Koningin opende in Slotervaart Rode Kruis-laboratorium Mode r 4-voudige werking... extea geneeskracht! Chefarine E Bijeenkomst van deskundigen Van dag tot dag <T^ra.at<dto<zl ^"Hoe is het ontstaan?^ 3 j Apen van dorst omgekomen Tijdens het vervoer van Tilburg naar Stockholm Tot levenslang veroordeelde vrijgelaten Kerkelijk nieuws Tien jaar Gesprekcentrum Koningin zal lustrum- bijeenkomst bijwonen Koopt het rijk een huis voor prof. De Quay? HMH Diefstal van tramkaarten bracht verduistering aan het licht A frekenchef van A mster- damse tram gearresteerd KLEINE VRIJHANDELSZONE Minister in jacquet bij sluiting Kamerzitting Op de Ongewenst bezoek van zigeuners Dit woord: BENARD J WOENSDAG 9 SEPTEMB ER 1959 Er valt uit Russische uitlatingen nog steeds een zeker optimisme te constateren ten aanzien van het komende gesprek tussen Eisenhower en Kroesjtsjev en men zou daarbij, ondanks alle kwalijke prak tijken der Sovjetrussische strategie, on willekeurig tot de conclusie kunnen komen dat er van die zijde een werkelijk ver langen tot nadere kennismaking bestaat ware het niet dat die kwalijke praktijken intussen nog steeds een woordje mee spreken. Wanneer Kroesjtsjev verklaart dat de voornaamste oorzaak van meningsverschil len tussen Oost en West gelegen is in een gebrek aan kennis van en begrip voor el kanders nationale wezenstrekken, moet men met verbazing vernemen dat de Sovjet-Unie en haar satellieten jaarlijks ongeveer honderd miljoen dollar besteden aan een bestrijding van die kennis en dat begrip, namelijk door een ontzaglijk net van stooi-zenders te exploiteren die niets anders doen dan hun nare fluit- en piep- concerten de ether in te blazen. Een vol komen onproduktief en negatief gedoe, dat dateert uit een verouderde denkperiode, toen men nog meende dat isolatie en dom- houderij een geheel miljoenenvolk zouden kunnen vrijwaren voor vreemde ge dachten smet ten. Dat die denkperiode achter de rug is, heeft een man als Kroesjtsjev volledig begrepen. Hij heeft in zijn land en in de satellieten de kiemen zien opschieten van universele denkbeelden en zijn politiek naar binnen en naar buiten daaraan schoorvoetend aangepast En toch gilt het leger van stoorzenders nog steeds zijn navrante lied als een bende waanzinnigen die tot niets rede- lijkers in staat zijn dan tot het doelloze, redeloze geluid. Een kostbare antikwiteit, die noch de propagandistische radio-uit zendingen uit het Westen vermag te ont zenuwen, noch beletten kan dat de opvat tingen en denkbeelden van vrijere mensen overwaaien naar de akkers van het zo vruchtbare Russische denken. De radio is, zoals andere contactmedia van de moderne techniek, ontgroeid aan nationale omgrenzingen. Zij is er om haar aandeel te leveren in de algemene kennis der mensen omtrent elkander. Zij geeft niet, evenmin als andere contactmedia, altijd de waarheid en de objectiviteit. Doch daardoor is zij niet gevaarlijker of slechter dan het boek, het gesproken woord van mens tot mens, het diplomatieke verkeer, de pers; de subjectiviteit is nu eenmaal de aan alle menselijke contact inherente factor, die echter uiteindelijk toch weer zijn rol vervult in de onthulling van de noodzakelijke feiten. Kostbaar en nutteloos, verouderd en be lachelijk; dat zijn de stoorzenders, evenals alle andere pogingen om in de samenge smolten wereld van vandaag de mensen te beletten te horen, te zien en te denken. Alleen de openlijke poging daartoe im mers tekent de bedrijver ervan tot een onwaarachtige, leugenlievende, de werke lijkheid vrezende dwingeland. Een zending apen uit Nederland is dins dag in deplorabele toestand in Stockholm aangekomen. Van de 250 dieren waren er tien dood, waarschijnlijk omgekomen van dorst. De andere lagen bewusteloos in hun kooien. Zij leefden op, toen zij water kre gen. Een firma uit Tilburg had de dieren ver kocht aan het Zweedse nationale bacterio logische laboratorium. Het laboratorium geeft alle schuld aan de Nederlandse fir ma omdat die de verantwoordelijkheid had voor het vervoer. Volgens een veearts wa ren de twintig kooien waarin de beesten vervoerd werden te klein. De afmetingen waren 85 bij 50 bij 50 centimeter. Drie we ken geleden stierven enkele apen bij een soortgelijk transport. (UPI). De vroegere Utrechtse inspecteur van politie, P. I. M. Thijssen, die wegens wan gedrag in de oorlogstijd op 1 juli 1946 door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam werd veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf, is op vrije voeten gesteld, op dezelfde gronden die voor de vrijlating van Van Geelkerken en Haasc hebben ge golden. Thijssen had reeds wijziging van zijn straf gekregen bij gratiebeschikking. Zijn straf werd hierbij bepaald op 21 jaar en 5 maanden. Aangezien thans tweederde van deze termijn is verstreken en Thijssen zich in de Bredase gevangenis „goed gedra gen" heeft, is hij thans voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Thijssen, die berucht werd door zijn Jo denvervolgingen, was in oorlogstijd ook een half jaar korpschef van de gemeente politie te'De Bilt. Zijn optreden was zelfs de Duitsers te bar, zodat hij enige tijd werd opgesloten in een strafkamp van de S.S. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Wildervank J. M. Visser te Dokkum. Bedankt voor Schiedam J. P. Geels te Haarlem-C. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Nieuw-Weerdinge C. van Wier te Leeuwarden. De Koningin is voornemens de viering van het tienjarig bestaan van het Nederlands Gesprek Centrum op 3 oktober te Utrecht bij te wonen. Deze bijeenkomst zal onder leiding staan van de algemeen voorzitter prof. J.H. Bavinck. Het programma der lustrumviering vermeldt inleidingen van prof.dr. A.A. van Ruler, prof.dr. E.C.F. A. Schillebeeck en dr. J. P. van Praag. Het Nederlands Gesprek Centrum is in 1949 opgericht op initiatief van wijlen prof. dr. Ph. Kohnstamm, samen met het me rendeel van de huidige curatoren. De stichting stelt zich ten doel bij de voor naamste in het Nederlandse volksleven aanwezige richtingen en gi-oepen een be ter inzicht in en een vollediger begrip voor de wederzijdse standpunten en opvattin gen te bevorderen, opdat daardoor de een heid en verscheidenheid, welke in het Ne derlandse volksleven worden aangetrof fen, beter beseft en juister gewaardeerd worden. De minister-president, prof. De Quay zoekt een woning in Den Haag. En daarom bestond er voor de veiling van onroerende goederen, die in het Venduhuis der Nota rissen in Den Haag plaats had, bijzondere belangstelling. Verwacht werd namelijk, dat de Rijksgebouwendienst een bod zou doen op het herenhuis Waalsdorperweg 161, dat bij aankoop de toekomstige wo ning van de minister-president zou wor den. De notaris, ten overstaan van wie de veiling van dit huis plaats had, las, alvo rens tot de veiling werd overgegaan, een groot aantal bijzondere voorwaarden voor. Grote hilariteit verwekten de voorwaar den, dat het pand niet ingericht mag wor den als winkel, slijterij, dansgelegenheid, speelhuis of bordeel. Het eerste bod was 50.000, maar al spoedig liep de prijs op tot ƒ55.000. Toen tenslotte de hamer van de afslager viel, was 60.400 geboden door een makelaar, wiens opdrachtgever onbekend is Over veertien dagen zal het huis worden afgemijnd. Mocht de Rijksgebouwendienst erin slagen dit huis, dat negen kamers bevat, aan te kopen, dan zal het aan de minister-president worden verhuurd. Advertentie Chief Whip >\v op ifp! 2o stuks f. 1.- De op handen zijnde tariefsverhoging van de Amsterdamse tram heeft een ver duistering aan het licht gebracht, die een 50-jarige afrekenchef over een periode van enkele jaren heeft gepleegd. De verduiste ring kwam aan het licht, toen een dief stal van 12.500 aan vijfrittenkaarten werd ontdekt, welke eveneens door de chef was gepleegd. De diefstal van de rit- tenkaarten is een wanhoopsdaad geweest van de afrekenchef, die hiermee de gaten wilde vullen, welke door de verduistering waren ontstaan. De dader, bijna 20 jaar in gemeente dienst was een van de afrekenchefs in de remise, bij wie de conducteurs hun kaartjes betrokken. In de afgelopen jaren eigende de chef zich steeds bedragen toe, hetgeen onopgemerkt bleef, omdat de chef steeds een depot van 35.000 gulden aan tramkaarten onder zich had. Hij vreesde echter dat bij de tariefsver hoging, wanneer alle kaarten zouden wor den ingenomen, de verduistering zou wor den ontdekt. Hij vergreep zich toen aan een zending kaarten, welke voor een col lega was bestemd. De man heeft bekend en is ter beschik king van de Justitie gesteld. Dinsdag zullen in Stockholm de delega ties van deskundigen uit de zeven landen van de Kleine Vrijhandelszone bijeenko men. Zij zullen tot omstreeks 1 november werken aan het opstellen van de tekst van de conventie die onmiddellijk daarna, of in ieder geval voor medio november, door de ministers van Buitenlandse Zaken uit Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitserland en Enge land zal worden ondertekend. Finland zal door de deskundigen, en later door de mi nisters, op de hoogte worden gehouden van de loop der besprekingen. Na bekrachti ging zou zij op 1 januari 1960 in werking kunnen treden, terwijl de eerste verlaging van de douanetarieven, ter grootte van 20 percent, op 1 juli 1960 zou kunnen geschic- den. Commentaar van de Financial Times De Financial Times schreef met be trekking tot het plan voor de Kleine Vrij handelszone, dat de voornaamste aantrek kelijkheid voor Engeland van dat plan is, dat het de dreigende isolatie doet ver dwijnen en de groep landen aan de grens van de Europese Gemeenschappelijke markt bijeenhoudt. „Gehoopt wordt, dat er te zijner tijd toenadering tussen de beide groepen landen zal komen en, dat door nieuwe onderhandelingen althans een grotere vrijheid van handel tussen deze landen tot stand zal komen", aldus het blad. „Het klinkt als een paradox, maar het is niet het bestaan van de Kleine Vrijhan delzone, dat naar het schijnt het meest Koningin Juliana, heeft gistermiddag in aanwezigheid van Prins Bernhard het nieuwe gebouwencomplex van het cen traal laboratorium van de bloedtrans fusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis aan de Albert Plesmanlaan in de Amsterdamse tuinstad Slotervaart offi cieel in gebruik gesteld. Met deze plech tigheid, de belangrijkste gebeurtenis tij dens het bezoek van het koninklijk paar aan de hoofdstad, is een einde gekomen aan de gebrekkige, voordien over de stad verspreide huisvesting van het cen traal laboratorium. Deze openingsplechtigheid kreeg nog een bijzonder reliëf door de aanwezigheid van een achttal vooraanstaande buitenlandse medici, deskundigen op het gebied van de bloedtransfusie, vijftien gedelegeerden van nationale Rode-Kruisverenigingen, de directeur van de Liga van Rode-Kruisver enigingen, de secretaris-generaal van de Raad van Europa en een gedelegeerde van de World Health Organisation. Het koninklijke paar werd ontvangen door burgemeester Van Hall en de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy. In een toespraak gewaagde de minister van de dankbaarheid voor de belangrijke bijdrage, die het laboratorium heeft gele verd aan de praktische uitoefeningen der geneeskunde en daardoor aan de volks gezondheid in ons land. Directeur onderscheiden De directeur, prof. dr. J. J. van Loghem Jr. heeft met onverflauwde ijver en met grote deskundigheid de belangen van het laboratorium voorgestaan. Zijn weten schappelijke kennis kortgeleden ge- eerd door zijn benoeming tot hoogleraar is in binnen- en buitenland vermaard en heeft te zamen met zijn organisatorische gaven het laboratorium gemaakt tot de modelinrichting, die het thans is. Daarbij vond hij tijd voor talrijke publikaties en voor het vervullen van maatschappelijke functies, die met zijn hoofdtaak verband houden. De regering heeft daarvoor grote bewondering aldus minister Van Rooy, die zijn rede besloot met.de mededeling, dat de Koningin prof. Van Loghem had be noemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. De voorzitter van het Rode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff, bood namens het hoofdbestuur een geschenk aan, bestaan de uit een bij de vijver geplaatste gesty- leerde vrouwenfiguur symbool dei- barmhartige hulpverlening vervaardigd door de beeldhouwer Jan Wolkers. De vice-voorzitter van de Liga van Rode Kruisverenigingen, de voorzitter van het Zwitserse Rode Kruis, prof. dr. A. von Albertini, zei, dat het Nederlandse Rode Kruis een pionierstaak volbracht heeft op het gebied van de bloedtransfusie. Als laatste sprak prof. Van Loghem, die de vorstin dank bracht voor de hem ver leende onderscheiding. Voorts bracht hij dank aan allen, die medegewerkt hebben aan de totstandkoming van het nieuwe la boratorium en aan de duizenden bloedge vers. Het koninklijk gezelschap en de autoritei ten begaven zich vervolgens naar de vij ver voor het complex. Koningin Juliana trok hier aan het koord, waardoor de deur wegschoof van een hok waaruit twee pe likanen (uit West-Afrika) naar buiten kwa men en snel de vijver inplonsden. Met deze symbolische handeling was het centraal laboratorium officieel in gebruik gesteld. (de pelikaan, het zinnebeeld van de zelfopofferende liefde, is het embleem van de bloedtransfusiedienst). Vervolgens maakten de Koningin en de Prins een rondgang door het complex. De Prins liet zich in een der afdelingen bloed afnemen voor de bepaling van zijn bloed groep. Tijdens de rondgang toonde de Prins bij zondere interesse voor een kaart van Nieuw-Guinea waarop de resultaten van een bloedgroepenonderzoek op Nieuw- Guinea en Melanesië zijn aangegeven. Hoewel de Papoea's en de Melanesiërs uiterlijk op elkaar gelijken heeft dit on derzoek aangetoond, dat zij totaal verschil lend zijn, daarmede bewijzend dat er geen verwantschap bestaat. Geen pleister Ook Koningin Juliana wilde haar bloed groep laten bepalen, doch zag er aanvan kelijk van af omdat zij 's avonds bij de ontvangst in het paleis, niet met een pleis ter op haar arm wilde lopen. Toen zij ech ter vernam, dat een bloedmonster voor dit onderzoek ook uit een vinger kan worden afgenomen liet zij uit een vinger wat bloed afnemen. Bezoek aan industrieën Des morgens was Koningin Juliana de gast geweest in de Hogere Technische School voor de Confectieindustrie „Mr. Koetsier" aan de Keizersgracht. De Ko ningin liet zich voorlichten over de school, de economische en de sociale aspecten van de confectieindustrie in ons land en in het bijzonder in de hoofdstad. In Amsterdam zijn 359 confectiebedrijven gevestigd, die 32 percent van de landelijke omzet voor hun rekening nemen. Van de school ging de vorstin naar R. Dooyes confectiefabrieken in de St. Willi- brordusstraat, waar zij een rondgang door de verscheidene afdelingen van het be drijf maakte. Prins Bernhard had intussen een bezoek gebracht aan het industrieterrein in de Westhaven. Tijdens een boottocht liet de Prins zich voorlichten over de ontwikke ling van het westelijk haven- en industrie gebied van Amsterdam. Aan boord van het 10.000 ton metende Terwijl Prins Bernhard gistermiddag de machinefabriek Du Croo en Brauns in Amsterdam bezocht werd in de smederij een plaquette geslagen ter gelegenheid van dit bezoek. Toen de Prins de plaquette wilde aanpakken, moest de maker (links) hem dit ten sterkste afradenomdat het metaal nog gloeiend heet wasVandaar het afwerend gebaar van de Prins. ertsschip „Hödur" van de Duitse rederij Frigga uit Hamburg sloeg de Prins het lossen van de lading erts door vier reus achtige laadbruggen gade. Daarna ging de Prins naar de machine fabriek Du Croo en Brauns. Geïnteresseerd liet de Prins zich tijdens een rondgang de werking van de diverse machinerieën uitleggen. In de smederij zag de Prins het gehele proces van het smeden van een speciaal voor dit bezoek vervaardigde plaquette, die zijn beeltenis en het randschrift „Ter ere^ van het be zoek op 8-9.1959" draagt. Een der werklie den toonde de hoge gast het eindprodukt. Maar toen de Prins een gebaar maakte om de 6 kilo zware plaquette aan te ne men, deinsde de zwaar gehandschoeide werkman terug. De plaquette was name lijk nog gloeiend heet Voordat de Prins naar het paleis terug keerde bood de directeur, ir. Roscam Ab- bing, hem de inmiddels afgekoelde pla quette aan. Ontvangst Des avonds ontving het koninklijk paar in de Burgerzaal van het paleis op de Dam ruim 550 personen uit alle delen van het land. De ontvangst werd opgeluisterd door de Marinierskapel in gala-uniform en door George van Renesse, de op de vleugel im proviseerde, o.a. op motieven, die de gas ten hem opgaven. waarschijnlijk invloed op deze onderhan delingen zal hebben. De Franse en Duitse politieke mening hebben tot nu toe be trekkelijk weinig aandacht geschonken aan de onderhandelingen te Stockholm. Van belang is, de ontwikkeling van de Engel se betrekkingen met de Frans-Duitse en tente als zodanig en 'n andere vitale kwes tie is, of die entente de regimes van Ade nauer en De Gaulle, die haar vormden, zal overleven. De vrees, dat dit misschien niet het geval zal zijn, is ongetwijfeld een belangrijke factor geweest, die maakte dat Adenauer zo hardnekkig aan zijn functie vasthield. Gezegd moet worden, dat En geland tot dusverre de Frans-Duitse en tente meer als een onbewezen hypothese dan als een vaststaand feit heeft beschouwd en dat deze houding een groot deel van de Europese openbare mening sterk ge- irriteerd heeft. Als deze entente blijft be staan, zal zij echter de macht zijn, die voor Europa het woord zal voeren en be grip voor dit feit zou de Engelsen een be ter inzicht in de positie van generaal De Gaulle hebben gegeven. Het onderwerp, dat geregeld zal moeten worden, is er uit eindelijk niet louter een van handel doch van de fundamentele houding van Enge land tegenover Europa". De sluiting van de zitting der Staten-ge- neraal zoals gebruikelijk is drie dagen voor Prinsjesdag, wanneer de nieuwe zit ting wordt geopend zal zaterdag met minder decorum gepaard gaan dan de laatste jaren. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal namelijk niet in ambtsgewaad ver schijnen, maar in jacquet. In dat statige zwart placht ook voor 1957 de minister van Binnenlandse Zaken in naam der Koningin de zitting der Sta- ten-generaal gesloten te verklaren. Twee jaar geleden introduceerde de toenmalige minister Struycken echter het ambtsge waad, mede naar aanleiding van opmer kingen in de Eerste Kamer, waar men doorgaans gevoeliger voor het decorum is dan aan de overzijde van het Binnenhof. Ook vorig jaar verscheen mr. Struycken in dat gewaad. Zijn oude galakostuum uit de jaren, dat hij gouverneur van de Ne derlandse Antillen was, verleende voor dit doel goede diensten. Er behoefden slechts enkele veranderingen te worden aangebracht. Minister Toxopeus beschikt echter niet over iets dergelijks en daar de kosten van een ambtskostuum moeilijk op de rijksbe groting kunnen worden gebracht, ligt het voor de hand dat de nieuwe bewindsman zaterdag in jacquet op het Binnenhof zal verschijnen. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In de druk bezette zalen van het Victo- riahotel'te Amsterdam toonde Ferry Of ferman gisteren in een welhaast tropische hitte zijn nieuwe wintercollectie. Terwijl iedereen zich met zijn programma koelte toewuifde, werden de mannequins voor de zware taak gesteld warme mantels te to nen, die ons tegen de komende winterkou de zullen beschutten. De collectie was van grote schoonheid, zeer smaakvol en zó boeiend, dat men er de warmte haast door vergat. De man tels waren zwierig van lijn, recht van rug of wijd uitstaand met enorme kragen van de meest edele bontsoorten. Ze vormden een pracht combinatie met de tailleur of rok van hetzelfde materiaal of met de ja pon, in dezelfde of daarmee harmoniëren de tint. Beige was de meest in het oog val lende kleur: in tweed, die met een garne ring van bever nog beter tot haar recht kwam, maar ook in uni, waarvan een ge breide mantel met een bijpassende rok met hoge rokband, waarlangs een leergar- nering wel bijzonder geslaagd te noemen was. De tailleurs met jasjes, die variëren van vrij kort tot tamelijk lang, accentue ren zeer vaag of juist bijzonder nadrukke lijk de natuurlijke taillelijn. Dit laatste door een ceintuur, die de ruimte strak bij- eensnoert. Offerman toont een duidelijke voorkeur voor „levende" materialen, zo als bij voorbeeld tweed en bouclé, die het niet moeten hebben van gecompliceerde verwerkingen, maar juist van de perfec te coupe en het geniale ontwerp, dat door een klein accent, zoals enkele knopen, tresgarnering of aparte kraag, tot haute couture modellen worden' gepromoveerd. Een originele interpretatie van de tuniek werd ons getoond bij een japon van brui ne tweed: Over de strakke rok met a-sym- metrische sluiting en zwarte tres-garne ring werd een wijde overrok gedragen, die afknoopbaar was. De gala- en avondjaponnen, wijd en van een lieflijke schoonheid vormden een be langrijk deel van de collectie. Ze waren nauw aangesloten of wijd uitstaand, ge borduurd met paillettes en pareltjes en flonkerend van gouden lovertjes. Bijzonde re voorkeur werd getoond voor het zacht glanzende satin duchesse in verfijnde kleuren, en het waren de weergaloze kleu renpracht en rijke verwerking tot in de kleinste details, die ons allen boeiden. Al is de mode dan vaak grillig en on evenwichtig, voor deze collectie kunnen we alleen maar bewondering hebben, omdat de vrouwelijkheid en romantiek de boven toon voeren. Katij Goed zo Elke keer dat ik op mijn schrijfmachine aan het einde van een regel kom, gaat er een belletje. Dat is dan het teken om de regel zo gauw mogelijk af te breken, met een forse ruk de wagen naar het begin te rug te doen lopen en weer van voren af aan te beginnen. Zelfs voor een kort ar tikeltje als een pratende stoel gebeurt dat een dertig of veertig maal. Dit belletje is dus belangrijk in mijn leven. Maar het is mijn eerzucht, langere schrijf stukken te maken. Korte verhalen, ja novellen of toneelstukken en hoorspe len. Maar precies zoals het indertijd mij een te grote opgave was om Romeins Recht te studeren of Oudvaderlands Recht, zo ont moedigt mij thans iedere grotere taak van langere duur. Om te schrijven behoeft men aanmoediging. Als een hond die op het trottoir zijn plichten vervult of een baby die blokken op elkaar stapelt behoef ik iemand die zegt „knappe Herman, nee maar, dat doet-ie toch zo goed. Kijk 'ns wat een flinke jongen." Schrijven, vind ik, is een harde bezig heid. Je keert je zelf binnenste-buiten, eta leert je intieme vitrines, zoekt nieuwe zak ken voor oude wijn. Dat is pijnlijk en stuit bij mij op harde weerstanden. Ik begin een veelbelovend eerste bedrijf. Nee maar, denk ik, dat is goed. Maar dan, naarmate de schrijfmachine voortratelt en, regel na regel, het belletje tinkelt en ik de wagen met een roets naar rechts duw om weer vooraan de nieuwe regel te be ginnen, hoe langer dat voortgaat, hoe meer ik begin te twijfelen. Die twijfel vreet aan mijn creatieve persoonlijkheid als een geit aan een berkeboom. Tegen het einde staat het arme boompje kaal met afgegeten tak ken, vruchteloos, hulpeloos, en waait alleen nog wat treurig in de wind. Ik heb thans de oplossing voor het pro bleem van voortdurende opbeuring bij creatief schrijfwerk. Ik laat mijn machine moderniseren. Inplaats van het belletje na een regel laat ik een kleine spreekinstal- latie maken en als ik aan het einde van de regel kom, hoor ik dan, inplaats van het tinkelend geluid, een stemmetje: „Voor treffelijk, hoor." Bij de volgende regel: „Meesterlijk, zeg", en dan: „Prachtig, hè." Met nog een paar spreuken als „Wereld klasse", „Best-seller", en „Geweldig!" is er genoeg variatie om aan de oprechtheid van de stem te blijven geloven en opgewekt verder te gaan met de volgende regel en regels. Het is de oplossing voor schuwe, gerem de schrijvers. Voor oncritische en over- vruchtbare scribenten kon de stem geva rieerd worden: „Iets te kleurig", of „Te lang", maar in het algemeen schijnt mij het prijzende, opbeurende, moed-gevende stemmetje toch de oplossing. Zelfvertrou wen is althans wat i k nodig heb. Ja, als ik dan inplaats van een belletje zo'n prijzend stemmetje aan mijn schrijf machine had, hoe anders zou het leven zijn. Misschien was ik beroemd, maar zeker zou het inplaats van te tinkelen nu ik aan het einde van deze regel kom, prij zend uitroepen: „Buitengewoon aardig." H. B. Fortum Advertentie 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt De 4 middelen van Chefarine „4"- elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. u BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordi beschermd door het bestanddeel Cliefarox. In Rotterdam troffen agenten van poli tie op de hoofdweg bij de Kralingse Plas te Rotterdam een zevental auto's aan met caravans. Het bleek, dat men met zigeu ners te doen had, een veertigtal, onder wie 23 kinderen. Hoe ze over de grens wa ren gekomen was een raadsel. Ze be schikten niet over geldige papieren en hadden geen middelen van bestaan. Allen werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie, teneinde Rotterdam en omge ving te vrijwaren voor bedelarij en ande re praktijken. De politie heeft later de on gewenste vreemdelingen naar de Duitse grens gebracht. De zigeuners bleken uit een kamp in Italië te komen. De Duitse douane heeft echter vijfen twintig zigeuners teruggewezen. Vijfen twintig andere zigeuners, die over Duitse passen beschikten, werden toegelaten. De 25 die teruggewezen werden, installeerden zich eerst een poos in het niemandsland tussen de twee slagbomen en konden ten slotte op Nederlands grondgebied terug keren, nadat de Duitse douane erop ge wezen had, dat de groep, die Italiaanse papieren had, via België en niet via West- Duitsland naar Nederland was gekomen. Zij zijn daarop naar de Belgische grens gebracht. Benard wil zeggen: woelig, onrustig (benarde tijden); zorgwekkend, ongun stig (benarde omstandigheden); angstig (de benarde schipbreukelingen). Benard is het enige overblijfsel van een oud werkwoord benarren, dat ook in de vorm benaren bestond. Het hangt samen met het woord naar, akelig en betekent dus oorspronkelijk: in narig heid brengen, in het nauw brengen, be angstigen. Het bijvoeglijk naamwoord wordt dan toegepast op de toestand waarin iemand verkeert die benard wordt

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3