Nozemtroep door Zeedijk- „penoze" weggeknuppeld Negatieve Poolse reactie op Adenauers radiorede President Eisenhower werd in Parijs met triomf ingehaald VESPA Frankrijk heeft alle hoop op een gunstige afloop HET WEER J. J. VAN KOOTEN ejore you vuy. Oostelijke wind Vier doden in het verkeer K. J. J. Lotsy overleden Een der allergrootsten in Nederlandse sportbeweging In de krant van heden: Amsterdamse politie keek toe bij Damveldslag Hoge onderscheiding Geef mij maar... Het woord is aan Aan het strand Koffie wordt goedkoper Reisdoelen van prinses Beatrix ONDERWERELD GRIJPT IN.... Kroesjtsjev amuseert zich c otPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 2o. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidën. B |j hr er® rag JF d^lL. "3 Ttt ^ËAF^ "fl» Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. B B 1 T 1 (T fl raiBH H B bT^ f "l 1^1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL A JL JL ^hlgiirnlL JL JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING .IJmUlder Courant n0' 12®288* Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. lo295. J Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De derde etappe van de Europese tournee van president Eisenhower heeft vandaag in Parijs in spontane hartelijkheid nauwelijks voor Bonn en zeker niet voor Londen ondergedaan. Om tien voor tien vanmorgen stond president De Gaulle, geflankeerd door premier Michel Debré en de voltallige ploeg der Franse ministers, al in Le Bóurget in afwachting van de presidentiële Boeing, die om vijf voor tien, onder het gedonder van honderdeneen kanonschoten op het vliegveld landde. De Franse regering had alle bijzondere officiële hulde waarop de Amerikaanse president vergast werd, gerechtvaardigd met het feit, dat Eisen hower in Europa voor het eerst door een mede-staatshoofd en niet door een regeringschef verwelkomd werd. De voorliefde van De Gaulle voor praal en glorie, was duidelijk in het scenario te herkennen. Vanaf Bourget tot in Parijs werden de beide presidenten, die gezeten waren in een open Citroën D.S. 19, door 64 gemotoriseerde politieagenten begeleid, die later in het centrum van de stad door de bepluimde republikeinse gardisten te paard werden afgelost. Veertien auto's met officiële persoonlijkheden en ministers volgden de limousine, waarin de beide staatshoofden hadden plaatsgenomen. Eisenhower en De Gaulle inspecteerden een erewacht van militaire vrijwilligers waarna de beide volksliederen werden ge speeld. De Gaulle richtte zich in een korte toespraak tot zijn Amerikaanse gast die hij welkom heette als „de leider met eeu wige roem van de bevrijdingslegers, een man van intelligentie, hart en eer. Frank rijk en Amerika moeten elkaar begrijpen. We moeten samenwerken voor de bestwil van onze volken," zo zei hij. Een tolk ver taalde De Gaulle's worden voor Eisenho- Prinses Irene heeft gisteren in Apel doorn het nieuwe gebouxo van de Christelijke huishoudschool geopend door het opentrekken van een gordijn, waarachter leerlingen zaten, die daar na voor de Prinses enige demonstraties voor huishoudelijke bezigheden gaven. Een charmante Prinses Irene bij haar rondgang over het complex van de Christelijke hiüshoudschool Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (K) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL '223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Weinig verandering in temperatuur. Matige oostelijke wind. Volledige weel-rapporten op pagina twee. wer. Eisenhower antwooi-dde dat vele her inneringen hem aan Frankrijk binden en dat hij zich er op verheugt met De Gaulle besprekingen te voeren. Voorafgegaan door een indrukwekkend motorescorte in V-vorm reden de beide presidenten in een brede zware auto langzaam naar de Quai d'Orsay, waar Eisenhower tijdens zijn ver blijf in Parijs zal logeren. De route van af het vliegveld tot aan het Elysée was zo gekozen, dat zowel het „gewone" volk van Parijs als de meer gegoede burgers van hun sympathie voor de Amerikaanse generaal, die Frankrijk na de laatste we reldoorlog heeft bevrijd, konden getuigen en van die gelegenheid werd met groot en algemeen enthousiasme gebruik gemaakt. De administratieve diensten hadden de ambtenaren de vrijheid gegeven hun werkzaamheden in de ochtenduren te on derbreken, zodat men overal kantoren en bureaus zag leeglopen, een voorbeeld dat in de privésectoren over het algemeen gre tig nagevolgd werd. Een massale politie macht van negenduizend agenten, 1500 re chercheurs en tweeduizend brandweerlie den stonden langs de route, langs het tra ject in Parijs waren straten, avenues en boulevards door dikke hagen belangstel lenden omzoomd. Voor de vijfde maal be zocht Eisenhower Parijs, waar hij twee dagen zal blijven en dat hij in 1928 als jong militair attaché in 1945 als geallieerd opperbevelhebber, in 1951 als NAVO-com- mandant en in 1957 als chef der Ameri kaanse delegatie op de Atlantische confe rentie had gezien. De Parijzenaars lieten hem ook nu niet in twijfel over de gevoe lens van hartelijkheid, die ze hem nog al tijd toedragen. Gisteren was Parijs al met vlaggen, bloemen en kleuren opgesierd doch dagen tevoren waren alle Ameri kaanse vlaggen al uitverkocht. Na zijn aankomst in het Elysée en voor de lunch heeft de Amerikaanse president van twaalf tot een uur zijn eerste gesprek onder vier ogen met zijn Franse ambts genoot gehad. Voor zes uur vanavond, na dat de beide presidenten eerst een krans bij het graf van de onbekende soldaat zul len hebben gelegd, stond een tweede be spreking genoteerd, dit keer in bijzijn van de twee ministers van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville en Herter. De Gaulle had gisteren al zijn afspraken en audiënties afgezegd om zich grondig op deze eerste ontmoeting te kunnen voorbe reiden. Eisenhower heeft zeven uur van de twee dagen die hij in Frankrijk door zal brengen voor politieke besprekingen met De Gaulle moeten reserveren. Een agenda is er evenwel niet opgesteld en het is eveneens bekend, dat de Franse presi dent vrijwel geen enkel dossier of docu ment van zijn vele gespecialiseerde diens ten heeft opgevraagd. In de stof is De Gaulle wel doorkneed. De voornaamste onderwerpen van ge sprek zullen worden gevormd door, in de eerste plaats Algerije, dan de Franse ver langens inzake een reorganisatie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en In De Lier is hedenmorgen de 78-jarige wielrijder A. Luyendijk, toen hij zonder voldoende op het verkeer te letten de weg wilde oversteken, door een auto aange reden. Hij was vrijwel op slag dood. De heer Luyendijk was onder andere oud-lid van de gemeenteraad voor de C.H.U. en oud-voorzitter van de chr. schoolvereni ging. Het tienjarige meisje L. Stel uit Zuid laren, dat plotseling tussen twee stilstaan de autobussen door de drukke hoofdweg aldaar wilde oversteken, werd aangereden door een vrachtauto. Het was op slag dood. Op de rijksweg Leeuwarden-Harlingen bij Dronrijp is de 49-jarige heer J. Terp stra uit Slappeterp, toen hij per fiets de rijbaan wilde oversteken, aangereden door een personenauto. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar een ziekenhuis, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. In Alteveer, gemeente Onstwedde, is het zesjarige jongetje B. H. Olieslager met zijn fiets gevallen vlak voor een vracht auto. Het jongetje werd overreden en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Winschoten. ten slotte door de Frans-Amerikaanse mi litaire samenwerking of beter het gebrek aan samenwerking, speciaal op het ge bied van de kernbewapening. In dat laat ste verband zal zeker ook de kernbom ter sprake komen, die De Gaulle in de Sa hara wil laten ontploffen ondanks dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie voorlopig van verdere proef explosies hebben afgezien. Hoopgevende berichten Over deze verschillende punten zijn de laatste dagen vanuit Londen tamelijk hoopgevende berichten of geruchten naar Parijs overgewaaid. Men heeft hier nu toch wel de stellige indruk, dat ook in het westelijke diplomatieke verkeer tijdens deze zomer van louter hondsdagen het ijs eindelijk aan het dooien is geraakt. Eisenhower en Macmillan zouden in Lon den zijn overeengekomen, dat De Gaulle in Frankrijk een eerlijke kans verdient heel veel keus werd hen trouwens ook niet gelaten en in Parijs verwacht men nu dan ook dat de Amerikaanse en Fran se standpunten deze twee dagen dichter tot elkaar zullen kunnen komen. Het nieu we plan-De Gaulle voor Algerije, waar van de hoofdlijnen zich iets duidelijk be ginnen af te tekenen, zal het Amerikaans- Britse fiat dus wel krijgen en voor de kwestie van de Amerikaanse kernwapens op Franse bodem zou ook wel een vernuf tige schikking gevonden kunnen worden. Ook in diplomatieke kringen ziet men het verloop der onderhandelingen tussen de beide generaal-presidenten met redelijk vertrouwen tegemoet en de aanvankelijke vrees voor stormachtige discussies lijkt in de officiële sferen wel geheel verdwenen te zijn. In Koog aan de Zaan is in de nacht van zaterdag op zondag op 66-jarige leeftijd overleden de heer K. J. J. Lotsy, in lëven directeur van de N.V. Brandverzekering Maatschappij Holland van 1859 en een der grote figuren uit de Nederlandse sportbe weging. De heer Lotsy was onder meer voorzitter van de Nederlandse Sportfede ratie, vice-president van de F.I.F.A., de internationale voetbalorganisatie, oud voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, oud-voorzitter van H.F.C. De thans overledene was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en drager van talrijke buitenlandse onderscheidingen. Het is indertijd de uitdrukkelijke wens van de heer Lotsy geweest dat de Neder landse pers pas aandacht aan zijn overlijden zouden besteden nadat de cre matie zou hebben plaats gehad. Deze laat ste wens hebben wij uiteraard geëerbie digd en daarom ook maken wij pas van daag melding de crematie is vanoch tend op Westerveld geschied van het verscheiden van deze zo verdienstelijke Nederlander. Voor een levensbeschrijving van wijlen de heer K. J. J. Lotsy zie men pagina 13. pag. Eisenhower in Parijs1 Eisenhower in Londen 11 Weerrapporten 1, 2 Prinses Beatrix naar Amerika 1, 3 Karei Lotsy verscheiden1, 13 Economisch nieuws2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 4 Radio en Televisie4 Kunst 4 Agenda 5 Uit stad en omgeving5, 7 Beurs 7 Nieuw Rode Kruis-laboratorium 11 Sport13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. (Van onze Amsterdamse redacteur) Terwijl politieagenten stonden toe te kijken, hebben enkele tientallen ver tegenwoordigers van de Amsterdamse onderwereld ruim honderd nozems van het Nationaal Monument op de Dam weggeknuppeld. De „penoze- troepen" stonden onder leiding van de op de Zeedijk als beruchte vechtjassen bekendstaande „Haring-Arie en Vette- Lap". Dit is de tweede achtereenvolgende avond, dat de onderwereld van de oude binnenstad zich met de luidruchtige no zems heeft bemoeid. Aanleiding hiertoe was aanvankelijk het optreden van de jongelui op en rond de „walletjes", waar zij maandagavond fietsen in het water hebben gegooid, „etalageruiten" verniel den, waarachter een bepaald soort vrou wen de aandacht pleegt te trekken, en een buurtbewoner mishandelden. Een uur later maakten de nozems ken nis met een klein legertje onderwereld figuren. die de knapen op hardhandige wijze met knuppels, zwepen en gummi stokken uit de buurt verjoeg. Gisteravond had „de onderwereld" op tal van hoeken posten uitgezet, die met fluitsignalen de hulptroepen konden mobiliseren, welke, voorzien van slag wapenen, in diverse cafés gereed stonden. Opnieuw liet de onderwereld blijken, dat men gesteld is op rust op en om de wal letjes, waar vechtpartijen alleen maar hun „zakelijke belangen" kunnen schaden. De nozems, minder in getal dan op de vorige avonden, groepten bijeen op de traditionele verzamelplaats tussen het Nationaal Monument en hotel Krasna- polsky op de Dam. Hier kwamen Haring-Arie en Vette-Lap de situatie opnemen. Zij hadden bij geruchte ver nomen, dat de politieagenten opdracht hadden gekregen, slechts in de uiterste noodzaak geweld te gebruiken. De twee leiders besloten daarop het recht in eigen hand te nemen. Zij lieten hun penoze-troepen aanrukken, sloegen de nozems uiteen en verjoegen de knapen van het Nationaal Monument, ge holpen door een aantal ipatrozen, die waren gekomen om wraak te nemen op de nozems, die de vorige dag de verloofde van een hunner zou hebben aangerand. „Zo nodig nieuwe charge" De charge van de onderwereld duurde slechts kort Na afloop deelden de leiders mee. dat zij „niet zullen dulden, dat het Nationaal Monument door de nozems wordt misbruikt". Zij kondigden aan deze actie ook de komende avonden voort te zetten, waarbü hun „leger" zo nodig ver dubbeld zal worden. Hoofdcommissaris H. -T. van der Molen, die bngin van deze week met burgemees ter G. van Hall over het nozemprobleem heeft geconfereerd, veroordeelt uiteraard het optreden van de onderwereld. Aan de politiebureaus in de binnenstad zijn voor de avonduren versterkingen toegevoegd. Grote Houtstraat 140 - Haarlem - Tel. 12349 Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, de heer Phs. van Ommeren P. Jzn., te Rotterdam, voorzitter van de raad van beheer van Phs. van Ommeren n.v., naar aanleiding van het feit dat de heer Phs. van Ommeren veertig jaar aan dit bedrijf is verbonden. Advertentie V i m 1 A CIGARETTES Gustave le Bon Wat wij kinderlijkheid noemen, is vaak een uiting van het meest volledige en zuiverste menszijn. Advertentie Naar wij uit vakkringen vernemen worden de koffieprijzen als gevolg van de daling op de wereldmarkt met ingang van 2 sep tember verlaagd. Deze verlaging zal over het algemeen bedragen 10, 12 en 14 centen per pakje van 250 gram. Onze correspondent te Washington zal in een serie van vier artikelen een voorbeschouwing geven over het be zoek van Prinses Beatrix, die morgen met de nieuwe „Rotterdam" naar de Verenigde Staten zal vertrekken. Het eerste artikel vindt u vandaag op pagina 3. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft gisteren in het R.A.I.-gebouw de tiende Firato-ten- loonstelling geopend. Tijdens de rond leiding fungeerde de burgemeester enige ogenblikken als televisie cameraman. Advertentie Vrij goed strandweer. Matige oostelijke wind. Temperatuur om streeks 19 gr. C. Helder water, temperatuur 18 gr. C. Hoog water om vier uur des mid dags, laag water om half twaalf des ochtends. Strand voor fietsers berijdbaar tussen half acht en twee uur. Herfst Wevenit KINDERPULLOVERS en BROEKEN alle maten Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000-16615 commentaar dat Adenauers radiorede een welbewuste verdraaiing van de historische feiten vormde en een poging om de ver antwoordelijkheid van het Duitse milita risme te verdoezelen. Het persbureau noemde de woorden van de bondskanse lier aan het Poolse volk „een Farizeeër waardig". Zes miljoen doden Tussen 1939 en 1945 hebben 6.028.000 Po len tengevolge van oorlogshandelingen en terreurdaden van de Duitse bezetter het leven verloren, aldus het Poolse persbu reau PAP. Polen is daarmee het land, dat percentsgewijs de meeste inwoners ver loor, namelijk 22 percent. Het wordt ge volgd door Joegoslavië met 10,8 percent en Griekenland met 7 percent. De Sovjet- Unie verloor in deze periode 4 percent van zijn bevolking, en de Verenigde Staten ruim 0,1 percent. Van onze correspondent in Bonn) In geen enkel opzicht ging de Poolse pre mier in op de verzoenende toon van Ade nauer. Zo meldt bij voorbeeld de corres pondent van de Frankfurter Allgemeine Zeitung uit Warschau. Wel maakte Cyran- kiewicz gewag van de demonstratie van de Westduitse organisaties van uit voor malige Duitse, thans Poolse en Russische gebieden verdreven Duitsers tijdens de in tocht van Eisenhower te Bonn. De Poolse premier zei: „Ik ben er zeker van dat on der hen die daar demonstreerden onze oude bekenden, de specialisten voor massa moord en vergassing te vinden waren". De tekst van Adenauers rede werd ook aan geen enkele Poolse krant doorgege ven. Poolse correspondenten te Bonn meld den evenwel later aan Warschau dat Ade nauer er op uit was geweest de nazi-mis dadigers met zijn radiorede te sparen door Rusland mede als verantwoordelijke staat voor de oorlog tot tweemaal toe te noemen. Men nam het Adenauer voorts kwalijk, dat. hij met geen woord repte over het leed dat de Duitsers over Polen heb ben gebracht. Desondanks zou men te Warschau wel wat zien in Adenauer's verzoenende rede, maar te Bonn toonde de socialistische op positie zeer veel scepsis over de toespraak van de bondskanselier. Het Russische persbureau zei in een Dit is een van de eerste foto's die het Westen hebben bereikt, waarop pre mier Kroesjtsjev is afgebeeld met en kele van zijn gezinsleden. De Russische premier zit geheel links op de tweede rij, zijn vrouw Nina Petrovna (derde van links) en zijn dochter Julia Nikitsjna (tweede van links) zitten op de voorste rij tijdens een zang en dans voorstelling van een Kozakkengroep. De foto werd gemaakt in het dorp Vesjnenkaja aan de Don, waar Kroesj tsjev op de terugreis van Jalta naar Moskou enige dagen de gast was van de schrijver Michail Sjolokov. De radiorede die bondskanselier Ade nauer eergisteren, ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van het begin van de tweede wereldoorlog heeft gehouden, is in Polen, blijkens berichten in Westduitse bladen zeer koel ontvangen. De Poolse minister-president Cyrankiewicz ver klaarde gisteren te Warschau dat Ade nauer krokodilletranen had vergoten.... De Poolse ergernis betreft vooral het feit dat de bondskanselier tot tweemaal toe sprak over de schuld van nazi-Duitsland en de Sovjet-Unie aan de inval in Polen en dat hij zich als het ware over het hoofd van de communistische Poolse regering heen, nadrukkelijk wendde tot het Poolse volk. Cyrankiewicz verwijt Adenauer nu dat hij poogt een kloof te scheppen tussen het Poolse volk en zijn regering en tussen Po len en de Sovjet-Unie.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1