Verkeerseenheden van rijkspolitie worden beweeglijker en slagvaardiger Koningin en Prins zullen diverse hoofdstedelijke bedrijven bezoeken DANSSCHOOL T. O RIEK Russen hebben geen verlangen naar rechtscode voor ruimte Materieel en mankracht aangepast aan doeltreffender taakverdeling Zij tonen zich op congres in Londen geheel gerust op hun voorsprong 9 Surveillance voorop Nachtelijk cordon Nieuwe verschijning Vraag voor de politie; te zien of niet te zien SPIJKERBROEKEN SING-SING HEMDEN natuurlijk MENSEN PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM Commissie concludeert: Waterkrachtcentrales in Limburg mogelijk Technische assistenten Beste zakenvliegtuig Fokker-Fairchild won eerste prijs Prof. dr. H. R. Kruyt overleden Gevaarlijke Autobahn- piraat opgesloten Amsterdamse politie kreeg onverwacht hulp Onderwereld duldt geen nozemrelleties nabij „de walletjes Wegenbouwers willen een autonoom wegenfonds Nieuwe subsidieregeling voor maatschappelijk werk Bejaarde man van zijn spaargeld beroofd DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 (Van onze Haagse redacteur) De reorganisatie van de verkeerseenheden van de rijkspolitie, waarover wij in ons blad van gisteren in beknopte vorm de hoofdzaken meedeelden, heeft niet alleen ten doel het toezicht op het wegverkeer te verscherpen, maar brengt daar tevens meer eenheid in. Thans is er tussen de zesentwintig verkeerseenheden wel enig overleg, speciaal wat de surveillance op de belangrijkste interlokale verkeerswegen betreft, maar in het algemeen is er te weinig coördinatie, verschillen de opvattingen van de commandanten der districten en verkeerseenheden nogal eens met als gevolg ver snippering van krachten en daardoor te weinig gerichte surveillance op de belang rijkste wegen. Dit komt ook doordat de verkeersafde- ling van de rijkspolitie uiteraard een veel heid van taken heeft te verrichten, waar van er een aantal zodanig onvermijdelijk zijn, dat de surveillance op de wegen üe sluitpost van de werkverdeling wordt, ook al door personeelstekort. Daarom heeft men nu de surveillance geheel losgemaakt van het andere werk der verkeerseenhe den. De surveillance op de belangrijkste interlokale wegen, zowel rijkswegen als provinciale, wordt voortaan centraal ge regeld wat betreft het toe te passen mate rieel en de intensiteit. Door de verdeling der belangrijke wegen in trajecten van ongeveer vijftig kilometer, waarbij het districtenstelsel dus wordt doorbroken, wordt een maximum rendement van per soneel en materieel verkegen. Om dit met een voorbeeld te illustreren: de auto mobilist die vandaag van Haarlem naar Apeldoorn rijdt heeft een gerede kans geen enkele wagen van de rijkspolitie tegen te komen. Na 1 oktober zal hij tussen Am sterdam en Apeldoorn zeker twee witte sur veillance-auto's ontmoeten. De lengte van vijftig kilometer is trouwens geen wet van Meden en Perzen. Wanneer het een weg met twee gescheiden rijbanen betreft wordt met twee auto's gesurveilleerd en verder zal in de toekomst de lengte dei- trajecten worden afgestemd op de ver keersintensiteit en de ongevallenfrequen tie. Het is dus denkbaar dat de trajecten om die redenen tot veertig, dertig of zelfs twintig kilometer zullen worden verkort. De opvallende surveillance-auto gaat de solomotor op deze A-trajecten dus vervan gen. In ons klimaat kan de solomotor slechts gedurende negentig dagen per jaar voor surveillancediensten worden ge bruikt. De auto's zijn, afhankelijk van de aard der trajecten, groot of middelgroot opdat men niet de mindere behoeft te zijn van de andere weggebruikers. De bemanning van deze wagens heeft de surveillance tot eerste en voornaamste taak. Zij treedt op tegen verkeersovertre- ders, maar technische controle wordt slechts bij uitzondering verricht. Bij een verkeersongeluk roept de surveillance auto per mobilofoon assistentie in waarover hieronder meer treft de al lernoodzakelijkste maatregelen. maar hervat direct na aankomst van de assis tentie weer de' surveillance op het A-tra- ject. Hierdoor wordt een der voornaam ste oorzaken van het lange uitblijven van rijkspolitie bij verkeersongelukken, zoals thans vaak voorkomt, voorkomen. Thans is het immers zo, dat de surveillerende auto tevens het gehele onderzoek uitvoert bij een ongeval. Daai-mee zijn meestal, vooral in ernstige gevallen, uren ge moeid, tijdens welke geen toezicht op de weg plaats heèft. Voortaan zijn afwijkin gen van het surveillanceschema slechts toegestaan voor het treffen van de boven genoemde maatregelen. De surveillance op de overige interlo kale wegen binnen de districtsgrenzen van de' rijkspolitie, de zogenaamde B- trajecten, wordt uitgevoerd door onopval lend klein materieel volgens het inzicht van de betrokken districtscommandant. Het gaat hier immers om wegen van re gionaal belang, waar „iedereen iedereen kent", zodat niet met opvallend groot ma terieel behoeft te worden gereden en bo vendien kent de plaatselijke groep van de rijkspolitie de' specifieke geaardheid van het verkeer béter dan de Algemeen inspec teur die de. surveillancediensten voor de A-trajecten regelt. Verder is het onopvallende materieel voor de B-trajecten tevens bestemd voor aanvullende surveillance op de grote we gen, ook al omdat daar naast de duidelijk herkenbare wagens behoefte blijft bestaan aan een zeker verrassingselement in het toezicht. Ditzelfde materieel doet dus ook 's nachts dienst, zoals wij gisteren hebben meege- De rijkspolitie zal de controle op de grote verkeerswegen verdrievoudigen. Hier ziet men de auto's, waarmee dat zal geschieden. Geheel links en geheel rechts: onopvallende wagens, waarin politiemannen in burger patrouilleren. In het midden de ongevallenwagen. Daarnaast patrouille-auto's voor de grote en voor de provinciale wegen. deeld. Hiertoe is het land verdeeld in 67 bewakingsgebieden, waarbinnen alle we gen worden gesurveilleerd. De bemanning der wagens zal dan bestaan uit een ver- keersdeskundige en uit een meer op cri minele zaken gespecialiseerde politieman. Zonder dat dit mankracht meer kost zal op deze wijze het politietoezicht 's nachts belangrijk scherper worden. In geval van alarmering biedt dit systeem ook doel treffende afsluitingsmogelijkheden, het geen ook van belang is voor de gemeen telijke politie. De dirigerend officier der rijkspolitie W. H. van Ballegoijen de Jong, die maan dagmorgen op een in het ministerie van Justitie gehouden persconferentie een uit eenzetting gaf van dit reorganisatieplan, dat zich over drie jaren zal uitstrekken, vertelde dat in de laatste maanden dit systeem reeds tot belangrijke opsporingen van enkele geruchtmakende Amsterdam se zaken bad geleid. Na drie uur 's nachts wordt praktisch alles op de uitvalswegen van Amsterdam aangehouden en er gaan geen twee dagen voorbij of het levert suc ces op. Het vrijmaken van het surveillancema- terieel voor de toezichthoudende taak op de weg betekent, dat een voorziening dient te worden getroffen voor de technische on derzoeken naar ongevallen, voor de contro le op de gebreken aan auto's en alle daar mee verband houdende werkzaamheden, zoals administratie, blokkering, fotogra fie en zo voort. Daartoe worden dus 63 technische pa trouillewagens (in rijkspolitietaal reeds T.P.W. genoemd) aangeschaft. Ook deze wagens doen, evenals het grote surveillan- cematerieel, alleen overdag dienst. Zij be wegen zich niet ver van de A-trajecten, zodat zij na een oproep binnen een kwar tier tot twintig minuten op de plaats des onheils kunnen zijn. Wanneer er in dat op zicht geen werk aan de winkel is, doen ze mee aan de surveillance of nemen ze een verkeersstrategische plaats langs de weg in. De technische patrouillewagen is een nieuwe verschijning langs de weg. (Van onze Haagse redacteur) „Dient de surveillance door de politie met opvallend of met onopvallend ma terieel te geschieden?" De dirigerend officier van de rijkspolitie, de heer W. H. van Ballegoijen de Jong, liet tijdens de bespreking van het reorganisatie plan van de verkeerseenheden van de rijkspolitie duidelijk merken, dat zijn voorkeur in het algemeen naar het op vallende materieel uitging. Hij meent, dat het uit een oogpunt van preventie zeer belangrijk is dat een politie-auto door zoveel mogelijk weggebruikers wordt gezien. Zou het zwaartepunt worden verlegd naar een onopvallende surveillance, dan zijn het alleen de genen die bekeurd worden, die iets van het politietoezicht merken. Bovendien worden er bij onopvallende surveillan ce niet zoveel meer bekeuringen ge maakt als bij opvallende. De heer Van Ballegoijen de Jong merkte hierbij nog op, dat het proces-verbaal trouwens middel behoort te zijn en geen doel. Bovendien blijft de mogelijkheid van onopvallende patrouilles bestaan met het surveillancematerieel voor de se condaire trajecten en de nachtdiensten. Overigens is het merkwaardig, dat het publiek de witte kleur van de poli tiewagens vrij sterk is gaan overnemen. Vandaar dat de rijkspolitie daarin thans weer enige variatie heeft gebracht, ter wijl het dak van d.e grote surveillance- auto's voorzien wordt van een drie hoekige lichtbak waarop de aanduiding ..Rijkspolitie" staat. Tenslotte worden er nog proeven genomen met een ge heel wit uniform voor het personeel van de rijkspolitie. Wel heeft men ge merkt, dat het publiek zich meester heeft gemaakt van de witte helmen en de witte uitmonstering van de politie, maar men hoopt dat men er nog niet zo gauw toe zal overgaan een spierwitte jas te dragen Advertentie in sterke DENIM kwaliteiten longensmaten vanaf 7.65 Herenmaten vanaf 11.75 STERKE TWEKA kwaliteit longensmaten vanaf 4.60 Herenmaten vanaf 7. Voor Sportkleding. De in september 1953 door de regering ingestelde „Commissie Energie Maaswa ter" heeft haar rapport afgesloten. De commissie is tot de conclusie geko men, dat de aanleg van waterkrachtcentra les te Born en Maasbracht in het Juliana- kanaal en te Linne in de Maas mogelijk en economisch verantwoord is. Deze waterkrachtcentrales zouden een capaciteit krijgen van 150 miljoen kwh: de bouwkosten zullen 25 miljoen bedragen. De stroomprijzen zouden minder dan de helft van die der thermische centrales be dragen. Het raoport is thans bij de minister van Verkeer en Waterstaat in studie. Als het daarin vervatte voorstel ten departemen- te een gunstige ontvangst heeft zouden bin nen drie a vier jaar deze waterkrachtcen trales al kunnen draaien. De Koningin en de Prins zullen d$ vol gende week het gebruikelijke jaarlijkse bezoek aan de hoofdstad brengen. Zij ko men maandag 7 september des middags per auto van Soestdijk in Amsterdam aan. Aan de grens der gemeente zullen zij be groet worden door de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie. Om kwart voor drie arriveren de Koningin en de Prins bij het paleis op de Dam. waar zij de erewacht, gevormd door de Studenten- weerbaarheidsvereniging, zullen inspec teren. Om kwart over drie vertrekken de Ko ningin en de Prins naar het Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek aan de Rozengracht. De middag wordt be sloten met een ontvangst in de ambts woning van de burgemeester, waar de teden van de gemeenteraad met hun dames zullen worden voorgesteld. Om vijf uur keert het koninklijk paar naar het paleis terug. Des avonds biedt het gemeentebestuur van Amsterdam een galavoorstelling in de Stadsschouwburg aan. De Nederlandse Comedie zal „De Twaalf Gezworenen" opvoeren. Dinsdagmorgen 8 september tegen half elf brengt de Koningin een bezoek aan de hogere technische school voor de con- fectie-industrie „Mr. Koetsier" aan de Keizersgracht. Na een gesprek met lei dinggevende personen uit de confectie- industrie zal de vorstin de n.v. R. Dooyes' confectiefabrieken bezoeken. De Prins be zoekt die morgen achtereenvolgens het overslagbedrijl „Amsterdam" bij de West haven en de machinefabriek Du Croo en Brauns, eveneens bij de Westhaven. Om half drie rijden de Koningin en de Prins na een inspectie voor het paleis van een erewacht, gevormd door het Korps Mariniers naar het centraal la boratorium van de bloedtransfusiediens! van het Nederlandse Rode Kruis aan de Plesmanlaan in Amsterdam-West De Ko ningin zal dit laboratorium officieel in gebruik stellen. Om half negen des avonds zal ten naleize een groot aantal genodig den uit het gehele land ontvangen worden. Woensdag 9 september zullen de Ko ningin en de Prins een rondrit door Am sterdam-Noord maken, die om halfelf be gint. De rit wordt onderbroken voor een gesprek met een aantal deskundigen over de planologie, hef sociaal-culturele werk en de industrialisatie voor dit stadsdeel. Na de lunch ten naleize met de leden van Gedeputeerde Staten van Noord'mlland en het dagèliiks bestuur der gemeente Am sterdam met hun dames, zal de Koningin LONDEN (UPI) Op het tiende jaar congres van de internationale astronauti- sche federatie dat maandag in Londen be gon, het volgde onmiddellijk op een symposion over de ruimtevaart voor het De keuze is gevallen op de-GitroënbesteL-. -gemenebest is opnieuw .gebleken, dat aüto 1500 wegens zijn lage laadbak en grote inwendige hoogte. #odat er vold'öèn- de ruimte is voor de technische hulpmid delen en voor plaatsing van tafel en zit plaatsen voor administratief werk en ver horen. De wagens zijn verder toegerust met een lichtaggregaat voor de stroom- levering aan de mobilofoon en de schijn werpers. Wanneer de plannen van de rijkspolitie worden goedgekeurd zal er voor de beman ning .van de technische patrouillewagens tevens een nieuwe functie worden gescha pen. Het commando over de T.P.W. wordt gevoerd door een all-round verkeersspe- cialist van de rijkspolitie, maar er bestaat behoefte aan een technisch assistent voor monteurswerkzaamheden en dergelijke. Deze technisch assistent zal t,ot het bur gerpersoneel van de rijkspolitie behoren, maar krijgt wel opsporingsbevoegdheid. Wij deelden reeds mede, dat de reorga nisatie in oktober wordt ingevoerd voor midden-Nederland, het volgend jaar komt zuid-Nederland aan de beurt en het noor den sluit de rij in 1961. De mankracht der verkeerseenheden dient in die tijd te wor den opgevoerd van ruim vijfhonderd tot ruim duizend man, hetgeen in deze tijd van personeelsschaarste niet eenvoudig zal blijken te zijn. De technische assistenten zijn daarbij inbegrepen. Tiet voertuigen park zal met zeventig of tachtig wagens worden vergroot, waarvan de technische patrouillewagens het leeuwedeel vor men. Een zwak punt blijft nog het melden van ongevallen langs de weg. Hiervoor is men in sterke mate van de medewerking van het publiek afhankelijk. Het zou kun nen zijn dat het door de A.N.W.B. gepro pageerde plan tot plaatsing van telefoon toestellen langs de wegen welke onmid dellijk verbinding geven met de dichtstbij zijnde politiepost hier uitkomst zal geven, maar de kosten vormen vooralsnog eén groot bezwaar. Op de Afsluitdijk zijn deze telefoontoestellen reeds geplaatst. Is de verbinding met de rijkspolitie eenmaal tot stand gekomen, dan is de rest slechts een kwestie van tijd, want het mobilofoonnet van de rijkspolitie bestrijkt het gehele land. de Russen weinig op hebben met het op stellen van een rechtscode voor de ruimte. De federatievoorzitter Andrew G. Haley onthulde, dat zelfs een persoonlijke reis van hem naar Moskou de Russen niet tot de erkennig gebracht heeft, dat. aanvaar ding van enkele grondbeginselen van ruim terecht dienstig zou zijn ter bescherming van de belangen van alle landen. Veel afgevaardigden op het congres be schouwen deze afwijzende houding, als een teken, dat de Russen ervan overtuigd zijn de eersten te zullen zijn, die een mens in de ruimte bx-engen. Daarna zouden zij veel sterker staan om hun ideeën over ruimtei'echt te doen zegevieren. De drie man sterke Russische delegatie ging vragen over de ruimte in het alge meen uit de weg op de begroetingsrecep tie die zondagavond werd gegeven. Eén van hen, professor Kyril Ogorodnikov zei echter, dat Rusland misschien binnen twee jaar een onderdaan in de ruimte zal heb ben. Sommige afgevaardigden die meer privé met de Russen px-aatten. kregen de indruk, dat men zich in Rusland niet veel zoi-gen maakt over het Amerikaanse „mercury-project" voor de opleiding van de eerste ruimtevaarders. Zij lachten har telijk, toen zij hoorden, dat de zeven man nen, die Amerika nu opleidt, hun verhaal over „de eerste vlucht in de ruimte" al voox'shands vei'kocht hebben voor een half miljoen dollar. „Ik kreeg de indruk, dat zij ervan overtuigd waren, dat het eerste verhaal daarover zonder auteursx-echten vex-teld zal worden door radio-Moskou", aldus een Amerikaanse raketdeskundige. Hugh L. Dx-yden van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart (National Aero nautics and Space Administration) ont hulde, dat dit bureau werkt aan een een voudig soort verbindingssatelliet voor het doorgeven van radio- en televisie-uitzen dingen en andere signalen over een grote oppervlakte. (Het oorspronkelijke project van een satelliet op een hoogte van 37.000 kilometer, waarmee een geheel halfx-ond van de aarde bestreken zou kunnen wor den, werd, naar een andex-e afgevaardig de vertelde, overgenomen door de militai re geleerden, aangezien zulk een satelliet ook een uitstekende militaire uitkijkpost zou zijn). Dryden sprak over kunstmanen op ge- V - ..Vv 7 '.7- u: ringere hoogte. Volgens sommige bereke ningen, zo vertelde hij, zou zulk een satel liet voor transatlantische vex'bindingen even economisch kunnen zijn als een trans atlantische kabel. Als proef zal eerst een grote plastic,bal met een dporsnep van dex-- tig meter in de ruimte gebracht moéten worden, om te zien of sterke radiosignalen daarop terugkaatsen en weer op aarde op gevangen kunnen worden, zoals dat met bijzonder sterke signalen en uiterst gevoe lige ontvangappax-aten mogelijk is met de maan. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se luchtmacht heeft onthuld, dat een came ra in de neuskegel van een Atlas-pi'ojectiel een zesde van de aarde heeft gefotogx-a- feerd, op een recordhoogte van 700 mijl. De foto's zijn gemaakt op 16-millimeter- film gedurende de vlucht van 5.100 mijl, di een Atlas op 24 augustus boven de Atlan tische Oceaan heeft gemaakt. Op de film van deze foto's is een deel van Zuid-Ame- rika, de Grote Oceaan, de Stille Oceaan, Noordwest-Afrika, Nova Scotia, het ooste lijk kustgebied der Vex-enigde Staten en Mexico zichtbaar. Naar wij van de zijde van de Fokker fabrieken vernemen is in Reading (Penn.) onlangs voor de tiende maal een show ge houden van Amerikaanse zakenvliegtui gen.-die- zeer druk werd-^bezocht-en -waarop vele van de meest moderne toestellen, die door directies van concerns, fabrieken en andere instellingen worden gebruikt, wer den tentoongesteld. De vloot van zaken- vliegtuigen in de Verenigde Staten bestaat uit3000 toestellen. De F 27, door Fairchild in licentie ge bouwd, kreeg de eerste prijs in de cate gorie der tweemotorigen en wordt voor het jaar 1959 beschouwd als het vlaggeschip van de gehele Amerikaanse vloot van zakenvliegtuigen. Het oordeel van de iui'y was gebaseerd op de volgende factoren: ontwerp, constructie, onderhoud, uitrus ting, bemanning en intérieur. De F 27 van de firma Noland Co. kreeg de eerste prijs voor het meest doelmatige en fraaiste in terieur. Voorts ontving de Fokker van Westinghouse de tweede prijs in de afde ling interieur. Tot nu toe heeft Fairchild 15 zakenvliegtuigen van het type F 27 af- geleverd. Advertentie Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Hiermede berichten wü u dat de inschrijving voor de nieuwe lessen is geopend. Clxibs voor alle leeftijden, beginners en gevorderden. Te 's Gravenhage is overleden prof. dr. H. R. Krüyt, oud-hoogleraar in de fysi sche chemie aan de rijksuniversiteit te Utrecht en oud-voorzitter van de Centi-ale Organisatie voor Toegepast Natuuinveten- schappelijk Ondex-zoek (T.N.O.). Hij is 77 jaar geworden. Prof. Kruyt werd op 3 juni 1882 te Am sterdam geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam scheikunde. Hij bekroonde deze studie met de promo tie tot doctor in de chemie aan de uni versiteit te Utrecht. In 1921 werd hij tot hoogleraar in de fysische chemie aan de universiteit te Utrecht benoemd. Voordien was hij in 1909 privaat-docent te Utrecht geworden, voorts lector te Groningen (1910) lector te Utrecht (1912) en buiten gewoon hoogleraar te Utx-echt (1916). In 1922 werd hij lid van de Koninklijke Nedei'landse Akademie van Wetenschap pen te Amsterdam, waarvan hij van 1931 tot 1947 ondervoorzitter was. Hij was ver der voorzitter en later erelid van de Ne derlandse Chemische Vex-eniging, erelid van de Roemeense, Oostenrijkse, Franse en Engelse chemische verenigingen en van de Academy of Science te New York. Eredoctoraten werden hem toegekend door de univex-siteiten van Gent, Parijs en Glasgow. Prof. Kruyt was van 1945 tot 1946 voorzitter van de Intex-national Coun cil of Scientific Unions en van 1947 tot 1951 present van de Union international de chemie. Ir. E. J. Riemens overleden. Tijdens zijn vakantie is in Oostenrijk overleden ir. E. J. Riemens, ingenieur van het sein- wezen bij de Nederlandsche Spoorwegen. Ir. Riemens was 64 jaar. Hij werkte van 19201940 in Indonesië in een soortgelijke functie. Kort na .de tweede wereldoorlog kwam hij naar Nederland. Sedert 1947 was hij in dienst van de N.S. FRANKFURT (UPI) Sinds anderhal ve week zit in Wiesbaden achter slot en grendel de 25-jarige Rudolf Grill, die zich had gespecialiseerd op het berover. van lifters. Grill, die onder andere twee Ne derlandse trekkers tot zijn slachtoffers maakte, moet in totaal zeker vijftig be rovingen hebben gepleegd. Hij is op 20 augustus in Wiesbaden gearx-esteex-d, na dat hij kort voordien de Nederlanders Jos van der Heyden en Jan van Doorn, beiden uit Apeldoorn, uitgeschud had. Grills jachtterrein was de autobahn, voor al die trajecten waar buitenlandse lifters gebruik van maakten. Wie met veel be pakking langs de weg stond kon erop re kenen, dat Grill niet het scepticisme zou demonstreren van de gemiddelde automo bilist. Want Grill nam zulke lifters altijd mee om ze hun hele hebben en houwen af te troggelen. Men wordt in Duitsland gewaarschuwd om zo min mogelijk te liften, maar des ondanks vond Grill zijn slachtoffers te kust en te keur. Hij deed zich vriendelijk voor, stelde na enig rijden een koffiepau ze voor, en „verwijderde zich dan even" als de lifter, die de bagage in de auto had achtergelaten, achter zijn koffie zat. Terwijl de lifter zich dan langzamerhand begon af te vragen waar de vriendelijke automobilist bleef, doorzocht deze ergens op een afstand de bagage op camera's, reischèques of geld. Was hij klaar, dan smeet hij alles wat hij niet wilde hebben in een greppel langs de weg. Een ambtenaar van het arbeidsbureau in Hessen zat op 20 augustus aan tafel en las in zijn krant een waarschuwing voor de bestuurder van de auto met het nummer MA-DL 649. Achteloos keek hij even naar buiten en ontwaarde daar de gesigna leerde auto. Zijn waarschuwing bracht de verkeerspolitie in actie. Met overvalwa gens verscheen de politie ter plaatse en Grill gaf zich over. een drietal delegaties ontvangen van het Amsterdamse maatschappelijke wex-k. Daarna zal de vorstin een bezoek brengen aan de Koninklijke Amsterdamse Roei- en Zeilvereniging „De Hoop" aan de Amstel. De Prins vertrekt om drie uur van het paleis naar de n.v. Luxor Plastics aan de Prinsengracht. Met een diner met Amsterdamse auto riteiten ten paleize eindigt het officiële bezoek aan de hoofdstad. De volgende morgen vertrekt de Prins. De Koningin heeft het voornemen die ochtend nog en kele privébezoeken af te leggen, alvorens naar Soestdijk terug te keren. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse politie heeft gister avond in de strijd tegen de nozems ver- sterking gekregen van de max-echaussee en van de.ondei-wereld. Tot tien uur werden enkele charges uitgevoerd op de Dam, zoals die vrijwel iedere avond plaats hebben. Na een kort ogenblik van rust besloten de nozems op te rukken naar het politiebureau in de Warmoesstraat. Zo ver zijn ze echter niet gekomen. Ter hoog te van de Lange Niezel werd gepost door een bewoner van de oude binnenstad. De ze blies op een fluitje en onmiddellijk stormden uit de omliggende café's man nen met houten knuppels en ploertendo- ders naar buiten, die op zeer hax-dhandi- ge wijze op de luidruchtige jongelieden in sloegen. Binnen een kwartier was de War moesstraat van nozems gezuiverd. Deze duidelijke taal van de onderwereld houdt verband met het feit, dat men om „redenen van zakelijke aard" niet kan dulden, dat de nozems herrie schoppen in de buurt van „de walletjes".... In het Kui'haus te Scheveningen kwam gisteren de Nedex-landse Vereniging van Wegenbouwers bijeen. In zijn openingsre de zei de voorzitter, ir. H. D. Prins, dat de vex-eniging ook het komende jaar met vele problemen te maken zal hebben. De ondernemer moet in de steeds ingewikkel der wordende maatschappij specialist zijn op velerlei gebied. De hoeveelheid uitge geven werken wijst er nog niet op, dat de wegenbouw pax-allel zal gaan met de toe neming van het verkeer. Op het gebied van de wegenbouw is er nog steeds bestedingsbeperking en zo vooi'zag hij binnenkort wel weer moeilijk heden, „moeilijkheden, die wij met onze Opdrachtgevers zullen krijgen zodx-a een tendens tot prijsverbetering zich door zet. Deze prijsverbetering hangt uit de aard der zaak ten nauwste samen met de conjunctuur. Er zijn allemaal factoren, die voor ons, ondei-nemers, vanzelfspre kend zijn," zei de voorzitter, „doch die door onze opdx-achtgevers niet worden ge kend. Tal van opdrachtgevers trekken helaas de onjuiste conclusie, dat bij stij gende prijzen de aannemex-swinsten ten minste evenredig omhoog gaan." Hij hoop te, dat de opdrachtgevers zich zullen realiseren, dat hun begx-otingen, waarbij men afgaat op ervaringen van gereedge komen werken en waarbij men veel werkt met richtprijzen, die allang veroudei'd zijn moeten achtei-lopen bij de conjunctuur. Hierna ging ii\ Px-ins in op de vestigings kwestie. Nog steeds bestaat er geen ves tigingsregeling voor de grond-, watei'- en wegenbouw, terwijl er wel een is voor de burgerlijke- en utiliteitsbouw. „Zal het standpunt van de regering blijven, dat in het kader van de Vestigingswet er geen vestigingsbesluit zou moeten komen voor de gx-ond-, water- en wegenbouw, (Van onze Haagse redacteur) Met ingang van vandaag treedt een drie tal nieuwe rijkssubsidieregelingen in wer king welke betrekking hebben op gezins- en wijkwerk, buurtwerk en jeugd- en volksontwikkelingswerk. In het algemeen zal er door deze nieuwe regelingen weinig veranderen, zij beves tigen veeleer een bestaande situatie. De invloed van de provinciale en gemeente lijke overheden bij het toekennen van sub sidies is groter geworden, terwijl voor in stellingen welke zowel door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen als dooi dat van Maatschappelijk werk worden gesubsidieerd een aanzienlijke ad ministratieve vereenvoudiging mogelijk wordt. De subsidieregeling voor het buurtwex-k vervangt de tot nu toe interne richtlijnen voor die materie. Zij voorziet in de in steeds sterker mate naar voren gekomen behoefte der op dit terrein werkzame in stellingen om zich te oriënteren over de subsidievooi-waai-den. Nieuwe initiatieven worden, omdat volgens de toelichting in de beginperiode als regel te weinig diep gang wordt verkregen voor jeugd- en volksontwikkelingswerk, voor maximaal vijf jaren uitsluitend gesubsidieerd door het ministerie van Maatschappelijk werk. Evenals voor het jeugd- en ontwikkelings werk wordt aan de dagelijkse leiding de eis gesteld, dat zij wordt toevertrouwd aan een deskundige die in het bezit is van een diploma van een dagschool voor maat schappelijk werk of de akte m.o. sociale pedagogiek. Bovendien moeten de gesub sidieerde organisaties bereid zijn tot sa menwerking met andere instellingen die In Nieuw-Amsterdam is de 78-jarige woonarkbewoner H. J. Kuik door drie jonge mannen overvallen en beroofd van zijn spaargeld ten bedrage van 600. De heer Kuik werd gewekt door het verbrijzelen van een raam. Een der over vallers kwam door dit raam naar binnen en dwong de man zijn geld af te geven. Zijn twee handlangers kwamen via de deur van de woonark binnen. De politie heeft de vermoedelijke daders reeds aangehouden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9