IJmuider semi-prof voetbal clubs Heemskerks volksfeesten begonnen Taak van Veiser Gemeenschap en buurthuizen PATENT LINCO LOENDERSLOOT IJmond-agenda Havenberichten super convector f 420.- „Wat eenmaal staat, staat er, punt uit" Haal de natuur eens in huis met een terrarium HANDSCHOENEN Twee woeste brokken natuur werden eigenaar noodlottig KIJK UIT 7 Bezoek sociaal-culturele vormingsleiders Kerk „De Opgang" overgedragen Afscheid J. Verkruyssen DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 Deze week brengt een gezelschap Duitse en Nederlandse leiders en bestuursleden van buurthuizen een bezoek aan de IJmond op uitnodiging van de Nederlandse Bond van Sociaal en Cultureel Vormingswerk. Sinds 1953 heeft om de twee jaar een uitwisseling plaats met de overeenkomstige Duitse bond. Het gezelschap bestaat uit 25 personen. Daarvan komen er zes uit Berlijn en een aantal uit Keulen en Darm stadt. Deze uitwisselingstraditie is ontstaan doordat na de oorlog het buurthuiswerk in Nederland en Duitsland geheel opnieuw moest worden opgebouwd. Het gaat dan ook in de eerste plaats om het uitwisselen van ervaringen. Iedere bijeenkomst staat in het teken van een bepaald thema. Dit jaar is dat „het buurthuis, zijn verhouding tot het gezin en het milieu, gezien tegen de ach tergrond van de industriële ontwikke ling". Het IJmondgebied leent zich wel bijzonder goed voor de bestudering van dit thema. Het gezelschap is in Wijk aan Zee on dergebracht, zodat het nuttige met het aangename verenigd kan worden. De dins dag werd besteed aan het houden van referaten over het thema van deze week en de vormgeving van de samenleving in dit industriële tijdvak. Een uitvoerige en boeiende discussie vloeide hieruit voort. Woensdag was het programma meer vi sueel gericht, 's Ochtends kwam men bij een in „De Brulboei", waar ds. J. A. Tie- mens aan de hand van verscheidene kaar ten de ontwikkeling beschreef van de ge meente Velsen, hoe IJmuiden groeide van een vlek in de duinen tot een vissersplaats van betekenis en een belangrijk industrie gebied, waar mensen uit het hele land werk vinden. Voor de woensdag stond verder een rit per bus door de gemeente Velsen, een lunch in de huishoudschool en een causerie van de heer Os van de Abee- len, voorzitter van de Veiser Gemeen schap, op het programma. Vandaag bracht het gezelschap een bezoek aan de Hoog ovens. Vrijdag zal een discussiedag zijn. De afsluiting van het bezoek is op zaterdag gesteld. Het gezelschap sociaal-culturele vor mingsleiders uit Duitsland en Nederland, dat deze week een bezoek aan de IJmond brengt, heeft woensdagmiddag in de Brul boei te IJmuiden veel gehoord over het buurthuiswerk in IJmuiden en over de Stichting Velser Gemeenschap. De heer W. Wessels, voorzitter van het bestuur van de Brulboei vertelde in korte trekken iets over de voorgeschiedenis van het buurthuis. Hij noemde de samenwerking tussen alle geestelijke groeperingen, een naoorlogse tendens, waaruit het clubhuis ontstond. De moeilijkheden kwamen in 1956 toen de katholieken zich terug trokken. Eerst in 1957 startte de Brulboei onder de leiding van de heer G. W. in 't Hout. Het buurt huiswerk is er vooral op gericht de moei lijkheden voor de jeugd op te vangen, die ontstaan door de industrie met zijn con- tinuarbeid en de zeevaart en visserij waar door van veel gezinnen de vader op zee is. Er was steeds meer werk in de Brul boei te doen. Ook de katholieken kregen eep eigen buurthuis, De Spil. De samen werking tussen beide clubhuizen was van het begin af voortreffelijk. Niet voor niets koos men de naam Brul boei. Het buurthuis wil een baken zijn voor de jeugd die naar haar weg zoekt, een waarschuwingssignaal. Het wil een te genwicht vormen tegen de door de in dustrialisatie ontstane massaficering, verstedelijking en de daarmee gepaard gaande verslapping van de familieban den. Het wil een antwoord zijn op de ver maaksindustrie. Vijfhonderd kinderen be zoeken per week de Brulboei. Zij kunnen er zich uitleven, zich zelf zijn. Er zijn clubs op alle gebied. In de toekomst wil men ook de volwassenen, in de eerste plaats de moeders, trachten te bereiken. Daar voor is echter een gestudeerde kracht no dig, die nu nog te duur is. De heer J. van Os van den Abeelen gaf een beeld van de werkzaamheden en de taak van De Velser Gemeenschap waar van hij voorzitter is. Hij stelde, dat het besturen van een gemeente niet alleen de Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. modern breed gezellig vuur. taak is van het gemeentebestuur maar ook van de burgerij, vooral op sociaal-cultu reel gebied en van de industrie, die voor de economische basis zorgt. Uit samen werking van die drie moet een verant woorde levensgemeenschap ontstaan. Vier jaar lang bestaat de Velser Gemeen schap nu. Aan de oprichting van de stich ting had de heer H. de Boer een belang rijk aandeel. Men zocht zijn medewerkers in de besturen van verenigingen van aller lei aard. De verenigingen werden in be paalde secties ingedeeld. Soort bij soort. In de verschillende secties bespreekt men de problemen, men verdeelt het geld en men organiseert evenementen. De Velser Gemeenschap is wel geboren uit particulier initiatief maar kan toch niet geheel buiten de overheid, die voor ruime subsidies zorgt. De uitvoerende taak berust bij de „beroeps", de ambtenaren voor sport-, jeugd- en culturele zaken, bij gestaan door administratief personeel. Dit uitvoerend lichaam is een bijdrage in natura van de gemeente. De beambten zijn de contactmensen tussen gemeentebe stuur en Velser Gemeenschap. Zij weten wat de wensen en beweegredenen van bei de partijen zijn en dus bij uitstek geschikt voor die rol. De heer Van Os van den Abeelen noem de de voornaamste moeilijkheid waarmee de Velser Gemeenschap heeft te kampen de snelle generatiewisselingen in deze tijd. Voor de oorlog was de tijd tussen de generaties twintig tot dertig jaar. Tegen woordig is vijf jaar lang. Met het al of niet bij kunnen benen van de snelle ver anderingen staat of valt de Velser Ge meenschap. VELSEN DONDERDAG 3 SEPTEMBER Thalia: „Zij allen waren schuldig", 20 uur, speciale voorstelling. Rcx: „De avonturen van een Goed Heertje", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 1416.30 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat: van 20 uur af spreekuur. Cultureel Gebouw: opening tentoonstel ling „De natuur thuis", 15 uur. VRIJDAG 4 SEPTEMBER Thalia: „Meisjes op bestelling", 20 uur. Rex: „Onstuimige driften", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 1416.30 uur. Cultureel Gebouw: tentoonstelling „De natuur thuis", van 922.30 uur. Raadhuis: van 1112 uur, spreekuur wethouder van financiën. BEVERWIJK DONDERDAG 3 SEPTEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Blake helpt een handje". Kuenenplein, 20 uur: Circus Boltini. VRIJDAG 4 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Stel la's sleutel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De nacht vóór de première". W. B. Theater, 20 uur: „Ali Baba en de veertig rovers". Deken Waarestraat 50 a, 20 uur: Alco holics Anonymous". TERRASVOGELS OP TOERNOOI Terrasvogels neemt zondag a.s. deel aan een door Onze Gezellen te Haarlem uit geschreven voetbaltoernooi. De andere deelnemers zijn Onze Gezellen, AGS (Am sterdam) en EHS (Haarlem). Voor de eer ste ronde spelen de Vogels tegen AGS. Dezelfde dag worden ook nog de winnaars- en de verliezersronde gespeeld. VELSENS VOETBALAFDELING GROEIT De RKSV „Velsen" zal in het komende seizoen met niet minder dan 5 senioren en 27 jeugdelftallen in het veld komen. Deze snelle groei doet het bestuur der vereniging met belangstelling uitzien naar de aanmelding van geschikte jeugdleiders. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen IJmuider VSV is reeds tweemaal voor de compe titie in actie geweest en zondag as. be ginnen ook de Stormvogels aan de afwer king van hun competitie-programma. Wat VSV aangaat, in haar kringen is de stem ming natuurlijk opperbest! Wat naar on ze bescheiden mening niet velen verwacht zullen hebben, is een feit geworden: Na twee wedstrijden gaan de roodwitten aan de kop van hun afdeling. Het is inderdaad zoals een VSV-supporter ons dezer dagen zei: „Wat is het vreemd die drie letters, V-S-V, bovenaan op de ranglijst te zien prijken. Dat zijn we de laatste jaren niet meer gewend!" Inmiddels lijkt het ons zeer voorbarig nu reeds aan roodwitte kampioensplannen te gaan denken, zoals dezer dagen zij 't dan in vragende vorm een bekend sportblad deed, maar dit neemt niet weg, dat de twee behaalde overwinningen er op wijzen, dat VSV geenszins van plan is dit seizoen in de onderste regionen te ver toeven. Vooral de vier doelpunten, die de voorhoede zondag jl. tegen SHS wist te scoren, wijzen ook in deze richting. Zondag a.s. speelt VSV uit tegen AGOVV. De Apeldoornse voetballers schijnen dit seizoen ook al met grootse plannen bezield te zijn, zodat we deze ont moeting met belangstelling tegemoet zien. En wat zullen de Stormvogels doen? Zij zijn nog niet voor de competitie in actie geweest. Wel speelden zij enkele vriend schappelijke ontmoetingen, maar uit de resultaten daarvan valt geen bepaalde conclusie te trekken, omdat het over het geheel is gegaan tegen lager geklasseer de tegenstanders. Bovendien is een com petitie-wedstrijd heel iets anders, dan een „friendly game". Toch hebben we zo'n vermoeden, dat de Vogels ook dit seizoen weer een woordje zullen meespreken in de strijd om de bo venste plaats. Weliswaar betekent voor al het vertrek van Henk Groot naar Ajax een groot verlies voor de blauwwitten, maar daar staat tegenover, dat Snoeks jr. VERGADERING SUPPORTERS VERENIGING De supportersvereniging „Rood-Zwart", bestaande uit vurige aanhangers van „De Kennemers" is uit haar zomerslaap ont waakt. Woensdag a.s. houdt zij in „De Groentebeurs" haar jaarvergadering. VELSEN VERSUS ZANDVOORT- MEEUWEN Zondag a.s. nemen de Zandvoortse Zand- voortmeeuwen officieel een nieuwe tribune in gebruik. Ter gelegenheid daarvan is Velsen uitgenodigd een vriendschappelijke wedstrijd te komen spelen. HET METEOOR-TOERNOOI Voor het Zilveren Meteoor-toernooi speelt De Kennemers zondag a.s. tegen IVV, de sterke derdeklasser uit Den lip. Onder een stralende hemel zijn de Heemskerkse volksfeesten woensdagmor gen begonnen. Een massale optocht van alle schoolgaande kinderen voorafgegaan door het fanfarekorps „St. Caecilia" en de Hoogovenharmonie vormde de ouver ture. De mars ging naar het plein voor de winkelgalerij en aan de Bachstraat. Hier sprak burgemeester H. Nielen. Hij toonde zich verheugd dat deze feesten door dit mooie weer begunstigd werden. Met dank baarheid maakte de burgemeester gewag van het feit dat de Hoogovenharmonie aan liet welslagen van deze feesten meewerkte. Spreker toonde zich trots op de uitbreidin gen van Heemskerk, waarin het goed is om te wonen. Een teleurstelling vormde het niet door gaan van de ballonoplating. Door organisa torische moeilijkheden bleek men niet in staat om enkele duizenden balonnetjes tijdig klaar voor de start te maken. De prijzen die hiervoor beschikbaar waren gesteld, zullen nu op andere wijze aan de jeugd ten goede komen. Zich tot de oude ren wendend hoopte burgemeester Nielen dat allen een vrolijk feest zullen vieren. Al vroeg in de morgen waren vele dui zenden op de been en de op diverse plaatsen in het dorp opgestelde kermisattracties mochten zich in een grote belangstelling van het publiek verheugen. Voor de kinderen werden later spelen gehouden onder leiding van de leerkrach ten. Veel belangstelling trok het ringsteken op de fiets voor dames aan de Maerelaan. 's Avonds begon het feest eerst goed en was het een drukte van belang in het dorp. Het fanfarecorps „St. Caecilia" gaf voor de ziekeninrichting „St. Jozef" een concert. Het optreden werd besloten met een taptoe. Het hoogtepunt van de feesten wordt gevormd door de vanmiddag te houden kortebaandraverij op de Marquettelaan. weer op het oude (Stormvogels-)nest is teruggekeerd. Bovendien hoopt men in Stormvogelskringen, dat één of twee ,,eigen-kweek"-spelers zich als volwaar dige eerst-elftallers zullen ontpoppen. Zondag a.s. komt SVV op „Schoonen- berg" op bezoek. Over de kracht van de Schiedammers valt nog weinig te zeggen. Ze zijn gestart met een 2-2 gelijk spel te gen NOAD, maar uit zo'n eerste wedstrijd valt moeilijk iets definitiefs te conclude ren. Afwachten is dus de boodschap! Woensdag is voor de Nederlands Her vormde Gemeente van Beverwijk een feestdag geweest vanwege de ingebruik neming van het nieuwe kerkgebouw aan de Florastraat hoek Zonnebloemlaan. In tegenwoordigheid van vele kerkelijke en bui-gelijke autoriteiten heeft de president kerkvoogd de heer E. Gerritse het kerk gebouw overgedragen aan de voorzitter van de centrale kerkraad ds. J. A. Eek hof. Deze heeft op zijn beurt namens de ge meente Beverwijk de kerk aan de voorzit ter van de kerkeraad van wijk 3, ds. W. Oorthuis overgedragen. De kerk werd te vens ten doop gehouden en kreeg als naam „de Opgang". De totale bouwkosten liggen rond de 400.000. Ds. Eekhof zei, dat juist in deze streek met zijn toenemende bevolking het huis des Heren open moet staan. Ds. Oorthuis onthulde dat deze kerk „de Opgang" zou heten. „Een naam die naar wij hopen van toepassing zal zijn voor de bezoekers". Namens de Synodale commissie heeft ouderling jhr. De Geer uit Zeist gespro ken, die zijn woorden baseerde op het spreken, handelen en liefhebben. Ds. Roskam, evang. luthers predikant voerde het woord voor de kerken in Be verwijk. Burgemeester J. G. S. Bruinsma die met het voltallige college van wethou ders het gemeentebestuur vertegenwoor digde, wees er op dat het ook voor het gemeentebestuur een vreugdevolle dag is, want al regelen overheid en kerk hun eigen zaken, men heeft respect voor el- kaars werk. Bouwen is een uiting van een levende gemeenschap, het gelovige volk bouwt zijn kerk waarin het met anderen kan samen komen en samen kan bidden. Namens het gemeentebestuur bood hij uit respect van de plaatselijke overheid voor het werk van Christus kerk de stads- vlag aan. Ds. Oorthuis dankte alle spre kers. De indrukwekkende kerkdienst werd besloten met het zingen van Gezang 148: „Van U zijn alle dingen, van U o God al leen." Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Gouweborg van Rotterdam; Zaanstroom, Da genham; Lelykerk, Bremen; Parkgate, Rotter dam; Torres de Ceranoss, Hamburg; Santiago, Londen; Henriette-B, Londen; Louga. Le Havre; Hinde, Londen; Johannes, Mant.vluoto; Tauris, Londen; Groningen, Liverpool; Berend-N., Sho- reham: Anna Luise, Mantyluoto; Wexford. Bos ton, laden te Koog aan de Zaan; Ootmarsum, Le Havre: Patrai, Rotterdam; Philetas, Rotterdam; Rokin, Rauma. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Oosterdiep van Kotka; Midas, Antwerpen; Su matra, Leixoes; Wim 1, Hamina; Stentor, Rot terdam; Swift, Londen; Amyntas, Kopenhagen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Gododescky naar Rotterdam; Adema, Ham burg; Pollux, Antwerpen; Peregrine, Antwerpen; Anna Henny, Kotka; Randfontein, Bremen; La- renberg, Bremen; Marie, Ahus; Heiloo, Dagen ham, met walsmateriaal uit IJmuiden; Pavo, Sarpsborg, zout geladen IJmuiden; Ruhrstein, Antwerpen; Graveland, Recife; Flevo, Gdynia; Martha Ahrens, Hamburg; Lynaes, Goole; Solent, Londen; Willemstad, Hamburg; Theano. Rotter dam; Luehesand, Sauda; Ouwerkerk, Bremen; Had a 2, Helsinki; Ariadne, Hamburg: Platon, Rotterdam; Orion, Rotterdam; Libertas naar La- takkia; Rijnstroom, Plymouth; Ank-T., Delfzijl; Montferland, Las Palmas; Gabonkust, Freetown; Niagara, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). „ER ZIJN GEWONE LEUGENS, vervloekte leugens en statistieken", heeft eens een meneer uitgeroepen, die hiermee maar eens heeft willen zeggen, dat het een (inmiddels erg oud geworden) trucje is, de waarheid te verbloemen door een oerwoud van cijfers. Wanneer we dit als inleiding ge bruiken voor het „Statistisch overzicht over het eerste half jaar 1959" betreffende de gemeente Velsen, dat dezer dagen is verschenen, dan haasten we ons er bij te schrijven, dat we het zo stérk nu ook weer niet bedoelen. Uit bedoeld overzicht dan, leren we dat in de eerste helft van dit jaar 367 wonin gen gereed zijn gekomen, dat desondanks op 1 juli j.l. het aantal aanvragen voor woon ruimte 1569 bedroeg en dat aldus er in feite geen ver andering is gekomen in deze situatie; dat is te verwachten dat zodra de oplevering van woningen zal zijn beëindigd het aantal woningzoeken denzal toenemen. Het mag misschien zo zijn, dat de woningnood in de IJmondgemeenten vergele ken bij die in andere minder ongunstig is, wij vinden dat 1569 woningzoekenden 1569 te veel is. Natuurlijk zou het niet juist zijn de gemeente Velsen hiervoor verantwoor delijk te stellen, men weet maar al te goed dat als die het voor het zeggen had, wij er hier stukken beter voor zouden staan. Het overzicht biedt vele details, meest verhelderd door cijfers. Naar één detail hebben we echter vergeefs gezocht. Ner gens hebben we namelijk iets kunnen vinden over het feit, dat een deel van de opge leverde nieuwbouw bepaald niet voldoet aan de redelijke verwachtingen die de bewo ners hiervan mochten heb ben. In de IJmuider Courant is herhaaldelijk gewezen op de onevenwichtigheid bij het neerzetten van (hemelsbreed van elkaar verschillende ty pen) flatwoningcomplexen in nieuwe wijken, waardoor soms een straat die tot de mooiste van de gemeente had kunnen behoren, kortweg verprutst is. Gewezen is ook op de slechte (bus-) verbin dingen, het ontbreken van de meest noodzakelijke winkels binnen een redelijke radius. De klachten over de gebre ken die nieuwe flats verto nen zijn legio: het antwoord op klachten van de bewoners was uitvoerig, maar laat de vraag over: of bij de bouw wel voldoende toezicht is ge houden, vooral met het oog op de kwaliteit van het ge bezigde materiaal? In een van de straten in een der nieuwste wijken is de situatie zo, dat de bewo ners van de ene kant uit kijken op als open bewaar plaats gebezigde ruimten, waar dweilen te drogen han gen en teilen, trapladders, tuinslangen, wasmachines etc. permanent gedeponeerd worden. Nog erger is, dat voor de afsluiting van de badkamers (aan de voorkant van de flat!) een soort mat glas is gekozen, die niet van de ondoorzichtige kwaliteit blijkt te zijn die de baadsters en baders er kennelijk van verwachten Geen zinnig mens zal de bewoners van deze ongeluk kige flats enig verwijt ma ken. Voor hén geldt: „beg gars can't be choosers", zij waren meestal al blij dat zij een woning toegewezen kregen, de vrouw des huizes heeft geen enkele zeggen schap gehad bij het bepalen van de indeling. Het is natuurlijk gemak kelijk zich er van af te ma- Het lijdt geen twijfel: dit is een kikker. Een „agressieve" kikker, die nochtans zo vriendelijk was muisstil te poseren. Een gezellig dier voor een vochtig terrarium. ken met een de woning complexen staan er nu een maal, aan de „minder geluk kige" situatie is nu niets meer te veranderen." Met goede wil zijn wel degelijk enige maatregelen te nemen, waardoor de situatie althans iets minder pijnlijk wordt dan zij thans is. Het aquarium is meer populair dan het terrarium. Dat staat wel vast. Wat de oorzaak is, is minder zeker, al moet wel worden gezegd, dat een aquarium vol vissen levendiger aandoet, dan een ba.k met een paar hagedissen of trage schildpadden. Daar staat echter wat tegenover: een IJmuidenaar kan de natuur nooit dichter bij huis brengen dan door eens een duinlandschapje in zijn kamer in te richten. Een droog terrarium dus, dat wel het gemakkelijkst is te vervaardigen. Men maakt een soort aquarium, dat echter ventilatiemogelijk- heid moet bevatten, en tevens een afwateringsmo gelijkheid. Een bodempje van kiezel gaat onderin, duinzand er op, en dan kan men voor de afwerking gaan zorgen. Het voornaamste is wel, dat men zorgt voor een kommetje met steeds helder water, want de dieren moe ten kunnen drinken. Er komen wat planten in, aan gepast aan een droge om geving, die zo nu en dan met een plantenspuit moe ten worden bevochtigd als bij een regenbui.'" De verlichting moet ruim zijn, liefst direct zonlicht. Ergens op de bodem moet het licht worden geconcen treerd met een reflectortje. Daar zullen de dieren hagedissen, padden, land schildpadden en dergelijke zich gaan zonnen. Veel moeilijker is een vochtig terrarium, omdat men daar een goede voch tigheidsgraad moet aanhou den en dan de ruiten gauw beslaan. Vaak neemt men daarom een dubbele voor ruit. De bodem wordt bedekt met bloempotscherven, een goede drainage is hier na tuurlijk noodzaak. Soms moet men goed doorluchten, en daarna meteen weer sproeien. De verlichting hoeft hier niet zo sterk te zijn, maar een „spotje" heeft ook hier zijn voordelen: Dieren: alpen- en vuursalamanders, kikkers, hazelworm, gladde slang, levendbarende hage dis. Dankbaar maar moeilijk is de derde soort: het aqua- terrarium, dat voor de helft terrarium, voor de helft aquarium is. Het beste is om het lan.dgedeelte met een muurtje van het water- gedeelte af te schermen. Het water in het aquarium stuk moet geregeld worden ververst, zeker als men schildpadden heeft. In dit soort bakken, waarin men een oever imiteert, kan men veel reptielen en amfibieën houden, zoals de water schildpad, de moerasschild pad, kikkers, salamanders, vuurbuikpadjes en de ring slang. Wat moet men als voer gebruiken? Meelwormen zijn goed geschikt, maar veel kan men ook doen met miereneieren, tubifex, vlie gen en spinnen. Dit zijn maar enige wen ken. Wil men er serieus aan beginnen, dan kan de aqua riumvereniging u er meer van vertellen. Op de ten toonstelling „De natuur thuis" zal men er ook het nodige over kunnen horen. Twee schildpadden in een Artis-aquarium. Zulke grote knapen zijn moeilijk voor de huiskamer. Men kan het beter houden bij kleintjes voor een terrarium. Er moet dezer dagen een IJmuider huisvrouw raar hebben opgekeken toen ze thuiskwam. Want bij het leegmaken van haar bood schappentas zal ze twee lin kerhandschoenen hebben aangetroffen. In een warenhuis was een man rubberhandschoenen aan het passen. Het viel niet, omdat dit artikel voor de vrouwenmaten het ruimst voorradig pleegt te zijn. Maar eindelijk vond hij toch een geschikte. Opgelucht wilde hij de andere aantrekken, maar ook deze bleek voor de rechterhand bestemd te zijn. „Dan heb ik vast iemand twee linker-handschoenen verkocht" zei het winkel meisje. 'Deze koopster heeft zich niet meer gemeld. Niet alle huizen zijn ge schikt om het nobele streven „De natuur thuis" volledig te verwezenlijken. Men kan er een parkietje kwijt of een poes, maar verder komt men toch niet en dat is ook eigenlijk niet nodig. Maar toch wil men ook eens kennis maken met de dieren uit verre streken, waar men zoveel over leest. Daarom zijn er dierentuinen. Grote als Artis en Burgers, Ouwehand en Blijdorp, maar ook enkele kleintjes. Eén daarvan is op een wel heel trieste manier in het nieuws geweest. Jarenlang was Put's die renpark een kleine tuin, waar moeders graag met hun kinderen heengingen, en waar zelden of nooit het grote publiek in stromen naar toekwam. De Apel- doorners, die hel tuintje een maal kenden, kwamen graag terug. Vooral de kin deren, want de voornaamste attractie was wel, dat je er met de apen mocht rond wandelen. Er was maar één voorwaarde: men moest de staart van deze dieren goed vasthouden, dan liepen ze niet weg. Sjimmy en Keesje, Se- bastiaan en Pietje, het toa- ren alle populaire verschij- nnigen. Maar de grootste verschijningen in dit park waren toch de twee Hima- layaberen, die zo uit de hand aten, zo mak waren ze. Dat leek tenminste zo, maar de eigenaar, de heer Put, wist wel beter. ,.Ze zijn on betrouwbaar" vertelde hij, „ze hebben me al eens de rug opengehaald." En en kele maanden geleden werd zijn beroering duidelijk waarheid. Want toen hij bij een vechtpartij tussen de twee beren tussenbeide wil de komene kostte het hem zijn leven. Eén van de beren werd later doodgeschoten bij een ontsnappingspoging, de an dere zit nu in circus Boltini. De foto hierboven is enkele jaren geleden genomen. In de tijd, toen de twee beren van Put nog gezellig de pinda's uit de handen van de kinderen likten, en met hun hoge stemmen om steeds meer vroegen. Toen de heer Put nog in zijn schik toas over het succes van deze twee brokken natuur, die hij in huis had gehaald In het „Kijk Uit"-bulletin kan men een weinig be moedigende mededeling vin den. Er wordt namelijk ge zegd, dat het vierde tiental uit de bondscompetitie is teruggetrokken. Er is boven dien nog steeds kans, dat ook het derde tiental dit jaar niet zal kunnen spelen. Het ledental bij Kijk Uit loopt terug en dat is erg jammer. Want Kijk Uit is een vereniging waar IJmui den trots op kan zijn. Boven dien heeft deze vereniging een voordeel dat maar wei nig schaakclubs hebben: men kan er tweemaal in de week spelen. Het is te hopen voor het IJmuider schaakleven, dat men deze winter weer een aanvulling van het ledental zal krijgen. Eén versterking is er al: de Santpoorter Steijn, die zo juist kampioen van Mid- Kennemerland is geworden. Maar het gaat bij Kijk Uit niet in de eerste plaats om de speelsterkte. Zwakke spelers zijn even welkom. De heer J. Verkruyssen, hoofd van de School niet de Bijbel te Santpoort heeft za terdag afscheid genomen na eenendertig jaar lang school hoofd geweest te zijn. De af scheidsreceptie werd druk bezocht en er werden vele toespraken gehouden. Veel oud-leerlingen waren bij het afscheid van de heer Verkruyssen aanwezig. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer A. Markerink, was door ziekte verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. Hij werd vervangen door de heer F. O Touber, onder voorzitter. In een gezellige sfeer "ond het afscheidsdiner plaats. Opvolger van de heer Verkruyssen is de heer C. G. Griffioen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7