Bouwmeester-Jovanovic afgebroken in schaaktoernooi Het Oosten Weer veel afgebroken partijen in kandidatentoernooi in Bied Ontwerp-actieprogramma van N.V.V. en bondig Tal versloeg Gligoric na 47 zetten WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 11 Indonesiër Tan na derde nederlaag muurvast op de laatste plaats Hans Smit (V en L) tot 14 september geschorst Don Waern liep de 1500 meter in 3.40.7 HZPC waterpolokampioen van Nederland Deen Bangsborg won de Ronde van Zweden Hurley versloeg Italiaanse selectieploeg Zestigjarig Rood Wit viert feest in november Oefenwedstrijd van het Nederlands B-elftal Daoed Beureuh overleden? De Britse zwemploeg tegen Nederland Slagers beboet voor gehakt met sulfiet Diefstal van sigaretten uit spoorwagens opgehelderd Marine-Opkomstcentrum toch naar Hilversum Katholieke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid Faillissementen De derde ronde van het schaaktoernooi van Het Oosten is een getrouwe voortzet ting geworden van het spelbeeld in de beide voorgaande ronden. Veel spanning, onzekere stellingen en hevige tijdnood. De partijen uit de derde ronde waren tevens interessant om te zien hoe de Nederlandse vertegenwoordiging zich zou verweren tegen de buitenlanders in dit toernooi. Immers, de in Nederland studerende Tan is Indonesiër, heeft de Indonesische na tionaliteit en zal bij beëindiging van zijn studie naar zy'n land terugkeren. De grootste belangstelling concentreerde zich uiteraard op het treffen tussen I-I. Bouwmeester, leider van het klassement, en de Joegoslaaf Jovanovic. Er is een zeer aantrekkelijke strijd geleverd, rijk aan fantasie en boeiend door de verrassende wendingen. In de opening kreeg Bouw meester iets vrijer spel. Tegen een pion- nenmeerderheid van Jovanovic op de damevleugel stelde Bouwmeester een sur plus aan de andere zijde van het bord. In het middenspel bracht Bouwmeester een verrassend dame-offer, dat er zeer kansrijk uitzag. Hij kreeg er drie lichte stukken en een uitstekende stelling voor terug. Toen hij enige tijd later met mat- dreigingen begon te werken besloot Jova- Schaken novic ook zijn vorstin op te offeren. De materiële vergoeding die hem daarvoor tebeurt viel was iets minder. Met twee sterke lopers tegen een toren, met aan weerszijden nog een aantal pionnen, leek de winst voor Bouwmeester zeker. Dit temeer daar hij de vijandelijke koning als het ware in een pat-positie had gebracht. In een ogenblik van onoplettendheid liet hij zich echter geheel onnodig een belang rijke pion afnemen, waaarmee het ma teriële evenwicht theoretisch bezien weer gelijk was. Niettemin behield Bouwmees ter een iets betere kans, hetgeen voor hem dan ook aanleiding was een remise-aanbod van de hand te wijzen. De partij werd nu afgebroken in een stelling met iets beter spel voor de Neder lander. De algemene mening is echter dat de partij bij hervatting wel in remise zal eindigen. Met Tan wil het nog niet erg vlotten. Hij incasseerde tegen Th. van Scheltinga de derde achtereenvolgende nederlaag en kwam daarmee muurvast op de laatste plaats. Tegen Van Scheltinga was de strijd nauwelijks begonnen of de wildste ta- frelen speelden zich op het bord af. Een paard drong door tot een hoekveld van Van Scheltinga, waar het zich tegoed deed aan een toren. Het verdere spelverloop bleek de Indonesiër toch wat zwaar op de maag te liggen. Hoewel hij zeer vinding rijk te werk ging kon hij niet voorkomen dat hij steeds meer problemen moest op lossen. Toen daarbij een fel oprukkende pion van Van Scheltinga ook zijn invloed liet gelden, was er voor Tan geen redden meer aan. Een grote afruil bracht hem in een stelling met een aantal pionnen min der, die kansloos verloren was. Pavlovic pa9te tegen J. Bink een soort Hollandse verdediging toe, die hem aan vankelijk zelfs iets beter spel opleverde. Hij slaagde er evenwel niet in deze toe stand te bestendigen en werd in het de fensief gedreven. Uit zijn manier van spelen viel duidelijk op te maken dat hij zijn dag bepaald niet had. De Joegoslaaf had daarbij niet alleen Bink te bestrijden maar kreeg het nog te kwaad met de broeiende hitte. Bink speelde secuur door en bracht in de tijdnoodfase een kansrijk stukoffer. Voor Pavlovic bleef er niet voldoende tyd beschikbaar alle varianten te bereke nen. In ijltempo verrichtte hij zijn zetten. De afgebroken stelling werd hierop tot diep in de nacht geanalyseerd waarby bleek dat Bink, dank zy zy'n offer, over een aantal vrypionnen beschikte die door Pavlovic niet meer te houden waren. Reden dan ook waarom hy de party ge- Wonnen gaf. De ranglijst luidt nu: 1. H. Bouwmeester (1) 2 2 2 2. J. Bink (2) 1 1 1 3-4. B. Pavlovic (1) 2 1—11 T. v. Scheltinga (1) 2 1 l 1 5. Jovanovic (3) 6. H. Tan 3 3 0 Voor zover mogelijk zullen de afge broken partijen vanavond in gebouw „Cul- tura" in Haarlem worden uitgespeeld. De vierde ronde wordt vrijdagavond, even eens in „Cultura", gehouden. Atletiek Op de dinsdagavond gehouden bestuurs vergadering van de Haagse atletiekver eniging Vlug en Lenig werd een definitieve beslissing genomen met betrekking tot de voorlopige schorsing van de sprinter Hans Smit, die tijdens de nationale estafette kampioenschappen weigerde voor zijn club in de finale van de 4 x 100 meter te star ten. Smit, die zijn excuses aanbood, is ge schorst tot en met 13 september. Hij zal dus niet voor V. en L. uitkomen in de wed strijd om de Prins Hendrik-beker, het clubkampioenschap van Nederland voor heren, dat zondag gehouden wordt. De Zweed Waern heeft dinsdagavond in Göteborg de 1500 meter gelopen in 3 min. 40.7 sec. Daarmee verbeterde hij het natio nale record, maar faalde in zijn opzet het Europese record, dat met een tijd van 3.38.1 op naam staat van de Tsjech Jung- wirth, te breken. Waern is, zoals bekend, wereldrecordhouder op de 100 meter. Tweede in deze race werd de Fransman Michel Jazy in 3.42.1. Een prestatie waar mee hij het Franse record verbeterde. GEWICHTHEFFEN. Tijdens wedstrijden n Den Haag heeft Karei Urgert (Simson. Den Haag) het Nederlands record twee handig drukken in de extra vedergewicht- klasse verbeterd en gebracht op 82,5 kg. Het oude record stond met 80 kg sinds 10 mei van dit jaar reeds op zijn naam. De partij tussen H. Bouwmeester (wit) en V. Jovanovic (zwart): 1. Pf3 d5: 2. g3 Pf6: 3. Lg2 Pbd7; 4. c4 e6: 5. 0-0 Ld6; 6. d4 c6: 7. Pbd2 0—0; 8. b3 e5; 9. dxe5 Pxe5; 10. cxd5 Pxd5; 11. Lb2 Pxf3t; 12. Pxl'3 De7; 13. Pd4 Le5; 14. e4 Pf6; 15. f4 Lg4; 16. fxeö Lxdl; 17. exf6 Dc5; 18. Xxg7 Tfd8; 19. Tadl Td7; 20. Kill Tad8: 21. Pf8 Dxf5; 22. Txfö Txdlt: 23. Lfl Td8-d2; 24. Lf6 Te2; 25. Kgl Txe4; 26. Kf2 Td5; 27. Txd5 cxd5: 28. Lg2 Te6; 29. Ld4 b6. 30. g4 Tc6; 31. Ke3 Tc2; 32. Lxd5 Txli2; 33. a4 h6; 34. Kf4 Td2; 35. Ke5?? Kxg7; 36. b4 f6f; 37. Ke4 Kg6: 38. b5 Te2f; 39. Kf4 Td2; 40. Ke3 Th2. Af gebroken. Afgebroken stelling: Wit: koning e3, lopers d4 en d5, pionnen a4, b5 en g4. Zwart: koning g6, toren h2, pionnen a7, b6, f6 h6. Wit aan zet. De derde ronde leverde de volgende uitslagen op: Invitatiegroep: BinkPavlovic 10: Bouw meesterJovanovic afgebroken; Tanv. Schel tinga 0—1. Hoofdgroep A: Mix jr.Spinhoven 10; A. Herfst—Mostertman 01; Wilmink—Schneiders 0-1. Hoofdgroep B: LambrechtsAltena 01; Van der Bergv. Setten afgebroken. Hoofdgroep C: MichelKoster 01; S. Herfst Addicks remise. Hoofdgroep D: SlagtBosscher remise; Mol— v. Emmerik remise. Groep 1: NederkoornWester 1—0; Wielinga— Kievit afgebroken; HonsbeekVan Pelt 10. Groep 2: VerdonckDe Graaff 10: Vlug v. d. Bogaard remise; v. Langelaarv. Oosterom 1-0. Groep 3: KrijnenKensen 1—0; Boterman— Mix sr. 10. Groep 4: AndersenJonckbloedt 10; De Ja gerVan Dijk 01; WarnezVan Wijk remise. Groep 5: v. d. SteegWortelboer 10; Drost— Lindenhovius 0—1; Van VuurenAdams 1—0. Groep 6: Brohetr-Saeijs 1—0; Slobbé—Wal 0—1; v. d. KasteelePietersen 1—0. 7. Duin—v. d. Geer 01; De BusserSarlet afgebroken. Groep 8: v. d. StoopBertram afgebr.; Spruit— Koomen remise; Parson jr.Post 10. Groep 9: HouwelingGosen 01; Medemblik— Arnaut de Calavon 10. Groep 10: BrandtSeijts 10; Meijer—Hercken- rath 0—1. Waterpolo HZPC uit Den Haag is waterpolokam pioen van Nederland. Dinsdagavond won nen de zwemmers uit de residentie in Woerden de beslissingswedstrijd tegen AZPC, Amersfoort met 87, na met de rust reeds met 63 te hebben voorgestaan. Het kandidaten-schaaktoernooi is giste ren in Bied (Joegoslavië) voortgezet met het spelen van de partijen voor de tweede ronde. De uitslagen waren: Tal (Rusl.) Gligoric (Joegosl.) 10; Olafsson (IJsl.) Benkoe (Statenl.) afgebroken; Fischer (VS)Petrosjan (Rusl.) afgebroken; Smis- lov (Rusl.)Keres (Rusl.) afgebroken. Na twee ronden is de stand: 1/2. Petros jan en Tal, beiden 1 pnt. en 1 afgebroken partij; 3. Benkoe J/2 pnt. en 1 afgebroken partij; 4. Gligoric y, pnt.; 5/6/7. Smyslov, K^res en Fischer, allen 0 pnt. en 2 afge broken partijen; 8. Olafsson 0 pnt. en 1 afgebroken partij. Slechts Tal en Gligoric slaagden er dinsdag in hun partij uit de tweede ronde direct tot 'n einde te brengen. In 47 zetten slaagde Tal erin zijn tegenstander tot ca pitulatie te dwingen. Al na 15 zetten bracht de Rus zijn tegenstander in grote moeilijkheden. Toen Gligoric vijf zetten later 'n stuk kwijtraakte tegen drie pion nen, werd het duidelijk dat de zege wel naar Tal moest gaan. De Rus kon zelfs nog kiezen uit een aantal mogelijkheden om tot winst te komen. Een pion-offer bij de 44ste zet, waardoor hij met een toren de aanval op de zwarte koning kon inzetten, vormde de inleiding voor de beslissing. De zwarte koning kwam geïsoleerd te staan en drie zetten later zag Gligoric het, nut teloze van verder spelen in. Fischer en Petrosjan kozen een carro- can-opening. Petrosjan bezette al snel het centrum met zijn pionnen. Fischer zette de aanval in met pionnen en zijn toren op de dame-vleugel. Petrosjan zag echter de kans de aanval van wit tot staan te bren gen en in de 30ste zet kwam het keerpunt in deze partij. Petrosjan offerde eerst een pion, en in de verwikkelingen die volgden koos Fischer niet de juiste voortzetting en hij raakte zijn pion in het centrum kwijt. De aanval was afgeslagen. Daarna rukte Petrosjan met een vrije- pion op en de partij werd afgebroken in een stelling die normaal gesproken Petrosjan alleen nog maar winst kan brengen. In het Russische duel van deze avond, de partij SmyslowKeres, dwong Keres zijn tegenstander in de 25ste zet tot 't afrui- Wielrennen De Zweed Oswald Johansson heeft het eerste deel van de zesde en laatste etappe van de Ronde van Zweden gewonnen. Hij legde de 116 km van Nykoeping naar Soe- dertalje af in 2 uur 57 min. 6 sec., zijn landgenoot Andersson werd in 2.57,07 tweede en de Fin Nyman in 2.57,08 derde. Emiel Verstraete was de beste Nederlan der. Hij werd vierde in 2.57.09. De plaatsingen van de Nederlanders wa ren verder: 10. Jan Wuurman 2.59.12; 13. Frits Knoops 2.59.15; 24. Joop van der Put ten 2.59.22. De Deen Bangsborg behield de leiding in het algemeen klassement, zijn totale tijd is 27 uur 44 minuten 24 seconden. De Deen Vagn Bangsborg heeft de 24ste ronde van Zweden voor amateurs gewon nen. De tweede plaats in het eindklasse ment van deze etappewegwedstrijd was voor de Zweed Goeran Karlsson en de derde voor de Deen Niels Baunsoe. De best-geplaatste Nederlander is Emiel Ver straete. Hij werd vijfde. De tweede helft van de laatste etappe een tijdrit over 14 km van Soedertalje naar Stockholm eindigde in een overwinning voor Niels Baunsoe. Hij had voor de veer tien km 19 min. 3.4 sec nodig. De Belg Brands werd in 19.26.3 tweede en de Deen Bangsborg derde in 19.32.7. Verstraete was in deze tijdrit de snelste Nederlander. Hij werd in 20.01,9 vijfde. De plaatsingen van de Nederlanders waren verder: 13. Knoops 20.20,3; 18. Van der Putten 20.43,5; 25. Wuurman 21.05,4. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Bangsborg (Den.) de 1140,7 km in 28 uur 3 min. 56,7 sec.; 2. Karlsson (Zweden) 28.04.45,2; 3. Baunsoe (Den.) 28.08.10,4; 4. Brands (Belg.) 28.09.35.3; 5. Verstraete (Ned.) 28.10.10,9; 14. Wuurman (Ned.) 28.19.23,4; 16. Van der Putten (Ned.) 28.21. 47,5; 20. Knoops (Ned.) 28.31.37,3. len van de dames. In de volgende zetten kwam Keres positioneel sterk in het voor deel. Smyslov kon niet voorkomen dat hij een pion achter raakte en de partij werd afgebroken in een voor Keres zeer gun stige stelling. OlafssonBenkoe werd een Spaanse partij, waarin Olafsson wel zeer hoog spel speelde. Hij moest zijn onstuimigheid duur bekopen en al in de opening kwam Ben koe aanzienlijk sterker te staan. Toch zag Olafsson nog kans de balans weer enigs zins in evenwicht te brengen. Bij het af breken van de partij hadden beide spelers een toren, een loper en vier pionnen op 't bord. Toch had Benkoe nog steeds enig positioneel voordeel. De partijen voor de derde ronde worden vrijdag 11 september gespeeld. Hockey De Italiaanse selectiehockeyploeg, die op het ogenblik een aantal wedstrijden in ons land speelt heeft dinsdagavond in Amster dam met 41 van Hurley verloren. Bij de rust was de stand 11. De plannen voor de viering van het zes tigjarig bestaan van de Haarlemse mixed hockey club „Rood Wit" niet vijfenzes tig jaar, zoals wij dinsdag abusievelijk meldden zijn in grote lijnen vastge steld. Zij werden namens een apart daar voor benoemde feestcommissie bekend gemaakt tijdens de jaarvergadering van „Rood Wit", die dinsdagavond werd ge houden in het Cafetaria-restaurant aan de Binnenweg in Heemstede. Op zaterdagmiddag 31 oktober reci- pieert het bestuur van „Rood-Wit" in res taurant Boekenrode in Heemstede-Aer- denhout. Op zondag 1 november pre cies zestig jaar nadat op 1 november 1899 de vereniging als een dames hockeyclub werd opgericht wordt een onderling mixed toernooi voor de eigen- en oud-le den gehouden, in de avonduren gevolgd door een feestelijke bijeenkomst in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond. Het weekeinde 14-15 november, door de Kon. Ned. Hockeybond aangewezen als bekerzondag, is „Rood Wit" vrij van be kercompetitie. Op zondag wordt dan een mixed toernooi gehouden voor de vereni gingen, die zich tot de oudste hockeyclubs in ons land behoren. Zaterdag gaan daar een ontvangst en een feestelijke bijeen komst aan vooraf. Het ledental van de vereniging bleef, volgens het jaarverslag van de secretaris, vrij constant. De vereniging telt 120 da mesleden en 80 herenleden. Het komende seizoen wordt het vijfde seizoen, dat „Rood Wit" met herenteams speelt. Uit de im passe van een kleine tien jaar geleden, toen zelfs opheffing van de oudste dames- hockeyvereniging werd overwogen, heeft „Rood Wit" zich weer geheel hersteld. Voetbal Met het oog op de semi-interlandwed- strijd LuxemburgNederland B, die op 4 oktober in Luxemburg wordt gehouden, zal een voorlopig Nederlands B-elftal op 16 september in het stadion De Vliert in Den Bosch tegen BW een oefenwedstrijd spelen. Zwemmen DJAKARTA (Reuter) In de kranten te Djakarta wordt een niet bevestigd bericht uit Noord-Sumatra gepubliceerd, dat Daoed Beureuh, de eerste leider van de strijdkrachten der Darul Islam in At- jeh, op 1 september op hoge leeftijd zou zijn overleden. Nadat velen zijner volge lingen hun verzet tegen de centrale rege ring te Djakarta hadden opgegeven, trok Daoed Beureuh zich met een beperkt aan tal volgelingen die de strijd wensten voort te zetten, in de bergen van Atjeh terug. De Britse zwemploeg, die op 25 en 26 september in Coatbridge in Schotland tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Dames: 100 yards vrije slag: Natalie Steward en B. Noakes; 400 yards vrije slag: Nancy Rae en Judy Samuel; 100 yards rugslag: Margaret Edwards en S. Lewis; 200 yards schoolslag: Anita Lons- brough en Christine Gosden; 100 yards vlinderslag: Sheila Watt en Christine Gos den. 4 x 100 yards vrije slag: Diana Wil kinson, M. Toms, B. Noakes en Natalie Steward. Heren: 100 yards vrije slag: Peter Ken- drew en Stan Clarke; 400 yards vrije slag: Robert Streenan en M. P. Read; 1500 yards vrije slag: Robert Streenan en James Ken nedy; 100 yards rugslag: Graham Sykes en H. Rigby; 200 yards schoolslag: Gerard Rowlinson en R. Hemingway; 200 yards vlinderslag: Graham Symonds en Ian Blyth; 4 x 200 yards vrije slag estafette: M. P. Read, J. Martin-Dye, M. Barnes en Stan Clarke. Ian Black, de drievoudige Europese zwemkampioen, is niet in deze ploeg op genomen. Black, die vorige week bij de Britse kampioenschappen in Blackpool vier titels won, had eerst gezegd dat hij geen vrij kon krijgen van het college waar hij studeert. Nu zegt hij dat hij moet uitrusten van een zwaar en inspannend wedstrijd seizoen. Eèn der overtredingen, die de ambtena ren van de Amsterdamse Keuringsdienst van Waren op hun regelmatige controles in winkels en bedrijven steeds weer con stateren is het toevoegen van sulfiet, zout van zwavelig zuur, aan gehakt. Dit is se dert enige tijd met het oog op de volksge zondheid niet meer toegestaan, maar vele slagers houden zich niet aan dit verbod. Voor de economische politierechter te Amsterdam hadden zich twee Amster damse slagers te verantwoorden, die zich aan deze overtreding hadden schuldig ge maakt. De officier van Justitie eiste van boeten van respectievelijk 100 en 75 gul den. Beide slagers hadden een veel groter hoeveelheid sulfiet aan het gehakt toege voegd dan zelfs in de tijd, dat het verbod nog niet gold, was toegestaan. Een van hen beweerde, dat het onmogelijk is om zonder sulfiet het gehakt goed te houden en te verkopen. Ook een koelkast vond hij in deze zomermaanden geen oplossing. De mensen kopen haast geen vlees meer. klaagde deze slager. Bewoners van de binnenstad, waar hij zijn zaak heeft, bi vakkeren zomers tegenwoordig in tenten op het strand of in het Gooi. De andere slager had onlangs voor 60 gulden gehakt moeten weggooien. „Dan moet U maar niet zoveel gehakt in voorraad maken. Op het platteland komt de slager wel van zijn gehakt af, ook al doet hij er geen preservemiddel in" zei de politierechter. „Maar in andere levensmiddelen, zoals jam, gaat toch ook een behoorlijke portie sulfiet en dat wordt niet verboden", repli ceerde de man. „Ja", zuchtte de politierechter, „dat zijn de gebruikelijke opmerkingen, die ik al meer heb gehoord. Maar het mag nu eenmaal niet en de wet moet worden na geleefd. Daarom wordt tegen deze over treding streng opgetreden". Hij veroor deelde beide slagers. Sinds enkele dagen liepen enige mannen in Groesbeek te venten met sigaretten die zij onder de banderolleprijs aanboden Een onderzoek van de politie had tot ge volg dat men bij een caféhouder te Groes beek een grote partij gestolen sigaretten wist op te sporen. Ook bij een sigarenwin kelier in Nijmegen werd een partij gesto len sigaretten ontdekt. Deze sigaretten hadden behoord tot een partij van 20.000 die de vorige maand uit spoorwagons te Nijmegen ontvreemd was. Er rezen ver denkingen tegen vier spoorwegarbeiders van de N.S. Deze werden gearresteerd en ter beschikking van de officier van Justi tie te Arnhem gesteld. Men vermoedt dat de mannen ook de daders zijn van siga- rettendiefstallen die in de zomer van het vorige jaar op het spoorwegemplacement werden gepleegd en waarin de politie noch de spoorwegrecherche tot nu toe klaar heid had weten te brengen. Ook de café houder en de sigarenwinkelier zijn gear resteerd. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen houdt op 30 september en 1 en 2 oktober in Utrecht de 22ste alge mene vergadering. Op de laatste dag van deze vergadering zal het ontwerp-ac tieprogramma van het N.V.V. besproken worden. Het ontwerp-actieprogram van het N.V.V. begint met de verlangens van het N.V.V. in de sector van lonen en salaris sen. Onder meer wordt gezegd: „Het N.V.V. dient, hoewel het de gedifferen tieerde loonpolitiek moeilijk hanteerbaar acht en onrechtvaardigheden vreest, van de mogelijkheden welke de gedifferentieer de loonpolitiek biedt volledig gebruik te maken. Bijzondere zorg moet uitgaan naar de groepen, die achter dreigen te ge raken, waarbij met name gedacht wordt aan het overheidspersoneel, de landarbei ders en de werknemers in de dienstverle nende bedrijven. Door middel van rela tief grotere loonsverbeteringen dient aan de laagst bezoldigden wat meer armslag te worden geboden. Gelijke beloning De mogelijkheden tot systematische vermindering van de gemeenteklassenver schillen voor het bedrijfsleven in zijn ge heel worden door de gedifferentieerde loonpolitiek teniet gedaan. Bij het afslui ten van collectieve arbeidsovereenkom sten en loonregelingen dient niettemin een gelijke beloning in alle gemeenteklassen te worden nagestreefd. Over sociale verzekering, volksgezond heid en maatschappelijk werk wordt in het ontwerp gezegd dat na de invoering van de Algemene Weduwen- en Wezenver zekering een grondige herziening van de wettelijke invaliditeitsverzekering het meest urgent is. Gelijktijdig daarmee dient ook de wettelijke ongevallenverzeke ring te worden herzien. De bestaande kinderbijslagregelingen dienen te worden vervangen door een al gemene kinderbijslagvoorziening, te finan cieren uit de algemene middelen. Pensioenen Ten aanzien van de pensioenvoorziening dient een wettelijke regeling tot stand te komen, volgens welke alle loontrekkenden tijdens hun arbeidsleven aanspraak kun nen verwerven op een aanvullend ouder domspensioen naast de uitkeringen inge volge de A.O.W. De pensioenen van het overheidsperso neel moeten waardevast worden gemaakt. De mogelijkheid van het waardevast ma ken van bedrijfs- en ondernemingspen sioenen dient te worden bestudeerd. De thans nog voor sommige sociale ver zekeringswetten geldende loongrens dient te worden afgeschaft. Alle loontrekkenden moeten in de sociale verzekering worden opgenomen. Er dient voorts een algemene ziektever- zorgingsverzekering tot stand te komen. Een inkomensgrens is desnoods aan vaardbaar, mits deze wordt gekoppeld aan de ontwikkeling van het algemene loon peil. Boven deze inkomensgrens dient dan een verplichte verzekering tegen zware risico's tot stand te komen. Arbeidstijden Wat arbeidstijd, arbeidsbescherming en stakingsrecht betreft wil het ontwerp-ac tieprogram van het N.V.V. onder meer een snelle effectuering van de overgang naar een arbeidsweek van 48 uur voor die groepen werknemers, die thans nog onder werktijdenbesluiten vallen, waarin de grens van 48 uur niet is vastgelegd, voorts een wettelijke regeling van het recht op een vrije middag per week voor hét huis personeel en geleidelijke verkorting van de wekelijkse arbeidstijd tot 45 uur, bij voorkeur gespreid over vijf dagen. Door middel van stimulerende maatregelen dient de produktiederving, welke hiervan het gevolg zou kunnen zijn, tot het uiterste te worden beperkt, opdat voor andere materiële verbeteringen voldoende ruim te beschikbaar blijft. De leeftijd waarop jeugdigen, jongens zowel als meisjes, in het arbeidsproces mogen worden opgenomen, dient binnen afzienbare tijd en als eerste stap op 16 jaar te worden gesteld. Uitbreiding van onder wijsmogelijkheden dient hermede ge paard te gaan, zo zegt het ontwerp. In het ontwerp-actieprogram wordt ook aandacht geschonken aan de werkgele genheid in Nederland. Verklaard wordt dat ter realisering van de ontwikkelings plannen jaarlijks ten minste 50 miljoen dient te worden uitgetrokken. Over prijzen staat in het ontwerp-pro- gram: Onvermijdelijke prijsstijgingen dienen te worden gecompenseerd door prijsdalingen in bedrijfstakken waar de ontwikkeling van de produktiviteit niet door een dienovereenkomstige verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden wordt gevolgd. Belasting Over het fiscale beleid wordt verminde ring van de belasting voor ongehuwden bepleit en instelling van een heffing op vermogenswinsten waaronder te verstaan waardevermeerdering van privé-vermo- gens. Behalve aan deze punten wordt in het ontwerp-actieprogram ook aandacht ge geven aan volkshuisvesting, huren, be drijfsorganisatie, ondernemingsraden, be zitsvorming en internationale aangelegen heden. Over de huisvesting wordt gezegd, dat een evenwichtige verhouding tussen de verschillende subsidievormen dient te worden nagestreefd en dat het onwense lijk is, dat voor duurdere woningtypen subsidies worden verstrekt. De verplaatsing van het Marine-Op komstcentrum van Voorschoten naar het Marine-opleidingskamp Hilversum waar tegen de gemeente Hilversum zich krach tig heeft verzet, gaat door. Bij koninklijk besluit is de minister van Defensie ge machtigd de Belemmeringenwet Lands verdediging toe te passen, zodat buiten de gemeente om kan worden gehandeld. Hilversum was sterk gekant tegen de komst van het Marine-Opkomstcentrum omdat de verplaatsing nieuwbouw op het terrein van de marine aan de Noodweg noodzakelijk maakt en deze uitbreiding van de bebouwing de plannen voor een satellietstad in dit gedeelte van de ge meente in de war kan sturen. De kroon heeft beslist dat op grond van de Belem meringenwet aan de Noodweg kan wor den gebouwd voor het Marine-Opkomst- centfum „om redenen van spoed". Dit betekent, dat buiten het gemeentebestuur van Hilversum om een bouwvergunning kan worden verleend en houdt ook in, dat van alle bepalingen die het eventueel ver lenen van een vergunning zouden kunnen tegenhouden, ontheffingen kunnen worden verleend. Nieuwe pier. Op donderdag 17 septem ber zal de burgemeester van Den Haag in Scheveningen met behulp van een dragline enkele kubieke meters zand afgraven en aldus een begin maken met de werkzaam heden voor de bouw van een nieuwe pier in Scheveningen. Woekeraar. De rechtbank te 's-Gra- venhage heeft een 83-jarige geldschieter veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van acht maanden en een boete van 4000.Deze geldschieter, die de bijnaam „De Shylock van het Bezuiden- hout" had gekregen leende geld uit tegen een exorbitante rente. De officier van Justitie had een gevan genisstraf van één jaar gevorderd, maar de rechtbank hield er rekening mee dat de man oud en verlamd is en aan een hart kwaal lijdt. Tram verdwynt. De gemeenteraad van Kleef heeft besloten aan de Rheinisch Westfalische Strassenbahngesellschaft toe stemming te geven de verouderde elektri sche tram KleefBeek bij Nijmegen op te heffen en te vervangen door moderne auto bussen. De lektrische tram dateert reeds uit het begin van deze eeuw. Begin 1960 zullen op de route KleefWylerBeek bussen gaan rijden. De katholieke werkgemeenschap van de Partij van de Arbeid heeft in Zeist haar jaarlijkse zomerconferentie gehouden. Dr. ir. A. Vondeling, oud-minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft gesproken over het thema „Wat is nu eigenlijk progressief?" Hij zei onder meer dat uitbouw van de democratie par lementair moet geschieden door sneller beslissingen (opheffing Eerste Kamer), op economisch gebied door het openbre ken van de „geheime economie der wei nige bewindvoerders", op sociaal gebied door een halt toe te roepen aan „de voort durend onrechtvaardiger wordende in komensverdeling" en het bevorderen van een actieve gelijke-kansen-politiek naast een actieve cultuur-politiek. Dr. Vondeling vroeg zich ook af, of niet tussen 30 en 40 jaar een ieder een reële tweede keuze mogelijkheid zou moeten krijgen door zich eventueel een jaar lang te kunnen wijden aan de opleiding voor een nieuw beroep. Over het onderwerp Partij van de ar beid of partij van de arbeiders?" hebben de Tweede-Kamerleden de heer Evert Ver meer, voorzitter van de P.v.d.A. en de heer J. Reehorst gesproken. De heer Ver meer betoogde dat ondanks geestelijke verdeeldheid ons volk aan een wezenlij ke samenleving gestalte moet geven in vrijheid en verdraagzaamheid. De econo mische, sociale en culturele begrippen zijn geen zaak van tactiek, belang of bevoor rechting, maar van rechtvaardigheid. De heer Reehorst zei dat de katholieke milieus veelal nog zo gesloten zijn, dat men het andere vaak niet kan kiezen, al leen al omdat men het in feite niet leert kennen. Werkelijke vi-ijheid tot kiezen ont breekt veelal eveneens. Hij ging na op welke punten de P.v.d.A. haar weerklank ook bij het katholieke volksdeel nog zou kunnen vergroten. Belangrijker achtte hij echter een wijziging in de mentaliteit van het katholieke volksdeel, die niet door po litieke middelen kan geforceerd worden, doch van binnen uit moet groeien. Pater S. Kreijkamp sprak over „de ge volgen van het isolement voor de habitus van de Nederlandse katholieken". Na de geschiedenis van het isolement te hebben geschetst zeide hij o.m.: „Ten slotte werd ons historisch isolement een kunstmatige wijze van bestaan, die werkelijkheidsver- lies, wanbegrip, vooroordeel en een valse militante houding, zelfs bij niet of nauwe lijks praktiserenden, ontwikkelde". De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: E. Binsbergen, bakker, Havenstraat 2 te Zaandam. Rechter-Commissaris: mr. Pe tersen. Curator: mr. C. J. Doorenbos, ad vocaat en procureur te Wormerveer, Zaan- weg 66. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: G. v. d. Steen, cham pignonkweker, de Noostraat 45 te IJmui- den, Rechter-Commissaris: mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. J. W. Crefeld, advo caat en procureur te IJmuiden, Zeeweg 278; D. van Nimwegen, Tuinstraat 25 te Beverwijk. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur te IJmuiden, Zee weg 278; P. Dekker, wed. van A. H. Verdam, Ooievaarstraat 72 te Zaandam, hand. onder de naam Technisch Handels bureau Verdam. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, advocaat en procu reur, Zaanweg 66, te Wormerveer; J. J. Commandeur, chauffeur, Bennebroeker- dijk 8, Haarlemmermeer. Rechter-Commis saris: mr. J. P. Petersen. Curatrice: mr. E. A. J. ScheltemaConradi, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 63; P. Geldermans, koopman in groen ten, Wilgenhofstraat 22 te Beverwijk. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. O. Baron, advocaat en pro cureur, Breestraat 95a te Beverwijk; De Vennootschap o/'f Dimar, Spaarne 59. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Cu rator: mr. J. O. Baron, advocaat en procu reur te Beverwijk, Breestraat 95a; De nalatenschap van Hendrik van Veelen, ge woond hebben te Beverwijk, Javastraat 7. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. W. Boers, Prins Mauritslaan 113, te Overveen. Bij vonnis van de rechtbank is, na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dei- rechtbank, waarbij de Vennootschap onder de firma Jonker Zoon, gevestigd en kan- toorhoudende te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, en haar vennoten: F. Jonker en F. H. J. Jonker, beiden expedi teur, wonende te Nieuw-Vennep, Venne- perweg 747, in staat van faillissement zijn verklaard, met benoeming van mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Met ingang van 2 juni 1959 is voor de tijd van anderhalf jaar, definitief surséan ce van betaling verleend aan: J. Kruishaar, Azaleastraat 18 te Aalsmeer. Bewindvoer der is mr. J. G. Bettink, advocaat en pro cureur te Haarlem.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11