In de vishal en op zee Ook Velsense gemeenteraad wil Beverwijk wel helpen 11 Groentewinkel Hercules- straat definitief gesloten Toeristenschip Ariadne" vrijdag in IJmuiden IJmuider Harmonie zondag naar Zundert IJmuider vissershaven Opstopping in Velser tunnel Bestuurster van bromfiets schrikt van bus Bouw Beverwijkse torenflat kan beginnen Europese commissie voor de rechten van de mens Twintig Belgen offerden deel van hun huid Opheffing van onrendabele draadomroepnetten Geen verdere vervolging van Verblifa-employés Maatregelen tegen de jeugdmisdaad in V.S. Opzienbarend aftreden van Westduitse diplomaat Hij is het niet eens met het Oosteuropese beleid Democratie in Pakistan begint bij lokale raden .De 99toveaiaiar van de roos" Tiende FIRATO een dorado voor de elektronicus DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 „Ik heb er altijd verbaasd over gestaan, dat het zo lang mogelijk is geweest, dat één bedrijf zo'n overlast bezorgde aan zo'n verspreide bevolking." Dit zei de heer J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) woens dagavond in de vergadering van de Velsen se gemeenteraad over de Beverwjjkse vis- meelfabriek. B. en W. hadden medege deeld dat men in principe akkoprd was gegaan met een bijdrage in de kosten, die voor de gemeente Beverwijk aan de over name van deze fabriek zijn verbonden. Wethouder Verbeek deelde aan het begin van de vergadering mee, dat Beverwijk een bijdrage van een ton had gevraagd. „Wij hebben ons de beslissing van de raad uiteraard voorbehouden in prin cipe akkoord verklaard", zei hij. Mevrouw I-Ieykoop (V.V.D.) toonde zich hierover verheugd. „Op welke gronden is het geschied?" vroeg de heer Nuyens (K.V.P.), die de motivering miste. „Dat kunt u ruiken", riposteerde de voorzitter. De heer Van Dongen (C.H.U.) had ver nomen, dat de prijzen van de industrie- gronden in Velsen-Noord zouden worden verhoogd, en toonde zich hierover veront rust. „Het is al eens eerder gebeurd", zei hij. De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) waardeerde het dat het gemeentebestuur van Beverwijk zo doortastend is opgetreden. Hij was ook verheugd over de houding, die B. en W. van Velscn hebben ingenomen. „Wij zijn moreel gebonden ten opzichte van Beverwijk", zei hij. „Daarom vind ik een bijdrage van een derde deel van de kosten zeer billijk." Extra opgestookt Wethouder Verbeek constateerde, dat de fabriek ook deze avond goed te ruiken was. ...Jammer, dat men niet meteen kon op houden", zei hij. „Ze hebben de fabriek extra opgestookt om ons te overtuigen", interrumpeerde dr. Van Leusen (P.v.d.A.). De wethouder noemde de beslissing ook voor Velsen een zegen. Aan het adres van de heer Van Dongen merkte hij op, dat het niet denkbeeldig is, dat de gronden boven het kanaal en ten oosten van de Wijker- straatweg wat verkoop en opbrengst be treft ernstig werden gedrukt. „Als we er een kwartje of twee kwartjes per vierkante meter opzetten als de stank weg is, is het dat geld zeker waard." Hij zei, dat men eerst alle berekeningen Voor de vijfde keer sinds 1 januari van dit jaar is de groentewinkel in de Her culesstraat in IJmuidens duinwijk op last van de gemeentelijke autoriteiten gesloten. Het groentewinkeltje is ondergebracht in een garage. De winkelier heropende zijn zaak tot dusver telkens binnen enkele uren nadat het gemeentepersoneel de tot groen tewinkel gebombardeerde garage had ont ruimd. Na de vijfde ontruiming is hij ge capituleerd. Thans echter verkoopt hij van een grote vrachtwagen, die voor de garage is ge parkeerd, zijn groenten aan honderden duinwijker huisvrouwen, die kennelijk niet van plan zijn hun groenten elders te be trekken. In oktober van dit jaar zal de bouw van zijn groentewinkel aan de Cepheusstraat, op enkele tientallen meters van de „ver boden garage" zijn voltooid. Vrijdagmorgen om 11 uur wordt het Duitse toeristenschip „Ariadne" (7764 bruto registerton) van de Hamburg-Amerikalijn. te IJmuiden verwacht. Het fraaie passa giersschip zal ligplaats kiezen aan de stei ger voor het Bureau Wijsmuller. De 153 toeristen, die zich aan boord bevinden, zullen niet debarkeren daar de „Ariadne" na 11 nieuwe passagiers aan boord ge nomen te hebben reeds te half een weer zee zal kiezen. De volledige IJmuider Harmonie gaat zondag in drie autobussen naar Zundert. ter opvrolijking van het zomersluitings- feest. Er zal in Zundert die dag het jaar lijkse grote bloemencorso worden gehou den. Naast cle IJmuider Harmonie zijn nog andere fanfarekorpsen uit geheel Ne derland uitgenodigd om zondag naar Zun dert te komen. Op 12 september neemt de IJmuider Harmonie deel aan de marswedstrijd in Velsen-Noord, die georganiseerd is door de Sectie Muziek van de Velser Gemeenschap Op 19 september zal een grote taptoe op het IJmuider Marktplein worden gehouden Rondom de vrijwel geheel verlaten IJmuider vissershaven deden woensdag wilde geruchten te ronde. Volgens som migen was het droogdok aan het zuidoost einde gezonken, anderen wisten te ver tellen dat technische studenten het dok hadden gekaapt. De waarheid: men had het dok voor reparatiedoeleinden zo diep mogelijk laten zinken, zodat het nauwelijks meer te zien was. Intussen vorderen de werkzaamheden voor de nieuwe steiger en de nieuwbouw aan de noordkade volgens het schema. De toegangslichten van de vissershaven heb ben er extra sterke lampen bij gekregen, zulks om te voorkomen.dat het groene en het rode licht bij dichte mist onvoldoende zichtbaar zouden zijn. In de Velsertunnel ontstond woensdag een grote verkeersopstopping door een karavaan van kermisgasten. Een vracht auto met twee aanhangwagens sleepte een andere auto met een aanhangwagen, die motorpech had. De gehele sleep was meei dan 35 meter lang. Alles ging goed totdat de tunnel weer opliep. Toen kon de voor ste auto zijn sleep niet meer omhoog krij gen. Met takelwagens moest de tunnel worden ontruimd De politie zal proces verbaal opmaken omó:t er verscheidene overtredingen zijn gemaakt. zelf wil maken, alvorens bij de raad te komen met een definitief voorstel. Wat goed te maken „Ja, maar er zijn toch drie IJmond- gemeenten?" wilde de heer Nuyens weten. „Doet Heemskerk helemaal niet mee?" „Die hebben geen last", antwoordde de wethouder, „behalve bij zuidwesten wind. Tja, en dan denkt men in Beverwijk aan ons. Want vergeet niet, dat wij ook wat hebben goed te maken in Beverwijk. Daar om moeten we de verkregen goodwill in petto houden". „Kan de IJmuider fabriek ook niet wor den gekocht?" werd door iemand geroepen. „Nee, IJmuiden moet zijn vismeelfabriek houden", reageerde burgemeester Kwint onmiddellijk. De 60-jarige mevrouw II. F. M. uit IJmuiden-Oost reed woensdagmorgen kwart voor twaalf op de Stationsweg in de richting van het viaduct. In de bocht werd zij door een N.Z.H.-bus ingehaald. Klaarblijkelijk schrok zij daarvan. Zij be gon te slingeren en viel met haar brom fiets tegen de grond. Zij kwam daarbij met haar hoofd tegen de trottoirband en liep een zware hersenschudding op. Met een auto van de Ongevallendienst werd zij naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden overgebracht. Het besluit van de Beverwijkse ge meenteraad tot het bouwen van een toren flat voor bejaarden is door de Gedepu teerde Staten van Noordholland goedge keurd. Op zeer korte termijn zal, nu alle formaliteiten zijn vervuld, een bouwbe drijf uit Utrecht met de bouw beginnen. STRAATSBURG (Reuter) De Euro pese commissie voor de rechten van de mens heeft zich in Straatsburg drie dagen lang beraden op het verzoek om hulp van de Deen Björn Nielsen, die tot levenslang is veroordeeld wegens door iemand an ders begane misdrijven. De dader zou door Nielsen zijn gehypnotiseerd. De com missie, die het verzoek van Nielsen in de cember 1958 ontvangen heeft, heeft mee gedeeld dat zij er zich later over zal uit spreken of zij de zaak kan behandelen. De raadsman van de Deen heeft voor de commissie verklaard, dat de conven tie over de rechten van de mens op ver scheidene punten door de Deense justitie is geschonden, vooral waar zij het recht op persoonlijke vrijheid en veiligheid en het x-echt op een behooi'lijke x-echtsbede- ling waarbox-gt. De x-aadsman acht de duur van de preventieve hechtenis van Nielsen twee en een half jaar in strijd met de conventie. Hij zei voorts, dat het ten laste leggen van hypnose niet in de acte van beschuldiging is opgenomen en dat Nielsen naderhand niet prompt en ge- detailleex-d van de tenlastelegging in ken nis is gesteld, zoals de conventie voor schrijft. Hij is verder van mening dat het hooggerechtshof te Kopenhagen zich door de psychiaters heeft laten leiden. De vertegenwoordiger van de Deense regering zei, dat het verzoek van Nielsen aan de commissie duidelijk ongegrond is en niet voor behandeling in aanmerking komt. De lange px-eventieve hechtenis was noodzakelijk om een grondig onderzoek naar zijn geestvermogens te kunnen in stellen. Buiten de kwestie van de hypnose was er voldoende bewijs dat Nielsen de aanstichter was van de door de ander een zekere Hardup begane misdaden. BRUSSEL (Belga) Dinsdagmiddag werd een 25-jarige magazijnmeester van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena met verschrikkelijke bx-andwonden, vex-- oorzaakt door ontvlamde benzine, het zie kenhuis van Schaarbeek binnengebracht. Vijf en vijftig pex-cent van de huid was door vex-branding in de dex-de graad ver nietigd. Behandeling van de patient vol gens de gebruikelijke methode hield in, dat hij binnen enkele ui-en zou sterven. Twee geneesheren van het ziekenhuis een chirui'g en een huidspecialist besloten een oproep tot vrijwilligers te richten om een huidgedeelte af te staan. Drie zieken waren de eersten die zich aanboden. Vrienden en bui-en van de ma gazijnmeester en collega's van de Sa bena reageerden ook onmiddellijk, zodat zich weldra een veertigtal vrijwilligers in het ziekenhuis bevonden. Bij 21 hunner werd een dei'de gedeelte van de huid van een dij weggenomen. De hulp van de anderen was toen niet meer nodig. Het valt thans nog niet te zeggen of het leven van de patiënt door deze ingreep zal worden gex-ed, daar zijn toestand nog steeds zeer zox-gwekkend is. De P.T.T. heeft met goedkeuring van de minister van Verkeer en Waterstaat be sloten de exploitatie van een aantal bij zonder onrendabele draadomroepnetten en net-gedeelten, die niet kan worden voort gezet zonder onmiddellijke kostbare in vesteringen, te stakeit. De betrokken abon nees zullen van de directeur van het tele foondistrict, waaronder zij ressorteren, nader bericht ontvangen, wanneer de ex ploitatie wordt beëindigd. Hierbij zal, zo enigszins mogelijk, een opzeggingstermijn van drie maanden tot een jaar in acht worden genomen. Als de opzeggingstex-mijn minder dan een jaar bedraagt, zal een compensatie regeling worden toegepast. Totaal zijn bij deze opheffingsmaatregel ongeveer 4200 abonnees betrokken, dit is minder dan één percent van het totaal aantal aangeslo tenen. In het telefoondistrict Haarlem zal een uitloper van het net Heemskerk worden opgeheven; in het telefoondistrict Amster dam ondermeer het gehele net Beemster. Nasleep van helmenaffaire De procux-eur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem heeft het beroep inge trokken, dat hij had ingesteld bij de Hoge Raad tegen de beslissing van het Arn hemse hof, dat er geen termen aanwezig waren om een strafvervolging in te stellen tegen de directeur en een ver koopleider van de „Vex-blifa", tegen wie een dagvaarding was uitgebracht in ver band met de aan Luxemburg gedane leve ranties van helmen. Tegen deze dagvaar ding diende de raadsman, mr. J. W. F. Do- nath, een bezwaarschrift in, dat echter door de x-echtbank te Arnhem ongegrond wex-d verklaard. Het hof behandelde daar na het bezwaarschrift en besliste, in te genstelling iriet de rechtbank, dat er geen termen aanwezig wax-en voor het instel len van een strafvervolging. Tegen deze beslissing tekende de pro- cux-eur-genex-aal cassatie aan, welk beroep nu door de procui-eur is ingetrokken. Be trokkenen zullen dus vex-der niet vervolgd wox-den. Voor het Arnhemse hof zal bin nenkort nog tex-echtstaan de destijds door de rechtbank te Arnhem tot twee jaar gevangenisstraf veroordeelde controleur B. van de „Verblifa". De tegen hem inge brachte beschuldiging luidde, dat hij on deugdelijke helmen voor het Nederlandse leger had goedgekeui'd. In beroep is deze zaak aangehouden totdat de beslissing zou zijn gevallen in de zaak tegen de directeur en de betx-okken vei-koopleider. NEW YORK (UPI) Gouverneur Nel son A. Rockefeller van New York heeft dinsdag aangekondigd zich in verbinding te zullen stellen met de federale rechex-- che ten einde te komen tot een grote te genactie tegen de "loed van jeugdmisda digheid die New York deze zomer over- stroomd heeft. Voorts wil hij contact op nemen met kerkelijke en maatschappelij ke autoriteiten zoals de rooms-katholieke kaï-dinaal Spellman, het hoofd van de pro testantse x-aad van New York, een afge vaardigde van de Joodse gemeenschap pen en een vertegenwoordiger van de Ver eniging ter behartiging van de belangen van kleux-lingen. Voox-ts zullen de burge meester van New York, de commissaris van politie en andex-e gemeentelijke func tionarissen worden uitgenodigd. In Detx-oit, Chicago en Philadelphia mo gen personen beneden de twintig 's avonds na lien uur niet op stx-sat koirxen en men overweegt thans in New Yox-k een soort- gelijke maatregel te treffen. In Detroit worden de ouders van jongelui, die het uitgaansvex-bod ovex-treden, gestraft met boeten en zelfs met opsluiting. Daar wil men in New York ook naax-toe. Met het uitgaansvex-bod zou men een eind kunnen maken aan de gevechten, die benden jongelui na het donker wox-den te gen elkaar leveren. Dinsdag bijvoox-beeld x-aakten de „chaplains" en de „bishops" slaags. (Van onze correspondent in Bonn) De voor het ambt van ambassadeur te Oslo bestemde hoge ambtenaar van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, Von Kessel, zal over enkele weken het door hem gevraagde ontslag krijgen. Hij is het, zo meldt het Hamburgse blad „Die Welt" niet eens met de officiële po litiek van Bonn jegens Oost-Europa. Von Kessel heeft een diplomatieke car rière van 27 jaar. Hij werkte de laatste tijd op de afdeling Oost-Europa van het depax-tement van Buitenlandse Zaken. Men noemt hem een van de bekwaamste diplomaten van het na-oorlogse Duitsland. Von Kessel aanvaax-dt een positie in de journalistiek. Over de achtex-grond van dit opzienba- x-ende ontslag op eigen vex-zoek wox-dt ge meld, dat Von Kessel meent niet meer in staat te zijn de politiek van de x-egering- Adenauer in het buitenland op de vex-eiste wijze te kunnen x-epresenteren. Tussen hem en zijn superieuren te Bonn beston den x-eeds lange tijd meningsverschillen met betrekking tot de politiek tegenover de Oosteuropese landen. Von Kessel, die afkomstig is uit Silezië, en doorgaat voor een deskundige op het gebied van Oost europese zaken, is voorstander van een soepeler politiek tegenover de communis tische Oosteuropese landen en wenst het aanknopen van betrekkingen met Polen en Tsjechoslowakije. Zonder dergelijke be trekkingen dx-eigt zijns inziens een isole ring van de Bondsrepubliek. Zijn x-aadge- vingen vonden bij het departement te Bonn, zo zegt men, geen gehoor. Omdat Von Kessel meent, dat het reeds te laat is om de Oosteuropese politiek te Bonn te wijzigen, nam de diplomaat ontslag, juist op een ogenblik, dat Adenauer getuigt van zijn wil tot toenadering tot Polen. Von Kessel zou reeds te Bonn door zijn vrijmoedige uitingen divex-se ma len in conflict met Adenauer zijn geko men. Zijn aftreden wox-dt zeer betreurd, te meer daar het de Westduitse diploma tieke dienst zou ontbx-eken aan ervaren en onafhankelijk denkende diplomaten. DACCA (Oost-Pakistan) (Reuter) Pre sident Ajoeb Khan van Pakistan heeft woensdag bekend gemaakt, dat dit jaar verkiezingen voor plaatselijke raden wor den gehouden. De president verklaarde, dat de wetgeving is voltooid, die een stelsel van „basis democratieën" zal invoex-en. Het doel er van is de democratie te hei-stellen in een vorm, die het volk kan begrijpen. Er zul len 8.000 plaatselijke raden worden geko zen, die de afgevaardigden in hogere ra den zullen aanwijzen. Aanvoer van woensdag Aangevoex-d werden 42 tong en tarbot, 1 heilbot, 200 schol, 27 schar, 26 bot, 1660 haring, 640 makreel, 365 schelvis, 18 wij ting, 75 kabeljauw en gul. 12 leng, 10 haai, 6 ham, 2 wolf, 24 poon, 150 koolvis, 22 di versen. Prijzen van woensdag Per kilogram: heilbot 2,70, gx-ote tong 5,50 tot 5.20, gx-ootmiddel tong 4,40 tot 3,60, kleinmiddel tong 3,70 tot 3,30, kleine tong I 3.20 tot 2.90, kleine tong II 2,50 tot 2,15, tax-bot I 2,70. Per 50 kilogram: grote schol 41, grootmiddel schol 56 tot 43, klein middel schol 56 tot 48, kleine schol I 52 tot 45, kleine schol II 47 tot 28. schar 42 tot 19. bot 24 tot 15.50, verse haring 23 tot 18.20. makreel 25 tot 18. grote schelvis 81 tot 77. grootmiddel schelvis 69 tot 66, kleinmiddel schelvis 61 tot 41. kleine schel vis I 53 tot 39. kleine schelvis TT 44 tot 38. wijting 47 fot 43 grote gul 67 tot 61. rrnd- del gul 59 fot 56. kleine pul 47 tot 42. kleine haai 24. ham 124 tot 96. kleine wolf 53. poontjes 19 tot 11.50. kleine koolv's zwart 35 tot 30. kleine koolvis wit 51, kleine rode poon TT 16. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 424 tot 226. grote koolvis zwart 104 tot 8°. grote kolovis wit 134 tot 130. gx-ote leng 94. Besommingen van woensdag IJM 15 Emma f 40 660. T.TM 79 ,Tob Gou da f 36 200. KW 60 f 1.410. KW 30 f 1.110 KW 35 f 1.110. KW 56 f 1.650. KW 94 f 1.310, KW 53 f 250, IJM 38 f 1.150, EH 9 390. Aanvoer van donderdag Drie trawlers, drie loggers en twaalf kotters zorgden dondei-dagmorgen voor een aanvoer van 3756 kisten verse vis, 6500 kilogram tong en 125 stijve kabel jauwen. De kisten vis waren als volgt ge specificeerd: 250 schelvis. 45 wijting, 105 gul en kabeljauw, 1920 haring. 270 klein^ kisten haring, 835 makreel. 300 schol, 10.0 diversen. 125 stijve kabeljauwen. De vis werd aangevoerd door de HD 87 (23 augus tus) met 30 wijting, 60 schelvis. 180 ma kreel. 80 stijve kabeljauwen. De IJM 35 Postboy (23 augustus) loste 270 kleine kist jes haring, 120 schelvis. 80 gul en kabel jauw. 210 haring. 645 makreel en 10 va ria. De KW 75 (25 augustus) kwam aan de markt met 460 haring, 10 makreel. 10 va ria. De SC.H 117 (23 augustus) liep binnen met 1250 haring en 160 kantjes. De kleine vaart zoi-gde voor de aanvoer van schol en tong. Prjjzen van donderdag De export betaalde voor grote schelvis 63 tot 92. kleinmiddel schelvis 49 tot 66. grote rijen kabeljauw 198 tot 216. regels kleine kabeljauw 96 tot 114. kisten grote kabeljauw 294 tot 302. kisten kleine ka beljauw 2,60 tot 2.70. grote, middel, zet- schol en schol I 49 tot 61, grootmiddel tongen 3.70 tot 4.20. kleinmiddel tongen 3.10 tot 3.50. tong I 3.10 tot 3,40, slips 2.10 tot 2.40. De binnenlandse markt betaalde de vol- Domenico Aicardi kan in zijn herinnex-ing heel wat jaartjes teruggaan, want hij werd in 1878 geboren. In die lijd was San Remo alleen nog maar een vriendelijk plaatsje aan de Middel landse Zee. Mama Aicardi had de kleine Domenico echter nauwelijks in zijn eerste jongensbroekje gestoken of enkele ondernemende bloemenkwekers kwamen op het idee te profi teren van de gunstige ligging en het aangename klimaat van de streek. Als zesjarig knaapje wex-d hij, zij het nog onbewust, met de produkten van de flox-a geconfx-onteerd. „Er wordt altijd beweerd, dat ik toen al belangstelling voor bloemen toonde", zegt hij dx-oogjes. „De mensen willen het altijd mooier maken dan het is". Hij kijkt bijzonder bescheiden voor een man, die in wijde omtrek bekend staat als „de tovenaar van de roos". Daarbij mag hij zich de pionier van San Remo's bloemenindustrie noemen: voor hij er zich met al zijn energie op wierp, had de teelt weinig meer dan locale betekenis. Thans gaat er jaarlijks tien miljard lire in om toch altijd zestig miljoen respectabele Nedex-landse guldens. Dit indrukwekkende cijfer demonstreert voldoende wat de provincie Imperia aan Domenico Aicardi te danken heeft. Nog meer spx-eekt wellicht zijn opmerkelijke creativiteit. Uit zijn teeltmethoden zijn zeshonderdvijftig nieuwe variëteiten bloemen ontstaan; daax-onder bevinden zich dertig x-ozen, waax-van de Gloria di Roma, de Eterna Giovi- nezza (Eeuwige Jeugd) en de Cristoforo Colombo wel de grootste naam hebben gekregen. De nog kwieke gi-ijsaard mag terecht trots zijn op wat hij heeft bex-eikt. San Remo is het centrum van een zich honderd kilometer langs de kust uitstx-ekkende tuin, die negentig percent van alle in Italië op de markt komende bloemen levert. De teeën en vetplanten H. Stex-n. Zijn grootvader, een Zwitser, vestigde zich in 1889 te San Remo en sindsdien heeft het bedrijf zich ontwikkeld tot een van de voornaamste op dit gebied in de wereld. Gedux-ende het cacteeënseizoen, dat van september Een klein hoekje van de enorme cacteeën- en vetplanten- kwekerij van H. Stern. Totale oppervlakte 50.000 vierkante meter. tot april loopt, zijn de kassen een wonder van stralende bloe men en wondex-lijke vormen. De cephalocereus, stammend uit Brazilië en Mexico, gedijt er uitstekend, evenals de uit Midden- en Zuid-Amerika afkomstige cereus, de Noordamei-i- kaanse echinocereus en de mamillaria, de opuntia en de cristata. „Alleen de cactus kunnen we al in duizenden varië teiten leveren", verklaax-t deeigenaar fier, „maar verlangt u vetplanten, uit welk wex-elddeel dan ook, ze zijn hier present". Ook deze tx-opische produkten zullen beter dan thans mo gelijk is uitkomen, wanneer de nieuwe markthal in dienst wordt gesteld. De bewonex-s van San Remo en omstreken zijn geneigd er over te spreken, alsof president Gronchi reeds van daag of morgen zal worden uitgenodigd het lint door te knippen als officieel teken van ingebruikneming. Maar de eerste spade moet nog in de grond worden gezet. Niettemin twijfelt niemand aan de verwezenlijking van het plan. Het is een stoutmoedige conceptie, maar tevens bx-oodnodig, want de handel bax-st nu aan alle kanten uit zijn nauwe keurslijf. Laat men zich echter niet alleen om economische redenen haasten: de tovenaar van de roos, Domenico Aicardi, heeft recht op de eerste teug van de erewijn. Nog dagelijks kan men Domenico Aicardi in zijn rozentuin vinden en als men hem dan bezig ziet, geejt men hem geen eenentachtig jaar. flora floreert er zo goed, dat men het plan heeft opgevat een gigantische max-kthal te bouwen (er zullen ettelijke miljoenen guldens mee gemoeid zijn). San Remo zal dan de grootste bloemenmarkt van Italië misschien wel van de hele wereld bezitten. Momenteel wox-den de bloemen nog verhandeld in een ge bouw, dat achter de Piazza Colombo ligt. Het ziet er niet bijster aantrekkelijk uit. De nieuwe hallen echter zullen aan de oostkant van de stad veri-ijzen, in het gezicht van iedereen, die er passeert. De afmetingen, circa tweehonderd bij honderd meter, zijn inderdaad kolossaal en als wij u daarbij nog uit de doeken doen, dat deze verkoopruimte van twintigduizend vierkante meter met vier moet worden vermenigvuldigd (ex- komen vier vex-diepingen), begrijpt u wel, dat er voor ieder bloemetje een geëigende plaats kan worden gevonden. De oude rozentovenaar ziet de totstandkoming van deze markt min of meer als de bekx-oning van zijn levenswex-k. Als eenentachtigjarige weet hij, dat hij het gx-ootste deel van zijn leven achter de rug heeft, „maar het zou me spijten, als ik de opening niet meer zou kunnen meemaken". Hij zegt het heel ernstig, maar tegelijk zien we kleine lichtjes van zelfspot in zijn ogen. Weinig minder bekend dan Aicarda is de kweker van cac- San Remo, het centrum van gende px-ijzen voor kleinmiddel schelvis 38 tot 55, pennen 41 tot 53, braad 41 tot 53. wijting 36 tot 41, grote gullen 62 tot 70, middel gullen 48 tot 57, tox-ren 32 tot 43, zwarte koolvis 120. witte koolvis 134, schol II 39 tot 50. schol III 28 tot 39, grote tongen 5.20 tot 5,50, hax-ing 18 tot 22,50, makreel 16 tot 22. Besommingen van donderdag Een trawler f 32.500, HD 87 10.900, KW 75 f 10.500. KW 64 f 6.970. EH 9 480, IJM 4 5.740, IJjyf 7 2.700, KW 94 550, RO 29 1.330. Voor vrijdag Het is nog niet bekend welke schepen de aanvoer van verse vis voor de vrijdag markt zullen verzox-gen. Haringvangsten KW 2 met 12. KW 5 vangst. KW 7 met 85. KW 9 mot as KW 23 met 50. KW 23 m° 130 KW 147 geen vanost. KW 16 met 8. KW 54 geen vangst. KW 140 geen vanvst. KW 168 geen vangst. KW 170 met 8. KW 41 geen vangst. KW 78 met 30, KW 15 met 30 met ^e halve vleet. KW 43 met 5. KW 44 mof 17. KW 97 met 17. KW 100 met 100. KW 22 met 7. KW 45 geen vangst. KW 18 met 11. KW 86 met 17, KW 95 met 8. KW 130 met 9. KW 151 met 17. KW 163 met 20. Trekkers: KW 73 thuisstomend. KW 4 weinig vangst. KW 40 met 35. KW 74 geen vangst, KW 38 met 20. KW 37 met 4, KW 141 met 40. De gemiddelde vangst van de Scheveningse schenen was 17 kantjes, die van de Kat- wijkers 21 kanHes. Alleen deklast voor verkoor» Woensdagmiddag verschenen om half twee de UK 34 en de UK 141 met 200 kis ten pilchards aan boord in de IJmuider haven. Het bleek echter dat slechts 60 kis ten. de deklast. .g»seh'kt was voor de ver knor) in de vishal. Zii bx-achten toen nog 14 tot 17 gulden per kist on. De rest, 140 kisten, is naar de vismeelfabriek verkocht. Op zee Hef was woensdag zeer mooi weer om de Noord maar desondanks was de vis serij op 59 tot 58 graden noorderbreedte niet zo best. Gemiddeld werden 150 tot 200 manden makreel, haring en koolv-'s per etmaal gevangen. De Medan gaf een trek door van twee nakies, de El ie deed een trek van 50 manden makreel en de Pol derman ving in een tx-ek twee pakjes haring. Ook de haringvisserij on 55 tot 57 graden kon heter. De gemiddeldp vangsten waren hier 60 tot 120 kanties. On de Oostbank was wel veel haring maar de vis blijft meest hoven de grond. De Dirkje deed een trek van twee nakies en de Allan- water ving in één trek 70 manden haring. De loggers en kotters on de kust vingen genv'ddeirl 150 tot 200 kilogram tong en 8 fot 10 manden schol per etmaal. On het Zand vingen de loggers 50 tot 70 manden schelvis, wijting en schol per dag. IJspatrouille Komende winter zal er op de zeeroutes nabij de zuidkust van Groenland een iis- natrouillMienst worden gevlogen. Twee amfibievliegtuigen die on een vroegere Amerikaanse basis on G'-oenland gestatio neerd zullen worden, zullen melding ma ken van iisformaties. die in de richting van de Noordatlantisrhe scheensroutes drijven. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van hef verban van het Deen se schin ..Hans Hedioft". dat in januari op een ijsberg is gevaren. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOREN: Theodorus Wilhelmus Pe trus, z. v. P. W. Dx-uijven en T. van Dijk; Jozef Cornelis, z. v. N. Hollenbex-g en C. M. Molenaar. ONDERTROUWD: J. A. Smith en G. A. Brouwer; C. Veen en E. Overweg. GETROUWD: N. J. E. Rozemeijer en M. G. J. de Graaf; A. W. Glass en E. List; F. Th. M. Schut en A. G. Box'st; H. J. Beer- se en M. Nieuweboer. De tiende Firato, de gx-ote internationale tentoonstelling op het gebied van televisie, radio, elektro-akoestiek en elektronica, die in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, heeft de eex-ste twee dagen reeds meer dan 30.000 bezoekex-s gëtx-okken. De deelnemers aan deze jubileumten toonstelling hebben deze keer veel wex-k gemaakt van de standbouw, die vaak tot zeer fraaie resultaten heeft geleid. Het bezoek deze eerste dag was, even als vorig jaar, bijzonder groot. Er wer den ruim 11.000 bezoekers geteld. Er was een oude dame bij, die van tien voor ze ven af voor de RAI had gebivakkeerd, omdat ze meende dat de eerste bezoeker een radio kreeg aangebodenToen ze om half twaalf naar binnen mocht oleek haar dat iedere duizendste bezoeker een radio, bandx-ecorder of platenspeler krijgt aangeboden. Men zal op deze jubileum-Fix-ato geen op- zienbax-ende technische nieuwigheden ont dekken. Het stx-even om de televisietoe stellen minder omvangrijk te maken heeft geleid tot d toepassing van kortere zo genoemde 110-gr.-beeldbuizen, die het mogelijk maken dat de televisietoestellen ongeveer de afmeting krijgen van een flink x-adiotoestel. Andere opvallende ver schillen zijn de asymmetrische plaatsing der bedieningsknoppen op een paneeltje naast de beeldbuis. Ook bij de radiotoe stellen ontwaart men een neiging tot a- symmetrische indeling van de voorzijde. De stex-eofonie blijkt terrein gewonnen te hebben, zowel bij de platenspelers, de bandrecorders en de radiotoestellen. Uiteraard worden de tot dusverx-e ge bruikelijke radiobuizen steeds meer ver- dx-ongen door tx-ansistox-s, die vrijwel geen ruimte innemen, waax-door dus de afme tingen van allex-lei apparaten stex-k be- pex-kt kunnen worden. Bovendien maken zij het mogelijk, diverse elektronische ap- pax-aten onafhankelijk te maken van het lichtnet. Er zijn op de Fix-ato x-adiotoestel- letjes uitgerust met transistors te zien, die een kwalitatief en kwantitatief alleszins ï-espectabel geluid produceren, hoewel zij niet groter zijn dan een siga rettendoosje. Al zal men dan op de Firato geen revo lutionaire nieuwtjes ontdekken, toch is deze omvangrijke tentoonstelling een do- ï-ado voor iedei'een, die belangstelt in de stormachtige ontwikkeling der elektx-oni- ca, welke ziel op vrijwel elk gebied mani festeert, niet het minst op dat van de in dustrie. Voorbeelden daarvan zijn er te over op deze Firato, die voor een waax-de van niet minder dan dertig miljoen gul den aan apparatuur en onderdelen omva'

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11