd kanaal, in afwachting van het daglicht voor de verdere manoeuvres. Ook de havendienst van Amsterdam was in de afgelopen nacht aanwezig bij de aankomst te Schellingwoude. Kapitein De Rijk heeft het er zonder kleerscheuren van af gebracht. Hij kreeg, tijdens het korte oponthoud in de Oranje sluizen, telefonisch alweer een andere op dracht: „Kom maar meteen naar Rot terdam, er wacht hier een sleepje voor Middelburg". Nachtpatrouille De „Wortman" benutte het reisje IJmui- den-Schellingwoude vice versa om onder meer de verlichting aan weerszijden van het Noordzeekanaal te controleren. Voorts moesten de nieuwe zware mistlichten bij de nieuwe brug voor de Oranjesluizen be proefd worden. Het in IJmuiden zo bekende keurige scheepje van Waterstaat, dat bijna een kwarteeuw meeloopt, is geen harddraver. Zeventien kilometer per uur haalt de „Wortman". Menige „Waterpiraat" zou hem gemakkelijk het nakijken kunnen ge ven. Maar wat dan nog? De wegloper zou er niets mee opschieten: één telefoontje zou voldoende zijn om de rijkspolitie die wel over zeer snelle boten beschikt in ac tie te brengen en opererende van Amster dam en IJmuiden uit, zou de zondaar geen schijn van kans hebben. De maximum snelheid op het Noordzee kanaal is 20 kilometer per uur. Dif is vast gesteld om de taluds van het kanaal te be schermen tegen een ondermijnende golf slag. Hoe dieper een schip is geladen, des te sterker en dus vernielender is de golf slag. Speedboten met 'een snelheid van tientallen kilometers zouden de taluds be trekkelijk weinig kwaad doen, daar deze boten immers vrijwel geen diepgang heb ben. Maar natuurlijk zijn al te grote snel heden bij druk scheepvaartverkeer uit den boze. Evenals op een autobaan zijn op het (Noordzeekanaal) waterregels vastge steld waar de (water-) weggebruiker zich aan heeft te houden. Voor het Noordzee kanaal geldt het zogenaamde binnenaan- varingsreglement en het bijzonder regle ment van politie voor het Noordzeekanaal Volgens die reglementen mag er heel veel niet en moet er heel veel in acht worden genomen. Behalve over een mobilofoon, beschikt de „Wortman" over een „loud hailer", waarmee een schipper die in overtreding is op respectabele afstand reeds tot de or de kan worden geroepen. „Waterpiraten" „Waterpiraten" zijn er evengoed als „wegpiraten". Havenmeester (ex-koop- vaardijgezagvoerder bij de K.P.M.) Hin- driks, zelf enthousiast automobilist, is van mening dat er geen verschil bestaat tus sen beide soorten „piraten": ze houden er ongeveer dezelfde streken op na en maar al te dikwijls betekent dat ongeluk ken, soms met verlies van mensenlevens. Reeds kort na het vertrek uit IJmui den moet de „loud hailer" eraan te pas komen. Twee dekschuiten varen gekop peld naast elkaar. Dat is gezelliger voor de bemanningen: je kunt een babbeltje naken en elkaar een sigaret of een kop -offie aanbieden. Maar het is gevaarlijk, ooral bij avond, en daarom mag het •et. De schippers van de schuiten reageren -imiddellijk op een waarschuwing van ertus Hekman (die de eigenlijke schip- er van de „Wortman", Van der Meulen ervangt, omdat de Van der Meulens uist vandaag moeten verhuizen). Later in le nacht, op de terugvaart naar IJmui- Advertentie DE KAZERNE DE OORLOG HET EINDE De grootse soldatentrilogie van HANS HELMUT KIRST nu geïllustreerd ruim 700 pagina's en onverkort voor Verkrijgbaar bij IJMUIDEN: Lange Nieuwstraat 243 Telefoon 6138 SANTPOORT: Hoofdstraat 200 Telefoon 8371 den. zijn het twee Urker kotters die een dergelijke overtreding begaan. Haven meester Hindriks laat de Urkers, die op weg zijn naar Urk. stoppen. Als we langs zij liggen, moeten de twee in overtreding zijnde schippers aantreden. De haven meester spreekt ze rustig, bijna vaderlijk toe: „Het is toch géén gezicht, een tegen ligger ziet alleen je rode lichten, je groe ne lichten zijn zó niet te zien; je zou zo een groot zeeschip op je kunnen krijgen je weet toch dat naast elkaar varen niet mag?" De Urkers mompelen iets van een min der goed functionerend roer, maar kie zen toch eieren voor hun geld: ..Nou. dan zullen we achter elkaar varen We varen verder. Aan boord van de „Wortman" wordt een geschiedenis van enige tijd terug opgerakeld. Ter hoogte van een boerderij aan de noordwal van het Noordzeekanaal werd een Urker die in ovei-treding was op heterdaad betrapt. Het was een stikdonkere nacht en de „Wortman" was op een bekend IJmuidens luchtje (dat men zo ver van IJmuiden nooit eerder geroken had) afgegaan. Toen de schijnwerpers ontstoken waren, was meteen duidelijk wat er gaande was: een Urkse kotter was doende met het ontla den van puf. om de een of andere reden versmaad door de vismeelfabriek. maar zeer geapprecieerd door de boer. die vis- puf prima mest oordeelde voor z'n land Lossen zonder vergunning mag niet! Licht moet er zijn „Schipper, te toplicht moet hoger!" „Wie heeft jou verteld maar helemaal zonder lichtje te varen, beste vriend?" „Zeg ereis. heb je geen olie voor een lampje, schipper?" Niet één van de toegeroepen zondaars die het waagt zonder meer door te varen. „Ja meneer!" klinkt het prompt, terwijl de daad bij het woord wordt gevoegd. Maar de „Wortman" let niet slechte on andermans gebreken. Mogelijk nog scher per wordt gelet op 's Riiks eigen lichten. De lichtnalen aan weerszijden van het ka naal. Het zijn sterke natriumlichten. die op 250 meter afstand van elkaar staan' het moet wel een bijzonder dikke mist ziin die ze onzichtbaar zou maken. Telkens als geconstateerd wordt dat een licht niet brandt, wordt dit onmiddellijk gerappor teerd aan het haverrkan+nor.1 - Bij de nadering van Amsterdams ge bied ontbreken op de zuid wal plotseling de lichtpalen. De loodsen hebben daar zo hun eigen mening over. Maar het is ge meentegrond, het rijk heeft het daar niet voor het zeggen. Op Amsterdams water Op de „Wortman" weet men precies wanneer het water Amsterdams water is. Bertus Hekman en machinist Rinus Vis ser hebben daar in hun praktijk nogal wat meningsverschillen over meegemaakt. In elk geval is het zelfs voor de niet-inge- wijde aan boord goed te merken als de „Wortman" zich in niet-rijkswater be vindt: een tamelijk grote dekschuit vaart ons brutaal met gedoofde lichten voorbij, maar de „loud hailer" blijft ongebruikt.. Pas als hij nog eens passeert, wordt de dekschuitschipper met een grapje attent gemaakt op z'n nalatigheid. Amsterdam's haven bij nacht levert een fantastisch schouwspel op. Er lijkt zelfs na middernacht geen sprake van nacht rust te zijn. We herkennen in een zee van schijnwerperslicht de „Oranje," de „Wil lem Barendtsz", de „Oranjefontein," de „Atlantic", die zich opmaakt om te ver trekken, de „Zafra", de grote tanker die nog maar enkele dagen geleden te water gelaten werd; overal is men bezig, ook op „Gemeentepont no. 18", waar een pont mannetje doende is het dek schoon te spui ten, welke bezigheid hem niet verhindert ons met een arm „goede nacht" toe te zwaaien. Amsterdam's haven bij nacht is een sprookje. Eigenlijk biedt het hele Noord zeekanaal bij nacht een feeëriek schouw spel. Veel te weinig mensen krijgen de kans daarvan te genieten, immers, maar weinigen hebben een eigen jacht of tel len een bootbezitter onder hun kennis sen Niet alleen bij nacht, ook bij daglicht is een vaart door het Noordzeekanaal iets waar men lang met plezier aan terug zal denken. Op het Noordzeekanaal ontmoet je altijd van alles. Als je pech hebt, zal het groot ste schip dat je tussen IJmuider Sluizen en Hembrug te zien krijgt misschien nog beneden de 5000 ton liggen, maar ook het „kleine grut" in grote verscheidenheid maakt een kanaalvaart gezellig. En wat er op noord- en zuidwal te zien is heeft eveneens zijn charme. Het is niet zo, dat de „Wortman" z'n tegenliggers uitsluitend berispend of „va derlijk" toeroept: van brug tot brug wordt bijna voortdurend vriendelijk gegroet; twintig kilometer is ten slotte niet zo'n eind en zo langzamerhand kent iedereen iedereen op het Noordzeekanaal. Niet langer, wel breder Langer kan het kanaal inderdaad niet meer worden. Wel breder. Op verschillen de plaatsen is al duidelijk te zien, dat men rekening houdt met een verbreding bin nen niet al te lange tijd: zo af en toe ziet men die toekomstige breedte al aangege ven door kleine inhammen, bij voorbeeld daar waar eên nieuwe onder waterka bel' inoéétAvÓrd'en aangelegd. De afdeling IJmuiden van de Koninklijke Nederlandse bond tot het Redden van Drenkelingen heeft tijdens de bondswedstrijden zwemmend redden, zondag in Utrecht gehouden, een fraai resultaat behaald. De IJmuider reddingsbrigade mocht de Keule naarbeker mee naar huis nemen voor de beste prestaties bij de senioren. De IJmuide- naren vergaarden 42 punten. Tweede werd Haarlem met 41 punten en derde Utrecht met 28 punten. Negen brigades namen aan de wedstrijden deel. De resultaten waren: 200 meter vrije slag gekleed zwemmen: 1. D. Wolters (Utrecht) 3.28.2, 2. J. Zijlstra fIJmuiden) 4.19. De meisjes van de IJmuider brigade behaalden een tweede plaats bij de vier maal twaalf en een halve meter zwemmen met een drenkeling, in de tijd van 1.21.2. Hetzelfde nummer leverde een tweede plaats op voor de IJmuidense jongens. Zij maakten een tijd van 0.59.6. Den Haag werd eerste met 59 seconden rond. De heren van IJmuiden wonnen dit onderdeel van de wedstrijden. Iedere deelnemer bij de heren moest echter zijn drenkeling in een andere greep nemen. De tijd van de IJmuider ploeg was 1.02.5 Nummer twee, Den Haag, maakte een tijd van 1.05.4. Bij het reddingskloswerpen bezette de IJmui der reddingsbrigade de tweede plaats. In een tijd van 34.2 seconden werd de pseudo- drenkeling uit het water gehaald. De Utrechtse ploeg deed het echter nog vier tiende seconde sneller. Het meisjesteam van IJmuiden werd eerste bij het werpen met de reddingsklos. De jongens verwier ven de tweede plaats in hun afdeling. Mevrouw E Roelofs-Blok uit IJmuiden won het nummer 150 meter zwemmend redden. Zij maakte een tijd van 4.18.1. De IJmuidenaar J Zijlstra werd eerste op het nummer vijftig meter zwemmend redden met medisch gedeelte in de tijd van 53.9. De wisselslagestafette jongens werd een overwinning voor Apeldoorn met 1.39.7. Tweede werd IJmuiden met 1.40.2. De IJmuidense meisjes vielen op dit nummer Op verschillende postkantoren in ons land heeft men in de afgelopen tijd een proef genomen met jongens van 14 tot 16 jaar om deze op te leiden tot besteller. Deze proefopleiding duurde twee jaar. Ge bleken is, dat deze poging om aan meer personeel voor de P.T.T. te komen, een succes is geweest. De P.T.T. heeft dan ook besloten met de opleiding van jongens tot besteller door te gaan en daartoe P.T.T.- bedrijfsscholen op te richten. Deze scho len komen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In november zal de P.T.T. met de lessen beginnen, welke, vooral in het eerste jaar, met sport zullen worden af gewisseld. Na twee iaar worden de jongelui aange steld als besteller op arbeidsovereen komst. Als zij 18 iaar zijn kan een vaste aanstelling volgen. In Den Haag begon de proefopleiding met 25 jongens. Zij zijn al van eind augustus af normaal als bestel ler in dienst. Op het districtpostkantoor in Den Haag begint de nieuwe cursus met 60 jongens. niet in de prijzen. De wisselslagestafet'te heren leverde voor IJmuiden een tweede plaats achter Den Haag op. G. Michel van de IJmuider reddings brigade dook in 25.4 seconden een pop op. J. Loef uit Gouda deed dat echter in 24 seconden. Een tweede plaats dus voor de IJmuidenaar. Het popduiken voor ploegen werd door het team van IJmuiden gewon nen. Den Haag werd tweede. De heer L. J. J. M. Teulings, mede-di recteur van het Cebema-concern te 's Her togenbosch, heeft vandaag zijn gouden dienstjubileum gevierd. Er is echter naar buiten geen aandacht aan het jubileum besteed. Men heeft de viering beperkt tot de intieme kring van familie en dagelijk se medewerkers. De heer Teulings begon op 1 september 1909 als leerling-zetter in het drukkerijbe drijf van zijn vader, wijlen de heer Chris- tiaan Teulings, dat* in 1844 door Coenraad Nicolaas Teulings was gesticht. Uit deze drukkerij groeide het huidige Cebema- concern. De naamloze vennootschap die het „Brabants Nieuwsblad" uitgeeft en waar van de heer Teulings commissaris is, be hoort tot het concern. Een 35-jarige Duitse spoorwegarbeider uit Augsburg is te Rotterdam in het Huis van Bewaring opgesloten, nadat hij in een magazijn in de binnenstad was betrapt toen hij allerlei artikelen, zoals een wek kerklokje, lepeltjes en handschoenen stal. De recherche ging eens een kijkje nemen in de hotelkamer waar de man logeerde en vond daar in een grote koffer de tast bare bewijzen, dat de spoorwegman, die tegen een gereduceerd tarief mag reizen, ook in Dublin, Oostende en Londen zijn slag had geslagen. Hij had de diefstallen zowel in hotels als in warenhuizen ge pleegd. Van de hotelkamers nam hij bo vendien handdoeken en asbakjes mee. Prof. mag. dr. J. A. A. M. Kors, gewezen voorzitter van de Stichting Nederlandse Radio Unie en van de Nederlandse Tele visiestichting, is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau. Advertentie Geen restanten, geen enkele stuks of enkele kleuren, neen WOENSDAG en DONDERDAG brengen wij in de verkoop een partij in een complete kleurcollectie. Zo'n No-lron Overhemdblouse (die beslist niet gestreken behoeft te wor den) vanavond wassenmorgen vroeg onberispelijk zittend aantrek ken.... zo'n blouse koopt u woensdag en donderdag voor een laag prijsje. Deze blouses die normaal voor min stens 10 gulden verkocht worden, met een boord die zowel open als gesloten gedragen kan worden, koopt u mor gen en donderdag voor nog geen VIJF GULDEN. Woensdagmorgen om half negen be gint de verkoop van deze NO-IRON BLOUSES van prachtige POPLIN in royaal gesneden maten 38 t/m 48 in de kleuren: wit - geel - grijs - rood - olijfgroen - bruin - crème en cognac alleen woensdag en donderdag Zo lang de voorraad strekt. Maakt dat u er bij komt. CAL EBU Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 De heer P. A. Boidin, die in het ge meentelijk verzorgingshuis in Den Haag woont, is thans 104 jaar geworden. Hij had een brief aan de gemeenteraad ge stuurd met een verlanglijstje er bij. Al zijn wensen zijn in vervulling gegaan. De Haagse wethouder van Sociale Zaken bood hem een gehoorapparaat aan. Hij zat nu trots naar het feestgedruis te luisteren. Hij had een heleboel brillen voor zich op tafel liggen die hij allemaal heeft opge past. Hij had ze gekregen van meeleven de Hagenaars, want een bril stond name lijk ook op zijn verlanglijstje, evenals een grijze gleufhoed, witte boorden, een wit overhemd en kousebanden met sluiting, allemaal wensen die opa Boidin in ver vulling heeft zien gaan. In de diergaarde Blijdorp te Rotterdam is gisteren een giraffe geboren, naar alle waarschijnlijkheid de eerste die ooit in een Nederlandse dierentuin het levens licht heeft aanschouwd. Omdat het op de verjaardag van Prinses Wilhelmina is ge beurd, heeft men het dier Wilhelmina ge noemd. Moeder Kathe is bijzonder verheugd met haar baby, zodat er geen gevaar be staat dat zij het jonge dier zal verstoten. Vader Napoli heeft de geboorte niet kun nen meemaken. Hij is enkele maanden ge leden uit zijn lijden verlost nadat hij bij een val nekwervels had gebroken. (Van onze correspondent in Australië) Australië wordt het paradijs der arbei ders genoemd, maar recht op die titel heeft het niet helemaal. Voor 1918 stond Australië vooraan op de ranglijst van lan den met de beste sociale voorzieningen, tegenwoordig staat het nummer 17. Er zijn dus zestien Westerse landen, die dit voor uitstrevende eiland al lang achter zich hebben gelaten, Maar er is één belangrijk punt, dat wel eens over het hoofd wordt gezien, namelijk de organisatie van de arbeid. Daarbij neemt Australië een unie ke positie in. In de eerste plaats kent het sinds 1948 de 40-urige werkweek. Wanneer wij le zen (in een Nederlandse krant), dat er in Duitsland „al lang een werkweek van hoogstens A5 uur is en de vrees door het land kruipt, dat dit wel eens het begin van het einde van de welvaart zou kunnen zijn, omdat waar te weinig wordt gewerkt, te weinig wordt geproduceerd," dan zou aldus voortredenerend Australië allang tot de bedelstaf moeten zijn gebracht. Het tegendeel is echter het geval. De 40-urige werkweek en de vijfdaagse werkweek zijn een deel van het Australi sche maatschappelijke leven. Zij is één van de grootste aantrekkelijkheden van dit land, waar „werk" bij lange na niet die overheersende positie inneemt als in Nederland. De 40-urige (vijfdaagse) werk week geldt voor alle bedrijven en alle be roepen. Wie langer werkt, moet (als werk nemer) er voor worden betaald, in bepaal de gevallen krijgt hij dan anderhalf tot twee keer zoveel als in een normaal werk uur. Intussen denkt men er lang over om de werkweek te bekorten tot dertig uur. Er is zelfs eens per jaar een vrije dag een officiële feestdag dus die bekend staat als „zes-urendag". In verschillende staten valt die dag op een andere dag (in maart, mei en oktober), maar op die be paalde datum in die bepaalde staat wordt dan in elk geval niet gewerkt. Iedereen is vrij en wie moet werken (bijvoorbeeld de tramconducteurs) moet dubbel be taald worden. Er worden op die dag op tochten demonstraties in de goede zin des woords gehouden om propaganda te voeren voor de invoering van de zes urendag. Met de komst van automatie is de gedachte van de 30-urige werkweek trouwens nieuw leven gegeven. Ambtenaren in Australië werken niet veel langer dan 36 uur. Als we de tien mi nuten thee of koffie 's morgens en de tien minuten voor de thee 's middags er af trekken, blijft er nauwelijks 36 uur over, waarin werkelijk wordt gewerkt. Maar niet alleen in ambtelijke dienst, ook in enkele particuliere bedrijven wordt, wanneer we de theetijd er aftrekken, niet veel meer dan 36 uur gewerkt. Er zijn bedrijven, waarin slechts 4'/s dag per week (inplaats van vijf dagen per week) wordt gewerkt De minister-presi dent van de staat Nieuw Zuid Wales (mr. .Toe Cahill) heeft zich er al over uitgela ten, dat dit een voorbeeld is, dat navol- 'ging' véi-'diefit. 'Méh kan'ër zeker van zijn, dat hij het op de duur niet bij gedachten 'of plannen Iaat. Hij is een voortvarend man. Nog vóór het jaar ten einde is, zal de tweede kamer een wetsvoorstel ter behan deling krijgen, waarin alle arbeiders, on verschillig in welk beroep of bedrijf, drie weken vakantie met behoud van loon word toegekend per jaar. Totnutoe is die va kantie wettelijk vastgelegd op twee we ken. Hoeveel de extra week de werkge vers en de regering zelf zal kosten, is nog niet duidelijk Maar de ongeveer vijftig miljoen gulden, die ermee gemoeid schij nen te zijn (op een bevolking van 3'/2 mil joen) kunnen volgens de regering best worden opgebracht. Het wetsvoorstel wordt, gezien de sterke meerderheid, die de regering in de Kamer heeft, beslist aan genomen. De regering heeft ook voorgesteld om bij gelijke arbeid het loon van de vrouw gelijk te stellen met dat van de man. In vele beroepen is dit al het geval, maar in andere weer niet. Daar zal nu een eind aan worden gemaakt. Ook dat zal de werk gevers een aardig duitje kosten, maar hoe wel er protesten zijn gehoord, ontbreekt MANILLA (UPI) Het Amerikaanse experiment in Aziatische democratie de Philippijnse republiek lijkt op het ogen blik niet zo'n succes. Na dertien jaren van onafhankelijkheid hebben zich ernstige moeilijkheden voorgedaan in Azië's „eta lagekast van de democratie". Competen te waarnemers zijn van oordeel, dat de economie van de jonge natie aan de grond is gelopen. De corruptie in de regering wordt alge meen geacht op een hoogtepunt te zijn. Het onafhankelijke en gerespecteerde blad „Philippine Free Press" schreef er aldus over: „De waarheid is dat er meer geknoei en diefstal in onze regering van thans zijn dan er ooit waren in vorige rege ringen, van Manuel L. Quezon tot Ramon Magsaysay". De armoede is wijdverspreid en de na tionale rijkdom bevindt zich in handen van enkele families en politieke clans. Er zijn meer dan twee miljoen werklozen en hon derdduizenden hebben geen volledige werkkring. Het zakenleven staat vrijwel stil. Er wordt emotioneel gesproken over een revolutie of een militaire staatsgreep. De politici zijn nog steeds nerveus over het recente proces tegen een officier, die betrokken zou zijn geweest bij een staats greep. Hij werd door het leger onschuldig verklaard. En begin van dit jaar onder drukte het leger een mislukte, halfslach tige poging van een groep ongeregelde guerrilla's om de regering in moeilijkhe den te brengen. Te midden van deze onrust schijnen al leen de communisten, die in 1951-'52 bij een gewapende opstand er bijna in slaag den aan de macht te komen, thans de te vredenen te zijn. Voor hen is een gunstig klimaat gescha pen door de ontevredenheid onder de be volking. Zij profiteren van de situatie en hebben aan kracht gewonnen in de vak bonden, de scholen en onder het grote aan tal Chinezen in het land Bijzondere onrust werd twee weken ge leden onder de anti-communisten in de Philippijnen verwekt door het ontslag van de zeer gerespecteerde, eerlijke en anti communistische minister van nationale defensie, Jesus Vargas, door president Carlos P. Garcia. Algemeen vreest men dat politiek geknoei en corruptie thans het leger zullen binnen sluipen. zodat het in dezelfde staat van ondoelmatigheid zal komen te verkeren als vóór de tijd van wijlen president Ra mon Magsaysay. Wat is er verkeerd gegaan in de Philip pijnen met hun grote natuurlijke rijkdom men? De antwoorden zoals die in Manilla worden gegeven, zijn even gevarieerd als de problemen. Philippino's werpen respec tievelijk de schuld op de Spanjaarden, de Japanners of de Amerikanen. De extreme nationalisten beweren dat de Amerikanen opzettelijk de economie van de Philippij nen aan de landbouw verbinden om een markt voor Amerikaanse produkten te behouden. Anderen werpen de schuld op de fysieke en sociale ontwrichting als gevolg van de Tweede Wereldoorlog en betogen dat nog vijf. tien of meer jaren gewacht had moe ten worden met het overnemen van de soevereiniteit, terwijl Washington aan de wederopbouw zou werken. Er zijn slechts weinigen, doch hun aan tal neemt toe die menen dat het politieke systeem verkeerd is. De politici zien zich niet in dienst van het openbare belang, maar beschouwen de politiek in het alge meen als een lucratieve weg naar rijkdom en macht. Een van de meest gehoorde klachten in Manilla is dat de Amerikaanse regering weigert de economie van het land een handje te helpen. De Amerikaanse func tionarissen in het land schijnen van oor deel te zijn dat de Philippino's eerst schoon schip zullen moeten maken alvorens zij kunnen rekenen op grotere Amerikaanse bijstand. er de kracht aan, die men zou kunnen verwachten. Eigenlijk is iedereen het in beginsel met de voorstellen eens. In de geschiedenis van Australië neemt Nieuw Zuid Wales een bijzondere plaats in. Deze staat geeft meestal het voorbeeld op het gebied van sociale voorzieningen. Dit is destijds gebeurd met de 40-urige werkweek, thans gebeurt hetzelfde met de langere vakantie en betaling van gelijk loon voor gelijke arbeid voor mannen en vrouwen Dat de andere staten, en ten slotte de federale regering, het voorbeeld van Nieuw Zuid Wales zullen volgen, staat buiten kijf. Welke politiek de statelijke regeringen en landsregering ook zijn toe gedaan, op den duur moeten zij zwichten voor de macht van de vakbonden, die niet aflaten in hun strijd voor betere arbeids verhoudingen. Op het partij-congres van de Mapai heeft de minister van Financiën Levi Esh- kol verteld dat Israel tot eind 1958 700.000.000 dollar en een zelfde bedrag aan Israëlische valuta besteed heeft aan de defensie. De kapitaalsimport tot eind 1958 was 3200 miljoen dollar, waarvan 2200 mil joen dollar in handen van de regering en van de Jewish Agency kwam. Behalve door de defensie werden de grote posten gevormd door de landbouw (1300 miljoen Israëlische ponden), industrie en elektrici teit (1200 miljoen Isr. ponden), transport (700 miljoen Isr. ponden) en huisvesting (1500 miljoen Isr. ponden). Eshkol zei dat de reële lonen met 12 percent zijn gestegen in de afgelopen vier jaar en dat de index van de kosten van levensonderhoud gestaag is gebleven sedert januari van dit jaar. „We zijn gevorderd naar economische onafhankelijkheid. Acht jaar geleden dekten we de waarde van de import voor 12 percent met onze export. Vier jaar geleden was het percentage op gelopen tot 34. Dit jaar moeten we 45 per cent kunnen halen. De industriële import moet dit jaar 35 percent kunnen stijgen en de totale export 20 percent. In de komende vier jaar verwachten we de ex port met 150 miljoen dollar 70 percent op te voeren, hetgeen een dekking van 60 percent van de import betekent. Er zijn grote kapitalen uit het buitenland, alsmede interne leningen en belastingen nodig om het ontwikkelingsbudget van 450 miljoen a 500 miljoen Israëlische ponden per jaar het hoofd te bieden." De minister voor spelde dat in de volgende vier jaar het project van Negeb en Jordaan grotendeels gereed zal komen. NEW YORK (UPI) De New Yorkse politie heeft maandag veertienhonderd agenten gedirigeerd naar de achterbuur ten, waar deze zomervakantie twintig mensen vermoord werden door jeugdben den en 38 gewond. De commissaris van po litie Stephen P. Kennedy heeft dit op een pei-sconferentie meegedeeld. De jeugd misdadigheid zal besti-eden worden met alle beschikbare mankracht, zei hij. De jonge terroristen die de laatste negen dagen vier jongelui vermoordden en een aantal anderen ernstig verwondden moe ten worden opgespoord. De jeugdmisdadigheid is deze zomer in New York zo erg geworden, dat veel bur gers zich 's avonds niet in stille straten, op eenzame ondergrondse stations of in het Central Park wagen. De pers dringt aan op ingrijpende maat regelen van burgemeester Wagner en even tueel van gouverneur Rockefeller. De journal American stelde onder meer voor een vrijwillige hulppolitie op te richten met 2.500 geoefende B.B.-mensen tot kern. taxichauffeurs, die met lof uit de mi litaire dienst werden ontslagen, te bewa penen en te gebruiken als mobile politie macht, op sommige plaatsen een avond klok in te stellen, agenten te machtigen goed- van zich af te slaan, een conferentie te houden van politie, gemeente, kerken, ouders en jeugdorganisaties, en de be rechting en bestraffing van jeugdige moordenaars te bespoedigen. Vier jongelui zijn maandag in staat van beschuldiging gesteld wegens het neer steken van twee jongens van zestien jaar, die met enkele vrienden en vriendinnen in een park zaten. Het zijn allen Portorica- nen Voor het politiebureau, waar zij wer den opgebracht verzamelde zich een me nigte, die de jongens uitschold en bedreig de. (Reuter) De gevechten tussen de jeugdbenden hebben voor een groot deel een rassenkarakter, waarbij negers, Por- toricanen en blanken elkaar bevechten om gebied in de sloppendistricten in handen te krijgen. Onder de armen van New York verkeren de Portoricaanse immigranten, van wie velen geen Engels kunnen spreken, in de slechtste omstandigheden. Vele wo nen in de armoedigste achterbuurten, die verlaten zijn door de negers, die geleide lijk omhoog gaan op de economische lad der. LIMA (AFP) De Franse minister van staat André Malraux, die op het ogenblik een reis door Zuid-Amerika maakt, heeft in de hoofdstad van Peru stelling ge nomen tegen de neiging om de huidige wereld in twee kampen te verdelen, het Amerikaanse en het Russische. Hij sprak zich uit voor de vorming van een derde macht. Wij kunnen niet toestaan, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. die met hun materiële macht niets op het ge bied van de geest tot stand hebben ge bracht, dit gebied gaan „koloniseren", al dus Malraux. De Afrikaanse Nationale Congresbe weging in Zuid-Afrika heeft besloten een actie tegen het gebruik van aardappelen, die zij drie maanden geleden was begon nen, te beëindigen. De boycot was bedoeld als protest tegen het stelsel, volgens het welk de mensen, die wegens geringe ver grijpen zijn veroordeeld, bij boeren te werk zijn gesteld. Door de boycot zijn de boeren met enorme onverkoopbare voor raden blijven zitten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7