Voetbal in Kennemerland Wethouder H. de Boer opent gemeentelijke leeszaal Stuurman „Helemar H" voor vier weken geschorst IJ mond-agenda STOFZUIGERS „Een lezend volk is een denkend volk" MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 5 LOENDERSLOOT Eindstanden waterpolo- competitie ONDERDELEN Radio DISCOSIN6569i45no-4 Sportieve Stormvogel DEM Kennemers VVB Kinheim Vitesse haalt fraaie zege weg bij DCG Amsterdam jBeverwijk Waterloo Wijk aan Zee Jong Hercules V eisen T errasvogels Noorse vissersboot met negen opvarenden vergaan IEV-DCO gestaakt Kinheim ZMC klopte SVJ met 5=3 De Raad voor de Scheepvaart heeft de stuurman van het motorschip „Helemar H" schuldig bevonden aan de stranding van dit schip in februari van dit jaar bij Ierland. Hem is de bevoegdheid ontzegd voor de tijd van vier weken als stuurman of kapitein op zeeschepen te varen. De „Helemar H", een schip van bijna 500 ton en een beman ning van 10 personen, vertrok op 9 februari uit Amsterdam met een lading koemest voor Waterford aan de zuidkust van Ierland. Op 13 februari te 0.00 uur gaf de kapitein, naar zijn verklaring, de wacht over aan de stuurman. Het was goed weer en ook het zicht was goed. Een matroos stond aan het roer, een ander als uitkijk op de brug. De kapitein gaf de stuurman order hem te roepen, wanneer het vuur van Hook Head goed door zou komen en per radiotelefoon contact was gemaakt met het loodsstation Dunmore East. De kapitein was reeds vele keren in Waterford geweest, de stuurman nog nooit. Kwart over twaalf ging de kapitein naar beneden om te slapen. Hij verwachtte omstreeks vijf uur de loods te kunnen overnemen. De stuurman heeft verklaard dat hij op 13 februari te 0.00 uur de wacht overnam. Het was goed weer, de wind was zuidwest, windkracht 2 tot 3. Men voer volle kracht, 10 mijl per uur. De kapitein gaf opdracht hem te roepen, wanneer het loodsstation in zicht kwam. De stuurman kreeg een goede peiling van Dunmore en Hook Head. Hij verzuimde de kapitein te wekken en voer door. Te vier uur was hij bij het loods station. Per radiotelefoon kreeg hij te horen dat de loods over tien minuten zou komen. De stuurman had vaart verminderd tot langzaam en stopte de motor toen het loodsstation dwars lag. Hij nam geen pei lingen; hij moest letten op de rode sector van het vuur van Dunmore. Uit de kaart blijkt, dat dit vuur rood is tussen zuid en 70 graden van het vuur, dat is de veilige sector. Benoorden 70 graden wordt het vuur wit tot ongeveer 45 graden, waar het over het land gaat schijnen. Het was vol gens de stuurman dood tij. Hij zag plotse ling dat het schip uit de rode in de witte sector was geraakt. Hij holde naar het stuurhuis om het schip over stuurboord rond te brengen. Het was zeer donker. De stuurman zag branding, zette de motor op volle kracht achteruit en zette een zoek licht bij om te kijken hoe de situatie bij de branding was. Even later stootte de schroef en deed de stuurman de motor stoppen. De kapitein kwam naar "boven, het schip zat vast. De kapitein werd even na vier uur wak ker doordat de machine achteruit begon te werken. Hij dacht dat de loods aan boord kwam en keek door het raam. In het schijnsel van het zoeklicht zag hij aan bakboord rotsen. Heel kort daarna liep het schip vast. De kapitein snelde naar de brug. De stuurman had de motor gestopt. Tien minuten over vier zat het schip vast en vijf minuten later gaf de kapitein het noodsein. Hij liet de bemanning porren, liet de stuurboord-reddingboot klaarmaken om te vieren en stelde de rederij op de hoote. Half vijf werd een tros overgescho ten naar een vissersvaartuig, dat na 10 minuten weer los gooide. De kapitein stelde vast dat de „Helemar H" ten noord noordoosten van Dunmore was gestrand. De sleepboot „Noord-Holland" van bureau Wijsmuller te IJmuiden seinde dat zij om streeks 20 uur bij de „Helemar H" zou zijn. De Nederlandse kustvaarder „Tide" en de reddingboot van Dunmore lagen in de buurt. De „Tide" kon door de duister nis en de stenen rondom niet naderbij komen. Om zes uur begon de machine kamer water te maken. Binnen tien minu ten was ze volgelopen. De verblijven liepen eveneens vol. Half zeven verzocht de kapitein de reddingboot zeven man van boord te halen. Hij zelf bleef met de ma chinist aan boord. Toen het daglicht werd en men zag, dat er aan boord niets meer gedaan kon worden, besloot de kapitein om tien minuten voor negen met de an deren het schip te verlaten. Op 19 februari werd de „Helemar H" door de sleepboot „Simson" van Wijsmuller vlot gebbacht. Na de nodige noodreparaties arriveerde het schip op 6 april in Rotterdam, gesleept door Wijsmuller's sleepboot „Nestor". De raad oordeelde dat de stranding van de „Helemar H" uitsluitend moet worden geweten aan het ernstig falen van de stuurman. De kapitein had uitdrukkelijk order gegeven, daar hij ter plaatse bekend was en hij zelf bij het aanlopen van de kust op de brug wilde zijn, hem te wekken als het licht van Hook Head goed door kwam. Aan deze order heeft de stuurman, die ter plaatse geheel onbekend was, niet voldaan. Hij voerde daarbij aan, dat hij zijn kapitein rust wilde gunnen en dat hij meende zelf in staat te zijn de kust aan te lopen en de loods aan boord te nemen. De stuurman heeft zijn aandacht zozeer op het uitkomen van de loods geconcentreerd, Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil). LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN De eindstanden van de zomercompetitie kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwemboncl zijn: VZV 2 NV A HPC 2 DWT 5 Dames eerste klasse HZV heeft zich teruggetrokken. DWT a VZV Haarlem DWR Afdeling AM I 6 3 1 6 4 0 6 3 0 6 1 1 7 6 6 3 Strafpunten in mindering gebracht. Afdeling AM II NVA 6 5 0 1 10 HPC 6 4 0 2 8 VZV b 6 2 0 4 2 DWT b 6 10 5 2 Strafpunten in mindering gebracht. Heren eerste klasse NVA 4 3 10 HZV 4 112 VZV 3 4 10 3 DWT 4 heeft zich teruggetrokken. 35— 3 27- 8 23—20 0—54 19—10 19—12 8-14 8—18 34—14 37—21 17-25 8—36 20- 4 9— 6 1—20 Heren tweede klasse DWR 3 7 6 0 1 12 38-11 HPC 4 7 5 0 2 10 34—21 NVA 2 6 1 0 5 2 14—20 VZV 4 6 1 0 5 0 943 Strafpunten in mindering gebracht. Afdeling AJ I VZV a 8 6 0 2 12 52-27 Haarlem 8 5 0 3 10 32—23 DWR a 8 3 2 4 8 21-29 HPC a 8 2 2 4 6 23—31 HVGB 8 1 2 5 2 18—36 Strafpunten in mindering gebracht. Afdeling AJ II NVA 8 7 0 1 14 55—13 HZV 8 6 1 1 13 38—17 DWT 8 3 0 5 6 34—36 HPC b 8 2 2 4 6 24—39 DWR b 8 0 1 7 1 5—51 dat hij, zonder dit te merken, met zijn schip uit de veilige sector van het licht van Dunmore in de onveilige witte sector van dat licht is geraakt. De kapitein werd vrijgesproken van iedere schuld. De schuld van de stuurman achtte de raad echter ernstig. Hoewel de raad rekening wilde houden met de jeug dige leeftijd van de betrokkene, kon een ernstige correctie niet achterwege blijven. De Tsjechische posterijen hebben nieuwe postzegels uitgegeven ter ge legenheid van het veertigjarig be staan van de Slowaakse republiek en de bevrijding, 15 jaar geleden. Links bo ven: een zegel van 30 heller in zwart en rood. De voorstelling is een strijder met een grote vlag. Links onder: een zegel van 1.60 kroon in blauw en geel, de industriële ontwikkeling na de oor log symboliserend. Rechts: een zegel van 60 heller in blauw, met een vrijheidsstrijder. Advertentie voor RADIO - TELEVISIE - VERSTERKERS RECORDERS - PICK-UPS - PHILISHAVE Het geschiedde in de wedstrijd Storm vogelsSVV. Na ongeveer een half uur spelen deed Hans van Doorneveld de Stormvogels-supporters juichen door na actief doorzetten doelman Tap van SVV te passeren. De SVV-ers protesteerden echter hevig, want volgens hen zou de IJmuide- naar „hands" gemaakt hebben. De scheidsrechter had een en ander evenwel niet geconstateerd en daarom wendde hij zich tot één zijner grensrech ters, die resoluut verklaarde, dat Hans in derdaad de bal met de hand bewerkt had, waarop scheidsrechter Schings doeltrap gaf. Aanvoerder Snoeks, hiermede (nog) niet tevreden, kwam naar voren en vroeg onder het gehoor van de arbiter zijn clubmakker op de man af, of hij inderdaad „hands" had gemaakt, welke vraag bevestigend be antwoord werd. Toen ging het spel weer door, maar niet dan nadat scheidsrechter Schings even zijn handen op elkaar had gebracht voor de sportieve Stormvogel. P.v.d.A. BESPREEKT WINTER- PROGRAMMA De afdeling Heemskerk van de Partij van de Arbeid houdt op dinsdag 8 septem ber een ledenvergadering in zaal Dam. Op de agenda staat indiening van con- gresvoorstellen en besprekingen van het winterprogramma. Na de pauze zullen kleurendia's worden vertoond door de reisvereniging „De Vrije Wereld". DEM heeft tegen de landskampioen Gouda goed partij gegeven en zelfs een gelijk spel kunnen bewerken. Voor rust was DEM zelfs iets sterker dan het met een invaller uitkomende Gouda. Maar de landskampioenen hielden hun verdediging goed gesloten, zodat het voor de DEM- voorhoede heel moeilijk was hier door heen te komen. Aan de andere kant was het voor de Gou- davoorhoede niet gemakkelijk een gaatje in de DEM-defensie te vinden. In de tweede helft ging dat iets makkelijker, want uit een schermutseling voor het doel van Aardenburg kon Freeriks de bal in het DEM-doel werken (0-1). Maar na de aftrap was de stand al weer spoedig ge lijk, toen Noordemeer met een harde schuiver gelijk maakte, 1-1. In het Meteoor toernooi hebben de Ken- nemers het niet verder kunnen brengen dan een vierde plaats. Tegen IVV stond men al spoedig met 0-2 achter. Kops miste daarna tot tweemaal toe voor open doel. Toch kon hij nog voor rust scoren 1-2. In de tweede helft waren de Kennemers ster ker maar er werd niet meer gedoelpunt. De Kennemersspeler Zwanenburg moest per brancard van het veld worden gedra gen met een zware hoofdwond. In de strijd om de derde en vierde plaats werd tegen Meteoor gespeeld. Ook deze strijd werd met 1-2 verloren. De thuisclub nam een 2-0 voorsprong, waarna J. van der Sluis de stand op 2-1 bracht. In Uitgeest heeft VVB ter gelegenheid van het ingebruik nemen van een nieuwe tribune een vriendschappelijke wedstrijd tegen de gelijknamige club gespeeld. De VVB-combinatie begon met de strijd nogal gemakkelijk op te nemen, zodat reeds na drie minuten Hoogendijk in eigen doel kopte (1-0). Maar even later maakte VVB-midvoor A. Luitjes gelijk (1-1) en ook het tweede doelpunt kwam van zijn voet (1-2). WB zag en benutte de kansen waardoor eerst Steinvoort via een Uit geest-back profiteerde (1-3) en A. Luitjes later nog voor de rust de hattrick ver richtte (1-4). Toen VVB na de hervatting het wat ge makkelijk opnam tegen het stug volhou dende Uitgeest was het na 5 minuten Boon, die de achterstand verkleinde (2-4) gevolgd door Heystek (3-4). Nu ging VVB het spel weer verplaatsen. A. Lut jes scoorde zijn vierde doelpunt (3-5), waarna de steeds sterker wordende VVB- aanval Uitgeest herhaaldelijk belaagde en J. v. d. Linde ook nog twee maal liet doel punten (3-7). Een met nieuwe krachten als H. Bret- houwer en H. v. d. Plas aangevuld Kin heim heeft zondag op „Rooswijk" een uit stekende competitie-oefening gehad in de HVB-jubileumwedstrijd tegen Stormvo gels 3. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de IJmuidenaren door technisch beter ««a* «*-*«» »I.T!?nCTXJi Een der belangrijkste gebeurtenissen in het culturele leven van Velsen van de laatste tijd is ongetwijfeld de opening van de nieuwe gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek aan het Plein 1945 geweest, welke handeling zaterdagmiddag onder een grote belangstelling werd verricht door wethouder H. de Boer, tijdens een bijeenkomst in de gemeentelijke huishoudschool aan de P. J. Troelstraweg. Belang rijk, omdat dit gebouwencomplex een aantal ruime, moderne en frisse lokalen omvat, dat met de rijk gevarieerde inhoud een waar dorado betekent voor iedere boeken liefhebber. VZV b heeft zich teruggetrokken. De vele boeken, waaronder wij diverse pas verschenen exemplaren mochten aan treffen, zijn in verschillende rubrieken on dergebracht en daarbij dermate practisch gerangschikt, dat de lezer het verlangde werk onmiddellijk zal kunnen aantreffen. Niet minder opmerkelijk is de sfeervolle jeugdafdeling, met een alleraardigst aan gekleed lokaal, waarin regelmatig vertel- uurtjes zullen worden gehouden. Een bij zonder aantrekkelijke entourage, ideaal voor de jeugd om er met gloeiende wangen de vertellingen te beluisteren. Niet minder opvallend is hier de waar lijk artistiek uitgevoerde wandschildering, door een groepje van tien kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar met een verbluffend gevoel voor smaak, originali teit en kleurverhouding aangebracht. In totaal een bibliotheek waar Velsen met al le reden trots op kan zijn en die aan tallo ze plaatsen in ons land ten voorbeeld kan worden gesteld. De openingsrede van de wethouder voor Onderwijs en Culturele Zaken, de heer H. de Boer, werd ingeleid door de directeur van de bibliotheek, de heer Tj. Meijer. De ze begroette de vele aanwezigen, waaron der de vertegenwoordiger van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. L. B. van Ommen, wethou der H. de Boer, diverse raadsleden en di recteuren van andere bibliotheken. De heer Meijer toonde zich bijzonder ver heugd over het feit, dat de bibliotheek in Velsen haar bestaansrechten reeds zo overtuigend mocht bewijzen, hetgeen hij concludeerde uit de ongeveer tweehon derdduizend boeken per jaar, die aan tien percent van de Velser ingezetenen worden uitgeleend. Even verblijdend noemde spreker het grote aantal jeugdige lezers niet minder dan drieduizend die eveneens geregeld van de jeugdafdeling gebruik blijven maken. Vandaar dat de heer Meijer niet wilde nalaten zijn niet geringe erkentelijkheid tot uitdrukking te brengen over de voorbeeldige medewer king, welke hij van de zijde van het ge meentebestuur heeft mogen ondervinden. Een dankwoord, dat zich uitstrekte tot de overige gemeentelijke instanties en zijn naaste medewerkers. Geen sluitpost Wethouder H. de Boer noemde een der meest belangrijke aspecten van deze mid dag het door de nieuwe bibliotheek gele verde bewijs, dat het culturele leven bij het gemeentebestuur van Velsen geen sluitpost op de begroting vormt. Integen deel, de cultuur wordt hier wel degelijk en volledig in de beschikbare financiën opge nomen. Daarnaast stemde het spreker tot voldoening, dat steden als Utrecht en Lei den nauwelijks het aantal lezers opleve ren, waar hier in Velsen sprake van is. Vandaar dat hij namens het gemeentebe stuur de heer Meijer en zijn dienst gaar ne de pluim op de hoed wilde steken voor het bereiken van dergelijke fraaie resulta ten. In het vervolg van zijn betoog stelde de wethouder vast, dat het tot de taak van een leeszaal behoort het volk te leren lezen en zichzelf in het boek te laten terugvin den. „Als een volk leest, is het immers een denkend volk", besloot de heer De Boer zijn toespraak, om de leeszaal daarna gaarne voor geopend te verklaren, met de oprechte wens voor steeds meer lezers, die ook goed zullen lezen. Vervolgens sprak mejuffrouw M. Wijn stroom als vertegenwoordigster van de centrale vereniging, die ongeveer hon derdtachtig bibliotheken omvat. Zij herin nerde eraan, dat deze bibliotheek een maal is voortgekomen uit de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, met welke verblijdende resultaten van het particu liere initiatief zij het betrokken departe ment IJmuiden van harte wilde compli menteren. Als openingsgeschenk overhan- Vitesse heeft het gepresteerd in Amster dam de eerste-klasser DCG een 3-2-neder- laag toe te brengen. De gastheren konden voor de rust denken dat deze Castricumse ploeg een gemakkelijke opgave zou zijn, maar zij kwamen bedrogen uit. Ondanks een meerderheid konden zij toen toch niet verder komen dan een 1-1 gelijkspel. De thuisclub scoorde eerst maar de gas ten wisten de partijen al vrij spoedig weer op gelijke voet te brengen (1-1). In de tweede helft hebben de Vitesse-elf echter een beetje meer kracht getoond. Zij konden zelfs na elf minuten al een voor sprong behalen. Hun vloeiende en flitsen de aanvallen bleven steeds weer op het Amsterdamse doel afrollen, maar ook daar vonden zij een sterke defensie die van geen wijken wist. Tot linksbinnen Jonker een gaatje zag en prompt voor een voorsprong zorgde. De gastheren wisten de balans wel weer in evenwicht te brengen, maar ten slotte kreeg midvoor Groot de kans om met een fraai doelpunt de zege veilig te stellen. digde zij de directeur een passend cadeau in de vorm van een boekwerk. Mi\ L. B. van Ommen sprak namens het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, een kort woord van felicita tie met een dergelijk fraaie aanwinst voor de gemeente Velsen. Hij wenste het ge bouw „veel slijtage, dus veel intensieve gebruikers" toe. De directeur van de Amsterdamse lees zaal, de heer G. A. van Riemsdijk, betoon de zich in zekere zin jaloers op zijn jonge re collega, die „weet wat hij wil en dit on getwijfeld ook zal bereiken". De voor zitter van de advies-commissie, de heer J. Duinker, verheugde zich over de gunsti ge positie van het gebouw, temidden van een winkelcentrum. Belangrijk noemde hij het ook, dat het aantal studieboeken in gunstige verhouding staat tot het aantal romans. Op deze wijze kunnen immers ook de minder financieelkrachtige stude renden zich ruimschoots van de noodzake lijke lectuur voorzien, waardoor het „ge lijke kansen voor iedereen" niet weinig wordt bevorderd. Ook Santpoort Wat Santpoort betreft stelde spreker in het vooruitzicht, dat hier zo spoedig moge lijk een filiaal zal worden gesticht. De commissie houdt zich reeds ijverig bezig met het zoeken van een geschikte plaats. Eveneens wordt rekening gehouden met de toekomst, omdat men ervan is over tuigd, dat ook Duinwijk over enige tijd een filiaal niet zal kunnen ontberen. De heer IJ. Reitsma, voorzitter van de departement IJmuiden van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen herinnerde even aan de komende feestelijkheden ter viering van het 175-jarig bestaan. Hij ver zekerde de directeur van de bibliotheek, dat het departement in het vervolg naast hem zou staan, waar het de belangen dei- bibliotheek betreft. Hij bood ten slotte een spreuk van Vosmaer ten geschenke aan, vergezeld van een klein cadeau voor per soonlijk gebruik van de heer Meijer. De laatste sprekers waren de heer H. J. M. van der Kroft, die de winkel stichting „Plein 1945" vertegenwoordigde, de heer A. J. van Wielink, directeur van de Zaandamse bibliotheek en mejuffrouw W. Kluvers, adjunct-directrice van de Velser bibliotheek. Namens haai medewerksters betuigde zij haar grote erkentelijkheid voor de moderne omgeving, waarin zij voortaan haar werkzaamhedn mogen verrichten. Deze alleszins verklaarbare vreugde verkreeg vorm in het aanbieden van een schilderij van Damave, bestemd om in de bibliotheek te worden opgehan gen. Wethouder De Boer verklaarde onder de nodige vrolijkheid dit geschenk gaarne te aanvaarden, ofschoon hij hier eigenmach tig moest optreden, daar een dergelijk be sluit eigenlijk de goedkeuring van de ge meenteraad vereist. Dit risico nam hij echter voor zijn rekening. Nadat de heer Meijer een kort dank woord had uitgesproken tot allen, die van hun belangstelling voor deze opening heb ben blijk gegeven, vertrokken de aanwe zigen naar het nieuwe gebouw, dat uiter aard met bewondering en instemming werd bezichtigd. spel de kansen aan hun kant zouden hou den, maar het enthousiasme van de Kin- heimers won het. Weliswaar was Stormvogels in het begin iets sterker, maar toen Kinheim het mid denveld ging bezetten liep het voor de geel zwarten vlotter. Toch hadden de Vogels al na acht minuten een fraaie kans, toen linksbuiten Ramakers Pigmans passeerde, doch Brethouwer meesterlijk reageerde en het zekere doelpunt ijlings voorkwam. Een snelle aanval, twee minuten later, gaf Kinheim door W. Boeren de leiding, Kinheim was nu aanvallend onbetwist sterker en als niet het scherpe opstellen van Boeren en het te langzaam spelen van de bal evenzoveel remmen waren geweest, zouden niet twee doelpunten wegens bui tenspel zijn afgekeurd, hoewel Pigmans ook eenmaal resoluut redde. Een diago naal schot van Demmers werd door bin nenkant paal teruggeketst. Na de hervatting speelden de Vogels agressiever, maar Kinheim's verdediging werkte goed, hoewel de lat eenmaal een schot keerde. Opnieuw handhaafde Kin heim zich en na 25 minuten schoot Van Vuuren fraai een hoekschop door Demmers ineens in (2-0). De Vogels-aanval bleef de schutter missen, maar had bijna succes toen de rechtsbuiten ook de bal door de paal aan de binnenkant zag gekeerd. Eni ge minuten voor het einde gooide Dem mers ver in voor het Vogelsdoel, Mosk trok de bal achterover en Van Vuuren schoot in eens hard langs doelman Dek ker (3-0). In de laatste oefenwedstrijd voor de competitie heeft Beverwijk in een matige wedstrijd gewonnen van Zilvermeeuwen. Beide doelpunten werden voor rust ge maakt. Van der Meij opende met een hard schot de score 1-0. Kort hierna kon Ket ting de stand op 2-0 brengen. Toen de doel man een hard schot verwachtte, plaatste Wijker namelijk een bal langs de grond. In de tweede helft waren de Wijkers wel iets meer in de aanval, maar er werd niet gescoord. In deze jubileumbekerwedstrijd hebben de Heemskerkers de kleinst mogelijke overwinning behaald. ADO kon in het be gin niet zo erg op dreef komen. Men stuit te bovendien op de Waterloo-verdediging die moeite had met schoten van Duiven voorde en De Wit. Doelman Burger heeft in het ADO-doel enige gevaarlijke scho ten moeten stoppen. Het enige doelpunt kwam van de voet van De Wit, die ADO hiermede aan een 0-1 overwinning hielp. Zowel Wijk aan Zee als VVSB uit Noord wijkerhout heeft het in deze oefenwed strijd niet tot doelpunten kunnen brengen. Dit is nu niet zo hoopvol voor de voor hoedes. Wijk aan Zee heeft enige kansen gehad. Bij een gevaarlijke aanval over rechts ging een hard schot van De Winter via de paal het veld weer in. Maar ook stopte de doelman van de gasten een kop bal van Seijsmer. Aan de andere kant kon Van der Meij een hard schot van de mid voor wegwerken. Onder veel spanning kwam hét einde van déze doelpuntloze wedstrijd, r. :..v Voor de zaterdagmiddagcompetite heeft Jong Hercules de eerste wedstrijd in KNVB verband gespeeld. Het werd een nederlaag tegen een der sterkste tegen standers. Voor rust woog men goed tegen elkaar op en kon Zandvoortmeeuwen slechts één doelpunt scoren. In de tweede helft kwam Zandvoortmeeuwen er beter in en na een klein offensief van de thuis club werd deze op eigen helft teruggedron gen en werd de stand tot 0-3 opgevoerd. Ter gelegenheid van het officiële in ge bruik nemen van een met eigen krachten gebouwde tribune speelde Velsen gisteren in Zandvoort tegen Zandvoortmeeuwen een vriendschappelijke wedstrijd, die in een gelijk spel namelijk 2-2 eindigde. Tot tweemaal toe voor en na de rust wist de Velsermiddenvoor Hoogzaad zijn club de leiding te geven, maar even zoveel ke ren slaagde Zandvoortmeeuwen erin ge lijk te maken. Het was voor Velsen een uitermate nut tige oefenwedstrijd. De nieuwe doelman Van den Pieterman deed zich wederom ook op deze plaats als een uitstekende kracht kennen en verder speelde crack Bakkum tegen de oud-Ajaxied Michels, die bij de Zandvoorters de middenvoor plaats bezette, een prima partij. Als we verder nog bedenken, dat bij Velsen Schoorl, Van Bugnum, Graman en Van Schagen op het appèl ontbraken, dan is de veronderstelling gewettigd, dat Vel sen in de competitie een woordje om de bovenste plaats zal meespreken. Terrasvogels heeft zondag deelgenomen aan een door Onze Gezellen uitgeschreven toernooi. Naast deze clubs stonden ook nog EHS en AGS (A'dam) ingeschreven. In de eerste omloop kwam Terrasvogels te gen AGS uit. Op enigszins onfortuinlijke wijze verloren de Santpoorters deze ont moeting met 1-0. Onze Gezellen won tegelijkertijd van EHS, zodat laatstgenoemde vereniging met de Terrasvogels om de 3de en 4de prijs moest spelen. In deze ontmoeting was de Santpoort.se voorhoede beter op schot en met 3-1 moesten de EHS-ers dan ook het onderspit delven. De wedstrijd om de eerste en tweede prijs tussen Onze Gezellen en AGS werd door de Gezellen gewonnen. ALESUND, West-Noorwegen (Reuter) De 106-ton metende Noorse vissersboot „Myrnes" is ter hoogte van IJsland binnen enkele minuten tijds gezonken, waarbij de negen opvarenden het leven hebben ver loren. Andere vissersvaartuigen in het desbetreffende zeegebied hebben slechts één noodsein van de „Myrnes" opgevan gen. De lichamen van twee opvarenden zijn door een andere Noorse vissersboot opgepikt. Deskundigen achten het moge lijk, dat zich een ontploffing aan boord heeft voorgedaan, of dat de lading van bevroren haring plotseling verschoven is, waardoor het vaartuig kapseisde. De „Myrnes" had een installatie aan boord, waarmede de gevangen haring kon worden bevroren. Het betrof hier een proefneming. Dat de handel over al of niet geregelde aanvoer de afgelopen week bijster slecht te spreken was, kan een kind begrijpen. Het kwam hierop neer, dat er dinsdag, woens dag en donderdag over de gehele linie een schrikbarend te kort aan aanvoer was met als gevolg prijzen, die zowel de han del als de consument in het geheel niet „lag". Om een paar voorbeelden te noe men: Kisten kabeljauw tot f. 300.- per kist, regels kabeljauw een goede f. 200.—, braad tot over f. 50.—, wijting goed in de f. 40.—, grote gullen over f. 60.—, en de torren over f. 40.—. En mogen de kabel jauwen ook gekocht zijn voor Belgë, toch een niet te versmaden afnemer, de laat ste soorten moesten verkocht worden in het binnenland. Vrijdag werd de handel verrast met een aanvoer van onder ande ren schelvis, zoals op geen der voorgaan de dagen (ook maandag niet) werd aange boden. Zoals bij de rondvisaanvoer, was het ook met de haring en makreel. Ook hier een drietal dagen, dat de handel alleen maar wat kon krijgen tegen (te) dure prijzen, terwijl er zaterdag een kleine 5000 kisten haring alleen al werden aan gevoerd. Na maandag was er eerst vrijdag weer wat scholaanvoer. Engeland bleef een rus tige afnemer, die nog steeds, als gewoon lijk, de grofste soorten schol kocht, echter tegen prijzen die op het zelfde niveau la gen als voorgaande weken. Schol II en schol III bleven deze week in het binnen land. Vrijdag en zaterdag was er een aanbod van ruim 50.000 kg. tongen. Voor het over grote deel waren het tong I en tong II, die zich niettemin goed konden handhaven, rep. f. 3.— en f. 2.20 per kg., dank zij flin ke orders van buiten. Halfpondjes, de „bloktongen", werden in ruime mate voor België gekocht, eveneens voor even f. 3. terwijl de grootmiddeltongen vast lagen op f. 3.80. De laptongen, welke bijna niet werden gevangen, deden f. 5.— tot f. 5.40 per kg. Dat er door de hoge prijzen van de rond- vis en haring flinke besommingen zijn ge maakt is niet te verwonderen. Kon de Ariadne dinsdag al een f. 27.000.- besom men, woensdag werd deze mooie reis met vlag en wimpel geslagen door de EMMA, die het tot f. 41.000.— bracht, terwijl de Job Gouda eveneens een prachtige f. 36.000.— maakte. Of de noordzijde van de haven zo tevreden was.... De nieuwe competitie is voor IEV op „Rooswijk" niet prettig ingezet, want de eerste wedstrijd tegen het Haarlemse DCO heeft de scheidsrechter wegens onsportief gedrag van de gasten, speciaal van één speler, na een kwartier in de tweede speel- helft moeten staken. Het begin van de wedstrijd gaf geen ogenblik reden te veronderstellen, dat er onaangename dingen zouden gebeuren. De partijen wogen goed tegen elkaar op. Vijf minuten voor rust schoot J. de Reus prach tig in. (1—0) De achterstand inspireerde DCO tot fel en hard spel na de hervatting. De scheids rechter trok de teugels strak aan en nam herhaalde malen maatregelen om de IEV- ers tenminste te beschermen. Na een kwar tier beging een DCO-speler een ontoelaat bare overtreding, zodat deze man naar de kleedkamer werd verwezen. De DCO-er weigerde, geruggesteund door een aantal medespelers, die ook al buiten het veld traden. Aangezien herhaalde sommatie aan DCO niet hielp staakte de scheidsrechter de wedstrijd (10). Op „Tussenwijk" is Kinheim er zaterdag middag in geslaagd de eerste competitie wedstrijd tegen SVJ te winnen. Dit zag er in het begin niet naar uit, want de gasten, die fel aanvallend speelden, konden snel doelpunten. Toen kort daarna doelman De Boer mis greep zorgde hij voor een goed koop SVJ-doelpunt (0-2). Toen wist Kin heim zich te herstellen. Jan Bax, die een voortdurend gevaar was, plaatste een vrije trap naar Boender, die zonder aarzelen in schoot (1-2). Ondanks de Kinhem-meerder- heid werd door een verdedigingsfout T j Boer opnieuw gepasseerd (1-3). Er ontstond nu een fel Kinheim-offensief, dat door Boender en Jan Bax in twee doelpunten werd uitgedrukt (3-3). Na de thee had SVJ weinig meer tegen de thuisclub in te brengen. De SVJ-ver- dediging kreeg het te kwaad, zodat een in het nauw gedreven speler in eigen doel kopte (4-3). De Kinheimers kregen vele kansen, doch Bax was met schieten niet fortuinlijk. Het was tenslotte Boender, die met een fraai doelpunt de hattrick ver- richttte en de eindstand op 5-3 bracht. E.HB.O.-VERENIGING REIKT DIPLOMA S UIT Woensdag 9 september wordt in zaal Dam te Heemskerk een bijeenkomst ge houden door de E.H.B.O.-vereniging St. Christophorus. Onder meer vindt hier de diploma-uitreiking plaats aan leden die onlangs voor dit examen zijn geslaagd. VELSEN MAANDAG 7 SEPTEMBER Thalia: „Grenspiraten", 20 uur. Rex: „Onstuimige driften", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum: open van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: van 1517 uur spreekuur wet houder van onderwijs. DINSDAG 8 SEPTEMBER Thalia: „Grenspiraten", 20 uur. Alcoholics Anonymus, zaal Abelenstraat: van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: open van 14 tot 16.30 uur. BEVERWIJK MAANDAG 7 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Stel la's sleutel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De nacht vóór de première". W.B. Theater, 20 uur: „Het hoofd zonder lichaam". DINSDAG 8 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Bonjour Tristesse". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: ,.D( nacht vóór de première".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5