Ir. A. H. Ingen Housz levert kritiek op goedkeuringssysteem bouwnijverheid Generatiedruk op grote bedrijven het sterkst Kennemer hockeyclub Strawberries bestaat in oktober dertig jaar Ieder kijkt naar mooie tuinen, maar slechts enkelen betalen Eerste selderijknollen en bramen NIEUW GEBOUWDE SPAARBANK TE BEVERWIJK GEOPEND Gaat inpoldering van de Lauwerszee niet door? De „Jannie" aan de grond en weer vlot RAPPORT VAN HET L.E.I. Uitvaart K. J. J. Lotsy sobere plechtigheid West-B er lijn blijft vrij Jan Doeksen Sr. ten grave gedragen Dokter van Leusen: Verfraaiingsbelasting Prins Philip naar Ghana DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 Ir. A. H. JNGEN HOUSZ heeft woensdagmiddag, in zijn kwaliteit van voor zitter van „De Spaarbank" te Beverwijk en bij gelegenheid van de officiële opening van bet nieuwe bankgebouw aan de Zeeweg aldaar, scherpe critiek uitgeoefend op de onteigeningsformaliteiten en bet huidige goedkeuringssysteem voor de bouwnijverheid, welke met zich meebrengen dat men met zo'n overvloed van instanties te doen krijgt, dat nergens meer iets is te vinden van enigerlei persoonlijke verantwoordelijkheid en dat men nergens enig houvast vindt om definitieve afspraken te maken of uitvoeringsbeslissingen te krijgen. Het resul taat daarvan zijn eindeloze vertragingen, die in deze jaren van stijgende prijzen tevens betekenen: een belangrijke verhoging van kosten, met andere woorden, zware financiële tegenvaller in de stichtingskosten voor „De Spaarbank". een Spreker zei, zodoende helaas te moeten constateren dat het nieuwe gebouw van De Spaarbank ongeveer vier jaar latei- gereed is gekomen dan in de bedoeling had gelegen. Het oorspronkelijk plan was zeker uitgevoerd indien De Spaarbank vrij was geweest om te bouwen. In de eerste plaats heeft dit vier jaar onrendabel in vesteren van bouwterrein een niet onaar dig bedrag aan rente gekost. De heer Ingen Housz meende, dat aan gezien voor grote bouwwerken de grond meestal duur is, men om deze onrendabele investering te ontgaan, zal trachten de oude bewoning nog rendabel te maken. Dit wordt versterkt door de omstandigheid dat ook de huisvestingsbureaus de be woning van de oude opstal zo lang moge lijk rekken. En dit werkt weer in de hand dat men bij een bestedingsbeperking als wij gekend hebben, niet direct tot bouw kan overgaan. Dit wordt nog versterkt doordat men bij zoveel tegenslagen dreigt de moed te verliezen en passief wordt. Van niemand kan verwacht worden dat hij actief ingespannen blijft, als hij niet weet, wanneer zijn plannen verwezenlijkt kunnen worden. Dit geldt voor de initia tiefnemers zowel als voor de gemeenten. Men geeft geen opdracht aan een architect, als het plan voorlopig niet realiseerbaar is. Economisch werkt een dergelijk uitstel ook ongunstig. Wij hebben kunnen con stateren dat dit uitstel leidt tot een ont moedigde uiting van „Als het nieuwe ge bouw ër is"; dit werkt op allerlei gebied door, zei spreker. Het leidt tot veronacht zaming van het bestaande gebouw; aan passing in de administratieve opzet blijft achterwege, het personeelsvraagstuk wacht op het nieuwe gebouw en allerlei activi teiten worden opgeschort. Deze periode van afwachten heeft ons dan ook stellig geld gekost. De omvang is nooit te bereke nen, maar in een ander bedrijf als het onze moet dit economisch van grote be tekenis zijn. Als dan de tijd daar is dat een vergunning voor de bouw wel bereikbaar is. zal het de vraag zijn of het initiatief financieel uitvoerbaar is. Waarschuwing Ir. Ingen Housz vervolgde: „Wij hebben kunnen constateren dat de financiële con stellatie op het moment van ons definitieve besluit een geheel andere was dan bij: ons eerste besluit. Spaargelden werden in grote mate opgenomen. Kredieten waren er vrijwel niet te krijgen. De kapitaal overvloed was omgekeerd in-'een kapitaal- schaarste en de rente was met een sprong omhoog gegaan. Wij als financieel krachtige instelling hadden uiteraard onze reserves, maar het zal de vraag zijn of andere bedrijven de kapitaalsmoeilijkheid niet als te zwaar hebben moeten beschouwen. Daarnaast kan nog worden geconsta teerd dat de bouwprijzen op het moment dat wij gingen bouwen ongeveer 15.000 hoger lagen dan op het moment vier jaar daarvoor, als wij toen hadden kunnen bouwen. De conclusie van dit alles moet helaas een waarschuwing zijn voor diegenen die zo eenvoudig praten over de overheid die de kraan kan dichtdraaien als er veel werk is en de kraan kan opendraaien als er werkloosheid dreigt." Grootste sprong „Op de dag van vandaag hebben wij de grootste sprong gedaan van ons spaar- bankbestaan. Stilstaan zullen wij niet. Misschien zullen wij even rusten, nu wij zoveel bereikt hebben maar wij zijn vast besloten onder krachtige leiding van be stuur en personeel de bevolking van Beverwijk het beste te bieden waarop de spaarder in deze tijd mag rekenen. Wij zullen niet gaan concurreren met handels banken of boerenleenbanken. Wij be perken ons tot het werkelijke sparen en het geldverkeer dat met dit sparen in verband staat. Laat ieder blijven op het terrein waarop hij hoort. Wij stellen daar bij voorop de veilige belegging. Zij die ons vooraf gingen, hebben onze spaarbank een bijzondere naam gegeven, namelijk „De Spaarbank te Beverwijk". Wij zullen er voor zorgen dat wij niet worden een Spaarbank in Beverwijk, maar dat wij inderdaad „De" Spaarbank zullen blijven". Twee bijkantoren Het ligt in de bedoeling, dat er te Beverwijk twee bijkantoren worden ge vestigd, een in de Plantage, het andere in Oosterwijk, waar gelden kunnen wor den ingelegd en opgevraagd, terwijl ook voor Heemskerk maatregelen in voorbe reiding zijn. De statuten van De Spaarbank zijn aan nieuwe mogelijkheden aangepast. Plaatse lijke spaarbanken nemen aan plaatselijke initiatieven deel en geven leningen juist in die gevallen, waarvoor landelijke in stellingen weinig belangstelling tonen. De Spaarbank heeft voor ongeveer twee mil joen gulden hypotheken uitstaan, prak tisch alleen in de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen. „Aan de wisselwerking tussen het ont vangen der spaargelden uit deze streek, en het besteden er van in dezelfde om geving, hechten wij grote waarde. Zo ho pen wij, in onze nieuwe vorm, aan de be woners dezer streek vele en goede dienst te bewijzen. Het begrip voor het belang van het sparen neemt opnieuw toe dan moeten ook de spaarders de goede kanalen bereid vinden, het geld op te nemen". De heer Ingen Housz besloot met de hoop uit te spreken, dat het nieuwe ge- houw met zijn moderne inrichting moge daarvan niet alleen het symbool, maar 'iok de praktische verwerkelijking zal zijn. Met de toezegging dat de bestuurders zich voor hun omvangrijker geworden taak ten volle willen inzetten, en met de wens er in te mogen slagen, aan spaarders in Kennemerland alle diensten te bewijzen die zij nodig hebben, verklaarde de voor zitter van De Spaarbank het nieuwe ge bouw voor geopend. Ir. Ingen Housz hield zijn rede voor een groot aantal aanwezigen, onder wie de burgemeester van Beverwijk de heer J. G. S. Bruinsma en de burgemeester van Heemskerk de heer H. Nielen, de voorzitter en secretaris van de Spaar- bankbond. vele afgevaardigden van spaar banken en andere spaarinstellingen uit de omgeving en plaatselijke autoriteiten. Na het uitspreken van het vertrouwen, dat spoedig zou blijken hoe het nieuwe gebouw in een grote behoefte voorziet, overhandigde burgemeester Bruinsma de voorzitter van De Spaarbank een grote vlag met het wapen van Beverwijk. Mr. J. J. C. B. van de Bilt, voorzitter van de Nederlandse Spaarbank Bond, schetste de prettige verhouding tot het bestuur van „De Spaarbank". Ook hij wees op de snelle groei van deze loot van de grote stam en wetende dat hij namens alle aangesloten spaarbanken in het land spi-ak, wenste hij De Spaarbank te Bever wijk een nog grotere groei, hetgeen ver wezenlijkt zou moeten worden door de snelle groei van dit district. Nadat de heer Van de Bilt een geschenk had overhan digd, werd de vlag gehesen en stelde de heer Ingen Housz voor om het prachtige gebouw te bezichtigen. Na deze rondgang bleef men nog lang gezellig bijeen. Ir. Ingen Housz Na een kort historisch overzicht, beant woordde spreker de vraag, wat De Spaar bank met het nieuwe gebouw gaat doen. Door de veel grotere en modernere be drijfsruimte staat De Spaarbank voor de mogelijkheid, het karakter en de taak van De Spaarbank belangrijk uit te breiden en aan de steeds veranderde eisen van de tijd aan te passen. Spaarbanken Bij de boerenleenbanken in Beverwijk is samen voor een totaal bedrag van meer dan 8 miljoen ingelegd. De Spaarbank heeft een inleggerstegoed van meer dan 4 miljoen en met de Rijkspostspaarbank en dg met banken gelieerde spaarbanken mee komt men op een totaal dat voor Bever wijk in cle buurt van 20 .miljoen .gulden, ligt. Deze cijfers zijn verrassend. Waarschijn lijk houdt dit verband met het indus triële karakter van Beverwijk. Het is op merkelijk, dal industriële centra hoge spaarinlagen kennen. Ir. A. H. Ingen Housz Zijn er bepaalde tijdvakken in het jaar waarin de spaarzin groter of kleiner is dan in andere tijdvakken? Is het zo, dat de maand december met het eind van het jaar voor de boeg en St. Nicolaas en Kerst mis als extra dure dagen voor de spaar banken een slechte maand is? Dit klopt helemaal niet. De Spaarbank kent de decembermaand als een maand van hoge inlage en bij de andere banken is dit ook het geval. De boerenleenbanken hebben uiteraard hun toppen als de agrarische omstandig heden dit mee brengen bij voorbeeld tij dens de aardbeienveilingen of begin no vember als de bollenbetalingen plaats vin den, maar overigens deelt een kassier van een boerenleenbank mede dat „de inleg geschiedde met een verbazingwekkende regelmaat". Wat De Spaarbank betreft, er is duide lijk te constateren wanneer de industrieën hun werknemersuitkeringen doen. Bij de Boerenleenbank kornt dit meer naar vo ren in extra aflossing op kredieten. Ook de Rijkspostspaarbank kan constateren dat in de tijd waarin industriële gratifi caties plaats vinden, de inleg aanzienlijk hoger is. Het is uiteraard verheugend, dat deze uitkeringen niet meer, zoals in de aanvang, geheel in de consumptie opgaan doch tot belangrijke besparingen leiden. Bij alle Beverwijkse spaarinstellingen bestaat niet alleen een regelmatige, maar ook een zeer krachtige groei. De spaar bankbestuurders, die een zo groeiend be drijf leiden, kunnen niet blind blijven voor de veranderingen in het maatschappelijk verkeer. Bij de oprichting van De Spaarbank was de olielamp nog een veel voorkomend ver schijnsel- thans-wordt het elektrisch licht als iets .geheel normaals beschouwd. „Ve len met mij hebben de stoomtram nog^zien rijden, thans horen wij de straalvliegtui gen. In het geldverkeer en in het spaar bankwezen zijn zij ook niet bij de olie lamp en de stoomtram stil blijven staan", aldus ir. Ingen Housz. Op 16 oktober 1929 werd in het toenma lige Kennemer Hotel, nu het Statenhuis, aan de Velserweg in Beverwijk de oprich tingsvergadering gehouden van de toen nog genoemde Beverwij kse hockeyclub Strawberries. Na de oorlog werd de naam Kennemer hockelclub Straw berries, gevestigd te Velsen. Deze vereniging bestaat dus over enige weken dertig jaar. In tegenstelling tot het zilve ren jubileum van Strawberries zal het dertigjarig bestaan summier worden ge vierd. Toch is het goed aan het werk van deze belangrijke sportvereniging enige aandacht te besteden. Het is de bedoeling van het bestuur van Strawberries de viering van het zesde lustrum te houden tijdens het weekeinde 17 en 18 oktober. Zaterdag wil Strawber ries de viering geheel in eigen kring hou den met een bijeenkomst en een feest avond voor de huidige en oud-leden. Er zal geen receptie worden gehouden. Als de Kon. Ned. Iiockeybond daarvoor toe stemming geeft wil Strawberries de voor 18 oktober vastgestelde bekerzondag ge bruiken om onderlinge wedstrijden te spe len. Er zal dan tevens worden getracht elftallen te vormen waarin vroegere eer ste elftalspelers tegen elkaar zullen uitko men. Veld- en klecdhuisproblemen In de loop der jaren is Strawberries in Velsen het symbool geworden van de hoc- keysport, waarin vriendschap, verdraag zaamheid en sportiviteit nog hoger ge schat worden dan de technische presta ties. De idealen, waarvan de oprichters in 1929 waren vervuld, zijn nog niet alle ver wezenlijkt en het is niet altijd pais en vree geweest. Maar steeds wist men zich uit de moeilijkheden te werken. En moeilijk heden zijn er heel wat geweest in de der tig jaren, vooral op het gebied van kleed- en speelgelegenheid. Het eerste terrein was een oud voetbal veld van de Hoogovens en het pompsta tion was de kleedruimte. Daar begon de eerste oefenwedstrijd van Strawberries op 20 oktober 1929. Het clubcostuum van groen shirt en zwarte broek maakte al na enige jaren plaats voor de kledij van het wijnrode shirt met witte broek. Later bleven het nu meer bekende rode shirt en witte broek over. Al spoedig verhuisden de hockeyers van het Hoogoven-voetbalveld naar een veld aan de Baanstraat, eigendom van een si garenfabrikant. Een onbewoonbaar ver klaarde woning werd opgeknapt en als kleedhuis ingericht. In 1930 kocht de ge meente Velsen dit terrein en weer moest Strawberries opbreken. Een veld van boer De Bie bij Boschlust werd betrokken. Om de huur te kunnen betalen moest de con tributie met een rijksdaalder per lid wor den verhoogd. Zo mogelijk zou de boer worden betaald. Als Strawberries daar voor echter niet voldoende geld had zou hem minder worden betaald wegens het tekort schieten van zijn plichten. Volgens het contract had Strawberries een veld ge huurd zonder „koeienplakken", maar die plakken waren er toch. Dat gaf aanleiding tot een hevige ruzie met het gevolg dat Strawberries weer moest verhuizen. Achtereenvolgens werden terreinen be trokken achter hotel De Prins later bios coop De Pont vlak bij de ponten, om streeks 1935 bij de Hagelingerweg, in de bezettingsjaren zelfs helemaal in het Heemsteedse sportpark, weer later aan de Zeeweg in IJmuiden, het Kinheimveld aan de Rijksweg in Velsen en ook als gast van BMHC in Bloemendaai In 1943 betrok Strawberries de velden van het Provin ciaal Ziekenhuis en in 1946 nam de hockey club als eerste vereniging de velden in het Gemeentelijk sportpark Schoonenberg in gebruik. Een hooischuur werd het kleed huis. In dit park werden in oktober 1954 de drie nieuwe velden in gebruik genomen. De oplossing van het kleedruimtepro bleem duurde nog tot Pasen 1957, toen het nieuwe kleedhuis in gebruik genomen kon worden. De oudste leden Van de tegenwoordige leden zijn slechts twee leden ruim een kwart eeuw lid van de vereniging Strawberries. Het zijn de ereleden dr. J. de Nobel en P. M. Pleyler. Beiden hebben verscheidene jaren het voorzitterschap van Strawberries vervuld. De eerste voorzitter van Strawberries was H. J. Blauw, die deze functie vijf sei zoenen vervulde. Hij was het ook, die voor de vereniging de naam Strawberries voor stelde. Was het in die tijd immers niet zo dat wie Beverwijk zei ook aan de aard beien als produkt van deze plaats dacht. Van het huidige bestuur zijn secretaris Jan H. van Randtwijk en penningmeester Wil Raman het langst in functie. Zij heb ben in deze functies zitting in het bestuur van september 1950 af. Het Tweede-Kamerlid ir. Posthumus (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat gevraagd of het juist is dat de minister besloten zou hebben de werken ten bèhoeve van de afsluiting en de inpoldering van de Lauwerszee niet te laten doorgaan en maatregelen zou heb ben genomen tot opheffing van de Direc tie Landaanwinning Lauwerszeewerken te Leeuwarden. De heer Posthumus verzoekt de minis ter geen liquidatiemaatregelen te nemen, voordat de aangelegenheid van de afslui ting van de Lauwerszee tussen regering en parlement zal zijn besproken. De kustvaarder „Jannie" (500 broto-ton) is gisteravond te 21.50 uur bij Den Helder op de zo genoemde „Onrust" aan de grond gelopen. Hedenmorgen is de „Jannie" op eigen kracht vlot gekomen. Het schip is naar Den Helder terugge keerd voor een bodemonderzoek. POSITIES SLEEPBOTEN VAN BUREAU WIJSMULLER De zeesleepboot „Zeeland" is op 29 augustus uit Osaka (Japan) vertrokken. De „Cycloop" vertrok woensdag uit Vlaar- dingen naar Delfzijl met een bak. Na aan komst in Delfzijl zal de „Cycloop" de bak en een baggermolen naar Brunsbuttel slepen. De ..Friesland" bevond zich op 1 septem ber 200 mi.il ten noordoosten van Cabo Frio met twee duwboten voor Buenos Aires. mWMM De belangrijke veranderingen, die zich sinds twintig jaar geleden hebben voor gedaan, betekenen in het algemeen even zovele verbeteringen, schrijft het rapport, dat is uitgegeven door het Landbouw-Economisch Instituut over de bedrijfsopvolging en beroepskeuze in land- en tuinbouw. Het rapport constateert dat er de laatste tien, twintig jaar een dynamische ontwikkeling in de land- en tuinbouw is geweest ten aanzien van de bedrijfsopvolging en de beroepskeuze. De enquête werd gehouden onder de boeren en tuinders van 63 gemeenten over hel gehele land, tezamen 15.000 boeren en tuinders tellend, van wie 7500 voor de enquête in aanmerking kwamen. (Met zoons van 12 jaar en ouder). Van de boeren- en tuinderszoons werkt gemiddeld 61 percent in de landbouw, terwijl 38 percent in de niet-agrarische sector emplooi heeft gevonden. Het percentage buiten de landbouw werkenden is voor de jongste generatie van zoons (de 15 tot 19-jarigen) slechts weinig lager dan voor de oudere zoons. Men mag aannemen, aldus het rapport, dat van de groep jongere zoons een deel de landbouw nog zal verlaten. Bij de oudere zoons valt het zwaartepunt op de afvloeiing op latere leeftijd, waardoor deze zoons als ongeschoolden op de arbeids markt zijn gekomen. Het aantal oudere zoons, dat in de lager geklasseerde beroe pen terecht is gekomen en daardoor op de maatschappelijke ladder is gedaald, is dan ook belangrijker groter dan het aantal zoons dat is gestegen. Van de jongste generatie zoons heeft 80 percent agrarisch onderwijs gevolgd. Be perkt men zich tot het ag.arische dag onderwijs, dan is dit cijfer 66 percent. Wat de agrarische bevolkingsdruk be treft, is gebleken, dat de verhouding tus sen het aantal in de landbouw werkende zoons en het aantal voor hen vrijkomende bedrijven voor Nederland als geheel 1,24 bedraagt (generatiedruk). Met andere woorden voor elke 100 vrijkomende be drijven zijn er 124 kandidaten. Van ge bied tot gebied geeft de generatiedruk Hedenmorgen half twaalf is op Wester- veld de crematie geschied van het stoffe lijk overschot van de heer K. J. J. Lotsy, die destijds de uitdrukkelijke wens te kennen had gegeven dat pas na de cre matie van zijn heengaan melding zou wor den gemaakt. Eveneens op zijn verlangen droeg de plechtigheid een zeer sober ka rakter. Ze werd slechts bijgewoond door de naaste familieleden, door de directie leden van de assurantiemaatschappijen Holland en Utrecht, en door enkele in tieme vrienden uit de sport, drie uit Nederland: de heren A. L. M. Schroder, voorzitter van de KNVB, L. Brunt, secre taris-penningmeester van de KNVB en P. C. van Houten, voorzitter van HFC, en één uit het buitenland: dr. ir. O. Barassi, be stuurslid van de FIFA. Er zijn in de aula geen toespraken ge houden. Een schoonzoon van de heer Lot sy, de heer A. van der Veen Meerstadt uit Alphen aan de Rijn. heeft met enkele woorden dank gezegd voor de blijken van deelneming, waarmee de korte doch zeer indrukwekkende plechtigheid een einde nam. Er waren tal van kransen, onder meer van de KNVB, de FIFA, de Italiaanse, Duitse, Curagaose, Engelse, Belgsiche en Zwitserse voetbalbonden, van de Middle sex Wanderers, van dr. Peco Bauwens, voorzitter van de Duitse Voetbalbond en van de heer Mordy S. L. Maduro, voor zitter van de Curagaose Voetbalbond en bestuurslid van de FIFA. verschillen te zien. In alle gebieden in Nederland ligt op de landbouwbedrijven kleiner dan 5 ha de generatiedruk ver beneden 1 (0,77), op deze bedrijven is een tekort aan opvolgers. In de grootteklasse van 510 ha is het aantal opvolgers on geveer in evenwicht met het aantal vrij komende bedrijven. De generatiedruk is echter zeer hoog in de grootteklassen boven de 10 ha; op de bedrijven groter dan 20 ha bedraagt deze zelfs 1,64. Bij de berekening van deze cijfers is uitgegaan van een gelijkblijvend aantal In het olympisch stadion van West- Berlijn zijn de jaarlijkse grote poli- tiedemonstraties gehouden. Tijdens de finale-parade vormden de politieman nen de woorden „Berlijn, blijft vrij", hetgeen een overtuigende indruk maakte. Op Terschelling hing woensdag de vlag overal halfstok, ter nagedachtenis van Jan Doeksen Sr., die zaterdag op 75-jarige leeftijd overleed. Deze stoere werker aan Terschellings welzijn en aan de grootheid van Rederij Doeksen werd op de schouders van de bemanning van zijn eigen boten van de Doopsgezinde Kerk naar de doden akker gedragen. Terschelling zag nog nimmer zo'n grote rouwstoet. Meer dan 600 mensen uit alle delen van Nederland kwamen Doeksen de laatste eer bewijzen. De jongens van de zeevaartschool fungeer den als kransdragers en droegen 35 bloem stukken achter de baar aan. Ds. A. P. Goudbloem leidde de rouwdienst. Er werd voorts gesproken door de burgemeester van Terschelling, de heer J. Okkinga, de directeur van de zeevaartschool, de heer R. Teensma, voorts door de heer H. Stob be, een neef van de overledene, die Doek- sens loopbaan schetste, verder namens de Raad van Beheer voor de Scheepvaart dooi de heer J. A. Lambooy uit Amsterdam en tot slot door Jan Doeksen jr. Bij de be grafenis waren ook aanwezig vertegen woordigers van de bergingsrederijen Wijs muller te IJmuiden en Smit te Rotterdam. - De gemeeWmnM vWVVelsen heeft een krediet van 17.140 verstrekt voor de aanleg:-.van gemeenschappelijke achter tuinen bij het complex van 109 woningwet woningen in Duinwijk, dat in eigendom toebehoort aan de r.-k. vereniging „Wo ningbouwvereniging" te IJmuiden. Daar ging echter een uitgebreide discussie aan vooraf, die werd ontketend door de heer Tijssen (C.H.TJ.). Hij meende, dat het bedrag voor tuin aanleg eigenlijk opgenomen moet worden bij de bouwkosten voor de woning en niet DOKTER VAN LEUSEN beek werd wel duidelijk, dat men hier in B. en W. ook wel eens over praat. Het is echter vrijwel onmogelijk verandering aan te brengen, omdat men na de oorlog een bepaalde gedragslijn moest kiezen en die nu wel moet voortzetten. Na de bevrijding had men namelijk te maken met bevroren grondprijzen (in Velserbeek 6!) Dit leid de tot het nu gevolgde beleid, dat men bezwaarlijk kan ombuigen, later via de plantsoenendienst moet lopen. Op de Beverwijkse groentenveiling wer den woensdag de eerste selderijknollen aangevoerd, die 25 cent per stuk opbrach ten. De noteringen van woensdag waren: an dijvie 1627„ sla 314, bloemkool 1562, spinazie 1244, postelein 1826, bospeen 1733, waspeen 1230, sperziebonen 66 120, snijbonen 63100, pronkbonen 2860, rode kool 2226, tomaten 2043, kom kommer 822. Bonen en bramen Op de veiling van Ons Belang te Castri- cum was woensdag de sortering weer niet groot. Over het algemeen waren het de bonen die de aandacht vroegen en deze gaven dan ook weer goede noteringen te zien. Daarnaast kwamen er ook enkele sloffen bramen en was er nog een partij spinazie waarvoor goede belangstelling was. De prijzen waren als volgt: sperziebonen 11,12; snijbonen 11,04; pronk bonen 0,400,46; spinazie 0,27; bra men 4. Afscheid J. Niessen De heer J. Niessen heeft na 47 jaar „in de groenten" gezeten te hebben, „hit en wagen" aan de kant gezet en dit is woens dag aan de B.E.T.-veiling te Beverwijk niet ongemerkt voorbijgegaan. Met vele waarderende woorden hebben collega's, veilingdirectie en tuinders afscheid van Oome Jan genomen en hebben zij hem niet alleen veel goeds voor de toekomst toege wenst, maar dit vergezeld doen gaan van enige stoffelijke blijken van waardering. Namens de „jongens van de Meer en het Pleintje" sprak de heer G. van der Winden. Hij deed dit op een wijze zoals hij alleen dat kan: puttend uit een rijke ervaring van een halve eeuw op De Meer. Veiling meester Chris Duin haalde ook vele herin neringen op uit die goede oude tijd, waar na de heer W. Bakker het woord voerde voor de tuinders. Tot slot heeft de directeur van de B.E.T.- veiling Oome Jan bedankt voor de „klan dizie" in al deze jaren en hem een goede oude dag toegewenst. Nadat de heer J. Niessen zijn cadeaus in ontvangst had genomen, zong het gehele veilingkoor hem een „Lang zal hij leven!" toe. ACCRA (Reuter) Prins Philip heeft een uitnodiging aanvaard om in november een bezoek aan Ghana te brengen, zo heeft premier Nkroemah dinsdag in een i-adio- rede bekendgemaakt. Aanvankelijk zou Koningin Elizabeth in november een be zoek aan Ghana brengen, doch de plannen moesten gewijzigd worden omdat de koningin in verwachting is. Uit het antwoord van wethouder Ver- De heer Verbeek wees op een conse quentie van dit alles, die minder prettig is. Het is nu zo dat veel flatbewoners bij dragen in het onderhoud van gemeen schappelijke tuinen, terwijl veel particu liere woningbezitters van een pracht plantsoen vlak voor hun neus genieten zonder iets te behoeven te betalen. Hierop haakte de heer Van Leusen (P.v.d.A.) in. Hij zag ook een onbillijkheid en stelde zelfs een „verfraaiingsbelasting" voor, om zo ieder zijn deel te laten be talen aan de verfraaiingen in de ge meente. De heer J. Visser (A.R.) klaagde er over, dat in bepaalde delen van de gemeente de gemeenschappelijke tuinen worden ver waarloosd. „De jeugd trapt de boel vaak kapot en de ouders doen er niets aan om dat het toch van de gemeente is. Kan de gemeente de ouders niet inschakelen bij de verzorging?", vroeg hij. Hij signaleerde ook de last, die men van het zand kan hebben. Als er een storm heeft gewoed ligt alles aan de Orionweg onder het zand. Daarom drong de heer Visser aan op duin beplanting. Ook de heer De Groot (P.v.d.A.) vond de verwaarlozing onrustbarend. Wethou der De Jong constateerde ook, dat de burgerij niet meehelpt. „Als er een krant in een gemeenschappelijke tuin waait laten ze hem liggen", zei hij. De wethouder zei, dat de woningbouw vereniging aan de noordkant muurtjes wil zetten tegen verstuivingen. De voormalige vuilnisbelt wordt ingezaaid. De heer Kolkman (C.H.U.) wees er op, dat men beloningen moet geven, dat helpt meer dan de briefjes die de gemeente wil schrijven. Dokter Van Leusen vond de geluiden in de raad erg somber. „Wat is er niet veel verfraaid in onze gemeente door planten en struiken en dat op zulke droge grond. Parken en tuinen zijn opengesteld, zij het na aarzeling, en we moeten toch zeg gen dat het is meegevallen. Ik heb grote waardering voor de wijze waarop de Vel- sense bevolking zich gedraagt in parken en plantsoenen. Men moet niet vergeten, dat de droogte verwaarlozing wel wat in de hand heeft gewerkt. Leg liever de nadruk op wat goed gaat, juist zoals de heer Kolkman zegt". Hamerstukken De raad besloot in deze vergadering tot het aangaan van een geldlening van anderhalf miljoen. De verordening tot het bestrijden van wandgedierte werd ingetrokken. Grond te IJmuiden werd verkocht aan de heer C. E. Post aldaar, en aan de firma Bouw- en Aannemersbedrijf J. Stolk te Driehuis. Medewerking werd verleend aan ver scheidene schoolbesturen. Tot lid van de commissie van toezicht op de gemeentelijke visserijschool werd benoemd de heer D. Verbaan. Voorzitters van de beide afdelingen van de raad werden bij loting de wethouders Maas en De Jong. plaatsvervangers de wethouders Verbeek en De Boer. VELSEN IN PLAATS VAN J.O.S. Door omstandigheden is wijziging ge komen in de vriendschappelijke voetbal wedstrijd van Zandvoortmeeuwen na de officiële ingebruikneming van de tribune op zondagmiddag. In plaats van tegen J.O.S. uit Amster dam wordt gespeeld tegen Velsen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9