Spaanse traditie en Zweedse vernieuwing op de Jaarbeurs PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Spoedige opneming onderhandelingen met de „zeven" bepleit Wereldnieuws De zomer duurt voort Het Europese Parlement en de Vrijhandelszone 2 Prospectus Provincie Gelderland Vromen deed goede zaken Bij Batoe Djamoes gaat het goed HET EEG-BUITEN- TARIEF VOOR 1960 GEREED Invasie van Nederlandse tabakshandel te Bremen De weekstaat Circulatie gedaald Saldo banken gestegen Geen devaluatie van het Turkse pond HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK I1—-=-*! Gunstige gang van zaken bij Van Wessem Ver. Bezit had meer dan twee maal zo hoge winst *1 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 (Van een onzer redacteuren) Na de grote toeloop op de eerste beurs- dag is het gisteren bepaald stil geweest op de Utrechtse Najaarsbeurs. Het legioen- der kijkers had wegens de tropische hitte verstek doen gaan, maar ook de zakelijke belangstelling was over het algemeen zeer gering. Slechts in enkele branches konden affaires van enige omvang worden ge daan. Het gros der exposanten had vrij wel niets anders te doen dan duimen draaienen hop en-op-beter. En dat terwijl de tweede beursdag doorgaans, als „dag van de buitenlandse inkopers", de hoogste revenuen pleegt af te werpen. Bevredigend was het bezoek eigenlijk alleen in de parterre van het Vredenburg- complex. De meeste belangstelling con centreerde zich hier op de collectieve in zending van Spanje, dat voor het eerst sinds lange tijd weer met een keurcollectie van vrijwel alle nationale produkten ter beurze verschenen is. Grote, kleurige affiches van stierengevechten geven de gewenste couleur locale aan deze wapen schouw der Spaanse industrie, waarbij het hoofdaccent ligt op de kunstnijverheid. Helaas echter kan lang niet alles van het geëxposeerde de toets der goede smaak doorstaan, want een deel van het hier bijeengebrachte is toeristenkitsch van het onzuiverste water. „Koddige" karikaturen van Don Quijote en Sancho Panza, van picadores en andere „typisch-Spaanse" symbolen, uitgevoerd in goedkoop ijzer drijfwerk of als draadplastieken, vullen meerdere vitrines, waarin voorts ook de kanten mantilla's en de klederdracht poppen in fabrieksuitvoering een voor name plaats innemen. „Modern antiek" Maar naast dit „Espana de las cas- tanetas" „het Spanje van de castag netten", zoals al deze kitsch in de (Spaan se) wandeling heet, zijn er ook mooie en eerlijke dingen: een aantal sublieme émails, prachtig edelsmeedwerk en enkele staaltjes van bijna middeleeuwse schrijn werkerskunst, zoals dat exquise schrijf bureau, ingelegd met vele soorten hout. dat op de onderkant van het schrijfblad een houtmozaïek, voorstellende een of an dere roemruchte veldslag uit de strijd tegen de Moren, draagt. Een prachtig stuk, dat echter volgens onze normen alleen nog in een museum thuishoort. Senor A. Fernandez Alcala, persattaché van de Spaanse ambassade, vertelde ons echter, dat zulke „moderne antieke" meubelstuk ken in zijn land nog grif een markt vinden, evenals trouwens in Zuid-Amerika en in de Verenigde Staten. Datzelfde geldt voor het Spaanse glas werk, dat voor een deel stellig ka rakter heeft, maar qua vormeeving zeker vijftig jaar bij de rest van West-Europa Blijkens het verschenen prospectus der reeds aangekondigde lening van de Pro vincie Gelderland zal de inschrijving zijn op 15 september en de storting op 1 okto ber. Van het bedrag van 10 miljoen (4 1/4 percent 30-jarige obligaties in stuk ken van nominaal 1.000 tegen 99 percent) is reeds 3 miljoen op inschrijvingsvoor- waarden geplaatst. Ter inschrijving wordt dus aangeboden 7 miljoen (bij Theodoor Gillissen). Beursnotering zal worden aan gevraagd. De aflossing zal geschieden in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste termijn vervalt 1 oktober 1970. Ver vroegde aflossing is niét toegestaan vóór 1 oktober 1969, en wel tot en met 30 septem ber 1974 tegen 101% percent, daarna slechts tegen 101 percent. De lening strekt niet tot financiering van zuiver provinciale ka pitaalsuitgaven, maar om de mogelijkheid te openen aan gemeenten in de provincie Gelderland leningen te verstrekken voor het uitvoeren van dringend noodzakelijke werken, aldus het prospectus. De directie van Vromen en Papierfabriek „Doetinchem" n.v. te Doetinchem deelt mede, dat de gang van zaken gedurende het eerste halfjaar 1959 zeer bevredigend is geweest. De resultaten waren hoger dan die in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Alle afdelingen van het be drijf zijn zeer goed van orders voorzien, zodat ook voor het tweede halfjaar 1959 goede verwachtingen bestaan. Naar aanleiding van de berichten, die de directie van de Landbouwmaatschappij Batoe Djamoes n.v. de laatste weken heeft ontvangen is zij over de gang van zaken van de onderneming in Ecuador bijzonder tevreden. Dit werd in de heden gehouden jaarvergadering medegedeeld. Ecuador is een land waar de valuta stabiel is, aldus de directie. De Cultuurmaatschappij Trans- atlantica bezit, door een omwisselingsaan bod, thans 96 percent van het aandelen kapitaal van Batoe Djamoes. Een hoekje van de Spaanse stand. Kostbare unica prijken er naast pseudo-„kunstzinnige" bazaarartikelen. ten achter is. Grillig-gevormde, zwaar- geornamenteerde vazen en zelfs drinkser- viezen schijnen aan de andere kant van de Pyreneeën nog altijd de laatste mode te zijn, en dan hoe pompeuzer hoe liever. Het toppunt van luxe zijn vazen als kathedralen, ingewikkelde bouwsels van glas, waarin nu eens barokke, dan weer gothieke of moorse elementen overheersen. Voor het eerst exposeren de Spanjaar den in Utrecht ditmaal de voortbrengselen van hun middelzware industrie: lichte motorrijwielen met een cilinderinhoud van 125, 150 en 200 cc. in een eenvoudige, maar op het oog zeer solide uitvoering, wasmachines van allerlei soort, waaronder een volautomatische van het Amerikaanse type. elektrische naaimachines en wat dies meer zij. De schoenenindustrie is vertegen woordigd met een grote collectie hyper moderne pumps, kennelijk geïnspireerd op Italië en voorzien van de spitste neuzen die men ooit aan damesschoenen zag. Op onze aarzelend opgeworpen vraag of de Nederlandse vrouw deze miniatuurschoen tjes wel zou kunnen dragen, antwoordde onze gids: „De Spaanse ook niet, maar zij doet het desondanks". Natuurlijk ontbreken ook het Spaanse aardewerk, de befaamde produkten van de lederwarenindustrie en de textielnijver heid niet; de laatste toont onder meer een collectie kinderjurken, die hoewel soms ietwat simpel van snit, vaak van bij zonder fraaie borduursels voorzien zijn. „Spoforkni" Aan de Spaanse expositie grenst de col lectieve stand van Zweden. De uitersten raken elkaar, kan mën zeggen! Want'- hier domineert de moderne vormgeving. De belangrijkste nieuwtjes zijn hier een vier kante dekschaal van gepolijst vlekvri staal, waarvan het deksel, omgekeerd, eveneens als schaal gebruikt kan worden, en enkele nieuwe tafelbestekken, waarvan vooral het door Forssel ontworpen model „Spoforkni" (voor: spoon, fork, knive) op valt. Dit in de vorm van een deltavleugel uitgevoerd stuk eetgerei kan als vork, als mes èn als leper gebruikt worden, en al verwacht de fabrikant daarvan nu niet direct een revolutie in de eetgewoonten, voor jonge kinderen en invaliden kan dit drie-in-één bestek een uitkomst zijn. Naar wij vernemen heeft de heer J. Rey, lid van de Europese Commissie van de E.E.G., in Brussel op een commissie-ver gadering van het Europese Parlement ver klaard, dat voor het einde van dit jaar de gemeenschappelijke buitentarieven van de Europese Economische Gemeenschap ge reed zullen zijn. In 1960 zullen deze tarie ven op de dan in Tokio te houden bijeen komst van het G.A.T.T. door een delegatie van de Europese Commissie worden toege licht. Aanvankelijk hadden de ministers van de zes landen besloten, dat deze tarieven voor eind 1960 zouden worden vastgesteld. De gezamenlijke tarieven zullen, naar de heer Rey mededeelde, „eerder laag dan middelhoog" zijn. „Er wordt gestreefd naar een verlichting, niet naar een verzwaring" voegde hij hier aan toe Het gaat hier om een aantal produkten waarover de minis ters destijds overeenstemming konden be reiken. (Vqn onze correspondent in Bonn) Naar het Handelsblatt van de achtste dezer meldt spreekt men in deze dagen te Bremen van een invasie van Nederlandse tabakshandelaren, die grote belangstelling aan de dag leggen voor de tabaksinschry- ving van negen tot en met elf september. Deze belangstelling is een gevolg van het besluit van de Verenigde Delimaatschap- pyen en de Senembah om de Nederlandse sigaren-industrie, de tabakshandel en de tabaksmakelaars volledige vrijheid te ge ven op het stuk van de inkoop van Indone sische tabak te Bremen. De eerste tabaksinschrijving in juli had geen Nederlandse kopers aangetrokken. Thans rekent men er op dat de Nederland se tabakshandelaren via de toegelaten ze ven Bremer makelaren wel zeker aan bod zullen komen. Van Nederlandse kant staat men daarbij vast op de markt, omdat in ons land vergeleken met andere Europese landen de tabak fiscaal minder zwaar be last wordt en men dus bereid zou zijn flinke prijzen te betalen. Geen ons Er dreigt voor de Nederlandse hande laars evenwel een nieuwe kink in de ka bel. Het Bremer tabakskantoor, waar de inschrijving plaats vindt heeft bij de Deli- maatschappijen en de Senembah om in lichtingen gevraagd of haar mededeling aan de Nederlandse handelaren ook geldt voor handelaren uit België, Denemarken, Zwitserland en de Bondsrepubliek, met andere woorden: of de Delimaatschappij ook deze handelaren garandeert, dat zij vrijuit zullen gaan bij aankoop van de omstreden tabak en niet achteraf aange sproken zullen worden om een schadever goeding te betalen. Geeft de Delimaat schappij deze garantie niet schriftelijk dan zou het Bremer tabakskantoor niet van plan zijn ook maar een ons tabak aan de Nederlandse handelaren te verkopen. De bankbiljettencirculatie laat, blijkens de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 7 september, een flinke inkrimping zien van 119 miljoen. Nadat vorige week de biljetten een hoogtepunt voor het jaar hadden bereikt van 4411 miljoen, het geen gebruikelijk is voor deze tijd van het jaar, mag deze inkrimping met meer dan f 100 miljoen zeer bevredigend worden ge acht. In de resterende maanden van het jaar plegen er meer biljetten terug te ko men dan uit te gaan en hiermee is thans een goed begin gemaakt. Opmerkelijk in deze weekstaat is het nieuwe laagterecord van de voorschotten. Door een aflossing van 10 miljoen zijn zij beland op het uitzonderlijk lage niveau van 11,4 miljoen. De banken zelf zagen hun saldo met een flinke ruk omhoog gaan waardoor zij, op 460 miljoen, weer bo ven het vereiste gemiddelde zijn gekomen, dat bij een percentage van 7 percent ge steld mag worden op circa ƒ430 miljoén. Deze stijging van de banksaidi is een ge volg deels van de terugvloeiing der bank biljetten en deels van de daling van het saldo der schatkist. Deze is verminderd met ruim 33 miljoen. De staat heeft in de afgelopen week moeten betalen 42 miljoen aan rente en aflossing staats schuld en 116 miljoen aan aflossing schatkistpromessen. Gezien het feit, dat het Rijk daarnaast nog andere posten heeft moeten betalen, moet wel een zeer behoorlijke stroom belastingen zijn bin nengekomen. De Centrale Bank heeft 3 miljoen schatkistpapier verkocht op de open markt. In de deviezenpesitie kwam nage noeg geen verandering. De wijzigingen die zijn opgetreden in de goudvoorraad en de convertibele valuta zijn niet van beteke nis. Op de geldmarkt is de toestand op het ogenblik vrij krap. Call money bleef 1 1/4 percent. De Turkse minister van Financiëen heeft de door Turkse dagbladen gelan ceerde berichten over mogelijke devalu atie van het Turkse pond tegengesproken. De minister noemde deze geruchten, die werden gelanceerd ter gelegenheid van het bezoek van een missie van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking, de O.E.E.S., aan Turkije totaal ongegrond. „Een dergelijk vraagstuk", aldus een in Ankara uitgegeven com- muniuqé „is in het geheel niet ter sprake gebracht, noch met de missie van de O.E.E.S., noch met die van het Interna tionale Monetaire Fonds". Advertentie Zullen we straks op een terrasje gaan zitten Goed, maar ik moet eerst even naar het postkantoor, om te sparen ...U etitött. Het Belgische lid van de Europese Commissie van de E.E.G., Rey, heeft in Brussel verklaard, dat op korte termy'n een beslissing dient te worden genomen over bet te volgen beleid om tot een vryhandelszone te komen en dat „de periode van studie dient te worden afgesloten." De heer Rey, tevens voorzitter van de door de zes landen van de Europese ge meenschappen ingestelde speciale commissie voor deze kwestie, zei op een vergade ring van de commissie voor de handelspolitiek en voor de economische samenwerking met derde landen van het Europese Parlement dat het ontbreken van een gemeen schappelijk standpunt van de E.E.G.-landen jegens de zeven landen, die in Stockholm hebben besloten tot de instelling van een vrijhandelszone, aanleiding geeft tot moei lijkheden in de gemeenschappen. Doordat er geen gemeenschappelijk standpunt kan worden bereikt, wordt ook het streven naar een gemeenschappelijke handelspolitiek van de zes landen bemoeilijkt. Daarbij zijn al verschillen in de uitgangspunten: het ene land legt het accent op het politieke, het andere op het economische aspect van het te voeren beleid. De heer Rey betoogde voorts, dat de splitsing tussen de „zes" en de „zeven" ook van invloed is op de samenwerking in Atlantisch verband. „Een oplossing van deze kwestie zal zowel ten goede komen van de NAVO als van de gemeenschap pen", aldus betoogde hij. De heer Rey zei voorts, dat de mogelijkheden om via de organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking tot een oplossing tus sen de zes Euromarkt landen en de „groep van Stockholm" te komen gering zijn te achten. Direct contact met deze zeven lan den bood naar hij zeide de beste kansen. Uitgangspunt voor de discussie in de commissie was een rapport van mr. P. A. Blaisse, waarin twee mogelijkheden worden aangegeven om het gesprek over de Europese economische associatie weer op gang te brengen. De eerste is om de onderhandelingen te hervatten via de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking met inachtneming van de bereikte resultaten. De tweede is direc te onderhandelingen met de „zeven" waar bij 'de ministerraad van de E.E.G. de Europese Commissie zou kunnen belasten met dit gesprek. De zeven landen zouden een soortgelijke werkwijze kunnen, volgen: In het rapport wordt daarbij de inschake ling van het secretariaat van de O.E.E.S: bepleit. Een suggestie van de heer Blais se om een commissie van drie wijze man nen te benoemen bleek weinig bijval in de commissie te krijgen. Ook de heer Rey bleek geen voorstander van een derge lijke stap, waarbij hij wees op de bestaan de instelling in Europa. Overigens was de instelling van een dergelijke commissie uitsluitend bedoeld om de technische voorbereidingen voor hiernieuwd overleg te treffen. De kwestie van de Eruopese De gang van zaken is in de eerste drie maanden van het per 1 juni begonnen boekjaar van de n.v. Houthandel v/h Van Wessem en Co. te Zaandam gunstig ge weest, aldus werd desgevraagd medege deeld in de heden te Amsterdam gehouden jaarvergadering. De aankoopprijzen in de Scandinavische landen zijn sterk stijgende en de directie hoopt dat de detailprijzen zich daar spoedig bij zullen aanpassen. Zij liet het aan aandeelhouders zelf over een conclusie te trekken uit de post voor raden, die op de balans per 31 mei parais- seert met een bedrag van 1.689.672 (vorig jaar 989.694). Het bestuur bleek het met aandeelhou ders eens te zijn dat de agioreserve ad 55.215 op een of andere wijze aan aan deelhouders dient te worden uitgekeerd. Ook het afstoten van de ingekochte eigen aandelen is door het bestuur verscheidene malen besproken. Op het ogenblik wordt de fiscale kant van deze zaak bekeken. Door een dotatie van 310.016 aan het pen sioenfonds is in de bestaande pensioenver plichtingen voorzien, doch het gehele pen- sioenvraagstuk is nog niet opgelost. economische associatie zal deze maand verder worden besproken in de komende zitting van het Europese Parlement in Straatsburg. Aan inkomsten over het boekjaar per 30 juni 1959 heeft de n.v. Vereenigd Bezit van 1894 te Rotterdam geboekt 568.143 222.510). Na aftrek van onkosten ad 35.884 14.821) resteert een winst van 532.259 207.689). Voorgesteld wordt, zo als gemeld, 10 percent dividend, waarvan 4 percent in aandelen ten laste van de agioreserve (vorig jaar 8 percent waarvan 2%°/o in aandelen uit de agioreserve). Het maatschappelijk kapitaal werd ver hoogd van 10 miljoen tot 25 miljoen. Het geplaatste kapitaal steeg van 2.881.250 tot 8.621.250 en de beurswaarde der aan- delenportefeuille van 4.119.863 tot 17.208.748. De waarde van een aandeel groot nominaal 50.bedroeg per 30 juni 107.60. In aanmerking nemend de uitke ring van een agio-bonus van 2XA percent .zegt het verslag, dat in het afgelopen boekjaar de waarde met 42.4 pefóêrif T<1 gestegen. De groei van het'bedrijf zette zich in versterkte mate voort. Het aandeel van de vennootschap heeft zich een eigen plaats op de beleggingsmarkt weten te verwerven, aldus de directie, die meent dat door het uitgeven van een coupure van 50 het fonds in ruimere mate binnen het bereik komt van de zich steeds uitbreidende kring van kleine beleggers, die zodoende de gelegenheid krijgen om ook met een be scheiden bedrag belang te nemen bij de aandelenmarkt. Volgens de directie is er reden te veronderstellen dat het rende ment op aandelen, dat hier te lande ge durende verscheidene jaren aanmerkelijk hoger heeft gelegen dan dat in enige buur landen en in de Verenigde Staten, in een stadium verkeert van aanpassing aan een peil, dat min of meer internationaal is te beschouwen. Bij afsluiting van het boek jaar was het bezit der vennootschap als volgt belegd: 50,7 percent in Nederland, 25,7 percent in internationale fondsen met zetel in Nederland, 19,6 percent in de Ver. Staten, 3,4 percent in Canada en 0,6 per cent in diverse gebieden (vorig jaar res pectievelijk 49,4, 27, 19,9, 1,5 en 2,2). 51. De komst van de doodgewaande rid der joeg de rovers de stuipen op het lijf. De krijger zag er dan ook wel akelig uit, want Panda had hem een laken om de schouders gehangen, dat nu spookachtig wapperde in de wind. En het strijdros brieste en hinnikte op een afschuwelijke manier. Dat deed het alleen maar, omdat het zo'n hekel had aan hard lopen, maar ook deze geluiden zaaiden schrik en ont steltenis tussen de rovers. „De geest van de ridder!", riepen zij schril. „Hij komt bij ons spoken! Vlucht, makkeren, anders zijn we verloren!" Struikelend en krijsend renden zij weg. Ja, ook de hoofdman! Hij was anders voor geen kleintje vervaard, maar spoken gaven hem de koude ril lingen. Smithy ving intussen met een ge oefende beweging de jonkvrouw op, die zoals te verwachten was bewusteloos ineenzeeg. „Heli's bells", gromde hij. „Dit is even een achterlijk land. Niet alleen vallen vrouwen hier om de haverklap flauw, er bestaan zelfs nog spoken. En als je het mij vraagt, nog echte ook! Alleen begrijp ik niet, wat die kleine Panda erbij doet. Een spook is toch eigenlijk geen ge zelschap voor zo'n jong kereltje!" Panda scheen zich echter best op zijn gemak te voelen. „Het gaat goed, mijnheer de rid der!", juichte hij. „Kijk ze eens wegrennen! Ze zijn als de dood voor u. M-maar snapt u datZe vluchten naar het kasteel van de hertog. Wat zou dat betekenen?" Bij de stichtingen spaarbank van de Boeren leenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in augustus 1959 respectievelijk 146.400.000 en I 90.000.000, zodat, er een spaaroverschot was van i 48.400.000. In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot 46.100.000. Bandieten. Drie Siciliaanse bandieten heb ben dinsdagochtend in de omgeving van Palermo een politieman doodgeschoten, nadat zij tevoren 3 auto's hadden aan gehouden om de inzittenden te bero ven. In de omgeving werd het lijk ge vonden van een jongeman, die waar schijnlijk tot de bandieten behoorde. Gouverneur. De gouverneur van Brits- Guyana, Sir Patrick Renison, is be noemd tot gouverneur van Kenya als opvolger van Sir Evelyn Baring. Sir Evelyn, die zeven jaar gouverneur van Kenya is geweest, zou aanvankelijk in mei reeds aftreden. Hij ligt op het ogenblik met koorts te bed. Hij heeft een dertienjarig Ismalitisch meisje van verdrinking gered, doch kwam na de redding zelf in moeilijkheden en moest door een ander aan wal gebracht wor den. Beloning. De Kamer van Koophandel van Little Rock, de hoofdstad van de Ame rikaanse staat Arkansas, heeft 'n belo ning van 25.000 dollar uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de arresta tie en veroordeling van de personen die verantwoordelijk zijn voor drie bom aanslagen. Het kantoor van de school raad, het privé-kantoor van de burge meester en een stationwagen van de brandweer werden beschadigd. De fe derale recherche (F.B.I.) heeft een des kundige uit Washington gezonden om te helpen bij het onderzoek. Veiling. Handelaars en souvenirjagers be volkten dinsdag het grote herenhuis van wijlen koning Feisal van Irak na bij Londen Airport waar auto's, meu belen en tapijten van de vermoorde mo narch werden geveild. Een Londense handelaar kocht voor ruim 50.000 gul den een Rolls Royce (phantom IV 1953) die voor kroonprins Abdoel Illah, oom van de koning, was gemaakt. De op brengst van de veiling zal worden be heerd totdat is uitgemaakt aan wie het geld toekomt. Verantwoordelijk. De Indische commu nisten hebben de verantwoordelijkheid voor de voedselrelletjes in Calcutta, waarbij 39 mensen om het leven kwa men, voor hun rekening genomen. „Het is laster te zeggen, dat de beweging in handen van straatschenders raakte", zei een communistisch parlementslid tegen journalisten. De militairen die enkele dagen geleden naar Howrah en Calcutta waren gedirigeerd, zijn terug getrokken. Moord. De Iraakse advocaat Djamil is op het vliegveld van Beiroet door een on bekende neergeschoten en gedood. De moordenaar ontsnapte. Djamil, die na de Iraakse revolutie met zijn gezin naar Libanon was gevlucht, was de zoon van oud-minister Djamil en de schoonzoon van de Iraakse oud-pre mier Tewfik El Soeeidi. Roof. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft bekendgemaakt, dat maandag een Israëlisch officier in de nabijheid van de Egyptische grens is doodgeschoten en beroofd. Hij was tij dens oefeningen in de Negev-woestijn zijn onderdeel kwijtgeraakt. Graf. Het lichaam van een man, die naar schatting meer dan tweeduizend jaar •geleden rfïoet hébben geleefd, is bij óp- gravingen in laagveen te Neumün- ster in Duitsland gevonden. Volgens deskundigen is het stoffelijk overschot goed geconserveerd en lijkt het erop of de man werd terechtgesteld. Twee stokken lagen kruiselings over zijn borst. Omvorming. Het elektronisch instituut van de Westiapanse Kyoto-universi- teit heeft een typemachine ontwik keld die de trillingen van de menselij ke stem in Romeinse letters kan omzet ten. Schandpaal. Achttien bezoekers van speel holen, onder wie een vrouw, werden gisteren door de straten van Djakarta geleid, met op hun borst een plakkaat waarop stond geschreven: „Wij zijn beroepsdobbelaars". Volgens de dag bladen werden de spelers door het pu bliek, dat deze wijze van bestraffing kennelijk toejuichte, uitgejouwd. Doodstraf. De Westduitse taxichauffeurs zullen morgen na het middaguur een staking van een kwartier houden ter bekrachtiging van hun eis, dat de dood straf weer wordt ingevoerd vanwege het grote aantal moorden op taxi-chauf feurs sinds de afschaffing van de dood straf in 1949. Naar schatting werden sindsdien 150 taxi-chauffeurs door pas sagiers vermoord, ongeveer 120 door personeel van de geallieerde strijd krachten. Dit jaar werden drie taxi chauffeurs in West-Duitsland ver moord. Het K.N.M.I. deelt mede: Van Ierland tot de Balkan en van de Py reneeën tot Finland heerst nog steeds fraai nazomerweer onder invloed van een groot hogedrukgebied waarvan het cen trum zich nu boven Duitsland bevindt. De depressie-activiteit concentreert zich in hoofdzaak in de omgeving van Groenland. Het frort van een depressie, die van IJs land naar Jan Mayen trok, brengt wat re gen in Schotland, maar kan niet ver over de Noordzee doordringen. Aangezien het hogedrukgebied van ande re zijden niet bedreigd wordt, kan nog steeds op aanhouden van het zonnige en droge nazomerweer worden gerekend. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. 00 So 5'C ZS Donderdag 10 september Zon op 6.04 uur, onder 19.09 uur. Maan op 14.48 uur, onder 23.48 uur. Maanstanden 9 sept. 17 sept. 25 sept. 23.07 uur 1.51 uur 3.22 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 september Hoog water 7.45 en 20.12 uur. Laag water 3.26 en 15.39 uur. Donderdag 10 september Hoog water 8.44 en 21.16 uur. Laag water 4.11 en 16.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot ^5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder onbewolkt zzo 23 0 Ypenburg onbewolkt windst. 25 0 Vlissingen onbewolkt O 24 0 Eelde mist ono 26 0 De Bilt onbewolkt ozo 26 0 Twente onbewolkt windst. 26 0 Eindhoven onbewolkt windst. 25 0 Zd Limburg onbewolkt zo 24 0 Helsinki onbewolkt nw 16 0 Stockholm onbewolkt wnw 0 Oslo half bew. nno 23 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 20 0 Aberdeen licht bew. w 24 0 Londen onbewolkt n 26 0 Amsterdam onbewolkt 0 24 0 Brussel onbewolkt windst. 24 0 Luxemburg onbewolkt nno 22 0 Parijs onbewolkt windst. 26 0 Bordeaux onbewolkt o 26 0 Grenoble zwaar bew. windst. 23 0 Nice onbewolkt n 24 0 Berlijn onbewolkt w 24 0 Frankfort onbewolkt O 24 0 München onbewolkt windst. 20 0 Zürich mist windst. 21 0 Genève onbewolkt windst. 22 0 Locarno onbewolkt O 22 0 Wenen half bew. wzw 21 0 Innsbruck onbewolkt windst. 24 0 Belgrado mist windst. 0 Athene zwaar bew. n 0 Rome onbewolkt windst. 26 0 Ajaccio onbewolkt windst. 25 0 Madrid regenbui nno 28 0,1 Mallorca onbewolkt windst. 27 0 Lissabon half bew. nno 29 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2